back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Democratia

 


 
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 06:43

De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 02:43:41
De la: 9am251353, la data 2012-04-22 21:03:07
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:47:42
De la: _Ingrid, la data 2012-04-22 18:41:19
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:36:39
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:11:06Apropo de....democratii si...democratii.
Ieri in statie am atins usor....repet...AM ATINS USOR un......matanji autohton. f bine imbracat, putin sportiv, cam de virsta mea, sau mai mult. Mi-am cerut scuze, si el m-a intrebat scurt ceva ca vin de la piata.
Dupa 2 m, m-a injurat de...sa mi-o....
In acel moment m-am uitat urit la el, dar deh regulile sociale.
La noi daca te impiedici de un om si ii ceri scuze, ti se spune....nu e nimic.
Unde e democratia mai normala?


uite


Am vazut asta, dar nu inteleg, la noi si la cine?

Aia isi bat concetatenii....preventiv. La asta ma refer. Sint violenti.


daca este sa vorbim despre violenta...aceasta este o postare violenta si total in(credibila).
nu numai ca nu este in acord cu subiectul deschis.

Este un exemplu simplu, de cum gindesc unii. Cind iti inchipui ca poti impune in societate ideile si persoana ta prin violenta fizica, nu e normala societatea.
Cel ce ameninta va fi si el anihilat cu o forta mai mare, mai devreme sau mai tirziu. Cauzalitatea.

O societate in care argumentele tin de forta fizica si nu de forta argumentelor, nu e normala.
Unii ar spune ca e feminista o societate fara violenta si chiar o spun. Sa fie la ei.

Si ca un corolar, activitatile elevate, inclusiv artistice nu se dezvolta in societati violente, nedemocratice.


domnule,
ati repetat acesta banalitate de cateva ori aici.
probabil ca o faceti si in zona Incredibil...
acum partial este adevarat.
chiar cu o zi inainte de postarea d-voastra am urmarit la TV scena descrisa de d-vostra dar cu personaje reale....respectiv un interlop cunoscut si un functionar al statiei de benzina.
din greseala, functionarul statiei l-a jenat pe interlop in deplasarea lui prin magazinul aglomerat.
rezultatul,
functionarul, cu toate ca si-a cerut scuze, a fost batut necesitand chiar spitalizare pt refacerea .
nimeni nu a intervenit....culmea este ca persona angajata cu securitatea era la cativa pasi de conflict.
stiri.astazi.ro/stire-interlopul-fane-caran-filmat-in-timp-ce-il...
sper ca nu d-vostra sunteti acea victima dar este lumea in care traiti si parerea mea este ca o si acceptati .
altfel am mai urmarit numeroasele d-vostra postari ce chiar si pt sectiunea Incredibil par extraterestre..

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 06:43

De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 02:43:41
De la: 9am251353, la data 2012-04-22 21:03:07
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:47:42
De la: _Ingrid, la data 2012-04-22 18:41:19
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:36:39
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:11:06Apropo de....democratii si...democratii.
Ieri in statie am atins usor....repet...AM ATINS USOR un......matanji autohton. f bine imbracat, putin sportiv, cam de virsta mea, sau mai mult. Mi-am cerut scuze, si el m-a intrebat scurt ceva ca vin de la piata.
Dupa 2 m, m-a injurat de...sa mi-o....
In acel moment m-am uitat urit la el, dar deh regulile sociale.
La noi daca te impiedici de un om si ii ceri scuze, ti se spune....nu e nimic.
Unde e democratia mai normala?


uite


Am vazut asta, dar nu inteleg, la noi si la cine?

Aia isi bat concetatenii....preventiv. La asta ma refer. Sint violenti.


daca este sa vorbim despre violenta...aceasta este o postare violenta si total in(credibila).
nu numai ca nu este in acord cu subiectul deschis.

Este un exemplu simplu, de cum gindesc unii. Cind iti inchipui ca poti impune in societate ideile si persoana ta prin violenta fizica, nu e normala societatea.
Cel ce ameninta va fi si el anihilat cu o forta mai mare, mai devreme sau mai tirziu. Cauzalitatea.

O societate in care argumentele tin de forta fizica si nu de forta argumentelor, nu e normala.
Unii ar spune ca e feminista o societate fara violenta si chiar o spun. Sa fie la ei.

Si ca un corolar, activitatile elevate, inclusiv artistice nu se dezvolta in societati violente, nedemocratice.


domnule,
ati repetat acesta banalitate de cateva ori aici.
probabil ca o faceti si in zona Incredibil...
acum partial este adevarat.
chiar cu o zi inainte de postarea d-voastra am urmarit la TV scena descrisa de d-vostra dar cu personaje reale....respectiv un interlop cunoscut si un functionar al statiei de benzina.
din greseala, functionarul statiei l-a jenat pe interlop in deplasarea lui prin magazinul aglomerat.
rezultatul,
functionarul, cu toate ca si-a cerut scuze, a fost batut necesitand chiar spitalizare pt refacerea .
nimeni nu a intervenit....culmea este ca persona angajata cu securitatea era la cativa pasi de conflict.
stiri.astazi.ro/stire-interlopul-fane-caran-filmat-in-timp-ce-il...
sper ca nu d-vostra sunteti acea victima dar este lumea in care traiti si parerea mea este ca o si acceptati .
altfel am mai urmarit numeroasele d-vostra postari ce chiar si pt sectiunea Incredibil par extraterestre..

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1254 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 07:06

De la: 9am251353, la data 2012-04-22 17:53:01Postarile mele vor fi extrase din cartea lui Shri Mataji Nirmala Devi-Era Metamoderna/ Democratia, carte publicata in 1995.

Ideea este ca actualul om politic profita cu usurinta de paradigma democratica numai in scop personal iar societatea civila nu are nimic de castigat in fundamentul ei. Dimpotriva!
Sigur eu nu v-am spus nimic nou...si nici d-vostra nu cred ca aveti ceva nou a spune privitor la subiect.
Asa ca sa vedem democratia reflectata de viziunea unei persoane profund spirituale.

Sper ca 9AM sa permita postarile fara ,,taieturi,,.

www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=XypjUKAPxtw&NR=1


http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=TA3FvTSnqFI http://www.youtube.com/watch?v=DuX41-2HAYU&feature=related
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 08:17

De la: Silver9AM, la data 2012-04-23 10:18:59
De la: Tramp, la data 2012-04-23 09:16:23Imnul democratiei
www.youtube.com/watch?v=JYrnR4t17A4[/quote]

Si asta e ......DEMOCRATIE,nu ?
www.youtube.com/watch?v=c9b5-Hu0ua0&feature=related[/quote]
Fiecare freaca BASTONUL.....................!


Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 08:20

De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 02:35:09
De la: 9am251353, la data 2012-04-22 20:57:50,,Nicaieri în lume nu exist un guvern democratic, într-adevr „al poporului, pentru popor ºi din mijlocul poporului". In realitate însa, vedem oameni ajunºi la putere, care nu au nici un simt al valorilor etice ºi nici o griaj pentru poporul pe care ar trebui sa-l slujeasc. Puterea politic este tratat ca o investiie menit sa aduc mai muli bani, la fel ca în lumea afacerilor.,,


Cuvint de ordine acum...."fara populisme".....
Ramii fara cuvinte cind il auzi.
Cind ar trebui sa se conduca ptr oameni.

Asa Misule,(nu va vindeti tara)..............sa producem cat mai multe cofrage ..............pentru oua!

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 15:14

De la: Tramp, la data 2012-04-24 08:20:13
De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 02:35:09
De la: 9am251353, la data 2012-04-22 20:57:50,,Nicaieri în lume nu exist un guvern democratic, într-adevr „al poporului, pentru popor ºi din mijlocul poporului". In realitate însa, vedem oameni ajunºi la putere, care nu au nici un simt al valorilor etice ºi nici o griaj pentru poporul pe care ar trebui sa-l slujeasc. Puterea politic este tratat ca o investiie menit sa aduc mai muli bani, la fel ca în lumea afacerilor.,,


Cuvint de ordine acum...."fara populisme".....
Ramii fara cuvinte cind il auzi.
Cind ar trebui sa se conduca ptr oameni.

Asa Misule,(nu va vindeti tara)..............sa producem cat mai multe cofrage ..............pentru oua!

Nu inteleg ce legatura are ce spun eu, cu cofrajele tale.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 15:19

De la: 9am251353, la data 2012-04-24 06:43:12
De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 02:43:41
De la: 9am251353, la data 2012-04-22 21:03:07
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:47:42
De la: _Ingrid, la data 2012-04-22 18:41:19
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:36:39
De la: nastasemihail, la data 2012-04-22 18:11:06Apropo de....democratii si...democratii.
Ieri in statie am atins usor....repet...AM ATINS USOR un......matanji autohton. f bine imbracat, putin sportiv, cam de virsta mea, sau mai mult. Mi-am cerut scuze, si el m-a intrebat scurt ceva ca vin de la piata.
Dupa 2 m, m-a injurat de...sa mi-o....
In acel moment m-am uitat urit la el, dar deh regulile sociale.
La noi daca te impiedici de un om si ii ceri scuze, ti se spune....nu e nimic.
Unde e democratia mai normala?


uite


Am vazut asta, dar nu inteleg, la noi si la cine?

Aia isi bat concetatenii....preventiv. La asta ma refer. Sint violenti.


daca este sa vorbim despre violenta...aceasta este o postare violenta si total in(credibila).
nu numai ca nu este in acord cu subiectul deschis.

Este un exemplu simplu, de cum gindesc unii. Cind iti inchipui ca poti impune in societate ideile si persoana ta prin violenta fizica, nu e normala societatea.
Cel ce ameninta va fi si el anihilat cu o forta mai mare, mai devreme sau mai tirziu. Cauzalitatea.

O societate in care argumentele tin de forta fizica si nu de forta argumentelor, nu e normala.
Unii ar spune ca e feminista o societate fara violenta si chiar o spun. Sa fie la ei.

Si ca un corolar, activitatile elevate, inclusiv artistice nu se dezvolta in societati violente, nedemocratice.


domnule,
ati repetat acesta banalitate de cateva ori aici.
probabil ca o faceti si in zona Incredibil...
acum partial este adevarat.
chiar cu o zi inainte de postarea d-voastra am urmarit la TV scena descrisa de d-vostra dar cu personaje reale....respectiv un interlop cunoscut si un functionar al statiei de benzina.
din greseala, functionarul statiei l-a jenat pe interlop in deplasarea lui prin magazinul aglomerat.
rezultatul,
functionarul, cu toate ca si-a cerut scuze, a fost batut necesitand chiar spitalizare pt refacerea .
nimeni nu a intervenit....culmea este ca persona angajata cu securitatea era la cativa pasi de conflict.
stiri.astazi.ro/stire-interlopul-fane-caran-filmat-in-timp-ce-il...
sper ca nu d-vostra sunteti acea victima dar este lumea in care traiti si parerea mea este ca o si acceptati .
altfel am mai urmarit numeroasele d-vostra postari ce chiar si pt sectiunea Incredibil par extraterestre..

Daca nu intelegi ca nu se poate face o societate normala, cu oameni ce procedeaza asa, nu am ce sa iti fac.
Tu ai dat exemplu ca din acea regiune ne putem inspira in precepte democratice.
Iar eu spun ca noi rominii avem o democrfatie , un mod de comportare mai normal decit multi altii. Cam atit.
Cind un om deraiaza, comunitate se uita cu mila la el, si il lasa sa isi faca mendrele, nu il omoara, bate.
Asta am vrut sa spun. Bineinteles in cazul in care nu afecteaza pe altii. Vezi....nebunul satului.
Acum avem deraiati peste tot, ce dau tonul. Si sint de alte......culori. F multi, nu toti.
Eu nu consider ca e normal un om sa fie batut, amenintat in mijlocul drumului. Astfel de comportari, justifica instaurarea de masuri militare. Cu abolirea democratiei.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 15:23

Si eu nu consider ca e o banalitate ce spun.
Adica oameni ce aplica forta pe strada, si care ar putea teoretic sa si conduca.
Ironia cu care tratezi un astfel de exemplu ma face sa cred ca nu esti in masura sa intelegi fenomenul democratic, decit prin prisma....urii fata de politicieni. Care in esenta lor sint oameni civilizati.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 24 Aprilie 2012, ora 20:44

De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 15:23:16Si eu nu consider ca e o banalitate ce spun.
Adica oameni ce aplica forta pe strada, si care ar putea teoretic sa si conduca.
Ironia cu care tratezi un astfel de exemplu ma face sa cred ca nu esti in masura sa intelegi fenomenul democratic, decit prin prisma....urii fata de politicieni. Care in esenta lor sint oameni civilizati.
domnule, iti repet pt ultima data ... .esti o persona violenta si singurul ce a adus violenta in limbaj pe acest topic. daca insisti, am sa rog un psiholog sa-ti citesxa mesajele si apoi sa te ajute cu un sfat.

URA fata de politicieni...limbajul confirma o minte cel putin ciudata.

trebuie sa se intelega macar atat clar, - politicianul nu exista in afara societatii civile pe care se presupune ca o serveste si echilibreaza. -se presupune ca cei ce activeaza in politica tintesc un progres general nu doar personal si de casta. este de grupa mica ! dar in aceasta epoca moderna si democratie originala politicianul percepe societatea civila doar ca si ...electorat iar societatea civila nu are nici o legatura directa cu cei alesi. noroc cu televizorul ! daca nu vrei sa citesti cartea pe link-ul indicat de mine incerca,
Indraznela de a spera/Barack Obama




Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1254 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Aprilie 2012, ora 08:07

De la: 9am251353, la data 2012-04-22 17:53:01Postarile mele vor fi extrase din cartea lui Shri Mataji Nirmala Devi-Era Metamoderna/ Democratia, carte publicata in 1995.

Ideea este ca actualul om politic profita cu usurinta de paradigma democratica numai in scop personal iar societatea civila nu are nimic de castigat in fundamentul ei. Dimpotriva!
Sigur eu nu v-am spus nimic nou...si nici d-vostra nu cred ca aveti ceva nou a spune privitor la subiect.
Asa ca sa vedem democratia reflectata de viziunea unei persoane profund spirituale.

Sper ca 9AM sa permita postarile fara ,,taieturi,,.

Mai au mult politicienii de evoluat...
www.youtube.com/watch?v=6WC6upXgfbE&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=TA3FvTSnqFI http://www.youtube.com/watch?v=DuX41-2HAYU&feature=related
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 25 Aprilie 2012, ora 08:59

De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 15:14:10
De la: Tramp, la data 2012-04-24 08:20:13
De la: nastasemihail, la data 2012-04-24 02:35:09
De la: 9am251353, la data 2012-04-22 20:57:50,,Nicaieri în lume nu exist un guvern democratic, într-adevr „al poporului, pentru popor ºi din mijlocul poporului". In realitate însa, vedem oameni ajunºi la putere, care nu au nici un simt al valorilor etice ºi nici o griaj pentru poporul pe care ar trebui sa-l slujeasc. Puterea politic este tratat ca o investiie menit sa aduc mai muli bani, la fel ca în lumea afacerilor.,,


Cuvint de ordine acum...."fara populisme".....
Ramii fara cuvinte cind il auzi.
Cind ar trebui sa se conduca ptr oameni.

Asa Misule,(nu va vindeti tara)..............sa producem cat mai multe cofrage ..............pentru oua!

Nu inteleg ce legatura are ce spun eu, cu cofrajele tale.

Misule,numai ca politicienii ,ca domnul Nastase ,produce multi bani ,facand afaceri si cu cofrage,aducand in felul acesta multi bani la buget......................!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 27 Aprilie 2012, ora 09:58

www.scribd.com/doc/90647360/Era-Metamoderna-Democratia

Democraþiile moderne au început sã-ºi facã apariþia în secolul al optsprezecelea dar, cam în aceeaºi perioadã, o datã cu progre­sul ºtiinþei, a început sã se manifeste revoluþia industrialã. Valorile industriale ºi comerciale au fost generate ºi ele de apariþia societãþii industriale sau tehnologice. ªtiinþa, aºa cum o cunoaºtem, este absolut amoralã. Ea nu se conformeazã regulilor ºi prevederilor sta­bilite pentru sistemul uman de valori. ªtiinþa reprezintã cunoaºterea materiei, iar materia posedã propriile sale reguli. Spre deosebire de fiinþele umane, materia nu are libertatea de voinþã prin care sã-ºi elaboreze propriul sistem etic de valori. Aceastã însuºire a ºtiinþei pure, amorale, a fost transferatã aproape fãrã ca cineva sã observe, în domeniul practic, aplicativ, al tehnicii ºi tehnologiei. în acest fel, industria ºi comerþul (cu care se aflã într-o strînsã asociere) au devenit complet amorale.
Atunci când munca este efectuatã de cãtre fiinþe umane, care îºi exercitã deprinderile într-un mediu uman, munca ºi morala merg mânã în mânã. Dar tehnologia ºi ceea ce numim industrie (care odinioarã însemna munca productivã dedicatã bunãstãrii oamenilor) nu conþin un sistem etic de valori proprii ºi deci nu sunt supuse unor bariere morale interne. ªi aici, însã. acþioneazã legea polaritãþii, care a împins industria din þãrile dezvoltate în cealaltã extremã. în întreaga lume, ºi în special în þãrile democratice dez­voltate, are loc o profundã ºi galopantã recesiune economicã, cauzatã de dezvoltarea fãrã mãsurã a industriei, dincolo de influ­enþa umanizatoare a sistemului de valori etice sau a dharmei. Este ca ºi cum gigantica maºinã a industriei ar fi luat-o razna, deoarece nimeni nu ºi-a bãtut capul sã verifice dacã funcþiona la parametrii sãi normali.
Guvernele încearcã acum sã revitalizeze industria lor vlãgui­tã, prin metode artificiale precum manipularea ratei dobânzilor, sau prin ademenirea þãrilor din blocul rãsãritean, în special Rusia ºi China, pentru a cumpãra tot surplusul nevîndut al industriei þãrilor cuprinse de recesiune. Pentru aceasta, se mobilizeazã intreaga forþã de convingere a arsenalului de reclame occidental, punând þãrile subdezvoltate în faþa riscului de a fi încã o datã exploatate de cãtre aºa-numiteie democraþii dezvoltate.



Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 27 Aprilie 2012, ora 10:00

Conducãtorii din Vest pretind cã sunt democraþi dar, fiind de fapt rasiºti sau fundamentaliºti, nu îngãduie mãrfurilor provenite din þãrile în curs de dezvoltare - pe care le-au exploatat ani la rând - sã le intre în þarã, pentru cã sunt de o calitate superioarã ºi se vîndã mai bine. Aceleaºi opreliºti le impun ºi persoanelor provenite din acele þãri. Ei nu sunt deloc interesaþi sã elaboreze o legislaþie prin care sã se opreascã declinul nivelului de viaþã al propriilor popoare, ci þin doar sã nu provoace miºcãri sociale sau manifestaþii ale cetãþenilor care au fost atât de flataþi ºi de încurajaþi în individualismul lor, încît singura lor dorinþã este sã ducã o viaþã „universalã" prezentatã de mass-media ºi de întreaga serie de false modele pe care aceasta o oferã. Asemenea politicieni îºi fac popularitate cu vorbãria lor neîntrecutã ºi, atâta vreme cât sunt siguri pe poziþii, nu sunt deloc interesaþi de ceea ce se întâmplã cu omul obiºnuit. Din contrã, acordîndu-i întreaga libertate în plãnui vieþii particulare, ei nu fac altceva decât sã linguºeascã ego-ul ºi slãbiciunile electoratului ºi aºa ajung sã nu elaboreze niciodatã legi pentru pãstrarea ºi încu­rajarea moralitãþii. Cel puþin aºa sunt siguri cã nu vor înfrunta vreo­datã furia ºi frustrarea celor imorali.
Un alt rezultat al libertãþii este violenþa brutalã ºi dementã, pricinuitã de lipsa de discernãmânt între bine ºi rãu ºi de absenþa fricii de o pedeapsã posibilã. în Los Angeles, „oraºul îngerilor", mergeam odatã într-o maºinã, iar ºoferul m-a sfãtuit la un moment dat sã închid geamul ºi sã las capul în jos. Mi-a explicat cã doar cu o sãptãmânã în urmã unsprezece persoane fuseserã împuºcate chiar pe strada pe care treceam. Întrebîndu-I care fusese motivul, el mi-a rãspuns cã „aºa au avut unii chef". Violenþa nemotivatã poate fi explicatã doar prin ceea ce asimileazã unii oameni din atitudinea familiei, a prietenilor, prin intermediul mass-mediei, ºi în special prin televiziune sau cinematograf, care ascund multã urã ºi rasism. Democraþia permite tot soiul de filme oribile, în numele libertãþii. Atâta vreme cât nu criticã nici o persoanã aflatã la putere, ele pot propaga toate ideile vulgare, violente ºi demoralizatoare posibile. Nenorocirea este cã filmele devin modele de comportament, aºa încît toate acþiunile crude ºi violente trec din planul imaginar în cel real.


Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 29 Aprilie 2012, ora 03:49

ra 15:10 Oficial: Numar total de voturi exprimate 248, voturi anulate 4, voturi valabil exprimate - 239, din care voturi pentru 235. Impotriva motiunii de cenzura au existat 9 voturi

Membrii Camerei Deputaților și ai Senatului sunt aleși prin vot universal în cele 42 de circumscripții electorale, corespunzãtoare celor 41 de județe și Municipiului București. În legislativul 2004-2008 Senatul are un numãr de 137 de membri iar Camera Deputaților are 332 de membri. Diferența numãrului de membri se datoreazã normei de reprezentare diferite de la o Camerã la alta. Astfel, norma de reprezentare pentru alegerea Camerei Deputaților este de un deputat la 70.000 locuitori, iar pentru alegerea Senatului este de un senator la 160.000 locuitori.

Numarul parlamentarilor este de 469 si au fost doar 246 voturi exprimate/ 235 pentru.Adica exact jumatate + 1.

Cum este posibil?!!!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2012, ora 01:05

Daca eu vreau sa ma instalez intr-o tara din orient, oricare, nu prea merge. Daca nu sint ca ei, in convingeri, o incurc. Sint intoleranti.
Pe partea economica, da, tarile civilizate nu lasa nimic din lumea a treia, a patra. Numai conform stasurilor lor trebuie sa fie.
Ar trebui un comert paralel. dar criteriile occidentale sint atit de dure, ca nu permit.
In schimb in orient ideologia si obiceiurile sint intolerante.
In China de exemplu, nu poti obtine cetatenia. Ceea ce nu se intimpla in occident.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 21 Mai 2012, ora 21:47

De la: 9am251353, la data 2012-04-29 03:49:15ra 15:10 Oficial: Numar total de voturi exprimate 248, voturi anulate 4, voturi valabil exprimate - 239, din care voturi pentru 235. Impotriva motiunii de cenzura au existat 9 voturi

Membrii Camerei Deputaților și ai Senatului sunt aleși prin vot universal în cele 42 de circumscripții electorale, corespunzãtoare celor 41 de județe și Municipiului București. În legislativul 2004-2008 Senatul are un numãr de 137 de membri iar Camera Deputaților are 332 de membri. Diferența numãrului de membri se datoreazã normei de reprezentare diferite de la o Camerã la alta. Astfel, norma de reprezentare pentru alegerea Camerei Deputaților este de un deputat la 70.000 locuitori, iar pentru alegerea Senatului este de un senator la 160.000 locuitori.

Numarul parlamentarilor este de 469 si au fost doar 246 voturi exprimate/ 235 pentru.Adica exact jumatate + 1.

Cum este posibil?!!!

Se pare ca a pe nimeni nu sochez cum ca Parlamentul Romania a devenit un instrument foarte democratic ce reprezinta interese particulare.


Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 21 Mai 2012, ora 21:47

De la: 9am251353, la data 2012-04-29 03:49:15ra 15:10 Oficial: Numar total de voturi exprimate 248, voturi anulate 4, voturi valabil exprimate - 239, din care voturi pentru 235. Impotriva motiunii de cenzura au existat 9 voturi

Membrii Camerei Deputaților și ai Senatului sunt aleși prin vot universal în cele 42 de circumscripții electorale, corespunzãtoare celor 41 de județe și Municipiului București. În legislativul 2004-2008 Senatul are un numãr de 137 de membri iar Camera Deputaților are 332 de membri. Diferența numãrului de membri se datoreazã normei de reprezentare diferite de la o Camerã la alta. Astfel, norma de reprezentare pentru alegerea Camerei Deputaților este de un deputat la 70.000 locuitori, iar pentru alegerea Senatului este de un senator la 160.000 locuitori.

Numarul parlamentarilor este de 469 si au fost doar 246 voturi exprimate/ 235 pentru.Adica exact jumatate + 1.

Cum este posibil?!!!

Se pare ca a pe nimeni nu sochez cum ca Parlamentul Romania a devenit un instrument foarte democratic ce reprezinta interese particulare.


Fosta membra 9am.ro

1254 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2012, ora 00:03

De la: 9am251353, la data 2012-04-22 17:53:01Postarile mele vor fi extrase din cartea lui Shri Mataji Nirmala Devi-Era Metamoderna/ Democratia, carte publicata in 1995.

Ideea este ca actualul om politic profita cu usurinta de paradigma democratica numai in scop personal iar societatea civila nu are nimic de castigat in fundamentul ei. Dimpotriva!
Sigur eu nu v-am spus nimic nou...si nici d-vostra nu cred ca aveti ceva nou a spune privitor la subiect.
Asa ca sa vedem democratia reflectata de viziunea unei persoane profund spirituale.

Sper ca 9AM sa permita postarile fara ,,taieturi,,.


www.youtube.com/watch?NR=1&v=GEwyGvO3Bo8&feature=endscreen


http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=TA3FvTSnqFI http://www.youtube.com/watch?v=DuX41-2HAYU&feature=related
LYLYKAE

309 mesaje
Membru din: 11/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Mai 2012, ora 17:55



http://www.youtube.com/watch?v=0a9a9W96ac0
Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 23 Mai 2012, ora 15:30

De la: LYLYKAE, la data 2012-05-22 17:55:33www.youtube.com/watch?v=MFrdXaBUGBY&NR=1&feature=endscreen[/quote]

toti ne dorim frumosul...binele.
acesta nu este o oportunitate ci o constructie foarte reala.


Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 23 Mai 2012, ora 15:36

De la: CONDOR, la data 2012-05-22 00:03:07
De la: 9am251353, la data 2012-04-22 17:53:01Postarile mele vor fi extrase din cartea lui Shri Mataji Nirmala Devi-Era Metamoderna/ Democratia, carte publicata in 1995.

Ideea este ca actualul om politic profita cu usurinta de paradigma democratica numai in scop personal iar societatea civila nu are nimic de castigat in fundamentul ei. Dimpotriva!
Sigur eu nu v-am spus nimic nou...si nici d-vostra nu cred ca aveti ceva nou a spune privitor la subiect.
Asa ca sa vedem democratia reflectata de viziunea unei persoane profund spirituale.

Sper ca 9AM sa permita postarile fara ,,taieturi,,.


www.youtube.com/watch?NR=1&v=GEwyGvO3Bo8&feature=endscreen[/quote]

sper sa scriu poezii si eu ...dar intr-o alta viata.




_geta_

271 mesaje
Membru din: 12/04/2012
Postat pe: 23 Mai 2012, ora 17:32

Camera Deputatilor a adoptat legea lustratiei, act normativ care impune anumite restrictii persoanelor care au ocupat diverse functii in regimul comunist. Pe ultima suta de metri, la vot, au fost excluse anumite categorii de persoane.
Camera Deputatilor a adoptat, marti, Legea lustratiei, plenul votand mai multe amendamente fata de forma venita de la Senat. Deputatii au scos de sub incidenta legii fostii activisti din conducerea UTC, dar si reprezentantii corpului diplomatic comunist.
Atat de repede au fost aduse ultimele modificari, incat era cat pe ce sa fie votate erori regretabile pentru unii. Din neatentie, deputatii juristi au lasat in textul trimis plenului obligativitatea ca persoanele care au avut functii de conducere in UTC sa-si dea demisia.
Adica ar fi fost cazul premierului in functie Mihai Razvan Ungureanu, fost membru supleant in Comitetul Central al Uniunii Tineretului Comunist din 1985 si pana in 1989.
Cei care au facut corectura au desigur o explicatie.
"Orice student sau orice membru in conducere trebuia sa fie si membru UTC," explica Mircea Toader, lider grup PDLCamera Deputatilor.
Unii s-au opus, dar fara folos: "Cred ca si cei care au fost in comunitetul central al partidului comunist ar trebui sa stea deoparte. ei erau pregatiti sa devina fostii nomenclaturisti," a spus deputatul UDMR, Mate Andrasi.
Este si cazul fostului premier Emil Boc, care inainte de 1989 a fost vicepresedinte al Consiliului Uniunii Asociatiilor Studentilor Comunisti.
S-au facut insa si alte schimbari de ultim moment. Adica deputatii l-ar fi lasat la vatra taman pe Teodor Melescanu, pe care se pregateau sa il unga la sefia SIE. Articolul din lege ii considera lustrabili pe fostii sefi ai misiunilor diplomatice sau consulare romanesti din strainatate. Din 1966, Melescanu a fost angajat ca diplomat in Ministerul Afacerilor Extrene, iar intre 1978 si 1985 a fost secretar cu rangul doi la misiunea permanenta a Romaniei de pe langa ONU.
Salvarea lui in-extremis i-a scos din sarite pe putinii reprezentanti ai opozitiei.
Chiar daca au avut functii de conducere in perioada comunista, legea votata astazi ii iarta de orice pacat pe toti demnitarii alesi de popor. Intra aici seful statului, parlamentarii, euro-parlamentarii, primarii, viceprimarii si presedinti de consilii judetene. Lor li se alatura consilierii prezidentiali, diplomatii si membrii CSM.
Doar ministrii, consilierii de stat, secretarii de stat, membrii CNSAS si alti cativa ar trebui sa faca pasul inapoi.
Legea este departe de principiile enuntate in punctul 8 al declaratiei de la Timisoara. Revolutionarii cereau pe atunci curatenie generala in societate, si, conform lor, curatenia ar fi trebuit sa inceapa de la Cotroceni.
Toti cei numiti in functii publice au la dispozitie 15 zile pentru a depune o declaratie olografa prin care sa spuna daca au facut parte din aparatul de stat comunist, daca au colaborat sau daca au fost agenti ai fostei securitati. Marturiile lor vor fi verificate de Consiliul National de Studiere a Arhivelor Securitatii.
Sursa: Mediafax
Foºtii comuniºti - aleºi, da, numiþi, ba
Ion Iliescu, Monica Macovei sau Dan Voiculescu nu mai pot fi numiþi în funcþii publice timp de cinci ani.
În noua formã adoptatã ieri, Legea lustraþiei prevede interdicþia numirii în funcþii publice, timp de cinci ani, a persoanelor care au fãcut parte din sistemul represiv al statului comunist. Acestea pot ocupa doar demnitãþi dobândite prin alegeri, adicã preºedinte al României, parlamentar, europarlamentar, primar, consilier judeþean sau local.
Aceastã noutate a legii lustraþiei a fost inclusã în urma deciziei curþii Constituþionale, care invalidase forma anterioarã a legii pe motiv cã îngrãdeºte dreptul constituþional de a fi ales. Foºtii prim-secretari PCR, miniºtrii ºi procurorii ceauºiºti, securiºtii sau colaboratorii care au fãcut poliþie politicã nu vor mai putea ocupa funcþii publice prin numire.
Dan Voiculescu, fost colaborator al securitãþii conform unui verdict validat de justiþia românã, nu va putea face parte dintr-un eventual guvern USL, dar ar putea ocupa funcþia de preºedinte al Senatului.
ªefii UTC-ului, salvaþi
Nici Monica Macovei, fost procuror înainte de 1989, nu va putea sã fie membru într-un viitor guvern. UDMR a insistat în mod expres pentru menþinerea foºtilor procurori ai regimului Ceauºescu în categoria lustrabililor.
Amendamentul care o viza pe Monica Macovei a fost depus ºi susþinut de liderul deputaþilor Mate Andras Levent.
La votul din plen a dispãrut ºi articolul care se referea la persoanele ce au deþinut funcþii în UTC, ºi care l-ar fi vizat pe premierul Mihai Rãzvan Ungureanu.
Pe ultima sutã de metri a fost salvat ºi noul director al SIE, Teodor Meleºcanu, pentru care parlamentarii Puterii au scos din categoria persoanelor lustrabile, chiar înainte de votul final, ºefii misiunilor diplomatice sau consulare.
De ce am copiat aceasta lege? Pentru a se vedea cum se acorda gratificatii unora care au cimentat comunismul si azi sunt democrati. Daca ar fi vrut sa scapam de ei ar fi trebuit sa le interzica sa participe la alegeri si nu sa fie scutiti de lege pentru ca au fost alesi de popor! Cat priveste pe unii utecistii-securisti, a fost greu sa se faca loc la toti si atunci trebuie sa-i acceptam si chiar sa-i lasam sa urle ca din cauza catorva pionieri s-a zacut in comunism. Daca sunt cativa care ii acorda credit lui Ponta care incearca sa indrepte lucrurile sperand intr-o schimbare adevarata sunt insultati. Acesti utecisti-securisti fara portofoliu in regimul actual isi ascund de fapt dezamagirea ca iata: si ei au ravnit dar nu au mai incaput! Stilul lor este sa te buimaceasca pana spui tot! Mi-am amintit de un ins care a fost batut in arestul securitatii: Te batea pana te c…. pe tine si pe urma te luau din nou la bataie pentru ca te-ai c….! Cat priveste alegerea lui Ion Iliescu in 1990 a fost cea mai mare greseala! Daca Ratiu si Campeanu ar fi avut rabdare patru ani, poate ar fi fost mai multi candidati care au trait in tara. Asa Iliescu i-a convins pe cetateni ca nu-i bine sa alegi…. Iliescu a avit noroc si cand a trebuit sa se aleaga intre el si Vadim Tudor.



Inteligent mai e timpul! Se surpa cum vrea el in viata mea rebela: Ma scol cand se termina visul; muncesc daca vreau, daca pot; si... si iubesc! Iubesc primavara ca doar ea imi numara anii!
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Mai 2012, ora 17:57

NOROC, Getuta ? nu cred intr-un astfel de noroc, nici sa ma pici cu ceara ! noi trebuia sa lustruim un pic comunismul dindu-i o fata umana si ai auzit-o pe madam Udrea acum vreun an, cred, intrebindu-se retoric in fata unor ziaristi, de ce n-ar putea fi base un asemenea dictator umanizat , reiterind ideile Iliesciene despre un dictator luminat si a.m.d

Raporteaza abuz de limbaj
_geta_

271 mesaje
Membru din: 12/04/2012
Postat pe: 24 Mai 2012, ora 11:54

De la: gabigabi2, la data 2012-05-23 17:57:14NOROC, Getuta ? nu cred intr-un astfel de noroc, nici sa ma pici cu ceara ! noi trebuia sa lustruim un pic comunismul dindu-i o fata umana si ai auzit-o pe madam Udrea acum vreun an, cred, intrebindu-se retoric in fata unor ziaristi, de ce n-ar putea fi base un asemenea dictator umanizat , reiterind ideile Iliesciene despre un dictator luminat si a.m.d

Va D-na Gabi! A vrut Udrea sa lustruiasca si ea ceva dar n-a mai gasit mare lucru! Scuza-ma! Mi-am amintit de scena cand base' era intrebat ca ce-a cautat udrea la miezul noptii la Cotroceni si el a injosit-o ( un porumbel scapat din gura?), cu un raspuns demn de-un presedinte al unei insule bananiere :" Nu stiu, probabil ca s-a dus la vreun consilier ca eu am dormit cu nevasta-mea!". Ce mai e de lustruit?

Raporteaza abuz de limbaj
Inteligent mai e timpul! Se surpa cum vrea el in viata mea rebela: Ma scol cand se termina visul; muncesc daca vreau, daca pot; si... si iubesc! Iubesc primavara ca doar ea imi numara anii!
Fosta membra 9am.ro

1400 mesaje
Membru din: 6/04/2012
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Mai 2012, ora 12:54

....nu prea stiu cun draku, sau poate ca stiu dar nu vreau sa tulbur apele, indiferent ce topic as deschide si indiferent de tema abordata pe acel topic, de fiecare data, spell-ul participantilor aluneca incet si sigur in zona tatiemelor ieftine si-a puerilelor barfe rasarite pe langa neurosanturile fiecaruia
... tema, principile generale, interesul general tematic?
...vax populi, vax d´ei, & vax idei!

Raporteaza abuz de limbaj
_geta_

271 mesaje
Membru din: 12/04/2012
Postat pe: 24 Mai 2012, ora 20:40

De la: 9am_184, la data 2012-05-24 12:54:39....nu prea stiu cun draku, sau poate ca stiu dar nu vreau sa tulbur apele, indiferent ce topic as deschide si indiferent de tema abordata pe acel topic, de fiecare data, spell-ul participantilor aluneca incet si sigur in zona tatiemelor ieftine si-a puerilelor barfe rasarite pe langa neurosanturile fiecaruia
... tema, principile generale, interesul general tematic?
...vax populi, vax d´ei, & vax idei!

Si eu scrisesem ca ar trebui sa respectam titlurile atunci cand comentam, dar vezi ca apar insi carora le place mult sa duca discutia in derizoriu; ba mai mult, sa insulte si cel insultat trebuie sa raspunda si scandalul e gata! Dar aici unde e "Democratie" ne puten permnite, nu?

Raporteaza abuz de limbaj
Inteligent mai e timpul! Se surpa cum vrea el in viata mea rebela: Ma scol cand se termina visul; muncesc daca vreau, daca pot; si... si iubesc! Iubesc primavara ca doar ea imi numara anii!
CAMELEONII

164 mesaje
Membru din: 12/02/2010
Oras: Odorheiul Secuiesc

Postat pe: 24 Mai 2012, ora 20:48

BANDITI MAI MARI IN ROMANIA NU AU EXSTAT PINA LA BASESCU SI BANDA PDL.

www.youtube.com/watch?v=iYKYDqZsUNo



Traian Bãsescu a venit azi la Cluj pentru a le transmite oamenilor sã meargã în 29 iulie la vot indiferent de modul în care aleg sã voteze ...dar ar prefera un DA sa plece pe mare......
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Mai 2012, ora 01:18

UN EXEMPLU DE BUNA VECINATATE LA ROMINI.
CIND AM AVUT SI EU O GRADINA MICA, UN VECIN, CIND A VRUT SI EL MURE DIN GARD, M+A INTREBAT DACA SA IA. CU TOATE CA PUTEA SA IA FARA SA-L VAD.
SI ALTE PERSOANE PROCEDASU LA FEL.
M-A MIRAT FIINDCA EU NU STIAM ACESTE OBICEIURI LA ROMINII CE TRAISDERA LA TARA.
SI GARDUL SI PLANTELE FUSESERA PLANTATE DE MINE, DAR IESISERA PRIN GARD AFARA.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1254 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Mai 2012, ora 08:14



http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=TA3FvTSnqFI http://www.youtube.com/watch?v=DuX41-2HAYU&feature=related
Fosta membra 9am.ro

156 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 26 Mai 2012, ora 18:45

De la: 9am_184, la data 2012-05-24 12:54:39....nu prea stiu cun draku, sau poate ca stiu dar nu vreau sa tulbur apele, indiferent ce topic as deschide si indiferent de tema abordata pe acel topic, de fiecare data, spell-ul participantilor aluneca incet si sigur in zona tatiemelor ieftine si-a puerilelor barfe rasarite pe langa neurosanturile fiecaruia
... tema, principile generale, interesul general tematic?
...vax populi, vax d´ei, & vax idei!


pare ca mentalitatea balcanica, alimentata de filmoteca sud-americana, a devenit mult mai puternica dupa 90 in Romania.
daca scoti perle in afara subiectului intr-o dicutie cu cei unde democratie functioneza bine risti sa nu mai fi bagat in seama niciodata deoarece,
-You don't have a point !

mai nou insa, am constata ca ,,liderii de opinie,, au inceput sa vorbesca despre repectul pentru principii si fond ...iar daca contorizam si surprinzatoarea aparitie a legii lustratiei, putem spune ca partea pozitiva nu a disparut inca din spatiul mioritic.
nu cred ca fondul conceptiei de ,,moralitate politica,, va cuprinde mintea celor ce doresc puterea curand (vedeti actualele sloganuri electorale) dar macar sa apara in mintea electoratului.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Democratia
Mergi la: