back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Fericirea umana, si cum poate fi dobindita?

 


 
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Mai 2009, ora 23:42

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-04-21 17:32:42Ce putem face daca vrem sa fim fericiti?

* Sa luam decizia de a fi fericiti si sa facem ceva in acest sens, sa nu ramanem in pozitia spectatorului impartial.
* Sa depunem eforturi, sa nu dam inapoi in fata oricarui lucru dificil; fericirea se cultiva si se construieste in timp, putin cate putin.
* Sa savuram toate formele de fericire: fericirea ca traim, ca avem cele necesare traiului, ca apartinem unei familii, colectivitati si ca putem face multe activitati.
* Sa nu ne lasam prada mahnirii, oferindu-ne mici momente de fericire si detasare, cat mai des posibil.
* Sa facem din fericire un scop, nu o obsesie.
* Sa" gradinarim" fericirea, pentru ca ea presupune eforturi si timp, fara sa simtim dezamagirea daca ea nu apare imediat.
* Sa cultivam o constiinta a fericirii, sa tinem ochii deschisi spre ea.
* Sa nu acceptam nici o fericire care se castiga in detrimentul celor mai multi.
* Sa fim optimisti, sa presupunem in fata incertitudinii ca exista o solutie favorabila si sa actionam pentru a o pune in practica.
* Sa-i observam pe oamenii fericiti si sa invatam de la ei cum sa ne comportam.
* Sa fim fericiti cand totul merge bine si sa nu ratam nici un moment in care putem fi fericiti


Imi place cum gindesti,dar din toate aceste generalitati am putea sa le grupam pe nivele de relatii interumane.
Fericirea in familie....( putem largi contextul si la rude)
Fericirea in colectiv..( locul de munca fiind a 2 a familie)
Fericirea in societate( vecini ,prieteni,ceilalti0
Fericirea individuala( cea spirituala.....credinta)
Fericirea universala...(pentru toti ceilalti)
Dau ..liber si altora sa se "deschida"

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Mai 2009, ora 23:57

Fericire adevarata este cind iti dai seama de valorea adevarata a vietii "pamintene". printre oameni. Si ce important este sa faci ceea ce iti propui tu in viata, nu ce te obliga altii. Cind reaalizezi toate aastea, te eliberezi de ele, si poti sa cutezi la cele ceresti care nu le poti accesa daca te impiedici de nerealizari.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 9 Iunie 2009, ora 21:29

Daca ar fi o reteta a fericirii ,cred ca multi ar urma-o....zicea cineva ca fericirea este o iluzie,o stare trecatoare,ca fericirea este in inima ta,doar trebuie sa o gasesti.....


Fosta membra 9am.ro

964 mesaje
Membru din: 7/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Iunie 2009, ora 21:36

Cand oamenii nu reusesc, cand se simt frustati, furiosi sau descurajati, se datoreaza faptului ca nu vad lucrurile asa cum sunt ele in ... REALITATE. In momentul in care isi clarifica problema cu ... vederea, incep sa vada adevarul, sa aibe succese in viata si sa fie .... FERICITI.



Religia este o rãmãºiþã a copilãriei inteligenþei noastre, ea se va stinge pe mãsurã ce adoptãm raþiunea ºi ºtiinþa ca principii directoare. Am ceva mai bun de oferit in locul religiei: propria vointa, libera alegere si increderea in propriile puteri.
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 11 Iunie 2009, ora 22:35

Sa fii prost, egoist si sa ai o sanatate buna sunt trei cerinte pentru a fi fericit, desi daca prostia lipseste celelalte nu mai conteaza.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Iunie 2009, ora 14:06

oamenii trebuie in sfarsit sa inteleaga ca sunt proprii stapani. Ca ei se pot conduce singuri, fara a fi sclavii guvernelor, a unor anumite
familii, a bancilor, ca nu depind de nimeni si de nimic. Acum este momentul in care trebuie sa ne trezim si sa incepem sa simtim, sa ne luam in maini fraiele propriilor vieti. Nu mai trebuie sa ne Iasam influentati de altii. Nu mai trebuie sa inghitim intoxicarile zilnice. Acum e
clipa noastra,nu trebuie s-o ratam!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:23

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-06-12 14:06:01oamenii trebuie in sfarsit sa inteleaga ca sunt proprii stapani. Ca ei se pot conduce singuri, fara a fi sclavii guvernelor, a unor anumite
familii, a bancilor, ca nu depind de nimeni si de nimic. Acum este momentul in care trebuie sa ne trezim si sa incepem sa simtim, sa ne luam in maini fraiele propriilor vieti. Nu mai trebuie sa ne Iasam influentati de altii. Nu mai trebuie sa inghitim intoxicarile zilnice. Acum e
clipa noastra,nu trebuie s-o ratam!


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:26

Fericire este de exemplu cind prinzi un purice...sau mai multi...luati de la o pisica generoasa... Bineinteles de pe tine.
E una din cele mai mari fericiri...


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:28

Sau cind reusesti sa scoti o pietricica pe care nici nu o vezi de mica, din pantofi. Si te afli la o reuniune...unde nu se scot pantofii...si nu gasesti toaleta. Iese singura. Probabil de la divinitate...
E alta foarte mare fericire.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:30

Fericire mai este...Auzi mai Radita, alta treaba nu ai. Decit sa ma faci sa postez pe topicul asta.
Tu nu spui nimic, esti smecher.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:33

Fericire mai este cind e un scandal in mijlocul strazii (acum mai putin). Si unul din "agitati", te intreaba. Nu-i asa ca..., si te invita la "agitatie". Dupa ce i-ai ocolt, iti dai seama ca aia vroiau sa-ti transfere tie bagajul lor de "bunavointa'", in domeniul relatiilor sociale.

Mare fericire cind scapi de ei.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:35

Alta fericire este cind reusesti sa traversezi strada in Bucuresti. Chiar pe dreptul tau, mai ales. Eu sint incontinuu fericit in privinta asta. Ajung acasa cu gura pina la urechi, ca i-am fentat pe automobilisti.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:37

Alta fericire este cind te duci la cumparaturi si mai ajungi si cu banii de intretinere acasa.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 04:39

Alta fericire e cind te uiti la o fata frumoasa si iti dai seama ca se face frumoasa ptr tine, sau...
E daca nu se stie ptr cine, atunci e grav....


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Iunie 2009, ora 21:37

Nu conditia noastra, ci capacitatea sufletului nostru ne face sa fim fericiti - Voltaire
Fericirea se afla in speranta - Chateaubriand
Fericit este omul care are un ideal caruia-si inchina viata. - Pasteur


All Things Grow With Love
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 16 Iunie 2009, ora 01:57

Personal, cred ca fericirea este sa ai o femeie, pe care s-o iubesti la nebunie, si ea sa faca la fel.
Sa te opresti numai la prinz, ca sa maninci ceva si iar s-o iubesti, dar de data asta mai incet ca esti obosit.
Dar poate si ea sa te iubeasca, doar avem drepturi egale.


omp

182 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 16 Iunie 2009, ora 17:33

Fericirea nu este altceva decat o minte bolnava intr-un trup sanatos!!!


Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 16 Iunie 2009, ora 20:07

Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au”.

Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie


Fosta membra 9am.ro

964 mesaje
Membru din: 7/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2009, ora 22:46

fericirea umana depinde in cele mai multe situatii de ... contul din banca. haideti sa nu ne mai imbatam cu iluzii. asta nu inseamna sa traiesti pentru acel cont! el sa te faca fericit!


Religia este o rãmãºiþã a copilãriei inteligenþei noastre, ea se va stinge pe mãsurã ce adoptãm raþiunea ºi ºtiinþa ca principii directoare. Am ceva mai bun de oferit in locul religiei: propria vointa, libera alegere si increderea in propriile puteri.
9am073190

190 mesaje
Membru din: 12/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iunie 2009, ora 22:23

De la: diavolita_40, la data 2009-06-16 20:07:02Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au”.

Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie


Yess!!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 02:10

De la: omp, la data 2009-06-16 17:33:31Fericirea nu este altceva decat o minte bolnava intr-un trup sanatos!!!

De ce ne spui asta..ca ne strici placerea...


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 02:11

De la: diavolita_40, la data 2009-06-16 20:07:02Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au”.

Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie

yes, yes...si vom avea si o ploaie de meteoriti (asa se spune, nu eu)....yes yes, yes.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 02:26

Mihai
Ce faci domne'? Unii spun ca vad tot Parisul in ochii ei, altii, floricele pe cimpii, dar cum ai ajuns bre la meteoriti?
Sau te referi la aia care vad slele verzi, cind le cade un meteorit intr-un loc anumit?


Bi_anca

1554 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 02:40

De la: radita09_telus_net, la data 2009-06-18 02:26:30Mihai
Ce faci domne'? Unii spun ca vad tot Parisul in ochii ei, altii, floricele pe cimpii, dar cum ai ajuns bre la meteoriti?
Sau te referi la aia care vad slele verzi, cind le cade un meteorit intr-un loc anumit?


....

.......pai specifica si tu in care loc...chestia cu meteoritii, ca vrem sa fim fericiti toti!!!!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 02:41

De la: radita09_telus_net, la data 2009-06-18 02:26:30Mihai
Ce faci domne'? Unii spun ca vad tot Parisul in ochii ei, altii, floricele pe cimpii, dar cum ai ajuns bre la meteoriti?
Sau te referi la aia care vad slele verzi, cind le cade un meteorit intr-un loc anumit?
Nu eu, asta am citit pe net, de vreun an. Cica planeta aia care inca nu a aparut, va ravasi roiul de meteoriti dintre Marte si Jupiter si va fi veselie. Dar la noi pe Pamint nuuuu va fi nimic, doar fulguleti...de nrea.
Nu eu sint otorul


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 02:44

De la: 9am007548, la data 2009-06-18 02:40:39
De la: radita09_telus_net, la data 2009-06-18 02:26:30Mihai
Ce faci domne'? Unii spun ca vad tot Parisul in ochii ei, altii, floricele pe cimpii, dar cum ai ajuns bre la meteoriti?
Sau te referi la aia care vad slele verzi, cind le cade un meteorit intr-un loc anumit?


....

.......pai specifica si tu in care loc...chestia cu meteoritii, ca vrem sa fim fericiti toti!!!!
Va ploua cu meteoriti in tot sistemul solar. Pai acele gauri de meteoriti de pe Marte si Luna de unde credeti ca sint? de miliarde de ani. Hai sa fim seriosi.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 02:46

De la: diavolita_40, la data 2009-06-16 20:07:02Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au”.

Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie
Daca sint racit la acp cum pot fi fericit, ca in ploaie...e cam periculos. S


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 05:09

De la: 9am007548, la data 2009-06-18 02:40:39
De la: radita09_telus_net, la data 2009-06-18 02:26:30Mihai
Ce faci domne'? Unii spun ca vad tot Parisul in ochii ei, altii, floricele pe cimpii, dar cum ai ajuns bre la meteoriti?
Sau te referi la aia care vad slele verzi, cind le cade un meteorit intr-un loc anumit?


....

.......pai specifica si tu in care loc...chestia cu meteoritii, ca vrem sa fim fericiti toti!!!!

Prima ta fericire este ca ai intrat pe topicul asta.
Ca aici e numai oameni telingenti.
Care te-or fericii!
Daca arati ca in poza,... esti fericitaaaa!


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 05:12

Si de ce vrei sa sti de "meteoritul" omului?
Te tereseaza?


Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 05:15

Mihai
M-am uitat la Antena 1 pe internet, si cred ca fericirea cea mai mare a Romaniei, va fi la alegeri, cind vor scapa de niste "perle" de ministrii ce aveti. Omule unii sint chiar dobitoci!
La Base ii trebuiesc ospatari nu filozofi. Pestele... capul... pute etc.


Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Fericirea umana, si cum poate fi dobindita?
Mergi la: