back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum ar fi "categorist " un haiduc in prezent?

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
corinwap

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 15:25

Prin definitie un haiduc: "jefuiete pe cei bogai, mai ales pe boieri i pe turci, i ajut ranii cu o parte din prad " (Wikipedia).
In jurul meu vad doar grupuri de interese care "jefuiesc" de la cei multi pentru a se imbogatii, deci definitia nu este valabila...
?

Raporteaza abuz de limbaj
sirius_zegetina

808 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Oras: Resita

Postat pe: 2 Februarie 2009, ora 17:34

Noua nu ne-ar mai fi indeajuns azi un Pintea sau un Sapte Cai; ne-ar trebui o "armata a eliberarii" inzestrata cu armament gen "Robocop" si condusa de un stra-stra-stra-stra-nepot de-al lui Tepes care sa faca praf si pulbere,dupa buna si dreapta lege haiduceasca gramada de grupuri si grupulete inghesuite-n jurul ciolanului numit Romania; de bagat gastile la "pension", cu cazare, papa si toale gratis (mai corect spus, pe cheltuiala noastra, a contribuabililor), nici vorba!, de-acolo ies mai repede decat au intrat, ba si mai "scoliti" intr-ale marsaviilor decat acum; unde mai pui ca nici nu mai vad soarele la ratie, ci-i plimba fain-frumos pe-afara, mai joaca un fotbal, un volei, un baschet... Ha, nuuuu!!! Deratizareeee!!!... ca pe sobolani!


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 22:41

1. Haiducii , comit infractiunea denumita : talharie ;
2. Haiduci in sensul idilic , nu au existat ;
3. Hotii de astazi , stimata doamna , nu sunt haiduci , in sensul definitiei amintite . Cei multi din tara asta si care sunt jefuiti , cu regret va anunt , ca sunt saraci . De aceea nu se potriveste definitia .


VAM_CIURUIT

426 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Satu Mare

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 23:30

HAIDUCUL BASE si Guvernul,o ceata de hoti care jefuiesc o tara


wingsof3dom

31 mesaje
Membru din: 1/01/2009
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 23:37

base nui haiduc! e un nemernic, si nui singur.
serviciile de justitie europene nu au gasit transparenta in viata a peste 7 mii de functionari romini, incepind cu tot guvernul si parlamentul si curtea de apel pina la profesori si cadre militare, iar base nu a fost exceptie, este si el pe lista coruptilor, dar cine sa le faca ce? tara e a lor cu tot cu justitie si sclavi.


andreearb

3 mesaje
Membru din: 16/03/2009
Postat pe: 16 Martie 2009, ora 16:42

trupei haiducii i-ai acorda aceeasi definitie? ...uite s-au autodefinit pe site-ul lor: www.haiducii.ro


averea1916

206 mesaje
Membru din: 14/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Martie 2009, ora 21:37

De la: buldogul, la data 2009-02-04 23:30:52HAIDUCUL BASE si Guvernul,o ceata de hoti care jefuiesc o tara
asa ca mergeti trezi la votare


INCEARCA SA TRAIESTI BINE,NU TE UITA CA NU AI CU CE,PINA NU SE TREZESTE NORODUL !
lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Martie 2009, ora 22:37

De la: sirius_zegetina, la data 2009-02-02 17:34:39 Noua nu ne-ar mai fi indeajuns azi un Pintea sau un Sapte Cai; ne-ar trebui o "armata a eliberarii" inzestrata cu armament gen "Robocop" si condusa de un stra-stra-stra-stra-nepot de-al lui Tepes care sa faca praf si pulbere,dupa buna si dreapta lege haiduceasca gramada de grupuri si grupulete inghesuite-n jurul ciolanului numit Romania; de bagat gastile la "pension", cu cazare, papa si toale gratis (mai corect spus, pe cheltuiala noastra, a contribuabililor), nici vorba!, de-acolo ies mai repede decat au intrat, ba si mai "scoliti" intr-ale marsaviilor decat acum; unde mai pui ca nici nu mai vad soarele la ratie, ci-i plimba fain-frumos pe-afara, mai joaca un fotbal, un volei, un baschet... Ha, nuuuu!!! Deratizareeee!!!... ca pe sobolani!


La noi doar un atac nuclear ar avea efect ...si apoi... Comuna primitiva !


sirius_zegetina

808 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Oras: Resita

Postat pe: 16 Martie 2009, ora 23:18

Nouph, lordule, de unde stii ca n-avem deja mutanti cu gramada care-ar scapa teferi si de "bomba cu nutrii" si numa` noi - amarastenii - am fi cei care-am ajunge postere de la primu` atac? Ca dac-am ajunge stafii, tot ar fi bine, s-ar speria gasca lu` Papuc si i-ar pali apoplexia, da` n-avem niciun indiciu ca s-ar putea intampla asemenea minune... Nu ma-mpac cu gandu` de-a risca pe de-a moaca, asa ca... tot sf. Kalashnikov si sf. Lansator intruneaza voturile mele; ori la bal, ori la spital, cale de mijloc nu-i! Haiducii-s demodati, clasicismu` n-are cautare, trec pe modernism ca-l aplica cu succes "bravii eliberatori" de toate alea, inclusiv de viata - ma refer la cow-boy-i reciclati in morisca lu` mos Sam! A se prelua exemplul, ca devii personaj de legenda contemporana!!!


9am031078

64 mesaje
Membru din: 12/04/2009
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:25

Frumos gindit si exprimat in comentariile din16 martie dupa ora 22:00 , as mai adauga ca nu ar trebui ascunsi de ochii lumii , nu , ar trebui dotati cu niste unelte (manuale) trebuincioase construirii de autostrazi , canale de irigatii de care avem atia nevoie , ca sa nu mai spuna ca "nu suporta detentia" si eliberati postmortem .


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:33

haiducii lu' sapte autocare si-o vale adanca,propui matale,eu propun drumul oaselor cu cioturi de guvernanti,merge?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:43

Toti ne gandim cand vedem in mass media estimari ale averilor, indiferent de originea acestora, ca mari hoti au fost astia care au atatia bani. Eu nu-i denumesc asa, eu le spun oameni destepti, descurcareti. Nu le iau apararea, bineinteles ca nici mie nu-mi convine sa fac 20 de ani de scoala si sa lucrez pe un salariu anual ce aia l fac intr-o zi dintr-o smecherie. dar ce sa-i faci, cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. Si apoi veniti cu idei despre haiduci ...si mie mi-au placut filmele cu Piersic, dar nici chiar asa.
Mai bine bucurati-va alaturi de familie de Sfintele Sarbatori si nu purtati dusmanie nimanui. Lasati-i pe cei cu averi sa se jefuiasca ei intre ei si stati linistiti ca noi, cei modesti suntem mai fericiti si linistiti.


Regret ca traiesc in Romania
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 15:44

HAIDUC ESTE ACELA CARE IA CU FORTA DE LA CIOCOII NOI SI DA LA SARACI.NUMAI CA HAIDUCII DE AZI TREBUIE SA AIBA RACHETE SOL PARLAMENT,,PENTRU A REUSI.


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 15:48

Haiducul cel pitic (Boc ) isi cam face de cap acum


Fosta membra 9am.ro

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Mai 2009, ora 16:46

un haiduc astazi??? l-as asocia cu un avocat pus in slujba celor saraci si napastuiti care din pacate nu au bani si nici nu stiu ce sa faca cu dreptatea care o au si nu o primesc numai in urma unui proces si nici atunci.


Fosta membra 9am.ro

74 mesaje
Membru din: 1/02/2009
Postat pe: 6 Mai 2009, ora 19:29


Haiduc ? Guvernul si cotigarii lor care ia de la saraci si baga in conturile lor .
Basescu cu tot neamul lui si sleatha din jurul lui si a lui TRAIAN BOC .


haihui09

38 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 6 Mai 2009, ora 19:46

Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Mai 2009, ora 00:21

Nu exista haiduci, exista doar "haiducie". Azi, se jefuiesc saracii spre a genera imbogatirea rapida, rapida a unor plosnite burtoase. Apoi, se constata ca nu mai sunt bani pe nicaieri si nu mai au pe cine sa jefuiasca. Un sfat pentru haiducii contemporani: sa adulmece drumul pe unde au luat-o banii si sa se duca dupa ei, sa ne mai lase sa ne tragem sufletul. Hai, ca-i frumos pe acolo, adevarate "paradisuri".


All Things Grow With Love
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Mai 2009, ora 01:05

Haiducii ar fi categorisiti, scurt, tilhari la drumul mare.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 7 Mai 2009, ora 09:01

HAIDUCIA = Forma clasica a social-democratiei

sau


Obsesia haiduceasc.
Dup o sticl-dou de vin i cel mai prpdit romn devine haiduc la orice nunt. Fur mireasa, cere rscumprri i dup aia haiducia maxim: Puca i cureaua latㅔ. Apoi recunoate c e impotent: Ce brbat AM FOST odatㅔ


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Mai 2009, ora 09:06

wwww.youtube.com/v/ei98ndXVn1g&hl=en&fs=1">www.youtube.com/v/ei98ndXVn1g&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
9am044905

125 mesaje
Membru din: 5/05/2009
Oras: Ploiesti

Postat pe: 7 Mai 2009, ora 15:04

ca si pe vremuri. crezi ca pasa cuiva de ,,ai multi si desculti"?


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 20:10

De la: proasta_satului, la data 2009-05-07 00:21:12Nu exista haiduci, exista doar "haiducie". Azi, se jefuiesc saracii spre a genera imbogatirea rapida, rapida a unor plosnite burtoase. Apoi, se constata ca nu mai sunt bani pe nicaieri si nu mai au pe cine sa jefuiasca. Un sfat pentru haiducii contemporani: sa adulmece drumul pe unde au luat-o banii si sa se duca dupa ei, sa ne mai lase sa ne tragem sufletul. Hai, ca-i frumos pe acolo, adevarate "paradisuri".


Si unde mai pui ca toti se lauda ca au adus bani in tara."AM ADUS BANI IN TARA!". Luati pe rand, nu e unul care sa nu fi enuntat chestia asta. Sa ne mai intrebam de ce suntem in galeata datoriilor daca s-au atras atatea "investitii" si a duduit economia in ultimii ani ? De 20 de ani duduie " ingineriile financiare" prin firmele capusa. Cel putin sa nu ne mai reproseze aberatia asta.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 11 Mai 2009, ora 22:29

Prieten de familie?


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Mai 2009, ora 23:56

De la: radita09_telus_net, la data 2009-05-11 22:29:21Prieten de familie?


Nu. Aceeasi eu.


All Things Grow With Love
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 13 Mai 2009, ora 00:04

Vorbeam de haiduc.


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 13 Mai 2009, ora 00:05

Tu ai putea sa fi... haiducita?


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Mai 2009, ora 14:41



All Things Grow With Love
Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Mai 2009, ora 21:12

Era totusi un nationalist,care spunea ca daca ar fi el "cel ales",ar lua de la bogati si...i-ar mai imbogati pe cei saraci.
Dar toti fug de el cum ca ar fi a little crazy,..sau pur si simplu ultranationalist.


rha

8 mesaje
Membru din: 22/02/2009
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 23:04

nu vad nimic rau ca in momentul in care intru definitiv in "incapcitate de plata", sa ma duc la un tigan sau un parvenit de orice natioanalitate , cu un bmw x6 , facut din droguri, prostitutie, aliante cu politicienii, sa-i pun pistolul la cap si sa-mi inapoi o parte din taxele pe care le platesc la zi, in timp ce copilul meu nu beneficiaza de 'bunurile" de care au parte puradeii / copii acestuia... nu cred ca mi-ar pasa prea mult nici daca as apasa pe tragaci...am impuscat un om? dar, indivizii astia sunt oameni? sunt animale?

mi-au murit colegi in afganistan , impuscati ,probabil, cu arme de pe piata neagra a fam. BASE - arme romanesti ! ni s-au taiat salariile de mizerie , si noi ce facem ? facem politica la o tuica si un mic in fata blocului !!!

NU!!!!!!!!!!!!!! sunt entitati criminale !
logic, ei sunt in afara vietii, existentei normale.... s-au inventat arme cu luneta - 1,5 km,crucea, capul si gata ! s-a facut liniste ! ce atata vorbaraie inutila ...

suntem un neam atat de las ! nemtii au iesit in strada pentru un pahar cu apa ....si noi....ni se fura cu japca din propriul buzunar, preferam sa ne lasam copiii sa ne moara de foame ...totul numai pt nu a comenta in fata unei autoritati, unui sef cretin, "pt a lasa loc de buna ziua" -vechea tampenie a romanilor....

NU ! AM UN FIU SI-I VOI ASIGURA CEL PUTIN UN CONFORT NORMAL. DACA NU POT SA OBTIN ACEST LUCRU ,CA PANA ACUM, CINSTIT, VOI APELA LA ABSOLUT TOATE MIJLOACELE !!!

rusine voua romanilor !!
sunteti romani ? rromi? de la romania ? va priveste ! eu sunt DAC si asa voi crapa, din picioare , cu ochii pironiti spre Kogaion !

TREZITI-VA DRACULUI ODATA ! NU AVEM NIMI C DE LA NEGRICIOSII DE ROMANI -TRAIAN!

NE TRAGEM DIN BUREBISTA , DIURPANEUS SI ATAT ! SINGURII!



NU MA LUA IN SERIOS, NU TE LUA IN SERIOS , NU LUA NIMIC IN SERIOS ! nimic nu este moral sau imoral , atat timp cat el serveste scopului propus.
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum ar fi "categorist " un haiduc in prezent?
Mergi la: