back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce parere aveti despre arestarea generalilor stanculescu si chitac?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
 
eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 10:26

De la: eugenb, la data 2009-03-29 10:21:39Unitatile de cercetare din armata mai aveau un rol foarte important in lupta din linteriorul unei localitati, acela de "diversiune". Fapt care a fost vazut de cei care au fost in strada in acele momente.

Si va mai dau un "indiciu" :

S-a tras la Revolutie cu >, desi cei din acele unitati securiste infiltrate in armata au negat acest lucru. Eu am avut subordonati care au fost loviti cu astfel de gloante in incinta unitatii in care ma aflam, deci cine sa traga din afara unitatii nu avea cum. Dar s-a pierdut raportul facut atunci, pentru ca si cine era la comanda avea interes sa nu se afle (legaturile de rudenie dintre comandanti erau la moda in Armata). Intamplator sau nu, chiar Plutonierul de Companie al subunitatii respective a fost omorat in unitate nu in afara ei ca sa dai vina pe "teroristi". Faptele nu s-au petrecut in Timisoara, dar pot avea similitudini acolo. Mai avem mult de asteptat pana o sa aflam ADEVARUL REVOLUTIEI.


S-a tras la Revolutie cu ... "cartuse cu cap vidia" care erau o "noutate" la noi in tara, tocmai din cauza puterii de penetrare si a "ravagiilor" pe care le faceau la iesirea din organismul omului (erau ... "interzise" de conventii internationale, dar nu stiu daca si la noi in acea vreme).


sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 10:58


S-a tras la Revolutie cu ... "cartuse cu cap vidia" care erau o "noutate" la noi in tara, tocmai din cauza puterii de penetrare si a "ravagiilor" pe care le faceau la iesirea din organismul omului (erau ... "interzise" de conventii internationale, dar nu stiu daca si la noi in acea vreme).[/quote]
CU CEEEE? Nu exista asa ceva in lume!


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 11:08

De la: eugenb, la data 2009-03-29 10:26:06
De la: eugenb, la data 2009-03-29 10:21:39Unitatile de cercetare din armata mai aveau un rol foarte important in lupta din linteriorul unei localitati, acela de "diversiune". Fapt care a fost vazut de cei care au fost in strada in acele momente.

Si va mai dau un "indiciu" :

S-a tras la Revolutie cu >, desi cei din acele unitati securiste infiltrate in armata au negat acest lucru. Eu am avut subordonati care au fost loviti cu astfel de gloante in incinta unitatii in care ma aflam, deci cine sa traga din afara unitatii nu avea cum. Dar s-a pierdut raportul facut atunci, pentru ca si cine era la comanda avea interes sa nu se afle (legaturile de rudenie dintre comandanti erau la moda in Armata). Intamplator sau nu, chiar Plutonierul de Companie al subunitatii respective a fost omorat in unitate nu in afara ei ca sa dai vina pe "teroristi". Faptele nu s-au petrecut in Timisoara, dar pot avea similitudini acolo. Mai avem mult de asteptat pana o sa aflam ADEVARUL REVOLUTIEI.


S-a tras la Revolutie cu ... "cartuse cu cap vidia" care erau o "noutate" la noi in tara, tocmai din cauza puterii de penetrare si a "ravagiilor" pe care le faceau la iesirea din organismul omului (erau ... "interzise" de conventii internationale, dar nu stiu daca si la noi in acea vreme).


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 11:11

taticu,nea eugene,nu mai beli ochii la tv la toate tampeniile,vezi ce inseamna sa fi stat in acele zile ascuns sub pat si cu ochii beliti la minciunile tov.iliescu si militaru,cat si ale lui brates?poate ne arati si noua acea conventie unde sunt interzise acele cartuse existente doar in capul tau si al altor infierbantati,ce zici?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 15:07

De la: eugenb, la data 2009-03-29 10:09:05Daca va aduceti aminte (cei care au apucat acele vremuri si aveau cel putin ... armata facuta, cei de o varsta mai mica vorbesc doar sa se afle in treaba) Generalul Stanculescu era ... "un izmenar" care se "lupta" cu alimentele si hainele ce se dau soldatilor si nu cum se conduce in lupta. Singurul care avea cunostinte era Chitac. Culmea este ca acest Chitac este acum in libertate (in spital, poate) iar Stanculescu in arest. Asta este dreptatea pe care o fac "judecatorii" nostrii. "Corb la corb nu-si scoate ochii !" - doar Chitac are aceeasi Facultate de Drept ca si cea facuta de .... Judecatorii care l-au gasit vinovat la Proces.Sa mai subliniez ca, singurii din Armata Romana pe timpul Impuscatului care aveau cunostinte de lupta in oras (cat erau si acelea) erau ... "unitatile de cercetare" (securiste) "lipite" pe langa unitatile militare ? Unitatile de baza Armatei nu aveau cunostintele sa lupte in oras si la Timisoara "luptele" s-au dat in oras nu pe camp. Chiar si zonele unde se antrenau Militarii din Armata, era diferite de cele unde se pregateau cei din Interne - "militieni" sau "securisti", care erau pregatiti pentru lupta "in localitate". Dar binenteles, nu se dorea sa se judece un Proces "corect". Desi s-a vazut foarte clar ca Stanculescu nu avea ce cauta in acel conflict (nefiind pregatit) si ca singur a cautat sa scape de acolo, prin "accidentarea" suferita la picior. Singurul care a ramas in "zona de conflict" a fost Chitac si Aparatul de Conducere al PCR.

Cred ca Stanculescu a fost "bagat" in aceeasi "adunatura" pentru ca a participat la condamnarea lui Ceausescu, facandu-se ca uita ca daca nu-l condamna pe Ceausescu avea chiar el aceeasi soarta. Altii faceau "jocurile" la noi in tara in momentul acela. Romanii doar le aduceau la indeplinire !

Imi pare rau ca te contrazic!
In unitatile militare inainte de 1989 NU EXISTAU subunitati de secu!
Singurul care avea atributii asemanatoare cu cei de la secu era C.I.-stul(ofiter insarcinat cu contrainformatiile,contraspionaj)
Unitati specializate in lupta urbana antiterorism erau U.S.L.A. care apartineau de Securitate(din pacate decimate in timpul ,,revolutiei'' pentru a nu se putea prinde ,,teroristii' si a se afla cine sunt ei!)
Armatele din lume nu sunt antrenate in mod special pentru lupta in localitate,dar exista in procesul de intructie teme de lupta in localitati!
Toate tarile au unitati de lupta in localitate(special antrenate si instruite)
Exemple S.U.A..-SWAT,Marea Britanie-S.A.S.,Rusia-SPETSNAZ, etc.
De unde stia Chitac cum e in lupta? La cate lupte lua-se parte?
Referitor la ,,cartusele cu cap vidia'' lucrurile stau cam asa:
Cartusul este format din tub(care contine pulberea,si capsa) si glont(care poate fi:miez otel,trasor,exploziv-interzis,perforant,perforant-incendiar)
Nu exista glont cu cap vidia!!!!!!!!!!! Vidia fiind un material folosit la scule foarte tare dar casant!(intrebati orice strungar) Si atunci la impact se sparge si nu penetreaza!
P.S.Daca vreai sa te exprimi ca un adevarat militar trebuia sa scrii ,,s-a tras cu GLOANTE CU CAP VIDIA''


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 15:08

U.S.L.A.=Unitati Speciale de Lupta Antiterorista


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Martie 2009, ora 15:09


88 mesaje
Membru din: 30/11/-0001

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 15:08 Modifica
Citeaza Raspunde

Buna ziua, vreau sa va spun ce mi s-a intimplat azi 29 martie pe la ora 10 , tranzitând Galatiul , Venind dinspre hotel Regina, vechiul Traian, in jos spre iesirea pe dig pentru Braila, m-am oprit la un schimb valutar dintr-o statie de autobus, inainte de a ajunge la rondul din vale, sa schimb 100 de euro. am intrat am vazut cursul de 42 200 si ceva de lei, intreb ,,domnisoara cu cit se vine euro, ea imi zice uitati cursul care era afisat , comision zero, si zic imi dati 420 si cit era de lei, ea da, da, imi i-a banii, buletinul, imi face repede la calculator,doua hirtii, mi le pune in fata imi zice sa semnez , in timpul ala bodyguardul, iese afara, semneez hirtiile, si-mi da cu sase sute de mii lei vechi mai putin, sau 60 de lei noi mai putin, nr banii si zic domnisoara sint mai putini bani, decit mi-ati zis ce nu a-ti vazut ce hirtie a-ti semnat,am discutat cu ea a venit bodyguardul, a facut pe zmeul in fine a venit sotia si a zis lasa hai afara, le-am facut o poza, la schimbul valutar am prins fata baiatului de acolo, scimbul valutar se cheama EURO FINANCE SRL, statie bus Tiglina 1, casa de schimb valutar nr 51. Am fost la sectia 2 de politie din Galati , care e aproape de casa de schimb si mi-a zis politistul de acolo ca e perfect legal, si ca nu poate sa faca nimic , si uite asa se fura munca oamenilor in Galati, Ce va rog daca stie cineva numele patronului, acestei case de schimb , ca cine afost azi de munca acolo i-am fotografiat, , vine ea si plata, numai vreau sa stiu cine e patron acolo, .....

Raporteaza abuz de limbaj


sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 15:58

Chiar m-am uitat pe niste comentarii si filmulete de la revolutie!
Apare cate un nene general care sustine aceeasi tampenie cu gloantele vidia pentru singurul motiv ca a strapuns casca de otel a unui militar!
Otelul din care e facuta casca nu rezista la impactul cu un glont 7,62mm scurt miez otel! Casca e facuta sferic(rotunjit) si din aceasta cauza poate devia glontul (deci asigura protectie numai din cauza formei geometrice,daca se pune la incercare o foaie plata din acelasi material cu cel din care e facuta casca glontul o va penetra fara probleme)
Asa ca acei militari morti au fost ucisi de un glont care ,din intamplare, a lovit perpendicular casca!
Ranile facute de 7,62 au aceasta caracteristica :orificiu mic de intrare si orificiu mare de iesire,patand produce mari leziuni,motiv pentru care acum,de la aderarea la NATO s-a micsorat calibrul la 5,45mm calibru al carui caracteristica e ca are putere de patrundere mai mare dar produce pagube ,in corpul omenesc mai mici( orificiu mai mic de intrare si orificiu mai mic de iesire,gloantele fiind mai ascutite) Pe intelesul tuturor e cam diferenta dintre a calca pe un cui(7,62) si a calca pe un ac (5,45)!
Ha ha ha Mai apare cineva cu un glont intreg in mana si spune ca ala e un glont exploziv!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 16:02

De la: iuri_blioju, la data 2009-03-29 15:09:08


88 mesaje


Membru din: 30/11/-0001





Postat pe: 29 Martie 2009, ora 15:08 Modifica


Citeaza Raspunde





Buna ziua, vreau sa va spun ce mi s-a intimplat azi 29 martie pe la ora 10 , tranzitând Galatiul , Venind dinspre hotel Regina, vechiul Traian, in jos spre iesirea pe dig pentru Braila, m-am oprit la un schimb valutar dintr-o statie de autobus, inainte de a ajunge la rondul din vale, sa schimb 100 de euro. am intrat am vazut cursul de 42 200 si ceva de lei, intreb ,,domnisoara cu cit se vine euro, ea imi zice uitati cursul care era afisat , comision zero, si zic imi dati 420 si cit era de lei, ea da, da, imi i-a banii, buletinul, imi face repede la calculator,doua hirtii, mi le pune in fata imi zice sa semnez , in timpul ala bodyguardul, iese afara, semneez hirtiile, si-mi da cu sase sute de mii lei vechi mai putin, sau 60 de lei noi mai putin, nr banii si zic domnisoara sint mai putini bani, decit mi-ati zis ce nu a-ti vazut ce hirtie a-ti semnat,am discutat cu ea a venit bodyguardul, a facut pe zmeul in fine a venit sotia si a zis lasa hai afara, le-am facut o poza, la schimbul valutar am prins fata baiatului de acolo, scimbul valutar se cheama EURO FINANCE SRL, statie bus Tiglina 1, casa de schimb valutar nr 51. Am fost la sectia 2 de politie din Galati , care e aproape de casa de schimb si mi-a zis politistul de acolo ca e perfect legal, si ca nu poate sa faca nimic , si uite asa se fura munca oamenilor in Galati, Ce va rog daca stie cineva numele patronului, acestei case de schimb , ca cine afost azi de munca acolo i-am fotografiat, , vine ea si plata, numai vreau sa stiu cine e patron acolo, .....





Raporteaza abuz de limbaj



Draga Iuri,Bine ai venit in tara TEPEI! se i-au tepe de genul asta si in alte orase! ce scrie pe acele foi pe care l-ai semnat?


Dar speranta mea este ca se va naste poate Vlad Tepes sa le de-a si lor tepe! din alea adevarate!

M-am uitat pe net si da o firma euro-finance srl din Constanta si acolo da tepe!


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:47

Zelul care ii cuprinsese pe cei doi generali nu se stinsese nici pe 19 decembrie dimineata,atunci cand Chitac ordona ,,sa se execute manevre pentru a nu permite formarea grupurilor de teroristi'' iar Guse ordona,,destramarea din fasa a grupurilor mai mari de trei persoane''.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:49

Numai ca in curand nu mai aveau cui sa ordone,pt.ca armata din Timisoara trecuse deja de partea demonstrantilor.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:50

Ultimul ordin a fost consemnat la ora 11,55 si a specificat retragerea tuturor unitatilor in cazarmi.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:55

Intr-o atitudine greu de calificat,dupa 22 decembrie,Stefan Guse putea fi vazut la televizor spunand:,,vin de la Timisoara.Am reusit sa evitam un dezastru'',iar Mihai Chitac afirma in depozitia sa din timpul procesului legat de evenimentele din Timisoara ca el a aflat ca s-a tras de la ,,Europa Libera''.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:58

Mihai Chitac,dupa ce a fost numit ministru de interne,calitate in care s-a facut remarcat in timpul reprimarii demonstrantilor din P-ta Universitatii in iunie 1990,a ajuns dupa destituire ambasadorul Romaniei la Ankara.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 22:13

Am un anti-virus care isi face "datoria", dar parca este prea "zelos" cateodata si ma impiedica sa raspund cat de repede as dori.

In ce priveste expresia "s-a tras cu GLOANTE CU CAP VIDIA'' si expresia "S-a tras la Revolutie cu ... "cartuse cu cap vidia" eu consider ca reprezinta acelasi lucru. In componenta acelor cartuse, despre care spuneam eu, aveau si acel cap de otel vidia (in materialul din care era facut acel glont - plumb sau aliaj special pentru ca ... trebuiau sa se "muleze" pe "canturile" din interiorul tevii, banuiesc ca stii rolul lor). Incepem sa deviem de la discutie si sa fim "off topic").

Aveti dreptate privitor la rolul "castii" dar eu nu am facut referire la acest fapt. V-am spus ca momentul de care aminteam eu se refera la o intamplare petrecuta in interiorul unei Unitati Militare. Un om a fost lovit si era langa mine (eu am avut "bafta" si am scapat). Si la cativa metrii a fost lovit acel om si ... nu a mai scapat. I-am dus la spital si am luat cu mine "corpurile delicte", dar au disparut "fara urme" ulterior. Asa ca nu ma mai "aburiti" cu ce stiti despre armata ca nu stiti totul. Intamplator functia pe care o aveam atunci ma obliga sa ma misc aproape permanent in unitatea respectiva (si in altele alaturate) asa ca STIU. Nu stiu ce stiti si de unde sau cum ati aflat datele despre Armata petrecute in perioada aceea si de aceea nu va contrazic in unele afirmatii pe care le sustineti (ar trebui sa-mi dati date mai concrete si m-ati acuza ca va cer ... "Dosarul de cadre" sau alte Documente personale de frica sa nu fiti facut "securist" sau altfel. Asa ca nu fac acest lucru, ci doar afirm ce mi s-a petrecut mie. Si daca credeti ca am iesit la pensie din Armata ca ofiter al acestei nobile meserii si nu stiu ce inseamna cand spun "cartus" si ce inseamna "glont" atunci va inselati amarnic. O greseala de exprimare care va pare ca s-a produs nu ijnseamna nimic pentru mine. Inschimb inseamna pentru sotia aceea care a ramas singura sa se "lupte" cu VIATA avand doi copiii foarte mici. Si eu STIU ce la omorat pe acel om. Cum STIU ce l-a lasat "infirm" pentru toata viata pe acel "copil de 20 de ani" care avea singura vina ca isi facea Stagiul Militar in acea Unitate Militara (n-a participat la vreo actiune in acele momente - nu avea pregatirea necesara).

Referitor la ce ati vazut la Televizor sau pe Video sau YouTube arata cata Armata ai facut. Cred ca nu ai peste 40 de ani (20 la Revolutie in Armata si inca 20 de atunci) de faci astfel de remarci "rautacioase" la adresa mea (Ha-urile acele v-au dat de gol). Cred ca mai degraba nici nu reati "pe teava" la taticul Dumneavoastra asa ca vorbiti din surse "neverificate", dar ... "plauzibile".

Sau poate gresesc si aveati varsta ca sa faceti Armata, dar atuncea v-as intreba de unde ati aflat ca "in unitatile militare nu existau unitati de SECU" si cum mi-ati putea sa-mi demostrati acest lucru ?

Ca sa-mi raspundeti ar insemna ca ati facut Armata la SECU, caci altfel nu aveati de unde sa stiti sigur acest lucru (a afla la "mana a doua" inseamna ca nu sunteti sigur si nu se poate pune "baza" pe afirmatia Dumneavoastra). Dar si asa, sa presupunem ca ati facut Armata la SECU (chiar, asa este ?), si ca atunci, nu s-a afirmat de catre Sefi sau Colegi, ca in vreo Unitate Militara sa fie Unitati de SECU. Faptul ca Dumneavoastra nu stiti asta nu inseamna ca ... nu stiti, nu ca nu exista. A, poate le cunoasteti sub alte denumiri si nu stiati ca sunt unitati "infiltrate in Unitatile Militare". Este ceva normal (in vremera lui Ceausescu) ca sa nu stie "TRUPA ce gandeste "CONDUCEREA". Eu am fost prin natura pe care am avut-o atunci unul din cei (putini) la numar (desi Comunistii au incercat sa "dezinformeze" permanent (am "reusit" sa fentez Partidul si am reusit sa ies la Pensie din Armata - noroc ca a venit Revolutia, ca altfel nu stiu unde si cum as fi scapat de Comunisti pana la urma, cred ca ori ma dadeau afara, ori ma "ascundeau" ca aveam "gura prea mare" si le spuneam adevarul in fata).

Singurul "Securist" declarat intr-o Unitate era C.I. - stul respectiv de care ati amintit, dar ... nu era singurul. Nici ei intre ei, Securistii, nu se cunosteau. Eu a trebuit sa-i stiu pentru ca viata m-a "obligat" ca sa ma pot "feri". Au fost oameni carora le-am spus in fata ca este de la Securitate si a recunoscut fata de mine cand i-am adus proba cu cel caruia ii dadea "raportul". Era acelasi Sef care primea raportul CI.-stului. Un singur om stia cati subalterni avea in acea unitate, ei intre ei "securistii" nu se stiau (ca sa se "toarne" singuri). Cred ca v-am dat destule argumente sa fiu "crezut". Eu vorbesc din propria experianta de viata si nu din carti sau ce se da pe mass-media.
Macar pentru atat ar trebui sa fiti mai atent cand faceti remarci "rautacioase" ca sa nu le consider altfel. Poate reveniti la topic ca eu a trebuit sa ies in "off topic" fapt pentru ca cer scuze. Succes in continare (in dezbaterea temei aceasta) !
P.S.
Pe "Florin_Bad_Boy2006" nu il "bag in seama pentru ca nu a trecut ... de varsta copilariei. Cel putin asta mi-a demonstrat in luarea de cuvant pe acest topic. Nu pot sa il consider "prietenul meu" (asa cum dorea astazi) cineva care, nu stie sa se comporte in societate (daca cititi afirmatiile facute cand nu-i convine ce spune cineva, sper sa-mi dati dreptate, cred).


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 02:35

Razboiul psihologic sau al nervilor nu e o inventie a secolului ori mileniului nostru. Nu stim precis când si cine 1-a inventat. Probabil ca omul primitiv s-a inspirat direct din natura, preluând de la unele animale tehnici de amenintare, înselare sau descurajare a inamicilor. Desigur, în cazul animalelor, nu avem de-a face cu un razboi psihologic propriu-zis, ci cu manifestari instinctive de aparare sau agresare. La fel de posibila e si varianta ca oamenii primitivi au mostenit metodele de razboi psihologic de la o civilizatie superioara, de origine pamânteana sau extraterestra. De ce acest lucru? Pentru ca razboiul psihologic e forma inteligenta, superioara si ultima de razboi, la fel de periculoasa ca si razboiul nuclear sau clasic. Dincolo de un razboi psihologic generalizat nu mai e nimic omenesc, nu mai exista viata omeneasca normala. Nu va grabiti sa ma taxati drept extremist sau panicard! Concluzia de mai sus nu-mi apartine. La ea au ajuns mari specialisti occidentali din domeniul informatiilor care, înca de acum 15-20 de ani, au tras semnalele de alarma necesare. Pentru edificare, va recomand sa studiati pe îndelete cartea EPOCA DEZINFORMARII de Henri-Pierre Cathala, aparuta la EDITURA MILITARA, Bucuresti în 1991.

De ce razboiul psihologic generalizat e la fel de periculos ca si cel clasic sau nuclear? Simplu: atât timp cât actiunile de lupta psihologica s-au desfasurat numai între profesionisti (spioni si contraspioni), marea masa a cetatenilor era protejata de inducerea în eroare, intoxicare cu informatii false, subordonare mentala, manipulare psihica si alte asemenea grozavii specifice razboiului psihologic, forma de razboi care vizeaza distrugerea personalitatii umane. Începând din cel de-al doilea razboi mondial, în actiunile de razboi psihologic au fost atrase grupuri tot mai mari de oameni iar, în perioada imediat urmatoare, confruntarea psihologica a luat dimensiuni aproape mondiale, mascata fiind de conflictul ideologic, dintre sistemul capitalist si cel socialist. Ca o prima si foarte grava consecinta, a disparut delimitarea neta dintre starea de razboi si cea de pace, o buna parte a omenirii aflându-se într-o stare de permanent razboi, stare sesizabila numai de catre specialisti în informatii, psihologie, razboi psihologic.

Cu câteva decenii în urma, mari specialisti occidentali au alertat liderii politici si opinia publica cu privire la periculozitatea extrema a acestei forme de razboi. Unii dintre ei au propus stabilirea unor masuri internationale, prin ONU si organismele specializate, pentru incriminarea si pedepsirea actiunilor de agresiune psihologica, categorisite, pe buna dreptate, drept crime împotriva omenirii. Nu e nici o exagerare de apreciere si incriminare: extrem de periculos nu este cel care îti ia viata prin metode clasice, extrem de periculos e cel care, pe nestiute, îti distruge partea pur omeneasca a vietii, respectiv constiinta, vointa, sufletul, spiritul. în aceata privinta, expertii din domeniul luptei psihologice, de pe întreg globul, au ajuns la concluzii comune: Tortura psihica e mult mai cumplita decât cea fizica, razboiul psihologic generalizat este cel putin la fel de periculos ca si cel nuclear. Din pacate, organismele supranationale (ONU si organismele subordonate) nu au reactionat corespunzator, nu au definit si nu au incriminat aceasta forma de agresiune. Pozitia lor a fost urmata de liderii nationali-statali, astfel ca în nici un sistem de drept nu e definit si incriminat razboiul psihologic.

Pe timpul dezbaterilor legii apararii nationale a României, am încercat sa impun, prin câtiva deputati, organizarea unor institutii specializate în contracararea actiunilor agresive cu caracter psihologic. Initiatva mea a fost inspirata de existenta unor astfel de organisme în mai multe state occidentale, state care au înteles la momentul oportun necesitatea apararii integritatii psihice a natiunii ca întreg, precum si a fiecarui cetatean. Faptul ca în România nu exista preocupare vizibila pentru domeniul abordat îmi permite sa emit ipoteza ca liderii nu sunt înca constienti dc periculozitatea actiunilor de lupta psihologica desfasurata pe teritoriul tarii noastre sau nu sunt pregatiti sa le faca fata, respectiv, sa-si apere cea mai importanta valoare nationala: cetatenii, integritatea psihica si morala a acestora. S-ar putea sa ma însel, s-ar putea sa existe preocupari din partea organelor statale pentru contracararea actiunilor de razboi psihologic, însa, cu certitudine, rezultatele lor nu se vad. Aceasta e adevarata cauza pentru care, în cartea de fata, voi prezenta unele metode de aparare împotriva agresiunii psihice. Desi par foarte romantice, fiecare aveti posibilitatea sa verificati pe viu, în societate, familie sau grupul social în care activati, valabilitatea afirmatiilor mele si a masurilor de aparare recomandate. Înainte de a trece la tratarea temei propuse, avertizez asupra a doua tendinte, la fel de periculoase: exagerarea dimensiunii si formelor dc razboi psihologic, pe dc o pane, sau ignorarea lor totala, pe dc alta pane. Deci, dupa citirea cartii, nu deveniti nici panicard, vazând actiuni de razboi psihologic în tot si în toate, dar nici nu va culcati pe-o ureche, spunându-va ca lupta psihologica e o inventie a spionilor! Cea mai înteleapta atitudine ar fi sa analizati atenti evenimentele petrecute fn tara noastra, în ultimii 15-20 de ani, tragând concluziile corespunzatoare. Mai mult ca sigur, veti deveni ceva mai vigilenti, evitând manipularea, intoxicarea cu informatii false, folosirea dumneavoastra pe post de masa de manevra sau presiune, pentru atingerea unor scopuri contrare intereselor românesti. Ca orice alta forma de razboi, confruntarea psihologica cuprinde doua laturi principale, agresiunea (atacul) si apararea. Ma voi stradui sa le explic cât mai simplu, pe întelesul majoritatii cititorilor. Desigur, doctorii în materie îmi vor critica opiniile si modul de prezentare. Ca si în alte ocazii, recomand profesionistilor sa critice dar sa nu se limiteze la aceasta. Astept din partea adevaratilor experti în razboi psihologic, masuri clare, ferme, bine organizate si bine executate pentru stoparea si anihilarea actiunilor agresiv-psihologicc întreprinse împotriva cetatenilor români.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 02:36

nene eugen,unde vei vedea poza nepotului meu mort si 1740 de mesaje,acela este topic deschis de mine personal,asa incat nu pot fi suparat nici macar pe dumneata daramite pe mine,ok?diferenta este ca acest topic l-am deschis pe vechiul cont pe care au binevoit sa mi-l stearga idiotii de la 9am,in rest,s-auzim numai de bine!



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 14:51

Referitor la ce ati vazut la Televizor sau pe Video sau YouTube arata cata Armata ai facut. Cred ca nu ai peste 40 de ani (20 la Revolutie in Armata si inca 20 de atunci) de faci astfel de remarci "rautacioase" la adresa mea (Ha-urile acele v-au dat de gol). Cred ca mai degraba nici nu reati "pe teava" la taticul Dumneavoastra asa ca vorbiti din surse "neverificate", dar ... "plauzibile".
Acele ,,ha,ha,ha-uri'' nu vi se adresau! Era la adresa aceluia care tinea in mana un cartus intreg spunand ca e exploziv!( e logic ca acel glont exploziv sa explodeze,deci sa se sparga in bucati(schije) la impact) De asta se cheama exploziv!
Nu eram in armata la vreamea aceea dar de la 6 ani(de cand am inceput sa tin minte tata fiind militar de cariera) traiesc printre militari! si dupa 1989 am lucrat 15 ani in armata! Am intrat in contact cu multi ofiteri,subofiteri,care mi-au impartasit din cunostintele lor!
Eu nu va contest calitatea de militar,nici nu stiu in ce unitate a-ti activat,dar nu crede-ti minciunile cu al treilea om era securist! In U.M. erau C.I. care erau securisti ,mai erau secretarii de partid (care dupa mintea fiecaruia turna la partid la secu!) si mai erau acei care turnau (din prostie sau din rea vointa).
Mortii din unitatile militare au fost accidente sau urmari ale unor diversiuni!(diversiuni gen trag doua focuri si apoi soldatii panicati deschid focul omorandu-se intre ei sau civilii de dincolo de gard!)
Nu am 40 de ani dar chiar iesisem de ceva vreme de pe ,,teava'' lui,, taticu''!
Inca odata NU EXISTA GLONT CU CAP VIDIA!Chiar imbracat in camasa de cupru!
Si ca sa vede-ti ca stiu despre ce vorbesc acele ,,canturi'' se numesc GHINTURI si au rolul de a imprima o miscare de rotatie glontelui!!!!!!!!!
Referitor la partea cu casca eu am comentat(asa cum am scris si la inceputul acelui comentariu) ce am vazut in acele declaratii si comentarii(nu pe acest site). Am vazut cum un nene ofiter(cred ca e acelasi care sustinea ca e glont exploziv acela extras dintr-o victima) da explicatii ,,avizate'' ca un soldat a murit pentru ca acel glont ,,cu cap vidia'' a trecut prin casca! Si un glont scurt miez otel trece prin casca(experiment facut!) Depinde numai de unghiul de incidenta!
Referitor la vidia e un otel special de scule din care se fabrica acele pastile de la cutitele de strung,fiind CASANT!(intrebati orice strungar ce se intampla atunci cand ,,ii sare pastila''!) Daca ii pui ,,vidia'' glontului o faci ca sa ii maresti puterea de penetrare,da? Si o faci cu un material casant? E ca si cum ai face un proectil de tip sageata cu miezul casant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E o tampenie!
Daca vrei sa provoci rani mai mari poti cresta varful glontelui cu o panza de fierastrau de metal(,,bomfaier'') Dar sa te fereasca Dumnezeu sa te prinda inamicul cu asa ceva in incarcator!!!!!!!!!!!!! Sau sa te parasca ai tai! In primul caz mori in chinuri in al doilea faci puscarie !
In rest raman la parerea ca multi militari au murit DIN GRESELI!



Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 14:51

Referitor la ce ati vazut la Televizor sau pe Video sau YouTube arata cata Armata ai facut. Cred ca nu ai peste 40 de ani (20 la Revolutie in Armata si inca 20 de atunci) de faci astfel de remarci "rautacioase" la adresa mea (Ha-urile acele v-au dat de gol). Cred ca mai degraba nici nu reati "pe teava" la taticul Dumneavoastra asa ca vorbiti din surse "neverificate", dar ... "plauzibile".
Acele ,,ha,ha,ha-uri'' nu vi se adresau! Era la adresa aceluia care tinea in mana un cartus intreg spunand ca e exploziv!( e logic ca acel glont exploziv sa explodeze,deci sa se sparga in bucati(schije) la impact) De asta se cheama exploziv!
Nu eram in armata la vreamea aceea dar de la 6 ani(de cand am inceput sa tin minte tata fiind militar de cariera) traiesc printre militari! si dupa 1989 am lucrat 15 ani in armata! Am intrat in contact cu multi ofiteri,subofiteri,care mi-au impartasit din cunostintele lor!
Eu nu va contest calitatea de militar,nici nu stiu in ce unitate a-ti activat,dar nu crede-ti minciunile cu al treilea om era securist! In U.M. erau C.I. care erau securisti ,mai erau secretarii de partid (care dupa mintea fiecaruia turna la partid la secu!) si mai erau acei care turnau (din prostie sau din rea vointa).
Mortii din unitatile militare au fost accidente sau urmari ale unor diversiuni!(diversiuni gen trag doua focuri si apoi soldatii panicati deschid focul omorandu-se intre ei sau civilii de dincolo de gard!)
Nu am 40 de ani dar chiar iesisem de ceva vreme de pe ,,teava'' lui,, taticu''!
Inca odata NU EXISTA GLONT CU CAP VIDIA!Chiar imbracat in camasa de cupru!
Si ca sa vede-ti ca stiu despre ce vorbesc acele ,,canturi'' se numesc GHINTURI si au rolul de a imprima o miscare de rotatie glontelui!!!!!!!!!
Referitor la partea cu casca eu am comentat(asa cum am scris si la inceputul acelui comentariu) ce am vazut in acele declaratii si comentarii(nu pe acest site). Am vazut cum un nene ofiter(cred ca e acelasi care sustinea ca e glont exploziv acela extras dintr-o victima) da explicatii ,,avizate'' ca un soldat a murit pentru ca acel glont ,,cu cap vidia'' a trecut prin casca! Si un glont scurt miez otel trece prin casca(experiment facut!) Depinde numai de unghiul de incidenta!
Referitor la vidia e un otel special de scule din care se fabrica acele pastile de la cutitele de strung,fiind CASANT!(intrebati orice strungar ce se intampla atunci cand ,,ii sare pastila''!) Daca ii pui ,,vidia'' glontului o faci ca sa ii maresti puterea de penetrare,da? Si o faci cu un material casant? E ca si cum ai face un proectil de tip sageata cu miezul casant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E o tampenie!
Daca vrei sa provoci rani mai mari poti cresta varful glontelui cu o panza de fierastrau de metal(,,bomfaier'') Dar sa te fereasca Dumnezeu sa te prinda inamicul cu asa ceva in incarcator!!!!!!!!!!!!! Sau sa te parasca ai tai! In primul caz mori in chinuri in al doilea faci puscarie !
In rest raman la parerea ca multi militari au murit DIN GRESELI!



Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 14:51

Referitor la ce ati vazut la Televizor sau pe Video sau YouTube arata cata Armata ai facut. Cred ca nu ai peste 40 de ani (20 la Revolutie in Armata si inca 20 de atunci) de faci astfel de remarci "rautacioase" la adresa mea (Ha-urile acele v-au dat de gol). Cred ca mai degraba nici nu reati "pe teava" la taticul Dumneavoastra asa ca vorbiti din surse "neverificate", dar ... "plauzibile".
Acele ,,ha,ha,ha-uri'' nu vi se adresau! Era la adresa aceluia care tinea in mana un cartus intreg spunand ca e exploziv!( e logic ca acel glont exploziv sa explodeze,deci sa se sparga in bucati(schije) la impact) De asta se cheama exploziv!
Nu eram in armata la vreamea aceea dar de la 6 ani(de cand am inceput sa tin minte tata fiind militar de cariera) traiesc printre militari! si dupa 1989 am lucrat 15 ani in armata! Am intrat in contact cu multi ofiteri,subofiteri,care mi-au impartasit din cunostintele lor!
Eu nu va contest calitatea de militar,nici nu stiu in ce unitate a-ti activat,dar nu crede-ti minciunile cu al treilea om era securist! In U.M. erau C.I. care erau securisti ,mai erau secretarii de partid (care dupa mintea fiecaruia turna la partid la secu!) si mai erau acei care turnau (din prostie sau din rea vointa).
Mortii din unitatile militare au fost accidente sau urmari ale unor diversiuni!(diversiuni gen trag doua focuri si apoi soldatii panicati deschid focul omorandu-se intre ei sau civilii de dincolo de gard!)
Nu am 40 de ani dar chiar iesisem de ceva vreme de pe ,,teava'' lui,, taticu''!
Inca odata NU EXISTA GLONT CU CAP VIDIA!Chiar imbracat in camasa de cupru!
Si ca sa vede-ti ca stiu despre ce vorbesc acele ,,canturi'' se numesc GHINTURI si au rolul de a imprima o miscare de rotatie glontelui!!!!!!!!!
Referitor la partea cu casca eu am comentat(asa cum am scris si la inceputul acelui comentariu) ce am vazut in acele declaratii si comentarii(nu pe acest site). Am vazut cum un nene ofiter(cred ca e acelasi care sustinea ca e glont exploziv acela extras dintr-o victima) da explicatii ,,avizate'' ca un soldat a murit pentru ca acel glont ,,cu cap vidia'' a trecut prin casca! Si un glont scurt miez otel trece prin casca(experiment facut!) Depinde numai de unghiul de incidenta!
Referitor la vidia e un otel special de scule din care se fabrica acele pastile de la cutitele de strung,fiind CASANT!(intrebati orice strungar ce se intampla atunci cand ,,ii sare pastila''!) Daca ii pui ,,vidia'' glontului o faci ca sa ii maresti puterea de penetrare,da? Si o faci cu un material casant? E ca si cum ai face un proectil de tip sageata cu miezul casant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E o tampenie!
Daca vrei sa provoci rani mai mari poti cresta varful glontelui cu o panza de fierastrau de metal(,,bomfaier'') Dar sa te fereasca Dumnezeu sa te prinda inamicul cu asa ceva in incarcator!!!!!!!!!!!!! Sau sa te parasca ai tai! In primul caz mori in chinuri in al doilea faci puscarie !
In rest raman la parerea ca multi militari au murit DIN GRESELI!



Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Martie 2009, ora 14:57

P.S. Daca nu aveti aceeasi parere cu mine va rog respectuos sa va abtine-ti de la remarci gen ,,NU ERAI NICI PE TEAVA LUI TATICU" ca va pot spune si eu ca lua-ti pensie ca ,,A-TI AVUT ORIGINE SANATOASA!!!!!!!!!!!!'' Prietenii stiu de ce!

Puteti sa va expune-ti opinia civilizat! Si nu are nimeni nimic cu dvs.! Si sunt de parere ca sunt multi militari mai tineri ca dvs care au experienta de lupta!


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 18:15

Scuze pentru ca s-a postat acelasi comentariu de trei ori! Nu e vina mea! E din cauza net-ului!


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 18:21

P.S. Ca un militar de cariera trebuie sa explicati si sa indrepta-ti greselile facute de altii din nestiinta(gen s-a tras cu cartuse) nu sa le repetati si dvs. chiar cu ghilimele,intrucat aceste comentarii sunt citite si de cei care nu stiu cu ce se mananca armata!(femeile de exemplu)!

In rest numai bine!


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
Fosta membra 9am.ro

481 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Postat pe: 31 Martie 2009, ora 19:13

RELIGIA E OPIUMUL POPOARELOR!


eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 00:36

Se vede ca am inteles amandoi altceva, decat vroiam de fapt sa se inteleaga.
Nu mi se intampla prea des acest fapt, dar nu-l pot nega atunci cand mi se intampla. Scuze atunci daca v-am jignit.

Cat referitor la discutia de baza n-am incotrot si trebuie sa va contrazic. Gloante care aveau in componenta "otel vidia" au fost facute in Romania si au fost date in dotarea unor unitati militare din Romania, ai caror specific nu l-au cunoscut decat la Revolutie cand au fost date "trupei" acel tip de cartus. Unitatile respective erau doar cu numele de "cercetare", pentru ca erau de fapt de "securitate". Specificul lor era pentru Armata unul oficial. Specificul "neoficial" il cunosteau un numar foarte mic din cei de la Marea Unitate (deci de multe ori nici Comandantii lor nu stiau cu precizie ce misiuni de lupta au de pregatit). Dar nu are rost sa le dezvolt aicea, pentru ca as aparea doar ca "povestitor", deoarece nu ar putea fi multi oameni care sa adevereasca acest lucru acum. Principiile acestor misiuni au ramas in vigoare si astazi, si cum nu sunt facute publice atunci, nu sunt expuse publicului nici astazi.

Si mi-am adus aminte ca nu mi-ati raspuns la intrebarea referitoare la "apropierea" de "securisti". Am inteles ca ati avut rude militate (tatal) si pe urma ati lucrat 15 ani in Armata. Dar nu am inteles daca ati avut vreo legatura cu Trupele de Securitate (nu ati raspuns nici ca este adevarat, nici ca nu este adevarat).

Cat priveste "organigrama" unei Unitati Miliutare cred ca eu am mai multe cunostinte in aceasta privinta decat Dumneavoastra. V-am mentionat anterior ca am avut si o functie (la nivel de Garnizoana) care mi-a dat accesul la Documente la care marea majoritate din personalul militar (cadre si personal civil) nu avea accesul. Dar si aceste Documente sunt cu un anumit grad de secretizare, care nu este facut sa fie cunoscut de cei care nu au in atributiile de serviciu, sa aiba acest lucru special precizat. Tot ce v-am spus, putea sa fie spus. Ce nu, nu am spus. Faptul ca m-ati crezut sau nu, este treaba Dumneavostra si numai a Dumneavoastra. Mie, imi este indiferent acuma, daca ma credeti sau ziceti ca nu este adevarat. Eu stiu ca ce am spus a fost adevarat. Restul, pentru mine nu mai are importanta. Nu mai pot sa fac demonstratia ca am dreptate, deoarece nu mai pot fizic sa ma misc asa cum as vrea (sunt imobilizat pe partea dreapta a corpului - mana si picior) si nici nu mai doresc sa demostrez ceva care mi s-a petrecut mie, altora. Nu vad rostul si ar trebui sa "dezgrob mortii" din Arhiva Armatei. Repet nu ma mai simt in stare sa fac acest lucru (fizic).

P.S.
Am avut o "origine sanatoasa" ca si tatal Dumneavostra banuiesc.
Am venit dintr-o familie care era formata din MILITARI de CARIERA si PREOTI ((barbatii) din mosi -stramosi. Asa ca am o "origine foarte serioasa" de care nu mi-este rusine. Dumneavoastra va este rusine de familia pe care o aveti ?
Daca da, de ce ? Daca nu, inseamna ca nu trebuia pusa intrebarea.


sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 21:37

Nu mi-e rusine cu originea si cu stramosii mei!
Dar cred ca stiti despre ce e vorba in armata cu ,,ai avut origine sanatoasa''!
Nu sustin acest lucru ! Am scris ca pot spune!
Cu secu nu am avut contact direct!
Dar asta nu inseamna ca nu pot gandi si sa i-au apararea acelei parti a Securitatii care nu au avut nici o treaba cu oprimarea poporului roman(gen cei de la informatii externe,contraspionaj)


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 23:23

De la: sirboby, la data 2009-04-01 21:37:37Nu mi-e rusine cu originea si cu stramosii mei!
Dar cred ca stiti despre ce e vorba in armata cu ,,ai avut origine sanatoasa''!
Nu sustin acest lucru ! Am scris ca pot spune!
Cu secu nu am avut contact direct!
Dar asta nu inseamna ca nu pot gandi si sa i-au apararea acelei parti a Securitatii care nu au avut nici o treaba cu oprimarea poporului roman(gen cei de la informatii externe,contraspionaj)

Ma bucur ca avem pareri asemanatoare in ce priveste familia si stramosii.
Stiu la ce v-ati referit in privinta "originei sanastoase". Imi mentin afirmatia in ce ma priveste. Cumea a fost ca, desi am intampinat foarte multe "piedici" in activitatea mea in Armata am reusit sa ies la pensie din armata cu ... pensie de vechime si nu dat afara sau bagat in puscarie de comunistii carora le "stricam lista de membri PCR" pentru ca nu vroiam sa "devin" asa ceva si gaseam diverse pretexte ca sa nu intru in "tabara" lor (as zice altceva, dar mi-e mila de cei care nu credeau in comunism, dar a face o avere conta mai mult pentru ei. Eu defapt i-am impartit de pe vremea lui Ceausescu in trei categorii si se vede ca spunand-o in fata unor colegi mi-a adus instantaneu "prietenia" secretarului Comitetului de Partid de la Marea Unitate (atunci nu stiam ca exista unul care alta treaba nu avea in unitate). Dar sa revin la impartirea mea : - cei care intrau in armata pentru BANI (nu explic de ce, pentru ca este prea evident "motivul"); - cei care intrau pentru HAINA (prestigiul in fata "satului" dat de "haina de militar"); - cei care veneau in Armata din "constiinta", pentru ca pentru ei "onoarea si asi face datoria fata de tara" contau mai mult decat chiar Familia. Cei din prima categorie formau dupa mine "grosul" celor intrati in armata. Cei din categoria a doua erau mai putini decat cei din prima categorie, dar destul de numerosi. Acestia macar aveu "bunul-simt" de a recunoaste acest lucru. Cei din a treia categorie (in care ma consider ca intru si eu) erau foarte putini. Erau tot timpul acuzati de vini inchipuite, erau pusi sa faca cele mai multe activitati fata de ceilalti, de mulkte ori fara sa fie treaba lor, etc,. etc., etc. De ce ? Simplu. Ceilalti se incadra in una din categoriile de mai sus si, erau "prieten" cu "tov.secretar" care si el se incadra in una din aceleasi categorii si erau facuti "scapati", dar cei din a treia categorie erau "vanati" si erau gasiti de vina de orice fleac care subit era exarcebat. Sa va spun ca a incercat sa "ma casatoreasca" cu o nepoata a lui, care a fost data de gol, "involuntar" de un coleg ca, era cam "fata regimentului" , cred ca am spus destul. Eu neacceptand "vinderea" mea a dus la "blocarea" mea. Am mai lucrat in Armata inca 10 ani dupa revolutie pana am iesit la pensie, dar raul fusese facut. In plus principiul "nepotismului" si al "rudeniei" pana in varful Conducerii Armatei a functionat in continuare. Fostii secretari de Comitet PCR au primit functiile de Cadre, asa ca si-au "propulsat" tot cei care erau promovati si inainte de Revolutie. Daca credeti ca astazi se intampla altfel va inselati, dar eu nu mai pot sa ma "bat" cu "sistemul" actual. Sunt foarte putini aceia care sa se incadreze in a treia categorie acum. Si mai intru in unitatea din care am plecat la pensie si mai am fosti subalterni care ma mai respecta si-mi cer sfatul in diferite situatii. Asa ca am ramas "in Armata" (macar asa cred eu).

Faptul ca nu ati contact cu cei de la Securitate poate insemna ceva. La fel si ca aveti o parere despre o parte a lor care tineau de "informatii externe" sau de "contraspionaj". Eu i-as pune alaturi si pe cei care lucrau in "laboratoare de cercetare" care tineau de aceste trupe. Dar nu pot sa uit ca oricat de "patrioti" au fost acestia, au avut o "conducere" care numai "patriotica" nu a fost. Numai daca il amintesc pe generalul Pacepa, care acum se da foarte mare "patriot", uitand ca tradarea lui a adus foarte multi romani (fosti subalterni) in "bratele" dusmanilor nostrii de atunci. El a trebuit sa-si tradeze tara si colegii numai pentru ca lui sa fie bine (americanii nu i-au dat cetatenia pe degeaba - o stiu din sursa de incredere - era fratele nasei mele care ramasese in America inainte sa se termine razboiul, acum din pacate nu mai este in viata ca sa-mi sustina afirmatia).


sirboby

1972 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 23:34

Faptul ca nu ati contact cu cei de la Securitate poate insemna ceva. La fel si ca aveti o parere despre o parte a lor care tineau de "informatii externe" sau de "contraspionaj". Eu i-as pune alaturi si pe cei care lucrau in "laboratoare de cercetare" care tineau de aceste trupe. Dar nu pot sa uit ca oricat de "patrioti" au fost acestia, au avut o "conducere" care numai "patriotica" nu a fost. Numai daca il amintesc pe generalul Pacepa, care acum se da foarte mare "patriot", uitand ca tradarea lui a adus foarte multi romani (fosti subalterni) in "bratele" dusmanilor nostrii de atunci. El a trebuit sa-si tradeze tara si colegii numai pentru ca lui sa fie bine (americanii nu i-au dat cetatenia pe degeaba - o stiu din sursa de incredere - era fratele nasei mele care ramasese in America inainte sa se termine razboiul, acum din pacate nu mai este in viata ca sa-mi sustina afirmatia). :
sml-happy0144: Corect ! Lui Pacepa ii trebuia confirmata condamnarea pentru tradare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! El a tradat TARA nu guvernul de atunci si a tradat niste Romani care lucrau pentru tara(buna sau rea)! Putea sa manance kk cat voia el despre Ceausescu &Co.Dar interesele tarii sa mu le tradeze! dar el a ales sa tradeze!


Sugeți un corn cu lapte, dacă n-aveți dinți Și numărați-mi ouăle, că mi-am ieșit din minți Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveți interesuri Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri! Parazitii (Noi vrem respect)
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Aprilie 2009, ora 16:31


Imnul golanilor liberi



Melodia-hit a primaverii lui 1990 a fost compusa in toaleta Facultatii de Geologie din Bucuresti, unde era mai multa liniste pentru "a face cantecele".



Cantecul care insoteste si astazi orice amintire legata de Fenomenul "Piata Universitatii", "Imnului golanilor", a fost compus de Cristi Paturca in cinci minute, in toaleta Facultatii de Geologie a Universitatii Bucuresti. Acolo, departe de vacarmul zecilor de mii de manifestanti, s-au nascut aproape toate melodiile Pietei.

"Sa faci muzica e ca si cand ai face dragoste"

"Mai bine haimana, decat tradator, / Mai bine huligan, decat dictator" Versurile se canta uneori singure, spune astazi Cristi Paturca, cel care a compus muzica "Imnului golanilor". "Uneori, sa faci muzica pentru niste versuri este ca si cand ai face dragoste. Vine de la sine. Asa a fost si in cazul acestui text, scris de o studenta, Laura Botolan", explica Paturca.

El avea atunci 24 de ani si, numai cat s-a uitat peste refren, l-a si cantat cu chitara. Era in toaleta Facultatii de Geologie a Universitatii, impreuna cu Laura Botolan, cu profesorul cunoscut sub numele de Dr. Barbi, cu Vali Sterian, cu Stelian Maria.

Ca sa intregeasca muzica pentru tot textul "Imnului" i-a luat vreo cinci minute, spune Cristi, "daca nu chiar trei". Fostul presedinte Emil Constantinescu era pe atunci prorectorul Universitatii Bucuresti si profesor la Catedra de Mineralogie a Facultatii de Geologie.

Isi aminteste foarte bine acele zile: "Sigur ca acolo s-au creat cantecele Pietei Universitatii. Eu eram atunci responsabil in locul rectorului Cristescu - era plecat din tara - si am aprobat accesul reprezentantilor protestatarilor la balconul Decanatului, de unde s-au tinut discursurile si s-au cantat melodiile".

Cand au cantat la microfonul din balconul universitatii "Imnul golanilor", multimea a intrat in delir, povesteste Dr. Barbi. Cristi Paturca este si acum coplesit de sentimentul pe care l-a avut atunci: "Cand vezi 20.000-30.000 de oameni care canta cu tine, te cuprinde un sentiment ciudat, foarte puternic Mi-am dat seama atunci ca, din balcon, lumea se vede altfel si cantam cu ochii inchisi de teama sa nu puna stapanire pe mine sentimentul de putere". Nu-i venea a crede ca lumea care pleca, seara, spre casa fredona "Mai bine mort, decat comunist"

"N-am sa scap de cantecul asta niciodata"

Dar nu "Imnul golanilor" a fost primul cantec care a facut sa vibreze Piata Universitatii in acea primavara, ci "Nu plecam acasa", scris de Stelian Maria in ziua de 24 aprilie, dupa prima interventie violenta a politistilor asupra manifestantilor adunati de doua zile in Piata. "Noi de-aicea nu plecam / Nu plecam acasa" au ramas si azi in memoria romanilor. Ba chiar, ca o ironie, a observat Dr. Barbi, "au inceput sa-l foloseasca si muncitorii de la IMGB cand fac greve", cei care i-au ajutat pe mineri sa tabaceasca spinarile protestatatilor in 13-15 iunie 1990.

Cam opt cantece au ramas, de atunci, bine cunoscute, dar au fost multe, unele compuse chiar ad-hoc. "Era o chestie inexplicabila atunci", simte Paturca. "Prea veneau repede melodiile, era prea usor". Dr. Barbi spune acelasi lucru despre versuri: "Se compunea foarte repede, erau dictate, parca, de sus. Lucram noaptea acasa, apoi ne adunam in toaleta de la Geologie, fiecare spunea ce mai facuse, si Paturca incerca melodia la chitara".

Timp de 50 de zile, inainte de 13 iunie, in Piata Universitatii s-a cantat mult. "Ne simteam bine unul langa altul acolo si ne bucuram ca suntem impreuna", retraieste Dr. Barbi bucuria din mai 1990. "Imnul golanilor" a lasat urme in memoria romanilor, iar Cristi Paturca resimte efectele succesului de atunci: "Eu n-am sa scap de cantecul asta nici dupa moarte. Am incercat sa mai cant altceva, dar nu, daca nu-l cant pe asta, degeaba!".

Artistii pietei

Dr. Barbi pe numele sau real Petre Constantin, era si este inca profesor de diplomatie si relatii internationale, preda in Bucuresti, la ASE si la Facultatea de Litere. In iunie 1990 avea 45 de ani.

Cristian Paturca este compozitor si interpret, da lectii de muzica folk - voce si chitara. A facut parte din Cenaclul Flacara pana in 1985, este membru in Cenaclul "Totusi iubirea". In 1990 avea 24 de ani.



Imnul golanilor

A fost odata ca-n povesti, a fost in Romania
O gasca mare de golani ce-au alungat sclavia
Noi nu ne-am confundat nicicand cu oamenii de bine
Veniti si neocomunisti si fara de rusine.

Refren:

Mai bine haimana, decat tradator
Mai bine huligan, decat dictator
Mai bine golan, decat activist
Mai bine mort, decat comunist.

Vrem libertate, nu comunism si nici schimbari de forma
Si de aceea securisti, sa nu ne puneti norma.
Noi nu vrem neocomunism nici neolibertate
Democratii originale si nici minciuni sfruntate.

Ne-ati intrebat ce vrem aici, dar stie toata tara
Noi sustinem punctul 8 de la Timisoara.
A cazut 473, ce tinea TVR
Legata in lanturile ei, dar tot degeaba e.

Alegeri fara comunisti, fara nomenclatura
Si nu va temeti de golani fara coloratura.
Din cei care-au murit aici, ne-am reintors naluci
Sa nu mai fie cum a fost, macelul de atunci.



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Aprilie 2009, ora 03:37

Victor Socaciu - Cantec pentru mama lor:

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Bat-o vina, bat-o strechea
Trage-aicea cu urechea.
Mai romane, om sarac
Iara ti-au venit de hac.

Ne promit marea cu sarea
Si conduc aiurea tara.
Opozanti si potentati
V-ati batut iar joc frati.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Politrucii-si fac concedii
Pe la Cannes, Hawai, ca regii
Pensionarii, pedagogii
Au ajuns precum milogii.

Venetici fac pretul painii
Iar la cozi stam noi, romanii
Muncitorii n-au salarii,
Curvele pupa dolarii.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Romania-i de vanzare
Cu uzini, crese, hotare.
Spagile au zornait,
Algoritmu-i multumit.

Dumnezeu dac-ar veni
Prim-ministru intr-o zi
L-am manji si i-am gasi
Cazier la SRI.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi râmînem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului CE PARERE AVETI DESPRE ARESTAREA GENERALILOR STANCULESCU SI CHITAC?
Mergi la: