back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Am nevoie de sfaturi....

 


 
 
mm_manoka

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 09:08

BUNA ZIUA .AM SCRIS O CARTE DE POVESTE INSPIRATA DE FANTEZIILE FIULUI MEU DE 5 ANISORI SI PERSONAL AM SI ILUSTRATO,DORINTA MEA ESTE SA FIE PUBLICATA ,CE TRE SA FAC ?UNDE TREBUIE SA MA DUC SA PRIMESC DREPTUL DE AUTOR?DACA CINEVA STIE MAI MULTE IN LEGATURA CU PUBLICAREA SI TIPARIREA A UNEI CARTI VA ROG SA SCRIE.

VA MULTUMESC

Raporteaza abuz de limbaj
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 17:45

Draga mm_manoka,

trebuie sa cauti o editura dispusa si libera sa-ti editeze cartea. Unele edituri doar iti editeaza cartea in formatul pe care tu il vrei, dar trebuie sa platesti tu ( minimum de exemplare pt. care ei merita sa se implice este de 100, dar cu cat amplifici aceasta suta cu atat costul tau e mai avantajos ); alte edituri dupa ce iti accepta cartea fac un contract cu tine si se ocupa ele de tot ( editare + reclama + vanzare ) , iar tu primesti ( conform contractului ) un procent din vanzari.

In momentul editarii, orice editura primeste pt. cartea ta un numar unic numit I.S.B.N. ( numar ce va fi inscriptionat pe coperta cartii tale ) si te inscrie la Biblioteca Nationala ca si autor al respectivei carti. ( mi se pare trebuie sa cedezi Bibliotecii Nationale obligatoriu 7 exemplare ). Deci asa primesti si drepturile de autor.
Atentie! Pentru publicare, cartea trebuie scrisa in format digital in Microsoft Word si pe a doua pagina a manuscrisului sa scrii - Copyright 2008 si numele tau - in partea superioara a paginii, iar in partea inferioara a paginii se trece - Coperta: numele tau ( daca tu ai realizat-o -- poti sa atasezi manuscrisului o imagine ( 2 ) sau o poza (2 ) originala ( in format jpg. sau jpeg. ) care sa apara pe coperta 1 si coperta 2 si o pagina cu titlul cartii exact asa cum doresti sa fie imprimat pe coperta )


Succes!




mm_manoka

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 08:31

multumesc mult pt sfat,am fost la o tipografie care poate sa publice si sa tipareasca dar cum ai scis contra cost,nu ma dau batuta am sa ma duc sa-mi caut sponzori


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 19 Decembrie 2008, ora 16:53

si eu am avut scrise 2 carti de poezii de pe vremea liceului... am vrut sa le tiparesc dar costurile erau destul de ridicate pt un licean si am renuntat. p.s. nu regret ca erau nste porcarii :))) ... insa mai am copiile si ma amuz uneori cu prietenii! :)) mult succes


bufica

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iunie 2009, ora 14:59

Buna,am si eu o mare problema,acum ceva timp cam prin octombrie anul trecut am descoperit ca amicul varului meu,este tipul de l-am cunoscut acum 3 ani cu care am facut poze dar despre care nu stiam mai nimic.A fost pe la mine,am tot vb la tel si uite asa incet incet s-a ajuns sa stea mai mult pe la mine, la inceput el era cu o fata,stiam dar nu m-a interesat,nu o consideram decat o aventura,dar pe masura ce a trecut timpul si am ajuns sa petrecem tot mai mult timp impreuna am ajuns sa ma indragostesc de el.Lucru pe care nu am vrut sa-l recunosc,pana in momentul cand a plecatacum 2 saptamani la mare pt toata vara ,si m-am trezit singura.I-am spus si lui pana la urma ce simt pt el,si pe zi ce trece vad cum se duce tot,nu vb decat o data sau de 2 ori pe zi cel mult,e din ce in ce mai distant,nu stiu ce sa fac?cum sa fac sa fie bine?mi-e foarte greu.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iunie 2009, ora 15:03

De la: andarahau, la data 2009-06-04 14:59:27Buna,am si eu o mare problema,acum ceva timp cam prin octombrie anul trecut am descoperit ca amicul varului meu,este tipul de l-am cunoscut acum 3 ani cu care am facut poze dar despre care nu stiam mai nimic.A fost pe la mine,am tot vb la tel si uite asa incet incet s-a ajuns sa stea mai mult pe la mine, la inceput el era cu o fata,stiam dar nu m-a interesat,nu o consideram decat o aventura,dar pe masura ce a trecut timpul si am ajuns sa petrecem tot mai mult timp impreuna am ajuns sa ma indragostesc de el.Lucru pe care nu am vrut sa-l recunosc,pana in momentul cand a plecatacum 2 saptamani la mare pt toata vara ,si m-am trezit singura.I-am spus si lui pana la urma ce simt pt el,si pe zi ce trece vad cum se duce tot,nu vb decat o data sau de 2 ori pe zi cel mult,e din ce in ce mai distant,nu stiu ce sa fac?cum sa fac sa fie bine?mi-e foarte greu.
i-ati un vibrator,este cel mai fidel barbat si lucru important,nu-l imprumuta


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Ianuarie 2012, ora 06:06

Pe net te faci cunoscuta. Cea care ai deschis topicul.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 15 Ianuarie 2012, ora 13:15

De la: mm_manoka, la data 2008-12-12 09:08:20BUNA ZIUA .AM SCRIS O CARTE DE POVESTE INSPIRATA DE FANTEZIILE FIULUI MEU DE 5 ANISORI SI PERSONAL AM SI ILUSTRATO,DORINTA MEA ESTE SA FIE PUBLICATA ,CE TRE SA FAC ?UNDE TREBUIE SA MA DUC SA PRIMESC DREPTUL DE AUTOR?DACA CINEVA STIE MAI MULTE IN LEGATURA CU PUBLICAREA SI TIPARIREA A UNEI CARTI VA ROG SA SCRIE.
VA MULTUMESC


te ajut eu....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Ianuarie 2012, ora 17:57

De la: _KARPOV, la data 2012-01-15 13:15:47
De la: mm_manoka, la data 2008-12-12 09:08:20BUNA ZIUA .AM SCRIS O CARTE DE POVESTE INSPIRATA DE FANTEZIILE FIULUI MEU DE 5 ANISORI SI PERSONAL AM SI ILUSTRATO,DORINTA MEA ESTE SA FIE PUBLICATA ,CE TRE SA FAC ?UNDE TREBUIE SA MA DUC SA PRIMESC DREPTUL DE AUTOR?DACA CINEVA STIE MAI MULTE IN LEGATURA CU PUBLICAREA SI TIPARIREA A UNEI CARTI VA ROG SA SCRIE.
VA MULTUMESC


te ajut eu....

multumesc, Keiule!!!!!! ca ai acoperit topicul ala.....
si ia zi.... ai pile la edituri???

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 00:43

De la: daniela_, la data 2012-01-15 17:57:44
De la: _KARPOV, la data 2012-01-15 13:15:47
De la: mm_manoka, la data 2008-12-12 09:08:20BUNA ZIUA .AM SCRIS O CARTE DE POVESTE INSPIRATA DE FANTEZIILE FIULUI MEU DE 5 ANISORI SI PERSONAL AM SI ILUSTRATO,DORINTA MEA ESTE SA FIE PUBLICATA ,CE TRE SA FAC ?UNDE TREBUIE SA MA DUC SA PRIMESC DREPTUL DE AUTOR?DACA CINEVA STIE MAI MULTE IN LEGATURA CU PUBLICAREA SI TIPARIREA A UNEI CARTI VA ROG SA SCRIE.
VA MULTUMESC


te ajut eu....

multumesc, Keiule!!!!!! ca ai acoperit topicul ala.....
si ia zi.... ai pile la edituri???





orice editura iti scoate o carte in regie proprie daca ai bani.....nu e prea scump....

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului AM NEVOIE DE SFATURI....
Mergi la: