back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Se mai merita sa muncesti dincolo sau mai bine stai in romania si muncesti pentru un salar de mizerie(minim pe economie) sau sa incerci sa faci o facultate?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

4 mesaje
Membru din: 1/11/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 21:40

sigur ca sarbatorile sunt frumoase acasa sau cel putin acolo unde ai copilarit,,,la locul de bastina cu traditiile si mancarea noastra. dar atunci cand ajungi sa nu prea ai ce pune pe masa,,crede-ma ca ieste mai bine acolo unde ai cu ce sa petreci sau sa-i cumperi copilului un cadou pe care si-l doreste.si eu am studii medicale si as pleca si maine afara,,chiar daca e mai greu printre straini..sarbatori fericite si multa rabdare


catalin71

4 mesaje
Membru din: 16/12/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 21:58

Fata mea stai acolo unde esti k nu ati da nimeni nimic de pomana si nu mai crede in promisiuni


catalin71

4 mesaje
Membru din: 16/12/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 21:58

Fata mea stai acolo unde esti k nu ati da nimeni nimic de pomana si nu mai crede in promisiuni


nostalgicu

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Decembrie 2009, ora 14:34

De la: tanger, la data 2009-12-27 16:55:40este o ecuatie complexa fara un raspuns universal valabil !
totusi se pot face cateva deductii:

1.cei f buni fac bani seriosi si in tara
2.mediocrii sunt 100% pentru lucru in strainatate
3.cei de la pct 2 vor executa munca subcalificata in strainatate
4.doar extremele sunt satisfacute (cei dispusi la munca fizica epuizanta si care nu au alta posibilitate, si cei extraordinar de buni care au nevoie de mediul necesar dezvoltarii).

continuare......


Lasa-nee, lasa-neeeeee! cu etichetarile, macar intre Craciun si Anul Nou! daca nu suntem genii sau sefi de promotie, nu inseamna neaparat ca suntem mediocri! exista atatia si atatia absolventi de medicina care au plecat in strainatate pentru ca aici nu aveau nicio sansa sa castige mai mult decat un salariu de medic conform grilei de salarizare! in alta ordine de idei, fiecare din noi ar trebui sa nu rateze sansa de a lucra in strainatate macar pentru un timp scurt, macar pentru a castiga mai multa experienta, daca nu pentru a aduce valuta patriei.




Fosta membra 9am.ro

4 mesaje
Membru din: 1/11/2009
Postat pe: 28 Decembrie 2009, ora 23:02

stii in strainatate cu salariul de acolo iti permiti sa-ti platesti chirie,asigurarri,taxe,impozite,,,,,,,,,,sa mananci ,sa platesti cheltuielile pentru cresterea si ieducatia copilului si sa mai pui si ceva deoparte.,,,,,in schimb in tara multi fac eforturi pentru asi plati chiria,nu ca sa-si mai permita si alte luxuri,eu i-mi cresc copilul singura si crede-ma ca nu ieste usor,asa ca solutia cea mai buna dupa parerea mea ieste totusi sa aleg strainatatea si cred ca pentru multi romani alegerea cea mai buna ieste sa plece sa munceasca afara chiar daca ieste mult mai greu..si sa stii ca nimeni nu pleaca de viata buna,,mai ales ca majoritatea sacrifica ce-i mai scump(familia).doresc tuturor un an nou mai bun si multa sanatate...iar celor ce sunt departe de familie sa poata sa-si imbratiseze copiii in fiecare zi si sa se bucure de fiecare clipa .


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 18 Ianuarie 2010, ora 01:40

Se merita....afara

Raporteaza abuz de limbaj
cristian_panait

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Ianuarie 2010, ora 14:38

De la: radu20, la data 2008-12-12 07:43:331.Munca in strainatate
2.Muncesti in Romania pentru un salariu de mizerie care nu iti acopera nevoile tale si creditele bancare(
3.Se merita sa faci o facultate ,desi sunt multi cu o facultate si nu isi gasesc un loc de munca

Sa va vad parerile oricum viata ii destul de grea in Romania cat si dincolo ca nici acolo nu sunt caini cu covrigi in coada.

Raporteaza abuz de limbaj
cristian_panait

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Ianuarie 2010, ora 14:40

Nu 'SE MERITA' si nu este bun nici un 'SALAR' aici!
Va rog mai puneti mana si invatati ceva gramatica.

Raporteaza abuz de limbaj
9am126636

389 mesaje
Membru din: 31/08/2009
Postat pe: 19 Ianuarie 2010, ora 20:02

Normal este sa muncesti in tara ta, dar nici mediul privat din Romania nu este de calitate.
Ce ramuri economice acopera patronatul autohton? Ce marci romanesti cunoasteti la bunurile de larg consum? In afara de comert ce mai stim sa facem? Sunten un popor de zidari si paznici. Eu vreau sa muncesc in tara mea asa cum toti ceilalti europeni muncesc in tarile lor. Dar aici exploatarea muncii este crunta si nu te alegi cu nimic, doar cu boala in oase. Nu se merita. In afara, daca ai o calificare poti gasi de munca in conditii bune si te alegi cu bani frumosi (nu te imbogatesti, dar ai o satisfactie) care nu se merita s-ai cheltui pe nimicuri in tara, doar s-ati faci o casuta. Cine deja are un loc de munca afara sa tina cu dintii si sa-si aduca si familia. De ce in vest munca are valoare? Deoarece economiile tarilor dezvoltate se bazeaza pe productie in toate domeniile, creeaza plus-valoare si mediul privat este dezvoltat, nu asteapta sa se voteze un amarit de buget pentru a face afaceri cu statul.
"Proletari din toate tarile uniti-va" si "Invatati, invatati, invatati"

Raporteaza abuz de limbaj
9am178165

4580 mesaje
Membru din: 14/12/2009
Postat pe: 20 Martie 2010, ora 19:09

Se merita cu varf si indesat sa plece toti tinerii in strainatate la scoala sau la munca si sa lase tara asta amarata cu guvernarea primitiva si de rahat, s-o manance cainii.
Ca a ajuns pe mana talharilor lui basescu amarata asta de tara!!!!!!!!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 23/03/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Martie 2010, ora 11:28

finaciar vorbind s emerita ins apina la urma sufleteste cred ca e o trauma. Cei dragi iti sunt departe, limba nu iti este cunoscuta in cele mai mici detalii si mai apoi pentru strainatate nu suntem priviti noi chiar a si bucirul pamintului ci tot niste...capsunari, ceea ce e regretabil pentru c apina la urma le crestem PIB ul lor si implicit nivelul lor d etrai !

Raporteaza abuz de limbaj
numai cine nu iubit cu adevarat nu stie ce cat e d edulce...suferinta din iubire !
kapitalistu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2010, ora 12:32

ai dreptate!,si eu sunt afara de 5 ani si zic aceelasi lucru...

Raporteaza abuz de limbaj
9am051082

9 mesaje
Membru din: 16/05/2009
Oras: Arad

Postat pe: 18 Aprilie 2010, ora 12:51

eu imreuna cu familia mea avem o casa modesta la tara cu o curte de 1000 m2,avem 35 de gaini,50 de puipt oua, 20 de pui de carne, 20 de iepuri, 10 rate de carne,10 curci de carne,2 caini si 2 pisici. credetima ca ieu cu toate astea ma simt mult mai bine aici ca si cu 2000euro in spania unde platesti 600 chiria 200cheltuieli 400 sau500 mancarea cu toate e-urile, iar daca ai si masina si iesi undeva la ori ce distractie ,nu iti ajung

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Se mai merita sa muncesti dincolo sau mai bine stai in ROMANIA si muncesti pentru un salar de mizerie(minim pe economie) sau sa incerci sa faci o facultate?
Mergi la: