back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Rh-ul negativ

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 18:01

De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:55:19
De la: gabigabi2, la data 2015-10-19 17:49:34
De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:21:45Persoanele cu rh negativ POT TINE SARCINA! Sunt dovezi vii! Nu e lege sa apara ANTICORPII !!! Stiti de ce?

Genetic vorbind, ne raportam la probabilitati de combinatii , da? Bun ! In urma oricarei combinatii genetice, rezulta probabilitatea ca mama cu rh negativ sa nu dezvolte anticorpii odata fiind insarcinata cu fatul care mosteneste rh-ul pozitiv al tatalui. Invers nu e niciun risc! Tata cu rh negativ si mama cu rh pozitiv sau ambii parinti cu rh negativ nu sunt supusi aceluasi risc !

Haideti sa luam un exemplu pentru a intelegemai usor.

Femeia are cromozomi XX in timp ce barbatul are cromozomi XY. Asta inseamna ca mama poate concepe doar fete , tata poate concepe atat fete cat si baieti. Deci,doamnelor, singure nu am putea face feciori, sâc! Avem nevoie de un barbat pentru a putea avea feciori! Mai departe. In urma combinarii ce vom obtine? Ori rezulta un fat de sex femeiesc, XX, care preia gena X atat de la mama cat si de la tata. Ori rezulta un fat de sex barbatesc, care preia cromozomul X de la mama si pe Y de la tata.

La fel vom reusi a intelege mostenirea rh-ului. Daca o femeie cu rh negativ ramane insarcinata cu un barbat cu rh pozitiv, rezulta: ori un fat cu rh pozitiv, ori unul cu rh negativ.
In functie de cum este gena: dominanta sau recisiva.
Unde este descendenta ereditara a rh-ului negativ, inseamna ca rh-ul negativ domina.





dupa cum ai spus, pot tine sarcina Doar daca si fatul are tot rh negativ , altfel este expulzat ! cu medicina acestor ani, cu multa atentie si tratamente, se mai poate duce o sarcina la bun sfirsit in cazul incompatibilitatii rhasului, dar copilul va fi bolnavicios !


Nu e lege, Gabi!

Bine te-am regasit!

Intrebare: Ce am spus io si ce concluzionezi matalutza?

Femeia cu rh negativ POATE tine orice sarcina: si cea cu fatul cu rh pozitiv si cea cu fatul cu rh negativ!




si eu ce-am zis ? ca da, acum se poate duce o sarcina la bun sfirsit, dar cu tratamente si cu multe riscuri , ceea ce acum 100 de ani nu era posibil si de aceea erau atitea pierderi de sarcina sau copii nascuti slabiti care mureau in foarte scurt timp !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 19 Octombrie 2015, ora 18:35

De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:59:37Te asigur ca femeia cu rh negativ expulzeaza fatul indiferent de rh la termen !

Chiar si la a doua sarcina! Cu sau fara administrare de imunoglobulina.

... daca nu se administreaza imunoglobulina in 72 de ore de la finalul de sarcina, indiferent ca este avort sau nastere, trebuie sa treava 7 ani ca sa dispara riscul ca urmatorul fat sa aibe de suferit.

Cu ingaduinta domniilor voastre, parasesc masa de discutii, sperand sa va regasesc in curand la o alta discutie pe aceeasi tema sau una diferita!

Pe curand!


deci exista RISC cu sau fara imunoglobulina !

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 00:32

De la: gabigabi2, la data 2015-10-19 13:29:18
De la: nastasemihail, la data 2015-10-18 20:30:49Sint 2 variante

1- Cei cu Rh+ au intrat in contact cu maimutele rhesus din Africa, Se banuie ca sexual. sau genetic.

2- Cei cu Rh-, nu au intrat in contact, si sint oameni prin descendenta direct din fiintele ce au fost aduse sau modificate genetic in mod primar, la inceput. Au unele caracteristici si unele nu le au fata de cei cu rh+. Sint mai inteligenti, dar au o anumita sensibilitate la boli. Fiindca nu prea pot tine sarcina, au descendenti mai putini din istorie incoace.

Cei cu rh+, s-au inmultit mai mult.....etc

Mai cititi si voi.
Pe mine nu m-a pasionat fiindca nu stiu ce rh am.


tocmai ptr. ca femeile cu rh negativ nu puteau tine sarcina pina mai acum vreo 40-45 ani , ea fiind expulzata ca fiind un corp strain lauzei si deci nu se putea transmite ereditar , imi vine sa cred ca este doar o mutatie sau anomalie genetica.....dar, mai stii ?

Din moment ce este clar denumirea de la maimutele rhesus, nu e mutatie, ci ori ceva din trecut sexual, la cei cu rh+, sau modificare genetica. Facuta de altii.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 00:39

De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:47:23Mihail... ce te retine sa iti faci testarea pentru depistarea rh-ului?

Cand am luat decizia cu sotul meu sa avem copii, am facut o serie de teste amandoi. Ginecologul belgian de origina olandeza imi descoperise rh-ul negativ. De atunci tre' sa ma plimb pe oriunde merg cu cardul asupra mea. Sunt un om rar. Putini oameni, mai exact cei de aceeasi grupa de sange cu mine imi pot furniza o punga de sange in caz de nevoie. In fine... Rh-ul negativ il am mostenire de la mama, care, dupa cercetarile mele, il are mostenit tot pe baza materna de la bunica materna a mamei. Mai departe nu stiu si nu pot cauta. Descendenta rh-ului negativ se pierde momentan in familia mea, terminandu-se cu mine. Inseamna ca rh-ul negativ, in cazul meu, este recisiv, din moment ce ''a pierdutlupta de supravietuire'' cu rh-ul pozitiv dominant al sotului meu.

Va tin la curent in cazul in care va exista un al doilea copilas, musai tre' sa aiba rh-ul meu! Poi, asa eechitabil!

Deci se transmite de la mama ;a mama?
Si atunci fi-mea de ce ma acuza ca il are de la mine? Spune ca se transmite numai de la tata la fiica. Sau copii. Cred ca m-a mintit. Eu inca nu stiu.
Dar in familie avem cu rh-.
O sa-mi fac, dar costa bani. Citiva zeci de lei.
As face numai sa vad cine minte? E posibil maica-sa sa stie, fiindca la o sarcina se face. Ea a pierdut una. Si a facut un tratament. Mie nu mi-a spus multe.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 11:39

De la: gabigabi2, la data 2015-10-19 18:35:48
De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:59:37Te asigur ca femeia cu rh negativ expulzeaza fatul indiferent de rh la termen !

Chiar si la a doua sarcina! Cu sau fara administrare de imunoglobulina.

... daca nu se administreaza imunoglobulina in 72 de ore de la finalul de sarcina, indiferent ca este avort sau nastere, trebuie sa treava 7 ani ca sa dispara riscul ca urmatorul fat sa aibe de suferit.

Cu ingaduinta domniilor voastre, parasesc masa de discutii, sperand sa va regasesc in curand la o alta discutie pe aceeasi tema sau una diferita!

Pe curand!


deci exista RISC cu sau fara imunoglobulina !


Nu ne referim la aceleasi riscuri.

Cand o femeie este insarcinata exista mereu un risc, in diferite proportii, depinde de la caz la caz.

In contextul acesta, femeia cu rh negativ, insarcinata cu un fat detinand rh-u lpozitiv mostenit de la tatal sau, nu prezinta riscul de a dezvolta anticorpii sau de a pierde sarcina din cauza incompatibilitatii rh-ului DACA si NUMAI DACA i s-a administrat imunoglobulina.MA refer la cea de a doua sarcina!

Nu putem generaliza o situatie , extinzand generalitatea pe toate situatiile mai mult sau mai putin similare.

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 11:43

De la: nastasemihail, la data 2015-10-21 00:32:55
De la: gabigabi2, la data 2015-10-19 13:29:18
De la: nastasemihail, la data 2015-10-18 20:30:49Sint 2 variante

1- Cei cu Rh+ au intrat in contact cu maimutele rhesus din Africa, Se banuie ca sexual. sau genetic.

2- Cei cu Rh-, nu au intrat in contact, si sint oameni prin descendenta direct din fiintele ce au fost aduse sau modificate genetic in mod primar, la inceput. Au unele caracteristici si unele nu le au fata de cei cu rh+. Sint mai inteligenti, dar au o anumita sensibilitate la boli. Fiindca nu prea pot tine sarcina, au descendenti mai putini din istorie incoace.

Cei cu rh+, s-au inmultit mai mult.....etc

Mai cititi si voi.
Pe mine nu m-a pasionat fiindca nu stiu ce rh am.


tocmai ptr. ca femeile cu rh negativ nu puteau tine sarcina pina mai acum vreo 40-45 ani , ea fiind expulzata ca fiind un corp strain lauzei si deci nu se putea transmite ereditar , imi vine sa cred ca este doar o mutatie sau anomalie genetica.....dar, mai stii ?

Din moment ce este clar denumirea de la maimutele rhesus, nu e mutatie, ci ori ceva din trecut sexual, la cei cu rh+, sau modificare genetica. Facuta de altii.


Si daca e invers, Mihail ?

Daca omul cu rh-ul negativ a fost inaintea omului cu rh-ul pozitiv?

Astept sa iti citesc concluziile in acest caz , cu respect!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 11:49

De la: nastasemihail, la data 2015-10-21 00:39:40
De la: Musetel, la data 2015-10-19 17:47:23Mihail... ce te retine sa iti faci testarea pentru depistarea rh-ului?

Cand am luat decizia cu sotul meu sa avem copii, am facut o serie de teste amandoi. Ginecologul belgian de origina olandeza imi descoperise rh-ul negativ. De atunci tre' sa ma plimb pe oriunde merg cu cardul asupra mea. Sunt un om rar. Putini oameni, mai exact cei de aceeasi grupa de sange cu mine imi pot furniza o punga de sange in caz de nevoie. In fine... Rh-ul negativ il am mostenire de la mama, care, dupa cercetarile mele, il are mostenit tot pe baza materna de la bunica materna a mamei. Mai departe nu stiu si nu pot cauta. Descendenta rh-ului negativ se pierde momentan in familia mea, terminandu-se cu mine. Inseamna ca rh-ul negativ, in cazul meu, este recisiv, din moment ce ''a pierdutlupta de supravietuire'' cu rh-ul pozitiv dominant al sotului meu.

Va tin la curent in cazul in care va exista un al doilea copilas, musai tre' sa aiba rh-ul meu! Poi, asa eechitabil!

Deci se transmite de la mama ;a mama?
Si atunci fi-mea de ce ma acuza ca il are de la mine? Spune ca se transmite numai de la tata la fiica. Sau copii. Cred ca m-a mintit. Eu inca nu stiu.
Dar in familie avem cu rh-.
O sa-mi fac, dar costa bani. Citiva zeci de lei.
As face numai sa vad cine minte? E posibil maica-sa sa stie, fiindca la o sarcina se face. Ea a pierdut una. Si a facut un tratament. Mie nu mi-a spus multe.


Ma doare sa te vad tulburandu-te, Mihail. Dar , daca trebe, trebe!

Cumam explicat mai sus si reiau cu mare drag, pana cand ma fac inteleasa. In cazul combinarii a doua entitati umane, exista variante de rezultate combinate diferit. Astfel se face ca , exemplu concret:

Daca un barbat cu rh pozitiv lasa insarcinata o femeie cu rh-ul negativ, exista probabilitatea ca fatul, viitorul copil, sa aiba rh atat pozitiv cat si negativ!

Idem in cazul in care mama cu rh pozitiv ramane insarcinata cu un barbat cu rh negativ, copilasul va putea sa aiba oricare din cele doua gene dominanta!

In trecut multe nu se faceau in ceea ce priveste sarcina. Nu eram atat de avansati. Azi avem sansa lasata de bunul Dumnezeu sa stim mai mult decat stiam, decat stiau predecesorii nostri.

Cu certitudine copiii copiilor nostri vor sti mult mai mult decat povestim noi azi.

Ai grija de tine! Numai bine!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 17:25

VENIM SI PLECAM

Genetic vorbind, suntem ceea ce suntem datorita parintilor nostri. Pachetul genetic ei ni-l furnizeaza. Insa procesul de combinare este supravegheat, nu este hazard. Nimic nu este intamplare! Toate circumstantele trebuie luate in considerare.

ADN-ul nostru este cartea noastra de vizita care ne contine cu totul, in intregime, inca din prima clipa a existentei fiecarui individ. Existam dinainte de a chinui femeia pentru a putea ajunge pe aceasta lume. Luam fiinta in pantecele femeii sau azi si in afara ei, insa numai in corpul femeii ne putem forma ca sa facem fata procesului de supravietuire pe acest pamant.

Dumnezeu vegheaza peste toate. Nimic nu este fara Dumnezeu. Nimic nu se intampla fara El.


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 17:37

Haideti, va invit sa va exprimati .

Ce este RH-ul ?

De ce este Rh-ul pozitiv ? Dar RH-ul negativ ?

Dupa opinia dumneavoastra proprie, ce RH avu primul om ?

Cum s-au diferentiat totusi oamenii ?


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 29/09/2015
Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 17:45


De la: Musetel, la data 2015-10-05 12:06:04

O varianta ar sustine ca RH-ul , fiind remarcat, observat si cercetat prima data la maimute, ar intari eronata idee -din punctul meu de vedere!- ca omul ar fi evolutia unei specii de maimute.

A doua varianta ar sunstine ca RH-ul negativ este o contradictie a evolutiei, o evolutie inexplicabila a fiintelor vii.


Ce este RH-ul negativ?





dupa toate ineptiile pe care le-ai insirat pe acest topic despre factorul rh sanguin, cine draku ar mai fi dispus sa-si piarda vremea cu tine pentru a-ti explica, transparento !?

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 21 Octombrie 2015, ora 19:53

De la: HAAKOON, la data 2015-10-21 17:45:24
De la: Musetel, la data 2015-10-05 12:06:04

O varianta ar sustine ca RH-ul , fiind remarcat, observat si cercetat prima data la maimute, ar intari eronata idee -din punctul meu de vedere!- ca omul ar fi evolutia unei specii de maimute.

A doua varianta ar sunstine ca RH-ul negativ este o contradictie a evolutiei, o evolutie inexplicabila a fiintelor vii.


Ce este RH-ul negativ?





dupa toate ineptiile pe care le-ai insirat pe acest topic despre factorul rh sanguin, cine draku ar mai fi dispus sa-si piarda vremea cu tine pentru a-ti explica, transparento !?


INEPȚÍE, inepții, s. f. Faptã sau vorbã prosteascã, stupidã; prostie, stupiditate, absurditate. – Din fr. ineptie.

Sursa Dex on line

inepție f. 1. caracterul celui inept; 2. vorbã sau faptã absurdã.

Aceeasi sursa .

Singura INEPTIE pe acest topic esti TU, Hentzule!


Esti scutit sa absentezi, Hentzu'! ADIOS! Oricum nu te tine caroseria, pardon: CAPATZANA!

Doar la injurii si dracii esti number one! STERGE-O de aici!


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 29/09/2015
Postat pe: 22 Octombrie 2015, ora 10:59


De la: Musetel, la data 2015-10-06 12:17:49



Stim ca persoanele cu rh-ul negativ NU POT FI CLONATE! Este un atuu, sunt unici si de nereprodus ! Nu pot fi explicati de niciun cercetator stiintific. Ce pacat...




haida de, de unde stii, cine te-a informat ? ha


De la: Musetel, la data 2015-10-17 22:05:33

Stiinta nu poate raspunde intrebarii : De unde provine rh-ul negativ?

Ceva ce exista si nu poate fi ... incadrat?

Wow!

Ca sa vezi, ce de limite, hm...




Limitao!
Oamenii de stiinta au observat, descoperit, analizat, demonstrat si explicat, factorul rh negativ, dar, numai pentru cei care au un intelect apt sa inteleaga demonstratiile si explicaiile respective, in rest, celelalte persoane,- cei de teapa ta-, transparento, bat campii numai cu tampenii si o fudulie vecina cu paoximul sau chiar paroxistica, hambernaivisto !

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 22 Octombrie 2015, ora 12:58

Dumnezeu dadu timpul necesar pentru toate. Ce pacat ca niste catari extrapoland intre ridicol si incapatanare irosesc timpul batand hentzul din tribune!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 02:35

De la: HAAKOON, la data 2015-10-22 10:59:21
De la: Musetel, la data 2015-10-06 12:17:49



Stim ca persoanele cu rh-ul negativ NU POT FI CLONATE! Este un atuu, sunt unici si de nereprodus ! Nu pot fi explicati de niciun cercetator stiintific. Ce pacat...




haida de, de unde stii, cine te-a informat ? ha


De la: Musetel, la data 2015-10-17 22:05:33

Stiinta nu poate raspunde intrebarii : De unde provine rh-ul negativ?

Ceva ce exista si nu poate fi ... incadrat?

Wow!

Ca sa vezi, ce de limite, hm...




Limitao!
Oamenii de stiinta au observat, descoperit, analizat, demonstrat si explicat, factorul rh negativ, dar, numai pentru cei care au un intelect apt sa inteleaga demonstratiile si explicaiile respective, in rest, celelalte persoane,- cei de teapa ta-, transparento, bat campii numai cu tampenii si o fudulie vecina cu paoximul sau chiar paroxistica, hambernaivisto !


In afara de injuraturi ordinare, nu ai adus nici o informatie.

Ptr un nelimitat ca vidul, precum domnia, demonimea ta...rh vine de la maimutele rhesus. O componenta in singe.

Alta demonstratie nu au adus omenosii tai de stiinta la care te inchini.

Daca nu era de la rhesus, nu se spunea rhesus...rh. I se spunea altfel.


Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 02:36

De asta nu prea mai intru pe forumuri, fiindca moderatorii lasa orice PERSOANA SA INJURE.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 29/09/2015
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 08:40

xERXETATORULE mincinos, habarnist, aiurit si obosit, nici tu n-ai depasit nivelul de cunostinte acumulat din informatiile de pe wikipedia sau din balivernele vehiculate prin diferite fituici ezoterice virtuale.

A va atentiona abrupt si explicit, ca bateti campii si vehiculati informatii false, intrebari inepte si concluzii eronate despre un asemenea subiect, factor rh-/+, in perceptia si viziunea ta/voastra inseamna a va injura.

Intr-o asemenea situatie si cu asemenea persoane, de teapa voastra, care sunt in stare sa emita asemenea afirmatii puerile sau sa adeseze asemenea intrebari infantile si sa vehiculeze asemenea tampenii despre factorul rh negativ, nu-mi pierd timpul, ba' Nastase,iar informatiile corecte si updatate pe care "le-as aduce", nu ar fi percepute si intelese de niste biete persoane analfabete stiintific, prin urmare, bucura-te in liniste de acele "realizari marete" pe care le clamai frenetic deunazi si, sa fii fericit in prosia si ignoranta ta, de asemenea, bucura-te plenar de noaptea mintii in care te complaci, Nastase.

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 10:56

Nu suntem aici sa criticam nici utilizatorii si nici administratorii!

Amintesc ca ne-am regrupat aici pentru a comunica pasnic si in limitele bunului simt, respectand aproapele care ne este daca nu prieten, sigur CONTEMPORAN!

Dreptul la cuvant si la exprimare este atuul fiecarui individ . De asemenea fiecare individ are posibilitatea de a alege daca raspunde sau nu raspunde unei provocari indiferent de ce natura ar fi aceasta.

Hentzule, alias Haakkoonnnn, esti doar out of topic! Ori te cobori inlauntrul tau sa te regasesti ca OM, ori TACI ! Ia pilda lui Isus Cristos care este omul perfect.

Mihail la fel cum pentru tine conta fiecare plecare de pe acest forum, si pentru mine conteaza fiecare revenire a utilizatorilor. Daca cineva se impiedica de un hhhhaaaakkkkoooonnnn, inseamna ca ii dam lui castig de cauza! Oricum platforma este monitorizata si intr-o zi cei ce continua sa mai greseasca in mod voit, vor plati!

Cred in Dumnezeu. Iar cel ce se sustrage legilor omenesti, nu se va sustrage cu certitudine de judecata lui Dumnezeu!

A prendre ou a laisser !

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 11:00

E simplu : Ramai si participi la dezvoltarea subiectului chiar si cu propriile-ti concluzii care pot fi bazate pe cunostinte acumulate in mod diferit, ori taci si citesti ce se discuta! Este simplu, n'est ce pas?

Judecata apartine doar lui Dumnezeu! In veci fie laudat de toate neamurile lumii!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 11:18

De la: Musetel, la data 2015-10-05 12:02:29Rh s. n. (Med.) Antigen din globulele roșii și din grupele sangvine corespunzãtoare. – Abr. din lat Rhésus.

Sursa DEX on line


Astfel s-a numit : Rhésus.

Corespondent : limba latina. Paradoxal limba latina este considerata o limba moarta, insa sta la baza alcatuirii mai multor limbi de circulatie mondiala.

Rhésus este un antigen prezent in globulele rosii. Ne ajuta sa efectuam transfuzii de sange eliminand unele riscuri de incompatibilitate. De exemplu, o persoana care detine rh pozitiv, poate primi sange de la persoanele avand aceeasi grupa de sange , indiferent de rh-ul acestora. Insa, o persoana detinand rh-ul negativ, adica in sangele careia nu exista antigenul rhésus, va putea primi sange doar de la persoanale cu aceeasi grupa de sange si cu rh negativ.

Si totusi, exista cazuri in care rh-ul femeii s-a modificat in urma transfuziei de sange. Mamici cu rh negativ , care imediat dupa nastere, efectuandu-se sau nu analizarea sangelui din pdv al rh-ului ( analiza obligatorie azi in mai multe state din lume!) au avut parte de transfuzii de sange rh pozitiv. In urma acestor transfuzii de sange, rh-ul negativ a fost eliminat, rh-l pozitiv castigand lupta de supravietuire.

Este cazul sa intervievam persoanele din arealul meu de cunostinte sau cautati fiecare cazuri reale in arealul vostru de cunostinte?

In orice am face, daca nu punem un strop de pasiune, nu se vad rezultatele!

O zi frumoasa tuturor!

Nihil sine Deo!


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 29/09/2015
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 12:18

De la: Musetel, la data 2015-10-05 12:06:04

"O varianta ar sustine ca RH-ul , fiind remarcat, observat si cercetat prima data la maimute, ar intari eronata idee -din punctul meu de vedere!- ca omul ar fi evolutia unei specii de maimute.

De la: Musetel, la data 2015-10-06 12:17:49

Stim ca persoanele cu rh-ul negativ NU POT FI CLONATE! Este un atuu, sunt unici si de nereprodus ! Nu pot fi explicati de niciun cercetator stiintific. Ce pacat...


De la: Musetel, la data 2015-10-17 22:05:33

Stiinta nu poate raspunde intrebarii : De unde provine rh-ul negativ?
Ceva ce exista si nu poate fi ... incadrat?
Wow!
Ca sa vezi, ce de limite"



SUB ORICE CRITICA...
ADEVARATE INSULTE GROSOLANE LA ADRESA COMUNITATII STIINTIFICE.
VERITABILE INEPTII SI JIGNIRI GROBIENE ADRESATE RATIUNII UMANE.
TRANSPARENTO, DACA NU POTI REALIZA / CONSTIENTIZA IN CE IGNORANTA ABSOLUTA BALTESTI, ESTI DUSA SAU PUR SI SIMPLU, PROSTIA IN CARE TE ZBATI ITI GENEREAZA O STARE EUFORICA DE FUDULIE SI NESIMTIRE ABJECTA COLOSALA.
TRANSPARENTO, FACTORUL RH negativ sau pozitiv,NU SE POT SCHIMBA SUB NICIO FORMA, CINE AR INCERCA O ASEMENEA PROCEDURA, AR TRIMITE PACIENTUL DIRECT IN MOARTE CLINICA , APOI, IN MOARTE CREREBRALA.
numai o ignoranta iresponsabila putea emite o asemenea afirmatie, IGNORE transparento, esti sub orice critica si sub ultima fractie a minimului bun simt si ratiunii umane.

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 16:34

Asa ma gandeam si eu ca se va sustrage de la masa de discutii, era evident, stimata audienta! Nu are sursele de inspiratie la indemana si potentialul propriu i-a declarat faliment!

Stiam eu ca vor ramane doar cei mai buni la masa! Cinste lor si celor ce stiu sa treaca cu vederea buturugile obstructionand carurile aflate in procesul de locomotie.

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 16:38

Dar a parasit arena fara sa demonstreze incapacitatea de reanimare a unei persoane aflata in moarte clinica? Stati putin! A speculat o eventuala declansare a mortii clinice in urma transfuziei cu sange ? Pfuai.... care e dovada ca zice adevarul, aain?


Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 16:40

Moartea clinica declansata de Doftor Hai cu Conu' transfuzand sange cu rh pozitiv unei mamici lauze cu rh negativ!

Pareri pro si contra vreau !

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 17:07

Pe perioada sarcinii se pot produce scurgeri de sange de la fatul cu rh pozitiv in corpul mamei cu rh negativ. Sepot produce, exista riscul de a se produce. Uneori nu se produc pe perioada sarcinii,ci doar in momentul nasterii, cand sangele fatului cu rh pozitiv intra in contact cu sangele rh negativ al mamei. Din moment ce gravida sau lauza este supusa involuntar acestei transfuzii de sange, se declanseaza izoimunizarea.

Izoimunizarea se poate produce si in urma unei transfuzii cu sange Rh pozitiv (Rh +) la o persoana Rh negativ (Rh -).

Unde apare moartea clinica, Hakonas?

Daca te reculegi o clipa, vei relua calm, dupa ce vei fi respirat 5 minute in punga si vei reformula INEPTIA ta generalizata.

Ascult, citesc... Incpe asa:

,,Daca si numai daca ''....

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 17:11

Iar de la leziuni (grave sau nu) la nivelul cerebelului si pana la moarte clinica si cerebrala chiar e cale lunga, n'asha Hhhhhaaaakkkkkoooonnnnn?!

Ma refer la eventualitatea in care FATUL ar fi afectat de aparitia anticorpilor in corpul mamei si FATUL nu ar fi inca expulzat! Dupa expulzie, daca sangele mamei incepe a dezvolta anticorpii, copilasul nu mai are de suferit alte modificari aparute in urma procesului de lupta al organismului mamei impotriva rh-ului. Si totusi, de acolo rh-ulul mamei se poate modifica.

Parerea mea ...

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 23 Octombrie 2015, ora 17:23

Inca ceva : In urma acestei transfuzii de sange involuntare, care este logica fireasca : Rh-ul negativ pierde lupta de supravietuire sau rh-ul pozitiv va fi inlaturat ?

Sunteti siguri ?

Doar suntem la GENETICA, nu ? Unde COMBINARILE sunt de mai multe variante ... Zic si io...

In trecut se afirma ca te nasti femeie, mori femeie. Azi se demonstreaza ca te poti naste barbat si sa mori femeie si viceversa.

Si atunci, domnilor, doamnelor, de ce ar face exceptie Rh-ul ?

O seara frumoasa! Ne citim mereu cu drag ! Placerea e mereu de partea mea, cu consideratie ...

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 29/09/2015
Postat pe: 24 Octombrie 2015, ora 16:33



dupa ce ca esti o analfabeta stiintific, mai esti si analfabeta functional, nu intelegi ceea ce citesti, transparento. !

transparento, daca tu vei reusi vreodata sa-i efectuezi o transfuzie cu sange rh+ unui pacient cu rh-, vei fi laureata nobel.

transparento, eu inteleg ca tu nu poti sa intelegi ceea ce ar fi trebuit sa intelegi atunci cand ai abordat subiectul despre factorul rh+ sau f.rh- si deversezi numai tampenii insa ar fi cazul sa fii, cel putin, obiectiva si sa-ti evaluezi propriile cunostinte in domeniul respectiv, cat si limitele intre care te poti exprima rational si corect sau cel putin pertinent, pe subiectul respectiv.

in rest, esti praf transparento, o habarnista fudula care toata ziulica umbla cu dumnezeu in gura, dar nu esti in stare sa te informezi corect din surse specifice consacrate, reputate stiintific, pe care le ai la dispozitie chiar si in format digital, specifice domeniului pe care incerci sa-l abordezi, dar prostia, tupeul, insistenta, cat si balivernele pe care le-ai debitat si afisat public, sunt sub orice limita a bunului simt si al realitatii obiective.

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 24 Octombrie 2015, ora 17:50

ANALFABÉT ~tã (~ți, ~te) și substantival Care nu știe a scrie și a citi; neștiutor de carte. /

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 24 Octombrie 2015, ora 17:53

ANALFABÉT ~tã (~ți, ~te) și substantival Care nu știe a scrie și a citi; neștiutor de carte. / fr. analphabete, lat. analphabetus

Punctuatia in fraza, mai exact locul VIRGULEI in frazele limbii române este atuul evident absent al omnihakonescentei 'mneavoast'e!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 24 Octombrie 2015, ora 17:55

Tot nu am sesizat evadarea din moartea clinica declansata de Doftore Hai cu Conu'!

Las' ca stiu, Haaaaakoooon, punga o fi refuzat depozitarea arderilor aparatului tau respirator, n'asha? D'aia continui sa scuipi coji de seminte pe aici pe dupa scrierile mele!

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului RH-ul negativ
Mergi la: