back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Eu te-am facut eu te omor!!!!!

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
celine_giancarlo

27 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 25 Noiembrie 2008, ora 10:43

da... asa m-am despartit eu de prietena mea. i s-a spus clar, "eu te-am facut eu te omor" daca ai de gand sa continui realtia. sa fim seriosi, acesti oameni care fac asa ceva (nu ma refer la cei care doar zic) dar cei care sunt in stare sa faca asa ceva, le doresc decat moartea !!


cherry

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Noiembrie 2008, ora 14:59

Eu in calitate de mama a unui baietel de 9 ani si psiholog pot sa va spun ca un copil se educa mult mai bine explicandu-i cand greseste,facandu-l sa inteleaga diferenta dintre bine si rau , cu multa rabdare si intelepciune. Nu uitati de afectiune! Un copil are nevoie sa se simta iubit,altfel va deveni un adult complexat !

Determintati-va copiii sa va respecte din dragoste si sa se rusineze atunci cand gresesc , nu semanati teroare in sufletele lor.
Prin urmare, nu sunt de acord nici macar cu expresia: " Bataia e rupta din rai "


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Noiembrie 2008, ora 17:21

De la: cherry, la data 2008-11-27 14:59:03Eu in calitate de mama a unui baietel de 9 ani si psiholog pot sa va spun ca un copil se educa mult mai bine explicandu-i cand greseste,facandu-l sa inteleaga diferenta dintre bine si rau , cu multa rabdare si intelepciune. Nu uitati de afectiune! Un copil are nevoie sa se simta iubit,altfel va deveni un adult complexat !

Determintati-va copiii sa va respecte din dragoste si sa se rusineze atunci cand gresesc , nu semanati teroare in sufletele lor.
Prin urmare, nu sunt de acord nici macar cu expresia: " Bataia e rupta din rai "



Super ! Asa este !


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 14:02



Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 06:21

Asa sa fie, numai ca nu tot ce incepe bine se termina cu bine ...
Mamele sunt mai protectoare asa si, de obicei, cam ele strica copii... cu mamosenia lor. Si sunt si excelente manipulatoare. "Lasa ca vine el tata si-o sa vezi tu ..." zice mama cea miloasa. In aceasta propozitie tatal este pe post de Bau-Bau. Elementul negativ.
De fapt mamele isi bat copii mai des decat tatii, dar cu o intensitate redusa, mai echilibrat, ca sa zicem asa. Tatii, mai ai dracu' , dau mai tare (pentru ca-s mai puternici si mai nervosi) si se tine minte mai mult. Mamel sunt cele care le iau apararea impotriva tatilor si de aceea li se iarta bataile mici si vesele pe care le-au administrat chiar ele ...
Mamele sunt cele care se feresc sa faca treaba murdara in privinta copiilor si-i lasa pe tati, chiar ii indeamna.
Expresia "Eu te-am facut, eu te omor !" pare mai degraba spusa de o femeie decat de un barbat.
Lasati prostiile si ipocrizia si aveti grija ce monstruleti cresteti nealtoindu-i, cu blandetea necesara, pe bagabontii astia mici. Nu exista retete !
Cand spun asta nu ma refer la batai crancene, sa fim bine intelesi. Dar nici absenta totala a coercitiei fizice nu este ceva pozitiv. Si cand spun asta nu vreau sa intelegeti ca un copil trebuie altoit asa fara motiv, din principiu ...
Nu rastalmaciti cuvintele si lasati-va de dulcegarii ca aratati ca dracu' !
Mai realist fetelor, se poate ?


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 06:29

A, inca ceva ...
De vreo 30 de ani de cand am inceput sa am habar cat de cat despre lumea asta, n-am intalnit psihiatru sau psiholog sanatos la cap !

De fapt am intalnit unul si asta era foarte tanar si extrem de destupat. Atat de destupat incat si el credea acelasi lucru !

Nu mai aplaudati dogme pentru ca pe lumea asta nimic nu e batut in cuie.
Nu exista retete infailibile, oamenii sunt diferiti si trebuie tratati in mod diferit inclusiv in privinta violentei ...
E greu, e foarte greu de apreciat asta, e adevarat, dar asta cred eu ca e adevarul ...


Acum nu e momentul !
doru_bmw_x5

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 11:34

NU E BUNA TREABA CU FRAZA ASTA....DAR AM AUZIT-O SI EUUUUUU


klauditzu_21

2 mesaje
Membru din: 29/11/2008
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 12:26



klauditzu_21

2 mesaje
Membru din: 29/11/2008
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 12:26



mitrache_patricia

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 12:36

eu am 18 ani si de cand ma stiu am auzit expresia asta si multe altele,uneori chiar fara sa fac nimic.recunosc ca nu am fost un copil premiant sau model,dar sa fiu batuta pentru ca am spart o farfurie sau pentru ca nu am aruncat gunoiul nu mi s-a parut corect.mai uitam si eu doar sunt om.acum am crescut si nu mai exista violenta fizica ci verbala care sincer e mai dureroasa decat cea fizica.parinti copiii au nevoie de prieteni in primul rand,de dragoste de intelegere.multumesc lui Dumnezeu ca inca sunt intreaga la minte.si pt atotputernicul:copii tai cu siguranta vor ajunge niste criminali fiorosi daca gandesti asa.mi-e scarba de oamenii care cred ca bataia rezolva o problema.atat barbatii cat si femeile care abuzeaza de copii lor sunt doar niste lasi si lase.


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 14:14

De la: Atotputernicul, la data 2008-11-29 06:29:13A, inca ceva ...
De vreo 30 de ani de cand am inceput sa am habar cat de cat despre lumea asta, n-am intalnit psihiatru sau psiholog sanatos la cap !

De fapt am intalnit unul si asta era foarte tanar si extrem de destupat. Atat de destupat incat si el credea acelasi lucru !

Nu mai aplaudati dogme pentru ca pe lumea asta nimic nu e batut in cuie.
Nu exista retete infailibile, oamenii sunt diferiti si trebuie tratati in mod diferit inclusiv in privinta violentei ...
E greu, e foarte greu de apreciat asta, e adevarat, dar asta cred eu ca e adevarul ...


Am aplaudat fiindca mi-a placut mesajul doamnei si fiindca asa mi-as dori sa stea lucrurile si in cazul meu. Ma straduiesc zilnic sa ajungem in acest stadiu, fiindca asa cred eu ca ar trebui sa fie. Stiu ca in realitate lucrurile nu sunt asa mereu dar in mod sigur ei se razvratesc si sunt obraznici fiindca noi gresim undeva. PARINTII SUNT RASPUNZATORI DE SENTIMENTELE PE CARE LE AU COPIII FATA DE EI. Eu una recunosc ca am gresit de nenumarate ori fata de el, neglijand-ul in favoarea altor activitati, neacordand-ui suficienta atentie din cauza oboselii si stresului acumulat sau din cauza neputintelor mele. Mai stiu ca un copil nu poate fi "iubit prea mult". El trebuie iubit nelimitat si neconditionat, atat cat putem noi de mult. Ceea ce punem in el se intoarce inzecit catre noi din toate punctele de vedere. Asta am constatat. Baiatul meu este rau numai ca urmare a unei perioade in care eu nu mi-am facut pe deplin datoria. Nemultumirea si frustrarea acumulata in el il determina sa se razvrateasca si sa comporte intr-un anumit fel. Eu zic ca ma taxeaza pentru ceva si incerc sa inteleg unde am gresit. Ei sunt programati sa-si iubeasca parintii asa ca daca relatiile dintre copii si parinti se tensioneaza, parintele este cel dator sa gaseasca o cale de reconciliere. Noi nu i-am facut pentru noi si nici nu sunt ai nostrii. Dumnezeu ni i-a dat in grija.Trebuie sa-i respectam din prima clipa in care vin pe lume si sa-i ajutam sa poata avea propria lor viata, nu sa-si plieze existenta in functie de a noastra. Multi dintre noi nu facem suficiente eforturi sa-i intelegem, e foarte dificil dealtfel. E mai simplu sa-i dresam ca pe animale. E adevarat ca asta functioneaza perfect si ne confera tot confortul pentru moment, dar pe viitor subconstientul ii va dicta sa se comporte in functie de tratamentul primit. Eu asa vad lucrurile, e doar parerea mea si nu sustin ca e universal valabila. Generalizarile nu sunt de bun simt.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
stoicescudoru

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 16:46

De la: motanika_kiss, la data 2008-10-21 21:35:06domnule rotaru, o educatie se poate face daca sunteti atent ce face la scoala, daca il asculati, daca il invatati cam prin ce grupuri saa se bage si daca nu vorbiti urat in casa, nu va bateti nevasta, sau chestii asemanatoare, nu are de ce sa ajunga un "criminal fioros"

asta-i nume de femeie ce poate fi luata in consideratie ?
motanika_kiss
pfuiii..
LIPSA...


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 17:42

De la: roxanapitis, la data 2008-11-29 14:14:12
De la: Atotputernicul, la data 2008-11-29 06:29:13A, inca ceva ...
De vreo 30 de ani de cand am inceput sa am habar cat de cat despre lumea asta, n-am intalnit psihiatru sau psiholog sanatos la cap !

De fapt am intalnit unul si asta era foarte tanar si extrem de destupat. Atat de destupat incat si el credea acelasi lucru !

Nu mai aplaudati dogme pentru ca pe lumea asta nimic nu e batut in cuie.
Nu exista retete infailibile, oamenii sunt diferiti si trebuie tratati in mod diferit inclusiv in privinta violentei ...
E greu, e foarte greu de apreciat asta, e adevarat, dar asta cred eu ca e adevarul ...


Am aplaudat fiindca mi-a placut mesajul doamnei si fiindca asa mi-as dori sa stea lucrurile si in cazul meu. Ma straduiesc zilnic sa ajungem in acest stadiu, fiindca asa cred eu ca ar trebui sa fie. Stiu ca in realitate lucrurile nu sunt asa mereu dar in mod sigur ei se razvratesc si sunt obraznici fiindca noi gresim undeva. PARINTII SUNT RASPUNZATORI DE SENTIMENTELE PE CARE LE AU COPIII FATA DE EI. Eu una recunosc ca am gresit de nenumarate ori fata de el, neglijand-ul in favoarea altor activitati, neacordand-ui suficienta atentie din cauza oboselii si stresului acumulat sau din cauza neputintelor mele. Mai stiu ca un copil nu poate fi "iubit prea mult". El trebuie iubit nelimitat si neconditionat, atat cat putem noi de mult. Ceea ce punem in el se intoarce inzecit catre noi din toate punctele de vedere. Asta am constatat. Baiatul meu este rau numai ca urmare a unei perioade in care eu nu mi-am facut pe deplin datoria. Nemultumirea si frustrarea acumulata in el il determina sa se razvrateasca si sa comporte intr-un anumit fel. Eu zic ca ma taxeaza pentru ceva si incerc sa inteleg unde am gresit. Ei sunt programati sa-si iubeasca parintii asa ca daca relatiile dintre copii si parinti se tensioneaza, parintele este cel dator sa gaseasca o cale de reconciliere. Noi nu i-am facut pentru noi si nici nu sunt ai nostrii. Dumnezeu ni i-a dat in grija.Trebuie sa-i respectam din prima clipa in care vin pe lume si sa-i ajutam sa poata avea propria lor viata, nu sa-si plieze existenta in functie de a noastra. Multi dintre noi nu facem suficiente eforturi sa-i intelegem, e foarte dificil dealtfel. E mai simplu sa-i dresam ca pe animale. E adevarat ca asta functioneaza perfect si ne confera tot confortul pentru moment, dar pe viitor subconstientul ii va dicta sa se comporte in functie de tratamentul primit. Eu asa vad lucrurile, e doar parerea mea si nu sustin ca e universal valabila. Generalizarile nu sunt de bun simt.


Ete ca eu nu prea sunt de acord cu parerea ca numai parintii trebuie sa ... E fals. Copilul de la o varsta foarte frageda trebuie calit in contactul cu viata. Nu trebuie sa-i oferi totul pentru ca astfel nu-l protejezi ci-l expui nemilos urgiilor vietii.
Nu numai parintele trebuie sa-l inteleaga pe copil ci si copilul trebuie sa-l inteleaga pe parinte. Exista copii ticalosi de mici ... iesiti din parinti de treaba. Ei n-o sa-i inteleaga pe parinti, ba chiar o sa-i calce in picioare pe masura ce li se ofera de-a gata si li se tolereaza din ce in ce mai multe ...
Am mai spus, nu exista reteta, nu e bine sa-ti bati copii dar am spus ca snut situatii cand mai trebuie altoiti...
Vad ca s-a si gasit una care a decratat cum ca copii mei sunt niste animale, niste criminali ... ca si cum bataia ar naste neaparat criminali. Va spun cu toata convingerea ca pot aparea criminali mai ales dintre cei neatinsi de nuiaua bunicii sau a mamei ...
Eu am doi copii, unul de 25 si unul de 21 de ani si, pana acum, nu s-a descoperit nici un cadavru.
Cresteti-va copii dupa cum doriti, cautatile in coarne sau bateti-i din orice, nu ma intereseaza, eu v-am expus un alt punct de vedere care mi se pare mult mai realist. Si va doresc sa fie ca voi iar eu sa ma insel, dar daca va fi ca mine, sa nu ziceti ca nu v-am spus !
Salut !


Acum nu e momentul !
banceanuvasile

105 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 18:06

Aici este vorba despre traditia cre(s)tina ancestrala a romanilor . Slujitorii bisericii ortodoxe a reusit sa timpizeze pina la cote iremediabile mentalitatea si apucaturile romanilor.Pacat . Cultul crestin propaga iubirea intre oameni , insa multi slujitori executa practici contra semenilor. Si mama mea mi-a facut farmece in sfinta biserica crestinortodoxa si eu ma vad obligat sa reougnez preotul de la biserica care arondeaza cartierul . Nu ma simt obligat sa primesc popa de acolo ca nu am certificat de la careva. Ma duc la alta biserica , primesc alti preoti pe care ii consider mai atasati de cultul crestin ortodox.Nicaieri nu scrie ca sunt ortodox , nu am diploma pentru asta . In virtutea inertiei sunt ortodox ,insa daca cei care fac prozelitism nu fac si exagerari.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 18:30

Pe mine m-au batut ai mei cand eram mic. Si cu motiv si fara. Dupa parerea mea. Mai ales mama. Tata mai rar. Dar ii iubesc pe amandoi. Pe mama mai ales, desi ea m-a batut cel mai des. Dar tot ea stia sa fie alaturi de mine. Si tata. Tata a murit acum 11 ani. Imi aduc aminte adesea de el si ma rog pentru sufletul lui. Nu-mi pasa ca m-a batut, n-am retinut asta ca un motiv de ura. Eu nu mi-am batut copii dar i-am altoit din cand in cand cand erau mici intre 5 si 10 ani. Cate o palma doua cel mult. Cand o cereau...
Nu mi se pare ca nu m-ar iubi. Si nici mie nu mi s-a parut ca nu-i iubesc cand i-am altoit. Eu i-am iubit tot timpul. Nu mi-am propus niciodata sa-i omor cu bataia. Nici in alt fel. ...
Asa a fost cu mine. Poate metodele voastre sunt mai bune, poate eu sunt retrograd, poate sunt mai cinstit si spun ce si cum s-a intamplat, nimeni nu poate sa verifice daca fiecare spune adevarul asu minte in ce priveste relatia cu copii lui. Multi sunt ipocriti, mincinosi si nu spun adevarul, spun ce da bine, ce suna frumos in consonanta cu tema ... Eu nu, eu spun exact ce gandesc. Asta daca ma pricep bine...
Daca nu, e doar o problema de comunicare....


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 18:58


NICI CEI CARE O FOLOSESC NICI CEI CARE O PUN IN APLICARE NU SUNT SANATOSI DIN P D V PSIHIC DATORITA LIPSURILOR DIN FAMILIE:MATERIALE FINANCIARE SI SE RAZBUNA PE COPII CARE SUNT SLABI SI NEVINOVATI.ASTA SE INTAMPLA IN FAMILIILE FARA PREA MULTA EDUCATIE SI CARE AU FACUT COPII DIN GRESEALA FARA SA SI-I DOREASCA!!


dorutu

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 19:21

Mai intai tre sa va spun ca eu nu am multa scoala si ca am crescut intro casa unde tata erea IMPARAT si mama mult prea slaba pentru a ne lua apararea.
Nu pot spune ca luam bataie prea des, dar si cand o luam.........fara comentarii.
am ajuns sa am la randul meu o fetita ,recunosc cu rusine ca am considerat ca uneori merita o palma la fund [dar cu grije ]in realitate cred ca erea vina mea ca parinte caci nu reuseam sa controlez din vorba un copil.Totusi dupa multi ani ..acum fetita are 22 ani ....cred ca am reusit. Si sa stiti ca am divortat de sotie si neam impacat [nu cum se spune de obicei ..."din cauza copilului"
]am avut si noi in casa certuri chiar serioase, dar nu ne certam in fata copilului ,nu ne contraziceam in fata lui [mai ales in probleme ce o priveau direct]chiar daca am trecut printrun divort copilul nu a simtit lipsa parintilor sau dragostea lor .Mereu am fost langa ea ,,eu si sotia ,chiar daca nu ne vorbeam ,faceam totul ca sa nu simta cpoilul nimic.Poate ca trebuia sa spun de la inceput ca eu fac parte din acei barbati care considera ca a bate pe cineva care nu se poate apara este umilitor,deci eu nu miam batut sotia,,,,,am facu insa si eu multe greseli[cel mai des aveam probleme cu femeile]insa cu bataia si cu betiile exagerate nu mam inmteles.Duoa 25 de ani de casnicie si o fetita de 22 de ani care traieste pe picioarele ei [si chiar ne ajuta pe noi] cred ca am reusit ca tata[ca sot am reusit din a doua incercare cu aceasi sotie]Deci si cei care provin din familii unde tati sunt ""IMPARATI
'' si care au putina educatie pot reusi ca tata si sot in viata trbuie doar sa iti aduci aminte ,si sa vrei sa nu faci la fel .
Ma iertati pentru scrisul agramat ., dar am spus ca nu am educatie [doar 8 clase ]Barbatilor care va credeti NU DATI IN CINEVA CARE NU SE POATE APARA cautati pe cineva pe masura voastra ,nu va dati nacasa EROI ca nu sunteti decat niste LASI.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 20:56

Nu este vorba ca daca-ti altoiesti copilul esti viteaz sau las, animal sau bestie, iubitor sau nu. Astea sunt etichete puse aiurea, simplist. Viata nu e asa in doua culori. Are nuante complexe.
Copilul trebuie sa inteleaga de mic ca exista pedeapsa daca face ceva considerat rau. Eu nu pledez pentru bataia crunta pe care unii imbecili o aplica copiilor lor. Ori eu nu reusesc sa ma fac inteles ori voi rastalmaciti totul.
N-aveti decat sa va cresteti copilul cum doriti.
Sa nu va plangeti cand va va schingiui pentru ca nu l-ati invatat ce inseamna suferinta...


Acum nu e momentul !
dirlo1964

167 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Medias

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 15:15

Pai inseamna ca ti-a prins bine bataia!Te batea in idea"preventiv"fetit-o!Vezi si tu cate minuni se intampla in lumea asta!Nu-s de acord cu faza asta dar si eu o mai serveam din acelasi motiv!Bine,eu celputin cate odata o si meritam!Nu trebuie sa fi suparata pe tatal tau!Asa stia el sa faca educatie!Am mai aplicat si eu ca parinte metoda,nu-s mandru de asta,dar cateodata trebuie!Acum sunt mari:baiatul are21 de ani iar fetita 19!Povestim cateodata de acest lucru si recunosc si ei ca am avut dreptate!Tu ai copii?O sa vezi ca in viata aceasta te lovesti de multe necazuri si suparari si chiar daca reactionezi un pic mai dur asta nu inseamna ca nu-ti iubesti copiii sau ca nu ai face ori ce sa-i protejezi!!!!


dirlo1964

167 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Medias

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 15:17

De la: dirlosan_gheorghe64, la data 2008-12-03 15:15:52Pai inseamna ca ti-a prins bine bataia!Te batea in idea"preventiv"fetit-o!Vezi si tu cate minuni se intampla in lumea asta!Nu-s de acord cu faza asta dar si eu o mai serveam din acelasi motiv!Bine,eu celputin cate odata o si meritam!Nu trebuie sa fi suparata pe tatal tau!Asa stia el sa faca educatie!Am mai aplicat si eu ca parinte metoda,nu-s mandru de asta,dar cateodata trebuie!Acum sunt mari:baiatul are21 de ani iar fetita 19!Povestim cateodata de acest lucru si recunosc si ei ca am avut dreptate!Tu ai copii?O sa vezi ca in viata aceasta te lovesti de multe necazuri si suparari si chiar daca reactionezi un pic mai dur asta nu inseamna ca nu-ti iubesti copiii sau ca nu ai face ori ce sa-i protejezi!!!!


claudiu28t

4 mesaje
Membru din: 3/12/2008
Oras: Arad

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 12:55

Daca cu vorba buna nu reusesti sa te intelegi cu copilul tau, sigur bataia nu va rezolva aceasta problema.
Doar bine va doresc!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 16:45

De la: claudiu28t, la data 2008-12-09 12:55:18Daca cu vorba buna nu reusesti sa te intelegi cu copilul tau, sigur bataia nu va rezolva aceasta problema.
Doar bine va doresc!


Bine spus !!!


claudiu28t

4 mesaje
Membru din: 3/12/2008
Oras: Arad

Postat pe: 10 Decembrie 2008, ora 14:02

cla03 .... multumesc pentru aprecierea comentariului facut


stejerean_vasile

672 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 10 Decembrie 2008, ora 17:05

mariile probleme ale societatii se trag din copilarie. deviatiile mintale, psihopatii si alte ramuri adiacente cu totii au avut probleme in copilarie din cauza maltratarii si a abuzului. cred ca cuvintele fac mai mult decat orice palma.


Omerta Vision
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Decembrie 2008, ora 21:32

Bine ar fi sa se rezolve numai cu cuvantul , asa cum spuneti voi ....
Asa sa fie ...


Acum nu e momentul !
razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 11 Decembrie 2008, ora 16:05

mama mea naturala m-a batut mereu. la modul ca uneori urmele erau vizibile saptamani. era desteapta... nu dadea niciodata la fata :))) cica... daca dai in cap prostesti... asa imi spunea. nu a rezolvat nimic. degeaba ma batea daca nu avea autoritate. sunt foarte orgolios si tot ce rezolva era sa nu vorbesc cu ea cateva zile sau sa refuz sa mananc o zi doua. foarte incapatanat m-a facut. cand ma intreba de ce sunt asa raspunsul meu era : am cui semana. ai mei nu se mai intelegeau de mult timp dar au tinut ascuns... mare mi-a fost surpinderea cand BRUSC au inceput scandalurile (la 12 ani).. din senin (pt mine desi problema era veche). tata in toata viata lui mi-a dat doua sau trei palme. mereu ii spuneam sa ma bata cand faceam prostii decat sa imi tine teorie de 2-3 ore. cuvintele spuse bine sunt de mii de ori mai dureroase pt un copil. cel putin pt mine. nu am fost un copil problema... eram bun la invatatura si aveam activitati extrascolare mereu.. catsigam mereu premii si concursuri insa eram copil.. cu multa energie... si mai calcam stramb. nimic nu era iertat. dupa 8 luni de cand au inceput certurile intre parinti... fiind aproape terorizat de galagia infernala din casa... a inceput totul. ura. imi amintesc foarte bine. luasem vacanta de primavara si vroiam sa merg la bunici (care m-au crescut 5 ani de zile) mai ales in speranta linistii ce o gaseam acolo. mama a inceput iarasi scandalul. eram numai cu ea. intr-un moment de isterie a luat 3 flori artificiale dintr-o vaza comunista (tineti poate minte cozile acelea de sarma invelite frumos in plastic verde...) si a inceput sa-mi aplice lovituri. una dupa alta. in momentul meu de isterie strigm cu lacrimi in ochi : "mai tare... mai tare.. mai poti... mai tare". a dat pana a obosit. cu lacrimi in ochi s-a retras in camera ei...! eram sange... purtam un tricou si pantaloni scurti. eram tot urme sangerande. ochii imi lacrimau atat d tare incat abia vedeam sa formez nr de telefon al tatalui meu. aceea a fost ultima zi in acel apartament cu ambii parinti, in ziua urmatoare tata a pus actele pt divort. a castigat procesul si mama a plecat in Italia. am reluat legatura cu ea dupa mult timp... ne-am revazut... am iertat`o desi nu si-a cerut scuze niciodata. Insa relatia dintre noi este foarte rece... spre moarta.de uitat nu uiti. si ranile... desi invizibile acum .. le ai in suflet. traiesti cu ele mereu. nu am scris asta sa ma plang... a fost demult. insa e un exemplu ce se poate rezolva cu bataia.
pe cealalta parte sunt de acord cu Atotputernicul. o palma sau doua nu te face mai bun sau mai rau. insa totul trebuie sa fie cu o limita. mai ales ca in cazul meu aia nu a fost cea mai rea bataie ce mi-am luat`o din mainile minunatei fiinte ce mi-a dat viata! :) problema e ca nu este de ajuns sa nasti un copil... trebuie si sa il cresti. Apreciez ca era sa moara cand m-a nascut si ca mi-a dat viata dar sa ma ierte Dumnezeu... nu este destul. Si eu m-am nascut aproape mort. Nu e vina ei sau a mea.. ! Pur si simplu s-a intamplat. Si faptul ca ea a fost batuta de bunicul iarasi nu justifica NIMIC din comportamntul ei. Cand am sa am copii atata sper sa am intelepciunea tatalui meu sa`i cresc... si nu cruzimea mamei mele. Iubiti-va mult!


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Decembrie 2008, ora 15:12

Cunoastem. La trei ani m-a batut cu firul de la fierul de calcat pana am facut pipi pe mine, fiindca am murdarit cu un bat rufele intinse la uscat ale unei vecine. M-a usturat sufletul de durere, n-am sa uit niciodata. Nu aveam nici o aparare in calea furiei ei. De cand ma stiu am vase sparte pe picioare care nu s-au vindecat niciodata. Cred ca ma batea din fasa, dar cu asta a inceput memoria batailor primite. Cand am mai crescut, o auzeam povestind ca am fost un bebelus foarte rau, ca am chinuit-o, ca plangeam incontinu si nu dormeam decat cu "Luminal". Atunci ma simteam vinovata cand auzeam asta dar acum stiu sigur ca un bebe nu plange fara motiv, sau e ud, sau ii e foame, sau il doare ceva. Trebuie sa vezi care e cauza si s-o rezolvi ca el nu se poate ajuta singur. Mai tarziu,primeam pumni in spate la serbari de fata cu toata lumea numai fiindca nu "faceam frumos" atat cat isi dorea ea. Eram premianta dar tot meritam niste pumni in spate de-mi lua respiratia, si-mi inghiteam lacrimile de rusinea celor din jur. Pentru cei care pledeaza pentru o palma la fund, vreau sa clarific, "noi cei patiti", la batailea astea de referim. Si e mult mai mult. E adevarat ca am supravietuit si m-am descurcat in viata cu "chiu si vai" fiindca nu am stiut niciodata sa spun "nu" si am fost mereu la dispozitia celor care au stiut sa profite. Am invatat acum dar e un pic cam tarziu.pentru mine. NU e vina ei, pur si simplu exista astfel de oameni si de aceea trebuie sa pledam impotriva bataii fiindca nimic nu justifica un astfel de comportament. Mai grav este ca cei care isi bat copiiii nu cred ca citest astfel de randuri, fiindca nu citesc in general. Sunt convinsa ca tuturor celor de aici nu li se adreseaza subiectul.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 23:15

roxana pitis... nu e adevarat. nu e tarziu niciodata. si de mine au profitat multi si de prostia mea. insa lucrurile s-au schimbat si prefer sa pierd un "prieten" de genu` decat sa cad de fraier ca de obicei. Omul se schimba... chiar daca nu vrem sa recunoastem.


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 11:19

Am gasit recent o carticica mica cu titlul "EU TE-AM FACUT EU TE OMOR" - ghidul bunelor maniere pentru parinti, editura CORESI, scrisa de Michiela Poenaru. E o carticita de suflet, roz,frumos prezentata. Am rasfoit-o intr-un suflet si mi-a confirmat credinta ca NU EXISTA COPII RAI, EXISTA DOAR PARINTI RAI. Daca lucrurile nu stau bine, intr-o situatie sau alta, este clar ca parintele a gresit sau greseste undeva.Esecul unui copil reprezinta de fapt esecul parintelui in cresterea si educatia lui. Util in aceasta carte este faptul ca transmite o incurajare pentru parinti : Nu exista "prea tarziu". Ca parinte, e bine sa stii sa te repozitionezi pentru ca "niciodata nu e prea tarziu a-ti iubi copilul, a-l intelege, a-i arata dragostea ta, dorinta ta de a comunica cu el". Oricat de tarziu ar parea, exista sanse mari sa vezi rezultatele faptului ca ai inceput sa-ti manifesti "iubirea neconditionata, intelegerea si rabdarea". Ei vor raspunde in consecinta. Aveti incredere, indiferent de varsta copilului - "poate fi la 12 ani sau la 20 sau la 40".


Citez: " SA NU SIMTI CA TE IUBESC MAMA SI TATA - CE RAU MAI MARE TI S-AR PUTEA INTAMPLA, COPIL FIIND? "


Mi-ar face placere sa mai citez cateva idei din carte, dar va recomand sa o cautati. Incercati


All Things Grow With Love
chandramuki_md

173 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 09:17

De la: roxanapitis, la data 2008-12-14 15:12:16Cunoastem. La trei ani m-a batut cu firul de la fierul de calcat pana am facut pipi pe mine, fiindca am murdarit cu un bat rufele intinse la uscat ale unei vecine. M-a usturat sufletul de durere, n-am sa uit niciodata. Nu aveam nici o aparare in calea furiei ei. De cand ma stiu am vase sparte pe picioare care nu s-au vindecat niciodata. Cred ca ma batea din fasa, dar cu asta a inceput memoria batailor primite. Cand am mai crescut, o auzeam povestind ca am fost un bebelus foarte rau, ca am chinuit-o, ca plangeam incontinu si nu dormeam decat cu "Luminal". Atunci ma simteam vinovata cand auzeam asta dar acum stiu sigur ca un bebe nu plange fara motiv, sau e ud, sau ii e foame, sau il doare ceva. Trebuie sa vezi care e cauza si s-o rezolvi ca el nu se poate ajuta singur. Mai tarziu,primeam pumni in spate la serbari de fata cu toata lumea numai fiindca nu "faceam frumos" atat cat isi dorea ea. Eram premianta dar tot meritam niste pumni in spate de-mi lua respiratia, si-mi inghiteam lacrimile de rusinea celor din jur. Pentru cei care pledeaza pentru o palma la fund, vreau sa clarific, "noi cei patiti", la batailea astea de referim. Si e mult mai mult. E adevarat ca am supravietuit si m-am descurcat in viata cu "chiu si vai" fiindca nu am stiut niciodata sa spun "nu" si am fost mereu la dispozitia celor care au stiut sa profite. Am invatat acum dar e un pic cam tarziu.pentru mine. NU e vina ei, pur si simplu exista astfel de oameni si de aceea trebuie sa pledam impotriva bataii fiindca nimic nu justifica un astfel de comportament. Mai grav este ca cei care isi bat copiiii nu cred ca citest astfel de randuri, fiindca nu citesc in general. Sunt convinsa ca tuturor celor de aici nu li se adreseaza subiectul.






ma doare sufletul pentru toate bataile incasate fara motiv de toti copiii aflati in ingrijirea unor "parinti' care au crezut ca asa se face educatie. in ceea ce-i priveste pe parintii generatiei '60-'70 cred pur si simplu ca asa erau educati, parca era o moda sa-ti reduci copiii la "0", sa-i faci niste marionete bune pentru munca in comunism, sa respecti pe toata lumea si cel mai putin pe tine.

poate ca era vorba de stres(desi nu aveau motive temeinice, pe vremea aia aveai casa si servici fara sa ceri), poate ca era vorba doar de educatia primita la randul lor, nu stiu. ce stiu este ca si eu si fratele meu am trecut prin calvarul batailor fara motiv. cand mai tarziu am intrebat-o pe mama de ce ne batea si fara motiv stiti ce mi-a zis?...ca ma batea preventiv, sa nu gresesc cumva.

in fine, am jurat sa nu-mi bat copilul niciodata, indiferent de motivul care mi l-ar da. si, slava domnului, fata mea are 20 de ani si nu a cunoscut bataia. sa nu credeti cumva ca i-a dus lipsa(in sensul educatiei), este un copil exceptional, cu care am comunicat tot timpul.

evident ca, am auzit si eu, exista familii de mare calitate care au parte de copii rai, dar si invers, familii dezorganizate cu copii foarte buni. nu este o regula.

nu inseamna ca acei parinti care si-au atins copiii din cand in cand nu au acum copii reusiti...dar parerea copiilor lor care este? i-a intrebat cineva?


Pagini: << 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Eu te-am facut eu te omor!!!!!
Mergi la: