back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


...despre demonizarea medicilor

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 23:40

De la: Subredul, la data 2009-02-15 08:59:41

Betty, esti o capra raioasa !

Si tampita pe deasupra.

Asta asa, ca bonus.

Nu trebuie sa-mi multumesti, e gratis.




Asa imi place, cand va dati arama pe fatza. Continua, continua te rog. Ca sa vada lumea educatie. Din ce sat esti de fel? nu trebuie sa raspunzi, stiu ca ti-e rusine cu originea ta. Mai, ma gandeam ca oi fi si tu medic, dar atunci trebuia sa vorbesti mai mitocaneste de atat. Sau esti dermatolog de ma diagnostichezi cu raie?! Psihiatru - de ma faci tampita? Ginecolog nu - ca aia se iau de toate gaurile.... Si in profilul tau pare ca esti Atotputernicul deghizat in Subredul. Ti-a fost rusine sa dai replica purtand nickname-ul initial? Oricum ai luat plasa - nimeni nu e Dumnezeu, nimeni nu e atotputernic

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Februarie 2009, ora 01:12

De la: homemarcel0, la data 2009-02-16 22:49:35
De la: lory_kissya, la data 2009-02-15 22:14:55of tu rody cine sa ne inteleaga...eu deocamdata nu am ajuns acolo sper sa ajung dar ma gandesc un pic cu groaza la ce o sa fie.bineinteles nu dau vina pe nimeni doar eu mi-am ales aceasta meserie si sunt mandra de ceea ce fac dar ma intristeaza foarte tare ca unii nu vad sau nu vor sa vada ca totusi suntem si noi oameni si nu le putem face pe toate in acelasi timp...eu doar atat sugerez sa vad ganditi:CUM AR FI DACA MEDICII AR FACE GREVA O SAPTAMANA SI N-AR MAI LUCRA NICIUNUL?SA NU MA FIE NICI URMA DE MEDIC PRIN VREUN SPITAL SAU CABINET!NUMAI O SAPTAMANA!si atunci sa va vedem dragii mei misei;)



... ce chestie ... ... pai mai fatuca, 70% din medici sint in greva PERMANENT ... s-au iti inchipui ca nu mai pot oamenii sa moara fara ajutorul lor ? ... ma ingrozeste cind cineva mi-a spus cum s-a nenorocit ''sistemul'' ... toti taranii si ciobanii cu bani si-au facut copii doctori ... ca da bine la rudele mai sarace ... asta este una dintre realitati, darling ... concurenta NEXAM ... degeaba spui ca inveti (???) daca nu iti place ceea ce vei face si primul lucru pe care il vezi este sa ''RECUPEREZI'' cit mai repede cheltuielile ... in rest, de greva se sperie doar amaritii care nu au bani ... si in situatia asta poate ajunge ORICINE ... inclusiv doctorii ...
... ti-ai imaginat insa daca si cei de la electrica, din petrol, din transporturi, din ... ar face greva ... efectul ar fi IDENTIC ... viata merge inainte ...

ce chestie mai marcelihno ma faci sa rad jur:)))in primul rand fac voluntariat la smurd...cu tot sufletul.tot ti se mai pare k nu-mi place ceea ce fac?nu m-am simtit ofensata de faza cu taranii si ciobanii cu bani pentru ca ai mei nu-s nici tarani nici ciobani sunt niste oameni simpli cu slujbe bune si nu..scopul nu e sa recuperezi cheltuielile pentru ca daca tu iti inchipui ca vreo persoana face medicina ca sa se imbogateasca scuza ma ca iti spun dar esti un dobitoc.daca voiam sa fac bani faceam management sau ase si ma duceam dupa 3 ani sa ma angajez la o banca si sa vad cum imi creste contul pe luna ce trece...sau si mai simplu ma casatoream cu un director si cat despre concurenta stii cam cati studenti termina facultatea de medicina?din 150 cati intra anual aproximativ la medicina generala la facultatea mea o termina aproximativ 50.deci ce parere ai?ideea e ca orice idiot intra la medicina dar nu orice idiot o termina.si inca ceva:daca cei de la electrica ar intra in greva ai putea sa traiesti fara curent...daca cei din transporturi ar face greva ai merge pe jos sau ai gasi pe cineva sa te duca cu masina...daca tu intri in stop cardiorespirator si toti medicii sunt in greva ai muri in urmatoarele 20 de minute;)asa ca eu zic sa te mai gandesti.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Februarie 2009, ora 10:20

Lory,
Exagerezi !
Daca aia de la Electrica opresc curentul n-ai nici tu, medic vioi de esti, ce sa mai faci pentru ca nu-ti merge aparatul ala de resuscitare.
Eu sunt ala care am luat apararea medicilor dar incepi sa ma enervezi cand constat ca tu dispretuiesti alte meserii si incepi sa faci din medicii asa niste zei in fata carora ar trebui sa ne prosternam. Si sti de ce ? Pentru ca va platim toata viata cand n-avem nevoie de voi, dar cand avem nevoie, unii deintre voi se poarta ca niste nenorociti si mai cer bani odata si nu putini.
Eu m-am referit pana acum numai la medicii de treaba care se poarta si-si fac meseria normal fara sa conditioneze actul medical.
M-au injurat destui pentru asta si tu vii acum prin postul asta al tau si le dai apa la moara ....

Betty, asa mi s-a parut atunci ca meriti sa ti se spuna dupa ce ai scris.
Poate ca am exagerat, mai mult ca sigur ca am exagerat ....
Num-am gandit ca o sa te uiti in oglinda sa vezi daca esti sau nu capra, ca o sa te examinezi sa vezi daca ai raie si nici ca o sa-ti faci un examen ginecologic .... Imi cer scuze, n-am stiut ca voi declansa atatea resorturi.
Nici ca sotul tau Rakukoto va reactiona atat de violent cu toate ca imi impartasea opiniile despre medici. Acum am inteles de ce s-a suparat omul; si eu as fi facut la fel.
De ce Subredul ? Tot d-aia pentru care Atotputernicul !
Alte neclaritati ?
Nu mai vreau sa jignesc pe nimeni. Sper ca am si reusit, nu ?
Vreau si eu, baiat de la tara, sa intru in high life asta de pe forumuri si sa ma comport, ca si ceilalti, de asa maniera incat, sa nu se observe atat de flagrant, ca sunt un mitocan, un prost-crescut, un dobitoc, un marlan ... un frustrat, ca am avut o copilarie nefericita si ca am fost si bolnav cand eram mic ....
Sper sa reusesc.
Poate ma vindec singur ....


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Februarie 2009, ora 10:33

De la: Subredul, la data 2009-02-17 10:20:29Lory,
Exagerezi !
Daca aia de la Electrica opresc curentul n-ai nici tu, medic vioi de esti, ce sa mai faci pentru ca nu-ti merge aparatul ala de resuscitare.
Eu sunt ala care am luat apararea medicilor dar incepi sa ma enervezi cand constat ca tu dispretuiesti alte meserii si incepi sa faci din medicii asa niste zei in fata carora ar trebui sa ne prosternam. Si sti de ce ? Pentru ca va platim toata viata cand n-avem nevoie de voi, dar cand avem nevoie, unii deintre voi se poarta ca niste nenorociti si mai cer bani odata si nu putini.
Eu m-am referit pana acum numai la medicii de treaba care se poarta si-si fac meseria normal fara sa conditioneze actul medical.
M-au injurat destui pentru asta si tu vii acum prin postul asta al tau si le dai apa la moara ....

Betty, asa mi s-a parut atunci ca meriti sa ti se spuna dupa ce ai scris.
Poate ca am exagerat, mai mult ca sigur ca am exagerat ....
Num-am gandit ca o sa te uiti in oglinda sa vezi daca esti sau nu capra, ca o sa te examinezi sa vezi daca ai raie si nici ca o sa-ti faci un examen ginecologic .... Imi cer scuze, n-am stiut ca voi declansa atatea resorturi.
Nici ca sotul tau Rakukoto va reactiona atat de violent cu toate ca imi impartasea opiniile despre medici. Acum am inteles de ce s-a suparat omul; si eu as fi facut la fel.
De ce Subredul ? Tot d-aia pentru care Atotputernicul !
Alte neclaritati ?
Nu mai vreau sa jignesc pe nimeni. Sper ca am si reusit, nu ?
Vreau si eu, baiat de la tara, sa intru in high life asta de pe forumuri si sa ma comport, ca si ceilalti, de asa maniera incat, sa nu se observe atat de flagrant, ca sunt un mitocan, un prost-crescut, un dobitoc, un marlan ... un frustrat, ca am avut o copilarie nefericita si ca am fost si bolnav cand eram mic ....
Sper sa reusesc.
Poate ma vindec singur ....


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Februarie 2009, ora 10:34

,,OM de geniu este cel ce poate rade de el insusi''- MIHAI EMINESCU


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Februarie 2009, ora 22:47

d'oooh nu dispretuiesc celelalte meserii sub nici o forma si sunt de parere ca toti au rolul lor in viata.dar am subliniat ca se poate trai fara curent o saptamana(si da defibrilatorul merge si pe baterii) si fara transport.normal k nu-i dispretuiesc doar sunt chestii pe care le folosesc in fiecare zi si sunt recunoscatoare oamenilor care lucreaza pentru noi si nici nu fac din medici niste zei pentru ca stiu ca padure fara uscaturi nu exista...dar nici sa fie maturat pe jos cu noi nu accept.pentru ca toti se plang ca platesc degeaba chiar daca nu au nevoie de noi dar atunci cand au ei sau cei dragi ar da orice pentru viata lor.nu-i corect sa fim bagati toti in aceeasi oala si nu mi se pare ok ca medici de pe salvare sa fie batuti,medici din urgente sa lucreze sub presiune,medici care fac totul pentru pacientii lor sa fie dispretuiti.habar n-aveti voi de cate ori,eu sau colegi de ai mei era sa ne-o luam in freza de la diversi apartinatori rude prieteni...sau sa va dau exemplu de un caz concret...odata mai demult o fost o doamna care a intrat in stop cardiorespirator intr-un mijloc de transport in comun.norocul ei mare a fost ca printre calatori se numara si o doamna doctor care stia ce trebuie facut in astfel de cazuri,si-a dat seama ce are,a anuntat salvarea si a resuscitat-o pana au ajuns cei de la ambulanta care au continuat resuscitarea.doamna respectiva s-a trezit s-a ridicat si a inceput sa se certe cu ei pentru simplul motiv ca prezenta lor este inutila acoloo si ca nu are nevoie de ingrijiri medicale ea e sanatoasa tun.so...nu-ti vine sa-ti iei campii cand dai peste un pacient din asta?ei bineinteles ca s-au bucurat nespus pentru ca rata suparvietuirii la scr e foarte scazuta...dar...


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 00:55

... aloooo, draguta, nu crezi ca exagerezi putin ? ... si chiar daca era asa poate ar fi trebuit sa intelegi ca in astfel de situatii nu poti cere ca persoana respectiva, batrina sau nu, sa fie foarte CONSTIENTA de ceea ce i s-a intimplat ... sau iti inchipui ca trebuia sa se ridice si sa pupe picioare pina era ''doamna'' doctora multumita ? ... un OM s-ar fi bucurat ca a facut o fapta buna ... GRATIS ... ceea ce e foarte rar in societatea romana unde toti cred ca MERITA ceva mai bun ...
... pacat ca la scoala nu v-au invatat putina psihoilogie a pacientului ...
...iar cu medicii, in general, se spala pe jos asa cum se face si cu alte meserii, nimic special ... exemplele ABUNDA ... spaga CURGE ... iar cei fara bani MOR cu zile sau ramin infirmi ... iar atitudinea medicilor nu se schimba ... exista o explicatie, e raspunsul standard ...


racukoto

209 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 11:35

Helooo, Atotputernicule....subred.
Nu intodeauna cel ce te....baga, iti vrea raul si nici cel ce te...scoate, iti vrea binele.


Eu ti-am vrut binele prin aluzia la intoarcere la...origine, deoarece odata ajuns acolo, te-ai fi intalnit cu celulele-ti ...STEM ( nu sunt sigur ca se scrie asa ) si ....adio orice boala pe care ai fi avut-o, inclusiv boala legata de folosirea...vocabularului.


In rest, scuze pentru aluziile, exprimate chiar cu vorbe ingijite. Avand numai ...fibra imi este usor sa ....sar peste asta, mai ales ca ...violatorul de limbaj ( initial, cei drept ) merita putin...."aluzionat"


racukoto

209 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 11:56

Apropo, va-ti pus intrebarea, cui foloseste...maturarea pe jos cu ....doctorii ?

Dragilor, hai sa fim logici. Traba asta cu ....critica obiectiva a ...doctorilor s-a petrecut cu vreo 3 saptamani inainte de ....BUGET, unde trebuia sa se intample ....reducerea cu 40% a fondurilor pentru.....medicii de familie.

Pai... opinia publica nu trebuia sa fie pregatita sa strige...Huooooo doctorii ?

Asa trecea "bugetu" si.....medicii nu mai aveau ...surse sa ne ...faca bine. Singura calitatea a......facatorilor de ...politici este ca "nu este prosti, deloc".

Norocul nostru ca....doctorii " nu este nici ei ...prosti" si vor cu tot dinadinsul ca noi sa fim.....prosti da...sanatosi.


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 13:28

...medici trebuiesc sustinuti in demersul lor, numai ca sustinerea societatii civile trebuie acordata numai atunci cand corpul medical va intelege ca trebuie ei insisi sa schimbe sistemul de sanatate in care-si desfasoara profesia de medic.
daca lor medicilor le convine acest sistem subfinantat, subdotat, umilitor atat pentru medic cat si pentru pacient, atunci chiar ca nu se merita a le acorda increderea si sprijinul in demersul lor indreptatit dintr-un anumit punct de vedere. @racukoto, cum e vremea la Tulcea si ce-ti face nepotica ?


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 18:34

Eu unul nu inteleg de ce Lory si Rakukoto au ceva de impartit ceva cu mine ?


In timp ce toti condamnau pe medici eu le-am luat apararea. Medicilor.


Atat de tare m-am aprins incat am cam exagerat cu cei care erau impotriva medicilor si stergeau cu ei pe jos. Ei bine, mie mi s-a facut observatie pentru limbaj. Incredibil, ideile n-au mai contat si am fost admonestat eu pentru ca m-am folosit niste cuvinte nepotrivite.


Lory e chiar medic. Are replici de dat mie care am fost de partea medicilor ....


Se poarta exact ca pacienta din autobuz ...


Nici pe Rakukoto nu-l inteleg. N-a admonestat direct pe nici unul care stergea pe jos cu medicii, n-a gasit de cuviinta dacat sa ma puna la punct pe mine pentru limbaj.


Ciudata lumea in care ne invartim.


Mytcor, tu ce spui de povestea asta ?

Exagerez sau chiar asa a fost ?


Acum nu e momentul !
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 18:41

@racukoto !!! ce faci ? te saluta 'cetateanul turmentat " si-ti doreste sanatate ca sa nu ajungi pe mina doctorilor,pentru ca nu stii peste cine dai !


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 20:44

Ce sa spun D'le Silviu, -n-am sa zic "subredul" veci !!! - cred c-au citit pe "diagonala scurta "si i-a furat peisagil limbajului folosit la adresa celor ce te-au scos din papuci cu aberatiile lor la adresa corpului med.
De fapt daca ai sa citesti postarea anterioara a lui @racukoto, ai sa observi ca a precizat acest dezacord, altul, eu nu l-am observat.

Cred ca atat eu cat si Silviu, Racukoto, pate chiar si distinsa doamna G.s-alti cativa opinenti , suntem pe aceeasi pozitie in sustinerea corpului medical din Ro.s-ar trebui a ne solidariza in demersurile lor pentru distrugerea acestui dezagregat sistem al sanatatii de stat atat de umilitor fata de medici cat si fata de pacienti.

Sa speram in mai bine impreuna cu toti cei capabili sa realizeze un nou sistem de sanatate de la green field !...actualul avand un grad sporit de insecuritate datarat SUBREZENIILOR acumulate-n timp.


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 22:24

dude...cand nu stii ce se intampla nu te trezesti si incepi sa urli...si chiar dupa ce i s-a explicat ce s- a intamplat inca tipa si facea ca toti dracii...psihologia pacientului stai lin ca facem 3 semestre si nu multi inteleg ce trebuie de fapt sa inteleaga din asta.nu e vb de asta eu am expus situatia asta ca sa vedeti cum se poarta de fapt pacientii cu noi si cum suntem tratati...oricum daca am facut o fapta buna am facut-o gratis pentru ca studentii=100% voluntariat.si ne-am bucurat sa o facem si chiar ne-am amuzat cand doamna a inceputsa urle.a fost spectaculos oricum.si...EXISTA O EXPLICATIE.sa stii.dar n-o veti gasi decat atunci cand o sa va cunoasteti cu adevarat pe voi si o sa va vedeti greselile voastre.si atotputernicule sau ce nume ai tu:nu sub nici o forma nu te-am criticat si nu am sarit cu gura pe tine si Doamne fereste nu nu nu chiar m-am bucurat ca ne apara si pe noi cineva..si tu ce intelegi?chiar nu stiu daca am zis ceva direct cu referire la tine.oricum aici vad ca fiecare intelege in mod diferit.eu o sa ma retrag acum pentru ca vacanta s-a terminat si o sa va rog frumos sa ma scuzati:am niste vieti de salvat!


Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ...despre demonizarea medicilor
Mergi la: