back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Studentii romani sclavi in anglia

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 04:05

Cine vrea sa ma contrazica este invitat sa o faca concret pe text.. Care dintre afirmatiile mele cu titlu de exemplu deranjeaza?
Respectivii schimba subiectul si propun un alt subiect pe care nici eu nici altii nu-l contesta si despre care nu poate fi vorba aici, doar ca sa le fie si
comentariul lor aprobat si fiind aprobat, inseamna astfel ca au dreptate despre tot ceea ce spun. Cam asa functioneaza rationamentul acestei manipulari.
Vrea cineva sa citeasca carti de istorie si despre englezi ca sa le afle importanta, ok, sa citeasca si apoi sa le comenteze sint bineveniti, dar nu era
vorba aici inca despre asta. Si apoi ce s-a spus despre colonizare, cum ca englezii ar fi 'colonizat' ceva, azi in lumea moderna se raspunde doar cu atit:
acum Aceste State Sunt Independente si cine e inteligent intelege mai departe si mai complex. Mai adaug aici si ca, englezii sint uriti ca naiba, tocmai pentru ca au plecat mereu cei mai capabili, tineri, puternici sa cutreiere lumea ori altceva si murind pentru asta, ciclic si pe o perioada indelungata, au ramas doar cei de acasa care au sfirsit prin a arata tot mai putina fizionomie placuta.
Normal ca Britania (The best - sau The great) este mai bogata si are un Pib superior, salariul mediu mai mare decit in Romania dar se vede clar acest lucru si din ceea ce am afirmat eu. Hello baieti! am scris si eu aproximativ cit se poate cistiga mediu in Britania. Oricum acest cistig este banal si alte tari din U.E. au la fel, unele chiar mai bine! Pe de alta parte conteaza si puterea de cumparare a acestui venit din G.B. Nu e stralucit chiar uneori fiind
similar cu cel din Romania sau de ce nu sub el! Un ex. baieti: cumparati in Romania 100 kg rosii sau orice alte legume si fruncte si apoi incercati aceeasi treaba in Great Britain ca sa descoperiti citi pounds trebuie sa cheltuiti ;))))
Apropo mai opariti-va inca o data cu apa calda in locuinta unde stati sau in vreo toaleta publica unde sunt 2 tevi la chiuveta apa rece separat de cea
calda.. :))) Ori luati cuie de linga ciocolata sau bomboanele de peste dvd-uri.. cumparati haine care sa stea pe voi aproximativ, eventual ca si pe pomul de
Craciun :))))) Incercati sa schimbati euro hai hui prin oras.. Ajunge atit, dar pot insira o gramada care mai de care mai reale si de pomina.
Formatia mea favorita de pe vremuri a fost Duran Duran imi place si noul lor album 'Red carpet massacre' si mi-am facut o parere denaturata si favorabila
mereu, i-am supraapreciat pe englezi, probabil prin tot ceea ce am citit si prin prisma importantei lor in istorie: politic, cultural, economic, social.
Venind aici am fost dezamagit definitiv. Nu inseamna totusi ca sunt insignifianti si acum manipuleaza lumea politica si economica. Mi-au placut la nebunie de asemenea scriitorii englezi printre care de ce sa nu-i amintesc pe Hardy si Gissing. Si pot aprecia la superlativ tot ce este valoros aici. Aerul de asemenea este fabulos de curat fata de cum am fost eu obisnuit. Daca le-am spus maimute pentru ca sunt snobi sau prostalai asta nu se poate repara si nu pot aduce in favoarea lor ideea falsa si inselatoare ca ar fi foarte traditionali.. Sorry nu am cum sa-i ajut. Acest fapt e un mit care ascunde dedesubturi rusinoase. By the way daca sunt traditionali cum se face ca sint tatuati? Luind asa lucrurile ar fi simplu de neglijat orice nemultumire si in privinta Romaniei justificind leitmotiv, ca ar fi doar vorba despre vreo fantomatica moda retro si suntem doar traditionalisti! Dar acum un exemplu de prostie si amabilitate englezeasca: intru intr-un club de internet si rog sa mi se scaneze o foaie simpla dupa care sa-mi puna imaginea pe stick-ul usb. Intrebarea implacabila nu se lasa asteptata: How many picture do you want? Trebuia sa-i fi spus: stii vreau 2 pictures totusi ;))))))) M-a intrebat un prieten englez ce parere am eu roman, despre Gold Street din Northampton? Am ris si i-am spus nu-mi place, slab. Dealtfel oricind poate sa vina in Oradea sa vada centrul de la mine de acasa, magazinele, marfa, oamenii, sa vada tramvaiele si apoi sa ma contrazica. Nici prin vis nu poate sa aiba pretentia ca venind in Britania as putea fi vezi doamne cumva vexat sau impresionat..departe!!! Slab!!!

Va sustin studentilor!!! Pentru ca v-au oferit conditii mizerabile dar fie si pentru simplul motiv ca administratorul v-a spus chestia cu 'how hight?' care
la ei e de stiut ca e traditie.. :))))


Selectiva

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 15:51

"Cine vrea sa ma contrazica este invitat sa o faca concret pe text.. Care dintre afirmatiile mele cu titlu de exemplu deranjeaza?"

sa incepem...stimate domn doctor....

Respectivii(cine????...fiti la fel de la obiect cum cereti altora sa fie) schimba subiectul si propun un alt subiect pe care nici eu nici altii nu-l contesta si despre care nu poate fi vorba aici, doar ca sa le fie si comentariul lor aprobat si fiind aprobat, inseamna astfel ca au dreptate despre tot ceea ce spun. Cam asa functioneaza rationamentul acestei manipulari.

Aprobarea unui comentariu insemna conform regulilor de utilizareca nu se foloseste un limbaj necuviinciossau atacuriAprobarea mesajelor nu se face pe considerentul daca cineva are sau nu dreptate legat de topical propusCine ii poat asuma acest rol de judecator? Reveniti-va si cititi clauzeleVremurile abuzive de cenzura s-au dusin care comentariile erau filtrate in functie de judecata altoraVa inteleg regretuldar va sugerez totusi Coreea(daca va primestedesigur).
Dati detalii daca puteti demonstra manipularea. Nu e destul sa o invocati. E un iz de paranoia in the air??? Nuuunu se poate asa ceva..cand avem doctori care gandesc printre noi!

Vrea cineva sa citeasca carti de istorie si despre englezi ca sa le afle importanta, ok, sa citeasca si apoi sa le comenteze sint bineveniti, dar nu era vorba aici inca despre asta."

Ce ati scris ana aici...nu cred ca ii ajuta pe exploatatii care doreau o mana de ajutor prin mesajul postat ca strigat de ajutor...
deci...sa mergem mai departe...


Si apoi ce s-a spus despre colonizare, cum ca englezii ar fi 'colonizat' ceva, azi in lumea moderna se raspunde doar cu atit: acum Aceste State Sunt Independente si cine e inteligent intelege mai departe si mai complex.

...sugerati ca va adresati doar inferiorilor? ...lasati subtilitatile si fiti clar si concis daca vreti sa fiti pe intelesul cuiva..si alegeti calea in care majoritatea care citeste pe un forum sa inteleaga ce scrieti...fara sa aiba eventual constiinta de pigmeu retard....ce nu va ajunge in veci sa deslusheasca faimoasele si inteleptele dvs cuvinte....


"Mai adaug aici si ca, englezii sint uriti ca naiba, tocmai pentru ca au plecat mereu cei mai capabili, tineri, puternici sa cutreiere lumea ori altceva si murind pentru asta, ciclic si pe o perioada indelungata, au ramas doar cei de acasa care au sfirsit prin a arata tot mai putina fizionomie placuta."

Cred ca pentru orice natie e revoltator ce scrieti aici...si mai cred ca nu frumusetea aduce echilibru unui popor...si nu frumusetea ii asigura verticalitatea si consecventa... Cf. teoriei dvs. sa inteleg ca Romania si-a conservat mareata frumusete...din cauza de Ceausescu care a tinut granitele inchise....si ca in timp....vom vedea si la noi acelasi trend, nu? Asta in situatia in care are cineva ce valori umane romanesti sa opreasca prin strainatate, nu?...si nu se multumesc cu plebea banala in capshuniada feroce, nu?
Cred ca mai bine ar fi sa nu aruncati aiurea cu astfel de cuvinte...ce descriu un soi de evolutionism modern...deshantzat...dar bun pentru masele care nu au timp sa coroboreze statistici si istorii nefalsificate....

"Normal ca Britania (The best - sau The great) este mai bogata si are un Pib superior, salariul mediu mai mare decit in Romania dar se vede clar acest lucru si din ceea ce am afirmat eu. Hello baieti! am scris si eu aproximativ cit se poate cistiga mediu in Britania. Oricum acest cistig este banal si alte tari din U.E. au la fel, unele chiar mai bine! Pe de alta parte conteaza si puterea de cumparare a acestui venit din G.B. Nu e stralucit chiar uneori fiind similar cu cel din Romania sau de ce nu sub el! Un ex. baieti: cumparati in Romania 100 kg rosii sau orice alte legume si fruncte si apoi incercati aceeasi treaba in Great Britain ca sa descoperiti citi pounds trebuie sa cheltuiti ;))))"

Cred ca simplisim ar trebui sa spunem cat economiseste o familie cu doi copii si cu un anumit nivel egal de pregatire....cu acelasi numar de mebri de familie...acelasi numar de camere...si o masina mediocra...Nu sa dam exemplul rosiei...Si sa comparam stabilitatea..in anica sa intelege factorul stress coroborat cu mentinerea acestui status socialsa vedem speranta de viata...si apoi mai vedem daca sta rosia in picioare...


"Apropo mai opariti-va inca o data cu apa calda in locuinta unde stati sau in vreo toaleta publica unde sunt 2 tevi la chiuveta apa rece separat de cea
calda.. :))) Ori luati cuie de linga ciocolata sau bomboanele de peste dvd-uri.. cumparati haine care sa stea pe voi aproximativ, eventual ca si pe pomul de
Craciun :))))) Incercati sa schimbati euro hai hui prin oras.. Ajunge atit, dar pot insira o gramada care mai de care mai reale si de pomina."

E simplu sa fim intoleranti si sa nu acceptam ceea ce altii apreciaza/conserva - din varii motive...Aveti dreptate cand prin afirmatiile de mai sus demonstrati ca nu pricepeti nimic din principiile ce stau la baza organizarii societatii. Cata vreme va intriga doar sub aspect functional si estetic...e problema de gust....domnule doctor...si de alegere...Cata vreme rata de imbolnaviri nu este una mai ridicata decat in Ro...nu vad sensul afirmatiei despre ciocolata...dvd-uri si cuie...etc....Dar sigur...pentru neaveniti..astfel de cuvinte aruncate...dau o MAREEEE impresie de cunoscator (empiric...sau patetic...cum preferati?)...

Formatia mea favorita de pe vremuri a fost Duran Duran imi place si noul lor album 'Red carpet massacre' si mi-am facut o parere denaturata si favorabila
mereu, i-am supraapreciat pe englezi, probabil prin tot ceea ce am citit si prin prisma importantei lor in istorie: politic, cultural, economic, social.
Venind aici am fost dezamagit definitiv. Nu inseamna totusi ca sunt insignifianti si acum manipuleaza lumea politica si economica. Mi-au placut la nebunie de asemenea scriitorii englezi printre care de ce sa nu-i amintesc pe Hardy si Gissing. Si pot aprecia la superlativ tot ce este valoros aici. Aerul de asemenea este fabulos de curat fata de cum am fost eu obisnuit.

Gusturigusturicare e legatura cu topica subiectului legat de sclavia romanilor in UK?
Nu aveti moderatorul pe care il meritaticredsi la care tajeati in randurile scrise la inceput de dvs)

"Daca le-am spus maimute pentru ca sunt snobi sau prostalai asta nu se poate repara si nu pot aduce in favoarea lor ideea falsa si inselatoare ca ar fi foarte traditionali.. Sorry nu am cum sa-i ajut. Acest fapt e un mit care ascunde dedesubturi rusinoase."

Imi permit sa spun ca e o afirmatie retarda...si ca blamati un neam...doar pt simplul motiv ca ati descoperit ca sablonul mental creat in timp de dvs...nu se suprapune peste chipul celor vazuti. Cred ca si alte popoare venite in mediile noastre rurale si urbane...care stau de vorba cu oamenii de rand...se crucesc....si in lipsa tatuajelor...decadentza si prostul gust si agresivitatea dusa la extrem...arata nivelul unui popor....Daca ne place sa credem ca suntem cei mai cei..ca asa am invatzat la scoala...cat de mandri si destepti si frumosi suntem...uitand sa invatzam cum se fac comparatiile obiective....deh....Nu vi s-a cerut sa ajutati pe nimeni...ci doar sa aveti bun simt si decenta....Iar traditionalismul il puteti zari...doar daca devoalati etimologia cuvantului...si incercati sa gasiti elementele de suprapunere in acel spatiu cultural...Nitel cam mult si complex...pentru cat de lejer aruncati cu noroi din condescendentza pozitie de DOMN DOCTOR...

"By the way daca sunt traditionali cum se face ca sint tatuati? "

Traditionalismul se vede in prezervarea si mentinerea si ingrijirea lucrurilor foarte vechi si pe care le apreciaza....Britanicii..si toti oamenii sunt fiinte care traiesc influentele prezentului si nu-i impiedica sa fie conservatori in traditiile lor..si in valorile lor pe care le continua...dar in acelasi timp sa decida cum arata...fara sa ceara permisiunea cuiva...sau sa se simta stigmatizati...asa cum dvs, cu gratie va permiteti...Cred ca nu e nici o nenorocire domnule doctor daca nu puteti intelege conservatorismul si libertatea de exprimare...manifestata in cadrul aceleiasi natii....


"Luind asa lucrurile ar fi simplu de neglijat orice nemultumire si in privinta Romaniei justificind leitmotiv, ca ar fi doar vorba despre vreo fantomatica moda retro si suntem doar traditionalisti!"

Sigur ca da, domnule doctor, noi ne permitem sa mintim...si sa invocam orice...ca doar asa se naste mitul..."romanului (asa zis) descurcaret...Fara principii..calcand pe cadavre,...mintind cap coada...pretinzand fals ca suntem ceea ce nici in stare nu suntem uneorisa visam


Dar acum un exemplu de prostie si amabilitate englezeasca: intru intr-un club de internet si rog sa mi se scaneze o foaie simpla dupa care sa-mi puna imaginea pe stick-ul usb. Intrebarea implacabila nu se lasa asteptata: How many picture do you want? Trebuia sa-i fi spus: stii vreau 2 pictures totusi ;)))))))

Exemplele singulare..sunt...precum stiti...ca relevanta pe care o are un caz/pacient...la stampilarea unei natii cu acel diagnostic...dupa acel caz. Cat de savant sunteti! Nu ma pot opri sa ma minunez! Pe cine faceati dvs prostalai????????


"M-a intrebat un prieten englez ce parere am eu roman, despre Gold Street din Northampton? Am ris si i-am spus nu-mi place, slab. Dealtfel oricind poate sa vina in Oradea sa vada centrul de la mine de acasa, magazinele, marfa, oamenii, sa vada tramvaiele si apoi sa ma contrazica. Nici prin vis nu poate sa aiba pretentia ca venind in Britania as putea fi vezi doamne cumva vexat sau impresionat..departe!!! Slab!!!"

Ati facut si critica si estetica in facultate? Gusturile nu se discuta...parca..si alegerea de a trai intr-o locatie care sa va incante sufletul prin armonia estetica citadina...va apartine domnule...Eu n-as da de exmplu doi bani gauriti pe tramvaiele pitoresti printre marfurile si blocurile din Oradea...E alt punct de vedere. Ce spuneti de indrazneala mea?


"Va sustin studentilor!!! Pentru ca v-au oferit conditii mizerabile dar fie si pentru simplul motiv ca administratorul v-a spus chestia cu 'how hight?' care
la ei e de stiut ca e traditie.. :)))) "

Ei...aici e punctul cool-"mina"nt...Cum sustineti? Aplaudac? Aveti temeiuri sa credeti ceva din ce e scris? Ati gasit macar cateva parghii prin care sa ii indrumati (pe INTELIGENTII si BIETII studenti care nu-si cunosc drepturile)?

Poate e lectia lor de viata din care sa invete ca in contracte se scriu anumite aspectesi ca daca ei au standarde de 50 metri patrati per capitasi un anumit tip de ambient si de numar de flori sau copaci pe fereastra si o densitate de pasarele care sa le cante duios dimineata cand se trezesc la breakfastul englezesc.sa ceara asa ceva..si s avadem daca mai ies vreodata din fundacul tarisoarei care plange dupa eidupa spuma si crema valoroasa a tariicare pleaca in pribegie si scalvie

Poate e lectia lor de viata din care sa invete ca isi pot/trebuie sa isi ia masuri asiguratorii si de verificare, ca trebuie sa invete legi si institutii si drept international minimal cand pasesc pragul afara din tara lor...unde mecanismele legale perfecte asigura drepturile cetatenilor..asa cum strainii nu o fac...desigur (a se citi ghilimelele intentionat omise). Ce sa mai zicem de de cei fara studii superioare si de oamenii care vin sa munceasca simplu...si care ...culmea...se si adapteaza? Si care culmea...nu au atatea probleme? Oare nu e cazul sa invatzam sa incercam adaptarea...cu decenta si respect?
Cine ii obliga pe cei care se simt obiditi sa stea in UK...daca le repugna atat de multe in aceasta societate?

Ma bucur mult ca stati doar temporar in UK
Le doresc studentilor sa citeasca contractele cu atentie. Sa mearga la Citizen Advice Biureau si eventual la Politie (daca e chiar asa de grav cum sustin..si considera ca au temeiuri). Sa solicite interpreti in limba romanasis a invete sa fie succinti si la obiect sis a isi probeze afirmatiile. Sausa ia repede un bilet spre casa lor idealadin Ro.

Cu respect,
nicoleta


"First, God created idiots. That was just for practice. Then He created school boards." Mark Twain
razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 17:49

Pt. Nicoleta: apreciez criticile aduse. cand il citam pe d-l profesor o faceam evident ironic.dansul numea MAIMUTE pe englezi...! insa e drept.. am sarit de la un punct la altul. si am fost . Iertaciune.

Pt. d-l doctor... : as avea multe sa spun insa marea parte a ideilor.. sau a criticilor le impart cu nicoleta. insa as avea cateva puncte de adaugat:
1. pe scurt... v`ati ierdut pe parcurs mai mult decat am facut`o eu... saracul ... fara facultate. macar eu nu am acuzat pe nimeni ca ar fii .
2. traditionalisti? DA. ca sa stiti si dumneavoastra... DOMNULE PROFESOR... Marea Britanie...are legi de secole ... care sunt inca puse in aplicare.
3. exemplul cu calculatorul e banal. "fiecare padure cu uscaniunile ei". Nimeni nu a zis ca ar fi mata cu colaci in coada in Marea Britanie...
4.Exemplul cu rosia? ar fi chiar bun exemplul cu rosia... si as avea mai multe pt dumneavoastra. problema este ca ati pus intrebarea gresit. Ea ar fi trebuit sa sune ceva de genu`: "Cate kg de rosii isi cumpara romanul din salariu minim/mediu ... si cate kg de rosii isi cumpara englezul din salariul sau minim/mediu" sau "Din cate salarii isi cumpara romanul o masina si din cate salarii isi cumpara englezul aceeasi masina (cu volan pe dreapta evident )". "cat la suta din salariu unui roman ,merge pe alimente si cat la suta din salariu englezului merge pe aceleasi alimente". uneori trebuie sa vedem cum punem problema. Normal ca rosia e mai scumpa decat in Romania... insa... nici venitul nu este acelasi. procentual venitul e mai mare... decat pretul rosiei! va asigur. TEORIA ROSIEI!
5.La capitolul gust... va propun o discutie: Londra-Bucuresti. Daca mai doriti exemple va aduc.

p.s. pt nicolta... crede-am ca se intelege din postul meu ca nu cred cele intamplate... si am spus ca daca chiar s-a intamplat... e vina lor ca nu fac ceva.. ca nu sunt capabili sa rezolve o astfel de problema pe care repet... NU CRED ca a existat.

iubiti-va mult...!


Fosta membra 9am.ro

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 13:58

Salut la toata lumea,
Mie personal mi se pare o prostie... Daca ai/ati fost atacati de englezi... de ce dai in judecata autoritatile romane ?
A doua problema... 90 mil euro acopera educatia a cel putin 9000 de oameni lejer, ma indoiesc ca sunt atatia studenti romani in anglia...
A treia problema... dai in judecata aceste institutii in nume personal, sau in numele unei asociatii... daca e personal... atunci cine garanteaza ca cei 90 de milioane o sa ii dai cui trebuie... bineinteles asta in cazul absurd in care o sa poti dovedi ceva in instanta, ceea ce ma indoiesc sincer.
Si in final, nu ti se pare total disproportionata cererea ta fata de asa-zisele tratamente proaste la care ai fost supus... totusi... e vorba de 90 de milioane de euro... probabil mai mult decat veti produce toti studentii romani din anglia la un loc intr-o viata.
PS: banuiesc ca platiti x bani pt scolile respective... daca sunteti siguri ca aveti dreptate, banuiesc ca au si in anglia OPC... Daca nimeni din anglia nu va vrea acolo (nici OPC-u nu isi facce treaba pt ca sunteti romani)... atunci nu va ramane decat sa va faceti bagajele si sa veniti acasa... ceea ce e ok... nu stai in casa altuia cu forta :))


toma_linda

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 23:11

Ce surse sigure? Aveti exemple concrete??? Ca ce insiruiti dumneavoastra aici par mai degraba reactii la zvonistica decit cu adevarat cazuri concrete, documentate.


toma_linda

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 23:12

De la: toma_linda, la data 2008-11-03 23:11:11Ce surse sigure? Aveti exemple concrete??? Ca ce insiruiti dumneavoastra aici par mai degraba reactii la zvonistica decit cu adevarat cazuri concrete, documentate.


-- -
Mesajul meu era pentru n_parlea, insa vad ca nu se afiseaza sub el direct. Sper sa il primeasca.


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 02:06

90 milioane


ingrid_tassili

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 13:11

Sal...voiam sa te intreb la ce colegiu s-a intamplat acest lucru pt ca eu sunt la un colegiu din Brighton de aproape 2 ani si nu am avut niciodata probleme de genul asta. Dimpotriva, cand am vut nevoie ne-au ajutat f mult si daca nu mi-a placut locul de munca au facut tot posibilul sa imi ofere ceva mai bun. Te rog sa imi dai mai multe detalii.(Ingrid)


ursima11

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 15:07

incepe sa fie oarecum distractiv. Daca va uitati mai bine, nu mai apare niciun fel de raspuns din partea "reclamantului". Toti am sarit cu diferite solutii si pina la urma suna ca au disparut in ceatza...
Vrem si chemam la apel.... cel care initiat aceasta tema!!!!!
Vrem mai multe detali si lamuri ca sa stim si noi cum sa ne indreptam atentia si sfaturile si eventualele ajutoare.


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 04:07

subscriu antescriitoarei... :) unde ai disparut d-le? sper ca nu te-au omorat astia? sau ai castigat procesul si etsi prin cuba cu studentii? spargeti banii? oricum e ridicola chestia asta cu .
Iarta-ma... Nu sunt cinic... va iubesc


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 09:01

raspund acestui mesaj nu in cunostinta de cauza, ci dintr-o ingrijorare personala (cum altfel?)...copilul meu, care e intr-a XII-a, a venit taman ieri de la scoala si mi-a povestit ca niste tipi de la o organizatie de care inca nu am auzit (imi asum ignoranta), le-a facut elevilor din anii terminali o prezentare entuziasta despre cum poti studia si munci in acelasi timp la universitati vest-europene (nu numai din Marea Britanie, ci si din Danemarca, Olanda, Franta etc.)
astazi, citind acest subiect pe forum, indoielile si teama au incoltit in mintea mea de parinte, poate nitel paranoic.
iata sit-ul organizatiei: www.riuf.ro...
ar fi util daca domnul Stan (cel care a deschis subiectul discutiei) ar preciza cum a ajuns sa studieze acolo... sau daca cineva din cei care, intamplator sau nu, citeste aceste pagini, cunoaste ce-i cu aceasta organizatie si cat de credibila este...
multumesc!


toma_linda

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 15:18

De la: dana_nistor69, la data 2008-11-05 09:01:16 raspund acestui mesaj nu in cunostinta de cauza, ci dintr-o ingrijorare personala (cum altfel?)...copilul meu, care e intr-a XII-a, a venit taman ieri de la scoala si mi-a povestit ca niste tipi de la o organizatie de care inca nu am auzit (imi asum ignoranta), le-a facut elevilor din anii terminali o prezentare entuziasta despre cum poti studia si munci in acelasi timp la universitati vest-europene (nu numai din Marea Britanie, ci si din Danemarca, Olanda, Franta etc.)
astazi, citind acest subiect pe forum, indoielile si teama au incoltit in mintea mea de parinte, poate nitel paranoic.
iata sit-ul organizatiei: www.riuf.ro...
ar fi util daca domnul Stan (cel care a deschis subiectul discutiei) ar preciza cum a ajuns sa studieze acolo... sau daca cineva din cei care, intamplator sau nu, citeste aceste pagini, cunoaste ce-i cu aceasta organizatie si cat de credibila este...
multumesc!



Doamna, nu ii mai ascultati pe toti nebunii de pe forum! Vorba proverbului, un nebun arunca cu o piatra in balta si zece intelepti se reped dupa ea! Lasati copilul, daca are ocazia de bursa in strainatate, sa plece acolo, sa invete, sa se imbogateasca cu ce vede pe acolo, cu o civilizatie noua si alte conceptii! Mai ales daca are si rezultate bune in scoala e o super ocazie!
Multi au plecat in tari europeene si nu au fost "tratati ca sclavi"! Ce naiba, adulti suntem, nu putem sa raspundem fiecare de destinul sau? Chiar asa!
Daca as fi avut si eu atit de usor acces la burse inainte ar fi fost altceva, insa eu personal fac parte din generatiile pentru care inca nu era asa de greu sa plece si nu era la indemna oricui si nici in uniunea europeana nu eram si uite ca tot nu am ajuns "sclav"....


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 16:22

Doamna... e ridicol ceea ce s-a afirmat aici. Cel putin asta e parerea mea. Oriunde am fost nu am intalnit probleme. Mai mult ... au trecut vremurile sclaviei... cel putin pe teritoriul european. si da... poate studia si muncii. aici intervin deja lte aspecte. ce vrea sa studieze... full time su part time... si in functie de asta poate muncii... part time sau chiar full time. si isi permite sa traiasca si sa`si plateasca studiile... chiar daca nu pleaca cu bursa. lasti-l sa faca ce doreste... indiferent daca se izbeste de un munte... in timp va avea puterea sa`l dea jos!
p.s. ganditi-va asa... sa presupunem ca e adevarat ceea ce a zis d`l CUTARESCU ... sa existi ca sclav intr-o tara ca Anglia... in secolul prezent... tine doar de caracter. si daca e sclav aici... e sclav peste tot. nu trebuie comparat ce poate el si ce pot altii sau fiul dumneavoastra! numai bine!


ursima11

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 23:54

n-are sens sa va speriati. Copii plecati la studii prin strainatate n-au timp sa se gindeasca la "sclavie". Totul e sa fie bine instruiti din vreme, adica de acasa cum decurg cursurile si optiunile pe care le au conditii si facute contracte interstatale. N-au cum sa-si bata joc. Dezamagirile studentilor romani in alte state tzine strict de modalitatea de a se preda si de anumite proiecte pe care ei trebuie sa le lucreze sau semneze si cu care aduna multe puncte. Nemaivorbind despre aspectul pozitiv, in comparatie cu Romania, ca pot sa-si faca bani de buzunar sau sa-si plateasca scoala din job-uri part sau chiar full time. Basca ca colegiile sau universitatziile pun la dispozitie aceste job-uri..... Vorba aceea cind esti tinar nu-ti pasa prea tare de aspectele negative ale unei societati pentru ca vrei si crezi ca poti s-o schimbi, fie ca reusesti intr-o oareca masura. N-a pomenit nimeni despre testele psihologice pe care orice facultate din strainatate le detine si face "portretul" studentului si a problemelor lui.
.... As recomanda ca sistem mai apropiat de al nostru si unde se face scoala din multe puncte de vedere FRANTA. .... Danemarca am incercat-o eu ca masterand si trebuie sa recunosc ca am plecat fericita de acolo, inafara faptului ca au tehnologie bine pusa la punct, informatiile si metodele de predare si ceea ce poti sa faci e destul de limitat. Acolo o sa rideti am simtit ca sunt tratata ca una din lumea a treia si nu din cauza ca aveam initziativa sau calificative mari ci secretarele si personalul tehnic sau anumiti profesori mari vedete pe la tv care isi afisau arogantza. I-am lasat in pace si mi-am vazut de treaba, muncind pe brinci. Da e adevarat ca e mai bine sa-ti trimiti copilul la studii intr-o tzara cu sistem social si economic ffff bine pus la punct. Daca ar fi sa aleg din nou intre Danemarca sau Anglia ... as alege Anglia, pentru ca mi-ar motiva eforturile si stiu ca se face carte. Olanda e mai jucausa are multe oferte pe scurta durata si jubileaza intre doua sisteme: cel de memorie si cel practic, dar sunt mai superficiali in metode de predare.


Bafta multa si asteptam pe Domnul RASPINDACUL SI ZVONERUL!!!!.... sau poate tot acest "forum" e constituit ca "ancheta sociala" si se vor scrie articole cu cuvintele noastre. Pina la urmatoarea dorim clarificari urgente ca altfel suntem ca pestele pe uscat.


tatal_nostru2006

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 15:21

De la: narhire, la data 2008-10-28 14:32:26AI DREPTATE![/quote

Dreptate are fiecare...in felul sau...adevarul este ca ASTAZI dreptatea "umbla cu capul spart" cei care au avut curajul sa plece ar fi bine sa nu uite ca poporul roman a avut O CREDINTA prin care a reusit sa invinga toate vicisitudinile. Singur/a nu vei reusi, increde-te in DUMNEZEU si cere-i sprijinul si vei vedea! Cred ca asta am pierdut noi in ultimii ani...acea LEGATURA SFANTA! Este trist ceea ce se intampla; sa incercam sa nu tragem concluzii pripite...peste tot exista "uscaturi" dar, in unele locuri acestea abunda! Avem nevoie de tineri inteligenti, curajosi si cinstiti aici in Romania...de tineri care sa nu caute, precum guvernantii de acum, sa isi "umple buzunarele/conturile" ci sa faca ceva pentru poporul roman, bietulpopor trtansformat de mass-media in consumator de gunoaie. Emisiunile tv au devenit de nesuportat si, foarte multi se distreaza privindu-le oameni-neoameni! Banul acesta nemuncit a adus blestemul asupra tuturor...cei care inceraca sa traiasca cinstit VOR IZBUTI! (chiar daca cei mai multi spun ca daca esti cinstit esti prost) Cititi ce a scris Arsenie Boca, Seraphim Rose despreaceste timpuri...numai ganduri bune tuturor, Doamne ajuta-ne!



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 01:49

ma minunez ce popor revolutionar ,avem noi aici...ce de principiii ,cita mindrie,ce tifne si ce aere de superioritate...si ce incuiati sunt englezii-nu-i asa- niste trogloditi,care nu merita sa-i civilizeze bravii nostri getodaci!!!!!!!acest mod de abordare tine de FOMISTUL,care ,nu-si respecta nici pe ai lui ,nici pe altii.in anii 90 alti bravi,se temeau sa nu ne ISTAMBULIZAM !!!ce bine ar fi ,daca cloaca noastra,numita pompos "micul paris",ar avea ceva din capitala marelui imperiu!!multi dintre conationalii nostri au facut neamul de ris si vrem sa dam lectiii cui...ANGLIEI!!!! am cetatenia regatului si stiu ff bine cum se iau masurile,in caz de abuz.d-lor,daca v-au deranjat acesti NEISPRAVITI ,solicitati ajutorul lui BECALI,nu-i asa ,de ce sa profite dusmanul,de inteligenta noastra. sa fim mindri,ce nevoie avem noi de ei caci vorba lui tovarasul,noi suntem "mai superiori"!! la fel si cu "fraierii"aia de francezi,nemti.... ca daca nu eram noi...se alegea praful de ei!! poate ,ar fi bine sa ne intrbam,unii dintre noi,cum se face ca,milioane de romani seriosi,si-au gasit fericirea pe meleaguri straine(atit cit se poate)!!!


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 02:15

lumea care nu stie vorbeste...! nu mai are rost sa ma repet...! in tara asta nu poti zice nici negru ca te arde cineva... nici paki... nici muslim... nici de culoare...fara glume rasiste ca poti da in judecata compania... etc. INSA si-a gasit chiar in invatamant sa-i arda pe romani! :))) ma lasi...? numai bine! si daca nu`ti place du-te inapoi in romania.nimeni nu te tine aici


nicufinte

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 22:55

FRATILOR,CE AR FI DACA NE-AM SCHIMBA SI NOI PUTIN CONCEPTIA?DE CE STIM DOAR SA CRITICAM?CA DE FACUT ORICUM NU FACEM NIMIC.EU CRED CA AM AJUNS O NATIE CAM DE RASUL LUMII.DIN PACATE.SUNTEM PREA SLABI.


amalia_bercea

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 19:43

Bravo!!! Sa speram ca mai exista justitie in Romania este curata naivitate, daca nu chiar prostie.Bina ca mai sunt si tineri care au curajul si forta sa schimbe ceva(macar incearca).Nu numai in Anglia se intampla acest lucru ,ci si in alte state ,dar li se inchide gura in acelas mod.Nu numai ca nu se iau masuri in acest sens ,dar se pare ca cei ce ne conduc au alte preocupari ,muncesc mult sa-si umfle conturile(grea munca,nu?). Spersa aveti rabdarea necesara si nervi suficienti pentru a putea realiza ce va_ti propus.
Cu Dumnezeu inainte.


dorin29db

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 23:07

De la: razvankyokushin, la data 2008-10-28 02:57:53Sunt profund dezamagit de acest mesaj. Sunt profund dezamagit pe cei care fac pe victimele. Eu am venit in tara asta (Anglia) singur singurel. Mi-am facut cunostiinte, amici, imi incep o viata aici. Eu cred ca tu minti. Dar foarte tare. Sau daca nu ... esti prost... spre foarte prost... ca te lasi calcat in picioare. as avea mii de intrebari. Nu sunt nici medic, nici inginer, nici ofiter etc. Muncesc. Insa in lumea asta trebuie sa dai dovada de istetime si de caracter. ma mir ca DINTR-O CLASA DE STUDENTI nici macar unul nu stie ce poate sa faca in cazul rasismului. iti spun eu un exemplu` concret... MINOR! pt simplu: " dute in Ungaria daca nu iti convine, tarfa proasta" (scuze limbajul... am citat) un As Manager de Hotel si-a pierdut locul de munca. Ea, VICTIMA... care e f proasta si avea dansu` dreptate, a fost avansata desi vorbeste engleza cum vb eu in clasa a 5-a, a primit o camera mai buna si a devenit pupata-n fund.. NUMAI SA NU DEA IN JUDECAT HOTELUL. La ce ai spus tu... e ridicol ca nu poti face nimic. toti suntem rasisti . si pe buna dreptate. Insa englezii nu suporta musulmanii. Cu europenii nu prea au treaba. Si eu personal nu am avut probleme NICIODATA! si niciodata nu mi-a fost rusine ca sunt roman. Si am fost si in Italia de vreo 5 ori.... o alta tara cre se afla in fruntea rasismului cum s-ar zice. poate ca este asa... insa eu nu am experimentat niciodata. Si pt cine a zis ca suntem peste englezi... la orice capitol... ASA ESTE. Maimutele astea(cum le numeste d-l doctor temporar stabilit in Anglia) sunt atat de proaste incat au colonizat o mare parte din glob intr-o vreme...sunt atat de proaste incat au colonizat si AMERICA intr-o mare parte. Si totusi... sunt atat de proaste incat sunt cea mare putere europeana. De ce? Fiindca suntem noi romanii mai destepti.


dorin29db

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 23:24

DRAGUTZILOR... ..LOCU IESC IN UK DE 27 DE ANI .AM FUGIT DIN ROMANIA INTR-O NOAPTE TRECIND DUNAREA NU A FOST USOR AM LUAT-O DE LA ZERO AM URMAT UN COLEGIU IN CARE AM AVUT SUPORTUL PROFESORILOR AM AVUT PRIETENI NU M-AM SIMTZIT DISCRIMINAT APOI AM URMAT O UNIVERSITATE NU M-AM SIMTZIT DISCRIMINAT DOAR APRECIAT.AM MULTZI PRIETENI JUCAM TENIS NE INTILNIM LA CLUBURI MA SIMT BINE DUC O VIATZA NORMALA PRINTRE EI, SA TE CRED NU POT.FITZE ALE NOILOR GENERATZII .MA GINDESTETE.PE CURIND


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 15:27

Alta tara, aceeasi situatie:

9 familii de romani intrate legal pe teritoriul SUA in ultimii 8 ani, cu vize de munca, sunt amenintate cu deportarea.

www.mondonews.ro/Scrisoare-din-America%3A-Suntem-oameni-nu-sunte...

De ce? Pentru ca noi, romanii nu stim sa luam atitudine si pentru ca autoritatile noastre se tem sa ia o pozitie oficiala. Alesii nostri sunt prea ocupati cu umplutul propriilor lor buzunare, n-au timp sa se ocupe de problemele romanilor din tara, ce sa mai spun de cei de afara?

Singurele situatii in care statul roman isi aminteste de cetatenii romani care traiesc in afara tarii, sunt cele in care trebuie sa faca rapoarte de tara si cele 9 miliarde de Euro intrate in Romania in acest an, datorita romanilor care traiesc in occident, nu pot fi trecute cu vederea.

Sa speram ca dupa alegerile din 30 noiembrie, cand diaspora va avea cativa reprezentanti in Parlament si Senat, se va schimba ceva.

Sper sa se ia masuri, reciprocitati, tratate bilaterele, nu stiu... pentru rezolvarea acestor situatii fara cuvinte. Pana atunci.... succes si sa ne rugam atat pentru studentii din UK cat si pentru romanii din US care vor fi deportati.


Selectiva

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 02:51

ATENIE cnd aplicai pentru programe de formare profesional!
Experiena unor ceteni romni

Revenim la anunurile noastre anterioare privind atenionarea cetenilor romni care aplic la programele de formare profesional, avnd n vedere experiena neplcut a unor persoane care au urmat astfel de cursuri teoretice i au desfurat activitate practic n Marea Britanie.
Este i cazul domnului Gheorghe Stan care a aplicat pentru un astfel de program la Colegiul Twin prin intermediul unui agent de ocupare a forei de munc din Romnia.
Acesta a sesizat autoritile britanice i romne, fiind nemulumit de serviciile necorespunztoare oferite de colegiul menioant, ct i de modalitatea prin care a avut loc plasarea sa la un angajator britanic, de natura muncii pe care a prestat-o, necorespunztoare statutului profesional al acestuia, dar i de condiiile improprii de cazare, de nerespectarea procedurilor privind plata acesteia.



Agenia Naional pentru Ocuparea Forei de Munc a atras atenia cu privire la problemele care pot apare n procedura de aplicare i derulare a unor astfel de programe de formare profesional n Marea Britanie prin articole de pres, comunicate de pres, emisiuni radio (de exemplu emisiunea cu caracter permanent, sptmnal, Lucrnd n Europa de la Radio Romnia Internaional) i pe acest site propriu, www.muncainstrainatate.anofm.ro , care poate fi accesat de pe paginile web ale tuturor misiunilor diplomatice ale Romniei n strintate.
Autoritile britanice (BEER, UK Border Agency) au fost sesizate cu privire la aceste probleme.

Atragem nc o dat atenia persoanelor interesate de aceste programe cu privire la urmtoarele aspecte:

!!! Plasarea la angajatori are loc, n medie, n 4-5 sptmni de la data nceperii cursurilor. n realitate ns, termenele sunt depite n multe situaii. Durata mai mare de ateptare a certificatului pune n dificultate cetenii romni care, neavnd drept de munc, trebuie s suporte costuri neprevazute pentru ntreinere n Marea Britanie.
!!! Admiterea de ctre agenia din Romnia sau de ctre furnizorul de formare profesional din Marea Britanie nu nseamn automat c angajatorii britanici vor accepta plasamentul. Acetia pot respinge participanii la cursuri sub diferite motive: cunoatere insuficient a limbii engleze, lipsa aptitudinilor necesare (lucru care s-a i intamplat) etc.
!!! Pe durata procesrii cererii pentru obinerea certificatului de nregistare i pn la obinerea primului salariu, cursantul romn trebuie s se ntrein singur, motiv pentru care trebuie s dispun de o sum de bani corespunztoare traiului n Marea Britanie i, eventual, pentru transportul de ntoarcere n Romnia.
!!! nainte de a accepta nscrierea n programele de formare profesional din Marea Britanie cetenii romni trebuie s verifice dac furnizorii sunt autorizai s presteze astfel de servicii. Registrul furnizorilor autorizai de formare profesional din Marea Britanie este gestionat de ctre Departamentul pentru Universiti, Inovaie i Aptitudini i poate fi consultat accesnd website-ul www.dfes.gov.uk/providersregister .
!!! Cetenii romni trebuie s se asigure c n contractele ncheiate cu agenii de ocupare a forei de munc din Romnia, precum i n cele ncheiate cu furnizorii autorizai de formare profesional din Marea Britanie, sunt prevzute clar obligaiile prilor n ceea ce privete informarea, derularea programelor de formare profesional, plasarea la angajatori britanici, felul muncii pe care o vor presta, cazarea pe durata cursurilor, tarife pentru diferite servicii i condiiile de ncetare a contractelor n cazul nerespectrii obligaiilor asumate.

Sursa : ANOFM

Asta ca sa avem si o dezlegare oficiala...

Morala????


"First, God created idiots. That was just for practice. Then He created school boards." Mark Twain
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 13:23

De multe ori studentii muncesc precum sclavii la noi in tara .Pe bani putini si munca multa.Nu credeti ca asa gindesc si patronii de la noi?


FOX

1 mesaj
Membru din: 8/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 16:06

Au colonizat ma boule,cu sabia sau pusca intr o mana si cu biblia in cealalta!!Nu esti decat un idiot mandru de ce au facut fonfaiti aia de englezi!esti si tu ma jivina imputita englez??


Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 10:37

cea mia buna alegere ar fi fost sa nu vorbesti,sa ramai doar cu cititul.nu mai indruma si pe altul la ce ai facut tu.stii tu,stejarul mai si putrezeste..de la omizi(noi).


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 21 Noiembrie 2008, ora 12:49

domnule FOX multumesc pt jigniriile aduse! :) hai cu argumente...! daca suntem noi romanii atat de destepti cum ne tinem ... de ce stam la coada vacii... daca tot ai adus jivina in discutie?
de ce as fii mandru de ce au facut englezii? am spus un fapt...nu ca sunt mandru de el. o realitate. eu sunt roman domnule FOX si asa am sa mor... insa am renuntat la mentalitatea comunista de a murii in patul de acasa in tara mea... in satul de bastina! unii au curajul sa-si faca o viata mai buna... in tara sau peste hotare....!
si totusi... daca e chiar atat de adevarat ce spune acest domn... de ce a disparut din peisaj? dec e nu en tine la curent cu ce s-a intamplat... daca a castigata lea 30 milioane de lire sau cat a cerut...! :)) sau acum l`au pus si in lanturi ca a avut puterea sa vorbeasca... ? :))) noua stire... au sa`i puna cianura in supa...! ma duc sa procreez!


Selectiva

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Noiembrie 2008, ora 14:21

Razvan...

citeste ce am postat mai sus....un pic...
ANOFM a solutionat deja acest caz, de la care a pornit acest topic, care nu face decat sa atraga atentia romanilor ce pleaca oeste hotare sa caste ochii in contracte si sa aiba bani la ei..pt perioadele neprevazute.

...ca nu statul roman isi asuma raspunderea sa scoate din belea inconstientii ...si sa le acopere golurile de care au fost avertizati sau de care trebuiau sa se intereseze (ca de aia se dau asa de inagalabil de destepti)...

sigur ca domnul acela (Stan) care habar nu avea sa faca macar o sesizare decenta si formala e incapabil sa vada lucrurile obiectiv. Doar ca altii i-au analizat petitia asa necioplita cum era( pt ca era dreptul lui de a fi luat in seama si de ai se analiza spetza) si i-au raspuns oficial.

vezi mai sus postat de mine raspunsul de la ANOFM

o zi linistita!


"First, God created idiots. That was just for practice. Then He created school boards." Mark Twain
Fosta membra 9am.ro

9 mesaje
Membru din: 24/11/2008
Oras: Adjud

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 13:13

www.fosforescent.ro


Va place ? Ce parere aveti ?


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 25 Noiembrie 2008, ora 21:38

Multumesc narhire... si scuze!


Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Studentii romani SCLAVI in Anglia
Mergi la: