back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Studentii romani sclavi in anglia

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
jo_georgiana83

5 mesaje
Membru din: 22/11/2008
Oras: Husi

Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 00:25

Nu locuiesc in UK dar parerea mea e THE ENGLISH PEOPLE ARE THE BEST FROM ALL THE WORLD !!Luati va rog cateva lectii de istorie si geografie si spuneti mie cate taramuri de pe Globul asta au ocupat ei...si interesati-va ce au facut ei atunci cand rusii au avut beleaua aia cu submarinul prins in plasa-capcana din stramtoarea Bering,si apoi va dati seama voi ce mult sar in ajutori englezii astia si ce putere economica au ei,daa!!!asta doar ptr ca sunt un popor organizat si intr-o continua EDUCATIE !!


Fosta membra 9am.ro

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 13:35

Nu conteaza despre ce e vb, as putea sa spun orice, sunt roman si chiar de nu cunosc situatia pot sa ma aflu in treaba si sa imi spun parerea, oricare despre orice... Cam asa au gandit unii care au comentat aici.
Si eu sunt student , si eu am fost in UK, mai exact in Scotia. Am plecat pe baza unor promisiuni care acolo pareau niste vise de demult. Oricum am fost unul dintre norocosi ca sa zic asa. Am plecat cu bani la mine , am avut o familie care m.a ajutat mult si am intalnit romani ce au avut o inima mare.
Am ajuns la ferma pe la 12 in amiaza iar a doua zi la ora 9 dimineata eram deja cu geanta in mana si ma furisam sa plec de acolo. De ce?! Pentru ca nu am avut nevoie decat de noapte sa aflu in ce conditii urma sa fiu cazat, in ce conditii urma sa muncim, sa aflu ca banii or sa vina candva,,, cine stie cand si cati. A sa ca am sunat familia din italia si mi.au rezervat un bilet pentru Roma chiar pentru a doua zi. tot ce trebuia sa fac era sa ajung cat mai repede la londra. Noroc deci de banii cu care am plecat de acasa. Acolo la ferma am avut o primire foarte frumoasa. Cand ne.a dus in casa (era o caravana de fapt , ca o remorca de tir mai mica , pentru 8 persoane , paturi suprapuse , saltele murdare si distruse la propriu, dulapuri tip vestiare de alea inguste, unul de persona si o masa de lemn si banca de lemn, exact de alea cum avea bunica la tara afara in curte) mai erau inca 5 romani si nu au observat prezenta noastra noi fiind afara si au si inceput sa tipe la superviser ca de ce nu le da bani ca nu au de mancare ca nu au sa sune acasa ceea ce nu avea cum sa nu te sperie. O alta intmaplare care sper sa va lumineze in legatura cu sclavia in anglia este si aceea in care un coleg din caravana a fost sunat de maicasa in timp ce manca. Din ce am auzit am inteles ca il intreba ce mananca iar el i-a raspuns ca facuse niste cartofi prajiti cu o friptura de pui. In realitate el manca paine cu margarina.
Acum ca ma credeti sau nu , nu ma mai intereseaza. Ce ma intereseaza e ca voi sa nu mai comentati in lipsa de cunostiinte de cauza. SI nu e vb doar de articolul asta ci si de altele in care vad ca mereu comentati doar de dragul conversatiei.
Catre alti studenti , stati acasa.


rhamona_ali

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 04:44

Este un CAZ FF GRAV si nu ma surprinde deloc! TRaiesc in afara tariii d epeste 8 ani de zile si am trecut prin multe situatiineplacute din cauza cetateniei......Am locuit in HONK KONG, USA, si pe o insula bogata unde sunt la ora actual! Am avut probleme peste tot unde am fost! A trebuit sa muncesc mult mai mult pt o promovare, ( asta dupa multi nervi, discrimanare,,), am fost jignita, luate in deradere....am RIPOSTAT mereu si m-am aparat cu dignitate dar I HAD ENOUGH! Domnul are dreptate in acest caz! Are DREPTUL sa ii dea in judecata, sa caute o solutie!!!
Eu am avut problemel mele pe care le-am rezolvat cu avocat! Deci SUCCES! Aveti incredere si totul se va incheia cu bine!
Avema d egand sa aplic la studii in Anglia si acum...am second thoughts...
Regret cele intamplate si NOI GENERATIA ACTUALA platim penteu greselile altor romani , care s-au dus in strainatate la furturi si alte lucruri ilegale!

Daca am fi UNITI si am vrea cu adevarat , am putea SCHIMBA CEVA, TREBUIE sa ne aparam statutul de cetateni ai Romaniei si sa stopam sa fim BATJOCORITI!!!!!! ESTE INADMISIBIL ce se intampla!
Cum arat pasaportul la vama...sunt mereu luata a interogatoriu, controlata si super verificata ( acte, bagaje..) desi am contract de munca la companii f cunoscute international....

Oricum...sincer nu am cuvinte sa descriu CALVARUL emotional la care a, fost supusa in acesti ani de cand sunt plecata...Imi este rusine sa spun k sunt romanca...


rhamona_ali

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 04:50

TOPICUL este cu totul altul....nu discutam despre poporul englez, cultura si istoria lor!
Daca ati fi avut macar curajul sa aplicati la un job international, sa luati interviul avand in vedere k era o concurenta acerba....si ati fi trait mai mult timp in afara tarii....ati fi avut o parere in acest caz...
Dar sa lasam pe cei CARE CUNOSC si sunt educati si INFORMATI sa discute....


rhamona_ali

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 04:59

Super tare!!!

Imi place terbil cand vad oameni INFORMATI k isi dau cu parerea....STUDENTI ROMANI FITI TARE si NU va lasati discriminati si batjocoriti de britanici......
Si eu doream DURHAMUNIVERSITY....MAI MAI SA APLIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tot la mine in Brasov este mai bine ...


rhamona_ali

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 05:07

Vag aluzive???????

Au fost expuse FFF CLAR pe intelesul oricaruia.....
Nu stiu de ce oamenii care nu pricep fac comentarii pe forum...


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 20:31

... dragi tineri ... nu va mai imbatati cu apa rece ... TREBUIE SA PLECATI IN STRAINATATE ... PENTRU EXPERIENTA, MACAR CITIVA ANI ... ADAPTATI-VA, INVATATI SI CAPATI EXPERIENTA ... de abia atunci va veti da seama de diferente ... dar nu va luati dupa lozincile din romania care va adorm si va niveleaza la un standard de prostie si indiferenta ... oriunde va duceti o sa observati ca nimeni nu da doi bani pe povestile cu care v-au crescut parintii ... nimeni nu da doi bani pe ce vreti voi (sau ce am vrut eu), de abia cind o sa deveniti profesionisti veti putea pune conditii si cere mai mult ... romania este foarte mult in urma tarilor civilizate, in romania se viseaza dar nu se munceste ... romanii au devenit atit de putini si de puturosi incit deocamadata inca mai au posibilitati sa leneveasca, sa viseze la cai verzi pe pereti ... romanii sint dezbinati si gargaragii ... buni de gura, dar greu de pus la munca ... dar se va termina si perioada asta iar daca nu aveti experienta concreta nu veti face fata viitorului ... degeaba renuntati din cauza conditiilor, modului in care sinteti tratati, ... inaintea voastra au fost altii, de abia acum voi luati locul altora si trebuie sa demonstrati ca vreti mai mult ... NU TREBUIE SA RENUNTATI ... ce nu va omoara va intareste ... viata nu a fost usoara niciodata ...
... macar la inceput renuntati la pretentii banesti mari in favoarea unor conditii mai civilizate de munca si trai ... pina incepeti sa intelegeti mecanismele si cerintele ... la inceput, sincer, diploma din romania nu face nici o ceapa degerata intr-o tara in care practicitatea este prima conditie (si includ aici toate tarile vestice) ... ii puteti aburi putin cu povesti despre dracula dar ...


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 23:22

draga ramona.. poate ai fost ghinionista! :) insa nu generaliza. am avut prieteni care au plecat in agricultura.. altii in constructii.. altii macelari.. altii in Hospitality. fiecare cu greutatile lui insa nu a dormit niciunul intr-o caravana pana acum. si eu traiesc in UK draga... ! hai sa facem o demonstratie: bietul om mintea ca pui si cartofi prajiti! :) nu avea bani sa inteleg si manca in schimb paine cu margarina. ei bine... tu.. care ai stat o jumatate de zi in UK stii kt e o margarina sau un pui? daca nu iti spun eu. un pui intreg... gata impanat il poti lua la 3 -4 lire. 2 kg de cartofi gata feliati... 0.99 lire. minimum pe economie este 5.73 nu? :P ei bine... daca lua minim... pe o ora de munca manca 1 pui intreg si 2 kg de cartofi prajiti. margarina e mai scumpa decat cartofii! :)
Sa nu intelegeti ca aici stau cainii cu colaci in coada... gata sa`i luati voi. insa ... totusi.. sa nu ne mintim! :) Craciun fericit!

p.s. daca nu`ti place.. dute la ai tai in italia =))


lerolv4

282 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Martie 2009, ora 00:00

Buna Romania de pe 9am, sau 09:00 dimineata ,ca sa nu uitam stramoseasca vreme.Sunt trist ca aud aceste probleme. Adevarata situatie e dramatica deoarece:
-In Anglia 20% sunt autentici englezi.
-In Anglia 80% resturi si amestecaturi.
-In Anglia inainte soldati se cocotau(poponaru), unu pe altul din lipsa femeilor.
-In Anglia AIDS-SIDA e in floare.
-In Anglia unu vine altu pleaca.
-In Anglia sunt multi Moldoveni cere dau teapa.
-In Anglia sunt multi Hunedoreni care, sunt cu Moldoveni pe mana.
-In Anglia sunt multe romance care, sug mansoane si altor rase si altor pesti.
-In Anglia nu se fac bani cinstit, doar inseland pe alti.
-In Anglia sunt droguri accesibile printre comunitatile de Bacauani si nu numai.
-In Anglia sunt Genisti din fosta armata Romana, care sunt Pesti cu P mare.
-In Anglia sunt Jurnalisti formati in Romania, care sau vandut sistemului.
-In Anglia Albanezi ascund cadavre, comandate de romani mentionati sus.
-In Anglia Carlos, Carabinierul, cine mai stie cum de 2 metri si solid are pistol,moldoveanu vordeste 3 dialecte romanesti.
-In Anglia acelasi om are in jur de 39 ani.
-In Anglia se cumpara oameni destepti, pe care ii insoara cu ficele lor.
-In Anglia riscati, a deveni anormali din toate punctele de vedere.
-In Anglia sa imi bag eu ceva, si in toti cei care merg in ea, acum si pururea.
-Din Anglia Romani invata fecundarea poponetului.
-Din Anglia se trimit agenti diversionisti.
-Din Anglia se importa ura.
-Din Anglia sa vi sa ne sugiiii P.LA!!!
-Din Anglia acuma iti dau SIDA.
-Din Anglia vine prostia.
-Din Anglia Bacau e plin cu SIDA, nu din centrele de recoltare sanguina precum se vorbeste.
-Din Anglia vin homosexuali Romani.
-Din Anglia vin lesbiencele mai putin.
-Din Anglia va aduc vestile de mai sus, iar daca si altundeva e la fel, inseamna ca mai mari, fumeaza opium-ul englezesc, si se freaca precum ei.
-Din RUSIA CU DRAGOSTE Vin eu, acel cineva care face ceva pe mutra ta.
-Din Anglia nu invatam nimic bun, acum e o cauza pierduta.
-Din Anglia am acest spirit critic si tot in Anglia am sa mor.
-Din Anglia am invatat drogurile.
-Din Anglia am auzit ca uni vin alti pleaca.

Asa ca baiete ferestete de toate cele de mai sus si a ta va fi izbanda, cu bunurile-i toate.
Ministrul de finante e mana in mana cu al nostru, Flota ...
Din America se aduce totul prin Anglia in spre Europa, uite asa.

Contactati-ma daca aveti cu ce, primesc mesaje private. SexPhone.


mary_oprea2003

13 mesaje
Membru din: 5/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 11:53

Domnule Stan Gheorghe , de trei ani fiul meu lucreaza in Anglia student fiind si niciodata nu s-a simtit sclav pentru ca a fost tratat cu respect, fiind si un baiat foarte serios , muncitor si responsabil patroana firmei unde lucreaza (pentru ca desi in iunie ar trebui sa-si dea licenta o amana pentru februarie ) l-a pus superviser si acum ia facut contract din nou sa mearga acolo . In concluzie , oricine se poate lamenta ca a fost tratat rau dar personal cred ca doar putorile sunt tratate astfel altfel nu inteleg cum poti cere sa pleci sa muncesti undeva unde nu esti tratat bine .


Fosta membra 9am.ro

118 mesaje
Membru din: 21/02/2009
Postat pe: 29 Martie 2009, ora 19:31

Dragi studenti,
Sclavii au lanturi. Voi aveti lanturi si sunteti obligati sa ramaneti in Anglia?


www_rosk_marian0

45 mesaje
Membru din: 27/01/2009
Oras: Curtea de Arges

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 01:18

asta e capitalismul tarile care au fost comuniste si nu tari care colonizeaza in cautarea bogatiilor castigate prin crime cum au facut de alungul istorie franta ,anglia,spania... dar spania nu a investit asa mult ca celelalte in industrie ..acum noi ne ducemsclavi la cei care ne au furat si oprimit de-a lungul istoriei multi spun ca nu suntemsclavi dar isi bat joc de noi si ne platesc putin si asta e o problema care pleca de sus adica de la guvernele celo doua ari in cazul asta romania -anglia
suntem sclavi marilor puteri capitaliste si nu numai noi romanii,ci intreg globul care e cuprins de saracie migreaza pentru ceva mai bun
imperiul american asta vrea migratie si exploatare uni sunt din ce in ce mai bogati altii mult mai saraci
in timp ce unii se inbogatesc altii saracesc o fi orae bine asta
sistemul e de vina
apropo una din cauza caderii marelui imperiu roman a fost migratia asa ca atentie mare imperiu american de nord ca o sa iti vina si tie randu
viva che guevara


www_rosk_marian0

45 mesaje
Membru din: 27/01/2009
Oras: Curtea de Arges

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 01:19

De la: olaru_l_yahoo_com, la data 2009-03-29 19:31:41Dragi studenti,
Sclavii au lanturi. Voi aveti lanturi si sunteti obligati sa ramaneti in Anglia?

da ne obliga stomacul la fel ca pe familiile noasre din romania asa ca taci daca nu sti ce vorbesti sau ti esti din acela....


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 01:40

www.youtube.com/v/PEj7jnR--Dg&hl=en&fs=1">www.youtube.com/v/PEj7jnR--Dg&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
ra_monet

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 09:16

Nu e nimeni sclav aici.

Trebuie sa va cunoasteti drepturile atunci cand mergeti intr-o tara straina. AI fost nedreptatit, ok, trebuia sa mergi la Citizens Advice Boureau, si sa ceri sfat gratuit. Aici la orice institutie de stat mergi daca nu sti engleza ti se va aduce un traducator(pe cheltuiala lor), sau chiar sa anunti politia, etc.
Eu sunt aici in Anglia de mult timp, nu am avut probleme de genul pe care le enumeri tu. Da, cunosc personal, si stiu ca sunt multi care trec prin ce ai trecut tu, dar trebuie actionat in astfel de momente. Sa -ti cunosti drepturile si sa actionezi, sa-i denunti unde trebuie si sa nu pleci din tara fara ceva bani de rezerva in cazul in care asa ceva se intampla, pentru ca sa poti sa pleci de acolo si sa te intretii o perioada pana iti gasesti altceva.
Inca dinainte de a pleca din tara trebuie facut un studiu...unde ma duc , ce oras? Cat de departe e politia de mine, ce nr tb sa formez? Care imi sunt drepturile mele in tara respectiva? Cui pot sa ma adresez, etc.Cum pot in orasul acela sa mi caut altceva de lucru in cazul in care tb sa fac asta? Ce agentii de plasare forta munca sunt gen(jobcentre plus), etc.

Totul tine de informatie si de cum sti sa te descurci. Iar daca ai venit in Anglia fara sa vb engleza...de ce te simti dat deoparte? E normal. Anglia= Engleza.


virgil_electricianul

31 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 14:19

Cum le stii tu pe toate,fara sa te documentezi nu da nici tu un verdict inainte sa stii,sau sa te documentezi,or fi si englezii astia niste ingerasi,peste tot sunt panarame,si cind stie ca nu are cine sa te apere,sau teduci la el in curte mai este cite unu care se da smecher,dar ce sa zici ciocu mic ca esti la el in tara.


Venv
Vivelura

8 mesaje
Membru din: 24/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Iulie 2009, ora 14:32

Nu cred in povestea prezentata. Este un mesaj denigrator la adresa tarilor civilizate venite din partea unui reprezentant al unui popor debea coborat din copaci. 95% din tinerii acestei tari vor sa plece in aceste tari, chiar daca vor fii tratati ca niste sclavi. Pentru ei nu conteaza asta, totul este sa para cool in fata prietenilor si gastilor de acasa. Personal cred ca autorul stirii bomba este un vlastar de securisto-comunist, care ca si parintii lui, imbroasca cu noroi maretele realizari economice si culturale din tarile civilizate, si-n special Marea Britanie. Ce vrea el acuma ? Ca autoritatile si societatea civila (care o fii aia nu stiu) din tara noastra de tampiti si salbatici sa se bata cu sistemul juridic neprihanit si impartial din aceste tari pentru apararea lor. Daca nu au sanse de ce sa mai cheltuim bani publici si energie pentru asta ? Nu ramane decat sa te rogi la Dumnezeu ca lumea sa devina asa cum o vezi tu in visele tale. Cand s-o intampla asta te rog sa ma anunti si pe mine, daca voi mai face umbra pe pamantul asta pana atunci. Multumesc.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Iulie 2009, ora 14:39

Nu stiu de ce, dar parca am mai auzit chestia cu "maretele realizari", dar ma cam lasa memoria, voit.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
aez_aez69

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Iulie 2009, ora 17:56

INTAMPLATOR AM VAZUT ACEST MESAJ SI MA INTERESEAZA CE S-A MAI INTAMPLAT.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 10 Iulie 2009, ora 12:05

De la: stan_s_gheorghe, la data 2008-10-02 16:11:11Stire Bomba

Studentii romani SCLAVI in Anglia

Ce fac autoritatiile romane?????

Musamalizeaza situatia! Permit sa fim TRATATI CA SCLAVI!


Numele meu este Ghoerghe Stan, si doresc sa prezint in linii extrem de generale o situatie extraordinara, pe care alesii nostri, cu ajutorul presei, incearca din greu sa o musamalizeze de cateva luni

Studenta hartuita sexual si amenintata ca I se va taia gatu daca spune ceva, o clasa intreaga de studenti romani trimisa acasa dup ace li s-a luat banii, studenti ramasi fara hrana aproximativ trei zile datorita conditiilor create de Colegiu, conditii extraordinar de mizere, peretii mucegaitii, soareci si etc.

Domnul Barry Johnson [staff member] sfatuia studentii romani: Atunci cand Managerul de la firma la care vor fi desemnati pentru perioada de practica le va spune JUMP! (Sari!), ei vor trebui sa raspunda How High? ( Cat de sus?), si ca vor fi tratati ca niste Imigranti, nu au dreptul sa intrebe nimic, altfel vor zbura din Anglia

Am amenintat ca voi face publica situatia, doamna Joane Sayer Manager la Colegiul respectiv: Stan, ce ziar de aici crezi ca-ti va publica tie istorioara [un ROMAN]?

Ca urmare a nergulilor constatate am hotarat sa actionez Colegiul respectiv in judecata, tinand cont ca sunt roman am dreptul la un avocat gratuit, reprezentantii autoritatilor din Anglia mi-au comunicat: ESTI ROMAN, nu ai dreptul la asa ceva [AM ASTA IN SCRIS]

In final am hotarat, sa actionez Colegiul respective in judecata, precum si Statul Roman pentru incalcarea Constitutiei Romaniei ARTICOLUL 31, alin. (1) si (4), ramanad la latitudinea avocatilor sa stabileasca alte nereguli. Suma solicitata este de 49 de milioane de euro

Posturile de televiziune PROTV si Antena 1 [impart aceisasi soarta] au incalcat, prin ne difuzarea informatiei, Legea nr. 504, Decizia nr.187 din 3 aprilie 2006, precum si Legea Nr.544/2001 Art 1, suma solicitata este de 21 de milioane de euro in cazul PROTV, respectiv 28 de milioane de euro in cazul Antena 1

Mentionez, o sa fac tot posibilul ca minim 90 de milioane de euro sa fie pusi la dispozitia studentilor romani, si nu doar studentilor, pentru accesarea fondurilor europene

Situatia este cunsocuta: Presedentiei Romaniei: procetatean@presidency.ro Guvernului Romanie: drp@gov.ro, Ministerului Afacerilor Externe: relatii_cu_publicul@mae.ro Ministerului Justitiei: flavius.pancescu@just.ro, Ministerului Muncii: liliana_bogdan@ajofm.anofm.ro, Directia Relatii Consulare: drco@mae.ro, Cabinet Ministru MAE: Cabinet@mae.ro, Consiliul National al Audiovizualului: cna@cna.ro
Domnul Jurnalist Andi Laslau doreste sa prezinte informatia respectiva, sefii nu au vrut stirea, datele de contact direct ale dansului andi.laslau@antena1.ro Tel: 0749 201 268

Doamnelor/Domnilor, doresc sa demonstarm ca nu suntem chiar asa de usor de manipulat, a trecut perioada COMUNISTA, si categoric nu am ajuns SCLAVII si RUSINEA Europei.

Aveti adresele de mail ale celor in cauza, CERETI INFORMATIA RESPECTIVA!!!!!!!!!!!!!

Pentru informatii suplimentare: stan_s_gheorghe@yahoo.com



Dupa mine exagerezi rau lucrurile.In primul rand porcariile facute de un colegiu nu ne transforma in "sclavii si rusinea Europei".In al doilea rand generalizezi in mod incorect situatia studentilor si doctoranzilor din Anglia,am prieteni acolo la doctorat si o duc foarte bine AVAND TOATE CONDITIILE ASIGURATE SI FIIND TRATATI EXCELENT DE ENGLEZI.Domnul Barry Jonson pare un idiot dar asta nu inseamna ca toti englezii sunt ca el si nici nu inseamna ca presa(britanica sau romana) este obligata sa iti publice tie intamplarile nefericite .

In privinta procesului ...MULTA BAFTA!


Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 10 Iulie 2009, ora 13:39

De ce ne miram ca sintem tratati ca niste sclavi in strainatate atita timp cat si acasa in tarisoara noastra sintem tratati ca atare?!!!!


cmykmihaela

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Iulie 2009, ora 14:02

Singurul msfat care pot sa il dau din afara este macar sa actionati in trbunalul din Haga. Este cel mai bun pentru solutionarea problemelor,cel mai corect si cel mai necorupt. Insa , costa.
Succes


Vivelura

8 mesaje
Membru din: 24/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 01:11

Stimabile nastasemihail, va felicit daca ati reusit sa uitati, chiar voit, unele expresii de comunicare categorisite de unii cu dispret "limbaj de lemn". In cele mai multe cazuri uitarea este, in principal, meritul creierului si ne permite ca vechile informatii sa fie inlocuite cu altele noi. Noile expresii de comunicare vor urma si ele ciclul "interesant" - "elevat" - "limbaj de lemn". Va propun un subiect de meditatie: nu cumva tara asta merge asa cum merge si datorita faptului ca nu ne intelegem intre noi, ca avem un dialog al surzilor, ca nu intelegem ce vor partenerii nostrii ?
Cat priveste comentariul meu a vrut sa fie o "bascalie" la adresa tinerilor care cred ca le stiu pe toate si care cum dau de un obstacol incep sa transfere responsabilitatile asupra comunitatii din care fac parte, tarii si guvernului ei, comunismului (este mai cool sa-i spui partenerului care nu-ti aproba demersurile "comunistule" si nu "boule" sau "prostule", evitand astfel si o "laba data cu piciorul peste ochi").
In rest va urez numai de bine.


terminator

6 mesaje
Membru din: 11/07/2009
Oras: Galati

Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 09:06

De la: stan_s_gheorghe, la data 2008-10-02 16:11:11Stire Bomba

Studentii romani SCLAVI in Anglia

Ce fac autoritatiile romane?????

Musamalizeaza situatia! Permit sa fim TRATATI CA SCLAVI!


Numele meu este Ghoerghe Stan, si doresc sa prezint in linii extrem de generale o situatie extraordinara, pe care alesii nostri, cu ajutorul presei, incearca din greu sa o musamalizeze de cateva luni

Studenta hartuita sexual si amenintata ca I se va taia gatu daca spune ceva, o clasa intreaga de studenti romani trimisa acasa dup ace li s-a luat banii, studenti ramasi fara hrana aproximativ trei zile datorita conditiilor create de Colegiu, conditii extraordinar de mizere, peretii mucegaitii, soareci si etc.

Domnul Barry Johnson [staff member] sfatuia studentii romani: Atunci cand Managerul de la firma la care vor fi desemnati pentru perioada de practica le va spune JUMP! (Sari!), ei vor trebui sa raspunda How High? ( Cat de sus?), si ca vor fi tratati ca niste Imigranti, nu au dreptul sa intrebe nimic, altfel vor zbura din Anglia

Am amenintat ca voi face publica situatia, doamna Joane Sayer Manager la Colegiul respectiv: Stan, ce ziar de aici crezi ca-ti va publica tie istorioara [un ROMAN]?

Ca urmare a nergulilor constatate am hotarat sa actionez Colegiul respectiv in judecata, tinand cont ca sunt roman am dreptul la un avocat gratuit, reprezentantii autoritatilor din Anglia mi-au comunicat: ESTI ROMAN, nu ai dreptul la asa ceva [AM ASTA IN SCRIS]

In final am hotarat, sa actionez Colegiul respective in judecata, precum si Statul Roman pentru incalcarea Constitutiei Romaniei ARTICOLUL 31, alin. (1) si (4), ramanad la latitudinea avocatilor sa stabileasca alte nereguli. Suma solicitata este de 49 de milioane de euro

Posturile de televiziune PROTV si Antena 1 [impart aceisasi soarta] au incalcat, prin ne difuzarea informatiei, Legea nr. 504, Decizia nr.187 din 3 aprilie 2006, precum si Legea Nr.544/2001 Art 1, suma solicitata este de 21 de milioane de euro in cazul PROTV, respectiv 28 de milioane de euro in cazul Antena 1

Mentionez, o sa fac tot posibilul ca minim 90 de milioane de euro sa fie pusi la dispozitia studentilor romani, si nu doar studentilor, pentru accesarea fondurilor europene

Situatia este cunsocuta: Presedentiei Romaniei: procetatean@presidency.ro Guvernului Romanie: drp@gov.ro, Ministerului Afacerilor Externe: relatii_cu_publicul@mae.ro Ministerului Justitiei: flavius.pancescu@just.ro, Ministerului Muncii: liliana_bogdan@ajofm.anofm.ro, Directia Relatii Consulare: drco@mae.ro, Cabinet Ministru MAE: Cabinet@mae.ro, Consiliul National al Audiovizualului: cna@cna.ro
Domnul Jurnalist Andi Laslau doreste sa prezinte informatia respectiva, sefii nu au vrut stirea, datele de contact direct ale dansului andi.laslau@antena1.ro Tel: 0749 201 268

Doamnelor/Domnilor, doresc sa demonstarm ca nu suntem chiar asa de usor de manipulat, a trecut perioada COMUNISTA, si categoric nu am ajuns SCLAVII si RUSINEA Europei.

Aveti adresele de mail ale celor in cauza, CERETI INFORMATIA RESPECTIVA!!!!!!!!!!!!!

Pentru informatii suplimentare: stan_s_gheorghe@yahoo.com









numele meu este gheorghe stan si vreau sa-ti spun ca esti terminat ray pai daca nu le sade bine acolo de ce nu vin in tara?


dan_marcel66

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 10:40

o natiune de conservatori....alcolisti ...god save the queen


irina_boaru

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 11:01

Super spus domnule..Bravo !..Adevarul este ca la capitolul invatamanta suntem cu mult deasupra Europei,,asa cum scartie la noi,,cum spun altii,,pentru ca noi suntem oameni capabili ,,,stiu ce zic, am prieten german si fac des drumuri in Elvetia si Germania...si am fost socata cand am fost trimisa de firma din Romania , in Germania, sa ii ajut pe cei de la filiala germana..sa-i ajut in laborator..nu aveau multe notiuni,,iar la un momend dat nu aveam ce ne trebuia si am improvizat..ca asa e romanul face din rahat bici....si atunci mi-am dat seama ca suntem capabili si de aia le este frica de noi.
Dar din pacate suntem lasi si fara sange in noi,,ca daca le-am pune piciorul in prag si nu ne-am mai lasa calcati,,,multe s-ar schimba
da, sunt mandra ca sunt romanca..sunt mandra cu oamenii nostrii ..dar nu se va schimba nimic atata timp cat avem o diplomatie de 2 lei..diplomati care nu stiu decat o limba straina ,,si aia engleza care scartie..astia suntem....oamenii capabili sunt de mult plecati din tara,,iar aici au ramas numai rebuturile..
Oricum, va mai trece mult mult mult timp pana vom fii respectati,,,din pacate.


vulcanneles

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 11:25

sunt intr-u totul de acord cu tine, nu ne e prea roz, insa, te-ai gandit recent , oare de ce nu se vrea publicata o asemenea stire? ce interese sunt in joc la adresa natiei romane ?
sa ma crezi, sunt si eu printre straini, nu cei de-acasa sunt cei care dicteaza mersul lucrurilor, tot cei mari sunt aceia si interesele lor domina!
iti urez noroc !


bvr
9am005350

47 mesaje
Membru din: 5/03/2009
Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 12:11

Acesta este un raspuns pentru cel care a sugerat ca omul sa se resemneze, sa accepte situatia, si sa isi vada de treaba lui...

Asta este cel mai las si mai periculos mod de a gandi!!! Daca tu vrei sa stai in pozitia de aplecat-umil luat nu ii obliga si pe ceilalti sa faca asta!



E timpul sa ne cerem dreptul de a trai decent, chiar daca pentru asta ar trebui sa mai trecem printr-un decembrie `89 pentru asta!



E mai bine sa mori ca un leu decat sa suferi ca un caine!



Rusine pentru ca ai indraznit sa gandesti asa ceva!!!


cristi_sageata2005

1 mesaj
Membru din: 11/02/2009
Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 12:34

offffffffffffff..........sa nu fiu inteles gresit,va cred ,sincer,cu toate ca alti ar zice ,,iarasi manipuleaza astia cititori,nu spun adevarul e.t.c........dar va spun dragi studenti de pretutindeni ca celor de acasa NU LE PASA DE VOI.....au alte griji........eu ma ingrozesc ce a declarat autoritatile recent..........STATUL ROMAN DEJA S-A IMPRUMUTAT CU BANI DE LA BANCI PTR PLATA SALARIILOR LA BUGETARI........DECI (si un orb sau orice cetatean isi da seama)STATUL PRIN POLITICA FISCALA PE CARE O DUCE NU MAI INCASEAZA NIMIC....SAU INCASEAZA MAI PUTIN DECAT CHELTUIE(am scris asa ca sa inteleaga toti oamenii care citesc.....nu limbaj de lemn)DECI NOI OAMENII DE RAND VOM PLATII(prin taxe nenumarate)DEFAPT DE 2 ORI MAI MULT....DECE? PAI O DATA IMPRUMUTUL LOR DE LA BANCI SI A 2-A DOBANDA CARE URMEAZA...........SI O SA FIE SI DOBANDA LA DOBANDA.............MAI SI SUNTEM TARA CU CELE MAI MULTE TAXE DIN UE.........INCA CEVA.........UITATIVA LA TOTI CEI CARE SUNT SAU CARE AU FOST LA PUTERE LA DECLARATIILE DE AVERE.........SI ASTEA SUNT NUMAI CE AU VRUT SA DECLARE CA RESTUL SUNT PE LA NEVESTE ,COPII,NEPOTI,CUMETRI,..............SI INCA SE SCURGE VALUTA DIN TARA (neimpozitata)CUM SE SCURGE APA ......NIMENI NU IA MASURI........O SA VINA IAR DICTATURA PESTE CATIVA ANI......UITATI-VA LA ISTORIA NOASTRA.......AM OBOSIT NU MAI SCRIU..SI ASA NU STIU DACA CITESTE CINEVA,CA MASURI SA SE IA? AR FII .........INCA O MINUNE A LUMII......SI NU SUNT DECAT UN SIMPLU CETATEAN CU FUNCTIA DE SOFER.


Fosta membra 9am.ro

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Iulie 2009, ora 16:25

slavia asta se poarta de multa veme, nu s-a terminat cu ea inca.
daca te consideri nedreptatit trebuie sa iti cauti dreptatea intr-o lume nedreapta.

dar gindeste-te la ce efort o sa te supui si care o sa fie rezultatele.
tu trebuie intii sa stii daca se merita sau nu.

nici mei nu imi place idea de slavie oriunde in lume, cu atit mai mult ca roman

poti sa scrii un roman in multe volume despre injustitia sociala sau de criminalite or coruptie, moralitate ect...guvernul nu te v-a sustine niciodcata mai ales ca pupatul in f..d da rezultate pupatorului , mai ales daca buzele sunt calde...


Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Studentii romani SCLAVI in Anglia
Mergi la: