back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Romania nu are ce sa caute in europa?!

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:51

Nu am mentionat dar sunt mandru ca sunt roman si o sa incerc toata viata sa ma descurc in tara la mine chiar daca nu o sa fiu bogata si cu vila . Si prin europa o sa ma duc doar in vizita nu sa le muncesc lor

desteaptate romane....


Fosta membra 9am.ro

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:52

ani grei de puscrie si sa munceasca la greu pt stat italian si chiar inpuscati am fost plecat inainte de a se intra liber in italia de catre romani si era o bucurie sa stau de vb cu italienii amabili respect ajutatori etc!de cand au venit jegurile din romania romani+tigani tot a luato razna!eu sunt de partea lor!vii an casa mea te ajut ati dau sa mananc iar tu ma furi si ucizi si violezi!rusine asta e adevarul!


wingsof3dom

31 mesaje
Membru din: 1/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:52

nu o sa ne laude nimeni niciodata cat muncesc romani in italia s-au in alta tara
dar nici nu cred ca sunt salari de mizerie , ca daca ar fi asa ar sta romani in tara la ei sa munceasca aici ...... deci cred ca salari de mizerie sunt in romania si nu degeaba ne fac astia tigani ca mai nou si noi ne facem tigani .Uitativa la telenovele romanesti cu ce sunt??? cu tigani ....
Pacat ca asa am ajuns dar daca vrem sa ne imbogatim peste noapte sa mai mergem in italia si in alte tari ....
NOI ROMINII TREBUIE SA NE RASCULAM NOI SI SA MANIFESTAM IN FATA GUVERNULUI ROMIN PENTRU FAPTELE COMISE DE ROMINI PESTE HOTARE
EUROPA VEDE CA POPORUL ROMIN ESTE INDIFERENT LA AUZUL FAFTELOR COMISE DE CONCETATENI, FIE ROMINI SAU TIGANI, DAR MAI MULT ROMINI


wingsof3dom

31 mesaje
Membru din: 1/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:56

am fost plecat inainte de a se intra liber in italia de catre romani si era o bucurie sa stau de vb cu italienii amabili respect ajutatori etc!de cand au venit jegurile din romania romani+tigani tot a luato razna!eu sunt de partea lor!vii an casa mea te ajut ati dau sa mananc iar tu ma furi si ucizi si violezi!rusine asta e adevarul!


lovin1

11 mesaje
Membru din: 5/02/2009
Oras: Bacau

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:00

AI PERFECTA DREPTATE DAR SA NU UITAM CA ASA INCRIMINAM PE TOTI ROMANI PLECATI ..AI SA NE AMINTIM CA SUNT PERSOANE CA SI TINE CORECTE ECT. ASA CA NU GENERALIZA FA PUTINA DIFERENTA INTRE SI INTRE ...


lov1
homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:07

De la: wingsof3dom, la data 2009-02-05 17:56:27am fost plecat inainte de a se intra liber in italia de catre romani si era o bucurie sa stau de vb cu italienii amabili respect ajutatori etc!de cand au venit jegurile din romania romani+tigani tot a luato razna!eu sunt de partea lor!vii an casa mea te ajut ati dau sa mananc iar tu ma furi si ucizi si violezi!rusine asta e adevarul!






... dragutza ... te agiti degeaba ... italienii mai in virsta stiu si inteleg ... cei care fac galagie sint tinerii, care, ca si la noi, traiesc pe alta planeta ... dupa razboi in italia s-a trait FOARTE GREU ... milioane au plecat in america ... milioane de italieni munceau prin tot continentul LA CELE MAI MIZERE munci ... si erau tratati ca si tiganii de astazi ... daca ai stat acolo probabil ca stii ca au si o zi nationala cind comemoreaza 300 de mineri italieni care au murit intr-o mina din belgia(parca) ...


... in italia, s-au in orice parte a lumii, daca iti vezi de treba NU AI NICI O PROBLEMA CU NIMENI ... din contra ... dar asta inseamna sa fii suficient de deschis la minte sa intelegi care sint limitele tale si sa te incadrezi in ele ... si esti foarte respectat ... dorinta de parvenire pe orice cale nicaieri nu este acceptata ... exceptie romania unde parvenitismul e considerat dovada ''inteligentei'' ...


... si chiar si asa, tiganii in marea lor majoritate cistiga enorm ... nu toti sint violatori ...poate toti sint hoti, dar nu criminali ... dar vad o alta societate ... cu bune si cu rele ... si cred ca e un cistig, mai ales pentru ei si copii lor ...

... in schimb ... romanii au anumite fixuri si ''traditii'', care ii face pur si simplu sa apara primitivi si inapoiati in fata strainilor ... cu toate ifosele majoritatii ... strainii ne asociaeaza, in mod corect, cu avorturile pe banda rulanta, orfelinatele in care se exterminau copii, lipsa moralei si gindirea ''ateista'' (ca sa nu spun distorsionata si fantasmagorica, cu influente din toate religiile posibile)





mschivu

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:11

Daca Italienii se pling de noi pentru astfel de fapte antisociale ( nu spun ca nu au dreptate ) si vor cu aceasta sa ne scoata din Europa , atunci noi ar trebui sa-i scoatem pe ei DIN LUME pentru faptul ca ei au terorizat o mare AMERICA cu faptele lor de crima ,viol,furt etc.,dar cel mai grav,pentru faptul ca au inventat cel mai periculos sistem de teroare...ma refer la MAFIA .


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:16

De la: mschivu, la data 2009-02-05 18:11:08Daca Italienii se pling de noi pentru astfel de fapte antisociale ( nu spun ca nu au dreptate ) si vor cu aceasta sa ne scoata din Europa , atunci noi ar trebui sa-i scoatem pe ei DIN LUME pentru faptul ca ei au terorizat o mare AMERICA cu faptele lor de crima ,viol,furt etc.,dar cel mai grav,pentru faptul ca au inventat cel mai periculos sistem de teroare...ma refer la MAFIA .



... si care ar fi diferenta intre mafia romana si cea italiana ... aaaa, inteleg cea italiana e intretinuta de oamenii normali iar cea romana de conducatorii ei ... prin jurul unor alegeri ... penibile ... la care participa cite 30-40% din populatia care poate vota ... adica alegeri total nereprezentative ...


Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:20

De la: nastase_d, la data 2009-02-05 14:45:51am impresia ca in Italia se duce o adevarata campanie de denigrare la adresa romanilor.Avem imigranti peste tot in Europa si din nici-o tara nu primim atatea mesaje negative ca din Italia.Acolo e ceva in plus.....nu ne vor din alte motive


ai dreptate asta este, ei nu munces decat daca sunt platiti corespunzator, romanii le iau locurile de munca si acum duc aceasta campanie tocmai pentru a ne face sa plecam. Vom pleca insa dincolo atat cat ni se va permite, si ei se folosesc de noi atunci cand vin aici pentru afaceri.
Darar fi bine ca outoritatile romane sa faca ceva pentru a arata ca nu romanii violeaza ci romii, tiganii pe care nu-i angajaza nimeni nici acolo pentru ca le e frica tocmai din aceste mortive. Ar fi bine ca atat in pasapoarte cat si in buletine sa se treaca etnia si scris clar "nomad" nu rom pentru ca se face o asociere intre rom si roma, asociere care dauneaza romaniei.


Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:30

De la: homemarcel0, la data 2009-02-05 18:16:07
De la: mschivu, la data 2009-02-05 18:11:08Daca Italienii se pling de noi pentru astfel de fapte antisociale ( nu spun ca nu au dreptate ) si vor cu aceasta sa ne scoata din Europa , atunci noi ar trebui sa-i scoatem pe ei DIN LUME pentru faptul ca ei au terorizat o mare AMERICA cu faptele lor de crima ,viol,furt etc.,dar cel mai grav,pentru faptul ca au inventat cel mai periculos sistem de teroare...ma refer la MAFIA .



... si care ar fi diferenta intre mafia romana si cea italiana ... aaaa, inteleg cea italiana e intretinuta de oamenii normali iar cea romana de conducatorii ei ... prin jurul unor alegeri ... penibile ... la care participa cite 30-40% din populatia care poate vota ... adica alegeri total nereprezentative ...


Fabulezi, nu-asa? mafia Italiana e cea mai bine organizata din lume e in structirile politice si cele de stat nu numai din Italia ci si din alte state, America de exemplu. Ei au inventat-o si acum denigreaza alte popoare pentru ca pata lor este mult mai veche decat a noastra. Nu au pe cine pacali, stati linistiti, pacalesc doar oameni ca voi, daca n-ar fi asa nimeni nu ne-ar angaja dincolo, nici in Italia nici in alte state. Din pacate se duce o campanie in presa care ar trebui oprita, voi ati preluat-o aici si asta nu face decat sa inrautateasca situatia, scandalul va lua o si mai mare amploare. Sunt sigura ca aveti exemple si de abuzuri din partea italienilor. Postatile aici si in presa ca sa le inchidem gura. Toti sunt afemeati, nu are romania mai multi violatori decat Italia.


Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:33

Scuze exista o gresala de ortografie in ce am postat prima data: este vorba de CUvantul "roma" s-a vrut a fi "roman".


movmota

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 18:58

Misto........problema se rezolva cu 1ban pe persoana.......doar atat costa un glont fabricat la Cugir.......arme avem destule....hai ca o investitie merita totusi.......dupa care arse cadavrele......exista o lege dupa care ...citez....."daca nu exista cadavru, nu exista omucidere"....hai tata ca multi am facut armata si multi am tinut arme in mana....as readuce sentinta capitala......ai comis infractiunme inseamna ca ai renuntat la dreptul de a fi om.....esti in clasa animalelor ...inseamna ca te putem inpusca ca pe un caine turbat....solutia o avem in mana dar toata lumea e prea ocupata sa-si faca avere si nu isi da seama ca de fapt ce face el o sa fie furat de altul.....multi o sa rada despre spusele mele dar de fapt o sa--si dea seama cand copilul lui va fi batjocorit......degeaba ai un munte de bani ca viata nu o poti cumpara cu ea......


laburel

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:00

Ce sa mai spui...? xenofobie... ,catalogheaza o intreaga natiune pentru niste bolnavi mintal..?ce ar fi sa lasam diplomatia la oparte si sa le spunem si noi mafioti si criminali,fascisti etc..,ma gandesc si eu asa...,oare cu ce am gresit noi ca natie sa meritam asta si atata ura tocmai din partea Italienilor?


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:10

De la: movmota, la data 2009-02-05 18:58:36Misto........problema se rezolva cu 1ban pe persoana.......doar atat costa un glont fabricat la Cugir.......arme avem destule....hai ca o investitie merita totusi.......dupa care arse cadavrele......exista o lege dupa care ...citez....."daca nu exista cadavru, nu exista omucidere"....hai tata ca multi am facut armata si multi am tinut arme in mana....as readuce sentinta capitala......ai comis infractiunme inseamna ca ai renuntat la dreptul de a fi om.....esti in clasa animalelor ...inseamna ca te putem inpusca ca pe un caine turbat....solutia o avem in mana dar toata lumea e prea ocupata sa-si faca avere si nu isi da seama ca de fapt ce face el o sa fie furat de altul.....multi o sa rada despre spusele mele dar de fapt o sa--si dea seama cand copilul lui va fi batjocorit......degeaba ai un munte de bani ca viata nu o poti cumpara cu ea......






... SI ? ... TREBUIA SA FACA MAI MULTI COPII(nu sa-i avorteze de frica ca i se lasa sinii lui nevasta-sa sau le strica vacantele in bulgaria si ii deranja placerea de a trai) ... si atunci stia ca nu va fi simplu sa fie batjocoriti copii lui ... amice, realitatea nu e a celor putini si plingaciosi ... poti sa ai bani citi vrei ... legea o fac cei multi ... romanii au uitat asta de mult ... ei traiesc in lumea lor ...



homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:14

De la: victoriabar, la data 2009-02-05 18:30:40
De la: homemarcel0, la data 2009-02-05 18:16:07
De la: mschivu, la data 2009-02-05 18:11:08Daca Italienii se pling de noi pentru astfel de fapte antisociale ( nu spun ca nu au dreptate ) si vor cu aceasta sa ne scoata din Europa , atunci noi ar trebui sa-i scoatem pe ei DIN LUME pentru faptul ca ei au terorizat o mare AMERICA cu faptele lor de crima ,viol,furt etc.,dar cel mai grav,pentru faptul ca au inventat cel mai periculos sistem de teroare...ma refer la MAFIA .



... si care ar fi diferenta intre mafia romana si cea italiana ... aaaa, inteleg cea italiana e intretinuta de oamenii normali iar cea romana de conducatorii ei ... prin jurul unor alegeri ... penibile ... la care participa cite 30-40% din populatia care poate vota ... adica alegeri total nereprezentative ...


Fabulezi, nu-asa? mafia Italiana e cea mai bine organizata din lume e in structirile politice si cele de stat nu numai din Italia ci si din alte state, America de exemplu. Ei au inventat-o si acum denigreaza alte popoare pentru ca pata lor este mult mai veche decat a noastra. Nu au pe cine pacali, stati linistiti, pacalesc doar oameni ca voi, daca n-ar fi asa nimeni nu ne-ar angaja dincolo, nici in Italia nici in alte state. Din pacate se duce o campanie in presa care ar trebui oprita, voi ati preluat-o aici si asta nu face decat sa inrautateasca situatia, scandalul va lua o si mai mare amploare. Sunt sigura ca aveti exemple si de abuzuri din partea italienilor. Postatile aici si in presa ca sa le inchidem gura. Toti sunt afemeati, nu are romania mai multi violatori decat Italia.



... inseamna ca habar nu ai ce inseamna mafia ... vezi doar ultimile ei operatiuni sau domenii de ''dezvoltare'' ...
... le plac femeile ... ca multora ... MAI ALES CELE USOARE ... la ei divortul nu e simplu cum e la altii mai ''civilizati'' ... asa ca profita ... depinde cine e in fata lor ... atita tot ... cade, cade, nu cade, nu cade ... nu ar avea ''succes'' daca nu ar exista candidate ... simplu ...


George_Diaconu

21 mesaje
Membru din: 26/10/2008
Oras: Iasi

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:16

nu cred ca romanii in toate mintile fac asta,cred ca rromii din Transilvania!ca astia Moldoveni,Dobrogeni,etc. nu fac asta!


romy_asd

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:23

oare italienii ce au facut in SUA, au uitat.Sunt o natiune penala fara cuvant fara cinste si au ajuns ei sa vorbeasca de infractori=MAFIA


vasile_rascanu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:23

Cu mult inainte de a fi "aderati" , am atras atentia asupra nivelului educational a celor ce vor parasi urgent Romania . Cei mai multi ! Subcultural catre primitiv ! Situatia era previzibila : un organism suprastatal care grupeaza tari cu diferite situari pe axa temporala si pe lantul trofic ....serveste ce nu a dorit ...poate . Economicul diferentiat mult , de asemenea , "buna ziua" au dat , belea si-au capatat ! Fara isterii , adevarul faptic ! Punct !


iuly_dracoasa16

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:34

stiti ce e aiurea...k strainii in romania au dreptul sa omoare pe trecerile de pietoni si pe rosu k de....au statut diplomatic si sunt protejati...ei au dreptul sa vina si sa spele banii in romania...au dreptul sa-si bata joc de fete...si sa ne injure pe limba lor.....si nu se mai face atata tam tam...dar daca un roman face o prostie...gata sar la gatul tuturor....k romanii nu sunt demni de europa...eu zic sa se uite mai atent si ce fac ai lor in romania si dupa sa comenteze...iar daca se intampla un caz sa nu acuze toata tara...k nu e corect...


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:51

Si presa are un rol in povestea asta ....
Si politicienii.
Daca un italian omoara o romanca din gelozie, presa noastra nu urla ca italienii sunt niste nenorociti care ar trebui alungati din tara, nici un politician roman nu face declaratii de natura celei in discutie ...
Cine-i prostul ... ?
Se spune ca suntem un popor de hoti ...
Hoti sunt in toate tarile, la toate natiile. Diferenta este ca noi nu le facem nimic dar ne vaitam ca traim printre hoti. Englezii stiu ce sa le faca repede dar nu vorbesc despre asta cu obstinatie ca presa romana, pentru ca stiu ca le-ar fi lor mai rau cu turismul. Stiu sa-si apere interesele mai bine ca noi si sa ascunda repede gunoiul sub pres. Noi il punem in fata usii !
Ne place postura asta de victime si nu gasim solutii sa descurajam criminalitatea fara vorba multa.
Si mai avem si obiceiul de a ne face mici cand apare cate un ametit ca politicianul italian despre care e vorba in loc sa-i dam replica potrivita ... mentalitate de slugi !


Acum nu e momentul !
florescu_vasile2001_2

326 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 19:53

Asa este:...nivelul educational al celor ce au iesit in lumea mare este slab...Ce interes aveau si au cei ce conduc sa ridice tara la nivelul de educatie?N-au interes pentru ca balamucul ar fi mare .Sa ai de-a face cu oameni competrnti in a te judeca la...vot....Cel mai bine "incompetenti" educational-cultura,deci usor manevrabili.Cu trei kg. de zahar si doi litri de ulei....,din patru in patru ani....Suntem in urma ,tehnic,social,educational.De 60 ani asta s-a imprimat.Cultura nu se face repede...dou,trei sute de ani pana se alege graul de neghina...Pana atunci...


Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:01

De la: homemarcel0, la data 2009-02-05 19:14:46
De la: victoriabar, la data 2009-02-05 18:30:40
De la: homemarcel0, la data 2009-02-05 18:16:07
De la: mschivu, la data 2009-02-05 18:11:08Daca Italienii se pling de noi pentru astfel de fapte antisociale ( nu spun ca nu au dreptate ) si vor cu aceasta sa ne scoata din Europa , atunci noi ar trebui sa-i scoatem pe ei DIN LUME pentru faptul ca ei au terorizat o mare AMERICA cu faptele lor de crima ,viol,furt etc.,dar cel mai grav,pentru faptul ca au inventat cel mai periculos sistem de teroare...ma refer la MAFIA .



... si care ar fi diferenta intre mafia romana si cea italiana ... aaaa, inteleg cea italiana e intretinuta de oamenii normali iar cea romana de conducatorii ei ... prin jurul unor alegeri ... penibile ... la care participa cite 30-40% din populatia care poate vota ... adica alegeri total nereprezentative ...


Fabulezi, nu-asa? mafia Italiana e cea mai bine organizata din lume e in structirile politice si cele de stat nu numai din Italia ci si din alte state, America de exemplu. Ei au inventat-o si acum denigreaza alte popoare pentru ca pata lor este mult mai veche decat a noastra. Nu au pe cine pacali, stati linistiti, pacalesc doar oameni ca voi, daca n-ar fi asa nimeni nu ne-ar angaja dincolo, nici in Italia nici in alte state. Din pacate se duce o campanie in presa care ar trebui oprita, voi ati preluat-o aici si asta nu face decat sa inrautateasca situatia, scandalul va lua o si mai mare amploare. Sunt sigura ca aveti exemple si de abuzuri din partea italienilor. Postatile aici si in presa ca sa le inchidem gura. Toti sunt afemeati, nu are romania mai multi violatori decat Italia.



... inseamna ca habar nu ai ce inseamna mafia ... vezi doar ultimile ei operatiuni sau domenii de ''dezvoltare'' ...
... le plac femeile ... ca multora ... MAI ALES CELE USOARE ... la ei divortul nu e simplu cum e la altii mai ''civilizati'' ... asa ca profita ... depinde cine e in fata lor ... atita tot ... cade, cade, nu cade, nu cade ... nu ar avea ''succes'' daca nu ar exista candidate ... simplu ...



PENTRU ASTA AR TREBUI SA NU EXISTE FEMEI NU-I ASA? CE STII TU DESPRE FEMEILE ROMANCE HARTUITE DE ITALIENI? NIMIC, STII DOAR SA PONEGRESTI FARA SA STII DESPRE CE VORBESTI. NU ESTI FEMEIE IAR NOI PENTRU CA SUNTEM FEMEI AR TREBUI SA NE ASCUNDEM NU? SA NU NE VADA NIMENI SI SE VREA SA NE ATINGA PT CA, CUM VREA CINEVA ASTA SUNTEM SI FACUTE C--VE SI IN TOATE FELURILE CHIAR DE CATRE ROMANII NOSTRI, CE MAI ASTEPTAM ATUNCI DE LA ITALIENI?


bilbe

409 mesaje
Membru din: 9/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:07

Stiti voi cite fete si femei romance sint ingropate de proxenetii italieni in nisipurile de pe malul ADRIATICII sau in zidurile constructiilor ?
Romania aintrat in UE ca sa se mareasca teritoriul de actiune al proxenetilor,hotilor,banditilor,excrocilor financiari din Occident,care au platit bani grei guvernantilor romani drept omisioane.


tiberiupana

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:13

Unde i-ai alunga , cap sec?
Unde sa se duca pe Luna, in deserturile lui Ciroianu sau poate...in Transnistria?
Aici s-au nascut , nu au alta patrie.
Numai ei pot alege unde vor sa traiasca : in Romania , in Italia sau alta tara a UE.
Au aceleasi dreturi ca si tine.

E usor sa arunci cu piatra, din confortul anonimatului.
Cetatenii romanii netigani sunt ingeri?

Cei care spuneti pe acest forum ca tiganii din Romania ar trebui castrati, eutanasiati, arsi pe rug, trasi in teapa, alungati din tara, va ganditi cumva si in perspectiva? Nu.
E adevarat ca si mie mi se face uneori silla si ma cuprinde o furie neputincioasa vazand actele reprobabile ale unor tigani cetateni romani, dar trebuie sa fim pragmatici si sa respectam legea in primul rand noi, nu sa cerem sa ne facem singuri dreptate.
De ce spun si pragmatici? Pentru, in pserpecriva, pe fondul regresului demografic din Romania, etnia rroma, va fi salvarea poporului roman.
Nu exagerez deloc.
Ei fac multi copii, romanii , nu.
Ei fac multi copii, dar 80% din ei sunt romanizati sau in curs de romanizare , si ma refer la limba pe care o vorbesc. Marea majoritate a tiganilor nu vorbesc decat limba romana, nu limba rromanes.
Sunt ortodocsi sau oricum crestini, nu musulmani, sau mozaici.
Deci copii lor sunt mai usor de integrat in societatea romaneasca decat a doua genearatie de chinezi, negrii musulmani, pakistanezi, palestinieni si alti arabi, evrei etc, vorbitori de alte graiuri , care nu stau pe ganduri cand e vorba de procreere si care in mod inevitabil isi vor crea comunitati inchise , dupa ce se vor stabili in numar mai mare in Romania, cum s-au stabilit peste tot in lumea occidentala.
Copiii tiganilor nosti vor fi tot romani, pe cand copiii arabilor vor fi tot musulmani si vor face ce fac acum in Franta,in lipsa de alta ocupatie , unde vandalizeaza orasele si le tin in stare de asediu, noapte de noapte, saptamani la rand.

Tiganii nu ii pot asimila pe romani, pentru ca nu au inca o cultura si o limba proprie predominante in randurile lor. Tiganii vor fi in continuare in decursul urmatoarelor generatii asimilabili in poporul roman. Spre deosebire de valul iminent de imigranti negri, musulmani si chinezi care vor fi imposibil de asimilat.

Rasa rroma va fi in continuare ,asa cum este de sute de ani , perfuzia care va alimenta un popor roman imbatranit si cu sangele subtiat.
In Romania nu sunt doar 2 milioane de tigani, ci sunt mult mai multe milioane de cetateni romani care nu mai vor sa isi recunosca nici macar in sine lor originea tiganeasca, sau nici nu si-o mai cunosc, sau nici nu ii intereseaza.
Pentru ca se considera romani ca si tine, kiar daca poate sunt mai bruneti (sau nu) decat tine, ignoranto!

Cateva sute de ani Muntenia si Moldova au fost o adevarat pepiniera de tigani pentru intreaga Europa.
Aici erau cele mai mari latifundii unde era explotata mana de lucru gratuita a robilor tigani.
Incepand de la Carpati, cu Ungaria , incepea Europa. Pana in veacul al 17-lea, Sclavia fusese deja abolita in Europa, doar in Imper Otoman, si in special in Tarile Romane, unde erau cele mai mari exploatatii agricole, mai era inca folosita munca gratuita a robilor tigani.

Boierii romani, si manastirile care aveau robi, incurajau inmultirea lor pe orice cale. Erau multe legi inumane care se aplicau robilor. Ca de exmplu acea ca unh copil nascut dintr-un om liber si un rob, devenea tot rob, apartinand stapanului robului.
Boierii faceau cateva zeci de copii cu roabele tiganci, care devenau tot robi.
Nu era pedepsit de catre propietari incestul tata-fica sau frate-sora, in randul robilor, tot in acest scop.
Tiganii robi erau tinuti in promiscuitate special pentru a-i transforma intr-o fabrica de copii care sa aduc profit boierilor.

Multi robi fugari, sau alte categorii de tigani nomazi treceau Carpatii catre Ungaria,Slovacia si Austria sau, prin Bucovina si Ucraina Transcarpatica , catre Rusia.
Asa se face ca cele aproximativ 2 milioane de tigani care traiesc astazi Rusia vorbesc o tiganesca care contine un numar semnificativ de cuvinte romanesti. Originea lor comuna fiind fara indoiala Tarile Romane ale secolului al 19-lea.

Asa cum SUA (dupa o timida incercare nereusita de trimiterea a sclavilor eliberati inapoi in Africa; vezi crearea statului Liberia, 1822 ) si-a sumat pana la urma mostenirea populatiei afroamericane, cu tarele si problemele ei sociale, tot asa si in Romania, va trebui ca tiganii sa fie acceptati , cu toate problemele lor, unele din aceste probleme fiind rezultatul unor evolutii istorice obiective de care stramosii nostrii nu sunt straini (mentinerea maselor de robi tigani in mizerie, incultura si promiscuitate).

Robii tigani au fost buni pentru Tarile Romane sute ani, iar acum cand nu mai avem nevoie de ei, ca sa ii exploatam , nu mai sunt buni si trebuie sa dispara.
Ei bine asa ceva nu se va intampla. Au si tiganii acelasi drept de a trai in Romania ca orice alt cetatean al tarii.































orema_deva1

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:20

italienii?! niste labari si mincinosi. curvari, trogloditi, impertinenti, mafioti.
M-am simtit mult mai bine in Germania (desi se spune ca sunt reci, nu e adevarat!) decat in Italia.
Sunt o rusine pentru civilizatia Europeana. Noi nu suntem stramosii Romei!
Dacii erau cu 10 clase peste ei !


euforiu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:33

Din fericire am iesit si eu anu trecut si am vazut cat de cat mizeria asta de europa...anu asta in vara ma duc in italia..Ce mi se pare mie aiurea e faptul ca ei spun "romanii"..Una e 1 cetatean roman si alta un tigan cu cetatienie romana..Sa se ia cineva cu ei k nu se mai poate asa..au uitat astia din vest knd ii mancau paduchii si erau vai de mortuu lor..acu s-au trezit ei k noi suntem de porc..Sa nu uite cat au construt romanii nostri pe la ei...pe niste salarii mizere...sunt barman sii vad cat de prosti sunt...sa le dedice fiecare roman piesa celor de la paraziitii-mesaj pt europa....si knd ii vedem pe strada sai tratam si noi cu dispret...niste magari amarati care au venit cu niste euro in buzunar si se dau mari smecheri...


tiberiupana

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:46



claudiucapota

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:49

ai perfecta dreptate eu stau in italia de aprope 5 ani
si aud foarte multe la jurnalul lor,ca sa nu mai zicem ca de la roma in jos sunt tot felul de criminali, ca sa nu mai vorbom de napoli unde locuitori italiaeni nu platesc nimic si te omoara in plina zi




claudiucapota

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:52

nu fi chiar asa sigur ca sunt si de acolo ca exemplu ieri in in provincia di napoli doi moldoveni au incercat sa violeza o femeie de 45 de ani


kridals

7 mesaje
Membru din: 5/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 21:03

stimata doamna sau domnisoara sintem un popor de homalai pt ca sintem facuti din tata TRAIAN si mama DECEBAL.....


kridals si atat
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Romania nu are ce sa caute in Europa?!
Mergi la: