back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Idei de afaceri

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 22:56

vreau sa ajutam impreuna cat mai multi romani sa inceapa propria lor afacere,ce ziceti sa le dam cateva idei de afaceri,sa incepem sa facem avere,sa nu ne mai implicam in dicutii sterile propuse de toti pustii fara minte,propun in loc sa ne certam,hai sa facem ceva pt.a scapa din ghearele statului,sa fim singurii nostri stapani


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 19:24

CHIAR NIMENI NU ESTE INTERESAT DE PROSPERITATEA LUI PERSONALA,A CELOR DIN JUR SI A TARII SALE?


Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 3/10/2008
Oras: Galati

Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 12:46

fabrica de scobitori cu diferite arome!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 14:01

De la: a13x, la data 2008-11-08 12:46:36fabrica de scobitori cu diferite arome!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 14:03

PUSTIULE LA CATERINCA SI EU AVEAM NOTA ZECE LA GRADINITA,DACA VREI SA FII TRATAT CA UN OM MATUR VINO CU CEVA MAI BUN DECAT TREI VORBE SI DOUA CUVINTE ROSTITE IN COLTUL GURII SI ARUNCATE FLEGMATIC IN DISPRETUL CELOR DIN JUR


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 01:23

iata pt.dumneavoastra o oportunitate:cine se mai ocupa la ora actuala de incurajarea si comercializarea obiectelor de arta produse de moldovenii din marginea,secuii din corund,oltenii din tismana,argesenii din cosesti?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 01:35

iata ca se apropie ziua alegerilor pt.care se cheltuie bani cu nemiluita ,va dau un sfat pt.viitor crearea unei microintreprinderi de confectii si tricotaje de serie mica,personalizate,pt.campaniile electorale viitoare,uniforme scolare,uniforme pt.diverse firme,sau diverse produse personalizate pt.diverse alte campanii ale diverselor asociatii guvernamentale sau neguvernamentale sau confectionarea de imbracaminte pt.diverse ocazii speciale din viata fiecarui om[nunti,botezuri,cununii,zile onomastice etc.]


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 01:36

astept in continuare sfaturile,parerile si ideile voastre,va multumesc


george_stoian

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 09:31

Omule, imi doresc sa ma implic in dezvoltarea acestei tari prin dezvoltarea unei afaceri care sa aduca prosperitate multor romani. Problema este ca de unul singur nu poti face nimic...........

George


StMurgeanu

15 mesaje
Membru din: 2/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 12:25

george,

daca vrei poti, depinde numai de tine

`If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right. `

Henry Ford


poti sa faci exact ceea ce crezi TU ca poti sa faci

crezi ca nu poti? nici nu vei putea; crezi ca poti? cu siguranta vei putea!

succes :)

si ca sa fiu ontopic, eu personal recomand o mica afacere online, care nu presupune investitii mari, doar implicare si munca

idei gasiti destule pe maria-sa google :)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 14:10

De la: StMurgeanu, la data 2008-11-13 12:25:08george,

daca vrei poti, depinde numai de tine

`If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right. `

Henry Ford


poti sa faci exact ceea ce crezi TU ca poti sa faci

crezi ca nu poti? nici nu vei putea; crezi ca poti? cu siguranta vei putea!

succes :)

si ca sa fiu ontopic, eu personal recomand o mica afacere online, care nu presupune investitii mari, doar implicare si munca

idei gasiti destule pe maria-sa google :)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 14:12

toate bune si frumoase dar spune si tu un site,ceva acolo,sa intre omul,sa vada ,sa se lumineze


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 14:12

De la: george_stoian, la data 2008-11-13 09:31:51Omule, imi doresc sa ma implic in dezvoltarea acestei tari prin dezvoltarea unei afaceri care sa aduca prosperitate multor romani. Problema este ca de unul singur nu poti face nimic...........

George


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 14:36

daca romanii nu ar fi fost asa de atoatestiutori,ar fi fost mai toleranti si mai buni,s-ar fi unit si astazi chiar nu mai era cazul sa ne certam pe toate forumurile ca niste trogloditi,am fi fost departe,nu mai asteptam mila si indurare de la mai marii zilei.un singur exemplu vreau sa dau :daca s-ar fi fondat o societate pe actiuni din 100 de actionari si fiecare venea cu aport de capital 100 de euro[sau dolari]se strangeau 10.000euro[sau dolari],s-ar fi organizat un fond de intrajutorare si al celorlalti romani,unde fiecare roman ar fi contribuit cu cate 100ron/lunax12 luni x5.000.000=6[sase]miliarde ron/an,echivalentul a aproximativ 1,6 miliarde euro,respectivul fond era transformat in societate comerciala pe actiuni,ganditi-va cate se puteau face cu acesti bani[comert exterior-operatiuni de import-export-,pensiuni agro-turistice in fiecare comuna mare,hoteluri,blocuri de locuinte,mici intreprinderi sau microferme etc.]UNDE NU ESTE UNIRE,STRAINII SI TROGLODITII NEAOSI[PDL,PSD,PNL,PNG,PRM,PC,PNTCD,UDMR]ISI VOR BATE JOC IN CONTINUARE DE ROMANI. CATI DINTRE ASA ZISII OAMENI POLITICI V-AU SPUS ASA CEVA:ROMANI FITI UNITI,FITI MAI BUNI SI NU VETI MAI AVEA NEVOIE SA MERGETI LA VOT.CAND MA UIT CE FAUNA DE HRAPARETI,OAMENI RAI,PROST INFORMATI SAU PUR SI SIMPLU PROSTI DEFILEAZA PE TOATE FORUMURILE SI LE PLACE SA SE AUDA VORBIND SINGURI IN CASA SI DUPA CE-L MUSTRULUIESTE BINE PE CATE UNUL PE FORUM,SE UITA IN OGLINDA SPUNAND;AI VAZUT CE I-AM TRAS-O LUI ALA,SUNT CEL MAI DESTEPT,NU-I ASA?MA APUCA GROAZA PT.CA ACESTI TREPANATI AU FACUT SI NE FAC ISTORIA SI TOT NU VREM SA NE TREZIM SI SA NE UNIM,IN CONCLUZIE UNITI-VA SI FACETI AVERE!


sab_ovidius

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 16:25

Cu ce anume te ocupi d-l bad-boy, si intreb cu intentia de a da sfaturi din domeniul in care lucram. Dupa cum vezi in conditiile date (cele de criza) cam greu gasesti pe cineva sa riste sa arunce cu banii intr-o investitie. Pe ce nisa ne putem axa, care sa ne asigure un potential de crestere?
Eu lucrez in amenajari interioare (design de interior) si merge destul de greu in conditiile in care incerc sa introduc pe piata o serie de servicii (efect-tapet din vopsea, aplicarea pe pardoseli si tavan a unor elemente grafice-tot vopsea, decorarea peretelui-arta murala, decorarea mobilei-in cazul in care te-ai plictisit de mobila pe care o ai in casa de 10 ani si ai vrea s-o schimbi si nu gasesti ce-ti place). Ei bine toate astea sunt privite cu reticenta (iar bani de publicitate nu prea sunt).
Sfatul meu (nu chiar avizat) ar fi de gasit o nisa de activitate si sa va concentrati atentia asupra posibilitatilor de aplicare. Fara investitii majore la inceput (de preferat fara credite-mai ales acum). Cel mai importat sa aveti habar de aceea nisa, de preferat sa veniti din acel domeniu, pentru ca altfel aveti toate sansele sa intalniti lucruri necunoscute si sa nu stii cum sa le abordati., asta inseamna posibile erori ce pot cantari foarte mult in viitoare dumneavoastra investitie.


palexa_gl

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 19:45

pt sab_ovidius:puteti da mai multe detalii?aveti vreun site de prezentare?


carla_ranceanu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 21:36

imi place ideea de unire a fortelor...dar este utopie curata


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 07:09

De la: sab_ovidius, la data 2008-11-13 16:25:28Cu ce anume te ocupi d-l bad-boy, si intreb cu intentia de a da sfaturi din domeniul in care lucram. Dupa cum vezi in conditiile date (cele de criza) cam greu gasesti pe cineva sa riste sa arunce cu banii intr-o investitie. Pe ce nisa ne putem axa, care sa ne asigure un potential de crestere?
Eu lucrez in amenajari interioare (design de interior) si merge destul de greu in conditiile in care incerc sa introduc pe piata o serie de servicii (efect-tapet din vopsea, aplicarea pe pardoseli si tavan a unor elemente grafice-tot vopsea, decorarea peretelui-arta murala, decorarea mobilei-in cazul in care te-ai plictisit de mobila pe care o ai in casa de 10 ani si ai vrea s-o schimbi si nu gasesti ce-ti place). Ei bine toate astea sunt privite cu reticenta (iar bani de publicitate nu prea sunt).
Sfatul meu (nu chiar avizat) ar fi de gasit o nisa de activitate si sa va concentrati atentia asupra posibilitatilor de aplicare. Fara investitii majore la inceput (de preferat fara credite-mai ales acum). Cel mai importat sa aveti habar de aceea nisa, de preferat sa veniti din acel domeniu, pentru ca altfel aveti toate sansele sa intalniti lucruri necunoscute si sa nu stii cum sa le abordati., asta inseamna posibile erori ce pot cantari foarte mult in viitoare dumneavoastra investitie.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 07:14

nu stiu scopul cu care m-ai chestionat asa direct dar totusi iti raspund:sunt colaborator la trei firme una de imobiliare,una de publicitate si una de brokeraj financiar plus avocat stagiar plus paznic de noapte intr-o scara de bloc din centrul capitalei[unde stau numai bogatani]esti multumit de raspuns?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 10:49

va dau un sfat valabil fiecare in judetul in care domiciliaza sa infiinteze o asociatie cu scop lucrativ,sa incerce sa adune in aceasta asociatie cel putin 10-20.000 de oameni cu diverse pregatiri si idei,sa stabileasca o cotizatie lunara de cel putin 20-25 lei, 25x12x20.000=6.000.000lei/an,aprox.1.6milioane euro,bani tocmai buni pt.a va organiza intr-o societate pe actiuni ,in care fiecare sa fie participant activ si egal la toate activitatile si inclusiv la profit.inchipuiti-va cate lucruri se pot face cu acesti bani.fiti uniti,nu va lasati pacaliti de politicienii zilelor noastre si veti trai mai bine si fericiti!incercati sa eliminati din jurul dumneavoastra latratorii la stele si pe toti aceia care nu se pricep decat la lozinci si vorbe goale


sab_ovidius

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 14:32

Site de prezentare nu am (buget restrans-pentru publicitate), iti pot da o adresa de mail prin care sa iti trimit cateva poze de prezentare.
mail: mcromatice@gmail.com


sab_ovidius

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 14:50

D-l Florin, nu v-am luat direct, sau ironic asa cum considerati dumneavoastra, ci doream sa vorbim mai aproape de subiectul propus de dumneavoastra.
Sa inteleg ca aveti 5 locuri de munca prin colaborare (toate in domenii diferite de activitate?), imi vine cam greu sa cred ca iti poti indeplini toate sarcinile la capacitatea maxima (este doar o sesizare, nu o acuza).
Legat de ideea dumneavoastra de afacere, doriti sa adunati 10-20 mii de oameni, cu pregatiri diferite si educatii diferite, si sa participe toti la luarea de decizii, in drepturi egale? Cand au toti timp sa isi spuna punctul de vedere intr-o sedinta lunara de 5 ore? si unde gasiti un spatiu in care sa incapa toti (sala polivalenta, un stadion?), acestea sunt doar cateva suspiciuni legate de posibilitatea de realizare.
Eu iti doresc mult succes!


StMurgeanu

15 mesaje
Membru din: 2/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 16:15

bad boy florin :)

nu stiu daca se poate numi afacere, dar iata proiectul la care am lucrat eu in ultimele 12 luni (fara sa investesc nici un ban, daca nu socotim domeniul si hostingul ~ 100 eur)
am investit doar munca, pasiune, timp, energie, talent si networking

www.concediaza-ti-seful.ro



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 20:04

De la: sab_ovidius, la data 2008-11-14 14:50:45D-l Florin, nu v-am luat direct, sau ironic asa cum considerati dumneavoastra, ci doream sa vorbim mai aproape de subiectul propus de dumneavoastra.
Sa inteleg ca aveti 5 locuri de munca prin colaborare (toate in domenii diferite de activitate?), imi vine cam greu sa cred ca iti poti indeplini toate sarcinile la capacitatea maxima (este doar o sesizare, nu o acuza).
Legat de ideea dumneavoastra de afacere, doriti sa adunati 10-20 mii de oameni, cu pregatiri diferite si educatii diferite, si sa participe toti la luarea de decizii, in drepturi egale? Cand au toti timp sa isi spuna punctul de vedere intr-o sedinta lunara de 5 ore? si unde gasiti un spatiu in care sa incapa toti (sala polivalenta, un stadion?), acestea sunt doar cateva suspiciuni legate de posibilitatea de realizare.
Eu iti doresc mult succes!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 20:33

sa-ti raspund acum cum am considerat directa ta interpelare:nu am considerat-o nicidecum ironica,numai ca m-a frapat modul in care ai intrat direct si abrupt in subiect,fara nici o introducere prealabila,ca si cum mi-ai fi reprosat ceva anume,inteleg ca nu e asa deci nu mai continui pe aceasta tema.despre cele pe care le-am scris eu ,evident in situatia actuala sunt simple utopii,idei emanate din creierul meu si care se vor putea concretiza numai cand fiecare dintre noi va constientiza faptul ca nu putem sa invingem actuala caracatita decat prin unirea tuturor celor care cu adevarat vor o schimbare[nu doar mimeaza si dau sfaturi imbecile,chiar si aici pe aceste forumuri],aceasta unire trebuie realizata in plan economico-financiar,nu neaparat in plan politic[deoarece politica dezbina],atunci cand omul va simti ca din aceasta unire va realiza mai multe castiguri decat din discutii si lupte sterile despre unul sau altul dintre politicieni,va lasa la o parte toate orgoliile de genul:eu sunt mai destept decat icsulescu deci merit mai mult,eu am experienta mai mare decat domnul Y sau Z deci eu trebuie sa fiu sef,abia atunci lucrurile vor incepe sa mearga mai bine atat in plan personal[individual]cat si in plan national[economic] Despre colaborarile mele nu stiu de ce te miri,totusi sa ma explic:ca paznic lucrez o noapte da,alta nu,ca avocat stagiar nu sunt obligat sa fiu prezent zi de zi deoarece cel la al carui cabinet imi fac stagiatura imi este prieten bun,discutam seara la telefon,stabilim daca avem ceva urgente,daca sunt procese la care avem termen,daca avem vreun dosar de studiat sau de analizat,daca avem o urgenta pt.care sa stabilim un plan de bataie[o pledoarie sau de ridicat unele exceptii]si decidem daca ne intalnim sau nu a doua zi,iar in cazul celorlalte trei colaborari se stabilesc tot prin telefon intalniri cu diversi clienti sau potentiali clienti numai cand este neaparata nevoie,asadar in concluzie am zile ff.relaxate si zile infernale in care abia apuc sa ajung acasa ca trebuie sa plec iarasi,oricum[deocamdata]sunt multumit de viata pe care o duc,evident este loc de mai bine. in final sa auzim numai de bine,cu respect........


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 20:36

De la: StMurgeanu, la data 2008-11-14 16:15:23bad boy florin :)

nu stiu daca se poate numi afacere, dar iata proiectul la care am lucrat eu in ultimele 12 luni (fara sa investesc nici un ban, daca nu socotim domeniul si hostingul ~ 100 eur)
am investit doar munca, pasiune, timp, energie, talent si networking

www.concediaza-ti-seful.ro



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 20:40

fane[fie-mi permis sa ma adresez asa]am intrat pe site-ul specificat de tine,chiar am comandat cartea scrisa de tine plus inca doua pe care le-am considerat interesante si utile,cand le voi primi si dupa ce le voi studia imi voi putea da cu parerea,sper sa nu fie cartea ta o mare teapa[adica sa contina inutilitati si banalitati],oricum tinem legatura si s-auzim numai de bine


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 21:19

o simpla intrebare am de pus tuturor acelora care mai cred ca tot ce zboara se mananca si ca politicienii sustinuti de ei sunt mai buni decat ceilalti sustinuti de altii si anume:::daca guvernantii nu ne invata cum se creaza si se aduna avere,de ce nu se implica asa zisa opozitie?ar avea interes,nu?chiar si cel mai ingrat individ nu-l uita pe cel care i-a dat solutia imbogatirii.ce ne invata opozitia?exact ce ne invata guvernantii,adica sa ne uram intre noi pe criterii politice,sa scoatem la suprafata animalul din noi,sa urlam lozinci idioate,sa ne pierdem vremea cu asa zise discutii politice fara nici o finalitate practica.care este normal finalitatea actului politic,daca nu sa traiasca oamenii mai bine?cum putem trai mai bine daca nu producem valori vandabile,creatii tehnice sau intelectuale pe care sa le putem vinde si castiga bani?actualmente,in politica sunt adunati tot felul de oameni lipsiti de spirit practic si gospodaresc[chiar daca pt.imagine croseteaza,pun muraturi sau dau cu mopul],incompetenti,oameni care se pricep la toate dar nu stiu sa faca nimic,oameni lipsiti de har creator[numai distructiv-sa se aleaga praful-exact ceea ce face presedintele basescu],dar in schimb toti viseaza la sacul cu aur din tezaur si la puterea pe care odata obtinuta s-o foloseasca in interes propriu. in concluzie trebuie sa ne unim si sa invatam unii de la altii,noi prin puterile noastre ,cum sa devenim liberi si bogati.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 21:32

iata si o idee de afaceri:plantele medicinale.In flora spontana a tarii noastre sunt cateva sute de astfel de plante pt.care exista cereri atat in tara cat si la export,sunt destule societati comerciale specializate in comertul si productia de medicamente din aceste plante ,care ne pot da detalii concrete despre fiecare gen de planta,tip de fruct,floare,tulpina sau radacina folosita in medicina.Cine ne poate retine sa nu consultam astfel de societati,sa intram in librarii sau biblioteci unde la fel sunt sute de carti care trateaza aceste subiecte,pe net sunt mii de informatii de acest gen,astfel ca oricine poate obtine informatii.Atunci,de ce ?s-auzim numai de bine!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 19:11

iata alta idee de afaceri:fructele de padure-sunt o avutie nationala insuficient cunoscuta si foarte putin exploatata.Daca pe noi influentele moderniste ne indeamna catre preparate cat mai sofisticate,majoritatea tarilor bogate cauta produse cat mai naturale:mure,fragi,alune,coacaze,zmeura,afine,migdale,nuci etc..Au descoperit ceea ce noi stiam de mult[dar nu ne-a interesat sa exploatam eficient]ca sunt puternic vitaminizate si neafectate de ingrasaminte chimice sau de agenti poluanti din atmosfera si au parfum si aroma naturale.Aceste fructe se pot comercializa pe plan local,national sau se pot exporta in stare naturala sau preparate si transformate in diferite produse:gemuri,compoturi,marmelade,rachiuri si bauturi de tip bitter,sucuri cocentrate,siropuri naturale sau medicinale etc.In acest domeniu este loc pt.toata lumea,incepand cu micul culegator,continuand cu fabricantul care le prelucreaza si terminand cu marele exportator.Mai trebuie sa existe interes si vointa.FITI UNITI SI NIMENI NU VA PUTEA SA VA INVINGA!FACETI AVERE!


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului idei de afaceri
Mergi la: