back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ciudatenie

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 15:38

buna,am si eu o mare mare nelamurire.. am o "relatie" cu cineva de cateva luni si respectivul mi se adreseaza mie cu "ea" si lui isi spune mereu "el" ,el vorbeste mereu si cu el si cu mine la persoana a treia ce inseamna asta? are cineva vreo idee ,vreo opinie????


ionut_mitnick

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 16:03

Cred ca el stie cel mai bine raspunsul la aceasta intrebare. Parerea mea este sa discuti cu el; este bine intotdeauna sa te poti privi pe tine din exterior pentru a-ti evalua corect deciziile, comportamentul, etc, dar daca tot timpul privesti din exterior, ca si cum nu ai fi acolo ceva nu este in regula. Cea mai buna solutie la aceasta problema este comunicarea, incearca sa comunici cu el.


srelu

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Octombrie 2008, ora 09:50

Dracu stie ce-o fi, cumva o tentativa esuata de a avea un limbaj cool ?

O fi cumva italian ? Sau cunoaste limba italiana ? Asa cum in limba romana noi folosim persoana a doua plural ca formula de respect, in limba italiana se foloseste persoana a treia singular feminin. Ceea ce in italiana inseamna "ea vrea o cafea ?" in romana inseamna "dumneavoastra vreti o cafea ?"


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Octombrie 2008, ora 22:53

Raluk, pana acum nu am vazut/auzit un astfel de mod de comunicare. Ne-ai bagat pe toti in ceata. Poate ca e pierdut pe undeva in lumea a 3-a. Nu, glumesc, insa tu de cateva luni de cand esti cu el, nu ai abordat niciodata aceasta problema? Voi cum comunicati? Eu n-as putea sa comunic cu o persoana si el sa mi se adreseze cu EA. Adica sa inteleg, in loc de ce faci tu, el intreaba ce faci EA? Cam ciudat pentru un roman. Poate e de alta natie si nu stapaneste bine gramatica limbii noastre. Poti sa-l corectezi. Dar tot ma mira de ce in aceste cateva luni nu ai facut TU o astfel de corectie! Si tu cum i te adresezi, nu cu TU sau faci ca el cu EL: Salut El ce faci? E destul de ciudat.
Prefer sa traiesc printre oameni normali decat ciudati! Ai grija totusi ce faci. Abordeaza problema, analizeaz-o si vezi daca mai este necesar sa te implici intr-o astfel de relatie! Numai bine! Oricum astept vesti.


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 09:14

Bun . S tii c e vorba de o problem psihic , de autism uor i de frica de a-i asuma rspunderea pt faptele sale (vb n cunotin de cauz, eu studiind psihologia i soiw e doctor psihiatru la Socola Iai). E un subterfugiu pt a fi o alt persoan fa de cel care este...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 09:57

MULTUMESC MULT PT OPINIE.. DEFAPT "EL" ESTE IUBITUL MEU SI EU N-AM CAM OBISNUIT SA IMI VB ASA PROBLEMA E CA NU STIU TOTUSI DE CE IMI SPUNE ASA .CAND SUNTEM IMPREUNA SI VB FATA IN FATA MI SE ADRESEAZA NORMAL DAR CAND NU NE INTALNIM ZILNIC IMI SCRIE MESAJE MI SE ADRESEAZA LA PERS A 3-A ATAT CAT E VORBA DE MINE CAT SI DE EL. CE VREA TOTUSI SA INSEMNE ASTA? POATE FI VORBA DE EL EL CA UNIC BARBAT IN VIATA MEA SI EU ADICA EA CEA ALEASA SI UNICA FEMEIE DIN VIATA LUI? ASTEPT UN RASPUNS ..MULTUMESC MULT MULT


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 14:07

draga mea: eu zic sa te indragosteti de cineva care are nevoie de tine la persoana I.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 Octombrie 2008, ora 18:53

Daca este maghiar trebuie sa il intelegi,iar daca il iubesti ce mai conteaza?CRED CA TREBUIE SA VORBESTI CU EL.


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 19:06

Cum mai stai cu relatia ta? Vrem sa stim.


deea_on_line

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Octombrie 2008, ora 14:23

Oricare ar fi motivatie lui vis-a-vis d aceasta exprimare,sigur nu are legatura cu explicatia care ti-ai gasit-o tu.chiar dak esti aleasa lui asta nu explica exprimarea lui.
am intalnit mai multe cazuri d genul asta in diferite cercuri d prieteni (am vazut chiar si la TV) dar d fiecare data aceste persoane foloseau aceasta exprimare pentru a atrage atentia la inceput iar mai tarziu devenind un obicei destul d deranjant.parerea mea este sa discuti IN DETALIU desprea acest lucru pentru a intelege despre c este vb.
sunt curioasa cum vorbeste cu ceilati....foloseste aceeasi exprimare sau doar tu "beneficiezi" de acest tratament?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 10:32

Doar pe mine ma trateaza asa de deosebit ,dar suntem bine ffff bine si fericiti,,e adevarat ca imi suna la inceput ciudat dar acum imi place si in momentul in care nu imi zice ea ma simt oarecum abandonata ..pusi pusi


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 19:09

;; Aveam o colega, care se adresa;; cu danda si dumneaei! Dansa era ;el si dumneaei, era ;; ea;!


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 01:38

Asa vorbesc eu cu copilasul meu (care inca nu stie sa vorbeasca): "ce face baietelul lui mama? Baietelul vrea la plimbare" etc.
Banuiesc ca asta este genul de comunicare la persoana a treia, nu?

Eu fac asta deoarece copilul nu poate sa-mi raspunda si tot eu trebuie sa dau si raspunsurile. Atunci vorbesc despre noi la persoana a treia ca si cum noi am fi spectatori la propriile noastre actiuni. Dar este este baby talk (si am abandonat stilul asta cu copilul mai mare cand a inceput sa vorbeasca, nu doar pentru ca putea sa-mi raspunda, ci mai ales pentru ca universul lui a devenit mai larg decat relatia cu mami si tati).

Oricum, e ciudat. El si Ea, cuplul primordial.


ali_nathalie

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 17:54

Problema psihica. In cel mai bun caz se va ajunge la psihiatru. Mult noroc!


deea_on_line

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Octombrie 2008, ora 13:32

De la: dayana, la data 2008-10-21 10:32:58Doar pe mine ma trateaza asa de deosebit ,dar suntem bine ffff bine si fericiti,,e adevarat ca imi suna la inceput ciudat dar acum imi place si in momentul in care nu imi zice ea ma simt oarecum abandonata ..pusi pusi


dak fata de ceilalti nu foloseste aceeasi forma de adresare inseamna k este o forma de alint mai deosebita si nu prea ai dc sa-ti faci griji....so ...ma bucur sa aud k iti merge bine tine-o tot asa


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 18:12

Subiecte mai inteligente , nu aveti ?


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 19:23

mai la alea inteligente, nu prea se baga nimeni...le cam doare rau neuronul la cele ....inteligente!


ionut_perianu2005

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 21:30

De la: ionut_mitnick, la data 2008-09-30 16:03:48Cred ca el stie cel mai bine raspunsul la aceasta intrebare. Parerea mea este sa discuti cu el; este bine intotdeauna sa te poti privi pe tine din exterior pentru a-ti evalua corect deciziile, comportamentul, etc, dar daca tot timpul privesti din exterior, ca si cum nu ai fi acolo ceva nu este in regula. Cea mai buna solutie la aceasta problema este comunicarea, incearca sa comunici cu el.


camelia_ovi

27 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 20:50

cred ca nu vrea sa incurce cate ceva din secretele lui .poate mai exista cineva in viatza lui ,de fapt sunt aproape sigur


Fosta membra 9am.ro

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 20:50

da iti spun eu eu sunt el si tu esti ea e simplu dar daca te reguleaza in cur anal cine mai tipa ? el s-au ea


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 14:23

tipa ea ,tu deja ai gura plina....{sic}...NESIMTITULE!


liliburcea2004

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 22:38

cred ca are probleme mari,cel mai bine lasa-l in ale lui cu cat trece timpul se accentueaza si relatia devine imposibila dar in acelasi timp se va tine ca scaiul de tine acestia sant genul de oameni care creeaza probleme


stan_jana

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 13:59

Da,tipul are o problema psihica.Nu este normal sa-si spuna el , ca spune si ea(tie) ,asta este poate o obisnuinta,dar invers????????


minidava

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 08:43

Esti sigura ca este Roman? :)
Un Mahgiar spunea " Adu mingea ala"


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 04:06

De ce va ganditi numai la rau? Eu o vad si ca o forma de alint... ! Imi da senzatia de protectie.Mai ales ca vorbeste numai cu tine asa... si nu cu toata lumea. E mare diferenta de varsta intre voi?
p.s. Comunicarea e cea mai importanta... oricum tu stii cel mai bine... pt noi cei de pe forum e imposibil sa te ajutam prea mult... nu il cunoastem.
Numai bine!


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 10:50

Tipul vrea sa o faca pe interesantul Nu este altceva decat un nenorocit , care daca mai continua mult , va trece din grandomanie , in mitomanie , iar de acolo in paranoia .


cecil_ionescu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Decembrie 2008, ora 21:25

Explicatie: PRETIOZITATE daca le utilizeaza din cand in cand ; daca apelarea este permanenta :scurt circuite la" mansarda". Si apropos: Adresarea " Lei" in italiana se traduce prin "Dumneata" .....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 21:54

Te amagesti singura. Mie imi suna a problema psihica, nu as mai sta nici macar 1 minut cu el, as fugi. Daca te-ai indragostit, strange-ti fortele, ignora durerea si fugi, nu te uita inapoi, sa nu te trezesti cu probleme si mai mari. Si mai e o vorba - cand stai cu cineva mult timp, incepi sa semeni cu el. FUGI...... cat mai poti.


Draga mea, stiu ca sunt cam putini barbati pe planeta, dar mai bine cauta altul, chiar daca l-a lasat alta, nu-i nimic, normal sa fie, e refolosibil. Lasa-i pe astia cu ciudatenii, ca are D-zeu grija de ei, sau medicii, dar nu tu.


mihaid1977

58 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Decembrie 2008, ora 00:35



mai ce oameni si astia.............
in loc sa aprofundeze omul sa vada care este treaba -
sa -l lase ca are probleme psihice; ce lume.........
astazi gandeste lumea a la hitler- daca nu esti ca toti ceilalti- esti nebun si trebuiesti exclus
parerea mea este ca cea mai mare apropiere de adevar ar fi adus-o d-l acela care studiaza psihologia-
daca e omul mai retras si poate mai singur gata- e etichetat nebun
parerea mea e ca astia volubili sa schimbe si 10 parteneri pe luna, ca doar sunt plini de viata iar "el si ea" sa-si vada de treaba...........mi se pare normal ca un baiat sa vrea sa para altfel decat este in relatia cu o femeie- care femeie ar fi multumita cu un om normal, obisnuit????
si sa se pazeasca de pericole, care daca nu sunt in relatia dintre cei doi, pot veni din afara.........prin femeie, nu degeaba s-a inventat povestea cu adam si eva
probabil cine a scris-o s-a inspirat din realitate;


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 14:48

Draga mea, ceea ce presupui tu a fi EL si EA, e doar o speculatie romantica. Baiatul are probleme! Am avut un amic, Nelu, care tot timpul vorbeste astfel: "Lui Nelutu nu-i place... Lui Nelutu ii trebuie lant nou la bicicleta si Nelutu stie de unde sa-l ia ieftin, ca nelutu e destept" etc etc etc. Din pricina aceasta nici nu ne mai are prin preajma.. Este frustrant! Nu are prietena: cine sta cu un egoist? Tot timpul Nelutu! Eu iti inteleg inima, dar gandeste-te pe ternem lung: daca va exista o a treia persoana in viata voastra, un copil, va fi cumplit afectat la nivel intelectual - ar fi mai bine ca iubitul tau sa faca bine si sa se corecteze, pentru binele lui, in primul rand. Vorbirea aceasta la persoana a 3-a denota mari probleme interioare!


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ciudatenie
Mergi la: