back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Anvelope de iarna

 


 
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
9am208700

6 mesaje
Membru din: 17/07/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Noiembrie 2010, ora 16:37

Sunt foarte curios ce parere aveti despre DECRETUL dat tot de parlamentari,cum reactioneaza oamenii de rind,care toata iarna nu misca masina si doamne fereste intr-o zi are nevoie sa rezolve ceva Daca nu ninge tot trebuie schimbate cauciucurile?


9am208700

6 mesaje
Membru din: 17/07/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Noiembrie 2010, ora 16:41

De la: 9am208700, la data 2010-11-06 16:37:53Sunt foarte curios ce parere aveti despre DECRETUL dat tot de parlamentari,cum reactioneaza oamenii de rind,care toata iarna nu misca masina si doamne fereste intr-o zi are nevoie sa rezolve ceva Daca nu ninge tot trebuie schimbate cauciucurile?

Raporteaza abuz de limbaj
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Noiembrie 2010, ora 11:56

Sa spunem ca o persoana nu are bani sa-si ia anvelope de iarna. Are o urgenta ..la spital. Pleaca pe strazile necuratate cum trebuie, pe anumite locuri gheata iar la un semafor nu mai poate pleca de pe loc. Este ajutat sa plece insa dupa cateva sute de m, e o trecere de pietoni, trece unul in fuga, ala din fata opreste brusc, si respectivul cu anvelope de vara nu mai poate frana in conditii de siguranta, intra in el, ii face o paguba sa zicem de 3000 lei. Societatea la care are rca, refuza despagubirea, si omul respectiv trebuie sa plateasca din buzunar banii aia. Ia zi-mi 9am208700, nu era mai ieftin sa mearga cu taxiul? sau sa-si puna anvelope de iarna?
Chiar si daca nu e zapada, anvelopei de vara ii scad din proprietati la temperaturi scazute.
Exista totusi anvelope de iarna sh, cred ca la 50 le/buc (iar pt cineva ce are masina nu cred ca ar fi un mare cost)

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
gygy_sotto

11 mesaje
Membru din: 4/01/2010
Postat pe: 11 Noiembrie 2010, ora 07:57

cauciucurile de iarna trebuie oricum montate, din motive de siguranta lesne de inteles. chiar daca nu ninge, la temperaturi sub 5 grade, cele de vara nu mai au aderenta corespunzatoare. poti foarte usor sa iesi cu masina in decor, la o curba care o crezi inofensiva. si sa zicem ca ai cauciucuri de iarna, vine unul cu cauciucuri de vara din spate si te pagubeste, vorba lui Sandel. Acesta iti plateste pagubele, dar tu ce faci in timpul cat sta masina in service, daca faci naveta cu ea la locul de munca?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1257 mesaje
Membru din: 20/07/2010
Oras: Buzau

Postat pe: 11 Noiembrie 2010, ora 21:54

O afacere ca oricare alta...


Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Noiembrie 2010, ora 20:18

Mi-am schimbat anvelopele, le-am pus pe cele de iarna (sava eskimo). Afara 20 de grade, cand am avut ocazia sa le testez intamplator. trece cineva in fuga pe trecere, mergeam cu 50 , franez brusc, intra abs-ul, scartaieli, distanta de franare mai mare decat cu unele tocite de vara. Cred ca ar trebui regandita legea despre cand suntem obligati sa le punem (eu acum le-am pus ca mai ajung acasa peste 3 saptamani si poate da gerul pana atunci).

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Noiembrie 2010, ora 20:27

De la: Sandel, la data 2010-11-14 20:18:05Mi-am schimbat anvelopele, le-am pus pe cele de iarna (sava eskimo). Afara 20 de grade, cand am avut ocazia sa le testez intamplator. trece cineva in fuga pe trecere, mergeam cu 50 , franez brusc, intra abs-ul, scartaieli, distanta de franare mai mare decat cu unele tocite de vara. Cred ca ar trebui regandita legea despre cand suntem obligati sa le punem (eu acum le-am pus ca mai ajung acasa peste 3 saptamani si poate da gerul pana atunci).


Pai acum e in vigoare? ar trebui stabilita in functie de conditiile climatice..nu, r iesi varza, intre Covasna si Bucuresti sunt diferente mari in cursul aceleiasi zile

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

2008 mesaje
Membru din: 31/10/2010
Oras: Alexandria

Postat pe: 14 Noiembrie 2010, ora 20:31

De la: 9am208700, la data 2010-11-06 16:37:53Sunt foarte curios ce parere aveti despre DECRETUL dat tot de parlamentari,cum reactioneaza oamenii de rind,care toata iarna nu misca masina si doamne fereste intr-o zi are nevoie sa rezolve ceva Daca nu ninge tot trebuie schimbate cauciucurile?
este aberant sa impui o asemenea masura,sunt interese la mijloc!

Raporteaza abuz de limbaj
?
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Noiembrie 2010, ora 14:51

Nu, intra in vigoare de la anul, insa daca faci un accident sau blochezi circulatia iti iei amenda intre 400 si 2000 de lei daca n-ai anvelope si nici n-o sa poti beneficia de rca si platesti din buzunar daunele produse. Insa e obligatoriu ca pe drumuri extraurbane sa ai.

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
gygy_sotto

11 mesaje
Membru din: 4/01/2010
Postat pe: 15 Noiembrie 2010, ora 18:41

Saptamana trecuta mi-am schimbat si eu anvelopele cu unele de iarna, si cu caldura asta parca imi e necaz ca le tocesc prea devreme. Nu stiu cum e cu distanta de franare, dar directia este mult mai usoara decat cu cauciucurile de vara. Ironic, dar ma asteptam sa fie invers. Acum cred ca pot sa stau mai linistit cand va ninge. Nu cred ca voi mai lua o intorsatura la 180 grade ca anul trecut.

Raporteaza abuz de limbaj
peg_roscata

7 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Oras: Calarasi

Postat pe: 26 Noiembrie 2010, ora 18:56

Opinia mea este ca trebuie sa folosim amvelope de iarna macar pt siguranta noastra si a fami;iei si din respect pentru vietile celorlalti conducatori la trafic.Pe sosele sunt prea multi nesimtiti cu harburi criminale,analfabeti cu carnete cumparate si alte exemplare ce-ti taie fata si conduc ca apucatii.E total gresita ideea ca este ''ó afacere'' ...n-ai cauciucuri corespunzatoare trebuie sa le schimbi.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Noiembrie 2010, ora 19:00

Si pietonii sint obligati?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1257 mesaje
Membru din: 20/07/2010
Oras: Buzau

Postat pe: 26 Noiembrie 2010, ora 19:07

...si lanturile... sunt obligatorii...

Raporteaza abuz de limbaj
strapontin

67 mesaje
Membru din: 1/12/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Noiembrie 2010, ora 15:13

Sa puna osul si sa curete soselele nu sa ne exploateze la maxim cu rovignetele si taxele.De unde mama lor sa mai luam bani daca ne tot taxeaza.Auzi tu,anvelope de iarna in oras.Atunci primaria ce dracu face,joaca babaroase?

Raporteaza abuz de limbaj
radu_b100

15 mesaje
Membru din: 10/07/2010
Postat pe: 27 Noiembrie 2010, ora 18:56

Mie mi se pare de bun simt sa iti pui cauciucuri. Daca ai nevoie la spital, mergi cu ambulanta. Dar cauciucurile de iarna sunt necesare. Legea inca nu te obliga sa ai, dar daca produci accident, iei amenda si platesti daunele. Am si eu 2, puse cam devreme, dar nu ma oftic. Ce ma fac daca maine ninge? Asa, e iarna, le iau. Oricum deja au inceput temperaturile sub 7 grade(temperatura de la care cauciucurile de vara isi pierd proprietatile).

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

241 mesaje
Membru din: 5/11/2010
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Noiembrie 2010, ora 12:41

De la: strapontina, la data 2010-11-27 15:13:46Sa puna osul si sa curete soselele nu sa ne exploateze la maxim cu rovignetele si taxele.De unde mama lor sa mai luam bani daca ne tot taxeaza.Auzi tu,anvelope de iarna in oras.Atunci primaria ce dracu face,joaca babaroase?


Nu este chiar asa! Eu mi-am schimbat cauciucurile din proprie initiativa, fara sa fiu speriat de ordonanta Ancai Boagiu. Nu vreau sa mai trec prin ce am trecut iarna trecuta cand de doua ori am crezut ca nu ajung acasa cu masina intreaga. Chiar daca aveam anvelope all-season, derapam in draci. Fierul ca fierul, da-l incolo, dar daca intram pe trotuar sau pe refugiul pentru tramvai?
Poate sa curete primaria de zor, daca te prinde viscolul oricum nu ai ce-i face pina nu se opreste.
Si apoi asta sa stii ca nu e inventie romaneasca! In Germania, daca nu ai cauciucuri de iarna si incurci traficul, esti mancat! Amenda de te ustura! Si la fel, daca ai facut accident si nu ai avut gume de iarna, societatea de asigurari nu te mai acopera!
Preturile variaza si nu esti obligata sa pui neaparat Michellin, gasesti si mai ieftine.

Raporteaza abuz de limbaj
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Noiembrie 2010, ora 17:10

De la: BlackFriday, la data 2010-11-28 12:41:25
De la: strapontina, la data 2010-11-27 15:13:46Sa puna osul si sa curete soselele nu sa ne exploateze la maxim cu rovignetele si taxele.De unde mama lor sa mai luam bani daca ne tot taxeaza.Auzi tu,anvelope de iarna in oras.Atunci primaria ce dracu face,joaca babaroase?


Nu este chiar asa! Eu mi-am schimbat cauciucurile din proprie initiativa, fara sa fiu speriat de ordonanta Ancai Boagiu. Nu vreau sa mai trec prin ce am trecut iarna trecuta cand de doua ori am crezut ca nu ajung acasa cu masina intreaga. Chiar daca aveam anvelope all-season, derapam in draci. Fierul ca fierul, da-l incolo, dar daca intram pe trotuar sau pe refugiul pentru tramvai?
Poate sa curete primaria de zor, daca te prinde viscolul oricum nu ai ce-i face pina nu se opreste.
Si apoi asta sa stii ca nu e inventie romaneasca! In Germania, daca nu ai cauciucuri de iarna si incurci traficul, esti mancat! Amenda de te ustura! Si la fel, daca ai facut accident si nu ai avut gume de iarna, societatea de asigurari nu te mai acopera!
Preturile variaza si nu esti obligata sa pui neaparat Michellin, gasesti si mai ieftine.

corect, multi vor sa traiasca ca-n occident, daca cand se baga vreo masura ca acolo, pai nu , ca ce salarii au aia, astia sa-si faca treaba, noi mergem cu anvelope de vara ca suntem mai cu mot. Ne-am nascut in masina? Nu iti convin taxele nu mai mergi cu masina...mare chestie. In Amsterdam sau Rotterdam, nu stiu exact in care oras, au marit aia taxele si impozitele de au scazut drastic nr de masini. A facut careva greva foamei ca nu mai putea sa mearga cu masina?
Sau cu rca, in afara pt un motor de 1.8 (masina de 3 ani) se plateste cam 1800 euro/an. La noi cat se plateste? Mai mult de 300 euro nu cred ca e. Adica salariul pe o luna si acolo si aici.

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Noiembrie 2010, ora 19:25

Ultima strigare:

Este in interesul nostru, al tuturor romanilor, fie ca traim in Romania sau in strainatate, ca tara si civilizatia noastra sa devina mai bine cunoscute in plan mondial, pentru ca astfel nu vom mai fi confundati cu altii, nu se va mai crede ca suntem cu totii o natie de cersetori si de hoti, si cand vom reusi sa inlocuim dispretul cu respect, fiecare dintre noi nu va avea decat de castigat. Asta au facut si alte natii, dispretuite in trecut, precum evreii, polonezii si irlandezii. Iar pentru promovarea in lume a propriei culturi orice mijloc, oricat de bizar, trebuie incercat. Prin urmare, va invit sa semnati petitia de la linkul urmator, in incercarea de a obtine ca una din noile planete descoperite in sistemul solar (conform definitiei oficiale din 2006, care omologheaza in sistemul solar opt planete, de la Mercur la Neptun, si cinci planete pitice, inclusiv Pluto, numarul acestora din urma fiind in crestere) sa poarte numele zeului geto-dac Gebeleizis: www.petitieonline.ro/petitie-p06606049.html. Nu va costa decat cateva minute, si cu putin noroc orice copil de oriunde va invata la scoala ceva ce are legatura cu Romania.

Raporteaza abuz de limbaj
Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
9am150937

4 mesaje
Membru din: 14/10/2009
Postat pe: 4 Decembrie 2010, ora 19:38

-----------VAND ANVELOPE DE IARNA S.H. ----------- CLUJ -NAPOCA 0742 792140

Raporteaza abuz de limbaj
9am150937

4 mesaje
Membru din: 14/10/2009
Postat pe: 4 Decembrie 2010, ora 20:00

Puneti cauciucuri de iarna ,nu va jucati cu viata voastra si nici a noastra.Cei cu comentarii de gen '' nu are nici o diferenta la franare , cauciucul de vara fata de iarna , mai bine sa se abtina de la comentarii.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2010, ora 20:06

De la: 9am150937, la data 2010-12-04 20:00:28Puneti cauciucuri de iarna ,nu va jucati cu viata voastra si nici a noastra.Cei cu comentarii de gen '' nu are nici o diferenta la franare , cauciucul de vara fata de iarna , mai bine sa se abtina de la comentarii.


Eu am pus, sa ma anunti cand vinzi din alea de vara, ca le am cam obosite...chiar, cand trebuie scoase cele de iarna? in martie? aprilie?

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
danachimescu

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Decembrie 2010, ora 20:55

Daca nu misca masina chiar nu trebuie. Dar daca pleaca la drum este recomandat sa folosesti cauciucuri de iarna. Se simte imediat diferenta. Cele de vara ,la inghet devin rigide si aluneca ,iar cele de iarna sunt mai gumoase si au aderenta mult mai buna. De 5 ani folosesc incepand cu ! octombrie cauciucuri de iarna pentru ca umblu mult . Problema este ca nu sunt ieftine deloc si pentru un om care foloseste ocazional masina este foarte greu.Sa luam de exemplu depozitarea lor in perioada de vara ,unde le tii ,pe balcon? Dar si faptul ca nu poti opri in siguranta la semafor pentru ca nu ai anvelope de iarna cum poate fi comentat?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Decembrie 2010, ora 22:12

Folosesc de cateva ierni bune (vreo zece) anvelope de iarna si n-am nici un dubiu ca sunt mai bune.
Acum un an am fost nevoit sa fac naveta la Viena cam odata la 3 saptamani. M-am interesat cum e la aia ... Anvelope de iarna obligatorii, lopetica de nisip si saculeti cu nisip. Altmiteri, amnda e nitel mai mare decat costa toate astea. Si nu se supune la vot !
Dar eu mai vreau sa spun ceva despre care nu se prea vorbeste aici.
Trebuie schimbata si maniera de conducere, cu accent pe frana de motor, viteza redusa, dezaburire, alea, alea ... ochii beliti in tote partile de unde ar putea veni un temebel ...
Prin Viena si Budapesta nu prea se sarea de 30 km/h si nici smecheri nu prea se observau, ca la noi. Au si ei, dar mult mai putini ... incomparabil.
La noi, si binele trebuie facut cu forta.
Atat s-au cretinizat bietii romani ... ma rog, unii dintre ei ...
Auzi tot felul de motive, care de care mai idioate, cum ca de ce nu vrea el sa-si pana anvelope de iarna ... ca n-are bani, de exemplu ... Ai, nu zau ?
Nu indeplinesti conditiile, nu circuli !
Si gata povestea.
Si, pe deasupra, nici nu ne intereseaza parerea ta tampita !
Cam asta ar trebui sa li se spuna celor care inteleg aiurea libertatea de exprimare.
Pentru ca o confunda cu liberatatea de exprimare a prostiei congenitale.


Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2010, ora 23:27

Multumesc tuturor celor care au semnat petitia pentru denumirea unei planete pitice descoperita in anul 2007 in indepartatele regiuni trans-neptuniene ale sistemului solar dupa zeul dac Gebeleizis, conform conventiilor Uniunii Astronomice Internationale (www.petitieonline.ro/petitie-p06606049.html). Joi, 2 decembrie, am expediat respectiva petitie prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire catre California Institute of Technology (Caltech), in Pasadena, California, in atentia profesorului Michael E. Brown, conducatorul echipei descoperitoare a planetei in cauza, precum si catre Secretariatul Uniunii Astronomice Internationale, la Paris. Asadar, asa cum a spus Caesar in momentul cheie al trecerii Rubiconului, alea jacta est, zarul a fost aruncat. Eventualele noi semnaturi la petitia in discutie le voi comunica separat.

Raporteaza abuz de limbaj
Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
danachimescu

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Decembrie 2010, ora 17:50

Cred ca nu te referi la mesajulo meu.

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Decembrie 2010, ora 00:39

Si la avioane?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
fanicaserv

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Decembrie 2010, ora 08:23

VAND ANVELOPE SECOND HAND, DE IARNA SI DE VARA, Cauciucuri de iarna second hand, Roti de iarna , Orice tip si orice dimensiune, preturi fara concurenta, Lichidari de stocuri+ marfa noua Import Elvetia, Calitate, Garantie, LIVREZ IN TOATA TARA PRIN CURIER., tel. 0724306489, 0722976177, 0722214119, sau fanicaserv@yahoo.com, www.anvelopesecond-hand.ro, anvelopesh@yahoo.com

Raporteaza abuz de limbaj
dj11nid

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 6 Decembrie 2010, ora 20:54

Eu am cauciucuri mixte. stie cineva cum este legea ?
de astea zice ceva?

Raporteaza abuz de limbaj
gygy_sotto

11 mesaje
Membru din: 4/01/2010
Postat pe: 6 Decembrie 2010, ora 21:11

Cu cauciucuri mixte nu cred ca ai probleme cu legea.. Mai problema ar fi pt tine, pt ca nu stiu cat sunt de eficiente fata de cele de iarna.... Oricum ar fi, sa trecem prin iarna fara tamponari.....

Raporteaza abuz de limbaj
bluecrissy

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Decembrie 2010, ora 16:24

Legea zice asa:
„28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, fãrã ca acesta sã fie dotat cu anvelope de iarnã, iar în cazul autovehiculului cu o masã maximã autorizatã mai mare de 3,5 tone fãrã ca acesta sã fie dotat pe axa/axele de tracþiune cu anvelope de iarnã.”

So... in teorie anvelopele all seasons nu sunt ok.

Daar...

"Poliþia Rutierã are neclaritãþi

Proiectul preia definiþia anvelopelor de iarnã aºa cum aceasta apare în Regulamentul 30 al Comisiei Economice pentru Europa a ONU. Aceasta dã definiþia largã a anvelopelor de iarnã, preluatã, dealtfel, de toate þãrile europene care le impun. Conform regulamentului, anvelopele de iarnã poartã marcajele M+S, M/S sau M&S („mud and snow" - noroi ºi zãpadã) ºi sunt anvelope al cãror cauciuc este mai moale decât cel al celor de varã, iar suprafaþa golurilor pe amprentã este mai mare decât în mod obiºnuit. Conform acestei definiþii anvelopele de tip „all season" sunt considerate de iarnã fiind marcate „mud and snow". Prevederile sau poate doar reglementãrile europene nu sunt cunoscute comisarului- ºef al Poliþiei Rutiere, Lucian Diniþã, care a declarat zilele trecute pentru RL cã anvelopele „all season" nu vor fi acceptate.
"


Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Anvelope de iarna
Mergi la: