back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Anvelope de iarna

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1257 mesaje
Membru din: 20/07/2010
Oras: Buzau

Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 20:18

o mica rectificare: merge si rezerva de vara ...dar sa fie pe spate...daca nu, o schimbi, bosulcata cu una de pe spate , tot de iarna...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 20:20

Nu s-a inventat ceva mai modern decit niste cauciucuri bagate in sirma. O perna de aer. de exemplu. Sau...levitatie.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 20:24

De la: Gaius_Baltar, la data 2011-01-08 20:18:39o mica rectificare: merge si rezerva de vara ...dar sa fie pe spate...daca nu, o schimbi, bosulcata cu una de pe spate , tot de iarna...


E pe spate...nu prea gasesc cum am nevoie la dezmembrari, ca e ma lata, de 75...cum mi-o fi norocul..

Sunt moderne Mihai...ma bucur din suflet ca nu mai sunt din alea cu camera, cum avea tata...

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
9am177636

2 mesaje
Membru din: 12/12/2009
Postat pe: 8 Ianuarie 2011, ora 21:51

interesanta frazarea cu maniera de a CONDUCE !!
Acesta-i adevarul !
Lipseste maniera de a conduce, in special la tineri, care se grabesc de cand se suie la volan sa ajunga in necunoscut , uitand in principal regulile de circulatie , adoptand un stil propriun care, de multe ori ii duce la pierzanie !

Raporteaza abuz de limbaj
dorianianosi

42 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Satu Mare

Postat pe: 9 Ianuarie 2011, ora 01:13

De la: ciocarlie, la data 2010-12-18 14:58:28Spui ca acum douazeci de ani nu stiu ce anvelope foloseai la nu stiu ce autoturism de colectie; bine, bine dar au trecut atatia ani si tehnologia a luat avans, a mers mai departe; nu e vorba de cine iti ia banii, ci de siguranta fiecaruia. Atunci nu existau nici airbag-uri, nici centuri de siguranta obligatorii, nici .... etc. alte noi descoperiri. Un singur subiect vreau sa-l analizezi cu seriozitate si anume procentul de morti in accidente rutiere care circulau in autoturisme neechipate corespunzator.
Sanatate!



SI CARE ESTE ACEL PROCENTAJ?


Apopo,cand e chiciura cu polei, poti sa aicauciucurile lui Mos Gerila ca tot te duci unde vrea ea,masina si la 10km/h
Tehnologia avansata te ajuta sa nu te faci zob numai cand se deschid airbagurile la masinile care sunt dotate cu asa ceva;in rest,S-auzim numai de bine ca treaba cu cauciucurile e o afacere in stil italian(mafiot)


hauk_erwin

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2011, ora 02:33

Eu nu cred ca trebuie data o lege in sensul asta,pur si simplu iarna pun anvelope de iarna iar din martie,aprilie pun anvelopele de vara.Pana la urma e o chestie de economie ,nu-mi convine sa tot cumpar anvelope.Daca faceti socoteala si observati uzura si alte riscuri;asa e cel mai rentabil.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2011, ora 14:29

Merge o anvelopa de vara asa pana la vulcanizare sau pentru utilizarea la viteze de oras. Exista posibilitatea insa, ca sa iti dea erori la ABS/ESP , daca masina are asa ceva.
Spun si repet ! Este de bun simt sa iti echipezi masina cu anvelope de iarna, pe timp de iarna ! Fie ele si SH sau reesapate , ca nu le montezi decat cca 3-4 luni pe an. Si ai sa razi dar pechiciura si polei , avansezi mai bine cu anvelope de iarna decat cu d-alea de vara. Zilele trecute am fost pe la munte si toti cocalarii cu masini neechipate de iarna, ca ziceau ca ,"ce ma , mie nu imi trebuie asa ceva" , nu puteau sa inainteze. Pe zapada/gheata, nu bruschezi masina, mergi prudent , chiar daca asta presupune 40 km/h. Iar pe vizibilitate sub 50 m, pe ceata, mergi catinel, tot acolo ajungi. Ma scuzati, dar prefer sa stiu ca nu din cauza mea se intampla accidente.

Raporteaza abuz de limbaj
koshiba_mario66

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 13 Ianuarie 2011, ora 01:53

De la: dorianianosi, la data 2011-01-09 01:13:33
De la: ciocarlie, la data 2010-12-18 14:58:28Spui ca acum douazeci de ani nu stiu ce anvelope foloseai la nu stiu ce autoturism de colectie; bine, bine dar au trecut atatia ani si tehnologia a luat avans, a mers mai departe; nu e vorba de cine iti ia banii, ci de siguranta fiecaruia. Atunci nu existau nici airbag-uri, nici centuri de siguranta obligatorii, nici .... etc. alte noi descoperiri. Un singur subiect vreau sa-l analizezi cu seriozitate si anume procentul de morti in accidente rutiere care circulau in autoturisme neechipate corespunzator.
Sanatate!



SI CARE ESTE ACEL PROCENTAJ?


Apopo,cand e chiciura cu polei, poti sa aicauciucurile lui Mos Gerila ca tot te duci unde vrea ea,masina si la 10km/h
Tehnologia avansata te ajuta sa nu te faci zob numai cand se deschid airbagurile la masinile care sunt dotate cu asa ceva;in rest,S-auzim numai de bine ca treaba cu cauciucurile e o afacere in stil italian(mafiot)


cost3lus

3 mesaje
Membru din: 19/01/2009
Postat pe: 13 Ianuarie 2011, ora 08:37

De la: strapontin, la data 2010-11-27 15:13:46Sa puna osul si sa curete soselele nu sa ne exploateze la maxim cu rovignetele si taxele.De unde mama lor sa mai luam bani daca ne tot taxeaza.Auzi tu,anvelope de iarna in oras.Atunci primaria ce dracu face,joaca babaroase?

Raporteaza abuz de limbaj
allinroman

1 mesaj
Membru din: 25/01/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2011, ora 14:25

VREAU S-A SCHIMB SI EU ANVELOPELE LA MAGAR CAT MA COSTA?

Raporteaza abuz de limbaj
allgelu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bacau

Postat pe: 17 Ianuarie 2011, ora 07:51

ai masina ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

61 mesaje
Membru din: 20/07/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Ianuarie 2011, ora 14:11

Clar, discutia e in alta parte.

Ce ne supara de fapt pe toti, e faptul ca guvernantii impun prin lege niste obligativitati, cum ar fi cauciucurile de iarna, insa, in acelasi domeniu, ei nu isi fac treaba si nu ii trage nimeni la raspundere.

Ar avea aproape toata lumea cauciucuri de iarna daca:
- salariile ar fi o idee mai maricele
- nu ar mai exista atatea strazi cu gropi
- strazile ar fi deszapezite in timp util
- am avea sansa sa facem mai putin de 4-5 ore pana la munte / sau la mare
- strazile ar fi semaforizate cum trebuie
- politistii nu ar mai lua spaga
- pretul carburantilor ar fi proportional cu nivelul salariilor

etc etc

Recomand tuturor cauciucurile de iarna, dar nu uitati ca nu sunt suficiente pentru a evita drame sau tragedii.
Sunt o gramada de idioti care au sarit de pe sosea cu tot cu cauciucuri de iarna.


Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Anvelope de iarna
Mergi la: