back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


...despre demonizarea medicilor

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 17:27

De la: mari_uka, la data 2009-02-15 13:27:56
De la: Atotputernicul, la data 2009-02-14 21:43:01Ia zi Mariuco, ce nu e asa cu batranii ?
Ce ne lasa generatia celor de 60-70 de ani drept mostenire ca sa merite macar sa le cedam locul in autobuz ?
Strazi cu gropi, coruptie generala, jaf la drumul mare, concesionarea tuturor resurselor minerale, energetice ale tarii, vinderea catre straini a orice mai avea cat de cat valoare pe preturi de nimic....
Sau voi credeti ce v-au invatat la scoala ... cei batrani ?
Ne-au lasat o lume stramba, schimonosita, pe care nici noi nici copii nostri n-o vom putea repara decenii de acum inainte.
Mai e nevoie sa va amintesc cu cine voteaza preponderent batranii ?

Mariuco, nu vorbi in dodii, zi cu ce nu esti de acord, dar fara poezii.
Stiu ce te doare mijlocul si dai un sac de bani pentru tratament. Daca ai sta pe un loc in autobuz si ar veni o cotoroanta sa te balacaresca pentru ca nu-i dai locul cum te-ai simtii ? Asta ca sa-ti dau exemplu clasic.
pe urma, mai toti se vaita ca unde se duc sunt desconsiderati si batjocoriti de functionarii publici. Cine credeti ca se afla in fruntea lor ? Tinerii ?
Nici pomeneala ! Exact bosorogii aia de mila carora gemeti voi pe aici si cred ca o faceti pentru imaginea voastra nu pentru ca v-ar pasa de ei ...
Te astept cu exemple de ce ar trebui sa-i respect pe batranii din Romania ....
Si nu numai pe tine, pe toti cei care va puteti sustine cu argumente teoriile ...


M-am confruntat si eu cu astfel de "cotoroante" care a vrut sa ii faca din prea mult bun simt o mustruluiala fetitei mele, care statea pe un scaun fara sa lase loc unui domn in varsta. Problema era ca acel domn in varsta de 80 de ani..era intreadavar un DOMN a vazut-o pe fetita mea palida si obosita dupa un drum lung prin arsita si nu a cerut acest lucru pentru a-i fi cedata locul , insa o doamna care era mai "tanara" ca el si mai batrana ca mine a considerat sa faca in public o educatie,prin injurii, fetitei mele, la care eu am sarit ca o leoaica in apararea odraslei mele, in picioare fiind, punand-o la punct, daca tot doreste sa faca un bine unui om in varsta sa se ridice ea si sa-i cedeze locul acelui batran. Stiti care a fost reactia dansei? A inceput sa tipe isteric in autobuz, iar domnul i-a batut obrazul...nu asa se procedeaza sa ridici un copil mic, obosit si cu stari de lesin pentru a-i face ei pe plac! Dupa ce am parasit locul din autobuz...domnul nici ca nu s-a mai asezat pe locul.... vacant!

In fine ...problema mea e alta..fara poezii...nu-mi place sa fiu tradata in prietenii. Cand gresesc fata de o persoana, imi asum si critica si fapta mea
prin a imi cere simplu iertare si corectandu-mi aceea greseala, actiune prin care poate fara stiinta sau intentie rea, i-am pricinuit vreun rau...dar mereu am grija sa-imi cer iertare si sa ma corectez. In fine, m-am impacat cu acest gand...uneori, o iei de la cei care nu te astepti!


Mariuka, nici sa nu te gandesti ca m-as numara printre prietenii tai tradatori ...
Nici pomeneala.
Prin exemplul dat mi-ai confirmat teoria despre batranii tembeli.
Evident ca nu toti batranii sunt idioti. Majoritatea.
Mi s-a parut ca te-ai suparat pe mine.
Ai face un lucru foarte rau si gresit.
Mi s-a parut ca spui lucruri neclare, ca ai acea viziune despre batrani, viziune invatata la scoala conform careia trebuie sa ne inchinam batranilor doar pentru ca sunt batrani ... Nu sunt deloc de acord cu aceasta viziune si am explicat de ce nu cred in ea. Nu cred ca ofensez pe nimeni daca spun ca batranii de azi nu merita sa se bucure de respect pentru ca n-au facut mare lucru pentru ca sa-l obtina. Nu ne lasa o mostenire morala si materiala care sa impuna respect pentru ei. Cam asta este esenta.
Poti sa crezi orice altceva cu totul opus parerii mele.
Asta nu schimba cu nimic lucrurile dintre noi cel putin din punctul meu de vedere.
Daca te-ai suparat pe mine, atunci ai facut un pacat pentru ca nu mi-am propus sa te atac. Dar daca suntem prieteni asta nu inseamna ca nu mai am voie sa-mi exprim parerile mele care chiar sunt in dezacord cu ale tale ...
In fine, poate am inteles gresit....

Raporteaza abuz de limbaj
Acum nu e momentul !
rodicab45

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 18:51

si eu ,ca medic,sunt de parere ca aceasta "vinatoare de vrajitoare" nu face altceva decit sa distruga relatia medic pacient ,increderea in medic ,dupa parerea mea ,sta la baza reusitei actului medical.ar fi foarte multe de spus,atit din partea pacientilor care unii pe buna dreptate sunt nemultumiti,cit si din parte medicilor ,multi dintre ei dedicati cu adevarat meseriei lor,dar care in curind ,vor ajuge la lehamite.mi-am,inceput cariera medicala in 1989si an de an am sperat la o viata decenta si am sperat ca voi ajunge sa lucrez si eu in conditii civilizate si corespunzatoare pregatirii mele,dar din pacate lucrurile au mers din rau in mai rau iar sperantele mele se cam spulbera.eu personal nu mai am nici o satisfactie sa vin la servici dar din pacate altceva nu stiu sa fac ,am familie, am copil sunt si eu om, si in concluzie trebuie sa traiesc.


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 22:14

of tu rody cine sa ne inteleaga...eu deocamdata nu am ajuns acolo sper sa ajung dar ma gandesc un pic cu groaza la ce o sa fie.bineinteles nu dau vina pe nimeni doar eu mi-am ales aceasta meserie si sunt mandra de ceea ce fac dar ma intristeaza foarte tare ca unii nu vad sau nu vor sa vada ca totusi suntem si noi oameni si nu le putem face pe toate in acelasi timp...eu doar atat sugerez sa vad ganditi:CUM AR FI DACA MEDICII AR FACE GREVA O SAPTAMANA SI N-AR MAI LUCRA NICIUNUL?SA NU MA FIE NICI URMA DE MEDIC PRIN VREUN SPITAL SAU CABINET!NUMAI O SAPTAMANA!si atunci sa va vedem dragii mei misei;)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 22:25

Pt. Lala_BM
Eu iti inteleg dezgustul pe care il simti citind comentariile astuia care si-a luat pseudonimul "ATOTPUTERNICUL", dar aculta un sfat prietenesc pe care ti-l da un om trecut prin viata: Lasa-l in durerea lui. Daca pana la 50 de ani nu a invatat reguli elementare de comportament (fie si pe un forum), asa o sa moara - un marlan, nu-l schimba nimeni; in definitiv nu e nici primul si nici ultimul grob din tara asta, nu vezi ca sunt la tot pasul? Ce ar scuti un forum de pe internet de prezenta lor? Parerea mea e ca moderatorul forumului ar trebui sa nu accepte astfel de comentarii insa, se vede ca el doarme. Asadar, ca sa conchid: nu-i mai adresa nimic astuia, nu merita.
O seara buna, Octav Bradea


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 22:29

ai thu ce ofensati suntem...sunteti niste frustrati toti parca nu ati mai auzit niciodata asa ceva...delicatilor;)la naiba


Lala_BM

12 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 22:41

Asta da mostra de logica, Atotputernicule.......... ;adica, daca mi-am permis sa iti atrag tie atentia asupra limbajului trivial pe care il folosesti, si nu lui Betty (care si-a exprimat ideile folosind un limbaj decent), asta inseamna ca, implicit, impartasesc ideile ei....Nalucitor!!!
No comment more !


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 22:47

De la: octavian_bradea, la data 2009-02-15 22:25:40Pt. Lala_BM
Eu iti inteleg dezgustul pe care il simti citind comentariile astuia care si-a luat pseudonimul "ATOTPUTERNICUL", dar aculta un sfat prietenesc pe care ti-l da un om trecut prin viata: Lasa-l in durerea lui. Daca pana la 50 de ani nu a invatat reguli elementare de comportament (fie si pe un forum), asa o sa moara - un marlan, nu-l schimba nimeni; in definitiv nu e nici primul si nici ultimul grob din tara asta, nu vezi ca sunt la tot pasul? Ce ar scuti un forum de pe internet de prezenta lor? Parerea mea e ca moderatorul forumului ar trebui sa nu accepte astfel de comentarii insa, se vede ca el doarme. Asadar, ca sa conchid: nu-i mai adresa nimic astuia, nu merita.
O seara buna, Octav Bradea

Auzi mai cretinule, cine e marlan ? Cine ia apararea medicilor si indeamna la cumpatare in judecarea lor sau un bou ca tine care geme pe umarul unor idioti care pun la zid o intreag categorie profesionala (cea a medicilor) plecand de la cazuri punctuale, regretabile e drept, dar cazuri concrete ce ar trebui si alea judecate cu atentie ?
Fascistul dracului ce esti si tu si toti dobitocii cu mintea scalciata care sunt sensibili ca niste mimoze la "cuvinte delicate" dar nu stati pe ganduri sa condamnati cu manie proletara pe medici in general.
Voi cei care spuneti ca sunteti medici ce spuneti, sunt marlan pentru ca va aiu apararea in fata celor care va condamna ?
Gresesc pentru ca sochez prin limbaj ?
Sau am de-a face cu niste prosti sadea care nu pot intelege sensul cuvintelor din cauza cuvintelor in sine ?
Pe toate forumurile apare cate unul d-asta care jeleste la mormant strain, o curvulita d-asta care sare sa apere pe cate ciineva fara sa i se ceara acest lucru, ca si cum pe acel cineva l-ar ameninta cine stie ce primejdie grozava.
Cand intri intr-o dezbatere trebuie sa fii pregatit sa-ti sustii ideile si sa contracarezi cu argumente in sustinerea ideilor tale.


Acum nu e momentul !
todor_1989

9 mesaje
Membru din: 10/01/2009
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 22:51

Ma faci sa rid atata il pupi pe base si nu stiai ca el la viata lui a fo marinar vai


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 22:57

De la: Lala_BM, la data 2009-02-15 22:41:01Asta da mostra de logica, Atotputernicule.......... ;adica, daca mi-am permis sa iti atrag tie atentia asupra limbajului trivial pe care il folosesti, si nu lui Betty (care si-a exprimat ideile folosind un limbaj decent), asta inseamna ca, implicit, impartasesc ideile ei....Nalucitor!!!
No comment more !

Naucitor este ca ti-ai permis sa-mi faci observatie pentru ca din asta am inteles ca nu-ti pasa despre ce este vorba ci cum este vorba.
Naucitor este ca nu-ti spui parerea despre subiect dar te framanta libajul ca si cum despre asta ar fi vorba.
Te intreb, pe strada dai dovada de acelasi spirit civic, iei pozitie critica fata de orice ti se pare ca nu e conform cu crezi tu ?
De ce te simti obligata sa ma cenzurezi ? Esti vreo instanta suprema, vreun cenzor ceva ?
N-am facut decat sa-i apar pe medici, pe cei dintre ei care-si fac datoria in mod corect. In contra celor care-i pun pe toti in aceeasi oala si la zid.
Asa cum m-am priceput ... cu cuvintele mele, alea vulgare, cum le consideri tu. Si ce ?
Cine e de partea binelui ?
De partea binelui nu poti fi decat cu cuvinte frumoase ?
Nu poti vedea padurea din cauza copacilor ?
S-a mai gasit un ametit sa te apere pe tine ...
Ce sa va spun, vitejie mare, educatie mare ....


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:00

De la: todor_1989, la data 2009-02-15 22:51:03Ma faci sa rid atata il pupi pe base si nu stiai ca el la viata lui a fo marinar vai


Tu despre ce vorbesti prietene ?
Esti din alt film ?
Ardelene, aci e vorba despre medici, bre, nu despre Base, trezeste-te si injura-ma din cauza asta, nu aia !


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:01

unde era treaba cu base?cat despre tine "Atotputernicule" stai linistit si nu mai lua in seama tot ce spun obsedatii astia lasa-i in durerea lor ca probabil or sa vada intr-o zi...


todor_1989

9 mesaje
Membru din: 10/01/2009
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:04

Ii vorba despre un om care duce tara pe apa simbetei, stiu ca nu va place adevaru ,dar asta e,si cei de la antena 3 fara suparare au dreptate iti si dovedeste greselile lui mari care le face, deci Atotputernicule nu te mai agita ca un pepsi stai calm.


todor_1989

9 mesaje
Membru din: 10/01/2009
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:05

Eu nu injur is om politicos


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:06

dude...duuuude vorbeam despre medici nu despre basescu!!!sa-ti fac un desen sa intelegi?sau poate o schita ceva...un fax?


todor_1989

9 mesaje
Membru din: 10/01/2009
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:10

Numi trimite fax ca sa nu te incurci in stinta miam dat seama dar na mersi ca te agiti si ma stintezi man


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:36

De la: todor_1989, la data 2009-02-15 23:10:23Numi trimite fax ca sa nu te incurci in stinta miam dat seama dar na mersi ca te agiti si ma stintezi man




Ma, daca n-as fii la fel de politicos ca si tine, dupa cum chinui limba in care scrii, as fii inclinat sa spun ca nu esti un prost de rand ci unul exceptional.

Dar n-o fac, pentru ca nu e frumos sa vorbesti urat.

Chiar ma bucur ca am dat peste un om de stiinta in persoana ta pretioasa care manuieste cratima cu atata abilitate, cu atata iscusinta.

Ce noroc pe mine ...



Mai sunteti multi d-astia ?


Acum nu e momentul !
rodicab45

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:50

eu cred ca acest forum nu are nici un rost ,daca se ajunge la asemenea axprimari si vocabular.nu are nici o legatura cu problema de baza,dar se pare ca acesta este nivelul nostru.


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:56

o sa fac chestia asta pana va treziti


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 23:57

De la: rodicab45, la data 2009-02-15 23:50:12eu cred ca acest forum nu are nici un rost ,daca se ajunge la asemenea axprimari si vocabular.nu are nici o legatura cu problema de baza,dar se pare ca acesta este nivelul nostru.


Deci, doamna doctor, numai atat gasiti de cuviinta sa spuneti ...
Nu gasiti de cuviinta sa luptati nici macar aici, unde se umbla doar cu vorbe.
Interesant mod de abordare.

Parca mi se pare si mie ca sunt cam dobitoc ... dar tot o sa-i apar pe medicii buni in fata ipocritilor si fitosilor....
Sa auzim de bine !


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 08:47

De la: Atotputernicul, la data 2009-02-15 17:27:25
De la: mari_uka, la data 2009-02-15 13:27:56
De la: Atotputernicul, la data 2009-02-14 21:43:01Ia zi Mariuco, ce nu e asa cu batranii ?
Ce ne lasa generatia celor de 60-70 de ani drept mostenire ca sa merite macar sa le cedam locul in autobuz ?
Strazi cu gropi, coruptie generala, jaf la drumul mare, concesionarea tuturor resurselor minerale, energetice ale tarii, vinderea catre straini a orice mai avea cat de cat valoare pe preturi de nimic....
Sau voi credeti ce v-au invatat la scoala ... cei batrani ?
Ne-au lasat o lume stramba, schimonosita, pe care nici noi nici copii nostri n-o vom putea repara decenii de acum inainte.
Mai e nevoie sa va amintesc cu cine voteaza preponderent batranii ?

Mariuco, nu vorbi in dodii, zi cu ce nu esti de acord, dar fara poezii.
Stiu ce te doare mijlocul si dai un sac de bani pentru tratament. Daca ai sta pe un loc in autobuz si ar veni o cotoroanta sa te balacaresca pentru ca nu-i dai locul cum te-ai simtii ? Asta ca sa-ti dau exemplu clasic.
pe urma, mai toti se vaita ca unde se duc sunt desconsiderati si batjocoriti de functionarii publici. Cine credeti ca se afla in fruntea lor ? Tinerii ?
Nici pomeneala ! Exact bosorogii aia de mila carora gemeti voi pe aici si cred ca o faceti pentru imaginea voastra nu pentru ca v-ar pasa de ei ...
Te astept cu exemple de ce ar trebui sa-i respect pe batranii din Romania ....
Si nu numai pe tine, pe toti cei care va puteti sustine cu argumente teoriile ...


M-am confruntat si eu cu astfel de "cotoroante" care a vrut sa ii faca din prea mult bun simt o mustruluiala fetitei mele, care statea pe un scaun fara sa lase loc unui domn in varsta. Problema era ca acel domn in varsta de 80 de ani..era intreadavar un DOMN a vazut-o pe fetita mea palida si obosita dupa un drum lung prin arsita si nu a cerut acest lucru pentru a-i fi cedata locul , insa o doamna care era mai "tanara" ca el si mai batrana ca mine a considerat sa faca in public o educatie,prin injurii, fetitei mele, la care eu am sarit ca o leoaica in apararea odraslei mele, in picioare fiind, punand-o la punct, daca tot doreste sa faca un bine unui om in varsta sa se ridice ea si sa-i cedeze locul acelui batran. Stiti care a fost reactia dansei? A inceput sa tipe isteric in autobuz, iar domnul i-a batut obrazul...nu asa se procedeaza sa ridici un copil mic, obosit si cu stari de lesin pentru a-i face ei pe plac! Dupa ce am parasit locul din autobuz...domnul nici ca nu s-a mai asezat pe locul.... vacant!

In fine ...problema mea e alta..fara poezii...nu-mi place sa fiu tradata in prietenii. Cand gresesc fata de o persoana, imi asum si critica si fapta mea
prin a imi cere simplu iertare si corectandu-mi aceea greseala, actiune prin care poate fara stiinta sau intentie rea, i-am pricinuit vreun rau...dar mereu am grija sa-imi cer iertare si sa ma corectez. In fine, m-am impacat cu acest gand...uneori, o iei de la cei care nu te astepti!


Mariuka, nici sa nu te gandesti ca m-as numara printre prietenii tai tradatori ...
Nici pomeneala.
Prin exemplul dat mi-ai confirmat teoria despre batranii tembeli.
Evident ca nu toti batranii sunt idioti. Majoritatea.
Mi s-a parut ca te-ai suparat pe mine.
Ai face un lucru foarte rau si gresit.
Mi s-a parut ca spui lucruri neclare, ca ai acea viziune despre batrani, viziune invatata la scoala conform careia trebuie sa ne inchinam batranilor doar pentru ca sunt batrani ... Nu sunt deloc de acord cu aceasta viziune si am explicat de ce nu cred in ea. Nu cred ca ofensez pe nimeni daca spun ca batranii de azi nu merita sa se bucure de respect pentru ca n-au facut mare lucru pentru ca sa-l obtina. Nu ne lasa o mostenire morala si materiala care sa impuna respect pentru ei. Cam asta este esenta.
Poti sa crezi orice altceva cu totul opus parerii mele.
Asta nu schimba cu nimic lucrurile dintre noi cel putin din punctul meu de vedere.
Daca te-ai suparat pe mine, atunci ai facut un pacat pentru ca nu mi-am propus sa te atac. Dar daca suntem prieteni asta nu inseamna ca nu mai am voie sa-mi exprim parerile mele care chiar sunt in dezacord cu ale tale ...
In fine, poate am inteles gresit....



Nu este vorba despre tine Silviule! Doamne fereste!


racukoto

209 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 09:19

Catre....atoputernicul...


1. cand un prost nu e fudul....parca nu e prost destul.


2. lupta cu un prost e....boala, dar lupa-i colosala cu un prost ce are....scoala.


Dragule, trec peste limbaju-ti colorat de ...Colentina sau Pantelimon si-ti comunic ca ....aici nu discutam de parerea noastra despre medici, care, dupa cum vad pe forum, este foarte diferita, eu cred ca ar trebui sa discutam....cui folseste denigrarea in mass media a ...meseriei de medic. Eu cred ca daca am analiza aceasta problema, concluziile ar putea fi ...altele, chiar exprimate cu ....limbaju-ti ...colorat.


Apropo, daca am fi ...fata in fata, cred ca te-ai face mic, mic de tot si chiar nu vei avea nevoie de vaselina, ca sa de bag in...origine.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 10:13

Se prea poate sa ai dreptate, Rakukoto.
Ma bucur sa dau numai peste oameni civilizati, care, cu cuvinte alese, se pricep de minune sa te ameninte cu moartea. Probabil ca asta este o forma de educatie mai noua, mai elevata .... dar mult mai periculoasa.
Sa inteleg ca ai ceva de impartit cu medicii ...
De fapt nu prea inteleg ce vrei sa spui in afara de faptul ca m-ai omora...
Ce vrei de fapt ?
Oricum mi-ar fi greu sa ma fac mic pentru ca sunt foarte mare....
Asa ca ... adio !


Acum nu e momentul !
racukoto

209 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 11:40

Draga....cum te-oi fi ..sub numind,. Am impresia ca cele doua ...zicatori ..la tine nu se potrivesc. Cred ca esti...bolnav, adica esti ...idiot. Cum sa intelegi ca vreau sa te omor, eu vrea numai sa te introduc îi orignea ta, aflata la mama ta.
In rest, numai de bine.
Despre medici, doctori, felceri, infirmieri, asistenti....si asa mai departe, afla draga ca este usor sa-i iei ...peste picior cand nu ai nevoie de ei. Cred ca daca ai fi bolnav ( eu cred ca esti, da'..nu stii ) parerile tale ar diferii....mama, mama.
Afla, in incheere ca daca tu zici ca esti....mare, eu sunt un colos de 180 de kile, numai fibra, rdic la ...impins cca. 250 kg, asa ca trimiterea la originea ta, ar fi un....flintic neglijabil. Gandeste, ca de aceea ti-a dat Dumnezeu cap, nu pentru ca sa nu-ti ploua in ...gat..


racukoto

209 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 11:52

Parerea mea despre medici nu poate fi decat buna, deoarece , din nefericire sunt singurii care cunosc.....corpul uman si stiu, de cele mai multe ori, sa-l vindece. Ca orice activitate de pe lumea asta, si activitatea medicala are....imperfectiuni. Dar de aici si pana la blamerea tuturor ....doctorilor, este cale lunga.
Oamenii cu .....mintea sanatoasa, inteleg acest lucru.
Cei...invers decat primii, cu o educatie....cariata ( sa folosec un termen medical ) si care au carii, adica goluri, nu pot face alteceva decat sa critice, caci de fapt acestia nu au fost, nu sant si nu vor fi in stare , niciodata, sa faca ceva util in viata lor si in ...viata oricui, ei numai critica....pe altii.
Acestia nu vor intelege niciodata perceptele.....credintei in Dumnezeu ºi ...a convietuirii interumane cuviincioase, ei se vor posta intodeauna pe un pidestal, pe post de idoli nerecunoscuti, carr intodeauna au dreptate, iar ideiilor lor ar trebui inaltate la nivel de ...postulate. Asta este inchipuire lor.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 12:04

De la: racukoto, la data 2009-02-16 11:52:20Parerea mea despre medici nu poate fi decat buna, deoarece , din nefericire sunt singurii care cunosc.....corpul uman si stiu, de cele mai multe ori, sa-l vindece. Ca orice activitate de pe lumea asta, si activitatea medicala are....imperfectiuni. Dar de aici si pana la blamerea tuturor ....doctorilor, este cale lunga.
Oamenii cu .....mintea sanatoasa, inteleg acest lucru.
Cei...invers decat primii, cu o educatie....cariata ( sa folosec un termen medical ) si care au carii, adica goluri, nu pot face alteceva decat sa critice, caci de fapt acestia nu au fost, nu sant si nu vor fi in stare , niciodata, sa faca ceva util in viata lor si in ...viata oricui, ei numai critica....pe altii.
Acestia nu vor intelege niciodata perceptele.....credintei in Dumnezeu ºi ...a convietuirii interumane cuviincioase, ei se vor posta intodeauna pe un pidestal, pe post de idoli nerecunoscuti, carr intodeauna au dreptate, iar ideiilor lor ar trebui inaltate la nivel de ...postulate. Asta este inchipuire lor.


Ok, sunt de acord cu tine, dar nu înþeleg de ce v-aþi înþepat voi doi, având în vedere cã avei aceeaºi pãrere " despre demonizarea medicilor"..... nu ajutã la nimic...


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
racukoto

209 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 12:42

Problema a fost de....limbaj.


Lala_BM

12 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 13:52

Mai Atotputernicule, de ce te-ai metamorfozat in Subred? Ca se vede de la o posta ca e vorba despre aceeasi persoana: acelasi vocabular furibund si acelasi mod bipolar de a gandi (adica daca cineva nu e de acord cu expresiile pe care le folosesti in comentariile prin care sustii o ideie, inseamna ca, in mod obligatoriu ca acel cineva e total impotriva ideii sustinute de tine). Ma intrebi de ce ma erijez eu in cenzor, de ce mi-am permis (vai de mine!....) sa critic eu limbajul pe care il folosesti? Dar de ce sa nu o fac? Tu crezi ca, facand "muisti", "cretini", samd pe cei care isi expun punctul de vedere pe forum, aduci vreun beneficiu profesiei medicale si celor care o practica? Nicidecum. Si in afara de asta, medicii nu au nevoie de apararea ta, pentru ca, in aceasta profesiune valorile ies la suprafata. Tu insuti (pardon....Atotputernicul) ai afiirmat ca dr. chirurg care a operat-o pe sotia ta are un automobil de vreo 60.000 de euro; asadar, vezi, cei valorosi capata recunoasterea sociala si avantajele materiale pe care le merita. Faptul ca in aceasta profesie e nevoie de extrem de multa munca (fara a mai socoti cei sase ani de facultate) pentru a ajunge la realizare, asta e altceva. Marele vinovat de mizeria in care se zbate sistemul medical romanesc este altul (iar tu, ca "aparator" al profesiei medicale, nu ai remarcat): este, dupa parerea mea, CNAS, adica institutia care gestioneza acei 5,5% din salariul brut - pe care ii platesc angajatii, plus inca nu stiu ce procent - pe care il platesc angajatorii, si care foloseste o parte insemnata din acesti bani pentru birouri luxoase, o gramada de functionarime, etc,etc, in timp ce policlinicile de stat nu au bani sa cumpere minimul necesar de materiale sanitare.
M-ai intrebat de asemenea daca in viata de zi cu zi dau dovada de spirit civic; parerea mea (si sper sa nu gresesc)este ca dau: lucrez la o fundatie romano-belgiana care se ocupa cu ajutorarea persoanelor cu handicap si acolo avem foarte mult de furca cu tot soiul de smecheri sanatosi-tun care vor sa profite. Dar apropo, Subredule, in afara de aparatul medicilor, tu cu ce te ocupi?


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 17:01

Pentru ca deranja chestia cu atotputernicul. Putini intelegeau autoironia. Foarte putini. Parca in chip de Subred sunt mai aproape de realitate ...

Ce fac ? Cu ce ma ocup ? E, mananc si eu o paine.

Si sunt bolnav. Dar nu stiu.

Tocmai m-a depistat Rakukoto unul de 180 kg, un om echilibrat si cu limbajul foarte ingrijit.

A zis ca ma baga in mama. Si face asta pentru ca e numai fibra si ii vine usor...

Acum, de, ca eu sunt cam magar uneori, se prea poate, dar mama, saraca, ce vina are la peste 70 de ani ai ei ? Poate ca omu' e poet, cine stie ?

desi sustine acelasi lucru ca si mine, se repede la mine si spune ca face asta din cauza limbajului ....
Normal, daca ai un limbaj ingrijit, a-l baga in masa pe unu' nu reprezinta nici o injurie, e ceva elegant, de buna crestere, trebuie doar sa folosesti cuvinte frumoase ... si esti si, evident, mult mai sanatos decat cel pe care-l bagi in ma-sa cu mare ususrinta. Foarte tare, frate ! Foarte tare ! ....

Apropos, asa este, precum zici, ai tot dreptul sa ma critici.

Am totusi impresia ca faci parte din categoria celor carora li se pare ca ei pot spune ce doresc, cu vorbele lor (care sunt in totdeauna cele mai potrivite) in timp ce altii nu ar avea voie sa foloseasca anumite cuvinte cheie, pentru simplul motiv ca asa sunt convenietele pe care le-au invatat ei.

Mi se pare ca despre medici am spus ce am avut de spus si destul de clar, chiar prea clar.

Ma opresc aici. Nu mai vreau sa fiu etichetat in toate felurile si nici sa etichetez pe altii, ca uite ce patesc ....

S-auzim de bine.


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 22:04



homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 22:49

De la: lory_kissya, la data 2009-02-15 22:14:55of tu rody cine sa ne inteleaga...eu deocamdata nu am ajuns acolo sper sa ajung dar ma gandesc un pic cu groaza la ce o sa fie.bineinteles nu dau vina pe nimeni doar eu mi-am ales aceasta meserie si sunt mandra de ceea ce fac dar ma intristeaza foarte tare ca unii nu vad sau nu vor sa vada ca totusi suntem si noi oameni si nu le putem face pe toate in acelasi timp...eu doar atat sugerez sa vad ganditi:CUM AR FI DACA MEDICII AR FACE GREVA O SAPTAMANA SI N-AR MAI LUCRA NICIUNUL?SA NU MA FIE NICI URMA DE MEDIC PRIN VREUN SPITAL SAU CABINET!NUMAI O SAPTAMANA!si atunci sa va vedem dragii mei misei;)



... ce chestie ... ... pai mai fatuca, 70% din medici sint in greva PERMANENT ... s-au iti inchipui ca nu mai pot oamenii sa moara fara ajutorul lor ? ... ma ingrozeste cind cineva mi-a spus cum s-a nenorocit ''sistemul'' ... toti taranii si ciobanii cu bani si-au facut copii doctori ... ca da bine la rudele mai sarace ... asta este una dintre realitati, darling ... concurenta NEXAM ... degeaba spui ca inveti (???) daca nu iti place ceea ce vei face si primul lucru pe care il vezi este sa ''RECUPEREZI'' cit mai repede cheltuielile ... in rest, de greva se sperie doar amaritii care nu au bani ... si in situatia asta poate ajunge ORICINE ... inclusiv doctorii ...
... ti-ai imaginat insa daca si cei de la electrica, din petrol, din transporturi, din ... ar face greva ... efectul ar fi IDENTIC ... viata merge inainte ...


Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ...despre demonizarea medicilor
Mergi la: