back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


De ce?

 


 
 
Fosta membra 9am.ro

828 mesaje
Membru din: 19/02/2019
Postat pe: 9 Iulie 2019, ora 15:38

Am decis sa fac acest coment , asa, ca sa mai deschid ochii batranilor astora care tot voteaza PSD-ul, doar votantilor PSD. Sunt si batrani lucizi, normali la cap, care judeca pentru nepotii lor, pentru urmasii lor, pentru copiii lor.


Ba, voua nu va este rusine, ma, asa, sa va certati cu copiii vostri! Ba, voi n-ati simtit, ma, in astia 30 de ani de la Revolutie ca tara merge tot inspre anii ’50, inspre anii’40, ne cacam in fundu’ curtii, ne cacam pe unde apucam, glod, nu sosele, nu… Nu evoluam deloc! Ne-au disparut fabricile, ne-au disparut uzinele, ba, nu mai avem pur si simplu un’ sa muncim in Romania aia! Nu v-ati intrebat, ma, de unde au astia bani, pesedistii astia, de unde au ei bani? Ca sunt cei mai bogati din tara, cu averi de sute de mii de euro? Nu, ih?! Nu v-ati intrebat!

Provin, asa, din Evul Mediu, din familii de regi, de printi, de… mortii mamii lor cum sa le mai spun, de-s asa bogati?! Nu, tati, provin din oameni muncitori, dar au dat peste niste prosti! O tara de prosti, astia suntem, ma, si ne meritam soarta!

Iar voi, batranii, va suparati cand va jignim, nu vreti sa ascultati de tineret. Ba, tara e a tineretului! O sa ma duc maine, probabil, aici, in Rotterdam si-o sa va prezint cum arata, frate, un spital, nu ca la noi, te duci taiat la degete in spital si iesi, fratele meu, cu 7.000 de boli din degetul ala, din sangele ala. Iei stafilococi, iei draci, iei laci!Dd-apoi nu se poate, frate, sa mergi intr-un spital din anii ’70, anii’60, construit de Ceausescu.

Nu se poate, frate, sa mergem in 2019 pe drumurile facute de Ceausescu! Si taxe peste taxe. V-ati bucurat ca v-au marit, ma, salariile cu 20-30 de lei! V-ati jucat oleaca pe muzica populara, v-au dat 3-4 mici si-o bere, o galeata, un pix si voi ati votat PSD-u’, ma!

La ce dracu’ au mai luptat, ma, parintii vostri pe front, in razboaie?! Ca sa ce? Ca sa va lase-o tara, cu bogatii naturale, cu paduri, cu tot, inspre evolutie, da! La noi nu mai este, ma, nimic, ma! Uita-te cand vii prin munti, numai 3-4 copaci in fata, in spate, ras, ma, mii de hectare, ras! Tot, drumuri pline de gropi, de murim pe sosele, te feresti de-o groapa si te duci dracu-n copac! Nimic, ma, nu se face bun la noi! Trebuie lasat tineretu’, fratilor, sa conduca!

Si justitia sa fie la sange cu ei, confiscat tot, si de la al cu tata-n gura care are mostenire de la astia. Confiscat, ma , tot, si bagat in visteria tarii inapoi. Haideti, dracu’, sa ne trezim la realitate, ca in 20-30 de ani sa evoluam si noi, ma! Macar sa ajungem in 30 de ani la ce au ungurii acum. Mai, macar cat ungurii, ma, da’ haideti, dracu’, sa evoluam! Noi mergem in jos, ma!

Ce facem, nu ne trezim si noi odata din prostia asta si din adormirea asta? E mai buna vodca? Si eu am fost, frate, boschetar si nu-mi placea munca, atunci cand eram. Dar gata, ajunge, la munca, nu la intins mana, pomeni. Bagati banii, dracu’, in educatie, sa bagati, sa facem, sa desteptam lumea asta din popor! Spuneti ca «de ce nu veniti in tara sa munciti!».

Pai de ce, ma, sa vin in tara sa muncesc? Pe 300 de euro, echivalent? Pai cu ce-mi intretin, ma, familia, cu 300 de euro? Ca nici de mancare n-ajunge, un copil, femeie si barbat! D-apai – mai imbraca-te, d-apai – mai plateste taxe… D-apai – mai pune motorina sau benzina la masina…Pai, ce fac, frate, stau sclav, sa fure altii si voi sa votati PSD si eu sa muncesc sclav pentru pensiile voastre si pentru pensiile si hotiile lor nesimtite? Nu! Frate, n-ai cu cine, daca voi nu vreti schimbare, ce sa fac eu?

Ne luptam cate unul, ici-colo, cu ei! Stati, frate, in mocirla, daca va convine asa! Nu mai spuneti «Tineretu’ nu ne-acorda respect, nu ne vorbeste frumos!». Pai, cum dracu’ vrei, ma, sa-ti vorbesc frumos, cand tu esti asa de prost si nu vezi ca tara nu evolueaza, tot te duci in anii ’50, cand erai tu copil in glod si pasteai caprele si vacile. Pai asta-i tara, ma, de 2019! Tara europeana? Fara fabrici, fara drumuri, fara spitale, fara nimic?! Macar, dracu’, sa le darame si sa le construiasca din nou.

Dar nimic nu se face in tara aia. De ce votati voi PSD-u’, mai bine sclavi sa fiti!? Firimituri, asa, sa vi se deie doua-trei firimituri, atat, in rest sa bagati la mat, sa c****i cat maneca de la cojoc si bine apoi sa va doara-n cot ce tara ramane, ca maine-poimaine voi puneti mana pe piept, o-ntindeti! Da’ nepotii vostri, ma?! Ce tara mostenesc, ma, nepotii vostri? Idiotilor care sunteti! Nu ganditi decat cu stomacu’, c…… in creieru’ vostru cu Antena 3 si cu tot! Acuma puteti sa ma criticati si sa ma pupati in cur..,,

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului De ce?
Mergi la: