back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Rh-ul negativ

 


 
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 5 Octombrie 2015, ora 12:02

Rh s. n. (Med.) Antigen din globulele roșii și din grupele sangvine corespunzãtoare. – Abr. din lat Rhésus.

Sursa DEX on line

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 5 Octombrie 2015, ora 12:06

Parerile sunt impartite. Ipotezele difera.

O varianta ar sustine ca RH-ul , fiind remarcat, observat si cercetat prima data la maimute, ar intari eronata idee -din punctul meu de vedere!- ca omul ar fi evolutia unei specii de maimute.

A doua varianta ar sunstine ca RH-ul negativ este o contradictie a evolutiei, o evolutie inexplicabila a fiintelor vii.


Ce este RH-ul negativ?

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 5 Octombrie 2015, ora 16:07

RH-ul negativ este defapt lipsa RH-ului in globulele rosii ale unor oameni. 15% din populatia Terrei re RH-ul negativ. De ce doar 15%?

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 5 Octombrie 2015, ora 16:11

Ati auzit de sangele albastru? Rh-ul negativ?

Haideti sa urmarim impreuna un filmulet.

www.youtube.com/watch?v=AalKbp8-qcQ

.

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 6 Octombrie 2015, ora 12:03

Opinia publica afirma pe de o parte ca in urma cu 35 000 de ani, s-ar fi efectuat modificari asupra ADN-ului unei specii de maimute. Astfel ar fi rezultat omul din Neanderthal, din care a rezultat, conform evolutiei, homo sapiens.

De ce persoanele cu RH negativ sunt o abatere al lui homo sapiens? Sa fie ele exceptia care... infirma regula? Sa fie un paradox al stiintei? Nu ar fi primul, e cert!

Si totusi, de unde si cum a aparut RH-ul negativ?



Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 6 Octombrie 2015, ora 12:12

Cercetarile asupra subiectelor avand rh-ul negativ, ne informeaza ca aceste persoane ar avea unele caracteristici specifice:

- sunt mai raspanditi in Europa, mai exact in nordul Spaniei, in sudul Frantei, prin Tara Bascilor, apoi ii intalnim in Europa Orientala si Estica, au cea mai rara prezenta in Asia si in Africa. De ce oare?

- au culoarea ochilor albastru, verde sau gri

- au o statura cel putin medie spre inalta

- Temperatura corpului le este mai mica decat le cei cu rh pozitiv

- presiunea arteriala le este mai scazuta

- au un IQ mai mare de IQ-ul mediu

- au capacitati extrasenzoriale, au bine dezvoltate simturile extrasenzoriale... al saptelea sens poate capata pentru ei o forma existenta

- sunt foarte sensibili la lumina , la soare

- au capacitatea de a se auto-apara de diferite boli, virusi samd ( printre care si toxoplasmoza)

- se spune despre ei ca faceau miracole, avand o vointa si o ambitie care poate muta muntii din loc


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 6 Octombrie 2015, ora 12:17

Ce am putea spune despre efectele anestezicelor locale ?

Voi ce credeti ?

Stim ca persoanele cu rh-ul negativ NU POT FI CLONATE! Este un atuu, sunt unici si de nereprodus ! Nu pot fi explicati de niciun cercetator stiintific. Ce pacat...

Femeia insarcinata avand rh-ul negativ, purtand o sarcina unde fatul are rh-ul pozitiv, POATE, nu e lege!!!! dezvolta anticorpi. Astfel corpul mamei va anihila fatul, eliminandu-l. Repet, nu e lege!!!

Astept sa va citesc parerile proprii.

Cu respect,






Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 6 Octombrie 2015, ora 13:23

De la: Musetel, la data 2015-10-06 12:12:41Cercetarile asupra subiectelor avand rh-ul negativ, ne informeaza ca aceste persoane ar avea unele caracteristici specifice:

- sunt mai raspanditi in Europa, mai exact in nordul Spaniei, in sudul Frantei, prin Tara Bascilor, apoi ii intalnim in Europa Orientala si Estica, au cea mai rara prezenta in Asia si in Africa. De ce oare?

- au culoarea ochilor albastru, verde sau gri

- au o statura cel putin medie spre inalta

- Temperatura corpului le este mai mica decat le cei cu rh pozitiv

- presiunea arteriala le este mai scazuta

- au un IQ mai mare de IQ-ul mediu

- au capacitati extrasenzoriale, au bine dezvoltate simturile extrasenzoriale... al saptelea sens poate capata pentru ei o forma existenta

- sunt foarte sensibili la lumina , la soare

- au capacitatea de a se auto-apara de diferite boli, virusi samd ( printre care si toxoplasmoza)

- se spune despre ei ca faceau miracole, avand o vointa si o ambitie care poate muta muntii din loc



Salut, Musetico !
nu stiu de unde ai aceste informatii , dar cu siguranta spaniolii, cei din sudul Frantei sau din tara Bascilor , NU au ochi albastri sau verzi si nici inalti nu sunt ci, mai curind mici de statura, vinjosi si mult departe de ceea ce presupune acea dezvoltare extrasenzoriala, caci ei sunt foarte meridionali si terrieni !
dar asa o fi , mai stii ?!

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 7 Octombrie 2015, ora 11:47

Bine ai ajuns, Gabriela draga, pe acest topic unde credeam ca ma lupt singura cu intrebarile. Nu ca nu sunt io pe principiul ca doar eu pot face cel mai bine orice... Viata m-a invatat sa fac multe singura. Si stiti de ce? Probabil sa nu imi vars eventualele reprosuri asupra celor din calea mea care ma ajuta cu draga inima. Mai omit-deseori e drept- ca apartinem imperfectiunii acestei lumi. Dumnezeu este perfect. Fiul lui Dumnezeu, Alesul, Mesia este perfect. Chiar si Ingerii lui Dumnezeu sunt supusi greselii, daramite noi, muritorii , creatiile dragi ale lui Dumnezeu?!

Tin sa iti multumesc ca te afli aici cu mine, pe acest drum. Te rog, Gabriela, sa ma ajuti sa gasim tot ce trebuie a fi gasit despre acest subiect. Orice parere conteaza! Trebuie luate in considerare toate circumstantele!




Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 7 Octombrie 2015, ora 12:17

Ca sa raspund intrebarii lansate de Gabriela, am cautat caracteristicile bascilor. Astfel am cazut peste o lucrare de cercatare a lui Monzon Telesforo. Este vorba despre un stidiu neterminat ce dateaza din anul 1894, mai exact din 4 octoùbrie 1894.

Conform acestui studiu, da, in randul bascilor putem intalni si parsoane cu culoarea ochilor gri, albastru sau verde, pe langa culoarea caprui, negru.


In ceea ce priveste culoarea pielii bascilor, aceasta este alba cu usoare tendinte spre roz, pe langa cea maslinie. In functie de zona in care traiesc acestia.

Despre statura lor , in acest stdiu serelateaza ca ar avea o statura medie in jur de 1,60M. Nici scunzi, nici foarte inalti.

Culoarea parului ar fi si saten spre roscat, ceea ce ar fi inca o caracteristica abordata anterior.

Ochii albastri ai bascilor sunt frecventi la cei ce locuiesc in regiunea mediana nordica si sudica a provinciei. In est sunt in proportie de jumatate. In vest idem precum in est. Rari in nord-vestul provinciei basce.

Ochii albastri ai bascilor sunt prezenti pe linia mediana, traversand provincia de la est la vest. Mai rari la nord vest si la sud vest.

In afara de partea vestica unde predomina pieleamaslinie, in celelalte parti ale provinciei bascilor predomina pielea alba spre rozaliu.

Sper ca am raspuns asteptarilor tale, Gabriela.

O zi frumoasa tuturor si numai bine!


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 7 Octombrie 2015, ora 14:22

De la: Musetel, la data 2015-10-07 12:17:39Ca sa raspund intrebarii lansate de Gabriela, am cautat caracteristicile bascilor. Astfel am cazut peste o lucrare de cercatare a lui Monzon Telesforo. Este vorba despre un stidiu neterminat ce dateaza din anul 1894, mai exact din 4 octoùbrie 1894.

Conform acestui studiu, da, in randul bascilor putem intalni si parsoane cu culoarea ochilor gri, albastru sau verde, pe langa culoarea caprui, negru.


In ceea ce priveste culoarea pielii bascilor, aceasta este alba cu usoare tendinte spre roz, pe langa cea maslinie. In functie de zona in care traiesc acestia.

Despre statura lor , in acest stdiu serelateaza ca ar avea o statura medie in jur de 1,60M. Nici scunzi, nici foarte inalti.

Culoarea parului ar fi si saten spre roscat, ceea ce ar fi inca o caracteristica abordata anterior.

Ochii albastri ai bascilor sunt frecventi la cei ce locuiesc in regiunea mediana nordica si sudica a provinciei. In est sunt in proportie de jumatate. In vest idem precum in est. Rari in nord-vestul provinciei basce.

Ochii albastri ai bascilor sunt prezenti pe linia mediana, traversand provincia de la est la vest. Mai rari la nord vest si la sud vest.

In afara de partea vestica unde predomina pieleamaslinie, in celelalte parti ale provinciei bascilor predomina pielea alba spre rozaliu.

Sper ca am raspuns asteptarilor tale, Gabriela.

O zi frumoasa tuturor si numai bine!



si spaniolii au ochi albastri sau verzi ? da' francezii din sud ?
intrebarea mea era cum de s-a ajuns la concluzia ca-n Spania, Franta sau tara Bascilor ar fi oameni inalti, cu ochi deschisi la culoare si aptitudini extrasenzoriale, dar nu sunt pomeniti rusii de ex., sau americanii , unde exista si studii si scoli de parapsihologie ?

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 12 Octombrie 2015, ora 11:47

Multumesc iubita Mama, steaua mea din zori de zi, fara tine imi este teama ca planeta s-ar raci ,
...
Te-am secatuit devlaga, M-ai crescut, m-ai inflorit, Pentru tine, mama draga, Soarele e in asfintit,

Mama frumoasa, primul meu RAI,
...
Dulce Lumina, ram de Maslin...

Pentru tine, Mami draga, LA MULTI ANI fericiti si binecuvantati de Dumnezeu !


Savoy - Multumesc iubita Mama

www.youtube.com/watch?v=UGiwKv2_FjA


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Octombrie 2015, ora 16:12

Rh vine de la o componenta ce este in singele maimutelor rhesus. Se banuie ca cei ce nu au acea componenta deci rh negativ, nu au venit in contact cu aceste maimute in trecutul indepartat. De aceea nici nu prea e rh- in Africa.
Exista o banuiala sau se stie sigur ca sint oameni ce nu au fost modificati intentionat cu componenta din singele acelor maimute, sau nu au avut contacte cu ele.

Cei cu rh+, au niste caracteristici de rezistenta la unele boli.

Cei cu rh-, au alte caracteristici ce tin de inteligenta, dar si rezistenta scazuta la sarcina.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Octombrie 2015, ora 16:29

Ai rh negativ?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Octombrie 2015, ora 16:30

Se pare ca eu am, dar nu stiu.

Fi-mea are si era suparata ca are de la mine. Dar eu nu mi-am facut niciodata grupa de singe complexa. Doar cea simpla.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 17 Octombrie 2015, ora 21:55

De la: nastasemihail, la data 2015-10-15 16:29:25Ai rh negativ?


Afirmativ.

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 17 Octombrie 2015, ora 22:00

Pesoanele cu rh negativ nu pot fi clonate.

Clonarea este o cale prin care omul a descoperit si chiar a reusit sa poata copia viata. Ete na, orice clona nu reuseste a trai mult, deci tzeapa! Viata nu poate fi copiata! Doar Dumnezeu da viata. Omul sa fie recunoscator si sa Ii multumeasca zi de zi !


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 17 Octombrie 2015, ora 22:05

Stiinta nu poate raspunde intrebarii : De unde provine rh-ul negativ?

Ceva ce exista si nu poate fi ... incadrat?

Wow!

Ca sa vezi, ce de limite, hm...


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 17 Octombrie 2015, ora 22:13

V-ati aflat vreodata in situatia de a cere dovezi?

Autoritatilor?

Si? Le-ati avut de fiecare data?

Ca sa fac o paralela care se poate suprapune la un moment dat cu incadrarea rh-ului negativ in legi nedescoperite inca. Intr-o ipostaza se intampla sa primiti o amenda. Sa presupunem ca va semnaleaza scriptic ca ati depasit viteza regulamentara cu oarece km si vi se cere o suma exorbitanta sa o achitati drept ... pedeapsa. Ce faceti? O achitati doar ca vi se cere? Cum asa? Fara probe?

Asta e... Daca voi ati achita-o doar asa ca vi se cere, io una cer proba ca io am intocmit acea neregularitate, respectiv incalcare a vreunui regulament. Si, in lipsa de orice probe, continui sa raman cu banii in jeb ... nu?

Regulament ca regulament, dar fara probe contrare, este ca l-am respectat?

O noapte de vis! La re!


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 18 Octombrie 2015, ora 15:24

De la: Musetel, la data 2015-10-17 22:00:27Pesoanele cu rh negativ nu pot fi clonate.

Clonarea este o cale prin care omul a descoperit si chiar a reusit sa poata copia viata. Ete na, orice clona nu reuseste a trai mult, deci tzeapa! Viata nu poate fi copiata! Doar Dumnezeu da viata. Omul sa fie recunoscator si sa Ii multumeasca zi de zi !



s- a ajuns la clonarea omului ?
habar n-am avut !
stiam ca dupa oitza Dolly s-a iscat un ceva tumult in lumea medicala si s-a interzis clonarea umana, car' vasazica NU STIM daca cei cu rh negativ pot sau nu sa fie clonati !

P.S
imi pare ca vrei sa sugerezi ca purtatorii de rh negativ ar fi ceva mai extraterestri decit ceilalti .....asa e ?

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Octombrie 2015, ora 20:30

Sint 2 variante

1- Cei cu Rh+ au intrat in contact cu maimutele rhesus din Africa, Se banuie ca sexual. sau genetic.

2- Cei cu Rh-, nu au intrat in contact, si sint oameni prin descendenta direct din fiintele ce au fost aduse sau modificate genetic in mod primar, la inceput. Au unele caracteristici si unele nu le au fata de cei cu rh+. Sint mai inteligenti, dar au o anumita sensibilitate la boli. Fiindca nu prea pot tine sarcina, au descendenti mai putini din istorie incoace.

Cei cu rh+, s-au inmultit mai mult.....etc

Mai cititi si voi.
Pe mine nu m-a pasionat fiindca nu stiu ce rh am.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 13:29

De la: nastasemihail, la data 2015-10-18 20:30:49Sint 2 variante

1- Cei cu Rh+ au intrat in contact cu maimutele rhesus din Africa, Se banuie ca sexual. sau genetic.

2- Cei cu Rh-, nu au intrat in contact, si sint oameni prin descendenta direct din fiintele ce au fost aduse sau modificate genetic in mod primar, la inceput. Au unele caracteristici si unele nu le au fata de cei cu rh+. Sint mai inteligenti, dar au o anumita sensibilitate la boli. Fiindca nu prea pot tine sarcina, au descendenti mai putini din istorie incoace.

Cei cu rh+, s-au inmultit mai mult.....etc

Mai cititi si voi.
Pe mine nu m-a pasionat fiindca nu stiu ce rh am.


tocmai ptr. ca femeile cu rh negativ nu puteau tine sarcina pina mai acum vreo 40-45 ani , ea fiind expulzata ca fiind un corp strain lauzei si deci nu se putea transmite ereditar , imi vine sa cred ca este doar o mutatie sau anomalie genetica.....dar, mai stii ?

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:21

Persoanele cu rh negativ POT TINE SARCINA! Sunt dovezi vii! Nu e lege sa apara ANTICORPII !!! Stiti de ce?

Genetic vorbind, ne raportam la probabilitati de combinatii , da? Bun ! In urma oricarei combinatii genetice, rezulta probabilitatea ca mama cu rh negativ sa nu dezvolte anticorpii odata fiind insarcinata cu fatul care mosteneste rh-ul pozitiv al tatalui. Invers nu e niciun risc! Tata cu rh negativ si mama cu rh pozitiv sau ambii parinti cu rh negativ nu sunt supusi aceluasi risc !

Haideti sa luam un exemplu pentru a intelegemai usor.

Femeia are cromozomi XX in timp ce barbatul are cromozomi XY. Asta inseamna ca mama poate concepe doar fete , tata poate concepe atat fete cat si baieti. Deci,doamnelor, singure nu am putea face feciori, sâc! Avem nevoie de un barbat pentru a putea avea feciori! Mai departe. In urma combinarii ce vom obtine? Ori rezulta un fat de sex femeiesc, XX, care preia gena X atat de la mama cat si de la tata. Ori rezulta un fat de sex barbatesc, care preia cromozomul X de la mama si pe Y de la tata.

La fel vom reusi a intelege mostenirea rh-ului. Daca o femeie cu rh negativ ramane insarcinata cu un barbat cu rh pozitiv, rezulta: ori un fat cu rh pozitiv, ori unul cu rh negativ.
In functie de cum este gena: dominanta sau recisiva.
Unde este descendenta ereditara a rh-ului negativ, inseamna ca rh-ul negativ domina.




Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:38

Ce vreau sa subliniez, Gabi? Persoanele cu rh-ul negativ au unele atuuri, afirmativ! Cel mai important atuu este acela ca nu au nimic ereditat de la maimute!

Dumnezeu a creeat viata. A facut animale si oameni. Animalele s-au imperecheat intre ele. De ce oamenii sa fi facut o exceptie si sa se fi coborat la nivelul animalelor chiar si pentru a se imperechea? Este absurd!

Sustinerea ipotezei aparitiei mutatiilor genetice efectuate de catre surse de provenienta externa pamantului... este mai logic de aprofundat ca si studiu decat precedenta ipoteza.

Si totusi, daca ar fi vorba de vreo mutatie genetica, de unde este mostenit rh-ul negativ? Astazi este cel mai raspandit in Europa.

Unde a aparut rh-ul negativ? In ce perioada?

Orice cuplu de oameni posesori ai rh-ului pozitiv am lua dintr-un trecut oarecare, in urma combinarii genelor celor doi oameni, ar rezulta doar oameni cu rh pozitiv!

Bun... Pana aici e comprehensibil. Deunde rezulta totusi primul om cu rh negativ?

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:47

Mihail... ce te retine sa iti faci testarea pentru depistarea rh-ului?

Cand am luat decizia cu sotul meu sa avem copii, am facut o serie de teste amandoi. Ginecologul belgian de origina olandeza imi descoperise rh-ul negativ. De atunci tre' sa ma plimb pe oriunde merg cu cardul asupra mea. Sunt un om rar. Putini oameni, mai exact cei de aceeasi grupa de sange cu mine imi pot furniza o punga de sange in caz de nevoie. In fine... Rh-ul negativ il am mostenire de la mama, care, dupa cercetarile mele, il are mostenit tot pe baza materna de la bunica materna a mamei. Mai departe nu stiu si nu pot cauta. Descendenta rh-ului negativ se pierde momentan in familia mea, terminandu-se cu mine. Inseamna ca rh-ul negativ, in cazul meu, este recisiv, din moment ce ''a pierdutlupta de supravietuire'' cu rh-ul pozitiv dominant al sotului meu.

Va tin la curent in cazul in care va exista un al doilea copilas, musai tre' sa aiba rh-ul meu! Poi, asa eechitabil!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:49

De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:21:45Persoanele cu rh negativ POT TINE SARCINA! Sunt dovezi vii! Nu e lege sa apara ANTICORPII !!! Stiti de ce?

Genetic vorbind, ne raportam la probabilitati de combinatii , da? Bun ! In urma oricarei combinatii genetice, rezulta probabilitatea ca mama cu rh negativ sa nu dezvolte anticorpii odata fiind insarcinata cu fatul care mosteneste rh-ul pozitiv al tatalui. Invers nu e niciun risc! Tata cu rh negativ si mama cu rh pozitiv sau ambii parinti cu rh negativ nu sunt supusi aceluasi risc !

Haideti sa luam un exemplu pentru a intelegemai usor.

Femeia are cromozomi XX in timp ce barbatul are cromozomi XY. Asta inseamna ca mama poate concepe doar fete , tata poate concepe atat fete cat si baieti. Deci,doamnelor, singure nu am putea face feciori, sâc! Avem nevoie de un barbat pentru a putea avea feciori! Mai departe. In urma combinarii ce vom obtine? Ori rezulta un fat de sex femeiesc, XX, care preia gena X atat de la mama cat si de la tata. Ori rezulta un fat de sex barbatesc, care preia cromozomul X de la mama si pe Y de la tata.

La fel vom reusi a intelege mostenirea rh-ului. Daca o femeie cu rh negativ ramane insarcinata cu un barbat cu rh pozitiv, rezulta: ori un fat cu rh pozitiv, ori unul cu rh negativ.
In functie de cum este gena: dominanta sau recisiva.
Unde este descendenta ereditara a rh-ului negativ, inseamna ca rh-ul negativ domina.





dupa cum ai spus, pot tine sarcina Doar daca si fatul are tot rh negativ , altfel este expulzat ! cu medicina acestor ani, cu multa atentie si tratamente, se mai poate duce o sarcina la bun sfirsit in cazul incompatibilitatii rhasului, dar copilul va fi bolnavicios !

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:53

Astept sa va citesc, cu drag!

O seara faina!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:55

De la: gabigabi2, la data 2015-10-19 17:49:34
De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:21:45Persoanele cu rh negativ POT TINE SARCINA! Sunt dovezi vii! Nu e lege sa apara ANTICORPII !!! Stiti de ce?

Genetic vorbind, ne raportam la probabilitati de combinatii , da? Bun ! In urma oricarei combinatii genetice, rezulta probabilitatea ca mama cu rh negativ sa nu dezvolte anticorpii odata fiind insarcinata cu fatul care mosteneste rh-ul pozitiv al tatalui. Invers nu e niciun risc! Tata cu rh negativ si mama cu rh pozitiv sau ambii parinti cu rh negativ nu sunt supusi aceluasi risc !

Haideti sa luam un exemplu pentru a intelegemai usor.

Femeia are cromozomi XX in timp ce barbatul are cromozomi XY. Asta inseamna ca mama poate concepe doar fete , tata poate concepe atat fete cat si baieti. Deci,doamnelor, singure nu am putea face feciori, sâc! Avem nevoie de un barbat pentru a putea avea feciori! Mai departe. In urma combinarii ce vom obtine? Ori rezulta un fat de sex femeiesc, XX, care preia gena X atat de la mama cat si de la tata. Ori rezulta un fat de sex barbatesc, care preia cromozomul X de la mama si pe Y de la tata.

La fel vom reusi a intelege mostenirea rh-ului. Daca o femeie cu rh negativ ramane insarcinata cu un barbat cu rh pozitiv, rezulta: ori un fat cu rh pozitiv, ori unul cu rh negativ.
In functie de cum este gena: dominanta sau recisiva.
Unde este descendenta ereditara a rh-ului negativ, inseamna ca rh-ul negativ domina.





dupa cum ai spus, pot tine sarcina Doar daca si fatul are tot rh negativ , altfel este expulzat ! cu medicina acestor ani, cu multa atentie si tratamente, se mai poate duce o sarcina la bun sfirsit in cazul incompatibilitatii rhasului, dar copilul va fi bolnavicios !


Nu e lege, Gabi!

Bine te-am regasit!

Intrebare: Ce am spus io si ce concluzionezi matalutza?

Femeia cu rh negativ POATE tine orice sarcina: si cea cu fatul cu rh pozitiv si cea cu fatul cu rh negativ!



Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:57

De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:38:12Ce vreau sa subliniez, Gabi? Persoanele cu rh-ul negativ au unele atuuri, afirmativ! Cel mai important atuu este acela ca nu au nimic ereditat de la maimute!

Dumnezeu a creeat viata. A facut animale si oameni. Animalele s-au imperecheat intre ele. De ce oamenii sa fi facut o exceptie si sa se fi coborat la nivelul animalelor chiar si pentru a se imperechea? Este absurd!

Sustinerea ipotezei aparitiei mutatiilor genetice efectuate de catre surse de provenienta externa pamantului... este mai logic de aprofundat ca si studiu decat precedenta ipoteza.

Si totusi, daca ar fi vorba de vreo mutatie genetica, de unde este mostenit rh-ul negativ? Astazi este cel mai raspandit in Europa.

Unde a aparut rh-ul negativ? In ce perioada?

Orice cuplu de oameni posesori ai rh-ului pozitiv am lua dintr-un trecut oarecare, in urma combinarii genelor celor doi oameni, ar rezulta doar oameni cu rh pozitiv!

Bun... Pana aici e comprehensibil. Deunde rezulta totusi primul om cu rh negativ?


NU stiu de unde si cind a aparut rh negativ, dar faptul ca-s din ce in ce mai multi purtatori , ma duce cu gindul la degenerescenta rasei umane si la un factor de rarire - naturala, ca sa-i zic asa - a numarului tot mai crescind al locuitorilor Terrei ! Deja suntem prea multi si Planeta nu ne mai poate suporta ! e posibil ca asta sa fie o masura de aparare luata de Terra care este si ea un Organism Viu !

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 17:59

Te asigur ca femeia cu rh negativ expulzeaza fatul indiferent de rh la termen !

Chiar si la a doua sarcina! Cu sau fara administrare de imunoglobulina.

... daca nu se administreaza imunoglobulina in 72 de ore de la finalul de sarcina, indiferent ca este avort sau nastere, trebuie sa treava 7 ani ca sa dispara riscul ca urmatorul fat sa aibe de suferit.

Cu ingaduinta domniilor voastre, parasesc masa de discutii, sperand sa va regasesc in curand la o alta discutie pe aceeasi tema sau una diferita!

Pe curand!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului RH-ul negativ
Mergi la: