back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Fericirea umana, si cum poate fi dobindita?

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 20 Aprilie 2009, ora 18:35

Ce este fericirea?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 20 Aprilie 2009, ora 18:36

Trebuiesc analizate toate aspectele care pot da fericirea!


jojondurant

148 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 10:02

Poate da cineva definitia fericirii depline pentru o viata?
Ce sa intelegem prin fericire? Multumirea clipelor furate? Banii si cat mai multi care ne pun la adapost de griji? Doar realizarea materiala si profesionala? Prietenii care nu te tradeaza? Puterea ta de iertare?
Atunci cand suntem indragostiti fara sa anticipam dezamagirea? Atunci cand ne simtim iubiti fara sa sfintim iubirea daruita? Indestularea cea de toate zilele,altruismul si iubirea aproapelui?
Credinta in Divinitate si speranta de a fi mantuiti? Iubirea sublima intr-un cuplu cand barbatul si femeia simt ca unul fara altul n-ar putea trai,restul venind de la sine?Toate acestea de mai sus la un loc?
Care e adevarata fericire? Poate cineva pe forum s-o defineasca asa cum o sinte
in propria sa existenta ?
"Fiti fericiti! Prietenii dispar cand sunteti nefericiti." Euripide
Nu toti dispar,altii te consoleaza,fie sincer fie din complezenta.
Dar la acest indemn cum poate omul sa fie fericit intreaga lui viata?


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 17:29

Nimic nu e mai important decat fericirea, dar te-ai intrebat vreodata ce este aceasta? Dictionarul de Psihologie defineste fericirea drept "o stare deosebita de implinire a ceva ce s-a realizat si a provocat un succes neasteptat sau mult asteptat sau asteptat tensionat. Se manifesta ca o stare euforica incarcata de trairi intense ce nu numai ca provoaca un fel de traire recuperatorie puternica, ci si o energizare, o stare de receptivitate si toleranta, cresterea dorintei de a face ca si altii sa fie fericiti."

Unii oameni cauta fericirea in placerile vietii, dar acumularea sau repetarea momentelor de placere nu duce la fericire. Placerea este fericirea ignorantilor. Fericirea este placerea inteleptilor". (Barbey d'Aurevilly)

Totusi, cand placerea atinge o anumita intensitate si in anumite conditii, ea poate permite accesul la o bucurie autentica, asemanatoare cu fericirea. Dar bucuria este o reactie la un eveniment din mediul inconjurator si are de obicei o cauza exterioara, iar fericirea se poate ivi din interior.

De asemenea, bucuria este o emotie de scurta durata, in timp ce fericirea este asociata intotdeauna cu un sentiment de durata. Putem concluziona, astfel, ca bucuria, ca si placerea, este una din caile de acces spre fericire.

Fericirea se apropie incontestabil de lumea emotiilor: e traita intr-o maniera involuntara, fizica si psihica, adesea se poate lipsi de cuvinte si nimeni nu poate hotari sa fie fericit la comanda. Fiecare dintre noi are o viziune proprie asupra fericirii: ca este sau nu posibila, ca tine de actiune sau de repaos, ca depinde de eforturile noastre sau de intamplare.

Avem parte in viata de momente agreabile, care ne ofera senzatii placute si ne fac bine, favorizand aparitia fericirii, dar este necesar sa constientizam aceste momente pentru a avea accces la fericire.

Persoanele anxioase fug de fericire, de teama ca o vor pierde, iar cele cu stima de sine scazuta isi obstructioneza uneori fericirea, in mod inconstient, din aceeasi teama ca vor suferi atunci cand ea va disparea.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 17:32

Ce putem face daca vrem sa fim fericiti?

* Sa luam decizia de a fi fericiti si sa facem ceva in acest sens, sa nu ramanem in pozitia spectatorului impartial.
* Sa depunem eforturi, sa nu dam inapoi in fata oricarui lucru dificil; fericirea se cultiva si se construieste in timp, putin cate putin.
* Sa savuram toate formele de fericire: fericirea ca traim, ca avem cele necesare traiului, ca apartinem unei familii, colectivitati si ca putem face multe activitati.
* Sa nu ne lasam prada mahnirii, oferindu-ne mici momente de fericire si detasare, cat mai des posibil.
* Sa facem din fericire un scop, nu o obsesie.
* Sa" gradinarim" fericirea, pentru ca ea presupune eforturi si timp, fara sa simtim dezamagirea daca ea nu apare imediat.
* Sa cultivam o constiinta a fericirii, sa tinem ochii deschisi spre ea.
* Sa nu acceptam nici o fericire care se castiga in detrimentul celor mai multi.
* Sa fim optimisti, sa presupunem in fata incertitudinii ca exista o solutie favorabila si sa actionam pentru a o pune in practica.
* Sa-i observam pe oamenii fericiti si sa invatam de la ei cum sa ne comportam.
* Sa fim fericiti cand totul merge bine si sa nu ratam nici un moment in care putem fi fericiti


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 17:36

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-21 17:32:42Ce putem face daca vrem sa fim fericiti?

* Sa luam decizia de a fi fericiti si sa facem ceva in acest sens, sa nu ramanem in pozitia spectatorului impartial.
* Sa depunem eforturi, sa nu dam inapoi in fata oricarui lucru dificil; fericirea se cultiva si se construieste in timp, putin cate putin.
* Sa savuram toate formele de fericire: fericirea ca traim, ca avem cele necesare traiului, ca apartinem unei familii, colectivitati si ca putem face multe activitati.
* Sa nu ne lasam prada mahnirii, oferindu-ne mici momente de fericire si detasare, cat mai des posibil.
* Sa facem din fericire un scop, nu o obsesie.
* Sa" gradinarim" fericirea, pentru ca ea presupune eforturi si timp, fara sa simtim dezamagirea daca ea nu apare imediat.
* Sa cultivam o constiinta a fericirii, sa tinem ochii deschisi spre ea.
* Sa nu acceptam nici o fericire care se castiga in detrimentul celor mai multi.
* Sa fim optimisti, sa presupunem in fata incertitudinii ca exista o solutie favorabila si sa actionam pentru a o pune in practica.
* Sa-i observam pe oamenii fericiti si sa invatam de la ei cum sa ne comportam.
* Sa fim fericiti cand totul merge bine si sa nu ratam nici un moment in care putem fi fericiti


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 17:50

Florin,
Nota 10 plus pentru definitii.
Acum sa trecem la realitate:
- fericirea individuala, familiara, sociala si in final cea eterna.
Personal, cred ca un om nu este fericit numai cind are bani. Banii sint buni caci intretin fericirea.
Fiind impreuna cu prietenii, la pescuit, la masa, deci prin simplul fapt, fiind impreuna, creeaza un moment de fericire-te simti bine.
Familiar, o nevasta multumita=o familie fericita.
Social, cred, cind se ajunge la un numitor comun (de exemplu, cind cistiga echipa locala) toata lumea este fericita.
Fericirea Eterna, ei bine, aici este de discutat!


Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 18:16

,,Tot ceea ce înseamnã științã nu este nimic mai mult decât perfecționarea gândirii de fiecare zi,,.- Albert Einstein.Partea spiritualã a vieții - gândirea,sentimentele,motivația și perfecționarea afecteazã toate aspectele vieții.Fericirea vine atunci când ne perfecționãm constant gândurile,sentimentele, comportamentul.Fericirea nu este nimic mai mult decât perfecționarea existenței de fiecare zi.Este posibil sã obții o perfecționare permanentã a gândurilor și sentimentelor,la nivel de individ,încât sã fii fericit.Prea mulți oameni încearcã sã facã mai mult pentru a fi fericiți în loc sã fie ei înșiși mai mult.


jojondurant

148 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 21 Aprilie 2009, ora 21:14

Metafizic vorbind,starea de fericire este starea de extaz,de beatitudine atunci cand totusi temporar ne-o
putem manifesta prin actiunile noastre;iubire Divina,iubirea in cuplu sau orice stare de exaltare a sufletului.
Dar aceste stari nu sunt permanente,mai repede ele sunt bucurii ale sufletului,recunoscute in constiinta.
Cum a sintetizat si florin,suma bucuriilor o putem numi fericire,daca suma neimplinirilor este nesemnificativa. Oamenii isi fac constient sau inconstient fie suma bucuriilor fie pe cea a neimplinirilor.
Daca am sti mereu sa fim frumosi in ganduri si in suflet,sa distingem intre pasiuni efemere si trairi emotionale date de iubire pana la sacrificiu,am putea fi fericiti o viata.
Fericirea eterna este doar a spiritului,daca si numai daca a atins acele vibratii innalte,mereu prin ganduri si actiuni pozitive. Destinul este suma fericirilor temporare si a nefericirilor acumulate intro viata!


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:05

Fericirea unei tari poate aduce fericirea unui popor?
Si ce ar putea aduce fericirea unei tari?
Recolte bogate? O conducere mai buna? Oameni fara stres?
Lista ramine deschisa!


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:07

Oare vor fi fericiti basarabeni daca se vor uni cu Romania?


Shlomo_Mire_Ivan

1640 mesaje
Membru din: 19/04/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:13

In ziua respectiva,da!


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:25

De la: radita09_telus_net, la data 2009-04-22 02:07:26Oare vor fi fericiti basarabeni daca se vor uni cu Romania?

Basarabia nu se va unii cu România. Cel puþin nu în urmãtorii 50 de ani!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:26

De la: radita09_telus_net, la data 2009-04-22 02:05:58Fericirea unei tari poate aduce fericirea unui popor?
Si ce ar putea aduce fericirea unei tari?
Recolte bogate? O conducere mai buna? Oameni fara stres?
Lista ramine deschisa!


Eu cred cã fericirea este o stare individualã...nu de grup.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:31

DORA,da-mi voie sa te contrazic,fericirea individuala se poate rasfrange prin contagiune psihica si asupra unui grup,tot la fel cum contagiunea psihica a unei gasti de cartier,poate transforma intregul cartier in criminali[asta extrapoland tema]


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:34

Eu cred ca de alegerile viitoare depinde fericirea Romaniei.
Sper ca romanii s-au mai emancipat si vor sti ce au de facut!
In primul rind toti trebuie sa mearga la votat, nu la comentat dupa aceea.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 02:52

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-22 02:31:40DORA,da-mi voie sa te contrazic,fericirea individuala se poate rasfrange prin contagiune psihica si asupra unui grup,tot la fel cum contagiunea psihica a unei gasti de cartier,poate transforma intregul cartier in criminali[asta extrapoland tema]


Ceea ce spui tu nu mã convinge Florin!
Eu rãmân la pãrerea mea! Pot fi mai multe persoane fericite, în acelaºi timp dar eu aºa vãd fericirea, ca pe o stare individualã, pentru cã toþi avem trãiri ºi aspiraþii diferite.
Iar afirmaþia, cum cã: "contagiunea psihica a unei gasti de cartier,poate transforma intregul cartier in criminali" eu o consider falsã....nu mai stau sã-þi explifc de ce, cã dimineaþã am multã muncã ºi merg la

O noapte înstelatã ºi plinã de liniºte vã doresc!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 03:01

Psihologia maselor- Gustav Le Bon


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 10:10

Asa..psihologia maselor...continua don Florin ca tot te-ai luat de elementul brut al societatii.Vreau si eu sa stiu care e legatura dintre oaie si turma? Adica daca o oaie e happy toata turma e? Sau invers?


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 14:04

contagiunea psihica poate avea loc si de la un om catre ceilalti membri ai grupului dar mult mai usor se face de la grup catre individul picat in acel grup si care ajunge in scurt timp sa impartaseasca credintele sau trairile acelui grup.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 14:14

Da ,Florin dar acea boala contagioasa care cuprinde masele provine de la un virus hiperbolic vorbind,deci ptr ca un grup sa influenteze o persoana trebuie el insusi sa fie virusat dar purtatorul e unul singur care influenteaza acest grup.Exact ceea ce vrei tu sa faci de cind iti mai citesc din cind in cind cite un cuvint din lungile tale copy-paste-uri. Vrei sa dai ceva...unui grup intreg pe undeva aplici principiul franc masoneriei dar mijloacele tale nu sint bine gindite.Ideea este ca e de-ajuns ca un singur individ sa aiba ceva dupa care lumea sa se ghideze si va merge dupa el,masa umana ca o turma,mai Florine,daca unul merge intr-o directie toti il vor urma.Depinde cum stii sa te faci auzit.Principiul biblic:Isus a fost nevoit sa faca minuni ca lumea sa-l urmeze deci e nevoie de un miracol ca lumea sa se trezeasca.
Principiul fericirii: fii fericit dar nu spune si la altii ,te vor urma doar ca sa arunce cu pietre in tine.


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 16:40

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-22 14:04:38contagiunea psihica poate avea loc si de la un om catre ceilalti membri ai grupului dar mult mai usor se face de la grup catre individul picat in acel grup si care ajunge in scurt timp sa impartaseasca credintele sau trairile acelui grup.

Florin,
Ai o bila alba sint de acord.


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 24 Aprilie 2009, ora 06:07

Ce facem cu definitia fericirii pe care o da Isus?
"Fericiti cei slabi cu duhul cacia a lor este..." etc
Sintem de acord cu aceasta ?


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 24 Aprilie 2009, ora 07:46

Personal, cred ca fericirea trebuie sa fie in primul rind individuala!


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Aprilie 2009, ora 07:56

eu sunt de acord emile,intotdeauna prostii vor fi fericiti deoarece nu stiu sa vada mai departe de lungul nasului si nici nu-i intereseaza


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

239 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 24 Aprilie 2009, ora 09:11

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-24 07:56:30eu sunt de acord emile,intotdeauna prostii vor fi fericiti deoarece nu stiu sa vada mai departe de lungul nasului si nici nu-i intereseaza

....e si asta un avantaj, gandeste-te ca ei ar cam fi primii care o afla


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Aprilie 2009, ora 08:33

Sa iubesti si sa fii iubit, mai intii de oameni, ca ei sint pina...la mai sus.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 26 Aprilie 2009, ora 09:25

Prima fericire este si prima dragoste...mama.
A doua este cind tata ia salarul.
A treia cind ai dat examenle finale si astepti repartitia.
A patra cind ti-ai gasit nevasta.
Apoi copiii.
O alta fericire, cind te viziteaza socrii, ca doar n-or veni cu mina goala!
Si lista poate continua, pentru fiecare cum este mai ... fericit.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Mai 2009, ora 18:31

Printul Anti- Sapun
Publicat de Calmy David

A fost odata ca-n povesti, a fost ca niciodata
Un mandru fiu de imparat, care-si dorea o fata
Dar printul nostru-era jegos ba, cred c-avea si raie
Si se ferea el de sapun ca dracul de tamaie !

A cautat in tara lui iubita mult visata
Dar in zadar, nu si-a gasit perechea mult sperata.

Le-a spus parintilor: - Salut, eu am sa plec indata!
Si nu ma-ntorc pan- n-oi gasi printesa cautata.
A-ncalecat, a spus bye bye, Si pe aici ti-e drumul !
A disparut in orizont, precum dispare fumul.

Trecuse multe aventuri cu zmei si vrajitoare…
A strabatut campii si tari, pe jos si-n sea calare
Si peste tot el intreba de fete si fecioare
Spunand ca-i print si vrerea lui, e doar sa se insoare!

Dar, ce fata de maritat ar accepta pe gura
Un pup jegos si lipicios? (doar, poate sub tortura!)

Intr-un tarziu, un om batran i-a spus ca peste mare
Ar exista printesa lui frumoasa ca un soare!
Dar pan-la ea e drumul lung si el fiind ca omul,
Nu poate-ajunge calarind ci, numai cu TAROM-ul

Dar, ca sa poti pleca cu el, va trebui ca-agentul
Sa-ti dea tichetul fermecat dar, vezi - impertinentul -,
Fara de bani, nu-ti da nimic! Deci, fara nici o sfada
Va trebui sa vinzi si cal si sa renunti la spada!

- Asa voi face, cum spui tu a spus printul agale
Si n-oi uita ce-am auzit din gura dumitale!
Ramai cu bine si multam! El, traista si-o innoada
Si o porni inspre talcioc, sa vanda cal si spada ...
…………………………………………………� ��…….
Cu banii-n dinti a alergat direct la agentie
Sa-si ia biletul fermecat, direct la-mparatie!
…………………………………………………� ��……..
Era acu-n avion si lin, nici ca simtea ca zboara,
Cu traista goala si-n chimir, nici o letcaie chioara!
…………………………………………………� ��…...…
Ajuns odata la palat cam sifonat la dunga…
Printesa remarca indat-, ca n-are bani in punga
Il intreba :
-Au esti tu print? Cum poate sa se vada
Cand vi aici fara un sfantz, nu cal si nici tu spada ?

Mai mult de-atat, mirosi urat a balega si zoaie
Si porti pe cap nu piei de jder ci, ca taranii oaie!
-Nu am un ban, e-adevarat si punga-mi este goala
Dar, am bilet de la TAROM si-n traista o parjoala!

Miros urat, si asta-i just fiindca, capcaunul
Cand am luptat cu el mi-a luat caciula si sapunul !
Dar intr-un an sau doi sau trei. cand voi ajunge-acasa,
Ma voi spala si-oi imbraca doar straie de matasa !

Ca am acasa un palat cu mandre servitoare
Cu paji, lachei si curtezani castele si ogoare
Garjduri cu cai si vizitii si caini de vanatoare
Si faptul ca sunt print real nu-ti spune nimic oare?
-
- Ba sa ma ierti dar cand un print ar vrea sa se insoare
Se spala-n cap si cel putin pe maini si pe picioare!
Asa cum esti si drept ti-o spun, ca nu ma trage ata
Sa ma apropii, sa privesc cum iti arata fata!

- Soldati! Luati-l de aici si duceti-l la baie!
Sa nu-l aduceti inapoi cu blana lui de oaie!
Sa il frecati si cu sapun si cu bureti de mare,
Pana ce pielea-i vom vedea in reala ei culoare!

- Am sa ma spal mai spuse el cu-amar si resemnare
Dar asta cere neaparat un dram de razbunare!
Si dupa nunta ori ce-ar fi, cu spada si cu tunul
Voi interzice in regat spalatul cu sapunul !
Si de se-opune careva la legea-mi protectoare
La funie-i voi da sapunul doar, pentru spanzurare!



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Mai 2009, ora 01:53

Fericirea e ,,cand esti in al 9-lea cer,,cum se zice.Cred ca cel mai mult conteaza fericirea; atunci cand iubesti si esti iubit.....


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Fericirea umana, si cum poate fi dobindita?
Mergi la: