back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Se mai merita sa muncesti dincolo sau mai bine stai in romania si muncesti pentru un salar de mizerie(minim pe economie) sau sa incerci sa faci o facultate?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Septembrie 2009, ora 05:10

N-am inteles "sau-ul" ala din titlu. E o contradictie in contextul actual. In foarte multe cazuri, cu o facultate, doua si master tot de un salar' de mizerie vorbim. Sa faci o facultate da, iti e de folos in primul rand tie ca om sau invers nu dauneaza cel putin. Da, sa faci o facultate daca poti, iti place, ai conditii, iti permiti, etc.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Fosta membra 9am.ro

273 mesaje
Membru din: 26/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Septembrie 2009, ora 17:47

De la: blueali208, la data 2009-09-01 00:30:39"Si pe urma acolo ca infirmiera nu vei mai putea lua ciubucuri grase ca in tara, nu te vei mai rasti la bolnavi cu neobrazare, nu vei mai chiuli, bea cafele si barfi cu colegele sau vorbi la mobil, nu-ti vei mai putea bate joc de bolnavi... "
...asa faceai tu cind lucrai in Romania,de le zici asa de bine?
...de unde stii tu ,mai desteapta,cum tratez eu pacientii ?...de unde stii tu ca nu lucrez intr-un laborator,de exemplu,cu substante toxice care imi distrug sanatatea, si am cu tot cu spor de toxicitate un salariu cam cit o treime din cel pe care il cistig acum in strainatate(dupa ce platesc facturi,asigurare,chirie si toate cele)?
Am lucrat in Romania pentru tara mea draga 16 ani si cu ce m-am ales? cu credite la banci...ba cind am incercat sa iau prima data credit o "amabila" de functionara de la banca m-a luat peste picior,intrebindu-ma cam ce credit cred eu ca voi lua cu salariul meu...dupa 16 ani de munca si multe multe sacrificii...
Este adevarat ca in Europa nu te ia nimeni in brate sa te pupe cind incepi sa lucrezi,esti doar un emigrant,dar cel putin nu trebuie sa astepti salariul doar ca sa il depui la banca,pentru ca ai indraznit sa iti doresti un apartament!!! in Romania!!! in zilele noastre!!! ceea ce pare o crima in ochii celor ce ne conduc....adica ce? nu putem sta in chirie? ce ne trebuie salarii decente ca sa ne permitem locuinte??!! eee,ce tupeu pe noi,muritorii de rind...
Oricit de grea ar fi munca in strainatate,oricit de multe datorii ai avea,tot iti ramine cit sa traiesti decent,nu doar cu fasole si cartofi...
...si atunci,care este rostul sacrificiului? nu asta este rostul nostru in viata,sa incercam sa avem grija de copiii nostrii cit putem de bine? sa incercam sa traim acesta viata scurta cit putem mai frumos si decent,bucurindu-ne de ceea ce ea ne ofera?
Daca stergind niste batrini englezi la fund ii pot oferi copilului meu o vacanta la mare si acces la tot ce isi doreste orice copil de virsta lui,(in timp ce lucrind intr-un laborator romanesc abia imi platesc factura la curent)o s-o fac fara regrete!
..si apropo de ciubucurile mele grase: in 16 ani de munca am primit o punga de cafea.Pentru ca nimeni nu pune nici un pret pe munca unei asistente,toata lumea are impresia ca doar medicul conteaza.Cel putin acolo unde am lucrat eu.Poate unde ai lucrat tu mergeai acasa cu plasa plina de euro... dupa tura de noapte.

..sa stii ca daca as fi un batran englez si m/ai sterge tu la fund nu m/ar interesa ce mananca copii tai de acasa...vrei sa zici ca streinii sunt painea lui Dumnezeu???Eu cred ca nu.


Fosta membra 9am.ro

14 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Oras: Bistrita

Postat pe: 15 Septembrie 2009, ora 22:16

felicitari dlui lilipiannu..inteligent si la subiect...apreciez ceea ce spuneti...este ft real si valoros...este greu sa faci ceva ceva orice ..ca la urma sa te trezesti ca nu reusesti in ceea CE TI.AI PROPUS...LEGAT DE SCOALA...DE STUDII UNIVERSITARE ESTE O INVESTITIE FT MARE SI FARA MAMA SI TATA ESTE FT GREU DAR NU IMPOSSIBIL..LA URMA DACA NU ESTI FT BUN ESTE TOTUL FARA REZULTAT...SI NU SUNT PUTINI CARE STIU SI AU EXPERIMENTAT ASTA ..CULMEA CA FARA SCOALA FIE EA SI SUBREDA ASA CUM ESTE IN RO...NU ESTE BINE...ROMANIA NU ASIGURA NIMIK NIMANUI...RO..NU DA NIMIK NIMANUI...SI TOTI STIM ASTA ..SCOALA ARE TIMPUL EI...SI ACEL TIMP TREBUIE TRAIT CA ATARE..SI PROFITAT CAT MAI MULT...DAR LEGAT DE UN VIITOR IN RO...AR FI POSIBIL ...DAR SI EU CRED CA MUNCIND DINCOLO...REALIZARILE AR FI MAI RAPIDE..SI MAI SIGURE.. si asta depinde de situatie...oricum sa te lansezi in ro...fara un ajutor financiar al parintilor...care trebuie sa fie cat de substantial..lucru imposibil la cei mai multi..chiar cu toate facultatile din lume ...deci...un lucru bun ar fi pt toti o experienta afara ...chiar daca nu se reuseste o realizare financiara sigur se pot invata multe...se poate schimba orice pers ..ca mod de gandire ...mod de viata...experientele fie ele si mai proaste afara eu zic ca sunt ft bune..am stat multi ani in austria si vad lucrurile ca si cei de acolo...sufar mult aici...de accea spun ca cei care pot merge efara au mult prea mult de invatat...credem ca stim totul aici...in schimb avem multe de invatat..nu ca noi am fi mai prejos ...faptul ca nivelul lor de viata este mult superior...asta sa ne dea de gandit..sa te realizezi acolosi asta este posibil..ca femei mult mai usor..depinde de fiecare ce vrea sa faca,,daca ai respectul de sine si vrei sa fi o pers cinstita cu tine insuti cu cei din jur la fel daca vrei sa devii o pers de calitate prin tot ceea ce faci...atunci este mai greu...daca vrei ca femeie sa ajungi mare sunt multe alte posibilitati din pacate fara moral..si fara constiinta,...pt baieti este si mai greu..dar eu am vazut mereu romani ft destepti acolo si care au ajuns in functii mari..si care au realizari si in ro....depinde de ambitia si cunostintele fiecaruia de cei 7 ani de acasa ..depinde de cum pui problema de cum prezinti ceea ..de cat poti sa rabzi pt ca la inceput este totul peste putere...orice inceput este greu....daca nu stii nici limba cu care trebuie sa comunici atunci trebuie sa ai mare rabdare in tot...ok...faci banuti acolo si vii in mama romania...ca tare nni dor de ea ..si aici este problema ..reusim afara ...reusim sa facem si scoli...avem si ceva bani ...chiar bunicei...intrebarea ....ce sa facem cu ei?aici toata lumea te trage in jos...deschizi o activitate?ok....am deschis si eu..si inca una mare....in felul ei...am ajuns propriul meu sclav...pt ca toti ma fura si mint...pt ca din 10 pers 9 sunt la fel...si trag in jos si pe a 10...ajungi sa nu mai vrei nimik pt ca nu ai cu cine lucra ...adica se poate lucra dar dupa stilul romanilor...ca dupa cel impus de mine ...nu se poate ...sa vinzi ...la final te saturi de stat ...de controale care bantuie ca flamanzii ...teroristi uneori..si nu prea este convenabil sa pui piept cu ei...taxe peste taxe ...plati peste plati..si ft multe dezamagiri...care sunt legate tot de oamenii din jur...invidia care omoara si pe cei mai sfinti oameni...si uite asa multe sunt doamne..ca la 43 de ani...m.as lipsi de tot..sincer...in schimb daca ar fi sa pot sa o iau de la capat ..cu mici exceptii as face la fel ...as repata lucrurile......am intuit bine si la moment cum si ce ...in schimb munca fizica extenuanta nu mi.a lispsit ...mult efort de multe ori peste puterea puterilor...mele..asa ca as spune ca se poate ...cu efort performanta...ambitie ...incredere in tine si in dumnezeu...mult succes...


blueali208

110 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Septembrie 2009, ora 08:02

9am038113:" ..sa stii ca daca as fi un batran englez si m/ai sterge tu la fund nu m/ar interesa ce mananca copii tai de acasa...vrei sa zici ca streinii sunt painea lui Dumnezeu???Eu cred ca nu."
...si ce treaba as avea eu daca pe englezul respectiv il intereseaza de copii mei sau nu atita timp cit familia lui(sau institutia de ingrijire) ma plateste????!!!!
Ca nimeni nu se duce dincolo sa primeasca pomana de la STRAINI (nu streini...) ci sa munceasca si sa fie platit! Si in cazul asta nu are nici o importanta ce gindeste pacientul despre tine,atita timp cit esti angajat si iei un salar...
...dar eu cred ca nu te-ai trezit inca,altfel nu imi explic "logica" raspunsului tau...
Numai bine si sanatate.


aligator_roz

30 mesaje
Membru din: 4/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Octombrie 2009, ora 15:01

da,cu asta sunt si eu de acord,nu se stie ce-ti rezerva viitorul,si mai este si alta treaba,in America,a fost criza,de la 5000$ acum se castiga 1200-1500$,nu mai este chiar cum era o data,si-aici viata este scumpa si grea,dar dincolo parca e si mai grea daca trebuie sa platesti si cazare,si masa si nu prea strangi mare lucru.


Copilasa

80 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 12:25

De la: 9am048848, la data 2009-09-04 16:57:55asa si ce propui? sa stea in tara pe salarii de 200 lire fiecare maxim? cu alocatii la copiii de 42 lei?ca sa nu fie materialisti sa fie IDEALISTI...ce sa iti spun,ca iti si arde de idealism cind nu ai cu ce plati facturile si nu ai pe ce sa iei pampersuri la copii...hai ma,ce deja bati cimpii...si pe mine ma doare cind vad ce tara frumoasa avem dar atit de saraca! dar daca asta e situatia actuala,ce vrei,sa ne sacrificam cu totii ca sa ne fie suferinta mai usoara ca sintem mai multi?? daca as vedea o reforma cit de mica in tara....dar NIMIC!
inca ar trebui sa va para bine,idealistilor,ca sintem asa de multi plecati,ca aveti voi locuri de munca din belsug! ia sa mai fie si somaj la saracia care e in tara,si apoi sa vezi!


Copilasa

80 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 12:44

CITEZ, SI SUNT REVOLTATA DE ATATA LASITATE SI LIPSA DE ATASAMENT PEN TRU PROPRIA TARA !

"asa si ce propui? sa stea in tara pe salarii de 200 lire fiecare maxim? cu alocatii la copiii de 42 lei?ca sa nu fie materialisti sa fie IDEALISTI...ce sa iti spun,ca iti si arde de idealism cind nu ai cu ce plati facturile si nu ai pe ce sa iei pampersuri la copii...hai ma,ce deja bati cimpii...si pe mine ma doare cind vad ce tara frumoasa avem dar atit de saraca! dar daca asta e situatia actuala,ce vrei,sa ne sacrificam cu totii ca sa ne fie suferinta mai usoara ca sintem mai multi?? daca as vedea o reforma cit de mica in tara....dar NIMIC! "

MAI MARE RUSINEA TIE 098..., AUTOARE A LASITATII DE MAI SUS.

DEZERTEZI , ASTA FACI, PENTRU UN ILUZORIU PUMN DE BISTARI !!!

DACA ALTE TARI SUNT ASA-ZIS "MAI FRUMOASE", ORDONATE, ETC., ESTE PENTRU CA LOCUITORII LOR AU PUS MANA LA TREABA SI AU MUNCIT DE AU LESINAT, S-AU SACRIFICAT TIMP DE GENERATII, ISI IUBESC SI LAUDA TARA CU ORICE OCAZIE - CHIAR CAND NU AU NCI UN MOTIV SA O FACA.

DE CE ASTEPTI REFORME FACUTE DE ALTII, DE CE NU IESI IN STRADA SA DAI JOS CONDUCATORII NECINSITIT SI INCOMPETENTI SI NU FACI TU REFORME (?!).

DACA AM FI UNITI - ÏN LOC SA NE TOT CRITICAM UNII PE ALTII SI TARA , SAU SA NE INJOSIM PE LA ALTII - AM REUSI SA RIDICAM ROMANIA.

TARA, STATUL, ROMÄNIA SUNTEM NOI . TOTI TREBUIE SA PUNEM UMARUL, CACI DACA FUGIM CU TOTII, TARA NOASTRA CHIAR NU ARE CUM SA EVOLUEZE.

SUNT INGROZITA, NU-MI VINE SA CRED CA SUNT ROMANI CA TINE : DORNICI NUMAI DE UN CASTIG MATERIAL, CU ORICE PRET, CU PRETUL UMILIRII....

FARA SA MAI VORBIM CA ASTA CU CASTIGURILE MIRACULASE DIN OCCIDENT ESTE UN CRETINISM PE CARE NUMAI CINEVA CARE NU A TRAIT CU ADEVARAT IN OCCIDENT IL POATE DEBITA.
CATA DEZAMAGIRE !...


Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 12:58

De la: Copilasa, la data 2009-10-04 12:44:28CITEZ, SI SUNT REVOLTATA DE ATATA LASITATE ...
In mare parte ai dreptate si fie'mi permis sa te intreb ceva, la modul cel mai sincer: in Romania cu ce te ocupi si ce venit ai? Daca nu vrei sa-mi raspunzi in cifre, te rog, cu respectul cel port unui interlocutor, sa mentionezi daca este mai mare de 700 de euro.


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Copilasa

80 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 13:56

De la: 9am048848, la data 2009-09-03 19:13:06"copilasa",daca tie ti-a mers asa de rau si ai venit inapoi in Romania frustrata si fara bani,asta nu inseamna ca tuturor le merge asa!
Sora mea si familia ei locuiesc in Irlanda si sint foarte multumiti,au venit in Romania cu gindul sa ramina,dar cind au vazut ce saracie lucie e in Romania si ce scumpe sint toate,au plecat repede inapoi!
Am un verisor care este stabilit in Belgia,inginer,deasemenea foarte multumit de viata de acolo!
Sint desigur si cazuri mai putin fericite,stiu citiva care au venit din Spania cu buzunarele goale,dar ei nu aveau nici o calificare! S-au dus asa...la noroc!
Dincolo se poate trai bine,cel putin civilizat,cu conditia sa fii adaptabil si hotarit.
Daca preferi sa astepti binele in Romania traind de pe o zi pe alta dupa ce ai terminat o facultate...bravo tie! Esti optimist!


Mai 9am048... s.a.m.d, pacat ca nu poti sa-ti expui punctele de vedere fara atac la persoana. De unde stii tu care este situatia mea (?)...Probabil ca nu suporti vocea adevarului, nici o analiza a situatiei dincolo de singura ta preocupare (un bistar in plus cu orice pret).

Mira-m-as ca verisorul asa-zis "inginer" sa faca altceva in Occident decât sa spele WC-urile sau sa lucreze la câmp (mai ales acum in timp de criza). La fel si neamurile care au dat bir cu fugitii din tara pentru a se "întoarce" in splendoarea de Irlanda, unde irlandezii le-au primit cu ....armele, în loc de brate deschise [poate nu stii ca românii au trebuit sa se refugieze intr-o biserica in Dublin pt a scapa de urmaritorii irlandezI.. Care urmaritori fireste, nu-i luasera la fuga pe români ca sa le dea vreo vila, podoabe sau un loc de munca pe viata, ci pur si simplu ca sa-i omoare !!]

Cunoastem noi laudele astea umflate, fara nici o baza de adevar, cu cât de bine s-au realizat unii si altii in Occidentul cel frumos, in care toti scuipa pe tine numai când aud ca esti român [a se vedea situatia dramatica a mii de români din Spania si din Itaia]
De ce nu se întorc in tara ?! Din ORGOLIU ! Experienta occidentala nu este recunoscuta ca un esec de nimeni, desi abunda dramele si vietile românesti pierdute in Europa atât de "civilizata" si "respectuoasa" de drepturile omului.
Sloganurile pe care le debitezi cu "hotarârea" si "adaptabilitatea" pt reusita in Occident, sunt de-a dreptul ridicole, ne iei drept imbecili.
Cum o se ta realizezi in Occident daca cei de acolo nu te vor ?! Citeste presa cu toate omorurile carora le-au cazut victima românii, despre actele xenofobe contra lor la locul de munca, pe strada, peste tot...
Poate mai sunt si exceptii, dar cu ce pret te poti realiza acolo, sa-ti spuna cei care stiu si au trait cu adevarat "farmecul" occidental.
Uita-te la medicii români impotriva carora Ordinul Medicilor din anumite tari europene s-a ridicat cu furie si nu vrea sa le recunoasca diplomele si calificarea din Romania.
Nu neaga nimeni frumusetile occidentale, poate unii chiar se integreaza acolo, dar exceptia intregeste regula. Statutul si forta pe care le ai in propria tara nu pot niciodata fi dobândite în alta parte. Oricum sufleteste si social (adica recunoscuti de societatea de acolo si nu emigranti de mahala care fac muncile refuzate de autohtoni) este extem de rar si greu sa te realizezi.
In România exista absolut toate sansele din alta parte, dar trebuie facuta "curatenie". Trebuie restabilte valorile morale, printre care si patriotismul.
Se pare ca o nebunie colectiva i-a apucat pe români, tot mai putini sunt cei care-si mai iubesc tara. Se pleaca în masa catre "pomul laudat".
Viata si fericirea nu se rezuma la câtiva bistari in plus (oricât de necesari ar fi).
Aceste sfaturi nu sunt nici idelism, nici frustrari...Numai ca prin natura sa, omului nu-i place sa auda ce nu-i convine. Spun un adevar care nu convine unora dar care sper îi prezerveaza pe multi de la mari drame rezultate din emigrare (cum am vazut cu sutele în Europa).
Pacat ca o informare completa si corecta despre "raiul" occidental,nu este facuta in România, in atentia emigrantilor. Oricum, fiecare isi traieste propria experienta.
Sa se dea fiecare cu capul de sus, apoi sa ne povestiti aici, pe forum experientele voastre. Dar REALE si SINCERE va rog, nu bazaconii dictate de orgoliu. Scopul forumului este sa se invete din experienta altora, nu (?).

PS Aceste comentarii nu se refera la muncitorii sezonieri care aduc bani in tara si profita de ei pt a crea aici o viata si o situatie mai buna.


Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 14:08

De la: Copilasa, la data 2009-10-04 13:56:58Mai 9am048... s.a.m.d, pacat ca ...
Mai Copilasa ! Am sa aduc in discutie, nu dau nume, din diverse motive personale, si/de persoane care s-au integrat cu brio in societatea occidentala. Nu e o regula ca afara esti SCLAV. Depinde de persoana si de modul acesteia de a privi reusita. Numai bine si ... lasa pesimismul.


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Fosta membra 9am.ro

637 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 22:15

De la: Dorinel, la data 2009-10-04 14:08:04
De la: Copilasa, la data 2009-10-04 13:56:58Mai 9am048... s.a.m.d, pacat ca ...
Mai Copilasa ! Am sa aduc in discutie, nu dau nume, din diverse motive personale, si/de persoane care s-au integrat cu brio in societatea occidentala. Nu e o regula ca afara esti SCLAV. Depinde de persoana si de modul acesteia de a privi reusita. Numai bine si ... lasa pesimismul.


Bine spus, Dorinel !


Caracterul fãrã înþelepciune poate mult, dar inteligenþa fãrã caracter nu valoreazã nimic - Cicero
maneageorgeta

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Octombrie 2009, ora 12:30

buna tuturor.Chestia cu plecatul dincolo sau nu este decizia fiecaruia.Eu sincer ma simt bine aici in alta tara ma trateaza ca si cum as fi al lor .Am plecat ptr ca nu ne ajungeam cu banii.Am hotarat sa plec eu prima,iar dupa 2 luni dupa ce miam gasit o slujba si o casa si un loc da munca ptr sotul meu lam chemat si pe el.Avem un baiat care a stat sg .A fost greu sa-l stim acolo sg. dar nea spus duceti-va mama eu o sa fiu bine o sa ma descurc stiu ca o faceti ptr. mine.Mai avea un an sa termine scoala.Dupa aceea a venit si el aici.ssuntem fericiti ca suntem toti impreuna ,cu totii lucram si suntem bine.Multumim lui dumnezeu ca a avut grija de noi.Nu este usor sa fi printre straini,dar neam acomodat am invatat si limba si avem 2 ani si ceva de cand suntem plecati.Ok venim acasa in concediu.


Fosta membra 9am.ro

273 mesaje
Membru din: 26/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Octombrie 2009, ora 15:14

De la: Dorinel, la data 2009-10-04 12:58:16
De la: Copilasa, la data 2009-10-04 12:44:28CITEZ, SI SUNT REVOLTATA DE ATATA LASITATE ...
In mare parte ai dreptate si fie'mi permis sa te intreb ceva, la modul cel mai sincer: in Romania cu ce te ocupi si ce venit ai? Daca nu vrei sa-mi raspunzi in cifre, te rog, cu respectul cel port unui interlocutor, sa mentionezi daca este mai mare de 700 de euro.

..700 de euro este un venit mare...cati au salarii de 700 de euro??


blueali208

110 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 19 Octombrie 2009, ora 21:20

Well...in strainatate cistigi cash acesti 700 euro muncind ca infirmiera sau ca si cleaner...nu mai vorbesc cit cistiga o asistenta sau un inginer...si cind spun " cash" asta inseamna pe bune ca acesti bani iti ramin in buzunar dupa ce platesti toate taxele,chiria,etc.Cifrele vorbesc de la sine si nu poate fi nimeni acuzat ca nu sta in tara sa lucreze pentru 6-10 milioane...


lnadolu

3 mesaje
Membru din: 15/06/2009
Postat pe: 19 Octombrie 2009, ora 21:44

Cum credeti ca se rezolzva situatia ptr ca oameni ajunsi in prag de 50 de ani ,nu i mai angajeaza nimeni?


Bety
lnadolu

3 mesaje
Membru din: 15/06/2009
Postat pe: 19 Octombrie 2009, ora 21:56

SE MERITA DEPATE DE EUROPA.


Bety
Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 29/06/2009
Oras: Hunedoara

Postat pe: 20 Octombrie 2009, ora 04:34

asa a promis geoana ca da atatzia bani pai sa ma asteptatzi si pe mine k vin si eo in tzara cu voi sa ne luam dreptul de la geoana:)))))


Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 29/06/2009
Oras: Hunedoara

Postat pe: 20 Octombrie 2009, ora 04:36

sa i ia draqu pe totzi hotzii astia din partid si nesatuii draqului care isi fac averi pe spatele nostru si le duk cu ei in groapa ce-ar fi daca am fi totzi egali sa nu mai existe saraci si nici bogatzi sa fim egali dezbatetzi sb asta e imp


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Octombrie 2009, ora 05:16

De la: lnadolu, la data 2009-10-19 21:44:28Cum credeti ca se rezolzva situatia ptr ca oameni ajunsi in prag de 50 de ani ,nu i mai angajeaza nimeni?
50 ani? Iti spun eu o poveste draguta. Cind aveam 36 ani, nu se angajau peste 35 ani...peste tot. Cind aveam 41-42, nu se angajau peste 40 ani. Cind aveam 46 nu se angajau peste 45 ani. Bineinteles ca pe la 38 ani am avut afacerea mea independenta, de nebunia si rautatea asta. Dar chiar ma distra, mai ales dupa 40 ani, aceasta discriminare aberanta. Si am spus si la altii mai in virsta, si nu le venea sa creada ce se intimpla.
Crezi ca aceasta criza care are o componenta puternica pe lipsa unor decizii bine gindite in firme nu are o cauza si in lipsa unor persoane mai in virsta. Asta a pus capac. Ca eu cind am vazut la unele firme ca imi dadeau ordine persoane mult mai tinere, cu dorinta de cistig oricit de mare, si stiam ce va urma, m-am retras ca un melc intr-un mod de lucru personal. Si a fost mai bine.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 29/06/2009
Oras: Hunedoara

Postat pe: 20 Octombrie 2009, ora 05:17

100% vrei sa stam in romania cu sistemul standard robotizat de politicieni ,parlamentari pana si curvele se baga in politica ..si devin vedete..,in romania decat sa stau pe 6 mil in ro mai bine trag afara 3 luni pe 700 de euro lunar, si vin in tzara si traiesc un an=)))) asha k 3 in 1 care merge mai bine sau lucrezi un an pe 6 mil in ro si nu itzi ajung nici aia sa te achitzi de ce ai nevoie SACRIFICATZI-VA muncitzi 3 luni afara stazi un an acasa in romania


Fosta membra 9am.ro

102 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 20 Octombrie 2009, ora 16:56

De la: nastasemihail, la data 2009-10-20 05:16:16
De la: lnadolu, la data 2009-10-19 21:44:28Cum credeti ca se rezolzva situatia ptr ca oameni ajunsi in prag de 50 de ani ,nu i mai angajeaza nimeni?
50 ani? Iti spun eu o poveste draguta. Cind aveam 36 ani, nu se angajau peste 35 ani...peste tot. Cind aveam 41-42, nu se angajau peste 40 ani. Cind aveam 46 nu se angajau peste 45 ani. Bineinteles ca pe la 38 ani am avut afacerea mea independenta, de nebunia si rautatea asta. Dar chiar ma distra, mai ales dupa 40 ani, aceasta discriminare aberanta. Si am spus si la altii mai in virsta, si nu le venea sa creada ce se intimpla.
Crezi ca aceasta criza care are o componenta puternica pe lipsa unor decizii bine gindite in firme nu are o cauza si in lipsa unor persoane mai in virsta. Asta a pus capac. Ca eu cind am vazut la unele firme ca imi dadeau ordine persoane mult mai tinere, cu dorinta de cistig oricit de mare, si stiam ce va urma, m-am retras ca un melc intr-un mod de lucru personal. Si a fost mai bine.




este adfevarat ca exista o discriminare a virstei in romania..dar nu e general valabila..si mai cred si ca, asa cum se intimpla cu orice in romania, oamenii din necunostinta de cauza vorbesc.de multe ori multi vorbesc, din auzite nicidecum din experienta lor.eu va spun ca am lucrat aproape 6 ani la o societate comerciala cu capital privat, romanesc, care a angajat si persoane peste 45 de ani..de ce nu?mai ales ca timp de un cel putin un an salariul minim pt acele persoane il suporta statul..erau angajati si absolventi si persoane peste 45 de ani si la un moment dat ajunsesem sa primim lunar bani de la somaj...firma fiind de nivel mediu spre mare acum, se cunostea ceva si atunci iti permiti sa platesti si in plus angajatului respectiv...oamenii insa nu stiu foarte multi dintre ei multe lucruri si nici o informare nu se face sa fie invatati..si atunci se ia unul dupa altul , bineinteles ca toti aud numai relele pe la tv si cred in povestile de "realizare" de peste mari si tari..aici ma refer la cei mai multi sper sa inteleaga cineva ce vreau sa spun!!!e adevarat ca este f greu, dar si cind exista portite, nu se foloseste nimeni de ele..stiu o multime de firme care nu apeleaza la aceste facilitati legislative,,,deci.....daca am fi mai deschisi si mai maleabili..cred!!sau sper ca ar fi mai bine!!! sanatate tututor!!!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Octombrie 2009, ora 04:12

Sfirsitul lumii...in 5076. Intreaga omenire va parasi acest univers, benevol, in masa. 340 miliarde. Pe mai multe sisteme solare.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

5 mesaje
Membru din: 26/08/2009
Postat pe: 6 Noiembrie 2009, ora 20:23

Incerca sa faci o facultate-merita-....fie si numai incercarea.


Copilasa

80 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Noiembrie 2009, ora 14:06

De la: LuPTaTOaREa_hD, la data 2009-10-20 04:36:40sa i ia draqu pe totzi hotzii astia din partid si nesatuii draqului care isi fac averi pe spatele nostru si le duk cu ei in groapa ce-ar fi daca am fi totzi egali sa nu mai existe saraci si nici bogatzi sa fim egali dezbatetzi sb asta e imp



Asta cu EGALITATEA, Luptatoare draga, s-a fumat deja. Cei 50 de ani sub comunism îti spun ceva ?
Când s-a creat (teoretic ) comunismul se mai credea înca cu naivitate in egalitatea între oameni.
Asta spune si Biblia. Dar crezi ca se poate aplica ?
Cunoscând natura umana, bazata pe DOMINATIE, SETE DE PUTERE SI DE BANI, nu cred ca visul egalitatii este realizabil.
Mai citeste istorie. Este intr-adevar pacat, mai ales pt iluziile pe care ni le facem noi românii, crezând ca daca nu gasim la noi dreptatea o vom gasi prin straini. Alta idiotenie, de parca aia nu sunt tot oameni !! Dar deh, nu te poti pune cu visurile omului...


9am177859

2 mesaje
Membru din: 13/12/2009
Postat pe: 16 Decembrie 2009, ora 20:50

Daca ai ocazia sa mergi la un loc de munca sigur in strainatate fa acest lucru pentru ca s-ar putea sa regreti probabil toata viata ca nu ai mers.Timpul trece i-ar In Romania vezi de multe ori ca posibilitatile de exprimare iti sunt limitate din diverse cauze.
Am unele cunostinte care chiar daca au revenit in tara definitiv dupa o perioada petrecuta in strainatate ,se mandresc ca au facut acest pas fie doar pentru experienta de viata pe care le-a adus-o acest episod al vietii lor.
Gandeste-te ca acesta miscare iti poate schimba definitiv viata si modul de a percepe viata.


9am051082

9 mesaje
Membru din: 16/05/2009
Oras: Arad

Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 14:38

mai bine ramai im romania si muncesti penrtu tine si vei fi mai fericit ca si in alta tara in care te arata straini cu degetul si spune "ferestete de asta ca e roman"


Fosta membra 9am.ro

5 mesaje
Membru din: 26/08/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 14:43

Merita sa muncesti..... ...El se merita pe sine insusi...... tu te meririti pe tine..


cristian_panait

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 15:09

Cred ca ar trebui sa invatati limba romana inainte de a lansa pareri. Corect:Merita sa muncesti .... Incorect: Se merita sa muncesti. Explicatia este simpla: Verbul a merita nu este reflexiv. Exprimarea din titlu ramane la nivel de manelist!


je5

2 mesaje
Membru din: 9/05/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 15:42

De la: jan_moraru, la data 2008-12-26 14:49:40Doriti propria afacere? Vreti sa fiti independenti financiar ?
Ati vrea sa aveti mai mult timp liber?
JMORARU.LV7Global.com

SE organizeaza CURSURI GRATUITE, la cerere in orasul dvs sau la firma dvs!!!!!!

JMORARU.LV7Global.com
P.O.C. 0743168862, 0771461472




Mai de-te drq


tanger

2 mesaje
Membru din: 8/12/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 16:55

este o ecuatie complexa fara un raspuns universal valabil !
totusi se pot face cateva deductii:

1.cei f buni fac bani seriosi si in tara
2.mediocrii sunt 100% pentru lucru in strainatate
3.cei de la pct 2 vor executa munca subcalificata in strainatate
4.doar extremele sunt satisfacute (cei dispusi la munca fizica epuizanta si care nu au alta posibilitate, si cei extraordinar de buni care au nevoie de mediul necesar dezvoltarii).

continuare......


Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Se mai merita sa muncesti dincolo sau mai bine stai in ROMANIA si muncesti pentru un salar de mizerie(minim pe economie) sau sa incerci sa faci o facultate?
Mergi la: