back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Romania nu are ce sa caute in europa?!

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 >> Sari la pagina:
 
yellow_cyprus

15 mesaje
Membru din: 29/12/2008
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:37

Daca e asa,nici italienii nu prea au ce cauta,niciunde.In perioada interbelica,veneau in Romania sa fure biciclete.In America,au facut prapad.Acum,in marea lor majoritate,sunt niste indivizi vulgari si gaunosi.As spune,chiar ,aculturali.Noroc de bunicii si strabunicii lor renascentisti.Italianul de azi e un simplu consumator.Nu mai produce nimic.


anca_burtoiu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:39

Cu un asa comportament , mi se pare normal sa nu fim doriti in Europa . Daca imigrantii care vin la noi s-ar comporta la fel, cum ar fi ?


s_edy_mishu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:40

da cine va credetzi mah voi italieni ... noua rasa martiana europeana , ma chch pe voi shi pe fatza voastra de rasiali comunisti....


ank_wild_cat

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:41

Eu as avea de spus doar atat...sa se faca o delimitare clara intre ROMANI si "RROMANI", pt ca altfel vor avea de suferit toti cei care lucreaza in Italia cinstit si care nu au nicio treaba cu crimele si violurile la care in fapt rromi sunt atat de "specializati". Le-as reaminti italienilor ca strainii sunt cei care tin Italia "in spate", pt ca daca pleaca toti acasa da scumpa "cizma" faliment.
Pt ca prin fatalitatea sortii stiu cam ce se pentrece in Italia, v-as intreba ce e mai grav sa violezi sau sa incendiezi asa cum vac italienii?! Nu stiu daca stiti dar zilele acestea un indian care dormea pe o banca intr-una din garile italiene a fost incendiat de o "gasca" de tineri, dar pentru ca aveau nevoie de senzatii tari...si nu e un caz izolat. Asa ca italienii sa-si rezolve prima data probleme lor, inainte sa generalizeze in halul in care o fac!!!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:44

ASA E, STRAINII NU MAI AU NICI O RESURSA SA IA, PUTEM IESI DIN EUROPA. CUM APAR ALTE BOGATII PE AICI, TREBUIESC BAGATI IAR IN... ROMINII, DUPA CARE IAR AFARA, PRECUM POPICELE, DUPA BUNUL PLAC AL ESCROCILOR DE TALIE INTERNATIONALA.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
withlove_deedee

1 mesaj
Membru din: 9/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:44

Sincer trebuie sa recunosc ca Romania chiar s-a inrautatit in ultima vreme. Sunt plecata de cam un an si jumatate si mai vin in vizita din cand in cand si sincer...cand vin parca abia astept sa plec...pe strada se injura ca la usa cortului...vad tigani care se drogheaza cu pungi pe strada prin centru...
Pot sa spun chiar de ultima oara cand am venit prin tara cum cateva luni...nu inteleg cum se face de oamenii din alte tari pot fi civilizati, nu se imping la cozi nu se imbulzesc sa prinda loc IN AVION de parca o sa plece eu ei la usa, nu isi lasa masinile pe unde le tuna (exemplu: un destept si-a parcat masina in diagonala pe o strada blocand toata strada..da..da chiar s-a intamplat..daca nu vedeam cu ochii mei nu credeam) si cate si mai cate.
Parca sunt oamenii din ce in ce mai prosti si din ce in ce mai rai...sa moara si capra vecinului! Exact asa.
Nu zic ca Romania ar trebui exclusa din UE...dar ar trebui totusi sa se faca un fel de selectie inainte...test psihologic sau ceva de genu' (hmmm dar la cum stiu ca sunt testele...parca vad ca o sa copieze unu de la altul sau o sa il mituiasca pe ala de le evalueaza...) Sa fiu sincera...nu ii condamn totusi....toata lumea a observat ca se poate obtine totul cu mita si furt...asa ca...de ce sa munceasca cinstit...evident...
Oricum in ultimul timp am observat ca aia care inca nu s-au dus de vale isii iau picioarele in spinare prin alte tari sa lucreze(daaa sa lucreze cinstit adica). Nu stiu, eu personal nu m-as intoarce pentru nimic si sunt sigura ca toti cei care au plecat sunt de aceeasi parere.


luv_is_painn

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:47

Problema e nu de italieni, ca nu sunt ei "dumnezeii" europei.

E vb de cat de prost am ajuns noi....ca ei cu ei...mortii lor...nici la noi romanii nu-s mai brezi...poate nu dau foc la indieni pe banci....dar baga brisca in tine in statia de autobuz pt simplu fapt ca vb la telefon...si-are si el nevoie de unu...si-asa mai departe....


d_signer

23 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 15:48

Din nefericire, italia este inca una din tintele principale ale celor ce vor bani....fara munca. Sunt foarte multi, iar copii lor cresc in acelasi stil. Italia si Spania....doar ca in italia politia e mai "treaza"...si cred ca se iau si dupa miros. Am ajuns un fel de "intrusi" ai europei....imigrare, munca ilegala, raufamati, arme... Politia noastra se mai intoarce, uneori, pe partea cealalta cand se intampla ceva mediatizat puternic, in rest se bucura ca pleaca din tara, sa nu le dea lor de lucru. Dupa 90 nu ne-a mai pasat de copii, lasa-i sa stea la Tv, jocuri...sa ne lase pe noi in pace cu educatia asta a lor....noi avem alte treburi...bere, meci, etc. Puneti mana si aveti grija de copiii vostri, si nu vor pleca de acasa decat cu contract.


The only way out is in!
Sheyla

22 mesaje
Membru din: 21/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:03

Normal ca nu ne meritam locul in EUROPA.Dar asta datorita tiganilor(si nu numaI) care fac tot felul de prostii-crime,jafuri,violuri. Si ce este mai rau este ca s-au luat si romanii dupa ei. Nu fac ura de rasa,pacat insa ca sunt si cativa tigani de treaba printre noi(foarte putini) si carora le este stricata imaginea din cauza celorlalti.Dar una peste alta suntem cu totii considetati tigani de catre alte tari.Vinovati sunt numai cei din conducerea tarii care nu dau legi mai aspre impotriva infractionalitatii. Sa le fie rusine ca nu iau nici o masura in privinta aceasta,iar noi avem de suferit ignorandu-ne celelalte tari.


ursu_livia

281 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Lugoj

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:05

De la: Corinash, la data 2009-02-05 11:38:32"Romanii nu sunt demni sa ramana in Europa, iar specialitatea lor sunt violurile, a declarat un senator din partidul italian antiimigranti Liga Nordului, dupa o noua tentativa de viol pentru care au fost arestati doi romani, la Napoli, relateaza agentia Adnkronos, citata de portalul Libero News."

Ce sa facem cu Romania? Sa o excludem din Europa? Nu este demna?

Pana unde si pana cand oare va tine acest curent anti-romani?


Corina si voi toti cei care veti raspunde la intrebarea din titlul acestui topic, eu va pun o alta intrebare:

In occident,in special in Franta si-n Germania traiesc si sunt respectati si ajutati impotriva securistilor lui plesita,romanii din Exilul anticomunist romanesc.Acesti romani au fost si sunt respectati si iubiti de toti occidentalii.

Nu acelasi lucru se poate spune despre gorilele inumane cu creierii spalati , indivizi dezumanizati, in laboratoarele de tip nazist ale criminalului comunist iliescu ion.Acesti indivizi sunt brute umane ,criminali si violatori,dar si talhari de cea mai joasa subspecie umana.Ei au fost creati pentru a distruge democratia occidentala si pentru a-i transforma pe cetatenii occidentali care apara Exilul anticomunist romanesc in dusmanii Romaniei

Corect este sa spunem ca nu Romania libera de crimele securist-comunist-PSD-te nu are ce cauta in Europa ci acei romani adevarate arme umane ale criminalilor securisto-comunisti care inca mai ocupa Romania ,o Romanie membra a Uniunii Europene.


lukd_ella

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:20

Este prima data cand scriu pe acest forum si sincer m au intrigat cele spuse de acel domn"romanii nu au ce sa caute in Europa"...gresit.
Poate ca unii dintre noi au muncit foarte mult ca aceasta Romanie sa poata intra in Europa...asa cu bune si cu rele si nu cred ca suntem un caz special cu violuri si tigani.Nu poti sa ti faci o parere generala despre o natiune dupa o singura sau dupa zece persoane.Avem si noi partile noastre bune dar avem si partile noastre proaste ca si italienii sau orice alta tara din lumea asta.Nu cred ca in tara noastra nu au existat probeleme cauzate de italieni dat noi n am tipat asa in gura mare...dar asta e ce sa faci(poate avem mai mult bun simt).


vasile_rus2000

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:48

Adevarul este ca romanii sunt un soi de oameni salbatici, despre care eu cred ca sunt imposibil de civilizat, oameni periculosi care nu au respect pentru lege, etc, etc, tot ce este rau despre conationalii nostrii, ar fi bine ca aceasta tara sa fie izolata printr-un zid asemanator celui al Chinei.


cipigavo

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:51

sa nu uitam ca ca nu doar noi avem nevoie de Europa ci si Europa are nevoie de 22 de milioane de consumatori, de ce se sperie ea de noi?sau in cazul de fata Italia,este simplu,noi suntem concurenta, cati dintre noi stiu ca europa de vest are o populatie imbatranita si are nevoie de un val de forte proaspete care nu poate sa vina decat din est,se pare ca suntem fruntasi si la munca dar si la infractiuni,ce sa spun,Italia este tara cea mai sigura de pe pamant,acolo nu exista decat talhari care vin din Romania, in rest rata de criminalitate este zero...
Eu cred ca este vorba de o manipulare in care opinia publica sa-si indrepte atentia de la adevaratele probleme,se pare ca le reuseste din plin...
Romania este deja in Europa,candva eram granarul ei,drept rasplata ea ne-a facut sa uitam cine suntem...probabil ca in conceptul comunitatii,europene,noi romanii suntem cea mai de joasa speta si nu aveem ce cauta in Europa...nu ma pot abtine sa nu pun si eu o intrebare,ce cauta ea in Romania?


dianabonomi

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:52

Are dreptate pe jumatate. Romanii nu ar trebui lasati sa iasa din tara nici macar pana la toaleta dintre granite fara sa fie controlati si identificati. Unde sunteti dragi preoti sa vedeti ce fac Romanii vostri "ortodoxi" sa vedeti ce fac si apoi sa spuneti ca cipurile de identificare persoana sun mana diavolului. Ar trebui reintroducerea pasaparteler si iesirea pe baza de viza!!!!!!!!!


savvarius

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:53

ITALIENII ne dau lectii de moralitate? Tara care a desavarsit criminalitatea organizata? Mafia ? Broscarii sa nu uite ca nu de mult erau ciuma europei si mai ales a Statelor Unite ! Si sa nu uite ca nu de mult ei erau emigranti in Roamania ! Iar noi i-am primit si i-am lasat chiar sa isi ridice localitati.


lovin1

11 mesaje
Membru din: 5/02/2009
Oras: Bacau

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:57

DAR SA NU UITAM NU TREBUIE SA COBORAM LA NIVELUL LOR TREBUIE SA LUOM EXEMPLU MAI BUN NU AL ITALIENILOR NU CREZI!!!


lov1
Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:58

da...e adevarat...romania nu are ce sa caute in europa!!...si ma refer aici la uniunea europeana....nimeni nu ne-a intrebat dak vrem sau nu sa intram(s-a facut vreu referendum pe tema asta?)....majoritatea romanilor nu voiau sa intre....am fost bagati cu forta!!!
mi se pare k uniunea europeana a dus o politik de cucerire a tuturor statelor...asta e!!!...suntem sclavi intr-un imperiu...in curand ne vor baga cipuri si atunci le va fii mai usor sa ne asupreasca....
dak nu intram in uniunea europeana ar fii fost razboi....


lovin1

11 mesaje
Membru din: 5/02/2009
Oras: Bacau

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:58

NOI TREBUIE SA URMAM ALTE EXEMPLE NU PE CELE ALE ITALIENILOR ..


lov1
ghidarca

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:14

de ce sa fim noi pedepsitzi cei care nu facem asfel de aiureli? ai aducem pe totzi inapoi shi le o taiem jos!!! shi ai castram!!! in fatza la primarie din localitatzile din care provin aceshti dobitoci!!! shi daca nici dupa nu se potolesc sa facem cea facut Vlad Tepes cu vreo 2-3 shi garantat ca invatza shi restu cum sa se comporte in societate cu publicu( shi restu ca ei!) romani au speriat westu! adica uni dintre noi, majoritatea ashi vad de treaba lor, aceste persoane care incalca legea ar trebui pedepsitzi cu legea lor!!!


luv_is_painn

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:22

Dar inainte de toate cred ca cel mai tare ar fi sa invatam sa scriem corect romaneste.....nu??!?!

De la: ghidarca, la data 2009-02-05 17:14:26de ce sa fim noi pedepsitzi cei care nu facem asfel de aiureli? ai aducem pe totzi inapoi shi le o taiem jos!!! shi ai castram!!! in fatza la primarie din localitatzile din care provin aceshti dobitoci!!! shi daca nici dupa nu se potolesc sa facem cea facut Vlad Tepes cu vreo 2-3 shi garantat ca invatza shi restu cum sa se comporte in societate cu publicu( shi restu ca ei!) romani au speriat westu! adica uni dintre noi, majoritatea ashi vad de treaba lor, aceste persoane care incalca legea ar trebui pedepsitzi cu legea lor!!!


tiberiupana

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:25

ESTE ABSOLUT HILAR CA TOCMAI ITALIENII (PRIN PRESA, INSTITUTII SI PRIN UNII OAMENI DE PE STRADA) ISI PERMIT SA STIGMATIZEZE POPORUL ROMAN(BAGAND LA GRAMADA RROMII CU ROMANII, DESI EI STIU EXACT CARE E DIFERENTA PT CA SI IN ITALIA TRAIESC MILIONAE DE CETATENI ITALIENI DE ORIGINE TIGANEASCA).
ITALIENII AU FOST PARIA EUROPEI PESTE 100 DE ANI, AJUNGAND ALUNGATI DE SARACIE SI FOAMETE ,SA SE STABILEASCA CU MILIOANELE DIN ARGENTINA , BRAZILIA , SUA , AUSTRALIA PANA IN FRANTA SI KIAR IN ROMANIA, UNDE ACUM 80 DE ANI EXISTAU SATE COMPACTE DE ITALIENI , MAI ALES IN MUNTENIA SI OLTENIA(VEZI BREZOI, JUD VALCEA DE EX).Numele de familie TALIANU este la fel de comun in Muntenia ca si cel de Grecu.

RADE CIOB DE OALA SPARTA !

Acum peste 100 de ani presa franceza ducea o campanie furibunda impotriva muncitorilor italieni imigrati in Franta cu sutele de mii. Ii acuzau pe drept sau nedret, in masa, de violuri, batai si furturi, si cereau expulzarea lor inapoi in ...Imperiul Austro-Ungar

Se pare italienii nu au invatat nimic din propia istorie, si aplica romanilor raul, tratament care li se servea lor in urma cu cateva generatii in Argetina si Franta, unde erau considerati toti "gitanos" /"gitanes".
Acum ei isi permit sa ii numeasca pe toti romanii "zingari".
Sa nu uite italienii ca istoria se repeta si s-ar putea vreodata sa emigreze si ei in masa in Romania, din nou.
Si asa cei mai mulri cetateni straini care taiesc in Romania sunt cetateni italieni in momentul de fata.
La Timisoara auzi pe strada limba italiana pe orice strada, mai des decat limba maghiara.
Pensionari italienii, care ar muri de foame cu pensii de 500 euro pe luna, inchiriaza apartamente in Timisoara si traiesc ca boeirii acolo.
Sa plece si ei din Romania, nu?

Daca in Romania , basarabenii , si mai ales, rusii si ucrainienii proveniti din Rep Moldova, comit destul de multe infractiuni (vezi cazul Gorbunov), ar trebui si noi romanii sa ii punem la zid pe toti moldovenii de dincolo de Prut?

Autoritatile romane nu ar trebui sa permita asemenea abuzuri de limbaj si sa dea in judecata imediat publicatiille italiene care incita la ura de rasa.

Daca locul Romaniei nu este in Europa, dupa cum isi permit unii italieni sa afirme, atunci nici locul Italiei nu ar fi trebuit sa fie acum 50-60 de ani cand Italia a pus bazele Uniunii Europene alturi de Franta si Germania, desi italienii aveau un nivel de trai mult-inferior fata de celelalte tari cofondatoare, si iatlienii mergeau sa lucreze ca muncitori necalificati in Germania si Franta si unde s-au stabilit cu milioanele, fiind acolo si in ziua de azi.
Nici acum in Italia, nivelulo de trai nu este prea bun in comparatie cu alte state vestice. Doare Grecia mai este sub ei.
Asa ca sa isi vada lungul nasului parul din okii lor.

Si ei sunt "tiganii" Frantei si ai Elvetiei , si totusi nu le reproseaza nimeni asta, la nivel de popor.

NU AVEM DE CE SA NELASAM INTIMIDATI DE IESIRILE DEPLASATE ALE UNOR ITALIENI.POPORUL ROMAN NU ESTE NICI MAI INFERIOR SI NICI MAI TIGAN DECAT CEL ITALIAN. BA DIMPOTIVA ! FRUNTEA SUS!


krystyna463

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:31

Nu am nimic cu tiganii, am cunostinte care sunt de etnie rroma si sunt oameni la locul lor.Dar sincera sa fiu eu as alunga toti rromii care (fac prostii si ilegalitati din Romania )si le-as lua cetatenia ....e dezastruos ce se intampla....-am saturat sa fie Romania pe prima pagina a ziarelor in fiecare luna.
Trebuie sa facem ceva......nu se mai poate asa !!!!!!!!!!!!!


ioneldiniasi

1 mesaj
Membru din: 30/01/2009
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:32

daca sunt cativa indivizi imbecili asta nu inseamna ca suntem toti la fel luai-ar naiba pe libidinosi astia de italieni


krystyna463

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:36

Si ce tot comenteaza italienii ca romanii fac numai rele acolo,dar de cat muncesc nu zice nimeni nimic ,ca merg romanii si muncesc in locul lor pe salarii de mizerie caci ei is lenesi..


lovin1

11 mesaje
Membru din: 5/02/2009
Oras: Bacau

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:39

DAR CINE A SPUS CA NU ESTE ADEVARAT CA NOI ROMANI MUNCIM !!
ERA CA PENTRU TIGANI ,SI DELICVENTI NEAM STRICAT IMAGINEA IN LUME


lov1
necunoscut

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:41

Sunt mindru ca sunt roman si nu vreau sa fiu alaturat linga DRACULA,nici linga TIGANI ,asa se numesc corect aceasta natie,vreau sa merg in EUROPA,AMERICA si sa nu las capul in jos din cauza altora.VREAU sa spun IO SONNO RUMENO si sa nu mi se raspunda TZINGARI .avem foarte multe valori de talie internationala de ce nu le promovam??La inceput plecau doar valori din ROMANIA acum doar oamenii care nu mai au alta cale de a razbi in tara si se degradeaza uman in fata acestora(sclavagism modern)si alta categorie cei fara cultura,certati cu legea care prin faptele lor denigreaza NATIA ROMANA .De ce nu avem si noi cultul personalitatii mai dezvoltat?Ce ne impiedica sa glorificam faptele conationalilor nostri si al stramosilor nostrii.STIU oare acesti mincatori de spaghetesi pastori de capre ca noi am tinut piept turcilor,si altor popoare migratoare,pe cind ei???DACA nu erau americanii dupa 1943 pasteau caprele mult si bine.DE CE ne confunda cu romanii care cersesc pe la coltul strazilor lor ,NU VREAU SA MA CONTOPEASCA CU ACESTIA. Am demnitate ,prestanta,SI SUNT ROMAN


lovin1

11 mesaje
Membru din: 5/02/2009
Oras: Bacau

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:45

SI EU LA FEL DAR VEZI CA IN GENERAL LUMEA CREDE CEI MAI USOR ADEVARUL NU IL INTELEGE SAU NUL ACCEPTA NIMENI...


lov1
Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:45

nu o sa ne laude nimeni niciodata cat muncesc romani in italia s-au in alta tara
dar nici nu cred ca sunt salari de mizerie , ca daca ar fi asa ar sta romani in tara la ei sa munceasca aici ...... deci cred ca salari de mizerie sunt in romania si nu degeaba ne fac astia tigani ca mai nou si noi ne facem tigani .Uitativa la telenovele romanesti cu ce sunt??? cu tigani ....
Pacat ca asa am ajuns dar daca vrem sa ne imbogatim peste noapte sa mai mergem in italia si in alte tari ....


lovin1

11 mesaje
Membru din: 5/02/2009
Oras: Bacau

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:49

DA DAR MANELELE CINE LEA CUMPARAT SI LEA DAT ATU !!! MUZICA NOASTRA UNDE ESTE !!! NE CONTRAZICEM SINGURI NU AVEM CULTURA SA MENTINEM PURA TRADITIA NOASTRA NE SCHIMBAM DUPA CUM BATE VANTUL !!!


lov1
Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:51

Nu am mentionat dar sunt mandru ca sunt roman si o sa incerc toata viata sa ma descurc in tara la mine chiar daca nu o sa fiu bogata si cu vila . Si prin europa o sa ma duc doar in vizita nu sa le muncesc lor

desteaptate romane....


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Romania nu are ce sa caute in Europa?!
Mergi la: