back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Fiat albea...o masina mai buna ca loganul?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
gm_marius87

39 mesaje
Membru din: 23/03/2009
Postat pe: 23 August 2009, ora 13:42

Cum circulam prin tara, am inceput sa vad cam des o masina...Fiat Albea, asa ca m-am pus sa verific ce-i cu masina asta. Ii o concurenta la Dacia Logan. Dar intrebarea mea ii: Se merita sa-ti cumperi Fiat Albea in locul unui Logan?


Fosta membra 9am.ro

37 mesaje
Membru din: 9/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 02:11

Am si eu aceeasi curiozitate, doresc sa cumpar o masina pt tatal meu.. Albea, totusi, mi se pare o masina destul de plictisitoare la interior, pe cand Loganul e simplu, fiabil si destul de bine construit..

Raporteaza abuz de limbaj
ghostica

3 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Timisoara

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 02:52

cine ti-a zis tie ca loganu e masina fiabila? nici nu se poate compara albea cu loganu// sincer alege albea!

Raporteaza abuz de limbaj
Tomi_sotto

24 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 03:10

Logan e clar mai jos decat un Fiat din punct de vedere calitativ. Nu am inteles o chestie totusi. Mai exista Fiat Albea de vanzare, avand in vedere ca pe site-ul oficial din Italia n-am gasit modelul? .

Raporteaza abuz de limbaj
9am068239

1 mesaj
Membru din: 8/09/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 03:32

...eu unu sunt de 5 ani in italia si cat de cat am colindat de la milano-vibo valencia iar in momentul de fata am ajuns la venetia dar sincer nu am vazut Fiat Albea...un coleg de munca si a luat in tara dar..........

Raporteaza abuz de limbaj
sorynnmb06

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 06:29

Nu veti gasi Fiat Albea pe site-ul oficial din Italia pentru ca aceasta masina este fabricata in Turcia.Tot in Turcia se fabrica si Fiat Linea,acestea doua plus Renaul Clio Symbol sunt masini facute pentru piata estica ,deci nu le veti gasi in occident nici in show room nici pe strada


titynek

2 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 08:40

Conduc un Fiat Albea de 1.2 din 2005 si pana in prezent sunt mai mult decat multumit de masina.Pentru familie este ok cu un spatiu interior suficient,partbagaj un pic mai mare ca la Logan si un consum mixt de 5,3/100.Chiar daca e de 1,2 are nerv si te descurci in orice situatie.Parerea mea este ca e un pic deasupra Loganului chiar daca este construita in Turcia pentru clasa ei este un lucru de calitate.In prezent am impresia ca nu se mai fac modele cu motor de 1,2,dar si cele de 1,4 sunt ok.Pentru cine vrea mai mult este liber sa aleaga.....punga da tonul !!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Maximillian

3 mesaje
Membru din: 11/06/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 09:53

Sunt curios daca nu ar fi mai rentabil o Skoda Fabia cu motor de 1.2 mpi.Calitatea finisajelor si a masinii mi se pare superioara comparativ cu Fiat Albea,incoparabil cu Logan(chiar daca este full).Am o Skoda fabia combi si sunt foarte multumit de ea.Consumul mix este de 6.Motorul este supraturat ceea ce permite un mers foarte sportiv si face fata oricarei incercari.

Raporteaza abuz de limbaj
Maximillian
Fosta membra 9am.ro

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 10:11

pentru romania recomand logan

Raporteaza abuz de limbaj
dan_xsb

10 mesaje
Membru din: 25/01/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 10:34

alege loganul arata mult mai bine mai ales logan2,decat albea.
este si un produs made in romania,si cred ca e mai bun ca linea la toate categoriile poate mai putin la consum.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Resita

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 11:10

De la: dan_xsb, la data 2009-09-13 10:34:50alege loganul arata mult mai bine mai ales logan2,decat albea.
este si un produs made in romania,si cred ca e mai bun ca linea la toate categoriile poate mai putin la consum.
rudy2007--- da,sunt de aceeasi parere,in sensul ca un logan de 1,5 DCI/cu o putere de 85 CP[turbo diesel] este cea mai buna alegere pentru "bani putini vs masina noua cu toate dotarile incluse];poti sa cari si o rulota dupa masina;sau daca nu vrea diesel ,varianta 1,6MPI/105 CP/16 VALVE

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 11:14

ambele sunt ca niste cutii, bune pentru transportat marfuri si persoane, deci ambele sunt cam uratele..

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Resita

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 11:17

De la: rudy2007, la data 2009-09-13 11:10:55
De la: dan_xsb, la data 2009-09-13 10:34:50alege loganul arata mult mai bine mai ales logan2,decat albea.
este si un produs made in romania,si cred ca e mai bun ca linea la toate categoriile poate mai putin la consum.
rudy2007--- da,sunt de aceeasi parere,in sensul ca un logan de 1,5 DCI/cu o putere de 85 CP[turbo diesel] este cea mai buna alegere pentru "bani putini vs masina noua cu toate dotarile incluse];poti sa cari si o rulota dupa masina;sau daca nu vrea diesel ,varianta 1,6MPI/105 CP/16 VALVE
apropo,de vreo 3 ani conduc un 1,6 MPI/8VALVE si un pic consumul e "cam mare",in oras,undeva la 7,7litri/100km, dar la ceea ce iti ofera nu e chiar asa de scumpa,ca si o masina full/nou-nouta!daca as fi avut money mai multi,mi-as fi luat o skoda superb cu motor de 1,9 TDI/FULL

Raporteaza abuz de limbaj
9am10269

4 mesaje
Membru din: 15/03/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 11:41

este f. adevarat ca albea, linea si clio simbol sunt facute in turcia NUMAI pt EST, in occident nu se vand fiind proaste. Dar loganul se vinde binisor in vest. Bineinteles ca aici este vorba de masini pana in 10 000 euro si la clasa ei loganul e cea mai vanduta marca cel putin in Germania. Si daca si nemtii considera ca loganul are cel mai bun raport pret/calitate la clasa ei,eu cred ca raspunsul e LOGAN. Linea intra la alta categorie,alaturi de megan, octavia, vectra,passat,etc Sfatul meu e Logan, si varianta diesel e super.

Raporteaza abuz de limbaj
domnul_jan

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 11:43

Sfat de la posesor de Albea: dak vrei sa iti iei Albea in rate iti recomand logan (ratele la Albea suntmai mari, in special la leasing). Si din punctul de vedere al pretului pieselor de schimb si al service-ului iti recomand tot logan (astia de la reprezentanta FIAT te vor taxa f f mult si habar nu au pe ce lume sunt - probat de mine).
Din punct de vedere al calitatii, fiabilitatii, consumului si practicalitatii iti recomand Albea cu caldura. La capitolele acestea e net superioara loganului.

Alegerea iti apartine. Mult noroc.

Raporteaza abuz de limbaj
9am091422

3 mesaje
Membru din: 4/07/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 11:50

Am un logan 1,4 pe benzina si sunt multumit de ea. La Fiat suspensia e mult mai rigida, forma parca e derivata din alte modele si nu cred ca va intra cineva cu Albea pe unde am intrat eu cu Loganul. Garda mare de la sol e cel mai mare avantaj pentru Romania, iar intretinerea e relativ ieftina - maxim 3oo RON pe an afara de benzina. Motorul e cam flamand 7,9 litri/100 km consum curent in oras dar nu poti avea chiar totul. Daca as cumpara o noua masina as opta tot pentru Dacia. Poate un Sandero Stepway.

Raporteaza abuz de limbaj
9am105914

2 mesaje
Membru din: 29/10/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 13:59

ALBEA ESTE CEA MAI URATA MASINA DIN LUME ALATURI DE PEUGEOT 206 SEDAN! ATAT. DACA NU ESTI DE ACORD CU MSJ MEU ESTI CEL PUTIN CRETIN.


TheNecromancerE

4 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 14:01

Lasati dubiile deoparte. Pot spune ca pana acum am condus cam orice din lumea auto, mai putin exotice. Loganul e mult mai placut la condus, e mai rigida, raspunde mai frumos la comenzi, chiar e reusita. simti puterea chiar daca e micuta pt dimensiunile ei pe toata plaja de turatii, lin, ai impresia ca poate mai mult decat in realitate, are o caroserie mai stabila si suspenii f reusite,deci pt oricine sta in dubii lasati Albeea deoparte. Adevarat e ca Fiat nu are imagine in Romania, dar face masini bunicele, placute la condus exceptand Albea si din pacate si Linea(vroiam sa-mi cumpar). Pt a fi ieftine le-a pus un motor mic 1.3 cu turbo care e f dinamic si are putere la turatie maxima, dar suntem romani totusi si nu schimbam vitezele la 7000 rpm.In rest mai putin fiabile decat Logan, arata superb asta-i avantajul dar nu uitati ca Renault mai nou face masinile cu cele mai bune scoruri ENcap si Lognul are ceva din creierul francezilor in proiect. Bafta si faceti alegerea buna.

Raporteaza abuz de limbaj
adrian7777

10 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Bacau

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 14:29

Eu am ca avut masina de servici o Dacia Loagan 1.5dci E3. Am facut cu ea in 2 ani 110.000 km si nu am schimbat la ea decat becurile de la faruri si bieletele de la directie, caci multunita drumurilor din Romania nu prea ai de ales.
Aceasta masina, fiindca lucrez in telecomunicatii, a urcat si coborat cam prin toate dealurile si vaile din Romania si sincer sunt mai mult decat multumit decat ea, nu mi-e teama sa ma bazez pe ea, nu se compara cu un 4x4 dar se descurca destul de bine si pe drumuri mai putin practicabile.
Recunosc ca nu e cea mai frumoasa masina, sau confortabila, dar dupa 110.000km pe care i-a parcurs fara probleme ii contraczic pe toti cei care spun despre Logan ca e o masina proasta. Prosti sunt cei care le conduc, nu masina.
Am vazut un impact frontal dintre un BMW 325 si un Logan, m-as fi simtit mai bine in Logan decat in acel BMW.

Raporteaza abuz de limbaj
the_real_pako

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 14:37

fiat-ul e o masina buna din toate punctele de vedere, asemeni si peugeot-ul. am "n" prieteni care au si conduc aproape zi de zi logan si sincer..e o masina proasta. seamana cu o cutie de chibrite...nu prezinta siguranta dar ma rog...gusturile nu se discuta, fiecare cu alegerea lui



PS: D.A.C.I.A = Daca ai cap, iati alta

Raporteaza abuz de limbaj
Dragos

2 mesaje
Membru din: 31/08/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 14:50

dintre fiat si logan te sfatuiesc sa alegi o masina nemteasca;incearca o skoda;e ceheasca dar are motor nemtesc;bafta

Raporteaza abuz de limbaj
9am16421

1 mesaj
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 15:33

logan nu este o masina parerea mea.nici cu o caruta nu o pot compara nici nu se compara fiatul cu loganul din toate punctele de vedere iti spune un cunoscator care a muncit in domeniu


sotto036177

16 mesaje
Membru din: 30/06/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 16:22

Am un logan 1,5 dci-mcv de cca 2 ani.Nu am avut probleme cu el si sunt foarte multumit.Este adevarat ca nu are interiorul unei masini construite in germania insa vreau sa va spun ca motorul este de megane iar dupa o setare a parametrilor calculatorului poti foarte usor sa-l aduci la 115 cp asa cum am facut eu.in aceste conditii sunt putine masini care ii mai fac fata la drum si in special la demarajele necesare depasirilor.am colindat toata europa cu el si am ajuns sa ating si viteza de 200 km/h fara prea mari dureri de cap datorita cutiei de renault megane.constant in tara acolo unde pot alerg cu 160-170 km/h.totodata are si o stabilitate foarte buna deoarece distanta intre punti este mai mare cu cca.36 cm decat la cel normal ceea ce ii comfera o coborare a centrului de greutate a masinii si o crestere a stabilitatii in viraje.este comparabil cu un pasat break.deci pentru doritori le recomand mcv-ul.consumul in aceste conditii la drum intins este de cca.6.2 l/100km la o viteza medie de 150-170 km/h.

Raporteaza abuz de limbaj
sorin_badea_tgv

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 17:11

intrebare . ce masina conduci ?

Raporteaza abuz de limbaj
sorin_badea_tgv

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 17:17

as fi curios care este masina ta personala, pt ca cunosc multi tarani care zic ca nu ar cumpara un logan dar ai nu au bani nici pentru o intrare la un wc public.

si am logan ca sa nu intelegi gresit

Raporteaza abuz de limbaj
sorin_badea_tgv

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 17:20

spune-mi la cati km ai vazut un logan
eu am prieten cu taxi si are 382.000 pe gaz cum zic unii
deci chetia cu masina nemteasca e depasita sincer

Raporteaza abuz de limbaj
ilegal4u

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 18:53

Fiatul Albea in germania nu a trecut de testele de siguranta astfel nu exista nici un model acolo.Plus ca au cam facut rabat la calitate fiatul in ultimul timp multe persoane s'au plans d ele.Dar nah si ieftin si d calitate mai greu.Parerea mea e sa ramai la logan.

Raporteaza abuz de limbaj
colarin

2 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Constanta

Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 19:49

tovarasi,eu am logan de 1,4mpi luat in ianuarie 2007,am vreo 76000 de km cu ea pana acuma si subscriu si eu la ideea cu nemtii:daca ei cumpara in draci Logan si fiind si poporul cu super masini la alegere tip:WV,skoda,audi,porsche etc pe care le iei la mana a doua la pretul unui Logan nou si-au pierdut mintile subit sau sunt poporul pragmatic pe care il stim?apoi mai este o chestie la mijloc:,,CEA MAI BUNA MASINA E AIA PE CARE TI-O PERMITI''!!pt ca si eu as fi vrut ceva cu mai putin plastic la interior dar acum privind in urma la revizii am cheltuit la toate(5 revizii-25 milioane) cat altii intr-una singura pana la 75000 de km...dar e adevarat atunci cand o sa-mi permit o alta masina cu mai multe gadgeturi pe ea ,piele,cutie automata,comenzi pe volan,pilot nu o sa ma uit la bani...dar cum traiesc in Romania si sunt una din,,generatiile de sacrificiu,, cred ca tot Logan o sa fie urmatoarea masina care pt. banii care i-am dat (adica o sa-i dau: 8400 de euro in rate,timp de 10 ani)..una peste alta viata te invata la ce o sa te opresti atunci cand te uiti in buzunare si calculezi cat costa masina prima data,revizii,consum,piese de schimb,cati ani ai garantie,daca service-urile sunt profesioniste adica stiu ce fac o sa stii cu siguranta la ce o sa te opresti..eu unul am stiut ca atata imi permit chiar si dupa ce am trait dezamagirea de a-mi cadea caseta de directie dupa primele 2 luni de cand luasem masina apoi n-am mai avut nicio problema si oricum am 3 ani garantie la masina asa ca fie ce o sa fie pana la capat oarecum sunt destul de multumit !!!!...si apropo de revizii:daca sunati la alte service-uri Dacia din jurul judetului vostru la orase mari mai ales s-ar putea sa aveti surprize placute la preturi(constantenii de exemplu merg toti la Tulcea ca e mai ieftin cu pana la 40%)!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
ekp2007e

2 mesaje
Membru din: 13/09/2009
Postat pe: 13 Septembrie 2009, ora 23:05

albea e buna loganu la fel cred ca e bn dar ce ma fac cu linea ca o am de aproape 2 ani si troncane ca dracu pe la amortizoare partea din fata garantie la trenul de rulare numai am ca am depasit 45 de mii de km si eu am 70 de mii km .arata linea bn dar troncane frate e belea ..... daca ai linea zimi si mie cum e pa mersi

Raporteaza abuz de limbaj
9am108929

5 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 14 Septembrie 2009, ora 08:53

loganul este mult mai fiabil decat fiatul si parerea mea este k arata mai bine si la interior si la exterior decat acesta!!!!!!!!!!!


Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Fiat Albea...O masina mai buna ca Loganul?
Mergi la: