back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Istoria tragica a bucovinei,basarabiei si tinutului herta

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Martie 2009, ora 08:53

Pana cand va hotarati sa mai intrati pe acest topic, am sa dau citire unei inscriptii de la Tighina, care a fost pusa in anul ... 1538, cu titlurile lui Soliman Magnificul (cf. Mihail Guboglu, "Paleografia si diplomatica turco-otomana.Studiu si album", Bucuresti, 1958, p. 133; Halil Inalcik. "The Otoman Empire. The Classical Age (1300-1600), New-York - Wahington, 1973, p. 41):




<< "Sant rob al lui Allah si sultanul acestei lumi. Prin gratia lui Dumnezeu sant capul comunitatii lui Muhammad. Puterea lui Allah si minunile lui Muhammad sunt calauzele mele. Sunt Suleyman, in numele caruia se citeste hutba (predica de vineri - nota autorului) la Mecca si Medina. In Bagdad sunt sah, in Bizant mi se spune Caesar, iar in Egipt - sultan. Sunt cel care-si trimite flotele pe marile Europei, in Maghreb si in India. Sunt sultanul care a luat coroana si tronul Ungariei si le-a daruit unui umil rob" (este vorba de Ioan Zapolya - nota autorului). [Nicolae Ceacgir, prof.univ. - "Basarabia sub stapanire Tarista (1812-1917] >>

Am dat aceasta inscriptie pentru ca sa subliniez cum au ajun turcii sa stapaneasca, o perioada importanta de timp Sudul Basarabiei.

Am sa revin.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 28 Martie 2009, ora 11:52

De la: eugenb, la data 2009-03-28 08:40:11Sa inteleg ca nu mai sunteti "suparat" pe mine si ca amandoi suntem de aceeeasi parte a "baricadei" ?


Aaaaaa,imi este si jena sa va spun asa ,brusc ....M-ATI INTELES GRESIT !.Nu vreau sa fiu de partea cuiva care considera necesar ca tinerii trebuiesc invatati sa se "bata" cu strainii .Simt jena fata de nationalistii bataiosi ,ii evit cat pot si ii consider doar niste neciopliti isterici care isi dau frau liber urii ,intolerantei ,extremismului ,xenofobiei si prostiei pretextand si crezand (unii,cei mai prosti, chiar cred sincer ) ca aceste lucruri sunt bune pentru Romania .Nu,nu sunt bune pentru Romania ,sunt absolut daunatoare .Sunt bune doar pentru anumiti politicieni care nu au altceva de oferit romanilor .



eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 12:26

"florin_bad_boy2006" :

Ar fi interesanta aceasta prezentata daca era "in topic", dar cum nu este nu o comentez. Daca deschideti un topic cu acest subiect, poate, am sa imi expun parerea despre cele scrise. Da, acolo ar fi interesant, dar aici, nu. Poate daca veneati cu cateva extrase care sa va ajute in a va spune parerea despre acest topic era folositoare, asa ca ... reveniti cu afirmatii despre topic daca aveti de facut si toata lumea o sa fie "fericita". O zi buna !

P.S.
Daca nu ati retinut topicul nostru este : "ISTORIA TRAGICA A BUCOVINEI,BASARABIEI SI TINUTULUI HERTA" asa ca, haideti sa nu-l "suparam" pe cel care a deschis acest subiect. Merita sa fie respectat pentru deschiderea acestu-i topic, chiar daca nu este prea ... activ pe Forum.


eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 12:42

De la: vaneamarin, la data 2009-03-28 11:52:41
De la: eugenb, la data 2009-03-28 08:40:11Sa inteleg ca nu mai sunteti "suparat" pe mine si ca amandoi suntem de aceeeasi parte a "baricadei" ?


Aaaaaa,imi este si jena sa va spun asa ,brusc ....M-ATI INTELES GRESIT !.Nu vreau sa fiu de partea cuiva care considera necesar ca tinerii trebuiesc invatati sa se "bata" cu strainii .Simt jena fata de nationalistii bataiosi ,ii evit cat pot si ii consider doar niste neciopliti isterici care isi dau frau liber urii ,intolerantei ,extremismului ,xenofobiei si prostiei pretextand si crezand (unii,cei mai prosti, chiar cred sincer ) ca aceste lucruri sunt bune pentru Romania .Nu,nu sunt bune pentru Romania ,sunt absolut daunatoare .Sunt bune doar pentru anumiti politicieni care nu au altceva de oferit romanilor .


Atuncia sa inteleg ca sunteti impotriva acestei scrieri, a unui
Profesor Universitar, care face o analiza foarte pertinenta a Istoriei Basarabene. Poate faceti o precizare cu argumente exacte daca se poate. Eu doar nu am facut nici o trimitere la "bataie" (daca cititi ce am scris veti ca m-ati inteles gresit). Am prezentat doar un studiu istoric "corect", nu "falsificat" de comunistii rusi (si de unii moldoveni din Republica Moldova, fosta Sovietica).

Despre acesta tema vad ca nu aveti nici o parere in momentul de fata, asa ca in loc sa discutam "off topic", sa discutam despre acesta tema : "ISTORIA TRAGICA A BUCOVINEI,BASARABIEI SI TINUTULUI HERTA", daca se poate. Nu credeti ca ar fi mai bine ?


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 29 Martie 2009, ora 12:58

De la: eugenb, la data 2009-03-27 15:37:03. Eu am sa prezint in continuare fragmente din aceasta carte, pentru ca tinerii trebuie sa cunoasca istoria neamului lor ca sa se "bata" cu strainii, indiferent de originea sau "culoarea" lor.


Ce anume am inteles gresit in afirmatia de mai sus ?....


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 14:12

De la: eugenb, la data 2009-03-29 12:26:24"florin_bad_boy2006" :

Ar fi interesanta aceasta prezentata daca era "in topic", dar cum nu este nu o comentez. Daca deschideti un topic cu acest subiect, poate, am sa imi expun parerea despre cele scrise. Da, acolo ar fi interesant, dar aici, nu. Poate daca veneati cu cateva extrase care sa va ajute in a va spune parerea despre acest topic era folositoare, asa ca ... reveniti cu afirmatii despre topic daca aveti de facut si toata lumea o sa fie "fericita". O zi buna !

P.S.
Daca nu ati retinut topicul nostru este : "ISTORIA TRAGICA A BUCOVINEI,BASARABIEI SI TINUTULUI HERTA" asa ca, haideti sa nu-l "suparam" pe cel care a deschis acest subiect. Merita sa fie respectat pentru deschiderea acestu-i topic, chiar daca nu este prea ... activ pe Forum.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 14:15

nene eugen,unde vei vedea poza nepotului meu mort si 1740 de mesaje,acela este topic deschis de mine personal,asa incat nu pot fi suparat nici macar pe dumneata daramite pe mine,ok?diferenta este ca acest topic l-am deschis pe vechiul cont pe care au binevoit sa mi-l stearga idiotii de la 9am,in rest,s-auzim numai de bine!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 02:40

Eugen Rusu, organizatorul actiunii comemorative din 27 martie, care a fost retinut în ajun de politie în mod abuziv si a fost condamnat ilegal la 48 de ore de arest nu e nici acum la libertate, cînd au trecut mai mult de 60 de ore!

Daca am putut organiza mitingul si în lipsa lui, am dansat hora unirii în pofida hartuielilor si intimidarilor politiei aflate în slujba unui dictator descreierat, poate încercam sa înconjuram si Comisariatul de Politie cu un lant viu de tineri curajosi, si sa cerem eliberarea lui Eugen.

Deoarece politia a încalcat decizia judecatoriei Botanica si nu l-a eliberat pe Eugen Rusu, astazi, 28.03.2009, la ora 22.30, dupa expirarea celor 48 de ore de detentie, ne declaram revoltati si cerem eliberarea imediata a acestuia. Îndemnam cetatenii sa ceara explicatii sefilor Izolatorului de Detentie Preventiva din cadrul CGP si sa vina pe strada Tighina nr. 6.

La aceasta adresa este detinut Eugen, în conditii inumane si degradante, fara dreptul de a vorbi cu apropiatii, cu avocatul. Sa cerem raspicat eliberarea lui!

COMISARIATUL GENERAL DE POLITIE AL MUNICIPIULUI CHISINAU
mun. Chisinau, str.Tighina, 6
/+373-22/ fax: 273542; tel: 542063



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 02:42

Concetãþeni!
Necruþãtoarea stare de instabilitate umanitarã ºi profundã crizã social-economicã pe care au instalat-o comuniºtii ºi aliaþii lor în Republica Moldova în ultimii opt ani impune o mobilizare generalã a tuturor cetãþenilor cu drept de vot – tineri, maturi, bãtrâni – pentru a debarca nãpastã comunistã de la putere.

Fiindcã i-am tolerat 8 ani la putere ei ne-au furat pânã ºi dreptul la familie, bogãþia noastrã principalã lãsatã de Dumnezeu, alungând cu sãrãcia peste hotare tot ce aveam mai bun în structura forþei de muncã ºi lãsând prin oraºe ºi sate zeci de mii de copii fãrã pãrinþi ºi alte zeci de mii de bãtrâni singuri.

Furând ei au transformat Rapublica Moldova în cel mai sãrac stat european ºi în unul din cele mai nefericite din lume. Instaurând în Republica Moldova o adevãratã economie de corupþie clanul „burghezului comunist” V. Voronin s-a îmbogãþit ilicit în ultimii opt ani din avuþia tuturor cetãþenilor.

Concetãþeni!
Starea economiei ºi a infrastructurilor este deplorabilã ºi asta o simt pe pielea lor toþi cei care cautã un loc de munca în acest stat. Leul moldovenesc este menþinut la o cotã înaltã faþã de dolar ºi euro cheltuindu-se sume uriaºe din rezerva valutarã a Bãnicii Naþionale, adicã banii noºtri ai tuturor. Produsul intern brut pe cap de locuitor este unul din cele mai mici din lume. Productivitatea muncii este o ruºine naþionalã. Asigurarea cu resurse energetice dintr-o singurã sursã, cea ruseasca, ne transformã în robi umili ai interesului geopolitic rusesc ºi ai republicii fantomã din Trasnistria. În acelaºi timp comuniºtii refuzã cu încãpãþânare sã cumpere gaze mult mai ieftine de la agenþii economici autohtoni care exploateazã resurse de gaze în diverse regiuni ale lumii. Agricultura este la pãmânt; chiar ºi la finele lui martie, deºi condiþiile naturale au fost favorabile, zeci de mii de hectare de pãmânt rãmân nearate mai ales în zona centralã ºi de sud, unde fabricile de vin, aflate ºi ele în crizã, nu au plãtit producãtorilor pentru strugurii din toamna trecutã. Investitorii strãini ºi interni fug de statul comunist al lui V. Voronin, care a naþionalizat brutal mai multe întreprinderi cu capital strãin ºi naþional, lãsând pe drumuri mii de oameni fãrã un loc de muncã bine plãtit. Balanþa de plãþi a Republicii Moldova este dominatã de importurile masive care furã cinic prin consum remitenþele celor plecaþi peste hotare. Bãncile, dominate de interesul politic ºi economic al comuniºtilor, refuzã sã crediteze pe micii producãtori din RM, mai ales pe cei din zona ruralã. Instituþiile de educaþie ºi cele de ocrotire a sãnãtãþii nu au cadre ºi nu sunt dotate cu cele necesare pentru a funcþiona normal. În majoritatea absolutã a satelor ºi oraºelor drumurile, ºoselele ºi strãzile aratã de parcã ar fi bombardate, nu existã conducte de apã potabilã ºi sisteme de canalizare, satele ºi oraºele sunt murdare, gunoiºtile sunt în perimetrele civice ale localitãþilor. În pofida faptului cã Uniunea Europeanã a interzis de mult acoperirea caselor cu ardezie cancerigenã, acest material care provoacã atâta suferinþã oamenilor continuã sã fie folosit în masã mai ales în zona ruralã. Sute de oameni care au suferit din urma inundaþiilor din vara trecutã nu au primit nici un ajutor de la guvernarea comnunstã. Bolnavii din zona ruralã, mai ales bãtrânii ºi copii fãrã pãrinþi, nu au acces la instituþiile de ocrotire a sãnãtãþii. Numãrul violenþelor stradale ºi din familie, alcoolismul, bolile provocate de starea deplorabilã a sistemului sanitar, nenumãratele cazuri de suicid, nedreptatea crasã din justiþie, procuraturã, poliþie, nenumãratele procese pierdute de guvernarea comunistã la CEDO ºi plãtite din banii contribuabililor, toate astea agraveazã ºi mai mult starea deplorabilã din Republica Moldova. Deºi fac multã zarvã din problema integrãrii în Uniunea Europeanã în opt de ani de zile comuniºtii nu au depus nici mãcar cererea de aderare la UE (aceatã cerere a fost depusã de FDRM din partea societãþii civile), nu au fãcut nici un pas concret pentru a face reforme democratice în RM, pentru a instaura un regim economic echitabil ºi prosper fãrã corupþie ºi a creºte Produsul Intern Brut pânã la cotele de preaderare la UE.

Dar cea mai mare minciunã ºi hoþie este în sistemul de platã al salariilor ºi pensiilor. Deºi se laudã cã plãtesc „regulat” aceste pensii ºi salarii, comuniºtii „uitã” sã le spunã cetãþenilor cã acest plãþi se fac cu mare întârziere (banii fiind folosiþi în bãncile lor), cã au datorii imense la salarii ºi cã ele sunt cele mai mici din spaþiul postsovietic. Cei care înþelegem acest lucru avem o datorie moralã sã le lãmurim pânã la 5 aprilie mai ales bãtrânilor cã anume lor li se furã ºi aceastã brumã de pensii ºi salarii, fiindcã preþurile la principalele alimente, medicamente ºi mãrfuri de larg consum sunt în Republica Moldova mult mai mari decât în Uniunea Europeanã, unde pensiile ºi salariile sunt de 10-15 ori mai mari decât în statul lui V. Voronin.

Þinând cont de toate acestea ºi având în vedere faptul ca mãcar copii ºi nepoþii noºtri trebuie sã trãiascã într-un stat normal european, Consiliul Director al FDRM face acest apel de mobilizare generalã pentru participarea activã la scrutinul din 5 aprilie ºi roagã pe toþi cetãþenii sã cumpãneascã bine înainte de aplica ºtampila „votat” pe buletinul de vot.

Concetãþeni!
Nu-i adevãrat cã toþi politicienii sunt rãi! Noi rugãm alegãtorii sã înþeleagã cã avem o mulþime de politicieni competenþi, morali, curajoºi, cinstiþi pe listele principalelor partide din opoziþie, capabili sã scoatã statul nostru din nenorocirea comunistã. Credeþi în ei ºi vom avea cu toþii dupã 5 aprilie dreptul la o viaþã normalã în þara noastrã, lângã familiile noastre ºi casele noastre strãmoºeºti.

Facem apel ºi la organismele politice ºi civice internaþionale sã nu scape din vedere faptul cã partidul comuniºtilor foloseºte toate resursele economice, sociale ºi mediatice ale statului în actuala campanie electoralã, cã ei pregãtesc o fraudã masivã a alegerilor prin mãrirea artificialã a numãrului alegãtorilor din RM ºi prin falsificarea proceselor verbale de la secþiile de votare mai puþin controlate de opoziþie.

Un apel deosebit noi adresãm ºi partidelor politice care participã la scrutin, mai ales celor care au ºanse mari sã treacã pragul electoral de 6%. Nici o secþie de votare nu trebuie sã rãmânã fãrã observatorii fideli ai partidelor, toþi alegãtorii care participã la alegeri trebuie sã fie numãraþi, toate procesele verbale de la secþiile de votare trebuie cercetate cu atenþie dupã numãrarea voturilor ºi incluse în numãrãtoarea paralelã a voturilor.

Concetãþeni!
La nenumãratele întâlniri pe care personalitãþile din conducerea FDRM le au cu cetãþenii ni se pune cu insistenþã aceiaºi votare: noi cu cine votãm? Dat fiind numãrul foarte mare de partiduþe de buzunar, fãrã nici o activitate politicã în perioada de dupã alegerile din 2005, ºi aºa ziºii candidaþi independenþi neºtiuþi de mai nimeni, creaþi în ultimele luni de partidul comuniºtilor, considerãm cã întrebarea cetãþenilor este de importanþã majorã pentru destinul de mai departe al statutului nostru. Rãspunsul la aceastã întrebare se conþine în apelul nostru mai vechi de a se uni principalele forþe ale opoziþiei pe o singurã istã naþionalã. Fiindcã acest iniþiativã nu a reuºit (deºi în sondajele de opinie ea a fost susþinutã de aproximativ 60% din electorat) noi facem apel la partidele democratice din opoziþie care nu au ºanse sã treacã pragul electoral de 6% sã iasã din cursa electoralã ºi sã dea posibilitate electoratului sã formeze o puternicã majoritate democraticã în Parlament care sã schimbe realmente spre bine starea de lucruri din Republica Moldova

Concetãþeni!
Experienþa trecutelor alegeri parlamentare demonstreazã cã în noul Parlament al Republicii Moldova care se va alege pe 5 aprilie 2009 vor intra trei sau patru partide. Unul din ele va fi partidul comuniºtilor ºi pentru a nu le permite sã ajungã iar la guvernare prin repartizarea voturilor partiduþelor lor de buzunar trebuie mai întâi sã ne lepãdãm curajos de orgoliile personale, de ideile politice care s-au dovedit neviabile în anii de urmã. Sã lãsãm ambiþiile personale la o parte, sã alegem din mulþimea partidelor înscrise pe lista electoralã doar cele 3 partide – AMN, PLDM ºi PL – care, aºa cum susþin sondajele de opinie, vor trece sigur pragul electoral ºi care au ºi declarat cã se vor uni în viitorul Parlament pentru a crea o coaliþie anticomunistã, partide cu mare experienþã politicã, inclusiv internaþionalã, cu echipe solide de profesioniºti pregãtiþi special pentru guvernare. Sã alegem dintre cei mai buni, dintre cei mai pregãtiþi, dintre cei care ne-au vorbit curajos ºi necontenit în toþi anii din urmã adevãrul despre hoþiile, incompetenþa ºi aroganþa comuniºtilor ºi a aliaþilor lor. Sã alegem mai ales cu raþiunea! Sã ne gândim la ziua noastrã de mâine atunci când aplicãm ºtampila „votat”! Sã votãm contextul nostru european ºi românesc, ºi nu întunecimea comunistã care ne-a înrobit din 28 iunie 1940 încoace.

Concetãþeni!
Dacã nu vom debarca de la putere la 5 aprilie 2009 partidul comuniºtilor vom amâna cu zeci de ani un viitor de normalitate europeanã pentru Republica Moldova, ne vom condamna iar ºi iar copii sã se maturizeze într-un mediu amoral ºi violent, fãrã pãrinþii plecaþi peste hotare, îi vom transforma în jertfe umile ale dezastrului comunist. Nu-i mai credeþi pe comuniºti la 5 aprilie. Ei au avut opt ani la dispoziþie sã facã bine statului ºi cetãþenilor ºi nu au fãcut. Nu-i credeþi nici pe aliaþii lor, nici pe cei care au devenit oameni politici peste noapte. Alegeþi pe cei mai buni dintre cei mai buni! Votaþi cele 2-3 partide care vor trece sigur pragul electoral. Votaþi un viitor omenesc în familia unitã europeanã! Aºa sã nu ajute Dumnezeu!

Consiliul Director al FDRM
24 martie 2009



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 02:42

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-03-29 14:15:48nene eugen,unde vei vedea poza nepotului meu mort si 1740 de mesaje,acela este topic deschis de mine personal,asa incat nu pot fi suparat nici macar pe dumneata daramite pe mine,ok?diferenta este ca acest topic l-am deschis pe vechiul cont pe care au binevoit sa mi-l stearga idiotii de la 9am,in rest,s-auzim numai de bine!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 03:00

Lacrimile Basarabiei care ard faþa României ºi a Europei
Implinirea a 91de ani de la Unirea Basarabiei cu Tara Mama, care a avut loc la 27 Martie 1918, eveniment esential in faurirea Romaniei Mari si pe care-l reactualizam in aceste randuri, ar trebui sa fie pentru noi toti un prilej de aniversare si de bucurie nationala, transmite Vocea Basarabiei, intr-un material realizat de George Alexa, din Detroit, Sua, preluat de Romanian Global News. Din nefericire nu este si nici nu poate fi, mai ales in aceste momente cruciale pentru istoria Romaniei si a Basarabiei.Nu poate fi, pentruca, la numai 22 de ani dela marea Unire, bucuria acestei aniversari ne-a fost umbrita, de smulgerea din trupul Romaniei Mari a Basarabiei, a Bucovinei de Nord si a Tinutului Hertei, in urma monstruosului tratat dintre Hitler si Stalin, semnat de Ribbentrop si Molotov la Moscova, la 23 August 1939, care a inghetat lumea de spaima si pe baza caruia a fost lansat odiosul ultimatum sovietic din 26 Iunie 1940.
O raza stralucitoare de bucurie si de mandrie nationala a sclipit totusi in sufletele noastre, acum 67 de ani, dela recucerirea Basarabiei, a Bucovinei de Nord, a Tinutului Hertei si a Transnistriei, din ghiarele sovietice, de catre armata romana victorioasa, sub conducerea Maresalului Ion Antonescu, la 27 Iunie 1941.
Dar aceasta raza de bucurie nationala, prea trecatoare, a fost strivita la 23 August 1944, acum 64 de ani, cand Basarabia, Bucovina de Nord, Tinutul Hertei si Transnistria au fost cotropite din nou de Sovietici.
Si ca durerea umilirii noastre nationale sa fie si mai mare, aceasta noua cotropire a culminat la 1 Iunie 1946 cu martirizarea marelui nostru Erou National Maresalul Ion Antonescu, ale carui cuvinte, rostite in fata plutonului de executie: “Daca mor, este pentru Bucovina si Basarabia, de ar fi sa reincep as face la fel”, au cutremurat si vor cutremura, de atunci si pana astazi, toate constiintele romanesti.
Aceste cuvinte pecetluite solemn in fata mortii lui martirice pentru Neamul lui Romanesc, ne-au ramas ca un testament suprem al marelui erou roman, pentru reintregirea cu Patria Mama, inca neinfaptuita, a Basarabiei, Transnistriei, Bucovinei de Nord si Tinutului Hertei, pe care el le-a dezrobit si le-a redat Romaniei Mari.
Sa reamintim cu acest prilej si faptul, destul de dureros, ca ziua de 1 Iunie 1946 inca nu a fost declarata zi de doliu national in memoria Maresalului Ion Antonescu, nici in Basarabia si nici in Romania.
Ne doare sa o spunem, dar istoria celor invinsi este scrisa totdeauna de invingatori. Numai cei invinsi isi scriu istoria lor cu lacrimi si cu sange. Si istoria noastra nationala, de dupa 23 August 1944 si pana in Decembrie 1989, sub robia sovietica, atat in Romania, cat mai ales in Basarabia, Transnistria, Bucovina de Nord, Tinutul Hertei, dar si in Cadrilaterul Dobrogean, care niciodata nu trebuie uitat, adevarata noastra istorie nationala a fost scrisa, repet, cu lacrimi si cu sange; cu lacrimi romanesti si cu sange romanesc! Si cate lacrimi romanesti si cat sange romanesc ii va trebui cuiva sa descrie vreodata surghiunul cel mai salbatic posibil la care au fost supusi fratii nostri romani de suflet si de sange, lasati prada inrobirii sovietice de catre Europa, din care si ei faceau parte si pe care intotdeauna au aparat-o cu pretul vietii lor? Si oare aceste lacrimi de foc ale fratilor nostri basarabeni, bucovineni, herteni si transnistrieni nu ne vor arde si noua obrajii pentruca am facut prea putin, sau aproape nimic, pentru usurarea suferintelor lor? Nu mai vorbim de obrajii Europei Occidentale, care niciodata n’au fost arsi de lacrimile de suferinta ale Romaniei de Rasarit si ale Romaniei Mari, si ale carei sentimente de recunostinta pentru cei care au stat de straja la marginea de rasarit a Continentului, pentru linistea si buna lor stare materiala si spirituala, au fost totdeauna dominate de interesele ei mercantile si meschine confesionale, care nu au cu nimic de-a face cu romanitatea si demnitatea crestinatatii ortodoxe rasaritene a Neamului nostru, de structura stramoseasca Thraco-Geto-Dacica.
O palida lumina de nadejde, din ce in ce mai indoielnica, ne ofera acum implinirea a 17 ani de cand Basarabia noastra istorica, de data aceasta micsorata si parcelata de sovietici in tovarasie cu comunistii ucrainieni, si-a dobandit totusi prin propriile ei forte patriotice o firava independenta statala sub numele de Republica Moldova, la 27 August, 1991 si in care este inclusa si o parte din Transnistria, in timp ce restul care a mai ramas din Transnistria, impreuna cu Basarabia de Nord si de Sud, cu Bucovina de Nord si cu Tinutul Hertei si-au continuat, inlacrimate si impotriva vointei lor, perfida robie ucraineana, parafata din nefericire si printr’un tratat romano-ucrainian, anti-romanesc si fara nici o noima, in Iunie 1997 si lasate astfel in vitregie sa-si apere singure fiinta nationala, limba romaneasca si credinta stramoseasca. Aici am ajuns. Un neam nu poate fi sters de pe fata pamantului decat atunci cand isi pierde identitatea sa etnica, nationala si religioasa. In aceasta primejdie de moarte se afla fratii nostri basarabeni, transnistrieni, bucovineni si herteni, si in aceeasi primejdie de moarte ne aflam si noi, din pricina ca nu vedem primejdia deznationalizarii fratilor nostri de sange si de suflet, oriunde s-ar afla ei pe fata pamantului.
Iata de ce implinirea a 90 de ani dela Unirea Basarabiei cu Patria Mama, la 27 Martie 1918, nu poate sa fie o aniversare de bucurie si de jubilare nationala, ci doar o comemorare plina de sobrietate, a unui eveniment istoric de cea mai mare importanta nationala si internationala, recunoscut ca atare prin Tratatul de Pace incheiat in Paris, de-a-pururea si pentru totdeauna, la 28 Octombrie 1920, intre Romania, Marea Britanie, Franta, Italia si Japonia. Pentru prima oara s-a precizat clar, intr’un tratat international, ca: din punct de vedere geografic, etnografic, istoric si economic, unirea Basarabiei cu Romania este pe deplin justificata. Era consfintita si pe aceasta cale, in ciuda unei istorii nedrepte si necrutatoare, aceeasi identitate istorica nationala, oglindita cu tarie in aceeasi constiinta romaneasca de credinta ortodoxa, de limba si de neam, a Basarabiei cu Tara noastra Mama, Romania Mare de acum 90 de ani. Din amare si dureroase, lacrimile Basarabiei au devenit atunci stralucitoare de bucurie in comuniunea de iubire a Neamului Romanesc, acelasi dela Bug si dela Nistru pana la Tisa.
Dar nu pentru prea multa vreme. Se implineste aici si acum vorba marelui poet Lucian Blaga, care spunea ca nicio bucurie nu poate sa fie deplina!
Astfel, Romania de Rasarit, formata din Basarabia si Bucovina, prima subjugata la 1812 de Rusia tarista si reintregita cu Tara Mama la 27 Martie 1918, iar a doua furata de Austro-Ungaria la 7 Mai 1775 si reintregita cu Romania la 27 Noiembrie 1918, aceasta Romanie de Rasarit a fost reintegrata in Europa prin Romania Mare, ramanand mai departe sub noua stapanire sovietica doar Transnistria Romaneasca dintre Nistru si Bug, straveche parte integranta si organica din marea vatra stramoseasca a strabunilor nostri Thraco-Geto-Daci, pe care s-a format si s-a dezvoltat Neamul nostru romanesc, infruntand si aparand Europa de valurile sangeroase ale navalirilor barbare din Rasarit.
Din nefericire, aceasta Romanie de Rasarit, pavaza neinfranta a Romaniei Mari si a Europei Occidentale, incepand din 1944 si pana in prezent, sangera in hotarele ei romanesti si europene si sangera si in sufletele noastre. Dar va veni vremea si acuma este, cand adevarul si dreptatea Neamului romanesc vor fi iarasi recunoscute de toata lumea si se va realiza atunci ca expansiunea imperialista sub forma panslavismului si a mesianismului rusesc, lasata mostenire testamentara de Petru cel Mare, s’a lovit todeauna si a fost anihilata, prin suferinte si jertfe nationale, de aceasta Romanie de Rasarit, in hotarele careia, in ultimele doua secole, toate valurile rusesti, tariste si comuniste, s-au izbit neputincioase si nu au putut trece mai departe. Si cu ajutorul lui Dumnezeu, nu vor trece nici de acum inainte.
Iata de ce, comemorand cu sobrietate Unirea Basarabiei cu Tara Mama, infaptuita la 27 Martie 1918, celebram insasi fiinta Neamului nostru in aceeasi identitate istorica de constiinta nationala, de neam, de credinta si de limba romaneasca, precum si in aceeasi identitate etnica de obiceiuri, de traditii si de datini stramosesti, pe baza carora s’a facut Unirea Basarabiei la 27 Martie 1918 si se va face iarasi, cand sufletele noastre romanesti vor fi din nou tari, dela vladica si pana la opinca, si vom fi in stare sa ne trezim din somnul cel de moarte, dovedind dusmanilor nostri de moarte ca sangele romanesc de pretutindenea, din Basarabia, din Transnistria, din Bucovina de Nord, din Tinutul Hertei, din Cadrilaterul Dobrogean, din Transcarpatia Maramuresana, din Ungaria si din toata Penisnusla Balcanica, si mai ales din Romania, apa nu se face si ca duhul Neamului nostru nu va pieri niciodata!
Dar sa avem credinta in Dumnezeul parintilor si stramosilor nostri, sa ne intarim sufleteste in legea stramoseasca a Neamului nostru si sa retinem din aceasta comemorare ca sensul Romaniei Mari, asa cum ne-a fost revelat de Unirea Basarabiei cu Romania Mare la 27 Martie 1918, nu s-a pierdut, ca este inca viu si doar asteapta sa fie reactualizat si infaptuit in hotarele dorului romanesc, nu prin altii, streini de Neamul nostru, care vor sa ne piarda, ci prin noi insine. Numai atunci in diadema de aur a Romaniei Mari vor straluci iarasi, transfigurate de sfintenia suferintelor indurate pentru Neamul si credinta lor stramoseasca, Basarabia, Transnistria, Bucovina de Nord si Tinutul Hertei, precum si Cadrilaterul Dobrogean.
Cu prilejul acestei sfinte comemorari nationale, asi dori sa inchei cu o definitie poetica a Basarabiei data de scriitorul basarabean Tudor Plop-Ulman: Basarabia / Cuvant cu patru a / Ca o biserica / Cu patru turle albe / Pe zarile istoriei / Careia nu stiu cine / I-a furat clopotul. Metaforic vorbind, Basarabia, ca o biserica fara clopot, a fost redusa la tacere, pe toate zarile istoriei. Nici durerile nu si le mai poate striga in dangatele clopotelor de alarma, pentruca toate clopotele ei au fost furate sau amutite.
Dar unde sunt clopotele Romaniei Mari? La aceasta, a 90-a comemorare a Unirii Basarabiei cu Tara Mama, toate clopotele Romaniei Mari, impreuna cu clopotul lui Stefan cel Mare dela Manastirea Putna, ar trebui trase cu inversunare, ca sa se auda in intreaga lume incalcarea dreptatii nationale, suferintele suprafiresti si mai ales inrobirea bisericeasca, martirizarea si deznationalizarea, prin rusificarea si ucrainizarea Neamului Romanesc din Basarabia, Transnistria, Bucovina de Nord si Tinutul Hertei.
Si poate vom auzi atunci si noi romanii-americani si canadieni, aceste clopote ale disperarii fratilor nostri de peste Ocean si le vom intinde cel putin sufleteste, o mana de ajutor si o rugaciune intru alinarea suferintelor lor.
Asa sa ne ajute Dumnezeu!



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 03:07

Cifre exacte in toate detaliile cu privire la populatia evreiasca din Romania nu se pot produce, pentru ca ele nu exista. Cauza acestei situatii trebuie cautata in evenimentele istorice din ultimele decenii, care, pe de o parte, au produs radicale si repetabile schimbari de granite politice, iar pe de alta parte au produs deplasari masive de populatie, atat in interior cat si peste granite.
Lucrarea de fata s-a facut in conditii deosebit de grele pentru ca multe dintre consecintele evenimentelor istorice nu s-au inregistrat deloc sau au fost masurate prin metode indirecte. Astfel de date care s-ar putea sa mai existe inca sunt tinute de autoritatile de stat care nu obisnuiesc sa ofere publicului informatii statistice. Totusi, autorii au sentimentul ca pot sa contribuie prin cunostintele personale in legatura cu situatia locala, cunostinte castigate de-a lungul perioadei in care au detinut pozitii oficiale in Romania, ceea ce i-a tinut in contact permanent cu subiectul acestui studiu. Ei considera ca sunt bine calificati pentru a interpreta datele disponibile, care sunt prea adesea deformate de amatori in aceasta problema.Date generaleSchimbarile care au intervenit in granitele Romaniei sunt in general cunoscute. Ca urmare a primului razboi mondial, populatia si teritoriul Romaniei s-au dublat. Evenimentele care au precedat si urmat cel de-al doilea razboi mondial au schimbat granitele Romaniei spre Est, Nord si Sud. Aceste modificari au dus la o schimbare radicala si in numarul evreilor care, la recensamantul din 1930, au fost in numar de 756.930 (dupa religie). Cifra lor a fost calculata la sfarsitul razboiului - in 1945 - la 355.972 pentru teritoriul de azi al Romaniei, iar la urmatorul recensamant (28 noiembrie 1956) cifra lor a fost gasita la 144.198. Cele trei cifre denota clar tendinta spre declin numeric a evreilor din Romania, ca urmare a conditiilor politice din ultimele doua decenii.Scaderea de la cifra recensamantului din 1930 la cifra postbelica se datoreste in principal schimbarilor de granita. Din populatia calculata din 1945, un insemnat numar a emigrat in Israel. Numai in perioada 1948 pana in august 1952, "Statistical Bulletin of Israel" (vol. 3, Octombrie-Aprilie 1952-53) raporteaza 128.609 de noi sositi din Romania. Numarul evreilor emigrati clandestin de pe teritoriul de azi al Romaniei nu poate fi stabilit, dar se urca la o cifra considerabila, dat fiind ca iesirea din tara s-a facut in toate directiile si intr-un timp destul de indelungat.Cel mai greu de urmarit este evolutia numerica a evreilor din teritoriul ocupat de Rusia Sovietica in iunie 1940, ca urmare a ultimatumului dat de Moscova in colaborare cu Germania nazista si reacordat URSS prin Tratatul de Pace din 10 Februarie 1947 de la Paris. Acest teritoriu cuprinde intreaga Basarabie, Bucovina de Nord si tinutul Hertei din judetul Dorohoi, cedat Rusiei la 28 iunie 1948. Teritoriul acesta a avut in 1930 o populatie de 275.419 evrei (calculati dupa apartenenta etnica). (Analele Institutului Central de Statistica, Bucuresti, 1942, pp.348-349). Aceasta regiune a avut densitatea evreiasca cea mai mare din Romania - 8,1%, fata de media tarii de 4,0%.Cand armatele germano-romane au reocupat aceste teritorii in vara anului 1941, o parte a populatiei evreiesti a fost evacuata de autoritatile sovietice si o parte s-a refugiat din proprie initiativa in Rusia Sovietica. Acesti evacuati si refugiati s-au raspandit in toate directiile. Sunt numeroase dovezi ale peregrinarilor lor. Astfel, intr-o nota din arhiva Dr. Wilhelm Filderman citim: "In 1947, un delegat RPR care a fost la Moscova, reintors la Bucuresti, a cerut ajutor pentru cei 100.000 de evrei romani care se gaseau in Rusia. Dr Filderman a intervenit imediat in favoarea lor la Joint Distribution Committee, dar, din motive tehnice, nu s-a putut rezolva nimic".O parte a evreilor din Basarabia si Bucovina au fost deportati in Siberia. Dr Bickel citeaza relatiile date de United Press din Berlin la 10.000.Pentru a putea urmari evolutia numerica a evreilor din Romania este necesar sa retinem schimbarile produse prin cedarile de teritorii din preajma celui de-al doilea razboi mondial:In rezumat, majoritatea, adica 57,1% a evreilor din Romania (calcul facut dupa nationalitate etnica la recensamantul din 1930) au fost detasati de Romania prin evenimentele din preajma celui de-al doilea razboi mondial. Multi dintre acestia au mai avut contact cu statul roman. Acest fapt important trebuie avut in vedere ori de cate ori se discuta si evolutia numerica a evreilor din Romania.Iata acum evolutia numerica a evreilor pe regiuni. La recensamantul general din 1930 s-au gasit pe teritoriul Vechiului Regat:Dupa cum se stie, cel mai apropiat criteriu pentru stabilirea numarului exact al evreilor din Romania este cel al religiei. La prima etapa de asimilare, se pierde limba materna. In Vechiul Regat, 50,1% din evrei si-au insusit limba materna romana. Din cei asimilati lingvistic, o parte mica (4,6%) s-au asimilat si etniceste. Nu este probabil ca cei de religie mozaica si de limba materna idis sa fi declarat alta apartenenta etnica decat cea de evreu, desi teoretic lucrul este posibil, intrucat nationalitatea etnica s-a inregistrat pe baza de declaratie libera a individului.La recensamantul din 25 ianuarie 1948 nu s-a inregistrat nici neamul etnic, nici religia populatiei, ci numai limba. In total s-au inregistrat 97.566 persoane cu limba materna idis (fara tinutul Hertei si Dobrogea de Sud) fata de 132.213 din 1930 (inclusiv tinutul Hertei si Dobrogea de Sud).La recensamantul din 23 noiembrie 1956, numarul evreilor de neam din Vechiul Regat a fost de 94.562, iar al celor cu limba materna idis de 19.804 (fara tinutul Hertei si Dobrogea de Sud)Oscilatiile de la un recensamant la altul sunt semnificative. Iata cifrele celor de limba materna idis in cele doua provincii principale, Muntenia si Moldova, la cele trei recensaminte:In interpretarea acestor cifre intra numerosi factori ca: dislocari de populatie, emigratie, influente psihologice (atmosfera politica), evolutia demografica naturala si chiar factorul de tehnica statistica. Modificarile in cifre sunt esentiale. Cifra evreilor scade in Muntenia de la 1930 la 1956 aproape la jumatate, iar in Moldova la sub o treime. Emigrarea evreilor a fost deci mult mai intensiva in regiunile de Est ale Romaniei, unde evreii erau mai putin asimilati decat in vestul tarii. Este si mai semnificativa scaderea proportiei celor de limba materna idis. In Muntenia, in 1930, 23% dintre evrei aveau limba materna declarata idis. In 1956 acest procent a scazut la 10,5%. In Moldova, cifrele sunt de 69,2% in 1930 si 31,2% in 1956.Pierderile suferite din cauzele directe ale razboiului au fost evaluate de organizatiile evreiesti din Romania conduse de Dr. W. Filderman la 15.000. Aceasta cifra cuprinde pierderile in jurul a 3000 de vieti in timpul guvernarii scurte a Garzii de Fier si 3000-4000 de victime ale represaliilor militare din Iasi. De asemenea, cuprinde pierderile suferite de populatia deportata in Transnistria. Numarul celor deportati a fost de aproximativ 40.000, din care 30.000 s-au reintors. Din cei 10.000 care nu s-au reintors, o parte au pierit in Transnistria sau in cursul transportului. Cifra totala a evreilor morti "fie din cauza ca au fost ucisi pe teritoriul romanesc, fie ca au pierit din cauza deportarilor" este data de Filderman ca fiind de 15.000.Basarabia si BucovinaCifra evreilor in Basarabia, Bucovina de Nord si tinutul Hertei calculata pentru anul 1930 a fost de 275.419. Din aceasta populatie, 100.000 s-au retras din fata armatelor germano-romane in interiorul Rusiei Sovietice in 1941(6). (In raportul prin care Dr W. Filderman cere ajutor la Joint Committee pentru evreii romani din Rusia, cifra lor este data de asemenea de 100.000)La recensamantul din 1941, facut dupa reocuparea acestor regiuni, s-au gasit 126.000 Evrei. Diferenta este de 49.419. (Totalurile sunt obtinute prin totalizarea cifrei calculate pe baza recensamantului din 1930, - deci nu cuprinde sporul natural 1930-1941) si cea gasita la recensamantul din 1941. Aceasta este cifra probabila a evreilor disparuti parte prin refugiu, parte prin suprimare.Din cei 126.000 evrei recenzati, au fost la randul lor deportati in Transnistria 109.000, din care 54.000 (aproximativ 50%) au pierit. Din aceste evaluari ale organelor de conducere evreiesti din Romania rezulta ca pierderile de vieti evreiesti din regiunile Basarabia, Bucovina si Tinutul Hertei sunt de 103.919 suflete (49.419 plus 54.000). Aceasta este cifra evreilor de a caror existenta nu se poate gasi urma, majoritatea lor fiind suprimata, iar o parte, care nu poate fi, desigur, evaluata, s-a retras in interiorul Rusiei, majorand cifra de 100.000 data de Dr. E. Kulischer si Dr. W. Filderman.Cifra actuala a populatiei evreiesti din Basarabia, Bucovina si Tinutul Hertei, dupa calculele de mai sus, ar trebui sa fie de 71.500, la care, probabil, se adauga cei 100.000 de refugiati din timpul razboiului, dand un total de 171.500, in loc de 275.419, cat a fost in 1930. Rapoarte recente de presa arata insa ca numarul evreilor in orasele din Basarabia, Bucovina si Tinutul Hertei este egal cu numarul lor din preajma razboiului.Cifrele din Basarabia demonstreaza caracterul conservativ al evreilor din acea provincie. Din numarul evreilor identificati prin religie s-au declarat ca apartinand nationalitatii etnice evreiesti 99,3%, iar limbii materne idis in proportie de 97,5%.In Bucovina, unde constiinta nationala a evreilor este tot asa de ferma ca in Basarabia, 99,3% din ei, identificati dupa criteriul religiei, s-au declarat de neam etnic evreiesc, iar limba materna idis este declarata de 79,8% a populatiei evreiesti, stabilita dupa acelasi criteriu. O insemnata parte a evreilor din Bucovina au limba materna germana.Transilvania (inclusiv Banat, Crisana si Maramures) la 1930In Transilvania, constiinta nationala a evreilor este foarte ferma. Numai in Banat, 20% din Evrei se declara de alt neam (maghiar), pe cand in Transilvania numai 3,4% din evrei se declara de alt neam decat Evrei. In ce priveste limba idis, ea e vorbita de 60% din evreii din Nordul si Estul Transilvaniei si numai de o mica minoritate in Vest (in Banat: 5,4%)Evenimentele din cursul razboiului au influentat considerabil numarul evreilor din Transilvania. Prin Dictatul de la Viena, 1940, Transilvania de Nord a fost cedata Ungariei. Pe acest teritoriu au trait, la 1930, 138.917 evrei. (Cifra de 148.295 pare a fi cifra persoanelor de religie mozaica). Recensamantul maghiar din 31 Ianuarie 1941 a gasit 151.125 evrei in Transilvania de Nord. In Transilvania de Sud au ramas 54.538. Evreii din Transilvania de Nord au fost deportati in Gemania sau in tabere de munca de catre Guvernul maghiar, cu exceptia unui numar de 14.000. S-au reintors in Romania si s-au aflat in lagare la sfarsitul razboiului in total 44.000. Deci au supravietuit 58.000 si au pierit 90.295 sau 60,9% din total. La recensamantul din 23 noiembrie 1956, numarul Evreilor a fost:Desi datele recensamantului in 1956 nu permit o comparatie reala cu cele ale recensamantului din 1930, date fiind conditiile cu totul diferite ale celor doua recensaminte si ale tehnicii de recensamant intrebuintate, totusi trebuie sa acceptam ca un fapt real scaderea generala a numarului evreilor de la 192.833 (dupa religie) din 1930 la 42.735 (dupa neam etnic) in 1956. Sunt insa pretioase cifrele privind Banatul, unde nu au existat pierderi prin deportari sau atrocitati si totusi numarul evreilor a scazut considerabil intre 1930 si 1956, si anume de la maximum (dupa religii) din 1930 de 14.043 la 7.776 (dupa neam etnic) din 1956. Aceasta scadere este indicativa pentru intensitatea procesului de imigratie de evrei din Romania de la 1944 pana la 1956. Dispunem de date incomplete asupra miscarii naturale a populatiei evreiesti de la 1940 incoace.In perioada 1931 - 1939, cresterea naturala a evreilor din Romania a fost de 6917 suflete (0,9%) la o populatie totala evreiasca de 728.115 evrei dupa nationalitate etnica in 1930.Concluzii1) Cifra totala a evreilor din Romania s-a redus considerabil in ultimele doua decenii. Pierderile se datoreaza: reducerii teritoriale a tarii; atrocitatilor antievreiesti din cursul razboiului atat pe teritoriul tarii, cat si peste granite; atrocitatii comise de armate si autoritati straine, care au controlat temporar teritoriul Romaniei; migratiunilor intense si indelungate din toata durata celor doua decenii.2) Evenimentele politice internationale au influentat considerabil raportul dintre nationalitatea etnica declarata, limba materna idis si religia mozaica a evreilor din fiecare regiune a Romaniei. Raportul dintre cele trei elemente este esential pentru judecarea situatiei.3) Limba materna idis a fost declarata la recensamantul din 1930 de 68,5% dintre evreii din intreaga tara (raportat la cei de religie mozaica). Acest procent variaza si in timp si in spatiu. El este mult mai scazut in 1956 decat era in 1930. (71,2% in 1930 fata de 23,7% in 1956, calculat la proportia dintre neamul etnic declarat si limba materna idis. Am ales acest criteriu cu scop de comparabilitate pentru ca recensamantul din 1956 n-a inregistrat religia).4) Pierderile de vieti ale evreilor au fost evaluate pe regiuni astfel: 15.000 in provinciile Vechiului Regat, Transilvania de Sud si Bucovina de Sud; 103.919 in Basarabia, Bucovina si tinutul Hertei din judetul Dorohoi; si 90.295 in Transilvania de Nord, incorporata de Hitler Ungariei. In total se evalueaza la 209.214 pierderile evreiesti de pe teritoriul Romaniei din 1939, ceea ce reprezinta 27% din cifra totala a Evreilor (in loc de 53%, evaluat de Dr. Kulischer), din care se atribuie: 2% administratiei romane, 13% actiunii militare germano-romane desfasurate aproape exclusiv pe frontul rasaritean si 12% actiunii Guvernului unguresc secondat de autoritatile germane.Concluzia generala: "In nici o tara dominata de nazisti, n-a supravietuit o asa mare proportie a populatiei evreiesti" - conchide raportul Dr. W. Filderman.




Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 03:08

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-03-30 02:42:56
De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-03-29 14:15:48nene eugen,unde vei vedea poza nepotului meu mort si 1740 de mesaje,acela este topic deschis de mine personal,asa incat nu pot fi suparat nici macar pe dumneata daramite pe mine,ok?diferenta este ca acest topic l-am deschis pe vechiul cont pe care au binevoit sa mi-l stearga idiotii de la 9am,in rest,s-auzim numai de bine!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

481 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Postat pe: 31 Martie 2009, ora 19:14

PROLETARI DIN TOATE TARILE,UNITI-VA!


eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 18:36

Nicolae Ciachir, Profesor Universitar - "BASARABIA sub stapanirea Tarista (1812-1917), Editura Didactica si Pedagogica, R.A., Bucuresti, 1992). (Continuare)

Basarabia a facut parte statul unitar roman realizat de catre Mihai Viteazul in anul 1600 si a fost scutul de care au ricosat incercarile dusmanilor de a o acapara.

In 1656, desi granitele statului rus se aflau la sute de kilometri la est de Nistru, acesta, din dorinta de a-si proteja pe ortodocsi, a incheiat un tratat de amicitie cu Moldova, condusa la acea vreme de domnitorul Gheorghe Stefan. Rusia recunostea raul Nistru ca frontiera estica a Moldovei – dest pe care il repeta Petru cel Mare, invingatorul lui Carol al XII-lea , regele Suediei, la Poltava (1709). Astfel prin Tratatul de la Luþk (1711) in articolul 11 se stipula : “Pamanturile Principatului Moldovei, dupa vechea hotarnicie moldoveneasca asupra caror Domnul va avea drept stapanire (…) se intind pana la Nistru”. Petru cel Mare a mai recunoscut Moldovei si teritoriilepe care le acaperasera otomanii (Ismail, Chilia, Cetatea Alba, Tighina) si tatarii (sudul Basarabiei, denumit Bugeac). Insa batalia de la Stanilesti fiind ratata, Dimitri Cantemir isi pierde tronul, iar Moldova cedeaza Hotinul cu zona aferenta si o serie de sate din paretea sudica a Basarabiei, la nord de Bugeac.

Deci, Rusia ajunge cu hotarele sudice la limita Nistrului de-abia in anul 1792, avand astfel granita comuna cu Moldova.




CADRUL EUROPEAN, RAZBOIUL RUSO-TURC DIN 1806-1812

Contextul incheierii Pacii de la Bucuresti (1812). Otomanii sacrifica Principatul Moldovei, cedand ilegal Rusiei teritoriile dintre Prut si Nistru.

Deoarece Poarta – la insistentele ambasadorului francez de la Instambul, generalul Sebastiani – mazilise, in august 1806, pe domnitorul Tarii Romanesti, Constantin Ipsilanti, acuzat ca intretine legaturi cu Imperiul Tarist, sub pretextul violarii hatiserifului din 1802, la 22 noiembrie 1806 Rusia de ordin generalului Michelson sa ocupe Principatele Romane (“Istoria S.S.S.R., vol. IV – sub red. lui A. V. Fadeev -, Moscova, 1967, p. 104).

Avangarda rusa, sub comanda generalului conte Dolgoruki, va trece Nistrul in dreptul orasului Moghilev, iar a doua zi, la 12 noiembrie 1806, va ocupa Baltiul; peste cateva zile va trece Prutul, iar la 29 noiembrie va ocupa Iasul. Essen cucereste Hotinul, iar generalul Mayendorf, cetatea Tighina – unde doar aici se aflau trupe otomane care, insa au evacuat cetatea suspect de repede. De asemenea, Cetatea Alba si Chilia s-au predat fara o impotrivire prea mare si numai Ismail va rezista pana in septembrie 1809.

Atat Moldova, cat si Tara Romaneasca, practic n-au opus rezistenta la intrarea unor trupe apartinand unui stat crestin; ca dovada, la 25 decembrie 1806, deci in prima zi de Craciun, rusii au intrat si in Bucuresti.

Guvernul Rus intr-o Proclamatie catre populatia romana preciza ca ocupatia militara are drept scop “a readuce Poarta la restabilirea vechilor raporturi existente intre ea si Rusia, conform tratatelor”
(Vneºniaja politika Rossii XIX I naceala XX veka. Dokumentî Rossii-iskogo Ministerstva Inostrannîh del., vol. III, Moscova, 1963, p. 377).

In aprilie 1807, generalul Michelson ocupa Oltenia, la Negotin facandu-se jonctiunea intre trupele tariste si insurgentii sarbi care, condusi de Karageorge, luptau din 1804 impotriva otomanilor. (Andre Latreille - “L'ere napoleonnienne”, Nancy, 1974, p. 186).

Se cuvine sa amintim ca in acest razboi ruso-turc (1806-1812), pandurii lui Tudor Vladimirescu se vor alatura rusilor si vor lupta impreuna la Cladovo, Negotin si Plevna.

Nu ne intereseaza bataliile, ci faptul ca otomanii au fost infranti si s-a incheiat Pacea de la Bucuresti, la 16/28 mai 1812. Tratatul prevedea ca hotarul dintre cele doua imperii sa fie fixat pe raul Prut, de la patrunderea in Moldova si pana la varsarea sa in Dunare, apoi pe acest fluviu, pana la Chilia si pana la varsarea lui in Marea Neagra (art. 4); cu exceptia noii granite, restul frontierelor dintre Rusia si Imperiul Otoman ramaneau neschimbate, atat in Europa cat si in Asia; de asemenea, insulele dintre Ismail si Chilia urmau sa revina Rusiei, alaturi de teritoriul dintre Prut si Nistru, devenind ulterior Basarabia.(Nicolae Ciachir, Gheorghe Bercan - “Diplomatia europeana in epoca moderna 1566-1919”, Bucuresti, 1984, p. 249 si “Manuel diplomatique. Recuieil des traites”, par F. G. Ghillany, I, Paris – Bruxelles, 1856, p. 59).

Ca si in cazul cedarii Bucovinei (1775), Imperiul Otoman comitea o a doua ilegalitate fata de romani in 1812, oferind Rusiei Moldova dintre Prut si Nistru. Turcia nu putea oferi ceva ce nu-i apartinea, caci n-a fost niciodata suverana asupra Tarilor Romane. Poarta insusi recunoscuse acest lucru, cand la Karlovitz (1699), presata de polonezi sa le cedeze Moldo-Vlahia, ea raspundea ca nu are dreptul, deoarece capitulatiile nu-i conferaeau decat suzeranitatea.

Istoricul rus Nikolai Boretki-Bergfeld, referindu-se la Pacea de la Bucuresti, aprecia intr-o lucrare ceruta de Senatul Universitatii din Petersburg, ca dupa 1812 se impunea ajungerea la o intelegere tacita intre otomani si romani, intrucai primii, luptand pentru mentinerea integritatii Imperiului, faceau implicit sevicii romanilor, a caror fiinta nationala si existenta statala de sine statatoare erau puse in pericol de imperiile crestine vecine, ale caror tendinte expansioniste ii amenintau pe romani cu disparitia. (N. Boretki-Bergfeld – “Istoria Rumanii”, Petersburg, 1909, p. 179-180).

Ceva mai tarziu, Ion Heliade Radulescu consemna dezamagit ca romanii i-au primit pe rusi ca pe niste frati, le-au oferit orasele ca pe niste magazii de provize, le-au procurat cele necesare, si-au transformat casele in spitale si au suportat toate privatiunile, ca sa inlature dominatia otomana. Drept rasplata, tarul l-a abandonat pe Brancoveanu, care a fost decapitat la Istambul, Cantemir si-a pierdut tronul, au cochetat si spijinit pe domnii fanarioti care se inconjurasera de mercenari straini (greci, albanezi, sarbi, bulgari), iar apoi ne-au rapit Basarabia. >

In “Istoria Noldavskoi S.S.R.”, aparuta la Chisinau in 1982, se arata ca prin rapirea nordului Moldovei in 1775 (Bucovina), impreuna cu raialele otomane si teritoriile stapanite de tatari, practic 42% din teritoriile Principatului se afla sum straina. (“Istoria Moldavskoi S.S.S.R., vol. I, red. Principal V. I. Taranov, p.80).

Din 1812, prejudiciile teritoriale ale Moldovei au crescut considerabil. In acest context este sugestiva insemnarea unui preot pe o carte : “In 1812, ca sa se stie sand a pus muscalul piatra de hotar la Prut si a rupt biata noastra Moldova in doua”.

Voi reveni


eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Aprilie 2009, ora 03:21

Nicolae Ciachir, Profesor Universitar - "BASARABIA sub stapanirea Tarista (1812-1917), Editura Didactica si Pedagogica, R.A., Bucuresti, 1992). (continuare)

BASARABIA, DE LA INCORPORAREA IN IMPERIUL RUS, PANA LA RETROCEDAREA SUDULUI (1812-1856)

Preluarea provinciei. Decretul din 1813 privind autonomia. Catagrafia rusa din 1817.
Favorizarea colonizarii cu populatii neromane (bulgari, ucrainieni, rusi, cazaci, gagauzi, germani, s.a.) * Lichidarea autonomiei Basarabiei (1812)
prin Tratatul de la Adrianopol (1829), Rusia incorporeaza la Imperiul Rus intreaga Delta a Dunarii, cu cele trei brate : Chilia, Sulina si Sf. Gheorghe
Continuitatea vechilor traditii moldovenesti
Cadrul general in care s-a desfasurat Razboiul Crimeii (1853-1856) si retrocedarea celor trei judete din sudul Basarabiei (Ismail, Cahul si Bolgrad)


Tarul Alexandru I (1801-1825), cu vederi liberare,a intuit ca teritoriile vestice ale Imperiului trebuie stapanite cu blandete si respectat specificul national. Astfel, tarul autocrat daduse o constitutie Finlandei (1809), una regatului polon (1815) si a recunoscut dreptul de autonomie Basarabiei prin ucazurile din 1813, 1816 si 1818. (N. I. Lazarevski, “Dreptul constitutional rus”, St. Petersburg, 1913, p. 235)

Numarul locuitorilor Basarabiei nu este precizat in anul anexarii provinciei de catre rusi. Unii dau cifra de 200 000 suflete sau 55 000 de familii, “Istoria Moldavii”, tiparita de sovietici in 1951, sub redactia A. D. Udalþova si Cerepnin, da circa 240 000 locuitori, formata din moldoveni, ucrainieni, rusi, evrei, greci, armeni, gagauzi, tigani si altii. (“Istoria Moldavii”, vol. I, Chisinau, 1926, p. 346). L. T. Boga aprecia, in 1926, 43 160 de familii in Basarabia (L. T. Boga, “Populatia Basarabiei”, Chisinau, 1926, p. 21), iar statisticile, prin comparatie apropie cifra la un sfert de milion. Nicolae Poposchi, in documentata sa lucrare, “Istoria Bisericii din Basarabia, in veacul al XIX-lea, sub rusi”, aparuta la Chisinau in 1931 si prefatata de Nicolae Iorga, conchide : “E greu de precizat numarul locuitorilor in acest teritoriu, un lucru este sigur, ca majoritatea covarsitoare a populatiei, pana chiar si in raialele turcesti, era romaneasca si, prin urmare, de credinta ortodoxa”. (Nicolae Popovschi - “Istoria Bisericii din Basarabia, in veacul al XIX-lea sub rusi”, Chisinau, 1931, p. 1)

Pentru ca ne-am referit la Biserica, se cuvine sa facem precizarea ca problemele bisericesti din aproape toata Basarabia depindeau de Mitropolia Moldovei din Iasi, care rea sub juridictia Patriahiei de la Constantipol.

In anul anexarii Basarabiei la Rusia existau 775 de biserici parohiale, dintre care 40 de piatra, una din caramida, si 734 din lemn, fiind acoperite de stuf si cu sindrila. Pe langa bisericile amintite, in Basarabia mai fiintau aproape 40 de manastiri si schituri, unele avand o vechime foarte mare. Astfel, manastirea “Capriana” era ctitorie a lui Alexandru cel Bun, iar manastirea “Adormirea” (ulterior “Cetatea” din Ismail) a lui Constantin Brancoveanu.

Chiar si istoriografia sovietica recunoaste ca elementul preponderent in Basarabia era cel romanesc, iar in partile rasaritene s-au asezat inca de la inceputul secolului al XVIII-lea, multi ucrainieni si rusi, fugari spre a se salva de jugul iobagiei, de obligatiile de recrutare si persecutiile religioase.(“Istoria Moldavii”, vol. I, p. 346-347)

Un argument in plus ca in planurile Rusiei tariste figura mentinerea Basarabiei cu orice pret, consta in faptul ca inainte de de iscalirea Pacii de la Bucuresti (1812) au inceput sa fie colonizati crestini balcanici (bulgari, gagauzi, albanezi).

Imediat dupa Pacea de la Bucuresti (mai 1812) autoritatile rusesti mentionau in Basarabia 12 tinuturi si 2 fragmente de tinuturi (Iasi si Falciu care se intindeau si intre Prut si Nistru) [17 orase, 693 de sate si 43 160 de familii – nota autorului]

Dupa Zasciuc, totalul populatiei Basarabiei ar fi, in 1812, de 240 000, iar dupa Skalkovski, de 340 000 (A. Boldur - “La Bassarabie et les relations russo-roumaines”, Paris, 1927, p. 134). Intr-o sinteza a Ministerului Afacerilor Externe Roman (Arh. MAE, fond 71/URSS, vol. 130), folosind surse rusesti, se arata ca Basarabia cedata avea o suprafata de 45 629,9 km.

Precizam ca autoritatile si carturarii rusi n-au contestat niciodata caracterul romanesc al Basarabiei. Statistica din 1817 arata astfel :

Romani (moldoveni) – 83 848 familii cu 419 240 locuitori.
Ruteni - 6 000 familii cu 30 000 locuitori
Evrei - 3 226 familii cu 19 130 locuitori
Lipoveni (la origine numiti “streliti” sau “rascolnici”) - 1 200 familii cu 6 000 de locuitori
Greci si Armeni, – cu 640 si respectiv 530 de familii
Bulgari si Gagauzi – cu cate 241 de familii

Total : 96 526 familii cu 482 630 de locuitori.

In 1818 a fost elaborata o noua lege privind organizarea Basarabiei : “Ustav obrazovanija Bessarabskoi oblasti” (= Regulamentul de functionare a regiunii Basarabia). Se pastra administratia locala, dar aparea un “Verhovnîi Soviet” (Consiliul Suprem) si un tribunal regional, care judeca dupa legile tariste si in limba rusa. Un alt pas in limitarea autonomiei a fost numirea ca “polnomocilnîi- namestnik” (loctiitor al Tarului n.a.), in 1823, a contelui M. S. Voronþov, care detinea si functia de Guvernator de Novorosiisk, adica a teritoriului sudic al Rusiei la est de Nistru. Deci cumularea acestor functii dovedea limpede tendinta tarismului de a estompa autonomia Basarabiei.

Noul tar Nicolae I a renuntat la aparente. La 29 februarie 1828 intra in vigoare noua organizare administrativa si conducerea a Basarabiei. Noua lege se intitula “Ucirejdenie dlea upravlenia Bessarabskoi oblasti” (= Institutia pentru conducerea regiunii Basarabia). Era lichidata intreaga autonomie – limba rusa era unica limba admisa in administratie si in justitie (art. 63), era desfiintata functia de Guvernator civil si cea de polnomocinîi-namestanik, Basarabia fiind inclusa in gubernia Novorosiisk, intrand astfel in circuitul unic administrativ al Imperiului rus. Zilele aparent frumoase se terminasera. Voi continua.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Aprilie 2009, ora 03:23

De la: freddythebestman, la data 2009-03-31 19:14:38PROLETARI DIN TOATE TARILE,UNITI-VA!


Salut, ce mai faci.
Nu te-am vazut de mult.
Tot cu proletarii?


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 8 Aprilie 2009, ora 11:05

Tatatul de la Neptun din 2 iunie 1997 , a fost cel mai grav act de tradare nationala din perioada postbelica ! Prin acest act criminal , s - a cedat oficilal Ucrainei : Buceagul , Herta , Hotinul si Bucovina de Nord . A venit timpul sa cerem raspicat anularea acestui tratat mizerabil . La fel si tratatul cu Bulgaria , prin care s - a cedat Cadrilaterul . A venit timpul sa actionam pentru realizarea unitatii nationale . Romania trebuie sa revina in frontierele ei firesti . Basarabia toata , Herta , Bucovina si Cadrilaterul , trebuie sa revina la tara mama ! ACUM !


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 8 Aprilie 2009, ora 12:26

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-04-08 11:05:34Tatatul de la Neptun din 2 iunie 1997 , a fost cel mai grav act de tradare nationala din perioada postbelica ! Prin acest act criminal , s - a cedat oficilal Ucrainei : Buceagul , Herta , Hotinul si Bucovina de Nord . A venit timpul sa cerem raspicat anularea acestui tratat mizerabil . La fel si tratatul cu Bulgaria , prin care s - a cedat Cadrilaterul . A venit timpul sa actionam pentru realizarea unitatii nationale . Romania trebuie sa revina in frontierele ei firesti . Basarabia toata , Herta , Bucovina si Cadrilaterul , trebuie sa revina la tara mama ! ACUM !




Pe bune ?! ...Deci atunci a pierdut oficial Romania Bucovina de Nord ?Inseamna ca pana in 1997 o aveam oficial si nu stiu eu .Heh,oricum,eu stiu alta varianta ,ca acel tratat era necesar intrarii Romaniei in UE si NATO ,ca avea termen pana in 2007 cand Base l-a prelungit automat cu inca 5 ani desi nu mai avea motive (eram si in NATO si in UE) si ca acel tratat a facut posibila recupararea platoului maritim al Insulei Serpilor deoarece si Ucraina si Romania s-au angajat sa respecte decizia Curtii de la Haga .Mai mult ,peste inca 3 ani expira oricum tratatul si vei vedea ca tot nu vei avea acele teritorii.Daca vrei toate teritoriile mai sus mentionate trebuie sa incepi un razboi cu Ucraina si Bulgaria,ar rezolva si problema crizei ramanand o populatie mai mica in Romania chiar si daca recuperam acele teritorii .Ia legatura cu Vadim, lui cred ca o astfel de solutie i-ar surade.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Aprilie 2009, ora 16:26


Imnul golanilor liberi



Melodia-hit a primaverii lui 1990 a fost compusa in toaleta Facultatii de Geologie din Bucuresti, unde era mai multa liniste pentru "a face cantecele".



Cantecul care insoteste si astazi orice amintire legata de Fenomenul "Piata Universitatii", "Imnului golanilor", a fost compus de Cristi Paturca in cinci minute, in toaleta Facultatii de Geologie a Universitatii Bucuresti. Acolo, departe de vacarmul zecilor de mii de manifestanti, s-au nascut aproape toate melodiile Pietei.

"Sa faci muzica e ca si cand ai face dragoste"

"Mai bine haimana, decat tradator, / Mai bine huligan, decat dictator" Versurile se canta uneori singure, spune astazi Cristi Paturca, cel care a compus muzica "Imnului golanilor". "Uneori, sa faci muzica pentru niste versuri este ca si cand ai face dragoste. Vine de la sine. Asa a fost si in cazul acestui text, scris de o studenta, Laura Botolan", explica Paturca.

El avea atunci 24 de ani si, numai cat s-a uitat peste refren, l-a si cantat cu chitara. Era in toaleta Facultatii de Geologie a Universitatii, impreuna cu Laura Botolan, cu profesorul cunoscut sub numele de Dr. Barbi, cu Vali Sterian, cu Stelian Maria.

Ca sa intregeasca muzica pentru tot textul "Imnului" i-a luat vreo cinci minute, spune Cristi, "daca nu chiar trei". Fostul presedinte Emil Constantinescu era pe atunci prorectorul Universitatii Bucuresti si profesor la Catedra de Mineralogie a Facultatii de Geologie.

Isi aminteste foarte bine acele zile: "Sigur ca acolo s-au creat cantecele Pietei Universitatii. Eu eram atunci responsabil in locul rectorului Cristescu - era plecat din tara - si am aprobat accesul reprezentantilor protestatarilor la balconul Decanatului, de unde s-au tinut discursurile si s-au cantat melodiile".

Cand au cantat la microfonul din balconul universitatii "Imnul golanilor", multimea a intrat in delir, povesteste Dr. Barbi. Cristi Paturca este si acum coplesit de sentimentul pe care l-a avut atunci: "Cand vezi 20.000-30.000 de oameni care canta cu tine, te cuprinde un sentiment ciudat, foarte puternic Mi-am dat seama atunci ca, din balcon, lumea se vede altfel si cantam cu ochii inchisi de teama sa nu puna stapanire pe mine sentimentul de putere". Nu-i venea a crede ca lumea care pleca, seara, spre casa fredona "Mai bine mort, decat comunist"

"N-am sa scap de cantecul asta niciodata"

Dar nu "Imnul golanilor" a fost primul cantec care a facut sa vibreze Piata Universitatii in acea primavara, ci "Nu plecam acasa", scris de Stelian Maria in ziua de 24 aprilie, dupa prima interventie violenta a politistilor asupra manifestantilor adunati de doua zile in Piata. "Noi de-aicea nu plecam / Nu plecam acasa" au ramas si azi in memoria romanilor. Ba chiar, ca o ironie, a observat Dr. Barbi, "au inceput sa-l foloseasca si muncitorii de la IMGB cand fac greve", cei care i-au ajutat pe mineri sa tabaceasca spinarile protestatatilor in 13-15 iunie 1990.

Cam opt cantece au ramas, de atunci, bine cunoscute, dar au fost multe, unele compuse chiar ad-hoc. "Era o chestie inexplicabila atunci", simte Paturca. "Prea veneau repede melodiile, era prea usor". Dr. Barbi spune acelasi lucru despre versuri: "Se compunea foarte repede, erau dictate, parca, de sus. Lucram noaptea acasa, apoi ne adunam in toaleta de la Geologie, fiecare spunea ce mai facuse, si Paturca incerca melodia la chitara".

Timp de 50 de zile, inainte de 13 iunie, in Piata Universitatii s-a cantat mult. "Ne simteam bine unul langa altul acolo si ne bucuram ca suntem impreuna", retraieste Dr. Barbi bucuria din mai 1990. "Imnul golanilor" a lasat urme in memoria romanilor, iar Cristi Paturca resimte efectele succesului de atunci: "Eu n-am sa scap de cantecul asta nici dupa moarte. Am incercat sa mai cant altceva, dar nu, daca nu-l cant pe asta, degeaba!".

Artistii pietei

Dr. Barbi pe numele sau real Petre Constantin, era si este inca profesor de diplomatie si relatii internationale, preda in Bucuresti, la ASE si la Facultatea de Litere. In iunie 1990 avea 45 de ani.

Cristian Paturca este compozitor si interpret, da lectii de muzica folk - voce si chitara. A facut parte din Cenaclul Flacara pana in 1985, este membru in Cenaclul "Totusi iubirea". In 1990 avea 24 de ani.



Imnul golanilor

A fost odata ca-n povesti, a fost in Romania
O gasca mare de golani ce-au alungat sclavia
Noi nu ne-am confundat nicicand cu oamenii de bine
Veniti si neocomunisti si fara de rusine.

Refren:

Mai bine haimana, decat tradator
Mai bine huligan, decat dictator
Mai bine golan, decat activist
Mai bine mort, decat comunist.

Vrem libertate, nu comunism si nici schimbari de forma
Si de aceea securisti, sa nu ne puneti norma.
Noi nu vrem neocomunism nici neolibertate
Democratii originale si nici minciuni sfruntate.

Ne-ati intrebat ce vrem aici, dar stie toata tara
Noi sustinem punctul 8 de la Timisoara.
A cazut 473, ce tinea TVR
Legata in lanturile ei, dar tot degeaba e.

Alegeri fara comunisti, fara nomenclatura
Si nu va temeti de golani fara coloratura.
Din cei care-au murit aici, ne-am reintors naluci
Sa nu mai fie cum a fost, macelul de atunci.



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Aprilie 2009, ora 01:47

Daca tot vorbiti despre regele Mihai I (cand l-a arestat pe Maresalul Antonescu, care oficial era Prim-Ministru numit de regele Mihai I) am sa va dau niste documente despre ce s-a intamplat in Romania in perioada "intoarcerii" armelor impotriva nemtilor (cu sublinierile mele si comentariile inerente).

Sa incepem cu "actorii" care l-au arestat pe Antonescu :

23 august 1944

Documente


Primul "actor" - PCR

Declaratia Comitetului Central al P.C.R.

Consecvent cu punctul sau de vedere ca aruncarea Romaniei in razboiul antisovietic a insemnat o adevarata catastrofa nationala si primejduieste grav interesele vitale ale poporului roman (sublinierea mea – adica eliberarea Basarabiei era “catastrofa” pentru “comunistii” nostri), Partidul Comunist din Romania a participat activ, din prima zi (sublinierea mea – minciuna sfruntata, erau prea putini sa se puna cu el, mai ales erau si “legionarii” cu el), la pregatirea si rasturnarea dictaturii Antonescu, instrumentul salbatic al hitlerismului (sublinierea mea – alta minciuna la fel de mare ca prima, noi aveam “libertatea” sa ne “opunem” nemtilor spre deosebire de celelalte popoare “ocupate” de ei. Noi eram considerati “aliati” si aveam conducere proprie tot timpul, nu eram considerati “slugi” de nemti).

Incheierea imediata a armistitiului, scoaterea Romaniei din Axa si curatirea teritorului romanesc de ocupatia hitlerista, instaurarea unui de drepturi si libertati publice, acestea sunt unele din obiectivele (sublinierea mea) pe care Comitetul Central al Partidului Comunist din Romania le-a fixat inca din septembrie 1941 (sublinierea mea – la declansarea razboiului se “luptau” cu “dusmanii” lor din tara: regele si celelalte autoritati legale).

Aceste obiective, care formeaza programul actualului guvern, constituie temeiul participarii Partidului Comunist din Romania in cadrul politicii de Bloc National, in actuala formatiune guvernamentala (sublinierea mea – altfel spus, daca nu sunteti cu noi, comunistii, va “asasinam” si noi ca “legionarii”).

Partidul Comunist din Romania, partid al clasei muncitoare, reprezinta insa interesele intregii colectivitati romanesti, deopotriva ale muncitorimii si taranimii, ale intelectualitatii si ale tuturor paturilor orasenesti, ale intregului popor roman in lupta sa pentru castigarea drepturilor cetatenesti di democratice.

Partidul Comunist din Romania, impreuna cu partidele National-Taranesc, National-Liberal, si Social-Democrat au constituit un Bloc Democratic, bazat pe Frontul Unic Muncitoresc, incheiat intre Partidul Comunist si Partidul Social-Democrat.

Partidul Comunist din Romania, consecvent politicii sale de realizare a Frontului National Patriotic al tuturor fortelor anti-hitleriste, a strans pe aceeasi linie de actiune in grupa patriotica antihitlerista Uniunea Patriotica, Frontul Plugarilor si Partidul Socialist Taranesc.

Politica sa de Bloc National, ca si aceea de Front National Patriotic, nu a rapit si nu rapeste independenta sa organizatorica, ideologica si politica, el pastrundu-si deplina libertate in rezolvarea problemelor de baza ale Romaniei de azi si de maine (sublinierea mea).

In ciocnirea inevitabila cu fortele hitleriste, Partidul Comunist din Romania cheama muncitotrimea, taranimea, intelectualii si pe toti cetatenii Romaniei la lupta fara crutare, cu toate armele, impotriva dusmanului de moarte al poporului roman, pentru asigurarea viitorului sau (sublinierea mea – adica hitleristii cu care pana atunci eram “aliati” au ajuns “dusman de moarte”, si cetatenii Romaniei trebuiau sa “asigure viiitorul” comunistilor).

Incetarea ostilitatilor cu Uniunea Sovietica deschide drum larg pentru o stransa alianta (sublinierea mea – bucuria Comunistilor, nu “patura de jos”, care stiau ce se petrece deja in Basarabia) cu marea republica muncitoreasca taraneasca de la rasarit. Partidul Comunist intelege sa lupte pentru aceasta alianta pe care o dicteaza interesul cel mai vital si permanent al poporului roman (sublinierea mea – suprema minciuna, de fapt se refereau la ei – comunistii de conducere din Romania).

Salutam Armata Rosie eliberatoare (sublinierea mea - ocupatoare).
Salutam Armatele Aliate, ca armate prietene (sublinierea mea – armate “tradatoare” ale Democratiei).
Salutam lupta poporului roman pentru cucerirea independentei nationale, pacii si libertatii (sublinierea mea – predarea tarii Comunistilor rusi).


Comitetul Central al Partidului Comunist din Romania

(“Romania libera”, an II, nr. 11, din 24 august 1944)




Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Aprilie 2009, ora 01:49

Al doilea "actor" :

Proclamatia Majestatii sale Regelui catre Tara


Romani,

In ceasul cel mai greu al istoriei noastre am socotit, ca nu este decat o singura cale pentru salvarea tariide la o catastrofa totala; iesirea noastra din alianta cu puterile Axei si imediata incetare a razboiului cu Natiunile Unite.
Romani,

Un nou guvern, de unitate nationala a fost insarcinat sa aduca la indeplinire vointa hotarata a tarii (sublinierea mea – pana atuncea nu era bagata in seama, deloc) de a incheia pacea cu Natiunile Unite. Romania a acceptat armistitiul oferit de Uniunea Sovietica, Marea Britanie si Statele Unite ale Americii (sublinierea mea – care impartisera deja Europa intre ele, ca sfera de “influenta”). Din acest moment inceteaza lupta si orice act de ostilitate impotriva armatei sovietice, precum si starea de razboi cu Marea Britanie si Statele Unite. Primiti pe soldatii acestor armate cu incredere (sublinierea mea – mai ales pe cei sovietici). Natiunile Unite ne-au garantat independenta tarii si neamestecul in treburelile noastre interne. Ele au recunoscut nedreptatea Dictatului de la Viena prin care Transilvania ne-a fost rapita (sublinierea mea – s-a vazut cat au fost de “corecti” au fost occidentalii pana la urma cu noi).

Romani,

Poporul nostru intelege sa fie singur stapan pe soarta sa. Oricine s-ar impotrivi hotararii noastre liber luate (vorba vine – sublinierea mea) si care nu atinge drepturile nimanui (aiurea – sublinierea mea) este un dusman al neamului nostru (aicea gresea pentru ca el nu era dupa tata roman sau tocmai de aceea – sublinierea mea). Ordon Armatei si chem poporul (sublinierea mea) sa lupte prin orice mijloace si cu orice sacrificii impotriva lui. Toti cetatenii sa se stranga tronului si al guvernului pentru salvarea patriei. Cel care nu va da ascultare guvernului se opune vointei poporului si este un tradator de tara (sublinierea mea – adica si el se subordona Guvernului facut de Comunisti).

Romani,

Dictatura a luat sfarsit si cu ea inceteaza toate asupririle (sublinierea mea – a incetat una si a aparut alta ). Noul guvern inseamna inceputul unei ere noi (sublinierea mea – da, a comunistilor ) in care drepturile si libertatile tuturor cetatenilor tarii sunt garantate si vor fi respectate (sublinirea mea - s-a vazut pentru cine).

Alaturi de armatele aliate si cu ajutorul lor, mobilizand toate fortele natiunii, vom trece hotarele impuse prin actul nedrept de la Viena pentru a elibera pamantul Transilvaniei noastre de sub dominatia straina.

Romani,

De curajul cu care ne vom apara cu armele in mana independenta impotriva oricarui atentat la dreptul nostru de a ne hotara singuri soarta depinde viitorul tarii noastre (sublinierea mea – Regele a fost primul care a parasit tara “la greu”. A abdicat, ca sa-si scape viata, in loc sa lupte impotriva comunistilor alaturi de poporul roman care nu-i “iubeau” pe acesti “dusmani” ai poporului, asa cum afirma anterior).

Cu deplina incredere in viitorul neamului romanesc sa pasim hotarati pe drumul infaptuirii Romaniei de maine, a unei Romanii libere, puternice si fericite (sublinierea mea – minciuna finala pentru “pacaleala” romanilor care mai credeau in el)


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Aprilie 2009, ora 01:50

Al treilea "actor" :

Declaratia Guvernului (instaurat atunci)


Guvernul care se infatiseaza astazi tarii, format din reprezentantii a patru partide politice : National-Liberal, National-Taranesc Partidul Comunist si Social-Democrat, unite in Blocul National Democratic, a fost insarcinat de catre maiestatea sa regele Mihai I sa preia conducerea statului (sublinierea mea – Vorba vine! Ei se vorbisera de mai inainte de a veni la Palat, cine sa intre in Guvern) in cele mai grele si hotaratoare imprejurari pentru soarta poporului roman.

Astazi dictatura a fost inlaturata (sublinirea mea – dictatura Armatei a fost inlocuita cu “Dictatura comunistilor”). Poporul reintra in drepturile lui (sublinierea mea – Aiurea! Minciuna sfruntata!). Regimul politic pe care il vom infaptui va fi un regim democratic in care libertatile publice si drepturile cetatenesti vor fi garantate si respectate (sublinierea mea – Culmea este ca oamenii au crezut la inceput, dar multi au “plans” dupa aceea).

In domeniul politicii externe, prima masura luata de guvern a fost acceptarea armistitiului cu Natiunile Unite (sublinierea mea – Nici nu se stia daca Regele va aproba ce vor ei sa faca, dar se si semnase Armistitiul). Prin reprezentantii autorizati, guvernul Uniunii Sovietice si guvernele din Marea Britanie si Statele Unite au garantat independenta Romaniei si, in cadrul suveranitatii respectate, neamestecul lor in viata noastra de stat (sublinierea mea – Asa un neamestec ce l-au respectat rusii, ca si acum plangem dupa teritoriile rapite de ei si de altii de prin prejur). Iesirea noastra din razboiul dus alaturi de puterile Pactului Tripartit si incetarea ostilitatilor impotriva Uniunii Sovietice sunt hotarari menite sa impiedice o sigura si inevitabila catastrofa national. Romania considera de azi inaine Natiunile Unite ca natiuni prietene. Recunoasterea de catre guvernele din Moscova, Londra si Washington a nedreptatii facute Romaniei prin Dictatul de la Viena deschide posibilitatea ca armatele romanesti, alaturi de armatele aliate, sa elibereze Transilvania de nord de ocupatia straina (sublinierea mea – Asta a fost o “pacaleala” facuta de rusi tuturor. Va lasam sa luati teritoriul rapit de nemti si unguri, dar voi ne dati restul : Basarabia si Bucovina).

De acum inainte intelegem sa fim stapani pe destinele noastre (sublinierea mea – Ati inteles pe dracu”! Au inteles Comunistii ca trebuie sa scape de voi si au pus in aplicare “sarcinile Cominternului”). Hotararea denuntarii tratatelor de alianta cu puterile Axei si incetarea starii de razboi cu Natiunile Unite sunt expresia vointei intregului popor roman (sublinierea mea – Alta minciuna! Moldovenii Basarabeni si Bucovineni, care se refugiasera in Romania, nu erau de acord cu acest lucru, dar nu aveau ce sa mai faca, pentru ca ei stiau ce “prapad” facusera rusii). Aceste hotarari nu nesocotesc drepturile vreunui stat strain dupa cum nu ating nici altor neamuri (sublinierea mea – Asa-i! Doar ale Romaniei, dar nu este deloc important in fata Comunistilor! “Tatuca” Stalin, are grija de noi!). Tara intreaga voieste sa puna capat razboiului distrugator, unui razboi de la inceput pierdut (sublinierea mea – Era pierdut pentru rusi, cand am eliberat Basarabia si Bucovina!?). Tara intreaga voieste doreste pacea. Dar vointa de pace a Romaniei nu insemneaza nici dezarmare, nici teama (sublinierea mea – asta a fost bagata cred, de Comunisti, pentru ai mobiliza pe “suporteri” lor). Orice piedica pusa in drumul infaptuirii nazuintelor spre pace si libertate ale poporului roman va dezlantui o lupta fara mila si fara de crutare (sublinierea mea – este bagata si asta de catre Comunisti. “Cine nu-i cu noi, este impotriva noastra”!) din partea tuturor fortelor armate si populare impotriva celor care ar incerca sa meninta tara noastra in razboi cu Natiunile Unite, prelungindu-i astfel zadarnic suferintelor.

Guvernul, adresandu-va voua, tuturor cetatenilor tarii, va cere sa faceti zid in jurul maiestatii sale regelui Mihai I (sublinierea mea – asta este bagata ca “favoare” Liberarilor si Taranistilor, care erau mai “aproape” de Rege, dar aveau sa scape repede de ei) si in spiritul unei desavarsite uniri si discipline (sublinierea mea – unirea si disciplina erau a Comunistilor, dar nu-si dadeau seama atunci) nationale, sa-i dati tot sprijinul pentru infaptuirea comandamentelor supreme (sublinierea mea – este vorba de “ideile” comunistilor binenteles, dar cine sa le citeasca … Regele ? Alta treaba nu avea se vede, pentru ca incepuse sa-si faca “bagajul”) ale ceasului de fata : asigurarea pacii si instaurarea unui regim democratic de largi drepturi si libertati publice (sublinierea mea - “pacaleala” finala) pentru toti cetatenii tarii.

(“Romania libera”, an II, nr. 11, din 24 august 1944)


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Aprilie 2009, ora 01:52

Al patrulea "actor" (din culise) :

Declaratia Comisariatului Afacerilor Straine al Uniunii Sovietice


In legatura cu evenimentele din Romania, guvernul sovietic socoteste ca nu este de prisos sa intareasca declaratia data in aprilie a.c. Ca Uniunea Sovietica nu are nici un fel de pretentie teritoriala si nici nu intentioneaza sa schimbe starea sociala existenta sau sa-i stirbeasca prin orice mijloace independenta (sublinierea mea – Inca de la inceput umblau cu minciuni. Faptul s-a vazut dupa ce s-a incheiat razboiul si nu au mai avut nevoie de “carne de tun” romanesca pe front). Dimpotriva, guvernul sovietic socoteste necesar sa refaca impreuna cu romanii independenta Romaniei pe calea eliberarii ei de sub jugul fascist (sublinierea mea – ce darnici erau, cand nu dadeau de la ei).

Comandamentul suprem sovietic declara ca daca trupele romane vor inceta operatiunile militare impotriva Armatei Rosii si daca ele se obliga sa duca razboiul de mana in mana cu Armata Rosie impotriva germanilor sau impotriva ungurilor pentru eliberarea Transilvaniei, atunci Armata Rosie nu o va dezarma, ii va ingadui sa pastreze tot armamentul si o va ajuta (sublinirea mea – ce darnici reau rusii pentru ca sa nu mai lupte cu romanii de care le era atata frica) prin toate mijloacele sa duca la bun sfarsir aceasta inalta misiune. Armata Rosie nu poate inceta operatiunile militare de pe teritoriul romanesc decat dupa ce va fi lichidat trupele germane care asupresc poporul roman. Sprijinul trupelor romanesti acordat fortelor Armatei Rosii in vederea lichidarii trupelor germane este singurul mijloc pentru grabirea incetarii operatiunilor militare pe teritoriul Romaniei si incheierii armistitiului Romaniei cu coalitia aliata (sublinierea mea – Aici se vede ca doar acest lucru ii interesa pe rusi : sprijinul dat de romani Armatei Rosii si Armistitiul, cu conditiile impuse de ei, binenteles, nu negociate de romani).


(Arhivele Statului, Bucuresti, fond Ministerului Propagandei Nationale, Buletine, dosar nr. 245, f. 237-238)


Sa adaugam aicea si "faimosul" Armistitiu pe care dorea sa ni-l impuna (si au reusit cu "ajutorul" prietenilor din Romania) :

Postul Moscova : 26 august 1944, ora 19:50

Agentia “TASS” transmite urmatoarea nota privitoare la conditiile armistitiului propus Romaniei de guvernul sovietic in aprilie 1944 (sublinierea mea) :

“ In ziua de 12 aprilie 1944, guvernul sovietic a propus guvernului roman al maresalului Antonescu urmatorul armistitiu cuprinzand 6 puncte :

1.Ruperea raporturilor cu Germania si participarea la lupta comuna a armatei romane alaturi de Aliati si Armata Rosie impotriva germanilor, in vederea restabilirii independentei si suveranitatii Romaniei.
2.Restabilirea granitei sovieto-romane, in conformitate cu tratatul din 1940.
3.Achitarea despagubirile aferente prejudiciilor provocate de romani prin ocuparea teritoriului sovietic.
4.Predarea tuturor prizonierilor sovietici si aliati, precum si a tuturor cetatenilor sovietici internati in Romania.
5.Garantarea liberei treceri a trupelor sovietice si aliate pe teritoriul Romaniei in cazul in care situatia militara ar necesita aceasta. Guvernul Roman va contribui, in acest scop, in limita posibilitatilor sale, printr-o colaborare terestra, navala si aeriana.
6.Guvernul sovietic consimte (la) anularea clauzei cuprinse in arbitrajul de la Viena privitoare la Transilvania si asigura Romaniei ajutorul sau in vederea eliberarii Transilvaniei.

Aceste conditiuni au fost respinse de guvernul Antonescu (sublinierea mea – din cauza pct.2 si pct. 3, doar pentru asta am intrat in razboi de partea nemtilor).

Regele Romaniei si generalul Sanatescu, presedintele Consiliului de Ministri, au facut cunoscut ca accepta aceste conditiuni (sublinierea mea – Regele a “cedat” acum “fara lupta” la teritoriile pentru au murit romanii).


(Arhivele Statului, Bucuresti, fond Ministerului Propagandei Nationale, Buletine, dosar nr. 245, f. 285)


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Aprilie 2009, ora 01:52

Deocamdata atat, (mai am si date despre "actorii" din compunerea Guvernului Sanatescu) dar voi mai studia documentele si va voi aduce si alte despre cum a reusit Regele Mihai I, sa "lupte" pentru ca Romania sa piarde teritorii degeaba. Integritatea teritoriala si suveranitatea Romaniei erau , se vede. doar "povesti de adormit copiii".

P.S.
Binenteles ca, afirmatiile mele nu sunt obligatorii pentru "monarhistii" care il "iubesc" pe Mihai. Alti monarhisti poate iubesc doar "ideea" de monarhie si cred ca nu trebuie sa supere asa de tare pe mine. Eu am prezentat acte oficiale (asa cum as cere tuturor care isi dau cu parerea sa faca) si as astepta contra-argumente (cu acte, tot oficiale) in limita bunului-simt, evident.

Citire placuta !


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Aprilie 2009, ora 01:55

mesajele de mai sus mi-am permis sa le reproduc deoarece mi se par semnificative si pt.acest topic,multumiri domnului EUGEN.B.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 05:05

“Actul de la 23 August a fost opera colectiva a tuturor membrilor oligarhiei traditionale, a monarhiei si a aparatului de stat, toti luptand sa-si salveze pozitiile avute timp de secole.” (C. W. Forester)

23 AUGUST 1944 a insemnat pentru Romania o mare nenorocire: intrarea tarii in sfera de influenta a URSS, cu urmarile stiute. Nelecuiti de comunism (doar pe vremea lui s-au format si instruit) astazi guvernantii romani aniverseaza, ca inainte de 1989, acest eveniment nefericit din istoria recenta a tarii.

Ceea ce putina lume stie, este ca la 23 august 1944 regele Mihai a mintit cu buna stiinta. In “Proclamatia catre tara” difuzata in seara acelei zile - si redactata se pare de Lucretiu Patrascanu – suveranul a pretins ca intoarcerea armelor a fost rezultatul unor negocieri si ca Romania a beneficiat de conditii acceptabile.

Acest lucru nu este adevarat.

Dimpotriva, de la inceputul anului 1944, Ion si Mihai Antonescu incepusera tatonari diplomatice atat pe langa aliatii occidentali, cat si cu inamicul numarul unu, URSS. Mihai Antonescu tratase pentru iesirea Romaniei din razboi la Ankara, Berna, Madrid si Lisabona. De asemenea, ambasadorul roman in Suedia, Frederic Nanu, ca trimis al lui Ion Antonescu, purtase discutii directe cu omologul sovietic Alexandra Kollontay, la Stockholm. Alti doi diplomati, printul Barbu Stirbei si Constantin Visoianu negociasera la Cairo cu aliatii vestici, trimisi fiind de Iuliu Maniu, cu stirea si acordul sefului statului.


Regele Mihai insa, desi stia toate acestea, a preferat sa angajeze unilateral Romania intr-un armistitiu - care insemna de fapt o capitulare. El nu a tratat nimic. Mai mult, armistitiul s-a semnat abia pe 12 septembrie 1944, iar regele a refuzat sa puna in garda armata romana aflata in calea bolsevicilor asupra intarzierii ca si asupra prevederilor reale ale actului, gest ce a dus la caderea in prizonieratul sovietic, intre 23 august si 12 septembrie, a circa 130.000 de soldati romani, ulterior deportati in Siberia.

Dupa incheierea razboiului, Stalin i-a acordat regelui cea mai inalta deocratie sovietica, “Ordinul Pobeda”; insa nu cred ca in semn de recunostinta, ci probabil ironic, in bataie de joc. “Tatucul popoarelor”, cat era de criminal, ii detesta pe tradatori. Tot drept “rasplata” l-a lasat pe tron pana in ultima clipa inainte de a-l sili sa abdice, ca sa admire in voie noul drum pe care tara “se angajase” cu ajutorul sau.

Se spune ca la discutiile privind “armistitiul”, intre delegatia romana, condusa de Lucretiu Patrascanu, si cea sovietica, avand in frunte pe odiosul Comisar al Poporului V. Molotov, Patrascanu ar fi intrebat pe oficialul sovietic care este motivul pentru care conditiile impuse sunt atat de dure, “cand Antonescu avea conditii mai bune” (cu referire la tatonarile diplomatice mentionate anterior). Cu duritatea recunoscuta, diplomatul pumnului in masa a dat un raspuns care nu mai lasa loc de nici un comentariu: “Antonescu reprezenta poporul; voi nu reprezentati pe nimeni”.

Cum se va prezenta regele Mihai in fata instantei supreme, istoria? Poate ca posteritatea il va judeca pentru raul pe care l-a facut, atunci cand realitatea despre evenimentele din acele zile va iesi la iveala, iar la conducerea tarii nu se vor mai afla fosti demnitari comunisti, a caror putere isi trage seva din consecintele ”revolutiei antifasciste si antiimperialiste

*



Regele Mihai a mintit cu buna stiinta, ca sa isi pastreze tronul, si a fost pus sa minta de liderii Blocului National Democrat(BND) care batusera palma cu Frontul Unic Muncitoresc, din care facea parte si Partidul Comunist.
O vina colectiva, atribuita unor lideri ai momentului care, pe linga pastrarea propriilor privilegii de clasa, doreau evitarea unei confruntari directe si fara sorti de izbinda cu Uniunea Sovietica.
Printre ei, Iuliu Maniu si Lucretiu Patrascanu.
Si lista, din care face parte fara indolaia si exregele Mihai, poate continua…
*



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 15:58

Un rol hotarator in pierderea Basarabiei in 1812 , l - a avut Manuc Bey , agent dublu al turcilor si rusilor . Negocierile de pace s - au desfasurat in hanul lui Manuc din Bucuresti . Manuc ascunde turcilor informatia ca Franta va ataca Rusia ! Deci capitularea in fata rusilor , nu era oportuna . Turcii cred ca nu mai au nicio sansa si accepta capitularea pe spinarea Moldovei , cedand rusilor Basarabia . Manuc Bey , a avut de la rusi promisiunea ca va fi numit Voievod al Basarabiei . Rusii nu s - au tinut de cuvant . Mai mult in 1826 , trimit un guvernator , care preia atributiile locotenentei domnesti de la Chisinau . In 1870 , autonomia Basarabiei este anulata , aceasta devenind o simpla gubernie a Imperiului Tuturor Rusiilor ! Sub conducerea lui Pantelimon Halipa , Basarabia isi proclama independenta in ianuarie 1918 . In martie , este atacata de bandele bolsevice . La cererea lui Pan Halipa , armata romana intervine , iar la 9 aprilie 1918 ( stil nou ) , Basarabia , este prima provincie care se reuneste la Vechiul Regat . In octombrie 1924 , din motive propagandistice Rusia Sovietica , infiinteaza in stanga Nistrului , RSSA Moldoveneasca Nistreana . In perioada interbelica au loc conflicte de frontiera pe Nistru . Gagauzii la indemnul agentilor bolsevici , comit acte de razvratire . In 1940 , URSS , ocupa Basarabia . Republica Moldoveneasca Nistreana , este impartita intre RSS Moldoveneasca ( partea care este actuala Transnistrie ) si RSS Ucraina . In perioada 1941 - 1944 , Romania a eliberat nu numai Basarabia , dar si intreaga Transnistrie ( teritoriu de peste 40000 kilometri patrati ) . Guvernator al Transnistriei , a fost juristul si scriitorul Gen . ( r ) Radu Rosetti .Rusii din Transnistria au fost colonizati de Ecaterina cea Mare in sec XVIII . Gagauzii au venit din sudul Balcanilor in sec XIX si sunt asezati de rusi in Buceag . Romanii au populat permanent si dintotdeauna , nu numai Basarabia , dar si Transnistria ( a se vedea cartea lui Nicolae Iorga - " Romanii de dincolo de Nistru " )


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 15:59

Moldova nu a fost pasalac turcesc . Era un stat vasal , legat printr - un tratat de tip adhame . Prin urmare turcii nu aveau dreptul de a instraina teritorii ale Moldovei . Cedarea Basarabiei de catre Turci , Rusiei in 1812 , ca si cedarea Bucovinei Austriei , 1770 . sunt acte lovite de NULITATE ABSOLUTA !
La Congresul de la Berlin din 1878 , rusii au conditionat reunificarea Dobrogei ( inclusiv a Cadrilaterului) cu Romania , de cedarea de catre romani a Buceagului ( reunificat cu Moldova in 1856 ) . In final datorita cupiditatii occidentalilor , Romania castiga Dobrogea , dar fara Cadrilater si pierde Buceagul . Insula Serpilor , este retrocedata de catre turci , Romaniei in 1879 . Cadrilaterul , este recuperat abia in 1913 . In 1940 , bulgarii ocupa o suprafata mai mare decat Cadrilaterul unificat cu tara in 1913 ! Cedarea Insulei Serpilor s - a facut in secret . Nu a fost informata nici opinia publica si nici chiar personalul de la far ( care a fost arestat de sovietici ) si nici pescarii din zona . Abia in 1962 , MAN , ratifica cedarea Insulei Serpilor si a altor 5 insule de pe bratul Chilia ( din 1948 ) . Bucovina de Nord , conform hotararii conferintei de pace de la Paris trebuia restituita in 1987 ! Herta a fost ocupata de sovietici fara a se acorda un ultimatim . Pur si simplu , ordinul lui stalin a fost de a inainta pana la cel mai mic act de rezistenta . Prin urmare Herta nu a fost oficial cedata rusilor, prin conferinta de la Paris . In 1991 , Ucraina s - a oferit sa retrocedeze tinutul Hertei , dar conducerea de atunci a Romaniei nu a fost interesata . In 1948 , odata cu Insula Serpilor s - a cedat si marea teritoriala ( recastigata dupa procesul de la Haga ) . La acea vreme seful Servicilui Roman de Topografie Marina , a demonstrat matematic caracterul abuziv si nejustificat stiintific al cedarii platoului continental . Acel patriot a fost condamnat la moarte si executat !


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 18:04

La 11 martie 1990 , Lituania isi declara indpendenta , fiind prima tara care sparge blocul URSS .
Primul drapel care a fluturat pe cladirea Parlamentului Lituaniei libere a fost cel romanesc . Drapelul apartinea unui muncitor basarabean care lucra in Vilnius . Acest om a participat activ la manifestatiile antisovietice din capitala Lituaniei si a pus la dispozitie drapelul sau , singurul drapel non sovietic care era in zona .
In 1990 , are loc la Bolgrad Congresul Popoarelor din Buceag , care solicitau autonomia fata de Kiev . Din pacate nu s - a obtinut sprijinul Romaniei , care ar fi trebuit sa fie interesata , ca romanii bastinasi in Buceag sa obtina autonomia si prin asta sa - si apere identitatea nationala pe pamantul stramosesc . De fapt initial Buceagul s - a numit Basarabia fiind inclus in Tara Romaneasca , condusa de dinastia Basarabilor . Numele de Basarabia s - a extins apoi si tinuturilor Codrilor si Baltilor , precum si Tarii Sipenintului ( Hotin ) , aflate in cadrul Principatului Moldovei , cu capitala la Suceava .


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ISTORIA TRAGICA A BUCOVINEI,BASARABIEI SI TINUTULUI HERTA
Mergi la: