back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Studentii romani sclavi in anglia

 


 
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
stan_s_gheorghe

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Octombrie 2008, ora 16:11

Stire Bomba

Studentii romani SCLAVI in Anglia

Ce fac autoritatiile romane?????

Musamalizeaza situatia! Permit sa fim TRATATI CA SCLAVI!


Numele meu este Ghoerghe Stan, si doresc sa prezint in linii extrem de generale o situatie extraordinara, pe care alesii nostri, cu ajutorul presei, incearca din greu sa o musamalizeze de cateva luni

Studenta hartuita sexual si amenintata ca I se va taia gatu’ daca spune ceva, o clasa intreaga de studenti romani trimisa acasa dup ace li s-a luat banii, studenti ramasi fara hrana aproximativ trei zile datorita conditiilor create de Colegiu, conditii extraordinar de mizere, peretii mucegaitii, soareci si etc.

Domnul Barry Johnson [staff member] “sfatuia” studentii romani: “Atunci cand Managerul de la firma la care vor fi desemnati pentru perioada de practica le va spune JUMP! (Sari!), ei vor trebui sa raspunda How High? ( Cat de sus?), si ca vor fi tratati ca niste Imigranti, nu au dreptul sa intrebe nimic, altfel vor zbura din Anglia”

Am amenintat ca voi face publica situatia, doamna Joane Sayer Manager la Colegiul respectiv: “Stan, ce ziar de aici crezi ca-ti va publica tie istorioara [un ROMAN]?”

Ca urmare a nergulilor constatate am hotarat sa actionez Colegiul respectiv in judecata, tinand cont ca sunt roman am dreptul la un avocat gratuit, reprezentantii autoritatilor din Anglia mi-au comunicat: ESTI ROMAN, nu ai dreptul la asa ceva [AM ASTA IN SCRIS]

In final am hotarat, sa actionez Colegiul respective in judecata, precum si Statul Roman pentru incalcarea Constitutiei Romaniei ARTICOLUL 31, alin. (1) si (4), ramanad la latitudinea avocatilor sa stabileasca alte nereguli. Suma solicitata este de 49 de milioane de euro

Posturile de televiziune PROTV si Antena 1 [impart aceisasi soarta] au incalcat, prin ne difuzarea informatiei, Legea nr. 504, Decizia nr.187 din 3 aprilie 2006, precum si Legea Nr.544/2001 Art 1, suma solicitata este de 21 de milioane de euro in cazul PROTV, respectiv 28 de milioane de euro in cazul Antena 1

Mentionez, o sa fac tot posibilul ca minim 90 de milioane de euro sa fie pusi la dispozitia studentilor romani, si nu doar studentilor, pentru accesarea fondurilor europene

Situatia este cunsocuta: Presedentiei Romaniei: procetatean@presidency.ro Guvernului Romanie: drp@gov.ro, Ministerului Afacerilor Externe: relatii_cu_publicul@mae.ro Ministerului Justitiei: flavius.pancescu@just.ro, Ministerului Muncii: liliana_bogdan@ajofm.anofm.ro, Directia Relatii Consulare: drco@mae.ro, Cabinet Ministru MAE: Cabinet@mae.ro, Consiliul National al Audiovizualului: cna@cna.ro
Domnul Jurnalist Andi Laslau doreste sa prezinte informatia respectiva, “sefii nu au vrut stirea”, datele de contact direct ale dansului andi.laslau@antena1.ro Tel: 0749 201 268

Doamnelor/Domnilor, doresc sa demonstarm ca nu suntem chiar asa de usor de manipulat, a trecut perioada COMUNISTA, si categoric nu am ajuns SCLAVII si RUSINEA Europei.

Aveti adresele de mail ale celor in cauza, CERETI INFORMATIA RESPECTIVA!!!!!!!!!!!!!

Pentru informatii suplimentare: stan_s_gheorghe@yahoo.com











srelu

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Octombrie 2008, ora 09:18

Formulezi niste acuzatii vag-aluzive din care nu se poate intelege nimic. Lasi impresia ca nici tu nu intelegi ce vrei de fapt. Nu ma mira ca nu te ia nimeni in serios.

Ca sa obtii o solutie, trebuie inainte de orice sa formulezi clar problema.

D-na Joane Sayer are dreptate, nici un ziar britanic, nici macar presa de scandal nu va publica un articol in care un strain (care nu e o celebritate) ii face cu ou si otet. Nu te baza pe ei.

Daca chiar crezi ca ai un caz serios, adreseaza-te justitiei. Hotararile judecatoresti sunt singura limba pe care astia o pricep.


stan_s_gheorghe

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Octombrie 2008, ora 18:38

Vag-aluzive?
Eu stiu ce sa zic
In loc sa trimiti mesaje de genu' asta, de ce nu scrii un mail baietilor veseli din lista aia de mailuri, hm?
Sti ce se intampla cu adevarat aici? De ce nu vor sa dea stirea, mai ales acum innante de alegeri?
Domnule draga, sunt 2 variante mari si late
1. Au vandut tara;
2. Sunt prosti.
Clar varianta 2 iese din calcul.
Banuiesc ca e o intelegere intre baietii astia veseli din guvernu' nostru si cei din UK sa foloseasca fraerii din Romania

Intrebare: Care a fost motivul pentru care Guvernul Romaniei nu a venit cu nici un fel de protectie pentru romanii din UK?
Stiti, daca ni s-a anulat Yellow Card-ul acela..., altfel spus Guvernul Romaniei a favorizat sclavia, DE CE?
Eu zic ca ar fi mai bine venit sa alegeti o adresa de mail din lista aceea si sa le scrieti un mail, ar fi interesant.
Statul Roman va fi actionat in judecata pentru incalcarea Constitutiei, aceiasi soarta au si cele 2 posturi de televiziune.

Chiar nu realizezi ce inseamna legatura asta dintre sfera politica si presa?

E oare presa libera?????


andreeasinziana

22 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 21:18

stan_s_gheorghe... imi pare rau sa spun ca presa nu e libera.

Daca intradevar ai dovezi scrise a felului in care ai (ati) fost tratat(i), iti doresc succes in actionarea statului, a colegiului si a posturilor de televiziune.

Inteleg, din unica reactie anterioara la postul tau, ca lumea nu e pregatita sa creada decat ce vede la televizor, si deci, in general, doar baliverne.

Situatia pe care ai descris-o este credibila, avand in vedere rasismul pentru care sunt faimosi englezii. Este ridicol, totusi, cu toata europenizarea si globalizarea, ca situatii din astea mai exista. Sper sa castigi in instanta.


AriSoze

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 00:53

Intru totul de acord cu tine, domnule, numai ca noi romanii am fost calcati in picioare de mult timp in Europa si asta cu buna stiinta a autoritatilor.

Traiesc in afara tarii ceva timp si cunosc cazuri de discriminare mult mai grave. Pana si respingerea la un interviu ptr un job, pe problema de necunoasterea limbii engleze este ILEGALA. Intrebarea e cine isi asuma asemenea procese? Astea costa timp si bani.

In Romania avem cazul lui Adrian Cioroianu care nu lega 2 cuvinte in engleza, ca ministru de externe..Oameni ca astia sa ne apere drepturile? Sau poate Basescu care merge in Spania, mandrindu-se cu capsunarii, fara sa aduca in discutie situatia muncii lor LA NEGRU?

Romanii din tara sunt prea obositi si inconstienti de realitatea din afara.
Iti urez succes, numai ca lucrurile in felul asta se rezolva fara patima.

Tine-ne la curent, aici poti posta daca se deschide vreun proces. O zi buna!


barna_simon

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 08:42

De ce ne miram ca sintem tratati ca niste sclavi in strainatate atita timp cat si acasa in tarisoara noastra sintem tratati ca atare?!!!!


Fosta membra 9am.ro

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 11:33

te/ai gandit vreodata ca nu te poti lupta cu vantul?
Sunt convinsa ca tratamentul de sclavie o fi real..dar mai cunosc si ca legea este de partea banului..
daca te consideri nedreptatit, exploatat, pleaca in alta parte sa/ti termini studiile..
poate asa nu le vei termina degeaba..
o lupta inegla in care un bobocel vrea sa rastoarne stejarul de mii de ani..
ai sa vezi, va trebui sa/ti schimbi nume, casa, pana vei dobandi un loc de munca..pana vei obtine autorizatii sa lucrezi independent..
am trecut prin asa ceva..vezi,norvegia primeste romani, mai e suedia..danemarca...
lasa problemele celorlalti si ocupate de persoana ta..



dr_lecter8606

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 11:50

uite din cauza asta suntem tratati ca niste sclavi. pt ca oameni ca cel care a postat mai sus le permit altora. du-te tu stimabile/o in alta parte. noi preferam sa ramanem pe baricade.


Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 12:35

OK, inteleg situatia, dar cum putem noi, cetatenii simplii sa te ajutam?


Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 12:44

DRAGA PRIETENE STAN GHEORGHE,

ITI UREZ SUCCES IN DEMERSUL TAU!
MULT CURAJ SI PERSEVERENTA DE ASEMENEA..

CAT DESPRE TOTI ACEIA CARE ITI RASPUND IN FEL SI CHIP AICI, LA ZIAR, SAU IN ALTA PARTE ( TOT FELUL DE NEPUTINCIOSI SAU HANDICAPATI MORAL)...DOAR MILA:)...NU PLECA URECHEA...ASCULTA-I NUMAI PE CEI CARE TE SPRIJINA, CHIAR NUMAI CU O VORBA BUNA.
PROBABIL STII SI TU CA DREPTATEA SE OBTINE GREU IN ORICE TARA DIN LUMEA ASTA, FIE EA COMUNISTA AU BA.
SA NU TE DESCURAJEZI NICIODATA PENTRU CA DACA AI CURAJ O SA CASTIGI INTOTDEAUNA...O SA RAMAI OM, NU SCLAV .
AM FOST IN STRADA INCA DIN 19 DECEMBRIE 1989 SI, CREDE-MA , A FOST GREU ( PENTRU ALTII A FOST FOARTE GREU SAU CHIAR SFARSITUL, ASA CA NU MA PLANG ), DAR DACA ASCULTAM DE SFATURILE PARINTILOR SAU ALE ALTOR PERSOANE "INTELEPTE" SAU "ATOTSTIUTOARE" , POATE CA ASTAZI AR FI FOST MULT MAI RAU.

ASA CA..MERGI INAINTE CU BUNUL DUMNEZEU SI FA CE -TI PLACE:)....
NU FII "NORMAL"!


lcsongor

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 13:41

Intamplator, chiar astazi mi-a povestit un fost coleg de facultate, cum a patit si el in Anglia. I-a fost promis un loc de munca in agricultura in Anglia, multe beneficii (excursii etc.) si cand a ajuns acolo, si-a dat seama ca nu este nimic cum i s-a zis. Angajatorul i-a zis, sa uite tot ce i-a zis agentia din Romania, si ca vor primi bani cum vor ei sa le dea si vor lucra. Aproape ca niste sclavi au fost tratati. Un baiat din Bulgaria nu a rezistat si a murit in aceasta tabara de munca. Si noi vrem urmam aceasi cale ca dl. Stan Gheorghe.


Fosta membra 9am.ro

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 13:49

Si eu sunt alaturi de voi ,in demersul vostru...stiu din surse sigure cum suntem priviti toti europenii de est de catre 'insulari'. Au senzatia ca sunt centrul universului desi, si ei se intreba in presa de buna-credinta, cum au ajuns la acest nivel de degenerare.
Si daca esti angajat la firma engleza si le faci concurenta...te-ai scos! Drepturile tale banesti sunt calculate 'dupa ochi' si dupa bunul plac al managerului. De regula, daca esti si bun, trebuie sa pleci. Si sa nu discutam de nivelul lor de pregatire ! Se considera egalul tau, tu inginer diplomat si cu ceva postuniversitare in urma ,iar el, un parlit de absolvent de colegiu de specialitate.
Ar fi multe de spus dar credam ca este valabil doar pt. expati...Nici prin cap nu mi-a trecut ca au ajuns in acest hal ! Frustrarilor lor le-ar trebui un raspuns rasunator. Succes si spune-ne si noua cum te putem ajuta.


"'REMEMBER SOME PEOPLE ARE ALIVE SIMPLY BECAUSE IT IS ILLEGAL TO SHOOT THEM"
alex_yann

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 13:57

Hai sa fim seriosi, sunt in Anglia de ceva timp, si toti sunt cordiali, binevoitori, si nimeni nu face discriminari ''pe fata'', pt ca si ei sunt emigranti, la randul lor, iar englezii sunt obisnuiti si destul de toleranti cu emigrantii.
Am fost si in Germania si mai apoi in Italia 2 ani, si intr-adevar, acolo mi s-a intamplat de multe ori sa fiu privit de sus pt ca sunt roman, dar in Anglia niciodata, am mai discutat si cu alti cehi, ukrainieni si polonezi, niciodata nu au avut probleme, ca sa nu mai spun ca sunt foarte multi indieni, afgani, si asiatici. Eu vorbesc despre Londra in general, care, dupa mine arata ca Turnul Babel, intalnesti oameni de toate natiile si toate culorile.
Dra hai sa zicem ca ai fost nedreptatit, discriminat, ai cerut autoritatlor un avocat gratuit...eu creedeam ca ai dreptul la un avocat gratuit doar daca esti arestat si invinuit de ceva. si oricum de ce nu te-ai adresat unei cabinet de avocati,care aici se numesc Solicitors, pt ca asta fac, solicita bani, le prezinti cazul, le aduci dovezi clare iar ei se bat pt tine, iar din ce castiga le dai un procent.
Iar acum vine partea cea mai buna! Domnul Student Roman, nedreptatit in strainatate, se adreseaza autoritatilor romane!!!!
Daca a mai citit cineva care e plecat din tara mesajul tau, probabil ca s-a prapadit de ras asa cum am facut si eu! Daca iti cauti dreptatea in tara ta, de ce nu ai facut facultatea acolo, ai venit sa inveti la un colegiu amarat din Anglia (unde invatamantul e la pamant, la liceu astia fac materia de scoala primara de la noi), cum spuneam, daca era asa bine la noi in tara, nu mai plecau milioane de oameni sa se chinuie prin strainatate! te-ai adresat guvernului si presedentie, ca sa ce??? Ca pe ei nu-i intereseaza de tine si de mine, ii intereseaza sa fie realesi, sa-si pastreze rolul de lipitori si n-au nici o treaba cu dreptatea, cu drepturile cetatenilor. Mai bine ai zice ca sunteti tratati ca niste sclavi in propia tara, ca in strainatate oricum e mai bine.
Dupa care,te-ai adresat televiziunilor, de ce numai doua? Cred ca sunt zeci de televiziuniin Romania, gaseai una care vroia sa-si faca audienta cu tine.
Si acum, hai sa-i dam pe toti in judecata, sa le luam banii si sa-i dam studentilor! Cerem si noi 90 mil de euro, ca are lumea bani, ca si daca luam un milion doua tot e bine.
Poate nu l-ai vazut pe Jiji cand i s-a adresat lui Base : Bai baiatule, baga-ti mintile in cap! ( Noi aici ne distram teribil pe seama lor) Cam acelasi lucru iti pot spune eu, daca te-ai apucat de facultate, colegiu sau ce o fi el, apuca-te si termina-l, lasa prostiile, discriminarile, nu o sa faci tu o revolutie studenteasca in Anglia si nimeni nu o sa-ti dea tie atatia bani. E o cauza pierduta din start.
Iti spune pentru binele tau, incearca sa termini scoala, dupa care iti promit ca vei mai fi nedreptatit, discriminat, injosit, umilit chiar, si vei mai avea ocazia sa incepi o revolutie, oricare ar fi ea...


ursima11

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 13:59

nu te astepta la vreun ajutor din partea autoritatiilor romane. Consulatele si ambasadele noastre sunt destul de slabe la capitolul activat in zona legilor straine. Nu suntem singuri care n-au drept la cuvint. Polonezi sunt in aceeasi situatie de multi ani de zile. Rasismul e in floare in toata lumea si nu uita de moralisti englezi cu "tabloidele" lor. Un exemplu in Anglia multe fete prefera sa faca copii de la virste fragede doar pentru ca statul englez le intretine, apropos de moralitate.... nemaivorbind ca zilnic pe teritoriul Angliei are loc cite o crima in numele rasismului. Despre aceste cazuri nu se face vilva prea tare pentru ca innegreste imaginea unei puteri europene..... Pe de alta parte nu te baza pe diaspora romana, noi nu suntem un popor unit si daca vrei sa fii dezamagit pe toate fronturile incearca cu spiritul tau sa aduni romani acolo ca sa se faca oarecum dreptate..... Eu am patit-o pe pielea mea, am trecut prin toate furcile caudine si stiu ca s-ar putea sa te afecteze urit nedreptatea si rasismul.
Sa-i dai in judecata? Suntem inaintea campaniei electorale si nu cred ca ai nostri vor pune umarul sa elucideze cazul vostru pentru ca ei isi vad bine merci de profiturile lor. Sfatul meu ar fi ca tu sa te adresezi acelui colegiu care va facut voua legatura, sa citesti politica lor stipulate in contract, sa-ti faci un cerc de doritori de cereri faceti liste semnate si vorbiti direct cu conducerea colegiului fara a mai mentiona ca-i dati in judecata. Profesori acolo n-au dreptul sa-si ia salariul daca n-au cui sa predea. Daca voi faceti greva timp de o zi pe holurile colegiului si nu mergeti la cursuri, profesori au senditze aproape zilnic si spuse lucrurilor pe nume. Adica trebuie voi sa luati atitudine fatza de ei direct in mod civilizat si cu legile in mina. Nu va asteptati la scuze din partea lor pentru ca ei sunt maestri ai refuzului ! N-are sens sa va enervati pe ei pe mentalitatea lor milenara trebuie sa realizati stilul lor de a gindi si actiona si de abia dupa cu rabdare si dreptatea de partea voastra in mod organizat sa va cereti clarificarea situatiei. Adica daca ei pretind ca sunt gentilomi atunci aratati voi ca aveti educatie mai multa ca ei si cu toata politetzea de pe lume si zimbetul pe buze sa actionati. Nu plingeti ca nu-i impresionati ba chiar ii oferiti o satisfactie si voi nu vreti asta. Trebuie sa va faceti aliati din rindurile lor, cineva care sa va sprijine si chiar in scris.
Apropos de articole critice la adresa lor pe teritoriul lor.... doar nu sunt prosti sa-si puna singuri cenusa in cap. Nu sunteti singuri in aceasta situatie culmea e ca nici nu se poate schimba ceva oricit s-ar face ei de rusine. O mina spala pe alta!
Asteptam mai multe stiri de la voi si poate ne spunetzi cum va putem ajuta de aici. Faceti petitzii internetice pe care sa le semnam.Multa bafta si capul sus!


ursu_ursuletzu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 14:03

De la: miriamvegh9, la data 2008-10-25 11:33:56te/ai gandit vreodata ca nu te poti lupta cu vantul?
Sunt convinsa ca tratamentul de sclavie o fi real..dar mai cunosc si ca legea este de partea banului..
daca te consideri nedreptatit, exploatat, pleaca in alta parte sa/ti termini studiile..
poate asa nu le vei termina degeaba..
o lupta inegla in care un bobocel vrea sa rastoarne stejarul de mii de ani..
ai sa vezi, va trebui sa/ti schimbi nume, casa, pana vei dobandi un loc de munca..pana vei obtine autorizatii sa lucrezi independent..
am trecut prin asa ceva..vezi,norvegia primeste romani, mai e suedia..danemarca...
lasa problemele celorlalti si ocupate de persoana ta..



ursu_ursuletzu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 14:08

nu este chiar asa, ca din cauza noastra s-a ajuns in situatia asta, findca am ignorat intotdeauna astfel de probleme, si am permis celorlalti sa ne calce in picioare!
Trebuie sa ne "trezim: acum cat mai avem timp, sa luam atitudine, nu sa lasam problemele in seama celorlalti, daca vrem sa le facem un viitor cat de cat mai bun urmasilor nostri, nj sa stim ca ei vor trai ca SCLAVI!



ursima11

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 14:17

daca te gindesti cumva ca vei primi despagubiri materiale la un caz de neintelegere interstatala sau ad-hoc (intre voi si ei).... uita. Crede-ma ca iti trebuie multa imaginatzie ca sa poti acest lucru. Poate ai citit despre cazul de job-uri internetice, cind unul mai rasarit a dat anuntz ca plateste 25 lire pe ora oamenilor prezenti la ora si data X in fatza unei banci si toti imbracati la fel... la ora la care toti se adunau individul a dat spargerea si s-a pierdut in multimea de afara toti imbracati la fel ca el. ... Tot un gen de scalvie e si asta. Acum ca ai ris bine si ai primit niste sfaturi, gindeste-te cum a vorbit antevorbitorul meu sa va terminati studiile . E cel mai important, progresul vostru si daca voi o sa lasati la o parte problema rasismului si veti gasi un mod de impacare cu situatia si cu ei si cu voi atunci va fi bine.


Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 15:54

Sunt din Oradea si locuiesc temporar in Northampton un oras resedinta de judet. As putea insira pe citeva sute de pagini numai chestii revoltatoare si negative despre englezi inclusiv nu ma abtin sa spun ca sunt complet prostalai si snobi, dar ma rezum la concluzia definitiva ca acesti britanici si-n consecinta 'Great' Britain (o autoironie nationala inseamna cu siguranta acest great) este sub Romania la toate capitolele! Deci sunt mindru ca sunt roman sunt mindru ca am facut facultatea de medicina in Romania si sa vina f..tui sa vada si sa ia lectii de la medicii nostri!
Incredibil cum inca se accepta in mod fantomatic cursul variabil de 45 lei / pound si cum se face ca acest pound este mai tare ca un euro! Singura explicatie este sfirsitul celui de-al 2-lea razboi mondial si noua ordine a englezilor, americanilor in alianta cu Australia. Crunch-ul le va arata ce inseamna euro!
Englezii atit timp cit n-au librarii si nu citesc nici ziarele deoarece cititul duce la efort intelectual, indiferent cit de mult se tatueaza si-si pun cercei in epiderma gitului, reusesc doar sa ajunga cu chin, precum maimutele si salbaticii de prin Africa smiorcaind o engleza aproximativa. Cum au vindut ei asa zisul succes nebun in 'Great' Britain ciudatele carti stupide si de necitit despre Harry Potter fiecare carte a cite 500 pagini cel putin ???? Dezinformare si manipulare facuta de catre maimute.
Care este venitul mediu in 'Great' Britain pentru cineva cu un fel de studii superioare sau postliceale? Aproximativ 1400 pounds (7 pounds/ora) adica in jur de 1800 euro in conditiile in care lucreaza si simbata 8 ore!
Ironic ca sa se mascheze cumva decadenta si sa 'demonstreze' inca 'valoarea' poundului (lirei sterline) au plin de marfa ietina de prin China, India, Irlanda. Magazinele lor n-au auzit sau se feresc de Romania, Franta, Germania, Spania, Italia, Suedia, Finlanda, Polonia, Elvetia, Olanda etc de la care sa cumpere marfa, iar daca arareori este aceasta marfa, pretul este mult peste nasul unui englez obisnuit care in lipsa se imbraca ca drogatii, alcoolicii si tatuatii obisnuiti.
Peste citiva ani baieti intoarceti-va in tara si lasati maimutele sa se imbolnaveasca toate de sida si human papilloma virus, pe la colturi de strada simbata si duminica noaptea in timpul discotecii.


Selectiva

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 15:58

De la: srelu, la data 2008-10-07 09:18:58Formulezi niste acuzatii vag-aluzive din care nu se poate intelege nimic. Lasi impresia ca nici tu nu intelegi ce vrei de fapt. Nu ma mira ca nu te ia nimeni in serios.

Ca sa obtii o solutie, trebuie inainte de orice sa formulezi clar problema.

D-na Joane Sayer are dreptate, nici un ziar britanic, nici macar presa de scandal nu va publica un articol in care un strain (care nu e o celebritate) ii face cu ou si otet. Nu te baza pe ei.

Daca chiar crezi ca ai un caz serios, adreseaza-te justitiei. Hotararile judecatoresti sunt singura limba pe care astia o pricep.


"First, God created idiots. That was just for practice. Then He created school boards." Mark Twain
Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 11/10/2008
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 17:43

Pentru cei din guvern numai asta ii intereseaza si cum sa sopteasca ceva de "sclavii"romani? Cica vor sa -i aduca inapoi pe ai nostri plecati prin Europa ,dar cine sa va creada mai?Nici tancii de la gradinita nu va mai cred,am ajuns de rasul celor ce se numesc conducatorii acestei tari............ nu stiu decat sa se gandeasca cum sa-si umple mai repede si mai mult buzunarele si conturile............ iar de viitorul tarii nu au treaba ma gandesc cu groaza la ce era sa-i fac fiicei mele cand i-am spus sa se duca si ea in Anglia...............Norocul ei a fost ca a refuzat "oferta" si bine a facut.Toti cei ce aveti studenti nu va mai ganditi ca "afara 'sunt cainii cu covrigi in coada si sa-i lasati sa-si termine facultatea in tara.


---
ote

1 mesaj
Membru din: 26/08/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 17:53

OTV


jackal_19862003

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 19:10

luptati...nu cadeti in genunchi si cu capul plecat.NOI SUNTEM ROMANI.SI SUNTEM MANDRI DE ASTA


gaby_bare

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 19:10

bravo frate .daca macar 3 romani din 10 ar fi ca tine am fii si noi undeva poate am primi noi pe englezi la munca succes!!!!!!!!!


Selectiva

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 19:36

Subscriu in totalitate punctului dvs de vedere!


"First, God created idiots. That was just for practice. Then He created school boards." Mark Twain
diamond77ess

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 00:07

sunt de aqcord cu toti cri care vor sa faca ceva si cu cei care l-au incurajat pe cel care a patit asa ceva. englezii sunt foarte conservatori dar prin asta sincera sa fiu nu intelegeam batuti in cap cu adevarat..dar asta este..daca putem face ceva sa facem! ca ne-ma saturat sa fim calcati in picioare de cei incepand din tara noastra continuand cu alte tari....asa ca ,daca in tara noastrra suntem tratai ca niste carpe de sters pe jos ce sa ne mai miram de alte tari.Ca pe mai marii nostri ii doare undeva de noi,asta nu cred k e nici o noutate! e veche de cand lumea,e istorie se scriu carti deja :)...Sper din suflet sa poti rezolva ceva! Te sustin pana la capat!


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 10:56

Asta vor ! Mentalitate de slugoi !


alex_yann

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 19:05

MAI TERMINATI-VA CU TAMPENIILE ! CAT VA MAI PLACE SA FACETI PE VICTIMELE, SARACII ROMANI PERSECUTATI SI MARTIRIZATI !!!

CAND O SA VRETI SA INTELEGETI CA IN ANGLIA ESTE FOARTE BINE, NUMAI PROSTII, INADAPTATII, LENESII SI CEI CARE NU VOR NU SE INTEGREAZA AICI, V-AM MAI SPUS!

E CEA MAI MARE TAMPENIE PE CARE AM AUZIT-O!

AICI CAZURILE DE DISCRIMINARE SUNT EXTREM DE RARE, MAI ALES IN SCOLI SI COLEGII !

E DOAR UN PRAPADIT CARE VREA SA STOARCA NISTE BANI , IAR VOI V-ATI SI GASIT ROMANII MANDRII CARE SE BAT CU PUMNUL IN PIEPT SA-SI APERE ONOAREA TERFELITA !

SUNTETI DOAR O ADUNATURA JALNICA, DEMNA DOAR DE MILA !


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 02:57

Sunt profund dezamagit de acest mesaj. Sunt profund dezamagit pe cei care fac pe victimele. Eu am venit in tara asta (Anglia) singur singurel. Mi-am facut cunostiinte, amici, imi incep o viata aici. Eu cred ca tu minti. Dar foarte tare. Sau daca nu ... esti prost... spre foarte prost... ca te lasi calcat in picioare. as avea mii de intrebari. Nu sunt nici medic, nici inginer, nici ofiter etc. Muncesc. Insa in lumea asta trebuie sa dai dovada de istetime si de caracter. ma mir ca DINTR-O CLASA DE STUDENTI nici macar unul nu stie ce poate sa faca in cazul rasismului. iti spun eu un exemplu` concret... MINOR! pt simplu: " dute in Ungaria daca nu iti convine, tarfa proasta" (scuze limbajul... am citat) un As Manager de Hotel si-a pierdut locul de munca. Ea, VICTIMA... care e f proasta si avea dansu` dreptate, a fost avansata desi vorbeste engleza cum vb eu in clasa a 5-a, a primit o camera mai buna si a devenit pupata-n fund.. NUMAI SA NU DEA IN JUDECAT HOTELUL. La ce ai spus tu... e ridicol ca nu poti face nimic. toti suntem rasisti . si pe buna dreptate. Insa englezii nu suporta musulmanii. Cu europenii nu prea au treaba. Si eu personal nu am avut probleme NICIODATA! si niciodata nu mi-a fost rusine ca sunt roman. Si am fost si in Italia de vreo 5 ori.... o alta tara cre se afla in fruntea rasismului cum s-ar zice. poate ca este asa... insa eu nu am experimentat niciodata. Si pt cine a zis ca suntem peste englezi... la orice capitol... ASA ESTE. Maimutele astea(cum le numeste d-l doctor temporar stabilit in Anglia) sunt atat de proaste incat au colonizat o mare parte din glob intr-o vreme...sunt atat de proaste incat au colonizat si AMERICA intr-o mare parte. Si totusi... sunt atat de proaste incat sunt cea mare putere europeana. De ce? Fiindca suntem noi romanii mai destepti.


Selectiva

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 14:29

De la: razvankyokushin, la data 2008-10-28 02:57:53Sunt profund dezamagit de acest mesaj. Sunt profund dezamagit pe cei care fac pe victimele. Eu am venit in tara asta (Anglia) singur singurel. Mi-am facut cunostiinte, amici, imi incep o viata aici. Eu cred ca tu minti. Dar foarte tare. Sau daca nu ... esti prost... spre foarte prost... ca te lasi calcat in picioare. as avea mii de intrebari. Nu sunt nici medic, nici inginer, nici ofiter etc. Muncesc. Insa in lumea asta trebuie sa dai dovada de istetime si de caracter. ma mir ca DINTR-O CLASA DE STUDENTI nici macar unul nu stie ce poate sa faca in cazul rasismului. iti spun eu un exemplu` concret... MINOR! pt simplu: " dute in Ungaria daca nu iti convine, tarfa proasta" (scuze limbajul... am citat) un As Manager de Hotel si-a pierdut locul de munca. Ea, VICTIMA... care e f proasta si avea dansu` dreptate, a fost avansata desi vorbeste engleza cum vb eu in clasa a 5-a, a primit o camera mai buna si a devenit pupata-n fund.. NUMAI SA NU DEA IN JUDECAT HOTELUL. La ce ai spus tu... e ridicol ca nu poti face nimic. toti suntem rasisti . si pe buna dreptate. Insa englezii nu suporta musulmanii. Cu europenii nu prea au treaba. Si eu personal nu am avut probleme NICIODATA! si niciodata nu mi-a fost rusine ca sunt roman. Si am fost si in Italia de vreo 5 ori.... o alta tara cre se afla in fruntea rasismului cum s-ar zice. poate ca este asa... insa eu nu am experimentat niciodata. Si pt cine a zis ca suntem peste englezi... la orice capitol... ASA ESTE. Maimutele astea(cum le numeste d-l doctor temporar stabilit in Anglia) sunt atat de proaste incat au colonizat o mare parte din glob intr-o vreme...sunt atat de proaste incat au colonizat si AMERICA intr-o mare parte. Si totusi... sunt atat de proaste incat sunt cea mare putere europeana. De ce? Fiindca suntem noi romanii mai destepti.


Ai inceput bine...ca e firesc sa fii dezamagit de cei ce fac pe victimele. Si ai inceput bine analiza...mirandu-te cum tu...un om simplu...stii ca sunt parghii prin care te poti adresa institutiilor care aici functioneaza mai bine ca in Romania...iar cand e vorba de discriminare sau criminal offence...englezii nu prea se joaca...Pacat ca nu ai dus rationametul mai departe...sa iti pui intrebarea daca e adevarat ceea ce scrie cel ce a lansat topicul referitor la SCLAVIA asa zisa a romanilor din uk...Eu personal NU CRED asa ceva.

Cred ca sunt oameni nepriceputi sau incapabili sa se adapteze acestei culturi.
In fond, nu ne cheama ei in tara lor....si daca e asa de bina in Romania cea frumoasa si civilizata...de ce ne plangem de englezi? Cati romani sunt in UK ....si cati englezi sunt in Ro?...ca pondere statistica...ca sa intelegem despre ce vorbim....

Cred ca acel domn doctor pe care cu mare respect il citai, are o mare problema personala si profesionala care se reflecta, cum altfel, decat in cel mai josnic mod de exprimare. Daca un asa zis doctor e incapabil sa formuleze rationamente decente, ce sa ne asteptam la restul lumii care nu sta atatia ani pe banicle facultatii?

Caracterul nu se invata la scoala...asta e explicatia...si la caracter...suntem o natie de REPETENTI.

Te-ai pierdut in explicatiile istorice finale....pentru te-ai incurcat in pripria ta ilogica...


Insista...logic.

bafta in ce faci




"First, God created idiots. That was just for practice. Then He created school boards." Mark Twain
Selectiva

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 14:32

AI DREPTATE!


"First, God created idiots. That was just for practice. Then He created school boards." Mark Twain
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Studentii romani SCLAVI in Anglia
Mergi la: