back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Istoria tragica a bucovinei,basarabiei si tinutului herta

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 18:05

n anii " 80 , cel mai bogat grup etnic din fostul URSS , erau.........romanii din Maramuresul de Nord , exemplu de oameni harnici , gospodari si chibzuiti .
La inceputul anilor " 90 , Ucraina a emis pretentii teritoriale fata de judetul Suceava ( Bucovina de Sud ) si orasul Galati . Pretentia ucraineana a fost sustinuta public de catre reprezentantul minoritatii ucrainene din ..... Parlamantul Romaniei .
Subiect de meditatie :
Chisinau in Basarabia , Chisinau Cris in Transilvania
Tinutul Lapusna in Basarabia , Tara Lapusului in Transilvania .


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 03:40

Victor Socaciu - Cantec pentru mama lor:

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Bat-o vina, bat-o strechea
Trage-aicea cu urechea.
Mai romane, om sarac
Iara ti-au venit de hac.

Ne promit marea cu sarea
Si conduc aiurea tara.
Opozanti si potentati
V-ati batut iar joc frati.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Politrucii-si fac concedii
Pe la Cannes, Hawai, ca regii
Pensionarii, pedagogii
Au ajuns precum milogii.

Venetici fac pretul painii
Iar la cozi stam noi, romanii
Muncitorii n-au salarii,
Curvele pupa dolarii.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Romania-i de vanzare
Cu uzini, crese, hotare.
Spagile au zornait,
Algoritmu-i multumit.

Dumnezeu dac-ar veni
Prim-ministru intr-o zi
L-am manji si i-am gasi
Cazier la SRI.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 08:22

In decembrie 1990 , Ucraina isi declara independenta . Ministerul de Externe al Romaniei , pritr - un rar gest viril si patriotic , declara ca nu recunoaste independenta acestui stat , pana nu se rezolva problema teritoriilor romanesti ocupate . Ucraina propune pe loc concesii : autonomia Bucovinei si retrocedarea Hertei . Ar fi trebuit ca guvernul Romanei sa continuie presiunile pana la obtinerea retrocedarii nu numai a Hertei dar si a Bucovinei , Hotinului si Buceagului ( inclusiv Delta secundara si Insula Serpilor ) . Dar ..... lovitura de teatru . In ciuda situatiei favorabile , a doua zi Romania recunoste independenta Ucrainei si .... uita subiectul . In 1995 , un grup de patrioti romani din Cadrilater , incep lupta pentru eliberarea de sub jugul bulgaresc . Lupta lor consta in afise prounioniste cu Romania si antibulgaresti , in macularea unor monumante care preamareau ocupatia bulgara . Tembelul guvern al Romaniei declara ca ..... nu are niciun amestec , ca nu - i asa doreste mentinerea relatiilor de buna vecinatate cu hotul de la sud , etc , etc , etc . Gretos !
Pentru a se cunoste procesul istoric al formarii Romaniei Mari , in anul de gratie 1918 , recomand si aici , ceea ce am recomandat si in lata parte , cartea : " Istoria Marelui Razboi " , autor Ioan Kiritescu , editura Casa Scoalelor , Bucuresti 1926 , cu referire expresa la volum IV . Cartea este rarisima dar merita . Poate se va gasi un editor care sa faca gestul patriotic de a o republica , evident cu textul integral .


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 09:02

In 2007, romanii din Herta ( 94 % din populatie ) , la fel ca si asociatii din statul roman , cer vehement denuntarea odiosului tratat de la Neptun din 2 iunie 1997 . Guvernul Romaniei , tace ca un peste .
Partidele Agrarian si Comunist din Moldova au in platforma program si au declarat public in campanii electorale ca doresc infiintarea Moldovei Mari , care sa includa si teritoriul din statul roman cuprins intre Prut si Carpati , adica judetele : Galati , Vaslui , Iasi , Botosani , Suceava , Neamt , Bacau si Vrancea . Un inalt oficial de la Chisinau face o astfel de declaratie la sfarsitul anilor " 90 , la .... Slanic Moldova , unde - si petrecea concediul . Guvernul Romaniei , cade intr - un impasibil dolce far niente !
Cata deosebire intre impotenta guvernului de la Bucuresti si demnitatea guvernului grec ! Cand Macedonia si - a declarat independenta , Grecia a refuzat sa o recunoasca sub acest nume , a facut presiuni in acest sens si a reusit . Motivele : Sudul provinciei Macedonia , este in Grecia , iar denumirea de Macedonia face parte din patrimoniul grecesc . Grecia nu recunoste nici acum tratatul de la Luassane , prin care i s - a rapit in favoarea Turciei , Tracia Orientala cu orasul Constantinopol , Bazinul Marii Marmara si Coasta Asiei Mici ( Miletu , Efesul , Didona , etc )
Cata deosebire intre inconstienta clasei politice romanest , care dintr - o bazgalirura de stilou , la 2 iunie 1997 , cedeaza zeci de mii de kilometri patrati din teritoriul national , si demnitatea Frantei si Spaniei , care sunt in litigiu de la 300 de metri patrati . Nu cedeaza niici una , pentru ca aplica principiul , ca fiecare palma din teritoriul national , este sfanta !


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 09:20

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-04-11 09:02:45In 2007, romanii din Herta ( 94 % din populatie ) , la fel ca si asociatii din statul roman , cer vehement denuntarea odiosului tratat de la Neptun din 2 iunie 1997 . Guvernul Romaniei , tace ca un peste .


Tratatul din 1997 facut de Emil Constantinescu ,absolut necesar in acele conditii pentru aderarea la UE si NATO,expira in mod normal in 2007 .A fost facut pe 10 ani iar daca Base nu l-a denuntat(lucru pe care putea sa-l faca lejer,acum noi eram in NATO si UE iar Ucraina este pusa in pozitia in care am fost noi in 1997) s-a prelungit automat cu inca 5 ani .Deci,guvernul Romanii nu avea treaba cu acet tratat,singurul care putea sa-l denunte era presedintele Romaniei ,Traian Basescu .Desi nu a denuntat Tratatul, nici nu a " tacut ca un peste"ci ...l-a injurat pe Emil Constantinescu .Asa face Base mereu cand greseste ,injura si da vina pe altii .


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 13:36

Despre furtul Bucovinei , Basarabiei , Hertei si Cadrilaterului , informatii pertinete si substantiale in cartea " Insula Serpilor " , autor Dominut Munteanu , profesor de istorie la Academia Navala . Cartea a parut la editura Muntenia , din Constanta in anul 2002 .
Insula Serpilor a fost cedata in mai 1948 , alaturi de alte cinci insule de pe bratul Chilia , in baza unui proces verbal intocmit la fata locului . Cedarea a fost tinuta secret opiniei publice din Romania . MAN , a legiferat acest act , abia in anul 1962 .
La trasarea frontierei maritime dintre Romania si URSS , dupa cedarea insulei Serpilor , din partea romana , a participat amiralul Tocilescu , seful Serviciului de Cartografie Marina . Tocilescu a demonstrat ca pretentiile sovietice asupra platoului continental al Marii Negre , sunt absurde si nu au un fundament matematic . In consecinta a refuzat sa semneze documentele care stabileau noua frontiera maritima dintre Romania si URSS . A fost condamnat la moarte si executat de catre guvernul probolsevic al Romaniei acelor timpuri . Acum in 2009 , cand au fost atatea surle si trambite , pentru recuperarea unei parti a platoului continental , numele acestui martir , nu a fost pomenit .
Cadrilaterul a fost recuperat , prin jertfa soldatilor romani ( printre care si a strabunicului meu dinspre mama ) , in 1913 , dupa ce , datorita manevrelor Rusiei , Congresul de la Berlin din 1878 , a refuzat revenirea vechii Tari a Carvunei in interiorul granitelor nationale . In septembrie 1940 , cu sprijinul Germaniei , Bulgaria rapeste iarasi Cadrilaterul . Teritoriul cedat Bulgarilor in 1940 , era mai mare decat teritoriul reunificat cu tara in 1913 . Mai mult , frontiera maritima dintre Romania si Bulgaria , nu este perpendiculara pe tarm , asa cum prevad legile internationale , ci este inclinata in defavoarea Romaniei , oferind Bulgariei ape teritoriale bogate in hidrocarburi , la care in nici un caz nu are dreptul . Aceasta " inclinare " a frontierei , este tot opera comunistilor lui Gheorghiu Dej , foarte darnici cu fratii lor .
Gane , a zugravit in mod remarcabil si atractiv istoria Moldovei si Tarii Romanesti , in cartile " Trecute vieti de doamne si domnite " si in " Trecute vieti de jupanese si jupanite " . Deasemeni a participat la razboi si a scris o carte despre campania din Balcani , din 1913 , a carei finalitate a fost recuperarea Cadrilaterului . Pentru interesanta zugravire a istoriei neamului , pe care a facut - o in cartile sale , comunistii il arunca in puscarie , unde moare datorita chinurilor in 1962 .


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 13:50

PENTRU VANEAMARIN . ADERAREA LA NATO SI UE , NU JUSTIFICA IN NICI UN CAZ CEDARILE TERITORIALE SI ABANDONAREA ROMANILOR DIN ACESTE TERITORII LA 2 IUNIE 1997 ! SEMNAREA ACESTEI MIZERII , RAMANE UN ACT CRIMINAL DE INALTA TRADARE NATIONALA . LA FEL SI TRATATUL CU BULGARIA PRIN CARE S - AU RECUNOSCUT ACTUALELE FRONTIERE , CEDANDU - SE CADRILATERUL ( RAPTUL CADRILATERULUI - TARA CARVUNEI , DIN 1940 , ESTE UN ACT JURIDIC LOVIT DE NULITATE ABSOLUTA , DE VREME CE ESTE REZULTATUL UNUI DICTAT , IMPUS DE UN STAT SI UN REGIM POLITIC CARE A PRIMIT OPROBIUL UMANITATII - GERMANIA FASCISTA ) !
UE SI NATO NU AU ADUS NIMIC BUN ROMANEI , IAR PIERDEREA UNUI SFERT DIN TERITORIUL NATIONAL , PENTRU ACEASTA ADERARE , ESTE CEA MAI FORMIDABILA PROSTIE POLITICA DIN ISTORIA TARII !


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 16:48

Poporul de imparati din tara nimanui



Astazi, popoarele care au daruit lumii marile civilizatii ori au disparut (sumerienii, persii, vechii egipteni, incasii...), ori, comparativ cu gloria trecuta, vegeteaza (grecii, italienii, olandezii, spaniolii, portughezii, englezii, turcii, arabii etc.). Noi, cei nascuti din ciocnirea a doua civilizatii care au modelat fata Lumii Vechi, traco-daca si romana, nu am avut inca momentul nostru de stralucire. Ba parca, cel putin teritorial, traim intr-un regres continuu!
Suntem un popor nascut batran, sau neterminat, spun unii, popor vegetal, proclama altii! Strainii sunt de vina si faptul ca ne-am nascut in calea rautatilor, proclamam noi! Sau greaua mostenire a trecutului, sustine fiecare generatie, lamentandu-se ca nu sunt vremurile sub oameni, ci bietul om sub vremi si refuzand sa priceapa ca omul nu poate fi sub vremi, ci tot sub oameni, sub alti oameni care au avut taria sa-si supuna vremurile! Si niciodata nu ne-am pus intrebarea de bun-simt... Dar noi, noi chiar nu avem nici o vina?
Strainii ne resping pentru ca au ceva cu noi sau pentru ca nu pot sa ne inteleaga? Dar noi, noi ii intelegem, oare? Am facut ceva concret sa-i intelegem si sa ne facem intelesi? Ii vorbim strainului, adesea copilul sau chiar nepotul nostru, la scara Istoriei, in limba lui si pe coordonatele mentalului lui, sau in limba noastra si coordonatele gandirii noastre intortocheate, de ghiuj batran si sfatos chiar si cand cere? Se impaca vreunul dintre noi cu ideea de a fi doar simplu soldat al datoriei si nu un Napoleon genial in toate, gata sa gaseasca solutii si sa dea sfaturi oricui, la orice, oricand si in oricare imprejurare? Se simte vreunul dintre noi in stare sa si primeasca lectii, nu numai sa dea? Vrem cu adevarat sa invatam despre si de la altii si sa-i invatam, la randul nostru, cate ceva despre noi? Stim si, daca stim, recunoastem oare cine suntem cu adevarat?
De ce?
Ne tragem seva, ca popor statornic, in aceasta parte a Lumii Vechi, dintr-o semintie care era, pentru antici, cea mai numeroasa dupa aceea a inzilor. O semintie care, considera Herodot cu doua milenii si jumatate in urma, ar fi putut fi de neinfrant si cu mult mai puternica decat toate semintiile pamantului! Ar fi putut fi, dar nu a fost! De ce? Nu numai ca inaintasii nostri nu au durat un imperiu care sa supuna lumea, dar si-au pierdut treptat bastina!
Spatiul nord tracic, spatiu al etnogenezei romanesti, cuprins intre Dunarea de Mijloc si Adriatica, Nipru si Marea Neagra, Carpatii Padurosi si Albania, Kosovo, nordul Greciei (linia Skok-Jirecek-Philippide), a explodat in puzderie de insule gravitand de jur imprejurul continentului nord-dunarean (Adolf Armbruster), redus la ceea ce, la 1 decembrie 1918, s-a numit Romania Mare. Si erodarea a continuat: am pierdut Tisa cu Jula, Seghedinul si Debretinul, Timocul si vestul Banatului in 1920, Moldova de est si de nord, cu Tara Hertei, in 1940, Vlahia Dristorului care s-a dus, tot in 1940, dupa fosta Vlahie care este Tara lui Asan, Insula Serpilor in 1948... De ce, daca vitejia nu ne-a contestat-o niciodata nimeni? Si nici dreapta judecata! De ce, daca inaintasii nostri au fost cei mai viteji si cei mai drepti dintre traci (Herodot)?
In evul mediu romanesc nici un proiect de cruciada nu ne-a ocolit, imparatul latin de Constantinopol, Henri de Hainaut (1206-1216), fiind incredintat ca romanii erau oamenii... cei mai temuti si cei mai tari ai intregului Imperiu, ba chiar ai pamantului! Si nici un papa, rege ori imparat catolic n-a imaginat o cruciada antiotomana fara Magna Valahia (Marea Tara a Romanilor, Mapamondul Borgian, sec. XV) sau blocul dacic (1595, Barton, agent englez la Poarta). De ce, daca s-a temut insusi Soliman (Magnificul, dupa Anton Verancsics) sa ne atace in 1526, cand a desfiintat Ungaria, sau in 1529, cand a indraznit sa asedieze Viena, de ce, cand in prima conflagratie mondiala, Occidentul, prin Georges Clemenceau, declara in fata poporului roman imi scot respectuos palaria, am pierdut treptat aproape totul? De ce am castigat batalii dupa batalii, dar am pierdut de fiecare data razboiul? De ce vitejii traco-daci si-au pierdut rand pe rand pamanturile in fata legiunilor Romei, intre 146 i.Hr. si 106 d.Hr.? De ce, daca erau superiori aproape tuturor popoarelor si aproape egali cu grecii (Cassius Dio), si-au pierdut limba, mare parte din obiceiuri, traditii, intr-un cuvant cultura, capotand in fata civilizatiei romane? Si daca tot si-au impletit destinul cu al semintiilor mediteraneene, de limba si cultura latina, venite in Dacii ex toto orbe Romano (Eutropius), de ce poporul rezultat din impletire n-a mostenit de la romani tenacitatea, disciplina, acceptarea ordinii si supunerii fata de porunci (Strabon) care, racordate calitatilor lor nationale, aceleasi ca si ale romanilor, i-ar fi facut stapanii lumii? De ce i-au influentat ei pe cuceritori, o data deveniti cetateni ai republicii si militari, legiune dupa legiune proclamandu-si comandantul imparat si indreptandu-se de la Dunare spre Roma, cu vechea netemere de moarte a poporului nemuritorilor (Herodot, Ovidiu, Pomponius Mela, Strabon)? De ce n-am suportat, ca germanicii, ideea unui conducator pe care sa-l urmam? De ce, inteligenti fiind si autori individuali de planuri perfecte, niciodata aproape duse la bun sfarsit, n-am durat o putere care sa infrunte veacurile? De ce imparatii basmelor noastre, Ros Imparat, Verde Imparat etc. in realitate sunt simpli cnezi de sate, de ce Fetii nostri Frumosi au alergat dupa himere si tinerete fara de batranete sau viata fara de moarte, nu dupa concret, chiar daca fetele noastre l-au preferat pe Catalin Luceafarului? De ce taranii nostri si-au spus pruncilor coconi, adica fii de imparat, si nevestelor lor cocoane, de ce voievozii s-au numit dominus - domn, purtand mantia de purpura si coroana imperiala? De ce, avand ca indivizi toate calitatile si stapanind un pamant atat de bogat, a carui dulceata l-am preschimbat in Eden pentru latrones gentium din toate timpurile, am fost si suntem condamnati sa fim vesnic poporul sarac din tara bogata? De ce, darzi si razboinici, adevarata intruchipare a lui Marte (Ovidiu), ne-am topit in popoarele moderne vecine, constituite pe pamantul nostru, cu sangele nostru curgandu-le prin vene, cu trasaturile noastre, dar cu alte apucaturi in spatele pavezei ridicate de limbi straine noua, pe care le-am insusit uitandu-ne stirpea? De ce suntem romani dar si, in parte, unguri, secui, ceangai, bulgari, sarbi, croati, sloveni, slovaci, cehi, hutuli si, de foarte curand, ucraineni? De ce buciumele si doinele noastre plang? De ce intotdeauna in baladele noastre eroul moare acceptandu-si cu fatalism destinul? De ce la trei romani doi se intorc intotdeauna impotriva celui de-al treilea? De ce, beneficiind de uriasul bagaj de cunostinte tehnice si inventivitate mostenit de la inaintasii traco-romani, am durat o civilizatie a lemnului in Tara de piatra? De ce noi, urmasii cetatenilor Romei care au cladit Europa, noi artefact al istoriei, suntem astazi invitati sa intram alaturi de urmasii barbarilor in casa comuna care a fost, in fapt, casa noastra? De ce din bagajul de intelepciune mostenit ne-am facut lozinci doar din proverbele ce accepta fatalitatea: Apa trece pietrele raman!, Capul plecat, sabia nu-l taie!, Fa-te frate cu dracul pana treci puntea! s.c.l., sugrumandu-ne in numele lor, in fasa, eroii?

Si fara sa ne gandim ca, apa trecand, roade piatra care in timp se tot micsoreaza, ca nu e nevoie ca sabia sa desprinda capul care va fi strivit de cizma straina pusa pe grumaz si ca, o data pe punte, diavolul ne va arunca de fiecare data in hau! De ce ne-am impiedicat eroii sa-si urmeze destinul? Din pizma care, potrivit cronicilor, l-a ucis si pe Domnul Unirii? Ca nu cumva sa sara cizmarul peste calapod? De ce ne place sa ne punem in frunte prosti, pentru a putea sa-i batjocorim apoi cum ne vine la gura, aratandu-ne superioritatea doar prin vorbe? Si de ce vedem intotdeauna doar paiul din ochii altora si niciodata barna din propriii ochi? De ce la noi prostul moare intotdeauna de grija altuia? De ce n-am acceptat niciodata principiul omul potrivit, la locul potrivit? De ce clamam nevoia de Tepes, dar admitem ca hotul neprins e negustor cinstit? De ce admitem transformarea hotilor in negustori cinstiti si a tradatorilor in eroi, gratulandu-i cu invidie cu un Bravo lui, baiat destept! Cine poate, oase roade!? De ce generatie dupa generatie ne confruntam, in saracie cu lustru, exact cu aceleasi probleme, refacem ca Sisif drumul la infinit, cand solutia era mostenita? De ce sfarsim la batranete prin a deveni exact ceea ce uram mai mult in tinerete, pentru ca generatia urmatoare sa o ia de la capat, cu speranta ca, daca strange cureaua un pic, o sa-i fie bine candva, la pastele cailor sau, mai curand, pe lumea cealalta? Vulturii nu vaneaza muste!, ne-au lasat diata mosii si exact asta facem, nascandu-ne si murind, generatie dupa generatie, in una si aceeasi vesnica reforma, care ne scoate periodic gunoaiele la suprafata, ca furtuna ce rascoleste fundul apelor adanci, fiindca mandria ne-a impiedicat de fiecare data sa incepem cu inceputul - cu acel strop de intelepciune care spune Cunoaste-te pe tine insuti! Si, cunoscandu-ne, ne-am fi dat seama ca tragedia noastra incape intreaga in cinci vorbe - Sa moara si capra vecinului!
Avem tot ce ne trebuie sa cladim piramide, dar constructia noastra nu depaseste stadiul de plan, fiindca de mii de ani ne amagim cu minciuna ca Pe-al nostru steag e scris Unire,/ Unire-n cuget si-n simtiri! Noi, cei care sarim intotdeauna cu usurinta nevastuicii dintr-o extrema in cealalta! Votand schimbarea cu eterna majoritate zdrobitoare de 99,98%! De ce, scapati de marxism, de patriotardism, ne aruncam astazi, cu bucuria prostului, intr-un nou tip de internationalism, la fel de antiuman ca si cel proletar? Chiar nu putem trai fara isme?
Ce ne lipseste?
Cheia insucceselor noastre dintotdeauna nu sta in suma defectelor noastre care, trecand pe prim-plan la elite, ne saboteaza interesul national, aceleasi defecte sesizate de Herodot in veacul V i.Hr., de Mauricius in veacul VI d.Hr., de Kekaumenos in 1078, de mii de tineri reformatori ai natiei sau de observatori straini pe care ne grabim sa-i huiduim si chiar de noi insine, atunci cand ne analizam la rece clasa politica in cuvinte identice pe parcursul a doua milenii si jumatate: umbla pe toti sa-i insele si minte strasnic si fura mult, jurandu-ne zilnic cu juraminte infricosate - si isi calca usor juramintele si facand si fratii de cruce, si cumetrii, inchipuindu-si ca prin aceasta ii vor insela pe cei mai simpli! Cheia se afla in cuvintele lui Herodot - sub o conducere unitara! Sub o conducere unitara, semintia inaintasilor nostri si a noastra ar fi putut deveni de neinfrant si cu mult mai puternica decat toate semintiile pamantului!
Dar de cate ori au acceptat inaintasii nostri si noi insine unitatea in istorie? De ce ala si nu eu? De circumstanta l-au acceptat pe Burebista in fata asaltului Romei si, cand Cezar a pierit, de Maur n-a mai fost nevoie! Porniti pe un drum, uniti in interes national s-au gasit intotdeauna, de-a doua zi, unii mai cu idei, care au actionat independent si contrar, din pozitie subalterna. Decebal tradat si parasit, Vitalian tradat si ucis, Gelu parasit si uitat, Ahtum tradat si ucis si asa mai departe Vlad Dracul, Vlad Tepes, Ion Voda, Mihai Viteazul, Constantin Brancoveanu, Horea, Tudor, Avram Iancu, Ion Antonescu etc. Au rezistat ca lideri la romani cei foarte norocosi si cei ce au stiut sa-i scurteze de cap pe hicleni: Mircea cel Batran, Stefan cel Mare, Petru Rares si ceilalti, dar acestora li s-a dus vestea de degraba varsatoriu de sange nevinovat. Tara a ramas aceeasi si a indurat mai departe, suportandu-si fatalist boierii pe care Macarie ii definea la 1538, pentru eternitate, drept minti oarbe pentru cele ce vor veni, dornici doar sa-si insuseasca averi ale altora, iar pe ale lor sa le inmulteasca cu mijloace nedrepte, prea rar saturandu-se de nesfarsita reforma si sculandu-se impotriva balaurilor care ne inghit de vii (Tudor Vladimirescu)! Ba chiar acceptand periculoasa idee ca nu am fost si nu suntem in stare sa facem nimic decat sub bici!
Soarta noastra ar fi fost alta si va putea fi alta daca am fi inteles ori vom intelege ca, in numele interesului national, ar fi trebuit sau va trebui, o data decizia luata si liderul ales, sa actionam unit si nu numai prin vorbe, de la opinca la vladica, pentru telul propus, fara sa acordam prioritate intereselor personale sau de grup. Dovada ca, in ce priveste trezirea constiintei nationale, doua milenii de istorie, de experiente catastrofale, de pierderi irecuperabile, de la Herodot citire, n-au schimbat intr-adevar nimic sta in plangerea reformistilor de la 1769, care-si doreau exact ce ne dorim si noi, astazi: In patru parti ale lumii/ Pre numiti era romanii/ ca sunt escusiti la fire/ Dar n-au intre ei unire./ Si dintr-a lor neunire/ Va veni a tarii peire. (Istoria Tarii Romanesti da la let 1769)
Iar daca cei ajunsi, cel mai adesea pe nemerit, in fruntea bucatelor au subordonat aproape intotdeauna interesul national lacomiei, setei de putere, ambitiilor lor meschine, poporul s-a facut in egala masura vinovat de a se fi complacut, adaptandu-se fara ambitii oricarei situatii si facand din complacere si adaptabilitate un modus vivendi. In 1736-1739, unul din cumplitele razboaie ruso-austro-turce, decise sa rezolve Chestiunea Orientala (nerezolvata nici astazi cu toate bombardamentele pacifiste din Kosovo), ne-a insangerat pentru a mia oara tara, excese deosebite petrecandu-se in Banat, acolo unde romanii luptasera atat in armata romano-germana, cat si in armata turca si, cei mai multi, pe cont propriu, ca haiduci impotriva colonistilor catolici. Cu stupoare notau agentii imperiali ca, la hore, duminica, jucau alaturi tarani, haiduci si soldati romani in uniforme nemtesti sau otomane, chiuind Tine Doamne tot asa, nici cu turcu, nici cu neamtu! Tine Doamne tot asa! Haosul devenise stare naturala, iar urmasii cuceritorilor Lumii Vechi - un popor de supravietuitori!
Tradarile si ambitiile personale, lipsa de unitate au facut ca planul unirii tuturor romanilor, conceput atunci, la jumatatea veacului XVIII, sa tot fie amanat, pana cand Europa s-a incaierat, miza fiind tocmai bogatiile noastre, si razboiul Crimeii a pus capat celei de-a n-a Noi Ordini continentale, introdusa cu tunul de Sfanta Alianta. Condusa de tineri cu pregatire militara, dar si scoliti in revolutiile europene, generatia pasoptista a reusit sa-si impuna vointa vechilor boieri si sa realizeze, dintr-o fictiune numita Principatele Unite ale Moldovei si Valahiei, printr-o lupta tenace, in perioada 24 ianuarie 1859-11 decembrie 1861, unirea reala, intr-un singur stat numit Romania. Cum? Ne dezvaluie secretul scrisoarea din 13 ianuarie 1856 a lui Mihail Kogalniceanu catre C.A. Rosetti: Am indemnat pe toata lumea, si sper sa fi reusit, ca fiecare sa lase deoparte orice dusmanie, orice parere de mana a doua si sa ne tinem hotarat si uniti sub marele si nobilul steag al Unirii!
Printr-un efort de vointa surprinzator, care a dovedit ca se poate, unitatea a rezistat atunci pana la implinirea obiectivului Unirii, avand deci ca liant camarazii de arme si idei, dar a capotat ulterior in fata magicului cuvant Reforma. Proiectul de reforma agrara din 1862 i-a facut pe cei ce purtau in suflet germenul parvenirii si demonul lacomiei sa devina peste noapte, din marxisti, boieri. Este cazul lui I.C. Bratianu, daca nu artizanul, cel putin sufletul Monstruoasei coalitii care a dus la rasturnarea ctitorului Romaniei moderne, Alexandru Ioan I Cuza, punand sub semnul intrebarii insasi Unirea in perioada 11 februarie-10 mai 1866!
In locul lui Cuza, care a acceptat sacrificiul de dragul interesului national, a fost adus un strain si inoculata criminala idee ca nu suntem in stare sa ne guvernam singuri. Ca ne trebuie un mediator strain pentru a realiza ceva! Nemaivorbind de faptul ca noi, cei nascuti intr-o republica devenita imperium mundi, am acceptat reintoarcerea de la democratie la barbarie prin regalitatea reintrodusa, intr-o Europa unita si civilizata, de germanici (franci, ostrogoti, vizigoti, vandali, saxoni) la inceputurile evului intunecat!
Uitam adesea, datorita meritelor minore incontestabile ale lui I.C. Bratianu, in continuarea operei cuzistilor de modernizare a structurilor statale, ca, la apusul carierei, el a fost, alaturi de Carol I, artizanul si semnatarul unui tratat secret de alianta a Romaniei cu Austro-Ungaria (Viena, 18/30 octombrie 1883), indreptat nu numai impotriva Frantei, Marii Britanii si Rusiei, dar si a interesului national care cerea eliberarea teritoriilor celor patru milioane de romani supusi de Ungaria dualista genocidului etnic si cultural si Unirea lor cu tara! Ca o ironie a sortii insa, cel ce va relua munca lui Mihail Kogalniceanu si Cuza, in perspectiva primei mari conflagratii mondiale, avea sa fie tocmai fiul sau, Ionel Bratianu, adevaratul artizan, alaturi de Regina Maria, al Marii Uniri din 1918. Cu diplomatie, dar si duritate, el a explicat generatiei sale ca in chestiunile cele mari, in acele de ordin moral care stapanesc viitorul unui neam, de care sunt legate interesele lui supreme de onoare si de nationalitate, nu pot fi preturi de tocmeala, nu pot fi motive de oportunitate ca sa te hotarasca a le compromite, coborandu-te de pe taramul inalt si sigur al principiilor. Oricare ar fi vicisitudinile zilelor si anilor, oricare ar fi durata lor, vine ora rasplatirii!
De ce era necesara o astfel de punere la punct? Pentru ca adevarul in privinta elitei noastre politice din primele decenii ale veacului trecut, elita idealizata de urmasii sai intru totul de astazi, difera de ceea ce ni s-a inoculat prin educatie. Si, fara cunoasterea acestui adevar, am ajuns sa facem scump platita greseala din 1996, cand ne-am dat pe mana celor 15 000 de specialisti, adica a propriilor noastre himere! In cuvinte cumplit de actuale, unul dintre analistii politici lucizi facea, din interior, radiografia elitei politice romanesti a anilor 1914-1919, definind-o drept Turn Babel... in care cele mai scarboase ambitii cautau sa-si faca jocul la adapostul declamatiilor patriotice... Toata lumea facea politica europeana si nimeni romaneasca, adica toata lumea se preocupa de soarta Europei si nimeni de a Romaniei.
Romanii se imparteau in francofoni si germanofili si cereau intrarea noastra imediat in razboi, dupa cum simpatiile lor se indreptau spre unii sau spre altii din beligeranti, fara sa se ocupe de interesele romanesti. Nimeni nu mai simtea romaneste! (C. Argetoianu)
Daca am fi cunoscut si acceptat acest adevar, am mai fi fost oare nevoiti sa o luam de la capat sau sa suportam oracaiala bicisnica a unor falsi profeti botezati analisti politici? Fiindca Europa nu a permis Unirii celei Mari, platita cu un milion de martiri, carora, in loc de Remembrance Day, le dam astazi Valentine's Day, sa existe decat 20 de ani, dupa care, in anul tradarii generale 1940, cand diplomatii lesinau ca midinetele, semnandu-i decesul, cand regele, politicienii si generalii si-au pus limba in ghips, armata Tarii, neprimind ordinul de lupta s-a retras de la toate fruntariile fara sa fi tras (suprema umilinta!) un foc de arma! Cu o singura exceptie - maiorul Valeriu Carp, simplu comandant de batalion, care s-a jertfit interesului national, oprindu-i pe rusi cu foc in fata Putnei! Iar rasplata i-a fost pe masura! Proclamat de rusi criminal de razboi, figureaza inca pe lista infamiei in tara in care o justitie chioara i-a declarat eroi pe spionii defectori care, vanzand secrete economice si militare, n-au tradat poporul roman, ci pe Ceausescu (!!!!!).
In aceeasi situatie se afla Reintregitorul, militarul care a reinviat virtutea romana, angajandu-i pe romani intr-un razboi national, fara aliati consfintiti prin tratate! Si a facut-o ridicand prin proclamatia Catre romani, din ianuarie 1941, steagul lui Mihai Kogalniceanu, Cuza si Ion Bratianu: Fii om, fii drept si recunoaste ca deasupra ambitiilor si intrigilor si urilor este Patria, este vesnicia Neamului si ca acolo trebuie sa ne intalnim intotdeauna chiar daca nu ne intelegem de fiecare data! (Ion Antonescu). Pentru ca nu Unirea pamanturilor noastre intr-un tot a fost cheia de bolta a edificiului nostru national, ci unirea in cuget si-n simtiri, unitatea care ne-a lipsit aproape intotdeauna si ne lipseste si astazi cand suntem pe cale sa cedam pentru eternitate parti din putinul ramas, fara sa ne punem, orbi la colapsul spre care ne indreptam ca neam, intrebari...
Ai voie?
Ai voie in dispretul majoritatii, urmand doar propriul interes, sa calci in picioare jertfa generatiilor trecute si viitorul generatiilor nenascute? Ai voie sa te substitui lui Dumnezeu, decizand unilateral ca binele general nu tine de vointa majoritatii dispretuite, ci de vointa celor putini si (auto)alesi, despre a caror moralitate si calitati reale ar fi multe de spus? Ai voie sa vinzi in detrimentul interesului national suflete de romani, pamant romanesc, paduri, pasuni, ape, fabrici, holde, mine, drumuri, flote, banci? Gandeste-te, spunea geniul national si el hulit astazi de epigoni, ca Tara aceasta este rodul muncii unor zeci de generatii si ca apartine altor zeci de generatii care vor veni (Mihai Eminescu). Iar interesul national este liantul fara de care ne-am inceta existenta ca fiinta etnica, este coloana noastra vertebrala, este ceea ce ne face demni si egali in randul celorlalte natiuni, amintindu-le ca avem si noi o misie a implini in lume (Nicolae Balcescu). Cu singura conditie de a ne tine hotarat si uniti sub steagul lui! Cine s-a saturat de Romania este liber sa plece unde o vedea cu ochii! Dar fara pamantul mortilor nostri si al pruncilor nostri nenascuti, pe talpi! Pentru ca nimeni nu are dreptul sa ia decizii pentru altii!
De mii de ani ne lamentam! De mii de ani cladim scenarii si ne ucidem, din indolenta sau invidie, visele. De mii de ani speram ca poate o noua generatie va avea curajul sa se priveasca sincer in oglinda sufletului si sa extirpe, in sfarsit, cancerul din noi! Romanul... dusmanul romanului! Singurul etern! De mii de ani! Si tot de mii de ani adormim cu speranta ca generatia copiilor nostri va fi poate cea aleasa, aceea care va gasi solutia nu in isme, nu pe pamant strain, ci in sine! Sa fi sosit oare clipa? Sa se fi nascut in sfarsit o generatie de romani-soldati, dupa atatea si atatea generatii de romani-Napoleoni si imparati? O generatie unita, capabila sa-si schimbe mentalul, genetic mostenit, de supravietuitor intr-unul de cuceritor? Si daca aceasta este generatia, va intelege ea, oare, ca nu Canada trebuie cucerita, nu Statele Unite, nu Germania, ci... Romania?



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 12 Aprilie 2009, ora 10:02

Nu putem uita nici tragedia romanilor din Banatul de Vest (asa zis sarbesc ) . Cum a ajuns acest teritoriu in mana sarbilor , tot Ioan Kiritescu , in a sa Istorie a Marelui Razboi , ne dezvaluie . Odata deveniti stapani pe un pamant care nu le apartine , sarbii , duc o politica de crunta oprimare si deznationalizare a populatiei bastinase romanesti . Asa cum fratii lor rusii , inventeaza o nationalitate care nu exista- cea moldoveneasca si sarbii creieaza o fictiune istorica , nationalitatea vlaha . Adica romanii traitori pe pamanturile ocupate de ei si carora nu li se recunoste dreptul de a purta numele de roman . Remarcabila aici , este figura luminoasa a lui Gligor Popi , patriot roman , care a scris singur , a editat cu banii sai si distribuit fratilor nostri din Torontal , o foaie de limba , istoria si literatura romana . Gligor Popi a trecut in cele vesnice . A fost un mare luptator al neamului . A facut totul ca romanismul sa se mentina la locul sau in Dacia Ripensis ! In Romania figura acestui mare om , nu este cunoscuta . Nu s - a bucurat de sprijinul statului roman . Acum este randul parintelui Boian , sa poarte mai departe crucea romanitatii pe aceste teritorii urgisite . Aceeasi nepasare a opiniei publice si autoritatilor romanesti .
De fapt bastinasi ai Balcanilor sunt romanii , cu rudele noastre apropiate , dalmatii , albanezii ( verii nostri , proveniti din iliri ) si grecii . Slavii au venit in Balcani in anul 602 , din haurile stepelor de la poalele Uralilor , la fel ca ungurii . Acum romanii , in mod insular traiesc in toti balcanii . In Istria mai traiesc istro romanii , in muntii Pindului , meglenoromanii ( care in anii " 40 , si - au infiintat un efemer principat ) , in centru traiesc aromanii . Dacoromani , treiesc nunumai in Banatul de Vest , dar si in Valea Timokului ( impartita in sarbi si bulgari ) , in Craina si pe malul drept al Dunarii . Primul stat bulgar s - a numit taratul romana - bulgar , iar prima dinastie a Bulgariei a purtat nume romanesc - Asan ( cu tarii - cezarii , Ionita , Petru ,Caloian , etc ) Deci pe atunci ceea ce noi numim azi Bulgaria , era tot Romania . Bulgarii erau cateva mii de mongoloizi salbatici , sprijiniti de cateva mii de slavi betivi . Despre acesti migratori care au sufocat romanitatea , recomand cartea " Barbarii " , scrisa de catre domnul Vladimir Rosulescu si aparuta la editura SCORILO , din Craiova . Dar sa revenim ! Azi sunt in muntii Balcani cca 200 de sate cu nume romanesti dar cu populatie slavizata . La inceputul sec . XX , statul roman reuseste sa impuna statelor balcanice , protectoratul sau , asupra aromanilor . Prin urmare Ministerul Instructiunii Publice de la Bucuresti raspundea si de educatia tinerilor macedo romani . Dupa revenirea Cadrilaterului in fruntariile nationale , multi aromani sunt colonizati aici , primind pamant . Acum macedo romanii , istroromanii si megleno romanii la fel ca toti romanii din Cadrilater si din Balcani , sunt parasiti . Natiunea romana de la sudul Dunarii , este pe cale de disparitie . Guvernul de la Bucuresti si opinia publica din tara nu manifesta absolut niciun interes fata de aceasta tragedie . Oare cati dintre noi gandesc la teritoriul dintre frontiera de vest a Romaniei si Tisa . Jumatate din Bihor si Satmar se afla si acum sub stapanire maghiara . Romanii din aceste tinuturi au fost deznationalizati . Mai sunt doar insule de romanitate . Sa pomenim aici si pe goralii din Carpatii Poloniei si pe Romanii din Valahia Morava . Sa pomenim pe romanii din Transnistria despre care Nicoleie Iorga a scris in cartea " Romanii de dincolo de Nistru " si care au cerut dupa 1990 , disperati ajutorul Romaniei , fara a - l primi vreodata ! Sa ne amintim de romanii din Mica Moldova de pe malul Donului , infiintata de Dimitrie Cantemir in exilul sau . In aceste vremuri sunt acolo 60 de sate curat romanesti . Daca toti romanii nu se vor uni intr - o forma sau alta , vom fi sortiti a ramane doar o natiune mica si periferica . Daca toate pamanturile romanesti se vor uni , vom deveni ceea ce meritam , anume sa fim o mare natiune . Depinde numai si numai de noi !


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 12 Aprilie 2009, ora 13:55

1.Una dintre perlele pamantului romanesc , este Maramuresul , poate cea mai vie dovada a continuitatii noastre ca popor .Jumatatea de nord a Maramuresului cu o populatie curat romanesca , este inrobita de Ucraina . In 1918 , printr - un joc nefast al istoriei partea de nord al vechiului voievodat al Maramuresul , a intrat in cadrul Ruteniei si odata cu aceasta , in cadrul Cehoslovaciei . In 1938 , Germania , dupa dizolvarea Cehoslovaciei , se ofera sa retrocedeze Romaniei , Maramuresul de Nord . Guvernul Romaniei refuza , ramanad fidel obligatiilor sale din Mica Antanta . Desi nu acuz conducerea Romaniei de atunci , totusi cred ca s - a savarsit o greseala , s - a pierdut ocazia recuperarii acestui vechi pamant dacic si asta datorita aliantei care ne lega de doua state artificiale si muribunde .
2.De mare mediatizare , s - a bucurat procesul de la Haga si al sau rezultat . A fost privit ca o mare victorie nationala ! In realitate Romania a luat teapa , o teapa istorica , o teapa colosala , lasandu - se antrenata in acest proces . Sa fie clar occidentul nu dicta verdictul , daca nu stia ca va pune mana pe resursele de hidrocarburi . In al doilea rand , acceptand acest proces , Romania a recunoscut inditrect ca nu mai are pretentii teritoriale aspra Ucrainei ! Prin acest proces Romania a abandonat inca o data , Bucovina de Nord , Herta , Maramuresul de Nord , Hotinul , Buceagul , Delta Mica si Insula Serpilor si evident pe romanii bastinasi ai acestor pamanturi . Miopie politica , prostie , tradare , incompetenta , lipsa de vointa , crima impotriva neamului , toate la un loc caracterizeaza aceasta mizerabila clasa politica romaneasca . Ca dovada ca ce scriu , este adevarat , sta atitudinea Ucrainei care ....... s - a declarat multumita de rezultatul procesului . Avea si de ce : 60000 de kilometri patrati de pamant romanesc , pleasca ! A realizat apoi ca se da de gol si a schimbat tonul . Asta pentru a hrani fraierirea romanilor !
3. Superbii tineri din Chisinau , cuceresc zilele trecute , institutiile publice , in numele Roamniei ! Lupta sub steagul Roamniei si arboreaza drapelul acesteia . Acei baieti si acele fete , sunt poate ultimii eroi in sensul adevarat al cuvantului pe care i - a dat natiunea romana . Ce au facut cetatenii romani , cu adresa directa la tineret ? Nimic , sau ma rog , aproape nimic . Ce au facut politicienii de la Bucuresti : balbaieli , declaratii de neimplicare , invocarea Europei ( care nu ne vrea binele de fapt ) . Jalnic ! Revoltator ! Ce face presedintele Romaniei ? Evident tace pentru ca se preocupa sa traiasca bine in continuare .


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 22:43

La inceputul anilor " 90 , sotii Doina si Ion Aldea Teodorovici , alaturi de Leonida Lari si Grigore Vieru , erau simboluri ale luptei basarabenilor pentru unirea cu Romania . Sotii Teodorovici , doi oameni tineri ,mor in urma unui accident de ciculatie . Se aflau amandoi pe bancheta din spate . Soferul scapa nevatamat . Soferul i - a ucis la ordin . A fost un as al volanului . In ianuarie anul acesta , Grigore Vieru sufera un accident de circulatie . Din nou , soferul scapa fara probleme . Un nou as al volanului . Ma gandesc ce glas puternic ar fi avut regretatul poet si scriitor , Grigore Vieru , la revolutia din Chisinau de zilele trecute . Ma gandesc ce mult ar fi insemnat pentru tinerii luptatori , prezenta marelui unionist si simbol al Basarabiei , Grigore Vieru . Guvernul bolsevic al Basarabiei stia ca are zilele numarate . Evident se agata de un pai , cauta sa traga de timp . Pe de alta parte , Grigore Vieru , personalitate apreciata de popor , cunoscut in toata Romania si in strainatate , era un mare pericol pentru Voronin si acolitii sai si un mare sprijin pentru unitatea nationala . Cine avea interes ca Grigore Vieru sa nu mai fie in lumea asta ? Cui a folosit moartea lui Grigore Vieru ? Romanilor in nici un caz , nu !


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:24

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-04-11 13:50:07PENTRU VANEAMARIN . ADERAREA LA NATO SI UE , NU JUSTIFICA IN NICI UN CAZ CEDARILE TERITORIALE SI ABANDONAREA ROMANILOR DIN ACESTE TERITORII LA 2 IUNIE 1997 ! SEMNAREA ACESTEI MIZERII , RAMANE UN ACT CRIMINAL DE INALTA TRADARE NATIONALA . LA FEL SI TRATATUL CU BULGARIA PRIN CARE S - AU RECUNOSCUT ACTUALELE FRONTIERE , CEDANDU - SE CADRILATERUL ( RAPTUL CADRILATERULUI - TARA CARVUNEI , DIN 1940 , ESTE UN ACT JURIDIC LOVIT DE NULITATE ABSOLUTA , DE VREME CE ESTE REZULTATUL UNUI DICTAT , IMPUS DE UN STAT SI UN REGIM POLITIC CARE A PRIMIT OPROBIUL UMANITATII - GERMANIA FASCISTA ) !
UE SI NATO NU AU ADUS NIMIC BUN ROMANEI , IAR PIERDEREA UNUI SFERT DIN TERITORIUL NATIONAL , PENTRU ACEASTA ADERARE , ESTE CEA MAI FORMIDABILA PROSTIE POLITICA DIN ISTORIA TARII !


Trebuie sa repet mereu ca nu in 1997 ai pierdut acele teritorii,ca acel pact de fapt era necesar atunci ,ca era valabil pana in 2007 iar Base l-a prelungit cu inca 5 ani aiurea?.In 2012 dupa logica ta vom avea inapoi aceste teritorii deoarece expira tratatul asta odios :sml-cool0016.Nu te bucuri?Mai este doar putin ... Pana atunci stai linistit si nu mai injura UE sau NATO ,fara ei ar fi varza tara asta si in loc sa se mareasca poate chiar s-ar mai micsora .Admir patriotii dar detest nationalistii circari .


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 10:55

Revolutia de la Chisinau a fost initita de catre ziarista Natalia Morar ( 25 ani ) . Steagul Romaniei a fost arborat pe parlamentul de la Chisinau de doi tineri de 17 ani : Ion Galatchi si Dragos Mustetea . Statul roman , are obligatia morala de a proteja pe cei trei , de a le acorda cetatenia romana si burse de studii . Presedintele Basescu , are la randul sau , obligatia de ai decora cu ordinul " Steaua Romaniei " . Aceste acte de demnitate nationala , sunt strict necesare in aceste momente .


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 11:02

Pentru VANEAMARIN . Mulltumesc ! Dar chiar cu riscul ca sunt considerat un circar , tot nu agreez UE , iar pe americani tot nu - i consider ca fiind ahtiati de grija Romaniei ! Pot argumenta rezervele mele , dar ceea ce as scrie , este prea bine cunoscut de toti . Depinde de perceptia individuala .


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 13:31

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-04-16 11:02:59Pentru VANEAMARIN . Mulltumesc ! Dar chiar cu riscul ca sunt considerat un circar , tot nu agreez UE , iar pe americani tot nu - i consider ca fiind ahtiati de grija Romaniei ! Pot argumenta rezervele mele , dar ceea ce as scrie , este prea bine cunoscut de toti . Depinde de perceptia individuala .


Nu trebuie sa te superi ,cand am spusde "nationalistii circari" nu m-am referit deloc la tine si nu te consider ca fiind asa ceva .Intr-adevar ,multe lucruri tin de perceptia individuala .


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 22:55

Pt. VANEAMARIN : Nu m - am suparat . Dialogul presupune contraziceri . Nu stiam ca tratatul cu Ucraina a fost incheiat pe 10 ani , iar Basescu l - a prelungit cu inca 5 . Stiam de apelul disperat din 2007 , al romanilor din Herta , supusi in prezent unui proces de deznationalizare . Apel la care guvernul Romaniei , nu a binevoit a se simti sensibilizat . Consider ca este necesar a se realiza o puternica presiune din partea opiniei publice , asupra clasei politice , in problema recuperarii teritoriilor ocupate de catre Ucraina . Daca o astfel de presiune nu se va exercita si in 2012 si in 2112 , guvernantii tarii , indifernt de spoiala politica , nu vor denunta tratatul . Este mai comod . Este mai comod sa fii un las imbuibat decat un erou mort ! Mai este un aspect . Ucrainenii stiu ca ceea ce stapanesc nu le apartine . Duc cum am mai vazut o politica de deznationalizare , o propaganda antiromanesca . Deja in multe din aceste teritorii populatia bastinasa romaneasca a ajuns sa fie minoritara in propria tara . Daca situatia actuala se lungeste , ma tem , ca romanii din teritoriile ocupate vor inceta sa mai existe ca popor sau se vor rupe cu totul de tara mama . Fiecare zi care se scurge , este in defavoarea noastra !


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2009, ora 07:47

Pentru Voronin, Iisus este primul comunist

Președintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, a afirmat că "Iisus Hristos a fost primul comunist". Declarația a fost făcută la o întâlnire recentă pe care șeful statului a avut-o cu mai mulți lideri religioși din Moldova.

Totodată, Voronin a declarat că singurul partid care a ajutat biserica a fost cel comunist, iar "comuniștii de acum nu-s acei care au persecutat biserica, ci cu totul altfel de comuniști". "Nicăieri în Vechiul sau în Noul Testament nu veți găsi nimic de rău despre comuniști", a mai argumentat Voronin.

Liderul politic de la Chișinău a mai spus că "între ideologia comunistă și doctrina creștină sunt foarte multe asemănări și după părerea noastră, a comuniștilor, Iisus Hristos a fost primul comunist".

Aprecierea președintelui a stârnit stupefacție printre capii bisericii Moldovei prezenți la întâlnire, de la care a lipsit Mitropolitul Basarabiei Petru. Cotidianul "Flux" relatează că în biserică s-a lăsat o liniște de mormânt. Mitropolitul Vladimir a zâmbit, unii preoți au făcut o grimasă neplăcută, dar nimeni nu a îndrăznit să spună vreun cuvânt.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 18 Aprilie 2009, ora 08:25


Prieteni,
La Chisinau situatia e in continuare critica. In ciuda unor declaratii date de Voronin, despre amnistiere (praf in ochii europenilor), multi oameni sunt inca arestati si tinuti in conditii crunte la diferite comisariate si puscarii. Cei agresati grav nu sunt eliberati, pentru a nu fi probe vii pentru eventualele deferiri in justitie.

Cei ucisi in noaptea de 7-8 aprilie incep sa apara, oficial sunt 3 morti pana acum dar din ce stim, numarul este de cel putin 10, pe care Securitatea incearca sa le mascheze ca diferite accidente sau ca victime neidentificate.

Noi am facut un apel pe care va rugam sa-l popularizati:

---------------------------------------------------------------------------------------------
APEL CONTRA CRIMELOR COMUNISMULUI DIN CHISINAU
Descoperirea celui de-al treilea tanar asasinat, de la Soroca, face credibila si informatia privind cel putin alti sapte asasinati, ale caror cadavre au fost ascunse de fortele speciale de securitate subordonate comunistilor de la Chisinau.

Informatia "pe surse" devine deci, credibila, si dat fiind precedentul invocat, ne asumam tragerea unui semnal de alarma cu privire la aceste asasinate si torturari in masa, inclusiv asupra minorilor - mai ales ca exista un numar de cateva sute de disparuti - si sesizam presa, organizatiile care au ca scop apararea drepturilor omului, cetatenii, organizatiile internationale, procurorii care mai respecta Codul Penal si Codul de Procedura Penala, sa intervina urgent pentru oprirea actiunilor criminale ale regimului comunist.

Consideram imperativa crearea unui Tribunal Penal International pentru Republica Moldova (inclusiv Transnistria). Solicitam ONU si UE sa intervina si sa sustina cercetarea crimelor, sa fie inspectate sectiile de politie, inchisorile, unitatile militare, toate transformate in lagare de detentie si tortura.

Aceste asasinate, tortura, violentele grave, detentia ilegala in astfel de lagare improvizate, teroarea din orase - sunt fapte mult mai grave, pedepsite mai aspru, atunci cand se petrec in timp de pace. In Republica Moldova nu exista razboi civil, exista doar o grupare criminala terorista care a acaparat parghiile de putere ale organizarii statale de la Chisinau si reprima pe oricine care, cu ocazia protestelor, sau anterior, a indraznit sa i se opuna

17 aprilie 2009
Comitetul pentru Alegeri Libere in Republica Moldova, constituit la 8 aprilie 2009 in Piata Universitatii (Bucuresti)


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 09:29

Asa pisica tii cainele ocupat peste 20 soareci de lup secunde canar un arici idiot. Acum citeste fara animale!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 3 Mai 2009, ora 09:49

" O enigma si un miracol - Poporul Roman " ; " Marea Neagra " ; " Traditia istorica despre intemeierea statelor romanesti " , etc , carti ale marelui istoric Gheorghe I. Bratianu . Gheorghe I. Bratianu , a aparat interesele Romaniei la conferinta de pace din februarie 1947 , de la Paris . A demonstrat ca Basarabia , Bucovina , Herta si Cadrilaterul sunt pamanturi romanesti . Nu a fost evident ascultat . Reuseste totusi prin forta argumentelor sale de savant european sa salveze pentru tara noastra o serie de insule de pe Dunare : Ostrovul Mare , Ostrovul Corbului , pe care rusii si aliatii lor occidentali doreau sa le faca cadou Iugoslaviei lui Tito . Dupa conferina , comunistii , la ordinul rusilor , ii cer sa scrie o carte in care sa falsifice istoria si sa demonstreze ca Basarabia nu ar fi pamant romanesc ! Marele savant si patriot , Gheorghe I. Bratianu , refuza o astfel de tradare a stiintei si a Romaniei ! Este dat afara din invatamantul superior , apoi arestat . Moare ca un martir , in temnitele comunistilor , in noaptea de 24/25 aprilie 1953 . Dumnezeu sa - l odihneasca !


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2009, ora 10:35

Au fost odata 5 oameni care se numeau: CINEVA, ORICINE, NIMENI, TOTI si ALTUL. Intr-o zi cei 5 au fost confruntati cu o problema deosebit de importanta si de aceea s-au hotarat sa fie facuta de TOTI. Insa, cum TOTI era sigur ca CINEVA o va face, iar CINEVA se baza pe NIMENI, in final NIMENI nu a facut-o deoarece era evident ca ORICINE ar fi fost in stare sa o faca. Atunci CINEVA s-a suparat foarte tare caci era o treaba pentru TOTI. Insa TOTI i-a sugerat lui CINEVA sa-l oblige pe ALTUL sa faca ceea ce NIMENI nu a fost dispus sa faca, desi ORICINE ar fi putut. Concluzia: Treaba trebuie facuta intotdeauna de ALTUL!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Mai 2009, ora 12:16

Afara-i frig si innorat,
In soba arde mama
De lustra tata-i spanzurat,
Iar eu ma tai cu lama;
In frigider, in pungi de-un chil,
Se relaxa bunicul,
Iar din bunica a mai ramas
Un deget si buricul.
Si fratii mei intinsi pe jos,
Sunt morti de-o saptamana,
In putrefactie-au intrat, si nimeni nu-i aduna.
Si-acum astept cu dor curat
Iubita ca sa-mi vina,
Si-n camera i-am pregatit
O mica ghilotina.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:19

width="425" height="344">width="425" height="344">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:20

www.youtube.com/v/O1mXLp_eiw0&hl=en&fs=1">www.youtube.com/v/O1mXLp_eiw0&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:21

www.youtube.com/v/mFD-tVPQEEg&hl=en&fs=1">www.youtube.com/v/mFD-tVPQEEg&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:22

vreti sa invatati istorie adevarata,urmariti aceste filmulete


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:23

www.youtube.com/v/kSxVyZ_Gv-U&hl=en&fs=1">www.youtube.com/v/kSxVyZ_Gv-U&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:23

Mai Florine, ma apuca depresia cind te citesc. Lasa-ti si tu barba ca sa nu mai fi tentat cu...lama aia.

Maninca si tu mai usor, legume si fructe.
Eu asta fac...si chitai de foame, dar sint happy.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:24

www.youtube.com/v/sivdnUlpfNU&hl=en&fs=1">www.youtube.com/v/sivdnUlpfNU&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:26

nu inteleg,nea mihai,ce anume te deranjeaza,eu nu vreau sa fac rau nimanui,vreau doar sa cunoasca romanii istoria lor cea adevarata,s-auzim numai de bine!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ISTORIA TRAGICA A BUCOVINEI,BASARABIEI SI TINUTULUI HERTA
Mergi la: