back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Motor hibrid

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 25 Aprilie 2010, ora 01:29

De la: nastasemihail, la data 2010-04-25 01:27:26Ati trecut pe tv. Si de acum 30 ani.

Bravos credeam ca n-am rval pe topicul asta!!!
AI DEPANAT ASA CEVA NU????


Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 25 Aprilie 2010, ora 01:34

De la: IPU, la data 2010-04-25 01:29:46
De la: nastasemihail, la data 2010-04-25 01:27:26Ati trecut pe tv. Si de acum 30 ani.

Bravos credeam ca n-am rval pe topicul asta!!!
AI DEPANAT ASA CEVA NU????

Te duc si mai in urma la trida pentoda!!

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 25 Aprilie 2010, ora 01:36

De la: IPU, la data 2010-04-25 01:29:46
De la: nastasemihail, la data 2010-04-25 01:27:26Ati trecut pe tv. Si de acum 30 ani.

Bravos credeam ca n-am rval pe topicul asta!!!
AI DEPANAT ASA CEVA NU????

DOCTOR WHO!

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 25 Aprilie 2010, ora 02:37

De la: IPU, la data 2010-04-25 01:36:51
De la: IPU, la data 2010-04-25 01:29:46
De la: nastasemihail, la data 2010-04-25 01:27:26Ati trecut pe tv. Si de acum 30 ani.

Bravos credeam ca n-am rval pe topicul asta!!!
AI DEPANAT ASA CEVA NU????

DOCTOR WHO!

MAMA AM PUS-O N-AM RIVAL PI TOPICUL ASTA! SI DACA S-O IVI SIGUR NU-I ALA RAU!!AAA???

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Myself

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Zalau

Postat pe: 26 Aprilie 2010, ora 17:36

IPU: Fii sigur ca nu eu iti sunt rival. Am sa-ti raspund pe rand. Nu inteleg de ce esti asa agitat. In primul rand nu inteleg ce legatura are un oscilator cu un final Darlington. Eu stiu ca sunt doua etaje diferite care se pot folosi independent sau combinate cu tot felul de montaje, in functie de aplicatie.La capitolul "curent pulsatoriu, tensiune pulsatorie: m-ai incuiat, dar nu m-ai prins ca nici eu nu m-am prins:) Eu nu fug nicaieri...de cine? Dar daca tot ne pierdem vremea vad ca, macar as vrea sa raman si eu cu ceva. Discutiile in contradictoriu uneori pot fi constructive. De Simatic S7-3000, habar n-am. Cu ce se mananca? De Tv color "30007" n-am auzit. Dar un final video pe care insinuezi aici, cum cred eu, functioneaza in clasa D. Adica are o "subpurtatoare" cu o frecventa mare, care este modulata de semnalul video! Ai vrit sa zici TRIODA probabil si pentoda....tetroda...dioda sau ce mai vrei. Apropo de asta mai am in pod aparate din astea vechi care mai functionau cand le-am pus in colectie pentru piese de muzeu. Mai ascult cand sunt la casa parinteasca, un aparat de radio cu pick-up pt. vinil, mai putin vechi "Traviata". care merge inca. La calc mere si subwooferu`:) Nu mai fi asa increzut. Mai invata si altii. Eu am exersat din copilarie. A fost si este un hobby de al meu, de multa vreme si meserie pe care o practic cu drag de mult timp. Respect. Sa fii fara rival!:) Nu fii asa nerabdator, sunt aici doar pentru tine!:) Myself

Raporteaza abuz de limbaj
Myself
Myself

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Zalau

Postat pe: 26 Aprilie 2010, ora 17:40

De la: Myself, la data 2010-04-26 17:36:36 IPU: Fii sigur ca nu eu iti sunt rival. Am sa-ti raspund pe rand. Nu inteleg de ce esti asa agitat. In primul rand nu inteleg ce legatura are un oscilator cu un final Darlington. Eu stiu ca sunt doua etaje diferite care se pot folosi independent sau combinate cu tot felul de montaje, in functie de aplicatie.La capitolul "curent pulsatoriu, tensiune pulsatorie: m-ai incuiat, dar nu m-ai prins ca nici eu nu m-am prins:) Eu nu fug nicaieri...de cine? Dar daca tot ne pierdem vremea vad ca, macar as vrea sa raman si eu cu ceva. Discutiile in contradictoriu uneori pot fi constructive. De Simatic S7-3000, habar n-am. Cu ce se mananca? De Tv color "30007" n-am auzit. Dar un final video pe care insinuezi aici, cum cred eu, functioneaza in clasa D. Adica are o "subpurtatoare" cu o frecventa mare, care este modulata de semnalul video! Ai vrit sa zici TRIODA probabil si pentoda....tetroda...dioda sau ce mai vrei. Apropo de asta mai am in pod aparate din astea vechi care mai functionau cand le-am pus in colectie pentru piese de muzeu. Mai ascult cand sunt la casa parinteasca, un aparat de radio cu pick-up pt. vinil, mai putin vechi "Traviata". care merge inca. La calc mere si subwooferu`:) Nu mai fi asa increzut. Mai invata si altii. Eu am exersat din copilarie. A fost si este un hobby de al meu, de multa vreme si meserie pe care o practic cu drag de mult timp. Respect. Sa fii fara rival!:) Nu fii asa nerabdator, sunt aici doar pentru tine!:) Myself

P.S. Am uitat sa-ti spun ca 100W nu este limita la un amplificator Darlington cu 2N3055....Vezi doar cum le legi in paralel si cu cat il alimentezi:)) O zi buna!

Raporteaza abuz de limbaj
Myself
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 26 Aprilie 2010, ora 21:29

De la: Myself, la data 2010-04-26 17:40:06
De la: Myself, la data 2010-04-26 17:36:36 IPU: Fii sigur ca nu eu iti sunt rival. Am sa-ti raspund pe rand. Nu inteleg de ce esti asa agitat. In primul rand nu inteleg ce legatura are un oscilator cu un final Darlington. Eu stiu ca sunt doua etaje diferite care se pot folosi independent sau combinate cu tot felul de montaje, in functie de aplicatie.La capitolul "curent pulsatoriu, tensiune pulsatorie: m-ai incuiat, dar nu m-ai prins ca nici eu nu m-am prins:) Eu nu fug nicaieri...de cine? Dar daca tot ne pierdem vremea vad ca, macar as vrea sa raman si eu cu ceva. Discutiile in contradictoriu uneori pot fi constructive. De Simatic S7-3000, habar n-am. Cu ce se mananca? De Tv color "30007" n-am auzit. Dar un final video pe care insinuezi aici, cum cred eu, functioneaza in clasa D. Adica are o "subpurtatoare" cu o frecventa mare, care este modulata de semnalul video! Ai vrit sa zici TRIODA probabil si pentoda....tetroda...dioda sau ce mai vrei. Apropo de asta mai am in pod aparate din astea vechi care mai functionau cand le-am pus in colectie pentru piese de muzeu. Mai ascult cand sunt la casa parinteasca, un aparat de radio cu pick-up pt. vinil, mai putin vechi "Traviata". care merge inca. La calc mere si subwooferu`:) Nu mai fi asa increzut. Mai invata si altii. Eu am exersat din copilarie. A fost si este un hobby de al meu, de multa vreme si meserie pe care o practic cu drag de mult timp. Respect. Sa fii fara rival!:) Nu fii asa nerabdator, sunt aici doar pentru tine!:) Myself

P.S. Am uitat sa-ti spun ca 100W nu este limita la un amplificator Darlington cu 2N3055....Vezi doar cum le legi in paralel si cu cat il alimentezi:)) O zi buna!

Intentia mea a fost sa atrag cunoscatori care sa ma contrazica!
Vad ca te pricepi, si afirmi ca practici ca hobby electronica.
E bine, hai sa discutam de electrolizorul hho si sa dam trimiteri spre adrese care sunt bune ,poate i-l realizam si noi.
RECTIFICARE:GRESEALA INTENTIONATA-Era vorba de telecolor 3007,simatic s7-300,plc,trioda pentoda, si vad ca si Mihai se pricepe la televizoare ca si tine dealtfe! Abia astept sa" conlucram" intr-un domeniu drag mine inca de mic copil! Intrebarea mea era daca a-ti vazut o schema pe undeva de tipul asta de electrolizor ,fiindca am vazut pe net si la vinzare dar nu am auzit de la nimeni de cit de seriosi sunt cei care-l comercializeaza.

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Myself

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Zalau

Postat pe: 27 Aprilie 2010, ora 19:04

Nu cunosc. Banuiesc ca te referi la ceva ce face electroliza. Nu stiam ca se cheama si asa. Daca ma va interesa am sa intreb de tata net. Suficient de multe greseli "intentionate":) Sa mai rad? N-am de cine.

Raporteaza abuz de limbaj
Myself
Myself

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Zalau

Postat pe: 27 Aprilie 2010, ora 20:17

Eu chiar nu vreu sa te contrazic deloc. Abia astept sa mai nascocesti ceva, poate imi da vre-o idee. Eu nu "practic electronica ca hobby". Eu chiar practic electronica ca meserie, sunt electronist la o mare firma internationala, pentru care sunt platit, deci sunt profesionist in meseria mea. La interviu au picat cativa ingineri mai tineri , unul avea chiar doua facultati de profil pentru firma respectiva:)) si eu am fost ales chiar daca nu aveam studii superioare. La straini profesionalismul primeaza nu nepotismul si politica ca la noi. Bravo lor din acest punct de vedere.Stiu sa profite de forta noastra de munca eftina. Hobby este placerea de a cunoaste si a afla lucrui noi, si interesante care sa-ti dea o satisfactie de cunoastere, si de a putea realiza lucruri noi, de ce nu inedite daca se poate cu contributia imaginatiei si a puterii de creatie.Cred ca abia suntem tangential pe langa topic si stiu ca o sa argumentezi pro cu electroliza, daca am intuit bine. Daca te gandesti la ce cred eu ca vrei sa faci, te sfatuiesc sa fii foarte responsabil, cu foarte mare bagare de seama si grija pentru ca este extrem de periculos. Iti spun din propria experienta. Chiar nu e de saga. Apropo de asa zisa "electrolizor" eu am invatat la liceu in anul I la fizica ce este electroliza si cum se face, chiar am facut cateva incercari in laborator. Dah, "MOSUL" si "DOCTOR WHO" mai tine minte si acum. De greselile intentionate mie mi se pare ca sunt cam multe, si cele de alta data neintentionate. De televizoare...am diploma de depanator Radio-TV si alte aparate electronice de cea mai buna scoala postliceala din Romania din Timisoara, si am practicat depanarea 18 ani neintrerupt (uneori zi si noapte:)) Nu stiu ce vrei sa faci acest "electrolizor' dar nu cred ca e nevoie sa-l cumperi daca vrei unul. E una din cele mai simple instalatii electrice folosite in modul de principiu de functionare.

Raporteaza abuz de limbaj
Myself
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 27 Aprilie 2010, ora 21:43

De la: Myself, la data 2010-04-27 20:17:53Eu chiar nu vreu sa te contrazic deloc. Abia astept sa mai nascocesti ceva, poate imi da vre-o idee. Eu nu "practic electronica ca hobby". Eu chiar practic electronica ca meserie, sunt electronist la o mare firma internationala, pentru care sunt platit, deci sunt profesionist in meseria mea. La interviu au picat cativa ingineri mai tineri , unul avea chiar doua facultati de profil pentru firma respectiva:)) si eu am fost ales chiar daca nu aveam studii superioare. La straini profesionalismul primeaza nu nepotismul si politica ca la noi. Bravo lor din acest punct de vedere.Stiu sa profite de forta noastra de munca eftina. Hobby este placerea de a cunoaste si a afla lucrui noi, si interesante care sa-ti dea o satisfactie de cunoastere, si de a putea realiza lucruri noi, de ce nu inedite daca se poate cu contributia imaginatiei si a puterii de creatie.Cred ca abia suntem tangential pe langa topic si stiu ca o sa argumentezi pro cu electroliza, daca am intuit bine. Daca te gandesti la ce cred eu ca vrei sa faci, te sfatuiesc sa fii foarte responsabil, cu foarte mare bagare de seama si grija pentru ca este extrem de periculos. Iti spun din propria experienta. Chiar nu e de saga. Apropo de asa zisa "electrolizor" eu am invatat la liceu in anul I la fizica ce este electroliza si cum se face, chiar am facut cateva incercari in laborator. Dah, "MOSUL" si "DOCTOR WHO" mai tine minte si acum. De greselile intentionate mie mi se pare ca sunt cam multe, si cele de alta data neintentionate. De televizoare...am diploma de depanator Radio-TV si alte aparate electronice de cea mai buna scoala postliceala din Romania din Timisoara, si am practicat depanarea 18 ani neintrerupt (uneori zi si noapte:)) Nu stiu ce vrei sa faci acest "electrolizor' dar nu cred ca e nevoie sa-l cumperi daca vrei unul. E una din cele mai simple instalatii electrice folosite in modul de principiu de functionare.
ACUM E RINDUL TAU! Dar daca lucrezi intr-o mare firma internationala inseamna ca lucrezi cu" automatizarile"! Si sa nu te faci ca nu stii ce sunt plc-urile,convertizoarele de faza si frecventza{chiar daca suntem pe linga topic,sa ne scuze initiatorul, ], si sa-mi spui si mie cum pot copia programul de pe simaticul s5 100u de pe rss-ul sau! Si ce converter pot sa folosesc ca sa-l transform in a-l descarca cu windous xp pe alt plc de aceeasi factura ! Daca ai concurat cu ingineri si i-ai facut praf "ajuta-ma si pe mine cu informatia" asta daca totusi esti pe o linie de automatizare si nu montezi componente de calculatoare! Mi-am dat seama ca ma "iei la bist" din exprimare stai linistit ,si nu te supara ca mi-am dat seama! E lectrolizorul ma interesa sa alimentez o simpla dacia1400 cu hidrogen! Stiu ce implica asta pentru ca ma pricep si la chimie si la fizica! Si sunt la virsta ai care le lucrez aproape nemteste! Si eu lucrez ca electronist automatist la o firma germana! Si eu am diploma de depanator RTV de la 17 ani!, Dar asta nu are nici o importanta! Aici e vorba virtual de ce am puta sa discutam in ceea ce priveste o realizare! Ps Am o consola PG 186 si nu pot s-o folosesc fiindca nu cunosc limbajul de programare MS DOS SI NU STIU CE COMENZI SA-I DAU SA AFLU CE E PE FLOPY DISC! Ca incarcatura!

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 27 Aprilie 2010, ora 21:47

Daca vrei putem discuta si de televizoare! Dar despre lcd-uri sau cu plasma! Restul nu ma mai intereseaza ,sunt plictisit de aceleasi"etaje"! ,timp de 23 de ani!

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 05:00

Bai e topic de motoare hibride aici. Nu e de electronica. Ia deschideti-va topic. Ca eu vreau sa aflu de masini din astea.
Am impresia ca cei ce conduc mai citesc si forumuri. Ca brusc s-au trezit si ei cu masini hibride si electrice.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 05:01

Chestia e ca ei iau bani si se lauda cu deciziile lor iar noi care influentam si readucem in discutie astfel de probleme, ne alegem cu .....nimic.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 05:10

De la: nastasemihail, la data 2010-04-28 05:00:28Bai e topic de motoare hibride aici. Nu e de electronica. Ia deschideti-va topic. Ca eu vreau sa aflu de masini din astea.
Am impresia ca cei ce conduc mai citesc si forumuri. Ca brusc s-au trezit si ei cu masini hibride si electrice.
topic despre ELECTRONICE
DECRET -----Se deschide acest topic despre elect ronice si se opresc motoarele

Raporteaza abuz de limbaj
toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 05:19

De la: nastasemihail, la data 2010-04-28 05:00:28Bai e topic de motoare hibride aici. Nu e de electronica. Ia deschideti-va topic. Ca eu vreau sa aflu de masini din astea.
Am impresia ca cei ce conduc mai citesc si forumuri. Ca brusc s-au trezit si ei cu masini hibride si electrice.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Myself

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Zalau

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 16:17

Nu stiu. Eu am CD de instalare, fac programul masinii dupa nevoi si il transfer...sau daca-l il am deja pur si simplu il "torn" in PLC. Daca am probleme cu programul (mai "sare") mai ales cele mai vechi la care nu am avut beckup copiez de pe alta masina in laptop si inlocuiesc programul vechi. Cu DOS...si eu ma documentez...am invatat prea putine comenzi. Am un manual, mai citesc daca trebe, sau caut pe net. Nevoia te invata

Raporteaza abuz de limbaj
Myself
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 16:25

De la: nastasemihail, la data 2010-04-28 05:01:54Chestia e ca ei iau bani si se lauda cu deciziile lor iar noi care influentam si readucem in discutie astfel de probleme, ne alegem cu .....nimic.

cu antrenament la batut tastatura

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 16:28

De la: Myself, la data 2010-04-28 16:17:43Nu stiu. Eu am CD de instalare, fac programul masinii dupa nevoi si il transfer...sau daca-l il am deja pur si simplu il "torn" in PLC. Daca am probleme cu programul (mai "sare") mai ales cele mai vechi la care nu am avut beckup copiez de pe alta masina in laptop si inlocuiesc programul vechi. Cu DOS...si eu ma documentez...am invatat prea putine comenzi. Am un manual, mai citesc daca trebe, sau caut pe net. Nevoia te invata

Faci reparatiile masinilor pe calc?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 21:50

De la: Myself, la data 2010-04-28 16:17:43Nu stiu. Eu am CD de instalare, fac programul masinii dupa nevoi si il transfer...sau daca-l il am deja pur si simplu il "torn" in PLC. Daca am probleme cu programul (mai "sare") mai ales cele mai vechi la care nu am avut beckup copiez de pe alta masina in laptop si inlocuiesc programul vechi. Cu DOS...si eu ma documentez...am invatat prea putine comenzi. Am un manual, mai citesc daca trebe, sau caut pe net. Nevoia te invata
Asa i-mi placi! Tine-o tot asa! Ce frate a-ti monopolizat topicul? Usor usor "ne tatonam" si ajungem si la motorul cu magneti permanent!Fie ei in rotor sau in stator,desi eu sunt in continuare cum naiba merge motorul asta ,care nu are pierderi in miez !MIEZ "TOLE? Bare rotorice in scurt, stator ,magnet permanent,rotor cu magneti permanenti!? Orice motor hibrid dupa umila mea intelegere poa" sa fie combinatia a doua "alimentari,electrica,bemzina,hidrogen,benzina!DACA E S-O LUAM ASA SI MOTORUL ALIMENTAT CU GPL SAU BENZINA PRIN ALTERNANTA POA" SA FIE HIBRID!AAA? CA LA TV-URILE DIN ANII 70-80-OLIMP H2 nu-i asa MISELF? .....!PS: am vazut motoare cu magnet permanent pe rotor in loc de infasurari si nu sunt prea reusite!

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 21:54

De la: Myself, la data 2010-04-28 16:17:43Nu stiu. Eu am CD de instalare, fac programul masinii dupa nevoi si il transfer...sau daca-l il am deja pur si simplu il "torn" in PLC. Daca am probleme cu programul (mai "sare") mai ales cele mai vechi la care nu am avut beckup copiez de pe alta masina in laptop si inlocuiesc programul vechi. Cu DOS...si eu ma documentez...am invatat prea putine comenzi. Am un manual, mai citesc daca trebe, sau caut pe net. Nevoia te invata

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 21:55

De la: IPU, la data 2010-04-28 21:54:18
De la: Myself, la data 2010-04-28 16:17:43Nu stiu. Eu am CD de instalare, fac programul masinii dupa nevoi si il transfer...sau daca-l il am deja pur si simplu il "torn" in PLC. Daca am probleme cu programul (mai "sare") mai ales cele mai vechi la care nu am avut beckup copiez de pe alta masina in laptop si inlocuiesc programul vechi. Cu DOS...si eu ma documentez...am invatat prea putine comenzi. Am un manual, mai citesc daca trebe, sau caut pe net. Nevoia te invata


SI CE PROGRAM FOLOSESTI LA COPIEREA PROGRAMULUI DE PE ALTE PLC-URI SAU CONVERTIZ.?

Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Myself

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Zalau

Postat pe: 29 Aprilie 2010, ora 16:09

Programul este livrat de producator la livrare

Raporteaza abuz de limbaj
Myself
Myself

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Zalau

Postat pe: 29 Aprilie 2010, ora 16:11

Nu Mihai, laptopul meu inca nu stie sa repare nimik. M-ajuta la diagnostic si la programat automate. De fapt poate repara programele "sarite" (defecte).

Raporteaza abuz de limbaj
Myself
Fosta membra 9am.ro

1449 mesaje
Membru din: 2/11/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 30 Aprilie 2010, ora 00:47

Eu nu "practic electronica ca hobby". Eu chiar practic electronica ca meserie, sunt electronist la o mare firma internationala, pentru care sunt platit, deci sunt profesionist in meseria mea. La interviu au picat cativa ingineri mai tineri , unul avea chiar doua facultati de profil pentru firma respectiva:)) si eu am fost ales chiar daca nu aveam studii superioare.

E bine, hai sa discutam de electrolizorul hho si sa dam trimiteri spre adrese care sunt bune ,poate i-l realizam si noi.

Nu cunosc Sa mai rad? N-am de cine.

Banuiesc ca te referi la ceva ce face electroliza. Nu stiam ca se cheama si asa. Daca ma va interesa am sa intreb de tata net. Suficient de multe greseli "intentionate":)


Am o consola PG 186 si nu pot s-o folosesc fiindca nu cunosc limbajul de programare MS DOS SI NU STIU CE COMENZI SA-I DAU SA AFLU CE E PE FLOPY DISC! Ca incarcatura!

1 Nu stiu. Eu am CD de instalare, fac programul masinii dupa nevoi si il transfer...sau daca-l il am deja pur si simplu il "torn" in PLC. Daca am probleme cu programul (mai "sare") mai ales cele mai vechi la care nu am avut beckup copiez de pe alta masina in laptop si inlocuiesc programul vechi. Cu DOS...si eu ma documentez...am invatat prea putine comenzi. Am un manual, mai citesc daca trebe, sau caut pe net. Nevoia te invata

Faci reparatiile masinilor pe calc?

SI CE PROGRAM FOLOSESTI LA COPIEREA PROGRAMULUI DE PE ALTE PLC-URI SAU CONVERTIZ.?


2 Nu stiu. Eu am CD de instalare, fac programul masinii dupa nevoi si il transfer...sau daca-l il am deja pur si simplu il "torn" in PLC. Daca am probleme cu programul (mai "sare") mai ales cele mai vechi la care nu am avut beckup copiez de pe alta masina in laptop si inlocuiesc programul vechi
.
SI CE PROGRAM FOLOSESTI LA COPIEREA PROGRAMULUI DE PE ALTE PLC-URI SAU CONVERTIZ.?

Programul este livrat de producator la livrare

E O NECONCORDANTA IN CELE SPUSE DE TINE!

PACT CREDEAM CA E.... CEVA!! MA LAS PAGUBAS SI TOPICUL ASA CUM A FOST INAINTE,, DE AICI INCOLO!


Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Mai 2010, ora 14:24

De la: nastasemihail, la data 2010-03-21 06:41:34Nu ai dreptate Mytcor. Motorul cu ardere interna la fel ca orice mecanism pe principii mecanice isi trage cam ultimele clipe. Consum mare si rentabilitate mica. La cel electric randamentul ajunge si la 90%. Sursa de energie cred ca am spus-o. NICIDECUM PILE AUTONOME LA ACEST NIVEL TEHNIC. Cu incarcare de acumulatori, intermediar. Si in viitor panouri solare sau pile atomice. Sau un sistem care deja este la locomotive. Dar nu e rentabil. Viitorul motoarelor electrice e asigurat de simplitatea lor. Sursele de energie sint inca o problema. Dar sint deja solutii. care nu se aplica din cauza acestei curse nebune a motoarelor cu ardere interna.
Se inlocuieste tot acel mecanism al motoarelor cu ardere interna, cu un motor extrem de simplu, electric. Iar manevrabilitatea celor electrice, intrece orice asteptari. Depinde de tipul de motor. In plus, cu ele se poate face automatizare TOTALA. Adica soferul poate dormi efectiv in timp ce masina merge. Motorul electric se preteaza 100% la asta.
Motorul hibrid e doar o trecere spre visul oricarui sofer. Sa doarma la volan.



...pânã-n prezent nu prea observ sã mã fi contrazis, aºtept sã mã contrazici cu ceva; strong !

pe unde hãlãduieºti ?

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Mai 2010, ora 07:42

Nu am de gind sa mai contrazic pe nimeni. Sau sa ma mai contrazic cu nici un forumist. Imi expun ideile. Si daca sint contrazis nu raspund.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Mai 2010, ora 07:45

Fiindca eu cind raspund pe topice serioase, intru doar daca ma pricep sau am ceva concret de spus. Chiar din experienta sau gindite de mine. mai bine spus majoritatea imi ....vin.
Ca la majoritatea oamenilor. Doar ca eu sint mai curajos si spun. Nu improvizez.
Unde e gluma se cunoaste.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Mai 2010, ora 07:46

De la: mytcor, la data 2010-05-18 14:24:17
De la: nastasemihail, la data 2010-03-21 06:41:34Nu ai dreptate Mytcor. Motorul cu ardere interna la fel ca orice mecanism pe principii mecanice isi trage cam ultimele clipe. Consum mare si rentabilitate mica. La cel electric randamentul ajunge si la 90%. Sursa de energie cred ca am spus-o. NICIDECUM PILE AUTONOME LA ACEST NIVEL TEHNIC. Cu incarcare de acumulatori, intermediar. Si in viitor panouri solare sau pile atomice. Sau un sistem care deja este la locomotive. Dar nu e rentabil. Viitorul motoarelor electrice e asigurat de simplitatea lor. Sursele de energie sint inca o problema. Dar sint deja solutii. care nu se aplica din cauza acestei curse nebune a motoarelor cu ardere interna.
Se inlocuieste tot acel mecanism al motoarelor cu ardere interna, cu un motor extrem de simplu, electric. Iar manevrabilitatea celor electrice, intrece orice asteptari. Depinde de tipul de motor. In plus, cu ele se poate face automatizare TOTALA. Adica soferul poate dormi efectiv in timp ce masina merge. Motorul electric se preteaza 100% la asta.
Motorul hibrid e doar o trecere spre visul oricarui sofer. Sa doarma la volan.



...pânã-n prezent nu prea observ sã mã fi contrazis, aºtept sã mã contrazici cu ceva; strong !

pe unde hãlãduieºti ?

Tu ai spus ca motorul electrica e terminat. Tu, nu eu.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Mai 2010, ora 07:46

De la: nastasemihail, la data 2010-05-20 07:42:22Nu am de gind sa mai contrazic pe nimeni. Sau sa ma mai contrazic cu nici un forumist. Imi expun ideile. Si daca sint contrazis nu raspund.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Mai 2010, ora 07:46

De la: nastasemihail, la data 2010-05-20 07:45:06Fiindca eu cind raspund pe topice serioase, intru doar daca ma pricep sau am ceva concret de spus. Chiar din experienta sau gindite de mine. mai bine spus majoritatea imi ....vin.
Ca la majoritatea oamenilor. Doar ca eu sint mai curajos si spun. Nu improvizez.
Unde e gluma se cunoaste.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Motor hibrid
Mergi la: