back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Anvelope de iarna

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
radu_b100

15 mesaje
Membru din: 10/07/2010
Postat pe: 17 Decembrie 2010, ora 21:29

De la: 9am243736, la data 2010-12-17 10:59:38
De la: alice_corina, la data 2010-12-17 10:34:41Observ o gramada de cunoscatori pe aici.
Am si eu o intrebare: INAINTE DE 1989, LA DACIILE NOASTRE ROMANESTI, EXISTAU CAUCIUCURI DE IARNA? DE VARA?

Nu aveam autostrada sa circulam cu viteze exagerate, si sa-ti iasa nu stiu ce/cine in fata masinii si sa nu poti opri, deci iese din calcul.

In schimb, in orase se circula tot cu 50 km/h ca si acum. Si vara si iarna.

Vreti sa spuneti ca populatia era secerata pe timp de iarna din cauza aparitiilor bruste in fata masinilor si a lipsei cauciucurilor de iarna???????

Cred ca inainte de a avea orice fel de cauciucuri in orice anotimp, conteaza cel mai mult maniera de a conduce.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri, daca vor fi ...
A.


inainte de'89 nu erau atatia manipulatori ca acum interesati doar de bani...
mi-aduc aminte ca ne uitam cu jind la orice produs din occident, si chiar merita lucrul asta... dupa '89 situatia s-a schimbat dramatic, profitul este inainte de orice iar lucrurile bune sunt doar pentru unii, marea masa nu-si permite decat chiciuri care fac mai mult rau decat ce aveam pana in '89...


Aveti in cap numai conspiratii. Noi nu trebuie sa evoluam. Noi trebuie sa ramanem la dacia 1310, cu numere pare/impare, cu care circulai din joi in Pasti, care erau 0 la siguranta... Ce sa mai zic... Asta e. Asta e romanul:"lasa ca merge si asa". De ce nu se pot respecta legile la noi? Ca nu sunt dure. Ca doar mangaie pe cei pe care ar trebui sa-i pedepseasca aspru.


OMUNEGRU

4 mesaje
Membru din: 16/11/2010
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 06:59

De la: gygy_sotto, la data 2010-12-13 18:14:52
De la: OMUNEGRU, la data 2010-12-13 16:05:45nici de-al dracu nu cumpar niciun cauciuc de iarna , nu le mai fac jocul la parlamentari ...
cine stie cine castiga din asta , a cui afacere mai este ... cine stie sa mearga merge si cu cauciucuri de vara sterse si alea , cine nu stie da cu ea in laturi si cu lanturi si cu cauciucuri de iarna ....
sa fereasca dumnezeu pe toata lumea de necazuri ...


D-zeu nu ne poate feri si de inconstienti. Din ce spui deduc ca nu ai avut niciodata cauciucuri de iarna si nu cunosti diferenta. Ce faci daca iti apare brusc ceva in fata? Cele de iarna au distanta de franare mai mica decat cele de vara.... dar daca iti plac tamponarile, pastreaza tu cauciucurile de vara si lasa-ne pe noi, ceilalti sa avem mai multa siguranta pe drumuri. Sa ne fereasca D-zeu de cei care nu au cauciucuri de iarna... ca am vazut cat e de periculos....

nu-mi apare stai linistit , ai vazut prea multe filme ...
am 13 ani de conducere si nu numai dumineca ,si nu am niciun accident , stiu sa ies din situatii limita si mai imp e sa fi prudent si sa intuesti ce urmeaza ... nu am bani sa le dau astora pe cauciucuri ca vor ei sau " tu " ... si sa va fereasca d zeu de prosti cu permise luate la pitesti , nu de mine ca eu va feresc eu ....


DATA VIITOARE
gabymarinescu_pulsar

375 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 11:02

Este o diferenta neta in raspunsul unei anvelope de iarna vav de una de vara,va spun asta cu sinceritate,sunt si eu "inghesuit"de criza si nu am posibilitatea de a-mi schimba rotile dupa sezon,insa diferentele sunt uriase mai ales pe zapada!Insa in numele libertatii DESFID orice lege sau decret care OBLIGA!E treaba exclusiv a celui ce le foloseste!Ce-i dom'le aia sa ma obligi?!Ca si cu centura,alt abuz obraznic!Daca vreau sa/si imi pasa de siguranta mea mi-o pun,daca nu-mi pasa e treaba mea,numai a mea!S-a descoperit de multe ori dupa accidente mortale ca in unele cazuri a purta centura inseamna moarte(mai ales in cazul caderilor cu masina in apa!)si invers!Asa ca obligatoriu ar trebui sa fie doar ca masinile sa fie dotate cu asa ceva,nu insa sa si obligi lumea sa le poarte,mie imi este foarte incomoda centura in mers,ma sufoca!

Raporteaza abuz de limbaj
agalofteanu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 11:43

De la: OMUNEGRU, la data 2010-12-18 06:59:25
De la: gygy_sotto, la data 2010-12-13 18:14:52
De la: OMUNEGRU, la data 2010-12-13 16:05:45nici de-al dracu nu cumpar niciun cauciuc de iarna , nu le mai fac jocul la parlamentari ...
cine stie cine castiga din asta , a cui afacere mai este ... cine stie sa mearga merge si cu cauciucuri de vara sterse si alea , cine nu stie da cu ea in laturi si cu lanturi si cu cauciucuri de iarna ....
sa fereasca dumnezeu pe toata lumea de necazuri ...


D-zeu nu ne poate feri si de inconstienti. Din ce spui deduc ca nu ai avut niciodata cauciucuri de iarna si nu cunosti diferenta. Ce faci daca iti apare brusc ceva in fata? Cele de iarna au distanta de franare mai mica decat cele de vara.... dar daca iti plac tamponarile, pastreaza tu cauciucurile de vara si lasa-ne pe noi, ceilalti sa avem mai multa siguranta pe drumuri. Sa ne fereasca D-zeu de cei care nu au cauciucuri de iarna... ca am vazut cat e de periculos....

nu-mi apare stai linistit , ai vazut prea multe filme ...
am 13 ani de conducere si nu numai dumineca ,si nu am niciun accident , stiu sa ies din situatii limita si mai imp e sa fi prudent si sa intuesti ce urmeaza ... nu am bani sa le dau astora pe cauciucuri ca vor ei sau " tu " ... si sa va fereasca d zeu de prosti cu permise luate la pitesti , nu de mine ca eu va feresc eu ....


Bine punctat! Mai bine sa existe obligativitatea ca cei care produc accidente sa fie scolarizati suplimentar si monitorizati. Stiu o gramada de "nebuni" ai strazilor care nu ar trebui sa aiba carnet. Iata un exemplu: In localitate o Dacie iese, fara sa se asigure temeinic, in strada principala. Pe strada principala un "nebun" al soselelor cu mult peste 100Km/h, loveste Dacia in plin. Soferul Daciei este mort si "nebunul" este bine-mersi cu o amenda pentru nerespectarea vitezei. Si acest "nebun" are cel putin 2 accidente/an. Are cineva o solutie? Ca astia pot sa aiba si cauciucuri de vara, toamna, iarna, primavara, drum uscat, drum ud, etc.......tot degeaba!


ciocarlie

1 mesaj
Membru din: 17/08/2010
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 14:58

Spui ca acum douazeci de ani nu stiu ce anvelope foloseai la nu stiu ce autoturism de colectie; bine, bine dar au trecut atatia ani si tehnologia a luat avans, a mers mai departe; nu e vorba de cine iti ia banii, ci de siguranta fiecaruia. Atunci nu existau nici airbag-uri, nici centuri de siguranta obligatorii, nici .... etc. alte noi descoperiri. Un singur subiect vreau sa-l analizezi cu seriozitate si anume procentul de morti in accidente rutiere care circulau in autoturisme neechipate corespunzator.
Sanatate!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 17:07

Anvelope de iarna exista inca de prin anii 50. Poate chiar dinainte. Existau si la noi anvelope de iarna in anii 80. Ca nu era obligatoriu sa le pui e partea a doua. VICTORIA FLORESTI fabrica un 155SR13 Si 165SR13 de iarna, dar si 175R14. La fel se mai fabricau si pe la Danubiana niste modele de anvelope pentru masinile autohtone , dar si din blocul comunist (skoda, lada, trabant, wartburg etc). E drept ca se gaseau si greu, masinile pe atuncinu aveau injectie ci carburatie, nu aveau limitatoare de putere, , ca daca patinezi sa iti taie alimentarea, sau alte dracii d-astea. Plus ca unii oameni mai draguti de atunci , cand te vedeau patinand, mai sareau sa te impinga. Azi te claxoneaza de zici ce e aia.
Mai e un aspect : in anii aceia, putini aveau masina, si numarul masinilor era mplicit mult mai mic. Azi nu mai stii unde e trotuarul de atatea masini. Benzina, la un moment dat se dadea cu ratia, sistemul par/impar ( ar fi bun si azi) dar si soferii erau mai responsabili si mai putin grabiti ca azi.
Chiar cunosc pe cineva cu dacie 1310 din 1987, foarte bine intretinuta, care vara e echipata cu anvelope de vara, iarna cu anvelope de iarna. Asta e un exemplu de sofer constiincios. Nu un cocalar cu un jeg de prin '96 din Germania care pe timp de iarna iese cu anvelopele tocite pana la sarma, si profita ca nu il prinde nimeni ca are nr de bulgaria.

Raporteaza abuz de limbaj
radu_b100

15 mesaje
Membru din: 10/07/2010
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 18:26

De la: gabymarinescu_pulsar, la data 2010-12-18 11:02:41Este o diferenta neta in raspunsul unei anvelope de iarna vav de una de vara,va spun asta cu sinceritate,sunt si eu "inghesuit"de criza si nu am posibilitatea de a-mi schimba rotile dupa sezon,insa diferentele sunt uriase mai ales pe zapada!Insa in numele libertatii DESFID orice lege sau decret care OBLIGA!E treaba exclusiv a celui ce le foloseste!Ce-i dom'le aia sa ma obligi?!Ca si cu centura,alt abuz obraznic!Daca vreau sa/si imi pasa de siguranta mea mi-o pun,daca nu-mi pasa e treaba mea,numai a mea!S-a descoperit de multe ori dupa accidente mortale ca in unele cazuri a purta centura inseamna moarte(mai ales in cazul caderilor cu masina in apa!)si invers!Asa ca obligatoriu ar trebui sa fie doar ca masinile sa fie dotate cu asa ceva,nu insa sa si obligi lumea sa le poarte,mie imi este foarte incomoda centura in mers,ma sufoca!


Domnule, se pare ca nu intelegeti democratia. Democratie nu e egal cu libertate absoluta. Tocmai ca la noi asa s-a inteles, ca daca e democratie am voie sa fac ce vreau. NU! Democratie inseamna anumite drepturi si libertati, dar totodata inseamna si obligatii! Cred ca nu va puneti doar dvs viata in pericol, ci o puneti si pe a noastra. Eu inteleg ca nu aveti bani de cauciucuri(eu mi-am luat doar 2, deci nici eu nu am bani). Daca nu aveti si nu vreti sa suportati consecintele nu circulati cu masina. Simplu.

Raporteaza abuz de limbaj
radu_b100

15 mesaje
Membru din: 10/07/2010
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 18:28

De la: agalofteanu, la data 2010-12-18 11:43:05
De la: OMUNEGRU, la data 2010-12-18 06:59:25
De la: gygy_sotto, la data 2010-12-13 18:14:52
De la: OMUNEGRU, la data 2010-12-13 16:05:45nici de-al dracu nu cumpar niciun cauciuc de iarna , nu le mai fac jocul la parlamentari ...
cine stie cine castiga din asta , a cui afacere mai este ... cine stie sa mearga merge si cu cauciucuri de vara sterse si alea , cine nu stie da cu ea in laturi si cu lanturi si cu cauciucuri de iarna ....
sa fereasca dumnezeu pe toata lumea de necazuri ...


D-zeu nu ne poate feri si de inconstienti. Din ce spui deduc ca nu ai avut niciodata cauciucuri de iarna si nu cunosti diferenta. Ce faci daca iti apare brusc ceva in fata? Cele de iarna au distanta de franare mai mica decat cele de vara.... dar daca iti plac tamponarile, pastreaza tu cauciucurile de vara si lasa-ne pe noi, ceilalti sa avem mai multa siguranta pe drumuri. Sa ne fereasca D-zeu de cei care nu au cauciucuri de iarna... ca am vazut cat e de periculos....

nu-mi apare stai linistit , ai vazut prea multe filme ...
am 13 ani de conducere si nu numai dumineca ,si nu am niciun accident , stiu sa ies din situatii limita si mai imp e sa fi prudent si sa intuesti ce urmeaza ... nu am bani sa le dau astora pe cauciucuri ca vor ei sau " tu " ... si sa va fereasca d zeu de prosti cu permise luate la pitesti , nu de mine ca eu va feresc eu ....


Bine punctat! Mai bine sa existe obligativitatea ca cei care produc accidente sa fie scolarizati suplimentar si monitorizati. Stiu o gramada de "nebuni" ai strazilor care nu ar trebui sa aiba carnet. Iata un exemplu: In localitate o Dacie iese, fara sa se asigure temeinic, in strada principala. Pe strada principala un "nebun" al soselelor cu mult peste 100Km/h, loveste Dacia in plin. Soferul Daciei este mort si "nebunul" este bine-mersi cu o amenda pentru nerespectarea vitezei. Si acest "nebun" are cel putin 2 accidente/an. Are cineva o solutie? Ca astia pot sa aiba si cauciucuri de vara, toamna, iarna, primavara, drum uscat, drum ud, etc.......tot degeaba!



Nu as vrea sa va contrazic, dar daca cel cu Dacia respecta legea, ca nu avea prioritate, scapa cu viata. Ca nebunu' ala a mers cu 100km/h e altceva. Dar nu il poti invinovati de moartea celuilalt.


radu_b100

15 mesaje
Membru din: 10/07/2010
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 18:30

De la: tudor2402popescu, la data 2010-12-18 17:07:07Anvelope de iarna exista inca de prin anii 50. Poate chiar dinainte. Existau si la noi anvelope de iarna in anii 80. Ca nu era obligatoriu sa le pui e partea a doua. VICTORIA FLORESTI fabrica un 155SR13 Si 165SR13 de iarna, dar si 175R14. La fel se mai fabricau si pe la Danubiana niste modele de anvelope pentru masinile autohtone , dar si din blocul comunist (skoda, lada, trabant, wartburg etc). E drept ca se gaseau si greu, masinile pe atuncinu aveau injectie ci carburatie, nu aveau limitatoare de putere, , ca daca patinezi sa iti taie alimentarea, sau alte dracii d-astea. Plus ca unii oameni mai draguti de atunci , cand te vedeau patinand, mai sareau sa te impinga. Azi te claxoneaza de zici ce e aia.
Mai e un aspect : in anii aceia, putini aveau masina, si numarul masinilor era mplicit mult mai mic. Azi nu mai stii unde e trotuarul de atatea masini. Benzina, la un moment dat se dadea cu ratia, sistemul par/impar ( ar fi bun si azi) dar si soferii erau mai responsabili si mai putin grabiti ca azi.
Chiar cunosc pe cineva cu dacie 1310 din 1987, foarte bine intretinuta, care vara e echipata cu anvelope de vara, iarna cu anvelope de iarna. Asta e un exemplu de sofer constiincios. Nu un cocalar cu un jeg de prin '96 din Germania care pe timp de iarna iese cu anvelopele tocite pana la sarma, si profita ca nu il prinde nimeni ca are nr de bulgaria.


Il felicit pe acel domn! Astea da exemple. Decat BMW fara bani de anvelope, mai bine Dacia cu anvelope si ce-i mai trebuie!

Raporteaza abuz de limbaj
9am037261

58 mesaje
Membru din: 1/05/2009
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 20:16

Dace era gripa aviara> Si de fapt nu aveam asa guvern cu membriica: Branza[ asta e mai nou aparut la tv

Raporteaza abuz de limbaj
ghegica

1 mesaj
Membru din: 8/06/2010
Postat pe: 18 Decembrie 2010, ora 22:10

Pana sa va dati cu presupusul in spiritul romanului conservator ,arhaic si indaratnic la toate,faceti bine si conduceti prin oras o masina echipata cu anvelope de iarna si una cu anvelope de vara.
Pe timpul acesta insa cu zapada si polei si etc.
Si daca va dati soferi cunoscatori veti observa imediat diferenta.
Incercati sa mergeti cu 50 km/h in ambele cazuri si pe aceeasi strada.Curatata sau nu -depinde de oligofrenul de primar pe care l-ati votat -si care va ingrijeste localitatea voastra de domiciliu.
Si veti vedea clara diferenta.
In rest sa aveti SARBATORI FERICITE SI LUMINATE!
Inclusiv la minte.

Raporteaza abuz de limbaj
alice_corina

186 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Decembrie 2010, ora 10:29

...

Raporteaza abuz de limbaj
"Nimic nu este ceea ce pare a fi!"
alice_corina

186 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Decembrie 2010, ora 10:35

De la: radu_b100, la data 2010-12-17 21:29:06
De la: 9am243736, la data 2010-12-17 10:59:38
De la: alice_corina, la data 2010-12-17 10:34:41Observ o gramada de cunoscatori pe aici.
Am si eu o intrebare: INAINTE DE 1989, LA DACIILE NOASTRE ROMANESTI, EXISTAU CAUCIUCURI DE IARNA? DE VARA?

Nu aveam autostrada sa circulam cu viteze exagerate, si sa-ti iasa nu stiu ce/cine in fata masinii si sa nu poti opri, deci iese din calcul.

In schimb, in orase se circula tot cu 50 km/h ca si acum. Si vara si iarna.

Vreti sa spuneti ca populatia era secerata pe timp de iarna din cauza aparitiilor bruste in fata masinilor si a lipsei cauciucurilor de iarna???????

Cred ca inainte de a avea orice fel de cauciucuri in orice anotimp, conteaza cel mai mult maniera de a conduce.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri, daca vor fi ...
A.


inainte de'89 nu erau atatia manipulatori ca acum interesati doar de bani...
mi-aduc aminte ca ne uitam cu jind la orice produs din occident, si chiar merita lucrul asta... dupa '89 situatia s-a schimbat dramatic, profitul este inainte de orice iar lucrurile bune sunt doar pentru unii, marea masa nu-si permite decat chiciuri care fac mai mult rau decat ce aveam pana in '89...


Aveti in cap numai conspiratii. Noi nu trebuie sa evoluam. Noi trebuie sa ramanem la dacia 1310, cu numere pare/impare, cu care circulai din joi in Pasti, care erau 0 la siguranta... Ce sa mai zic... Asta e. Asta e romanul:"lasa ca merge si asa". De ce nu se pot respecta legile la noi? Ca nu sunt dure. Ca doar mangaie pe cei pe care ar trebui sa-i pedepseasca aspru.


***

@radu_b100:

Nu trebuie sa ramai la nicio Dacia … Se circula destul de mult si pe vremea aceea, desi doar duminica era zi libera …
Si cu Dacia aia, -“amarata” cum vrei sa lasi impresia- , mergeam la cota 1400 … la Trei Brazi … etc., fara probleme ca derapam, de lipsa de siguranta sau ca nu aveam cauciucuri de iarna asa cum este “civilizat”. Asa erau vremurile … Si nu erau atatea incidente/accidente …
Si pe atunci era zapada … nu ca acum … cand avem mai mult ger .. decat zapada …

Cat despre lege … mie una nu-mi pare corect sa-mi impuna. De ex., eu nu circul in conditii de polei/ghetus/etc. Fiecare cu stolurile lui … Masinica este acum la garaj si asteapta si ea topirea ghetii … [observ ca deja s-a topit ... ] De ce sa ma oblige sa imi iau cauciucuri de iarna?

Sau .. altfel: daca este o iarna blanda … cum a fost pana anul trecut, cand nu vedeam fir de zapada … sau polei … De ce sa trebuiasca sa am cauciucuri de iarna??? Problema mea daca se strica cele care le am din cauza temperaturilor joase,etc.

As fi curioasa, cu toate acestea, cate accidente pe timp de iarna sunt produse strict din vina lipsei cauciucurilor de iarna…



"Nimic nu este ceea ce pare a fi!"
alice_corina

186 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Decembrie 2010, ora 11:06

ca info doar ...

www.9am.ro/top/International/205178/Europa-tremura-de-frig.html


nu neg beneficitatea cauciucurilor de iarna, dar pe ei i-a ajutat in cazul de mai sus? caci banuiesc ca aveau cauciucuri de iarna...



"Nimic nu este ceea ce pare a fi!"
radu_b100

15 mesaje
Membru din: 10/07/2010
Postat pe: 21 Decembrie 2010, ora 00:05

De la: alice_corina, la data 2010-12-20 10:35:18
De la: radu_b100, la data 2010-12-17 21:29:06
De la: 9am243736, la data 2010-12-17 10:59:38
De la: alice_corina, la data 2010-12-17 10:34:41Observ o gramada de cunoscatori pe aici.
Am si eu o intrebare: INAINTE DE 1989, LA DACIILE NOASTRE ROMANESTI, EXISTAU CAUCIUCURI DE IARNA? DE VARA?

Nu aveam autostrada sa circulam cu viteze exagerate, si sa-ti iasa nu stiu ce/cine in fata masinii si sa nu poti opri, deci iese din calcul.

In schimb, in orase se circula tot cu 50 km/h ca si acum. Si vara si iarna.

Vreti sa spuneti ca populatia era secerata pe timp de iarna din cauza aparitiilor bruste in fata masinilor si a lipsei cauciucurilor de iarna???????

Cred ca inainte de a avea orice fel de cauciucuri in orice anotimp, conteaza cel mai mult maniera de a conduce.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri, daca vor fi ...
A.


inainte de'89 nu erau atatia manipulatori ca acum interesati doar de bani...
mi-aduc aminte ca ne uitam cu jind la orice produs din occident, si chiar merita lucrul asta... dupa '89 situatia s-a schimbat dramatic, profitul este inainte de orice iar lucrurile bune sunt doar pentru unii, marea masa nu-si permite decat chiciuri care fac mai mult rau decat ce aveam pana in '89...


Aveti in cap numai conspiratii. Noi nu trebuie sa evoluam. Noi trebuie sa ramanem la dacia 1310, cu numere pare/impare, cu care circulai din joi in Pasti, care erau 0 la siguranta... Ce sa mai zic... Asta e. Asta e romanul:"lasa ca merge si asa". De ce nu se pot respecta legile la noi? Ca nu sunt dure. Ca doar mangaie pe cei pe care ar trebui sa-i pedepseasca aspru.


***

@radu_b100:

Nu trebuie sa ramai la nicio Dacia … Se circula destul de mult si pe vremea aceea, desi doar duminica era zi libera …
Si cu Dacia aia, -“amarata” cum vrei sa lasi impresia- , mergeam la cota 1400 … la Trei Brazi … etc., fara probleme ca derapam, de lipsa de siguranta sau ca nu aveam cauciucuri de iarna asa cum este “civilizat”. Asa erau vremurile … Si nu erau atatea incidente/accidente …
Si pe atunci era zapada … nu ca acum … cand avem mai mult ger .. decat zapada …

Cat despre lege … mie una nu-mi pare corect sa-mi impuna. De ex., eu nu circul in conditii de polei/ghetus/etc. Fiecare cu stolurile lui … Masinica este acum la garaj si asteapta si ea topirea ghetii … [observ ca deja s-a topit ... ] De ce sa ma oblige sa imi iau cauciucuri de iarna?

Sau .. altfel: daca este o iarna blanda … cum a fost pana anul trecut, cand nu vedeam fir de zapada … sau polei … De ce sa trebuiasca sa am cauciucuri de iarna??? Problema mea daca se strica cele care le am din cauza temperaturilor joase,etc.

As fi curioasa, cu toate acestea, cate accidente pe timp de iarna sunt produse strict din vina lipsei cauciucurilor de iarna…



Anvelopele de iarna nu sunt utile numai pe zapada si polei, ci in toate situatiile in care temperatura este de sub 7 grade Celsius. Vrei sa spui ca nu derapai cu Dacia la munte pana in '89 si ca acum, brusc se derapeaza? Sau ca poti compara numarul masinilor de pe strada, de acum, fata de pana in '89? Sau puterea masinii? Sunt multe variabile. Nu iti iei anvelope ca nu vrei/ nu ai bani etc. Atunci, daca nu vrei sa suporti consecintele, nu circula cu masina si nu ma pune pe mine in pericol!


alice_corina

186 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Decembrie 2010, ora 08:57



De la: radu_b100, la data 2010-12-21 00:05:44
De la: alice_corina, la data 2010-12-20 10:35:18
De la: radu_b100, la data 2010-12-17 21:29:06
De la: 9am243736, la data 2010-12-17 10:59:38
De la: alice_corina, la data 2010-12-17 10:34:41Observ o gramada de cunoscatori pe aici.
Am si eu o intrebare: INAINTE DE 1989, LA DACIILE NOASTRE ROMANESTI, EXISTAU CAUCIUCURI DE IARNA? DE VARA?

Nu aveam autostrada sa circulam cu viteze exagerate, si sa-ti iasa nu stiu ce/cine in fata masinii si sa nu poti opri, deci iese din calcul.

In schimb, in orase se circula tot cu 50 km/h ca si acum. Si vara si iarna.

Vreti sa spuneti ca populatia era secerata pe timp de iarna din cauza aparitiilor bruste in fata masinilor si a lipsei cauciucurilor de iarna???????

Cred ca inainte de a avea orice fel de cauciucuri in orice anotimp, conteaza cel mai mult maniera de a conduce.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri, daca vor fi ...
A.


inainte de'89 nu erau atatia manipulatori ca acum interesati doar de bani...
mi-aduc aminte ca ne uitam cu jind la orice produs din occident, si chiar merita lucrul asta... dupa '89 situatia s-a schimbat dramatic, profitul este inainte de orice iar lucrurile bune sunt doar pentru unii, marea masa nu-si permite decat chiciuri care fac mai mult rau decat ce aveam pana in '89...


Aveti in cap numai conspiratii. Noi nu trebuie sa evoluam. Noi trebuie sa ramanem la dacia 1310, cu numere pare/impare, cu care circulai din joi in Pasti, care erau 0 la siguranta... Ce sa mai zic... Asta e. Asta e romanul:"lasa ca merge si asa". De ce nu se pot respecta legile la noi? Ca nu sunt dure. Ca doar mangaie pe cei pe care ar trebui sa-i pedepseasca aspru.


***

@radu_b100:

Nu trebuie sa ramai la nicio Dacia … Se circula destul de mult si pe vremea aceea, desi doar duminica era zi libera …
Si cu Dacia aia, -“amarata” cum vrei sa lasi impresia- , mergeam la cota 1400 … la Trei Brazi … etc., fara probleme ca derapam, de lipsa de siguranta sau ca nu aveam cauciucuri de iarna asa cum este “civilizat”. Asa erau vremurile … Si nu erau atatea incidente/accidente …
Si pe atunci era zapada … nu ca acum … cand avem mai mult ger .. decat zapada …

Cat despre lege … mie una nu-mi pare corect sa-mi impuna. De ex., eu nu circul in conditii de polei/ghetus/etc. Fiecare cu stolurile lui … Masinica este acum la garaj si asteapta si ea topirea ghetii … [observ ca deja s-a topit ... ] De ce sa ma oblige sa imi iau cauciucuri de iarna?

Sau .. altfel: daca este o iarna blanda … cum a fost pana anul trecut, cand nu vedeam fir de zapada … sau polei … De ce sa trebuiasca sa am cauciucuri de iarna??? Problema mea daca se strica cele care le am din cauza temperaturilor joase,etc.

As fi curioasa, cu toate acestea, cate accidente pe timp de iarna sunt produse strict din vina lipsei cauciucurilor de iarna…



Anvelopele de iarna nu sunt utile numai pe zapada si polei, ci in toate situatiile in care temperatura este de sub 7 grade Celsius. Vrei sa spui ca nu derapai cu Dacia la munte pana in '89 si ca acum, brusc se derapeaza? Sau ca poti compara numarul masinilor de pe strada, de acum, fata de pana in '89? Sau puterea masinii? Sunt multe variabile. Nu iti iei anvelope ca nu vrei/ nu ai bani etc. Atunci, daca nu vrei sa suporti consecintele, nu circula cu masina si nu ma pune pe mine in pericol!



-=-=-=-=

radu_b100, ai inteles ce ai vrut tu …

Am spus ca si inainte de 1989 mergeam cu masina pe timp de iarna, si iernile erau ierni, si nu aveam cauciucuri de iarna [eu una in acele vremuri nu am auzit pe nimeni sa fi avut asa ceva, desi am inteles din comentariul lui tudor2402popescu ca existau…].Nu am spus ca nu derapam atunci si ca acum derapam. Ci doar ca circulam si era OK.
Cat despre numarul de masini … cu certitudine sunt mai multe, asta nu inseamna ca trebuie sa circulam nepreventiv.

Iar daca ai fi fost atent, chiar am spus: EU NU CIRCUL IN CONDITII DE POLEI, ZAPADA MARE, ETC. Si asta, in primul rand, pentru ca ma gandesc la pasagerii mei din masina, si apoi ma gandesc si la tine radu_b100.
Cat despre temperaturile joase, asa o fi, cum se tot spune. Am prins insa, si iernile de -22C, cand nu era zapada si polei, si am circulat cu masinica in toata acea perioada. Nu am avut probleme.

Mai mult decat siguranta noastra a pietonilor, raman la parerea ca este mai intai de toate, o masura de crestere a veniturilor unora.
Si cred in continuare ca, numarul accidentelor pe timp de iarna nu este datorat in primul rand absentei cauciucurilor de iarna la masinile implicate.
Si inca ceva: nu toate masurile tarilor asa zis considerate civilizate, sunt si cele mai bune, si trebuie urmate orbeste. Ca observ ca se mizeaza pe acest aspect doar la ceea ce ar putea aduce beneficii unora. Dar asta este alta problema.

Si ca sa raman in domeniu: DRUMURI BUNE, conducatori auto … orice fel de cauciucuri ati avea …


"Nimic nu este ceea ce pare a fi!"
dojo1966

2 mesaje
Membru din: 31/07/2008
Oras: Oradea

Postat pe: 21 Decembrie 2010, ora 14:24

eu de vreo 5 ani umblu cu cauciucuri all-season si nu am avut nici un eveniment,nici macar 1 pana si am umblat de la viena pana la mare din oradea si iarna am urcat la stana de vale fara probleme

Raporteaza abuz de limbaj
radu_b100

15 mesaje
Membru din: 10/07/2010
Postat pe: 21 Decembrie 2010, ora 19:51

De la: alice_corina, la data 2010-12-21 08:57:58

De la: radu_b100, la data 2010-12-21 00:05:44
De la: alice_corina, la data 2010-12-20 10:35:18
De la: radu_b100, la data 2010-12-17 21:29:06
De la: 9am243736, la data 2010-12-17 10:59:38
De la: alice_corina, la data 2010-12-17 10:34:41Observ o gramada de cunoscatori pe aici.
Am si eu o intrebare: INAINTE DE 1989, LA DACIILE NOASTRE ROMANESTI, EXISTAU CAUCIUCURI DE IARNA? DE VARA?

Nu aveam autostrada sa circulam cu viteze exagerate, si sa-ti iasa nu stiu ce/cine in fata masinii si sa nu poti opri, deci iese din calcul.

In schimb, in orase se circula tot cu 50 km/h ca si acum. Si vara si iarna.

Vreti sa spuneti ca populatia era secerata pe timp de iarna din cauza aparitiilor bruste in fata masinilor si a lipsei cauciucurilor de iarna???????

Cred ca inainte de a avea orice fel de cauciucuri in orice anotimp, conteaza cel mai mult maniera de a conduce.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri, daca vor fi ...
A.


inainte de'89 nu erau atatia manipulatori ca acum interesati doar de bani...
mi-aduc aminte ca ne uitam cu jind la orice produs din occident, si chiar merita lucrul asta... dupa '89 situatia s-a schimbat dramatic, profitul este inainte de orice iar lucrurile bune sunt doar pentru unii, marea masa nu-si permite decat chiciuri care fac mai mult rau decat ce aveam pana in '89...


Aveti in cap numai conspiratii. Noi nu trebuie sa evoluam. Noi trebuie sa ramanem la dacia 1310, cu numere pare/impare, cu care circulai din joi in Pasti, care erau 0 la siguranta... Ce sa mai zic... Asta e. Asta e romanul:"lasa ca merge si asa". De ce nu se pot respecta legile la noi? Ca nu sunt dure. Ca doar mangaie pe cei pe care ar trebui sa-i pedepseasca aspru.


***

@radu_b100:

Nu trebuie sa ramai la nicio Dacia … Se circula destul de mult si pe vremea aceea, desi doar duminica era zi libera …
Si cu Dacia aia, -“amarata” cum vrei sa lasi impresia- , mergeam la cota 1400 … la Trei Brazi … etc., fara probleme ca derapam, de lipsa de siguranta sau ca nu aveam cauciucuri de iarna asa cum este “civilizat”. Asa erau vremurile … Si nu erau atatea incidente/accidente …
Si pe atunci era zapada … nu ca acum … cand avem mai mult ger .. decat zapada …

Cat despre lege … mie una nu-mi pare corect sa-mi impuna. De ex., eu nu circul in conditii de polei/ghetus/etc. Fiecare cu stolurile lui … Masinica este acum la garaj si asteapta si ea topirea ghetii … [observ ca deja s-a topit ... ] De ce sa ma oblige sa imi iau cauciucuri de iarna?

Sau .. altfel: daca este o iarna blanda … cum a fost pana anul trecut, cand nu vedeam fir de zapada … sau polei … De ce sa trebuiasca sa am cauciucuri de iarna??? Problema mea daca se strica cele care le am din cauza temperaturilor joase,etc.

As fi curioasa, cu toate acestea, cate accidente pe timp de iarna sunt produse strict din vina lipsei cauciucurilor de iarna…



Anvelopele de iarna nu sunt utile numai pe zapada si polei, ci in toate situatiile in care temperatura este de sub 7 grade Celsius. Vrei sa spui ca nu derapai cu Dacia la munte pana in '89 si ca acum, brusc se derapeaza? Sau ca poti compara numarul masinilor de pe strada, de acum, fata de pana in '89? Sau puterea masinii? Sunt multe variabile. Nu iti iei anvelope ca nu vrei/ nu ai bani etc. Atunci, daca nu vrei sa suporti consecintele, nu circula cu masina si nu ma pune pe mine in pericol!



-=-=-=-=

radu_b100, ai inteles ce ai vrut tu …

Am spus ca si inainte de 1989 mergeam cu masina pe timp de iarna, si iernile erau ierni, si nu aveam cauciucuri de iarna [eu una in acele vremuri nu am auzit pe nimeni sa fi avut asa ceva, desi am inteles din comentariul lui tudor2402popescu ca existau…].Nu am spus ca nu derapam atunci si ca acum derapam. Ci doar ca circulam si era OK.
Cat despre numarul de masini … cu certitudine sunt mai multe, asta nu inseamna ca trebuie sa circulam nepreventiv.

Iar daca ai fi fost atent, chiar am spus: EU NU CIRCUL IN CONDITII DE POLEI, ZAPADA MARE, ETC. Si asta, in primul rand, pentru ca ma gandesc la pasagerii mei din masina, si apoi ma gandesc si la tine radu_b100.
Cat despre temperaturile joase, asa o fi, cum se tot spune. Am prins insa, si iernile de -22C, cand nu era zapada si polei, si am circulat cu masinica in toata acea perioada. Nu am avut probleme.

Mai mult decat siguranta noastra a pietonilor, raman la parerea ca este mai intai de toate, o masura de crestere a veniturilor unora.
Si cred in continuare ca, numarul accidentelor pe timp de iarna nu este datorat in primul rand absentei cauciucurilor de iarna la masinile implicate.
Si inca ceva: nu toate masurile tarilor asa zis considerate civilizate, sunt si cele mai bune, si trebuie urmate orbeste. Ca observ ca se mizeaza pe acest aspect doar la ceea ce ar putea aduce beneficii unora. Dar asta este alta problema.

Si ca sa raman in domeniu: DRUMURI BUNE, conducatori auto … orice fel de cauciucuri ati avea …


Acum, la cate masini sunt, chiar m-as enerva sa stau pe loc din cauza unuia care nu poate pleca de pe loc.... Daca nu circuli, nu iti cumpara, dar daca nu iti cumperi, nu circula. Nu cred ca aceasta masura ar fii aberanta, nici eu nu am bani, insa siguranta pe primul loc. Am sesizat diferentele intre cauciucurile de iarna si cele de vara. Dar, inca o data: numai conspiratii vad romanii peste tot. Mai traiti-va viata oameni buni!



Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 22 Decembrie 2010, ora 11:02

O blondã se plimbã cu prietenul ei pe lângã o ºosea circulatã.
La un moment dat, tipul, fan Mercedes, îi zice:
- Uite un Mercedes Vito!
Blonda, lovitã în sentiment, coace ce coace ºi, la un moment dat, când vede un BMW, zice:
- Uite un BMW, boule!

Raporteaza abuz de limbaj
ovidiu_dogioiu

4 mesaje
Membru din: 23/12/2010
Postat pe: 23 Decembrie 2010, ora 14:07

Prietene, depinde la ce distanta de trecerea de pietoni ai franat si cu ce forta ai apasat pedala de frana. In general frana scartaie si ABS reactioneaza brutal atunci cand franezi puternic din scurt. Anvelopele de iarna (cauciucuri le poti spune prezervativelor) au o componenta care nu le permite contractia (intarirea) la rece, avand o aderenta buna spre foarte buna (aici intervine si calitatea acestora). Daca rulezi pe carosabil umed (iar in Bucuresti si nu numai ) ai parte si de mazga fii sigur ca poti avea surprize mari. Nu anvelopele sunt de vina ci modul in care reactionam ca sofer la orice neprevazut neanticipat. De obicei la trecerile de pietoni marcate se incetineste din timp si nu te repazi in pedala de frana cu 10 metri inainte. MAi multa atentie si nu mai scartaie nimic.

Raporteaza abuz de limbaj
9am244472

1 mesaj
Membru din: 24/12/2010
Oras: Oradea

Postat pe: 26 Decembrie 2010, ora 13:13

Buna ! Daca nu misti masina din loc toata iarna nu le pui...dar eu cred ca mai importanta este siguranta in trafic.Eu una sunt de partea lor...

Raporteaza abuz de limbaj
laura
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 5 Ianuarie 2011, ora 09:12

De la: 9am244472, la data 2010-12-26 13:13:31Buna ! Daca nu misti masina din loc toata iarna nu le pui...dar eu cred ca mai importanta este siguranta in trafic.Eu una sunt de partea lor...

Daca anvelopele de la masina mea nu stiu maghiara,cand trec prin Hatghita ,Covasna,Mures...........se mai pot invarti pe asfaltul lor?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1257 mesaje
Membru din: 20/07/2010
Oras: Buzau

Postat pe: 5 Ianuarie 2011, ora 11:19

De la: ovidiu_dogioiu, la data 2010-12-23 14:07:51Prietene, depinde la ce distanta de trecerea de pietoni ai franat si cu ce forta ai apasat pedala de frana. In general frana scartaie si ABS reactioneaza brutal atunci cand franezi puternic din scurt. Anvelopele de iarna (cauciucuri le poti spune prezervativelor) au o componenta care nu le permite contractia (intarirea) la rece, avand o aderenta buna spre foarte buna (aici intervine si calitatea acestora). Daca rulezi pe carosabil umed (iar in Bucuresti si nu numai ) ai parte si de mazga fii sigur ca poti avea surprize mari. Nu anvelopele sunt de vina ci modul in care reactionam ca sofer la orice neprevazut neanticipat. De obicei la trecerile de pietoni marcate se incetineste din timp si nu te repazi in pedala de frana cu 10 metri inainte. MAi multa atentie si nu mai scartaie nimic.


Asa e ...poti sa ai anvelope cu cuie [cucu]...la frina brusca...intri in celalalt sau in pieton...atentia si rabdarea cind conduci conteaza...preventia...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Ianuarie 2011, ora 17:15

Am fost de curand la munte si in zona Harghita-Covasna cu masina. Erau o groaza de papagali cu jafuri cu numere bulgaresti fara anvelope de iarna si aia nici ca puteau sa mearga . La fel si diversi care s-au hazardat sa iasa pe sosea cu anvelope de vara si nici ca au razbatut. La -15 grade, anvelopele de vara se fac piatra.......drumuri bune

Raporteaza abuz de limbaj
culcereugen

1 mesaj
Membru din: 6/01/2011
Postat pe: 6 Ianuarie 2011, ora 22:07

pentru siguranta romanilor pe timp de iarna sa circule doar masini 4*4 si senilare
tot pentu binele nostru -25% salari
-15%pensie
sa iesim la pensie la 65 de ani
ETC
DECI SA LE MULTUMIM CINEVA SE GADESTE LA NOI ,DORMITI LINISTITI (FNI)


pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 19:33

Sint foarte bune aceste anvelope de iarna dar ce ne facem cu aceste legi ce se dau cu adresa? Asteptam o lege in care sa se stipuleze ca salariile sa contina minim 20 de plinuri de combustibil ///////////// pina atunci specific romanesc totul miroase urit//

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 19:39

mi-a aparut o galma la una dintre anvelope, pe spate...de unde pot cumpara alta mai SH, sa nu ma doara prea rau?

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

1670 mesaje
Membru din: 8/08/2010
Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 19:46

De la: Ingrid, la data 2011-01-08 19:39:36mi-a aparut o galma la una dintre anvelope, pe spate...de unde pot cumpara alta mai SH, sa nu ma doara prea rau?

nu-i de gluma! inseamna ca s-a rupt sheletul de sirma si va exploda! trebuie schimbata cit mai repede!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 19:49

De la: Will, la data 2011-01-08 19:46:27
De la: Ingrid, la data 2011-01-08 19:39:36mi-a aparut o galma la una dintre anvelope, pe spate...de unde pot cumpara alta mai SH, sa nu ma doara prea rau?

nu-i de gluma! inseamna ca s-a rupt sheletul de sirma si va exploda! trebuie schimbata cit mai repede!


Fir-ar!!! atunci, sa pun roata de rezerva cand plec sa cumpar alta? rezerva e de vara....

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

1257 mesaje
Membru din: 20/07/2010
Oras: Buzau

Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 20:16

De la: Ingrid, la data 2011-01-08 19:49:59
De la: Will, la data 2011-01-08 19:46:27
De la: Ingrid, la data 2011-01-08 19:39:36mi-a aparut o galma la una dintre anvelope, pe spate...de unde pot cumpara alta mai SH, sa nu ma doara prea rau?

nu-i de gluma! inseamna ca s-a rupt sheletul de sirma si va exploda! trebuie schimbata cit mai repede!


Fir-ar!!! atunci, sa pun roata de rezerva cand plec sa cumpar alta? rezerva e de vara....


cel mai repede se gasesc la vulcanizare...sau la dezmembrari...pina acolo merge si cea de vara ...

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Anvelope de iarna
Mergi la: