back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce trebuie safaca un popor cind are conducatori incompetenti

 


 
Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
 
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Februarie 2011, ora 09:30

De la: TEMERAR, la data 2011-02-16 06:34:38
Ce sa raspunzi la o asa minune de intrebare? Ce ..ee.. ?..sa faca poporul cind are conducatorii incompetenti ?
Singura solutie este ,sa se imbrace in halate,salopete,sa suflece minecile si sa le arate conducatorilor,cu tirnacopul ,cum se sparge stinca incompetentei ,acordindule posibilitatea sa-si faca autocritica,ca nu sau pregatit temeinic,pentru functia de conducatori.


da' unde-i " STINCA INCOMPETENTEI " ? adica unde ar trebui sa mergem imbracati in salopete si halate , cu lopeti si tirnacoape : in fata Guvernului, la Cotroceni sau unde ?


CIPRIOTUL

90 mesaje
Membru din: 2/01/2011
Oras: Alexandria

Postat pe: 16 Februarie 2011, ora 17:47

Ce trebuie sa faca?
Exact ce au facut Tunisienii si EGIPTENII,Ala da popor unit,nu ca ai nostrii care tremura izmenele pe ei cand vad un meletian sau un dipotat ajuns acolo ,pe baza de galeata,tv.aragaz,excursie,mici,bere si numararea voturilor in franta si de anastasoaia.

Raporteaza abuz de limbaj
9am123086

1 mesaj
Membru din: 31/10/2009
Postat pe: 16 Februarie 2011, ora 17:58

Sa ia atitudine in orice mod posibil.vehement pina la schimbarea lor.

Raporteaza abuz de limbaj
CIPRIOTUL

90 mesaje
Membru din: 2/01/2011
Oras: Alexandria

Postat pe: 16 Februarie 2011, ora 18:05

De la: sara_me, la data 2011-02-12 13:14:18se pare ca, acordul preventiv cu FMI isi arata roadele...dupa plecarea delegatiei ai nostri guvernanti au purces la punerea in aplicare a " directivelor"...indicatiilor sau mai bine zis...obligatiilor de a continua cu saracirea populatiei...lovind cum era si normal tot in cei aflati la limita suportabilului...good job...domnilor !


Asta-i scopul Ungurului,frantzuzului,neamtzului,austriacului,inglezului americanului,broscarilor,au distrus toate mijloacele de productie sa nu mai putem achita imprumuturile,doar cu alte imprumuturi de la ei,adica sa ramanem sclavii lor pe 20,30 generatii.
Sclavi ramanem doar noi fraierimea care-i votam,pe jnapanii care au facut ce au zis ,sau n-au zis mai marii UISTI ,care nu puteau sa faca exporturi din cauza ca ROMANIA ,producea mai ieftin ,decat ei si exporta pe tot globul ,exact cum fac Chinezii acum.


9am176931

74 mesaje
Membru din: 9/12/2009
Postat pe: 16 Februarie 2011, ora 20:28

Pai sa stea si sa rabde cum facem acuma sau sa puna mana pe topoare si furci ca la 1907 si sa faca curatenie da totala sa nu mai ramana unu.Daca acuma s-ar trezi Vlad Tepes nu ar avea paduri sa taie ca sa faca tepe atati de multi spagari, smecheri si ticalosi sunt in tara asta.Eu unu as folosi metoda lui Stefan : As pune caii sa-i rupa in patru ,de ce sa tai padurile pe care deja unii le-au facut praf sa faca rost de cherestea la export.

Raporteaza abuz de limbaj
CIPRIOTU

1445 mesaje
Membru din: 9/11/2008
Oras: Odorheiul Secuiesc

Postat pe: 17 Februarie 2011, ora 02:14

De la: 9am176931, la data 2011-02-16 20:28:16Pai sa stea si sa rabde cum facem acuma sau sa puna mana pe topoare si furci ca la 1907 si sa faca curatenie da totala sa nu mai ramana unu.Daca acuma s-ar trezi Vlad Tepes nu ar avea paduri sa taie ca sa faca tepe atati de multi spagari, smecheri si ticalosi sunt in tara asta.Eu unu as folosi metoda lui Stefan : As pune caii sa-i rupa in patru ,de ce sa tai padurile pe care deja unii le-au facut praf sa faca rost de cherestea la export.


UNU DIN JEFUITORII PADURILOR AM AUZIT CA-I ALIATUL PUTERII SI-L CHEAMA KERESTYOI ,care a ras,tuns,barbierit muntii Romaniei si a vanduto busteni cu trenul,vaporul,camionul si n-a patit nimic,e in parlament,paremise la putere.Dar nu numai el ,multi altii,el padurea,unii fabricile,altii vapoarele,vagoanele,locomotivele,sina de cale ferata,traversele,caii ferate,altii,bancile,titeiul,rafinariile,altii ,fabricile de ciment,combinatele de ingrasaminte,combinatele siderurgice,uzinele de utilaje grele,rulmenti,escavatoare,autobuze,camioane,tractoare si masini agricole,anvelope,fabricile de vagoane cfr,fabricile de locomotive,Craiova, etc.

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Februarie 2011, ora 02:25

Au fost si sint f competenti in distrugerea tarii. Acum cind nu mai au ce distruge si roade, au intrat in panica. Asta e o componenta a crizei de la noi.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Muncitoru__Gheorghe

17 mesaje
Membru din: 27/10/2009
Postat pe: 17 Februarie 2011, ora 09:59

Plecand de la adevarul ca fiecare popor are conducatorii pe care ii merita, rezulta ca nimic. Un popor de incompetenti, plangaciosi si "subventionati" n-are decat sa ramana incompetent, plangacios si "subventionat" adica dependent de veniturile de la stat.
Ideea este sa iti faci astfel viata incat sa nu depinzi de stat. Sa nu te intereseze ce face si ce zice. Cati dintre voi se pot lauda cu asta? In rest... Asteptati de la stat sa va dea. Aceeasi mentalitate paguboasa a personajelor din Caragiale. Conu' Leonida era si el de parere ca "de-aia e stat, sa dea!". Asteptati. O sa va dea.

Raporteaza abuz de limbaj
9am242204

3 mesaje
Membru din: 12/09/2010
Postat pe: 17 Februarie 2011, ora 11:00

*APA SI ASPIRINA:*
>
> De retinut :
>
> Timpul corect pentru a bea apa va imbunatati eficacitatea ei pentru corpul uman. - Doua pahare de apa imediat dupa trezire, ajuta la activarea organelor interne.
> - Un pahar de apa - 30 de minute inainte de o masa ajuta digestia.
>
> - Un pahar de apa inainte de a face baie. Ajuta la scaderea tensiunii sanguine.
> - Un pahar de apa inainte de culcare. Ajuta la evitarea unui atac cerebral sau de cord.
>
> Trimite, te rog, acest mesaj celor pe care ii cunosti...
> Rolul unei aspirine
> Recomandarile urmatoare se inscriu in acea minoritate a informatiilor difuzate pe internet pe care e bine sa le luati in considerare si, mai cu seama, sa le respectati.
> Cand am avut crizele cardiace, medicul care mi-a acordat ingrijirea de urgenta m-a intrebat daca luasem aspirina dupa ce simtisem durerea toracica. I-am raspuns ca nu aveam aspirina acasa. Si-atunci, mi-a dat urmatorul sfat: in orice casa, in special daca cel putin unul dintre membrii familiei este in varsta de peste 60 de ani, trebuie sa existe macar un flacon cu aspirina. Bineinteles ca pastilele trebuie sa fie la indemana, ca sa poata fi luate, fara intarziere, de indata ce survine durerea in piept. Concentratia enzimelor specifice indica faptul ca mi-as fi putut pierde viata daca n-as fi ajuns la timp la spital.
> IN CONSECINTA: daca nu aveti aspirina acasa, cumparati un flacon si tineti-l intr-un loc accessibil. Dumnezeu stie daca o asemenea masura poate face diferenta intre viata si moarte.
> Atentie! Exista si alte simptome de atac de cord, insotiate de durere in bratul stang. Trebuie sa aveti in vedere si instalarea unei dureri intense in maxilarul inferior, aparitia varsaturilor si a transpiratiilor abundente, care nu mai sunt doar niste simptome banale.
> Detaliu: In timpul unei crize cardiace, e posibil ca, la inceput, sa nu simtiti acea durere in piept; 60% dintre oamenii care au avut o criza de inima in timpul somnului nu s-au mai trezit niciodata. Cu toate acestea, o durere in piept va poate trezi dintr-un somn profund. Intr-un asemenea caz, luati imediat in gura doua aspirine, lasati-le cateva clipe sa se umecteze pe limba si inghititi-le apoi cu putina apa. Apelati fara intarziere serviciul de ambulanta, Politia sau Pompierii, spuneti "criza cardiaca" si informati ca ati luat doua aspirine. Asezati-va pe un scaun sau un fotoliu si asteptati sa soseasca ajutorul solicitat.
>
> FITI VIGILENTI!
> Un cardiolog afirma ca daca fiecare dintre cei care primesc acest mesaj ar informa alte 10 persoane, o viata va fi, cu siguranta, salvata.
> EU MI-AM FACUT DATORIA!
>
> SPER CA SI DUMNEAVOASTRA VETI PROCEDA LA FEL!


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Februarie 2011, ora 11:27

De la: Muncitoru__Gheorghe, la data 2011-02-17 09:59:54Plecand de la adevarul ca fiecare popor are conducatorii pe care ii merita, rezulta ca nimic. Un popor de incompetenti, plangaciosi si "subventionati" n-are decat sa ramana incompetent, plangacios si "subventionat" adica dependent de veniturile de la stat.
Ideea este sa iti faci astfel viata incat sa nu depinzi de stat. Sa nu te intereseze ce face si ce zice. Cati dintre voi se pot lauda cu asta? In rest... Asteptati de la stat sa va dea. Aceeasi mentalitate paguboasa a personajelor din Caragiale. Conu' Leonida era si el de parere ca "de-aia e stat, sa dea!". Asteptati. O sa va dea.


alegindu-ti ca avatar " MUNCITORU..." esti in contradictie cu ce scrii ! si asa, ca o simpla curiozitate : in '89 , citi bani aveai tu pe CEC ca, daca-mi aduc bine aminte, salariile erau de asa natura calculate ca sa nu-ti ramina prea mult de la avans la chenzina ....nu de alta, dar ca sa nu te-mburghezesti si sa-ncepi a-ti dori si altceva ! ? ca atare, CITI ROMANI au putut sa puna de'o afacere ca sa devina independenti de stat, asa cum spui tu ?


9am123450

5 mesaje
Membru din: 25/08/2009
Postat pe: 17 Februarie 2011, ora 13:10

sa-i schimbe. dar poporul insusi e incompetent. se striga, se urla numai folosind violenta ci nu diplomatia. se dezbat probleme inca nesemnificative in raport cu problemele reale ale romaniei cum ar fi aia cu ""cum sa-i numim pe tigani""-ei deja avind o denumire . in loc sa fie realisti, practici si organizati, poporul roman si-a pierdut pina si gramul de demnitate ramas mi-e rusine ca sint roman

Raporteaza abuz de limbaj
alexecarmen99

4 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Oras: Buzau

Postat pe: 17 Februarie 2011, ora 23:49

S-AR PUTE FACE MULTE ,DAR MAFIA A PUS PUMNUL IN GURA ROMANULUI,NICI PE VOTURI NU MAI E SIGUR.DIN BUN SIMT ,DACA AU EDUCATIE SA PLECE SINGURI.POPORUL AR TREBUI SA NU MAI AIBA TEAMA DE NIMENI SI SA ALEAGA OAMENII COMPETENTI SI TOT SA ALEAGA PANA GASESTE CU ADEVARAT CE VREA.SUNT MULTI OAMENI EDUCATI,CU SUFLET SI CARE AR STI SA SCOATA TARA DIN CE ESTE,PANA ACESTIA NU ACTIONEAZA SA STARPEASCA CARACATITA CARE NE-A UCIS EFECTIV CA TARA,OMUL DE RAND NU POATE FACE MARE LUCRU.CINE IUBESTE TARA ASTA CARE O STIU CA CEA MAI FRUMOASA DIN LUME,CARE STIU CA OAMENII EI SUNT ALTRUISTI SI MUNCITORI,CU TRADITII UNICE,CU OAMENI EXTRAORDINARI IN TOATE DOMENIILE POSIBILE,ACESTIA TREBUIE SA SE UNEASCA SA FIE SCUT PT RESTUL POPULATIEI SI REPREZENTANTII LOR,CU ABILITATEA LOR SA TERMINE ACESTI ROZATORI CARE NU ADUC DECAT RAU OAMENILOR SI TARII ACESTEIA.PRECIZEZ CA NU MA INTERESEAZA PARTIDELE POLITICE,NU AM INCREDERE IN ACESTE CUMETRII DE 2 BANI, AM CREZUT IN REVOLUTIA DIN 89 SI ACUM SUNT EXTREM DE DEZAMACITA


MARIUS_UNGUREAN

9 mesaje
Membru din: 17/02/2011
Postat pe: 18 Februarie 2011, ora 00:49

De la: 9am209512, la data 2011-01-20 15:39:37Sã-i schimbe. Istoria României - mai veche sau mai nouã- a dovedit cã se poate. Calea urmatã e de discutat, un lucru este însã cert : Cineva trebuie sã plãteascã cãderea României în "groapa" istoriei din care vom ieºi mult mai greu decât am intrat.


groapaseadinceste tot mai mult!
ca sunteti batuti cu leuca in cap !

6. situsim | 17 Feb 2011 18:58
SUNTEM POPORUL CEL MAI BATUT DE SUS
AM OMORAT IN NUMELE LIBERTATII
NE-AM UCIS SUFLETUL
AM INJOSIT STALPII SOCIETATII
AU LOVIT PRESEDINTELE SI CEI CARE NE-AU CONDUS
BASESCU SI-A BATUT JOC DE ARMATA ISI BATE JOC IN CONTINUARE DE BISERICA
A ARUNCAT CU NOROI SI NIMENI NU A RIDICAT MANA SA OPREASCA JAFUL SI NECISNSTEA
NIMENI
NICI EU
NICI TU
NIMENI
SUNTEM CEI MAI DE RUSINE POPOR
STUDENTII STIU CA DIN 2008 L-AU PUPAT IN FUND PE BASE
STIU CAND ERA SA FIE SUSPENDAT
ERA SA IAU AMENDA PENTRU INJURII ADUSE PUTERII DE STAT
AM ZIS CA E HOT
SI
SI POLITIA CARE ACUM II PARE RAU DE CE A ALES
ERA SA MA AMENDEZE

ASTA E

ARMATA NU M-AI AVEM
FLACAII NU M-AI AJUNG BARBATII AJUNG NARCOMANI SI SE UMPLU DE ETNOBOTANICE
AM 31 DE ANI
AM FACUT ARMATA SI DE MULTE ORI PLANG DUPA ORDINEA SI DISCIPLINA DE ATUNCI
AM FACUT FACULTATEA SI AM STIUT SA MA ORGANIZEZ CA IN ARMATA
MA RUGAM IN BISERICA PENTRU SANATATEA SI PARINTII MEI
AM DISTRUS TOTTTULLL
PACAT

OARE O SA RIDICAM MANA
OARE O SA RIDICAM MANA
SI SA STRIGAM ODATA

PENTRU TOTDEAUNAAAAAAA
AJUNGEEEEEEEEEEEEE HOTILORRRRRRRRRRRR



Raporteaza abuz de limbaj
ca sunteti batuti cu leuca in cap ! 6. situsim | 17 Feb 2011 18:58 SUNTEM POPORUL CEL MAI BATUT DE SUS AM OMORAT IN NUMELE LIBERTATII NE-AM UCIS SUFLETUL AM INJOSIT STALPII SOCIETATII AU LOVIT PRESEDINTELE SI CEI CARE NE-AU CONDUS BASESCU SI-A BATUT JOC DE ARMATA ISI BATE JOC IN CONTINUARE DE BISERICA A ARUNCAT CU NOROI SI NIMENI NU A RIDICAT MANA SA OPREASCA JAFUL SI NECISNSTEA NIMENI NICI EU NICI TU NIMENI SUNTEM CEI MAI DE RUSINE POPOR STUDENTII STIU CA DIN 2008 L-AU PUPAT IN FUND PE BASE STIU CAND ERA SA FIE SUSPENDAT ERA SA IAU AMENDA PENTRU INJURII ADUSE PUTERII DE STAT AM ZIS CA E HOT SI SI POLITIA CARE ACUM II PARE RAU DE CE A ALES ERA SA MA AMENDEZE ASTA E ARMATA NU M-AI AVEM FLACAII NU M-AI AJUNG BARBATII AJUNG NARCOMANI SI SE UMPLU DE ETNOBOTANICE AM 31 DE ANI AM FACUT ARMATA SI DE MULTE ORI PLANG DUPA ORDINEA SI DISCIPLINA DE ATUNCI AM FACUT FACULTATEA SI AM STIUT SA MA ORGANIZEZ CA IN ARMATA MA RUGAM IN BISERICA PENTRU SANATATEA SI PARINTII MEI AM DISTRUS TOTTTULLL PACAT OARE O SA RIDICAM MANA OARE O SA RIDICAM MANA SI SA STRIGAM ODATA PENTRU TOTDEAUNAAAAAAA AJUNGEEEEEEEEEEEEE HOTILORRRRRRRRRRRR
vladidec

851 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Februarie 2011, ora 18:20

SA GANDIM !!!!

Dam vina pe unul sau pe altul si niciodata nu avansam. Traim,discutam,visam la ceea ce a fost ! UAAAA ! La viitor cine pana mea se gandeste ? E plina romania de discutii, de Forumuri ... cu aceleasi subiete "

COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !
COMUNISM,SEX,BASESCU,SARACII DE NOI !

alooooo .....vrem solutii, hai sa facem ceva impreuna, suntem cateva mii doar aici !!!!

P..A .... 99% DIN VOI SE CRED PREA DESTEPTI CA SA GANDEASCA !!! oare ce se va intampla astazi in "Mostenirea" ? ....

pentru cei 1% www.plr.orgdominus.ro ! macar unii incearca, ca la discutii ... sunteti primii !!


Astepti ca OAMENI MARI sa se nasca din partidele politice existente ? Daca nu, acorda-ne 2 minute din viata ta si vezi cum poti schimba totul ! >>www.plr.orgdominus.ro & www.orgdominus.ro
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Februarie 2011, ora 18:36

belgienii au protestat impotriva incompetentei guvernului lor, dezbracindu-se la lenjeria intima....dar acolo mai exista o societate civila cu o constiinta civica....la noi ....offf !

Raporteaza abuz de limbaj
buze

21 mesaje
Membru din: 8/03/2010
Postat pe: 19 Februarie 2011, ora 12:14

Sa plece din tara!

Raporteaza abuz de limbaj
9am178165

4580 mesaje
Membru din: 14/12/2009
Postat pe: 19 Februarie 2011, ora 13:12

De la: buze, la data 2011-02-19 12:14:26Sa plece din tara!


Eu zic ca, decat sa plece romanii mai bine sa-si expedieze presedintele nelegitim la inchisoare, adica acolo unde este locul unui criminal si talhar ca el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
vladidec

851 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Februarie 2011, ora 19:08

De la: 9am178165, la data 2011-02-19 13:12:14
De la: buze, la data 2011-02-19 12:14:26Sa plece din tara!


Eu zic ca, decat sa plece romanii mai bine sa-si expedieze presedintele nelegitim la inchisoare, adica acolo unde este locul unui criminal si talhar ca el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Da !!!!! si sa plece cu el toti cei care l-au votat !!!!!!!!!!! Si asa in doua mandate va ramane Romania pustie ! Nu de alta, dar urmatorul va avea aceeasi soarta ...

Raporteaza abuz de limbaj
Astepti ca OAMENI MARI sa se nasca din partidele politice existente ? Daca nu, acorda-ne 2 minute din viata ta si vezi cum poti schimba totul ! >>www.plr.orgdominus.ro & www.orgdominus.ro
dan1957

57 mesaje
Membru din: 13/12/2009
Postat pe: 21 Februarie 2011, ora 14:03

DACA NU-I POATE DA JOS, SA PLECE CAT MAI MULTI DIN TARA SI SA-I LASE PE CEI CARE I-AU ALES, SA SE CHINUIE CU EI.
NUMAI ASA POT VEDEA CAT COSTA O GALEATA SAU UN KIL DE ULEI PRIMITE CA MITA ELECTORALA.
APOI SA LE STEA-N GAT!

Raporteaza abuz de limbaj
rebel
9am179172

5 mesaje
Membru din: 20/12/2009
Postat pe: 21 Februarie 2011, ora 14:23

Scuzã-mã dacã nu am înþeles bine comentariul tãu.De ce sau mai bine zis ce crezi tu cã aspept eu de la stat... Aceastã atitudine nu ne ajutã sã fim uniþi dacã ne umilim reciproc.Nu vreau ºomaj sau ajutor social, nu vreau casã, cu alte cuvinte nu am vrut ºi nu vreau pomanã dar vreau ca acest stat sã fie condus de oameni competenþi profesional, cu moralitate fãrã patã care sã acþioneze în interesul tãrii mele iar pe noi românii sã nu ne sfideze toþi parveniþii.
Vreau ca statul sau mai bine zis cei care sunt plãtiþi din bani publici sã conducã ºi sã lucreze în sistem sã-ºi facã bine datoria.

Raporteaza abuz de limbaj
9am179172

5 mesaje
Membru din: 20/12/2009
Postat pe: 21 Februarie 2011, ora 14:45

Ai dreptate. Te întreb doar ce capacitate au acei oameni simpli ºi sãraci de a se informa ºi dea nu se mai lãsa amãgiþi. Ce sã voteze poporul în toatã bãlãceala aceasta în noroi a politicienilor, a modului în care sunt promovaþi ºi susþinuþi doar pentru propriile lor interese sau a celor de grup.
M-am sãturat de ceea ce inseamnã clasa noastrã politicã, de compromisurile pe care le-au fãcut, de faptul cã nici dupã 20 de ani de la cãderea lui Ceauºescu noi nu am gãsit nicio cale spre o directie mai bunã, spre un trai mai bun.
Politicienii au fost cei care au decis asupra privatizãrilor, asupra conducerii societãþilor cu capital de stat, in administraþie ºi acum vin sã ne spunã despre locuri de muncã, reformã a administratiei, invãþãmântului, sãnãtãþii etc.
În þara noastrã este tot mai greu sã traieºti dacã esti cinstit, modest si munceºti.E tot mai greu sã-þi creºti copiii ºi sã mai speri.

Nu stiu cum s-ar putea schimba ceva.
RUªINE ACELOR POLITICIENI CARE SUNT ATÂT DE IPOCRIÞI ÎNCÂT MAI CER VOTUL MEU.
Este dureros dar cred cã pe mine om de rînd nu mã mai reprezintã niniunul.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 12:41

De la: JEFUIT_DE_FESENEI, la data 2011-02-17 02:14:33
De la: 9am176931, la data 2011-02-16 20:28:16Pai sa stea si sa rabde cum facem acuma sau sa puna mana pe topoare si furci ca la 1907 si sa faca curatenie da totala sa nu mai ramana unu.Daca acuma s-ar trezi Vlad Tepes nu ar avea paduri sa taie ca sa faca tepe atati de multi spagari, smecheri si ticalosi sunt in tara asta.Eu unu as folosi metoda lui Stefan : As pune caii sa-i rupa in patru ,de ce sa tai padurile pe care deja unii le-au facut praf sa faca rost de cherestea la export.


UNU DIN JEFUITORII PADURILOR AM AUZIT CA-I ALIATUL PUTERII SI-L CHEAMA KERESTYOI ,care a ras,tuns,barbierit muntii Romaniei si a vanduto busteni cu trenul,vaporul,camionul si n-a patit nimic,e in parlament,paremise la putere.Dar nu numai el ,multi altii,el padurea,unii fabricile,altii vapoarele,vagoanele,locomotivele,sina de cale ferata,traversele,caii ferate,altii,bancile,titeiul,rafinariile,altii ,fabricile de ciment,combinatele de ingrasaminte,combinatele siderurgice,uzinele de utilaje grele,rulmenti,escavatoare,autobuze,camioane,tractoare si masini agricole,anvelope,fabricile de vagoane cfr,fabricile de locomotive,Craiova, etc.


Hai ca m-ai facut sa rad ...
Toate alea pe care le insiri aici erau candva, in urma cu 21 de ani, "averea intregului popor" sau "avutia nationala".
Dar piata era goala.
Frig in case dar padurile erau la locul lor (ma rog, atunci le jefuiau, dar mai cu mila, aia de la ocolul silvic ... ce boieri erau padurarii ... )
Cimentul, ca si carnea, era ieftin dar ... nu se gasea.
Nu se "gasea" mai nimic. Nici oua, nici carne, nici faianta, nici ce dracu' iti trebuia.
Ca sa cumperi un covor nenorocit, trebuia sa dai un porc la achizitii ... va mai amintiti ... ?
Casa nu prea puteai sa-ti faci, pentru ca n-aveai pamantul pe care s-o construiesti si nici materialele de constructie necesare.
Nici la gaze nu te puteai racorda cu una cu doua ...
Benzina ti se dadea in limita a 20 litri pe luna si trebuia sa circuli "cu sot sau fara sot" pe niste sosele jalnica pline de gropi sau plombe care introceau groapa cu fundu-n sus ...
Trenurile erau pline ochi si majoritatea calatorilor (ca si azi) mergeau "cu nasu".
Nici autobuzele nu erau mai goale. Si tot pe blat. Si niste rable ...
Faceam Canalul Dunare-Marea Neagra in loc de autostrazi ...
La televizor nu ne uitam ca n-aveam ce sa vedem. Adica vedeam aceleasi lucruri. Si cam tot pe aia care apar si azi la televizor. Doamna Hossu Longin facea niste emisiuni traznet cu "stima noastra si mandria" "omagiul conducatorului iubit" si alte asemenea. O profesionista. Poate d-aia nu ma uita acum la memorialul durerii ... ce sa cred, pe cine sa cred ... cand imi spune ce-mi spune o profesionista de talia ei ... ?
Nici tigari nu mai erau.
Disparuse si carpatiul fara si snagovul.
Dar, eram stapan in tara mea.
Eram stapan peste toate, dar nu aveam acces la mai nimic din ce imi doream.
Acum nu mai sunt stapan pe nimic, dar am tot ce-mi doresc si tot ce pot sa dobandesc prin munca mea. Nu-mi doresc prea multe ...
Sunt aceeasi oameni si la carma tarii si in jururl meu.
Doar ca au mai imbatranit si unii dintre ei au disparut natural ... cum o sa dispar si eu.
In fruntea tarii sunt copii celor de atunci si cei care ne vindeau, pe sub mana, toate cele la care ei aveau acces si noi, oamenii de rand, nu aveam.
Nu stiam ca marele violonist Voicu este tigan si nici ca are un baiat. Acum stiu. De ta-su imi placea. De fiul sau nu ! Il vad pe Serghei Mizil pe la televiziuni povestind cate ceva ...
Copii sefilor nostrii vor fi sefii copiilor nostrii... zice cineva.
De ce-o fi iesit lumea pe strazi in 89 daca le era atat de bine oamenilor ?
Nimeni nu pare sa-si mai aduca aminte.
Azi ne e rau, zic unii, pe la televiziuni, din sculare in culcare ...
Toti sunt milionari in euro.
N-am vazut nici un sarac la televizor.
Numai fosti abonati la demnitati, dornici sa revina la jaf.
Si gem de mila saracilor.
Saraci pe care i-au facut chiar ei, in decursul timpului.
Si-i fac si cei de acum...
Dar despre ce au facut ei, nu mai pomenesc, numai ce se intampla azi e important pentru ei.
Nimeni nu-l intreaba pe Ponta ce mai cauta Nastase in PSD dupa ce-a vandut PETROMUL si BCR-ul, surse imense de bani la bugetul de stat ...
Nici pe Antonescu despre cum a instrainat Tariceanu rezervele din Marea Neagra de petrol si gaze, inainte chiar de a fi dobandite de statul roman ...
Nici pe Bela despre cherestea....
Acum e la moda dosarul flota si casa din Mihaileanu ...
Celelalte s-au uitat.

Ce trebuie sa faca un popor cand are conducatori incompetenti ?
Sa se implice, sa mearga la vot, sa refuze mita electorala, sa judece fiecare, sa isi caute un lider care le reprezinta interesele si care este cinstit.
Dar, astea-s vorbe ...
A, si sa nu mai munceasca pe degeaba...
Sa nu mai accepte ca el sa plateasca taxe si impozite si altii sa nu plateasca.
Sa nu mai caute "sa se descurce" sa corupa functionarii publici pentru a-si atinge interesele proprii in dauna celor comune ...
E foarte interesant ca un popor ortodox este atat de tolerant, atat de corupt.
Ca si in politica si in credinta, romanul una zice si alta face.
Ne trebuie alt popor ...


Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
9am243736

2704 mesaje
Membru din: 19/11/2010
Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 13:35

De la: Silviu, la data 2011-02-24 12:41:22
De la: JEFUIT_DE_FESENEI, la data 2011-02-17 02:14:33
De la: 9am176931, la data 2011-02-16 20:28:16Pai sa stea si sa rabde cum facem acuma sau sa puna mana pe topoare si furci ca la 1907 si sa faca curatenie da totala sa nu mai ramana unu.Daca acuma s-ar trezi Vlad Tepes nu ar avea paduri sa taie ca sa faca tepe atati de multi spagari, smecheri si ticalosi sunt in tara asta.Eu unu as folosi metoda lui Stefan : As pune caii sa-i rupa in patru ,de ce sa tai padurile pe care deja unii le-au facut praf sa faca rost de cherestea la export.


UNU DIN JEFUITORII PADURILOR AM AUZIT CA-I ALIATUL PUTERII SI-L CHEAMA KERESTYOI ,care a ras,tuns,barbierit muntii Romaniei si a vanduto busteni cu trenul,vaporul,camionul si n-a patit nimic,e in parlament,paremise la putere.Dar nu numai el ,multi altii,el padurea,unii fabricile,altii vapoarele,vagoanele,locomotivele,sina de cale ferata,traversele,caii ferate,altii,bancile,titeiul,rafinariile,altii ,fabricile de ciment,combinatele de ingrasaminte,combinatele siderurgice,uzinele de utilaje grele,rulmenti,escavatoare,autobuze,camioane,tractoare si masini agricole,anvelope,fabricile de vagoane cfr,fabricile de locomotive,Craiova, etc.


Hai ca m-ai facut sa rad ...
Toate alea pe care le insiri aici erau candva, in urma cu 21 de ani, "averea intregului popor" sau "avutia nationala".
Dar piata era goala.
Frig in case dar padurile erau la locul lor (ma rog, atunci le jefuiau, dar mai cu mila, aia de la ocolul silvic ... ce boieri erau padurarii ... )
Cimentul, ca si carnea, era ieftin dar ... nu se gasea.
Nu se "gasea" mai nimic. Nici oua, nici carne, nici faianta, nici ce dracu' iti trebuia.
Ca sa cumperi un covor nenorocit, trebuia sa dai un porc la achizitii ... va mai amintiti ... ?
Casa nu prea puteai sa-ti faci, pentru ca n-aveai pamantul pe care s-o construiesti si nici materialele de constructie necesare.
Nici la gaze nu te puteai racorda cu una cu doua ...
Benzina ti se dadea in limita a 20 litri pe luna si trebuia sa circuli "cu sot sau fara sot" pe niste sosele jalnica pline de gropi sau plombe care introceau groapa cu fundu-n sus ...
Trenurile erau pline ochi si majoritatea calatorilor (ca si azi) mergeau "cu nasu".
Nici autobuzele nu erau mai goale. Si tot pe blat. Si niste rable ...
Faceam Canalul Dunare-Marea Neagra in loc de autostrazi ...
La televizor nu ne uitam ca n-aveam ce sa vedem. Adica vedeam aceleasi lucruri. Si cam tot pe aia care apar si azi la televizor. Doamna Hossu Longin facea niste emisiuni traznet cu "stima noastra si mandria" "omagiul conducatorului iubit" si alte asemenea. O profesionista. Poate d-aia nu ma uita acum la memorialul durerii ... ce sa cred, pe cine sa cred ... cand imi spune ce-mi spune o profesionista de talia ei ... ?
Nici tigari nu mai erau.
Disparuse si carpatiul fara si snagovul.
Dar, eram stapan in tara mea.
Eram stapan peste toate, dar nu aveam acces la mai nimic din ce imi doream.
Acum nu mai sunt stapan pe nimic, dar am tot ce-mi doresc si tot ce pot sa dobandesc prin munca mea. Nu-mi doresc prea multe ...
Sunt aceeasi oameni si la carma tarii si in jururl meu.
Doar ca au mai imbatranit si unii dintre ei au disparut natural ... cum o sa dispar si eu.
In fruntea tarii sunt copii celor de atunci si cei care ne vindeau, pe sub mana, toate cele la care ei aveau acces si noi, oamenii de rand, nu aveam.
Nu stiam ca marele violonist Voicu este tigan si nici ca are un baiat. Acum stiu. De ta-su imi placea. De fiul sau nu ! Il vad pe Serghei Mizil pe la televiziuni povestind cate ceva ...
Copii sefilor nostrii vor fi sefii copiilor nostrii... zice cineva.
De ce-o fi iesit lumea pe strazi in 89 daca le era atat de bine oamenilor ?
Nimeni nu pare sa-si mai aduca aminte.
Azi ne e rau, zic unii, pe la televiziuni, din sculare in culcare ...
Toti sunt milionari in euro.
N-am vazut nici un sarac la televizor.
Numai fosti abonati la demnitati, dornici sa revina la jaf.
Si gem de mila saracilor.
Saraci pe care i-au facut chiar ei, in decursul timpului.
Si-i fac si cei de acum...
Dar despre ce au facut ei, nu mai pomenesc, numai ce se intampla azi e important pentru ei.
Nimeni nu-l intreaba pe Ponta ce mai cauta Nastase in PSD dupa ce-a vandut PETROMUL si BCR-ul, surse imense de bani la bugetul de stat ...
Nici pe Antonescu despre cum a instrainat Tariceanu rezervele din Marea Neagra de petrol si gaze, inainte chiar de a fi dobandite de statul roman ...
Nici pe Bela despre cherestea....
Acum e la moda dosarul flota si casa din Mihaileanu ...
Celelalte s-au uitat.

Ce trebuie sa faca un popor cand are conducatori incompetenti ?
Sa se implice, sa mearga la vot, sa refuze mita electorala, sa judece fiecare, sa isi caute un lider care le reprezinta interesele si care este cinstit.
Dar, astea-s vorbe ...
A, si sa nu mai munceasca pe degeaba...
Sa nu mai accepte ca el sa plateasca taxe si impozite si altii sa nu plateasca.
Sa nu mai caute "sa se descurce" sa corupa functionarii publici pentru a-si atinge interesele proprii in dauna celor comune ...
E foarte interesant ca un popor ortodox este atat de tolerant, atat de corupt.
Ca si in politica si in credinta, romanul una zice si alta face.
Ne trebuie alt popor ...




Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 14:27

De la: gabigabi, la data 2011-02-18 18:36:05belgienii au protestat impotriva incompetentei guvernului lor, dezbracindu-se la lenjeria intima....dar acolo mai exista o societate civila cu o constiinta civica....la noi ....offf !


Ai chef sa te dezbraci in public, mamaita ?
Nu ti-e mila deloc de cei din jurul tau ?
In Belgia crezi ca s-a dezbracat oricine a vrut ?

Cine nu te lasa sa te despoi in piata publica, iubito ?
Ia, da-ne un exemplu practic sa ne arati noua, astia mai "necivici" cum se face !
Sa nu uiti sa-ti iei slipul de blana, ca trage ...

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
9am037484

11 mesaje
Membru din: 25/04/2009
Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 14:37

Sa munceasca mai bine, sa fie mai serios, sa mai citeasca, sa isi trimita copiii la scoala, sa se spele mai mult, sa nu mai piarda zilele la TV, daca sunt pensionari sa mearga la tara sa mai lucreze cate ceva, sa nu mai consume atatea medicamente, sa faca mai multa miscare, etc.

Raporteaza abuz de limbaj
silver_friday

3 mesaje
Membru din: 24/02/2011
Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 14:49

De la: OSTASUL, la data 2011-01-13 18:58:55Exista solutie ?

Solutia consta in promovarea pe criterii politice a unor neispraviti corupti care prin colectarea de spaga sa alimenteze centrul PDL.

Raporteaza abuz de limbaj
9am243736

2704 mesaje
Membru din: 19/11/2010
Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 14:53

De la: silver_friday, la data 2011-02-24 14:49:54
De la: OSTASUL, la data 2011-01-13 18:58:55Exista solutie ?

Solutia consta in promovarea pe criterii politice a unor neispraviti corupti care prin colectarea de spaga sa alimenteze centrul PDL.


lasa ca ii aresteaza pastia, sa nu moara usl-ul de foame...
boii tot la jug raman...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

976 mesaje
Membru din: 6/11/2010
Oras: Brasov

Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 14:57

De la: Silviu, la data 2011-02-24 14:27:05
De la: gabigabi, la data 2011-02-18 18:36:05belgienii au protestat impotriva incompetentei guvernului lor, dezbracindu-se la lenjeria intima....dar acolo mai exista o societate civila cu o constiinta civica....la noi ....offf !


Ai chef sa te dezbraci in public, mamaita ?
Nu ti-e mila deloc de cei din jurul tau ?
In Belgia crezi ca s-a dezbracat oricine a vrut ?

Cine nu te lasa sa te despoi in piata publica, iubito ?
Ia, da-ne un exemplu practic sa ne arati noua, astia mai "necivici" cum se face !
Sa nu uiti sa-ti iei slipul de blana, ca trage ...






Deci tin sa te anunt ca aici frateee, mi-a dat cafeaua pe nas !!!!
O sa trebuiasca sa ii cumpar lu colegu` o camesa noo !!


Raporteaza abuz de limbaj
Jules Verne....
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 15:09

De la: Silviu, la data 2011-02-24 14:27:05
De la: gabigabi, la data 2011-02-18 18:36:05belgienii au protestat impotriva incompetentei guvernului lor, dezbracindu-se la lenjeria intima....dar acolo mai exista o societate civila cu o constiinta civica....la noi ....offf !


Ai chef sa te dezbraci in public, mamaita ?
Nu ti-e mila deloc de cei din jurul tau ?
In Belgia crezi ca s-a dezbracat oricine a vrut ?

Cine nu te lasa sa te despoi in piata publica, iubito ?
Ia, da-ne un exemplu practic sa ne arati noua, astia mai "necivici" cum se face !
Sa nu uiti sa-ti iei slipul de blana, ca trage ...


P.S. pot sa-ti raspund ceva mai golaneste si sa nu te superi ? apropo de slipul de blana, vezi ca s-au inventat si chilotii cu cofraj ptr. oua !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Februarie 2011, ora 15:10

De la: revenitu, la data 2011-02-24 14:57:06
De la: Silviu, la data 2011-02-24 14:27:05
De la: gabigabi, la data 2011-02-18 18:36:05belgienii au protestat impotriva incompetentei guvernului lor, dezbracindu-se la lenjeria intima....dar acolo mai exista o societate civila cu o constiinta civica....la noi ....offf !


Ai chef sa te dezbraci in public, mamaita ?
Nu ti-e mila deloc de cei din jurul tau ?
In Belgia crezi ca s-a dezbracat oricine a vrut ?

Cine nu te lasa sa te despoi in piata publica, iubito ?
Ia, da-ne un exemplu practic sa ne arati noua, astia mai "necivici" cum se face !
Sa nu uiti sa-ti iei slipul de blana, ca trage ...






Deci tin sa te anunt ca aici frateee, mi-a dat cafeaua pe nas !!!!
O sa trebuiasca sa ii cumpar lu colegu` o camesa noo !!



....iese cu vanish ! ....ce e al lui, e al lui !

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului CE TREBUIE SAFACA UN POPOR CIND ARE CONDUCATORI INCOMPETENTI
Mergi la: