back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Eu te-am facut eu te omor!!!!!

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Mai 2009, ora 19:16

.....sau copilul de care faci vorbire are parinti asa cum spui tu, de o rautate infinita, (...) in ciuda aparentelor afisate. Parintii sunt cei care ne invata cum sa vedem viata, depinde ce au ei in suflet sa ne transmita noua, asta daca mai poate fi vorba de suflet. Majoritatea isi cresc copiii fara suflet, in cultul banilor, materialismului si parvenirii. Copiii sunt oglinda parintilor chiar daca acestia din urma fac tot posibilul sa pozeze altfel. Ce au in suflet aia au transmis.


All Things Grow With Love
Fosta membra 9am.ro

314 mesaje
Membru din: 31/05/2009
Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 22:00

un copil este un dar dumnezeiesc, iar sa-l cresti este o onoare ce ne-o face viata. Cuvintul- sa fie instrumentul cu care il vom educa pe copil. Principiile de viata a parintilor, involuntar se vor transmite copilului, dar influiente vor avea si mediul in care vor trai. Important e sa nu "ucidem "niciodata un copil inclusiv copilul din noi. Doamne desi ma gindesc ca educatia noi generatii degenereaza vertiginos intr-un haos unde adevaratele valorii sint presuri la usa SODOMEI si GOVOREI.


Fosta membra 9am.ro

391 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 22:43

De la: ds_ioana, la data 2009-05-28 10:55:51Da, vad la copii de astazi, ce inseamna educatia fara bataie, ce inseamna sa li se faca toate mofturile! Sunt niste retardati si obraznici! Au tupeu, raspund obraznic etc, inca de la gradinita! Din pacate, putini parinti isi mai bat copiii in ziua de astazi, prea putini! Cand vad pe cate unul altoindu-si plodul pe strada imi creste inima, i-as da si eu o mana de ajutor! Nu exista copii rai?! Ba exista, copilul are din fire o rautate si o cruzime greu de imaginat! Sincer, uitandu-ma la copiii altora, imi dau seama ca nu reprezinta deloc un dar, ci o povara! Iar daca as avea un astfel de copil, da, l-as bate fara mila!




Bataia reuseste sa incranceneze copilul si mai tare in ''credinta'' lui gresita



O singura data a dat mama in mine, si am simtit aceasta chiar daca stiam ca avea perfecta dreptate. Aveam vre-o 18 ani ... Si daca NU m-a BATUT imi pare rau ca NU a facut-o mult mai tarziu. Cand ne simtim MARI facem o gramada de prostii, chiar si mai ales din nestiinta



Copii care sunt BATUTI devin incapatanati, se inraiesc, precum cainele ce-l ai in batatura, si unii il dreseaza sa fie RAU prin bataie. FOARTE GRESIT.



Copii au o capacitate extraordinara de a INTELEGE. Si cea mai dureroasa metoda este cea ''psihologica'' - pur si simplu apelezi la bunul lui simt, si-i tii morala ... Apoi daca il lasi sa greseasca, sa mai vada si el cum este sa se ''friga'', MULT MAI REPEDE si CLAR va intelege LECTIA; cu siguranta NU o va mai repeta!



A spart un geam? Ei si ce? Il pui sa se duca cu geamul la geamgiu, sa-l plateasca din ''banii lui de buzunar'' si fii sigura ca NU o sa se mai repete



Avem cu TOTII si inrauriri bune si rele in noi, inca de mici. In unii dintre noi primeaza unele in pofida celorlalte. Dar prin exemplul nostru si prin blandetea noastra FACEM MULT MAI MULT BINE in educatia unui copil CACI ESTE BINE CUNOSCUTA ''PUTEREA EXEMPLULUI''! Copii au nevoie de MODELE



Si apoi, si nu in cele din urma NU AVEM NICI UN DREPT ASUPRA COPIILOR.



Ei ne sunt DARUITI pentru a ne bucura de prezenta lor in viata noastra precum ne bucuram si de florile unui copac ce l-am sadit, dar fata de care NICI GAND nu ar trebui sa avem cand ne apropiem de acest copac spre a-l pedepsi in vre-un fel !!! Ce vina are bietul copac caci a facut omizi, si este plin de acestea si nu ne va da nici un rod? Asa cum ne ingrijim de acel copac, cu pricepera noastra sau cu neputinta prostiei ori nepasarii, ori nevredniciei noastre tot asa si acel copac ne va darui totusi din rodul sau ori BA - de vremea nu i-a fost prielnica - caci nu-l putem creste sub un clopot de sticla. La fel si cu copii nostri. Ne straduim, mai si gresim, dar si ceilalti din jur au portia lor de inraurire. De aceea trebuie sa ne preocupe ANTURAJUL, si NU sa INTERZICEM ci DOAR SA EXPLICAM prin prisma EXPERIENREI NOASTRE SI A IUBIRII NOASTRE insa sa-i lasam sa aibe propriile lor experiente spre a le creste INCREDEREA IN SINE.



Asta NU inseamna ca sa-i lasam aiurea pe strazi ... chiar cu orisicine, oricand. Anumite rani, precum un viol, participarea la un furt, etc. au un stigmat de nedorit - deci a se urmari evitarea totusi unor astfel de experiente traumatizante ...



Altfel, ma gandesc la o cunostinta ce-si amintea cum mai incasa la batai de la tatal sau, si a crescut in acelasi timp intr-un mediu de loc ''cuminte''. Si realizez ca de fapt tatal sau il ajutase in acest fel sa suporte viata ce-l astepta dincolo de poarta casei, sa-i faca fata, sa stie sa se descurce ... si LA AJUTAT TOTUSI, chiar daca pare incredibil caci a fost o copilarie foarte dureroasa pentru el.



Dar pentru un copil ce creste intr-un mediu normal (!) nici o data BATAIA nu are cum sa fie o solutie -



Si intradevar CEI 7 ANI DE ACASA sunt BAZA viitorului OM si ca temperament, si comportare in societate, si mai ales CUNOASTERE/CULTURA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oferiti-le copiilor inca de la nastere EXPERIENTE prin care sa inteleaga lumea, fenomenele naturale si de orice fel, cunostinte in toate domeniile, limbi straine daca stiti VORBITI CU EI - unul dintre parinti poate sa vorbeasca de preferat O ALTA LIMBA decat cea materna !!!!!!!!!!!!!!!!!!



In primii 6 ani copilul isi formeaza logica, deductia, ontelegerea asupra LUMII inconjuratoare la toate nivelele. Vorba ''Lasa copilul ACASA sa aibe COPILARIE!'' este cea mai mare PIERDERE pentru acel copil DACA este lasat pur si simplu sa VEGETEZE, fara a fi ajutat eventual acasa de catre cei cu care sta sa obtina toata informatia posibila - intelegerea acesteia.



Sa va creasca copii sanatosi si iubitori!

Sa va bucure batranetile!




silviu_m74

118 mesaje
Membru din: 7/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iulie 2009, ora 21:05



www.4life-romania.ro
foreveryours

64 mesaje
Membru din: 14/08/2009
Postat pe: 20 August 2009, ora 11:45

mda! bataia e rupta din rai.. probabil ca au avut motive intemeiate sa o mute de-acolo.. ar fi fost chiar comic sa vedem ingeri cu batul in mana.. nu credeti ca se potriveste mai mult cu peisajul din iad..?
daca bati un copil (si aici nu ma refer la un ghiont sau o palma doar..) nu faci altceva decat sa inveti copilul ala ce inseamna ura si violenta. nu e mai bine sa stai de vorba cu el.. calm.. frumos.. sa intelegi de ce a facut greseala respectiva? educatia prin violenta naste monstrii. avem destui prin lumea asta larga.. e mai mult decat suficient!


july

563 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 August 2009, ora 16:08

vai ioana, tu stii ca violenta naste violenta? Crezi, ca daca iti bati copilul va fi mai bun, mai intelegator? Daca este mai sensibil va deveni apatic, retras . Pe de alta parte , un copil "rau, obraznci" va deveni si mai obraznic si agresiv fata de alti copii (daca nu are curaj fata de parinti)
Exista foarte multe metode prin care poti linisti, educa un copil. Bataia nu este o solutie. Este o rusine...inseamna ca numai atat te duce mintea!


meduza

51 mesaje
Membru din: 21/01/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 21 August 2009, ora 16:56

De la: spatarulivia1985, la data 2008-11-08 11:47:53asemenea tie am incercat si eu aceasta apropiere de tatal meu..dar ce sa faci atunci cand vezi ca monstrul acela...caruia ii acorzi o sansa incearca sa isi loveasca nepotul de 2 ani pt ca a indraznit sa ii spuna "tu tataie" in loc de "dvs"..sincer nu cred ca mai ai cum sa ii fi aproape...euuna nu am putere sa il consider om si sa incerc sa il ajut...pur si simplu nu pot



nu mai incerca pentru ca nu merita ajutorul tau


M_T_

5 mesaje
Membru din: 31/08/2009
Postat pe: 9 Septembrie 2009, ora 22:40

Cred ca am inceput sa iau bataie pe la varsta de 8 ani...la putin timp dupa ce a venit pe lume si fratele meu...(pana atunci n-a fost cazul , pt ca ma crescusera umilii si inegalabilii mei bunici)....Motivele erau diverse, majoritatea tinand de faptul ca nu aveam destula grija de el...Orice lucru se strica in casa, sau daca lipsea ceva, " mandea'' era de vina...Probemele conjugale ale alor mei, duceau inevitabil la o descarcare nervoasa asupra mea...Mama mea biologica, (doar atat este pt mine), era tartorul, instigatorul...Tata,saracul , parca era posedat in prezenta ei...ea zicea, el dadea...Acelasi scenariu timp de vreo 14ani...La 22 de ani m-am hotarat sa plec de acasa si sa ma marit cu actualul meu sot..A fost una dintre cele mai bune miscari pe care le-am facut in viata mea...Nu mi-au iertat-o niciodata! Mama mea isi pierduse " jucaria"...
Am fost un copil cuminte si la locul lui, un elev bun, nu extraordinar, dar care-si vedea de treaba lui...ma refugiasem in sport( sau poate cautam motive sa stau cat mai putin pe-acasa)...Pana la sfarsitul liceului, in afara de scoala si antrenamente nu stiam altceva...
Ma intreb de ce trebuiau sa se intample toate astea? E posibil sa aflu acum , la 40 de ani ca de fapt mama m-a urat toata viata? Poate era bine sa fi fost doar bataile, dar acestea se combinau cu jigniri si amenintari...Pe langa clasicul " eu te-am facut , eu te omor'', imi mai era teribil de frica inainte sa adorm, intrucat m-i se repeta destul de des faptul ca ma taie si-mi pune sare pe rani...Vinovata eram si eu, nu pt.ca facusem cine-stie-ce prostie, ci pt ca ripostam verbal, ii "raspundeam" cum zicea ea...Nici acum, dupa atatia ani, nu m-am invatat sa-mi tin gura...o ia inaintea creierului atunci cand vede o nedreptate si ma baga in belea...asta este...
Sunt parinte, am o casnicie super de vreo 18 ani, nu zic ca nu mi-am atins copilul cu vreo palmuta, asa in trecere, dar cred ca numai prin comunicare sincera , prietenie , dovada de dragoste, exemple de reusite sau nereusite , sprijin, incredere reciproca cat si dovezi ca-ti pasa, vom fi in stare( si sper sa reusim) sa ne educam copiii....Asa sa ne ajute D-zeu!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 04:27

Asta a spus-o creatorul lui frankenstein?


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Alerim30

4 mesaje
Membru din: 24/07/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 11:06

De la: ehosu, la data 2008-11-18 14:35:13Sunt inca prea mici si depinde de tine de aceea spui ca te intelegi bine cu ei.
As vrea sa-mi spui si cand o sa fie la liceu, sa vedem atunci tot asa o sa spui ca te apropii de ei?
Nici eu nu suport cand vad copiii batuti, maltratati, (aia nu sunt oameni normali si eu nu vorbesc de aceeia) dar ca sa-i mustruluesti putin cred ca nu se intampla nimic rau.
Cred ca in relatia cu copii trebuie sa fi in primul rand PARINTE si apoi prieten.
Si eu am copii si stiu ce inseamna sa ai si copil mare peste 14 ani si copil pana in 7 ani.
Asa ca nu mia da sfaturi la altii.

Punctul pe I....


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 14:47

De la: M_T_, la data 2009-09-09 22:40:36Cred ca am inceput sa iau bataie pe la varsta de 8 ani...la putin timp dupa ce a venit pe lume si fratele meu...(pana atunci n-a fost cazul , pt ca ma crescusera umilii si inegalabilii mei bunici)....Motivele erau diverse, majoritatea tinand de faptul ca nu aveam destula grija de el...Orice lucru se strica in casa, sau daca lipsea ceva, " mandea'' era de vina...Probemele conjugale ale alor mei, duceau inevitabil la o descarcare nervoasa asupra mea...Mama mea biologica, (doar atat este pt mine), era tartorul, instigatorul...Tata,saracul , parca era posedat in prezenta ei...ea zicea, el dadea...Acelasi scenariu timp de vreo 14ani...La 22 de ani m-am hotarat sa plec de acasa si sa ma marit cu actualul meu sot..A fost una dintre cele mai bune miscari pe care le-am facut in viata mea...Nu mi-au iertat-o niciodata! Mama mea isi pierduse " jucaria"...
Am fost un copil cuminte si la locul lui, un elev bun, nu extraordinar, dar care-si vedea de treaba lui...ma refugiasem in sport( sau poate cautam motive sa stau cat mai putin pe-acasa)...Pana la sfarsitul liceului, in afara de scoala si antrenamente nu stiam altceva...
Ma intreb de ce trebuiau sa se intample toate astea? E posibil sa aflu acum , la 40 de ani ca de fapt mama m-a urat toata viata? Poate era bine sa fi fost doar bataile, dar acestea se combinau cu jigniri si amenintari...Pe langa clasicul " eu te-am facut , eu te omor'', imi mai era teribil de frica inainte sa adorm, intrucat m-i se repeta destul de des faptul ca ma taie si-mi pune sare pe rani...Vinovata eram si eu, nu pt.ca facusem cine-stie-ce prostie, ci pt ca ripostam verbal, ii "raspundeam" cum zicea ea...Nici acum, dupa atatia ani, nu m-am invatat sa-mi tin gura...o ia inaintea creierului atunci cand vede o nedreptate si ma baga in belea...asta este...
Sunt parinte, am o casnicie super de vreo 18 ani, nu zic ca nu mi-am atins copilul cu vreo palmuta, asa in trecere, dar cred ca numai prin comunicare sincera , prietenie , dovada de dragoste, exemple de reusite sau nereusite , sprijin, incredere reciproca cat si dovezi ca-ti pasa, vom fi in stare( si sper sa reusim) sa ne educam copiii....Asa sa ne ajute D-zeu!


Imi pare rau prin ceea ce ai trecut . Ai suferit fizic si psihic din cauza mamei care , parerea mea , avea o problema mentala de se purta asa cu copilasul ei .
Eu nu am luat o palma de la parintii mei in viata mea si nu stiu ce inseamna dar , parerea mea , este ca legea sa fie mai aspra cu parintii care-si chinuie fizic si mental copiii.
Toate cele bune


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 14:55

Daca pe un copil il tratezi cu bataie, tine minte, daca e mai sensibil. Dar sint si unii care o cer, si se linistesc ...dupa. Depinde de copil. Sa vezi un tinc din ala, care mai e si smecher, cum le face din ce in ce mai rau, e aiurea. Sint destui care isi dau seama si merg la santaj, ca sa distruga tot in jur. Nici asa nu merge. Eu am fost cuminte. Am mincat o bataie numai cind am fost la strand singur si s-au inecat 2 copii acolo, cind eram si eu. Dar a fost degeaba ca innotam f bine. Iar copilul meu niciodata nu a mincat bataie, de la nimeni. A fost f inteligent si nu a fost nevoie. Depinde de copil.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
vladidec

851 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 15:03

Copii batuti ajung " MARI "...Stalin...Hitler....completati voi lista (chiar si artisti de renume,)....Deci la batut covoare bei !!!
Cel mai mult ma "amuza" cand vezi cate o mama, ce isi lasa copilul liber pe strada.....asta mic fuge, se impiedica, se loveste, plange....si vina mama salvatoare, il ridica in doua picioruse, il scutura, apoi tipa ca nebuna, si ii aplica si doua-trei palme, ca nu a ascultat-o !!!!


Astepti ca OAMENI MARI sa se nasca din partidele politice existente ? Daca nu, acorda-ne 2 minute din viata ta si vezi cum poti schimba totul ! >>www.plr.orgdominus.ro & www.orgdominus.ro
ds_ioana

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 19:13

Si ce.... Vrei sa spui ca Hitler nu merita toata admiratia??? Pacat ca n-a apucat sa-si termine treaba...


vladidec

851 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 19:15

De la: ds_ioana, la data 2009-09-10 19:13:27Si ce.... Vrei sa spui ca Hitler nu merita toata admiratia??? Pacat ca n-a apucat sa-si termine treaba...




Astepti ca OAMENI MARI sa se nasca din partidele politice existente ? Daca nu, acorda-ne 2 minute din viata ta si vezi cum poti schimba totul ! >>www.plr.orgdominus.ro & www.orgdominus.ro
plesuardei

245 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 21:22

De la: ds_ioana, la data 2009-05-28 10:55:51Da, vad la copii de astazi, ce inseamna educatia fara bataie, ce inseamna sa li se faca toate mofturile! Sunt niste retardati si obraznici! Au tupeu, raspund obraznic etc, inca de la gradinita! Din pacate, putini parinti isi mai bat copiii in ziua de astazi, prea putini! Cand vad pe cate unul altoindu-si plodul pe strada imi creste inima, i-as da si eu o mana de ajutor! Nu exista copii rai?! Ba exista, copilul are din fire o rautate si o cruzime greu de imaginat! Sincer, uitandu-ma la copiii altora, imi dau seama ca nu reprezinta deloc un dar, ci o povara! Iar daca as avea un astfel de copil, da, l-as bate fara mila!
Din fericire nu exista foarte multi oameni care sa gandeasca asa.Copii inteleg de vorba buna.Bataia e numai pentru adultii ingusti.


plesuardei

245 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 21:23

De la: ds_ioana, la data 2009-09-10 19:13:27Si ce.... Vrei sa spui ca Hitler nu merita toata admiratia??? Pacat ca n-a apucat sa-si termine treaba...
Cateodata imi pare si mie rau ca nu si-a terminat treaba,nu mai aveam ocazia sa-ti ascult aberatiile.


Fosta membra 9am.ro

273 mesaje
Membru din: 26/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 15:15

..bataia nu e buna...nu are cum sa aibe scop educativ...dar nu toti copii sunt la fel...nu zic ca merita batuti...dar cine stie ce prostii fac unii..in fata carora nici parintii nu au solutii ..shi de aia isi pierd controlul..
...parerile sunt impartite...asta e clar...pe mine m/a crescut bunica/mea si maica/mea////...bunica/mea era painea lui Dumnezeu...iara maica/mea...zbir...shi asta este shi acuma...tre sa recunosc ca desi am 27 de ani shi nu ma intretine maica/mea..tremur shi acum de frica ei...va dati seama ca nu e nici o comunicare intre mine shi mama mea....am o fetita de 8 ani...cand eram la usha maica/mii ma gandeam ca daca o sa am un copil nu o sa.l bat niciodata...shi a venit shi momentul sa am un copil..care creste...nu m.am putut tine de cuvant sa n/o bat niciodata...mi/am pierdut shi eu controlul...dar nu la modul s/o omor in bataie..asaha..cateva palme la fund cum s.ar zice...sau i/am dat peste maini...shi asta pentru ca nu intelege de vorba...cand ii spun sa nu mai faca cutare sau cutare lucru ca risca sa distruga lucruri de prin casa shi poate nu o sa am bani sa cumpar altele...shi fara ele nu se poate trai...ea nu intelege...eu repet...ea tot ce stie aia face...clar ma enervez si o pocnesc...ca sa inceteze...stiu ca nu fac bine..poate nu ii explic cum trebuie...sau nu stiu...eu nu sunt adepta pedepselor...nu pot sa nu o mai las sa se uite la televizor la programele preferate shi nici nu pot sa nu ii mai cumpar ce vrea ea dulce de mancat sau altceva....doar ca nu stiu ce tampenie a facut...desi am amenintat/o ca o sa procedez asha...i/am zis ca daca distruge deliberat un lucru care ne trebuie shi costa bani..o sa.i tai din portia de dulciuri si jucarii..ca sa strang bani sa cumpar lucrul ala...bineinteles ca nu pot sa fac asha....altfel e liniste shi pace si pe la noi


ds_ioana

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 20:43

Aureldimaa, te inseli: daca Hitler isi termina treaba, cum spuneam, multi altii n-ar mai fi facut umbra pamantului ca sa ma sece pe mine cu prostiile lor... asta am vrut sa spun...


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 22:21

De la: ds_ioana, la data 2009-09-13 20:43:49Aureldimaa, te inseli: daca Hitler isi termina treaba, cum spuneam, multi altii n-ar mai fi facut umbra pamantului ca sa ma sece pe mine cu prostiile lor... asta am vrut sa spun...


Ce sã-þi povestesc....te consideri rasã purã? Miram-aº!
Numai sado-masochiºtii gândesc aºa ca tine!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Septembrie 2009, ora 15:05

Cine vrea sa-i "curete" pe altii sa se curete pe el. Va fi oricum mai multa curatenie in lume.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Septembrie 2009, ora 15:06

Cei care gindesc asa ca in topic, au crescut cam multe animale de mincat la viata lor. De aici li se trage modul de gindire.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Septembrie 2009, ora 15:18

De la: nastasemihail, la data 2009-09-14 15:05:56Cine vrea sa-i "curete" pe altii sa se curete pe el. Va fi oricum mai multa curatenie in lume.




Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
M_T_

5 mesaje
Membru din: 31/08/2009
Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 20:23

Multumesc camelya pt sustinere si intelegere si ma bucur ca ai avut o copilarie lipsita de violente parintesti.. N-am putut intelege niciodata comportamentul alor mei...Sunt si eu parinte de vreo 15 ani, dar si acum imi ia inima la" trap"numa' cand aud ca al meu copil tuseste sau stranuta....la altele mai grave intru deja in trepidatii, vb. vine...
(Mi-am spus mereu ca am avut o relatie cu mama mea gen "fata mosului si fata babei"..,ziceai ca is sora vitrega, nicidecum fiica, asa ma simteam...imi era vesnic frica de ea)
Toate cele bune si tie!


vali_sand

6 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Postat pe: 18 Septembrie 2009, ora 10:34

daca nu te superi as vrea sa te intreb cati ani ai si daca ai copii...sincer nu am crezut ca poate exista cineva care sa gandeasca asa...pentru actuala generatie vina o poarta parintii care nu-si gasesc zilnic o ora sa stea de vorba cu propiul copil sa il asculte,sa mearga impreuna la cumparaturi sau pur si simplu sa il priveasca si sa ii aminteasca in fiecare clipa ca este persoana cea mai importanta din viata lui...asa ca mi se pare animalic sa bati un copil in loc sa recunosti ca ti-ai ratat menirea de parinte...hai sa ne intrebam cu ce am gresit noi ca parinti inainte de a ridica palma


aurelrelon

1 mesaj
Membru din: 12/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 11:14

nu cred ca se face treaba cu bataia dar .... o mica corectie verbala si un pic fizica este meritata ca asa nu i se mai permite copilului sa se creada atotstiutor mai bine mai multa comunicare si sa i se taie din placerile lui sau iei sa retina ce este bine pentru el ca nimani nu-si vrea raul la copil dar nici toti la fel nu se poate numai eminenti


EU
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 01:39

De la: nastasemihail, la data 2009-09-10 14:55:34Daca pe un copil il tratezi cu bataie, tine minte, daca e mai sensibil. Dar sint si unii care o cer, si se linistesc ...dupa. Depinde de copil. Sa vezi un tinc din ala, care mai e si smecher, cum le face din ce in ce mai rau, e aiurea. Sint destui care isi dau seama si merg la santaj, ca sa distruga tot in jur. Nici asa nu merge. Eu am fost cuminte. Am mincat o bataie numai cind am fost la strand singur si s-au inecat 2 copii acolo, cind eram si eu. Dar a fost degeaba ca innotam f bine. Iar copilul meu niciodata nu a mincat bataie, de la nimeni. A fost f inteligent si nu a fost nevoie. Depinde de copil.

O chestie hazlie la copilul meu. Scotea toate lucrurile din dulapuri si intra ea in ele. E interesant si de retinut ptr cine intelege mesajul de acest gen de la un copil de 2-8 ani. E bine sa intelegem mesajele care le transmit copii care nu sint cuminti, ca s-ar putea sa fie ca ei in viitor. Asa ca atentie, mare.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
M_T_

5 mesaje
Membru din: 31/08/2009
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 17:17

De la: vali_sand, la data 2009-09-18 10:34:58daca nu te superi as vrea sa te intreb cati ani ai si daca ai copii...sincer nu am crezut ca poate exista cineva care sa gandeasca asa...pentru actuala generatie vina o poarta parintii care nu-si gasesc zilnic o ora sa stea de vorba cu propiul copil sa il asculte,sa mearga impreuna la cumparaturi sau pur si simplu sa il priveasca si sa ii aminteasca in fiecare clipa ca este persoana cea mai importanta din viata lui...asa ca mi se pare animalic sa bati un copil in loc sa recunosti ca ti-ai ratat menirea de parinte...hai sa ne intrebam cu ce am gresit noi ca parinti inainte de a ridica palma


"daca nu te superi as vrea sa te intreb cati ani ai si daca ai copii."......
Pe mine ma intrebi?


vali_sand

6 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Postat pe: 21 Septembrie 2009, ora 12:41

nu,o intrebam pe ds_ioana pt ca m-au socat vorbele ei ...nu credeam ca cineva poate gandi asa


ds_ioana

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Septembrie 2009, ora 17:47

Pai nu ma supar, o sa-ti raspund: am 31 de ani si nu, nu am copii pentru ca nu mi-am dorit niciodata. Este suficient sa privesc in jurul meu si sa-mi dau seama ca nu se merita. Nu mi se pare ca exagerez in felul in care gandesc. De ce exagerez?! Pentru ca nu tolerez obraznicia, mofturile, fitzele copiilor de astazi?! Am cunostinte care nu si-au pedepsit niciodata progeniturile in nici un fel, vezi doamne, din prea multa iubire! Rezultatul: Au la usa niste monstri! Iar pt faptul ca parintii nu mai au timp pt copii ... nu mi se pare ca ar avea vreo vina... cand esti nevoit sa muncesti de dimineatza pana seara, culmea, pt a-i asigura cele necesare unei progenituri nesimtite si sfidatoare, care considera ca i se cuvine totul! Imi amintesc ca inainte de '89, veneam de la scoala pe la 12, iar parintii mei veneau acasa pe la 3 si jumatate si apoi aveau timp sa faca piatza, sa gateasca, sa mergem la film sau la plimbare, sau sa facem teme... Ei bine.... situatia s-a schimbat dupa aceea cand nu a mai fost asa... au avut din ce in ce mai putin timp sa facem toate astea. Dar daca nu ar fi muncit ei, eu si frate-meu nu am fi avut de toate. Stiam foarte bine lucrul asta, deci nu am resimtit in nici un fel faptul ca erau mult mai ocupati si reuseau mult mai rar sa facem tot ce faceam mai demult. Nu spun ca nu se interesau de noi, dimpotriva, dar nu stateau pe capul nostru toata ziua. Nu ne deranja ca stateam singuri in casa, faceam teme, ne jucam, citeam, plecam cu colegii etc. Ei si? Asta nu a fost un motiv de a ne comporta aiurea sau de a crea cine stie ce probleme....asa cum fac multi copii astazi pt ca se simt, chipurile, neglijati. Unii, poate chiar or fi cu adevarat neglijati, dar nu toti. Iar cand parintii muncesc pt tine sa-ti asigure un viitor, nu ai dreptul sa le reprosezi asta.


Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Eu te-am facut eu te omor!!!!!
Mergi la: