back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cafenea cu aroma virtuala

 


 
Pagini: << 2274 2275 2276 2277 2278 2279 2280 2281 2282 2283 >> Sari la pagina:
 
giovausaro

4610 mesaje
Membru din: 21/09/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Octombrie 2014, ora 22:59

De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-15 10:33:34ïżœtefan Moiïżœanu, 33 de ani, un inginer romïżœn, proprietarul unei firme cu 120 de angajaïżœi, a publicat pe blogul sïżœu o scrisoare ïżœn care anunïżœïżœ cïżœ nu mai poate sta ïżœn Romïżœnia. Este dezamïżœgit ïżœi umilit de sistem. Scrisoarea este una de dragoste ïżœi de despïżœrïżœire.

Iatïżœ postarea, intitulatïżœ "Itïżœs not you, itïżœs me"

"Nu mai merge. Tot am ïżœncercat, am crezut cïżœ pot, dar am obosit. Vreau sïżœ ne despïżœrïżœim. Eïżœti o ïżœara minunatïżœ ïżœi sunt convins cïżœ ïżœntr-o zi vei face un alt cetïżœïżœean foarte fericit. Dar eu trebuie sïżœ plec pïżœnïżœ nu ïżœmi pierd minïżœile. Acum, la sfïżœrïżœit, ïżœmi e greu sïżœ spun dacïżœ te-am iubit vreodatïżœ.

Nu ïżœtiu de ce am fost atïżœt de convins cïżœ da, dar am crescut alïżœturi de ïżœine ïżœi nu mi-am imaginat cum aïżœ putea existïżœ ïżœn afarïżœ ta. Cele mai frumoase momente din viaïżœïżœ le-am avut alïżœturi de tine. Mare parte din ce sunt acum, cu bune ïżœi rele, e aïżœa datoritïżœ ïżœie. Dar ïżœi cele mai abisale clipe ale disperïżœrii le-am aflat tot de la tine.

Cïżœnd eram la ïżœcoalïżœ ïżœi-am adus primele jigniri. Am pus la ïżœndoialïżœ calitatea dascïżœlilor tïżœi. Am trecut cu 10 la Romïżœnïżœ nïżœscocind citate din Tudor Vianu ïżœi alïżœii ïżœi niciunul din ei nu a avut tupeul sïżœ spunïżœ cïżœ sunt inventate, de teamïżœ sïżœ nu se facïżœ de ruïżœine cïżœ nu l-au citit niciodatïżœ. Le-am spus eu. Am avut curajul sïżœ ïżœi spun profesoarei de chimie cïżœ e psihopatïżœ ïżœi sïżœ ïżœmi susïżœin cauza ïżœn faïżœa inspectoratului.

ïżœn facultate le-am spus profesorilor cïżœ eu nu am venit la facultatea de Microsoft ïżœi Oracle ïżœi cïżœ nu voi fi pïżœrtaïżœ la ïżœmenurile lor. Ai ïżœncercat sïżœ mïżœ scoïżœi din sistem pe toate cïżœile ïżœi sïżœ mïżœ pui jos cu alïżœi ïżœnvinïżœi dar am reuïżœit de fiecare data sïżœ rezist. ïżœi nu te ïżœnïżœelegeam de ce erai atïżœt de ïżœnverïżœunatïżœ ïżœmpotrivïżœ unui tïżœnïżœr ce doreïżœte sïżœ fie mai bun pentru a produce pentru tine.

Mai ïżœii minte cïżœnd eram student ïżœi mi-am fïżœcut prima firmïżœ? Facturasem 6 milioane lei vechi. Prima mea facturïżœ, scrisïżœ pe genunchi la un client care se amuza uitïżœndu-se la mine cu ïżœncerc sïżœ calculez TVA-ul. ïżœn douïżœ sïżœptïżœmïżœni mi-ai trimis Gardïżœ Financiarïżœ care m-a amendat cu 50 milioane lei vechi pentru cïżœ nu trecusem numïżœrul contractului pe facturïżœ. Le-am spus celor de la Gardïżœ cïżœ nu am, cïżœ abia am facturat 6 milioane. Mi-au spus cïżœ lasïżœ, ai pïżœrinïżœi, rude, eïżœti tïżœnïżœr.

Dar cïżœnd am hotïżœrïżœt sïżœ ïżœmi declar dragostea pentru tine ïżœi sïżœ cumpïżœr cu muncïżœ mea o bucatïżœ din tine? Cïżœnd am fïżœcut primul credit sïżœ iau un teren, sïżœ fac o casïżœ unde sïżœ muncesc pentru a prospera cïżœ parte din tine ïżœi unde sïżœ mor pentru a mïżœ ïżœntoarce ïżœn pïżœmïżœntul tïżœu. Mai ïżœii minte cum m-ai batjocorit prin cei de la cadastru care mi-au spus cïżœ nu e problema lor cïżœ sunt greïżœite planurile ïżœi cïżœ un sfert din teren e ïżœn ïżœosea. Pierderea mea, ofranda ta.

ïżœtii tu oare cïżœte zile am pierdut ïżœn templele tale cu ghiïżœee? Am ïżœnvïżœïżœat ïżœn ele umilinïżœïżœ ïżœn toate declinïżœrile ei ïżœi tot nu am fost demn de tine, tot arogant am rïżœmas.

ïżœtii tu oare cïżœ mi-am petrecut peste 5000 de ore conducïżœnd? ïżœtii tu cïżœ era sïżœ mor ïżœntr-un accident? ïżœi toate pentru cïżœ nu poïżœi construi drumuri ïżœi cïżœi ferate, ïżœtii doar sïżœ le desenezi ca un retardat pe ïżœerveïżœele.

Am muncit cu bucuria ïżœi energia pe care numai tinereïżœea ïżœi-o dau, ïżœi pentru cïżœ am avut cap ïżœi mïżœini dibace am produs cïżœt pentru a hrïżœni cei 121 de fii ai tïżœi ce mi-au fost angajaïżœi ïżœn anii ïżœtia. ïżœi din banii pe care i-am fïżœcut vïżœnzïżœnd roadele muncii mele ïżœi-am pus lunar pe masïżœ o parte frumuïżœicïżœ. I-ai luat de fiecare data fïżœrïżœ mïżœcar sïżœ zïżœmbeïżœti. ïżœi dacïżœ am fost strïżœmtorat ïżœi nu i-am avut mi i-ai luat tu singurïżœ din buzunar. ïżœi dacïżœ nu ïżœi aveam ïżœi-ai trimis recuperatorii sïżœ ïżœi scoatïżœ de la mine cu bïżœtaia.

Hmm, mi-aduc aminte de cïżœte ori am pus tot ce aveam gaj sïżœ construiesc ceva, pentru mine, pentru tine, pentru noi, ïżœi totul a fost la un pas sïżœ se nïżœruiascïżœ pentru cïżœ o hïżœrtie zïżœcea sub salamul cuiva la un ghiïżœeu. Nu am fost demn nici de oamenii tïżœi. Oricïżœt am muncit, abia am reuïżœit sïżœ acopïżœr ïżœepele pe care mi le-au dat. Pentru cïżœ ïżœi-ai ïżœnvïżœïżœat oamenii cïżœ atunci cïżœnd sunt furnizori sïżœ nu livreze, cïżœ atunci cïżœnd sunt clienïżœi sïżœ nu plïżœteascïżœ, cïżœ atunci cïżœnd le ïżœmprumuïżœi bani sïżœ nu ïżœïżœi mai rïżœspundïżœ. ïżœi eu nu pot munci pe cïżœt furïżœ ceilalïżœi.

ïżœi pentru cïżœ vorbim de oameni, te-ai schimbat, sïżœ ïżœtii. Ai devenit mai rea, mai ïżœncrïżœncenatïżœ, mai apïżœsïżœtoare. ïżœi ai devenit barbarïżœ, ïżœn sensul istoric al cuvïżœntului. Fiii tïżœi ïżœtiu mai puïżœinïżœ carte dar furïżœ mai mult, violeazïżœ mai mult, beau mai mult, mïżœnïżœncïżœ pïżœnïżœ le crapïżœ burïżœile ïżœi sunt ïżœntr-un permanent rïżœzboi. Ai distrus mediul sïżœnïżœtos ïżœn care familia, izvorul normalitïżœïżœii, moralitïżœïżœii ïżœi evoluïżœiei, putea sïżœ se nascïżœ ïżœi sïżœ creascïżœ. Te-ai autocondamnat la sterilitate. Poate e felul naturii sïżœ tragïżœ pe linie moartïżœ o mutaïżœie geneticïżœ nereuïżœitïżœ, un experiment social ratat.

ïżœtii ce, dacïżœ mïżœ gïżœndesc mai bine, it's you. Tot ce ïżœi-am cerut a fost sïżœ mïżœ laïżœi sïżœ muncesc ïżœi aïżœ fi ïżœmpïżœrïżœit cu ïżœine roadele cu bucurie. Sunt tïżœnïżœr, inteligent, doritor sïżœ muncesc, ïżœi unde ïżœmi pun mintea ïżœi mïżœinile rïżœmïżœne ceva ïżœn urmïżœ. Tu eïżœti cea care m-ai transformat ïżœntr-un etern meïżœter Manole. ïżœi cïżœ sïżœ nu se nïżœruiascïżœ peste noapte ce am clïżœdit, am zidit ïżœn temelii multe din cele ce ïżœmi erau dragi. ïżœi cïżœnd politicienii tïżœi se lïżœuda cïżœ edificiul a mai crescut cu un procent, nu spun cïżœ ïżœn el sunt ïżœnchise suflete ïżœi sacrificii ale unor fraieri cïżœ mine.

Cred cïżœ vei muri bïżœtrïżœnïżœ ïżœi singurïżœ. Cei care te-au iubit ïżœi pe care i-ai batjocorit vor obosi sau vor plecïżœ, iar cei care doar te-au folosit se vor mutïżœ la altïżœ cïżœnd nu vei mai putea sïżœ le oferi nimic. ïżœi mai cred cïżœ ïżœïżœi meriïżœi soarta".

mstefan.svbtle.com/

www.gazetaromaneasca.com/focus/romania/8510-scrisoarea-unui-roma...]

Mda...trist dar adevarat......


gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 16 Octombrie 2014, ora 08:29

trec in goana calului sa iau si eu o gura de cafea, ca am o treaba....

aaaa nu-i cafea ! nu e ? pfoaiii, ce de lipsusuri ...biine, bre, bine...da' de ce .tot io, tot io s-o fac ? nu-i frumos ce faceti ....v-ati lenevit !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 16 Octombrie 2014, ora 13:34

asa deci : eu o fac, eu o beau !

Raporteaza abuz de limbaj
giovausaro

4610 mesaje
Membru din: 21/09/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Octombrie 2014, ora 15:17


Am facut cafea,am adaugat lapte si....laptele e alterat....as ca mai facui una si o baui neagra si fierbinte.....

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 16 Octombrie 2014, ora 15:25

auu si s-a brinzit sau doar are gustul ala groaznic de amar ? brrr
hai ca vin si eu alaturi si pun pe masa o conopida fiarta, cu maioneza si verdeata !....era asa de alba si buchetele - buchetele, ca n-am putut ramine nepasatoare la frumusetea ei si am luat-o acas' !

Raporteaza abuz de limbaj
giovausaro

4610 mesaje
Membru din: 21/09/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Octombrie 2014, ora 21:49

Culmea e ca pe ambalaj scrie ca expira pe 21 oct.Nu am gustat da' am vazut ca s-a branzit in cafea...
pe azi, gata cu munca.Plec sa iau mancare la gaini,apoi mai pe seara , prima degustare la vin......

Raporteaza abuz de limbaj
giovausaro

4610 mesaje
Membru din: 21/09/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 04:22

Mmmmm....pisca la limba ,da-i bun....

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 12:32

Ma tot miram de ce nu-l intreaba basistii pe VICTOR VIOREL de vanzarea terenurilor agricole, a padurilor, de exploatarea criminala a gazelor de sist, a aurului de la Rosia Montana etc, adica sa-l atace cu adevaratele subiecte ale agendei cetateanului din Ro. Am gasit raspunsul si va puteti ingrozi: pt ca si puterea si opozitia sunt la cheremul americanilor si ai altor capitalisti mafioti, practicanti ai jafului mondial. Prin regula de trei simpla, am obtinut raspunsul cel mai clar si mai alarmant:

Atat basistii, cat si pontistii ne-au dat pe mana criminala a marii finante mondiale!
Asadar nu avem cu cine vota!

Singurul care face exceptie de la regula acestor alegeri prezidentiale este DAN CRISTIAN DIACONESCU

In concluzie VOTATI ---DAN CRISTIAN DIACONESCU !!!

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 13:42

De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-17 12:32:10Ma tot miram de ce nu-l intreaba basistii pe VICTOR VIOREL de vanzarea terenurilor agricole, a padurilor, de exploatarea criminala a gazelor de sist, a aurului de la Rosia Montana etc, adica sa-l atace cu adevaratele subiecte ale agendei cetateanului din Ro. Am gasit raspunsul si va puteti ingrozi: pt ca si puterea si opozitia sunt la cheremul americanilor si ai altor capitalisti mafioti, practicanti ai jafului mondial. Prin regula de trei simpla, am obtinut raspunsul cel mai clar si mai alarmant:

Atat basistii, cat si pontistii ne-au dat pe mana criminala a marii finante mondiale!
Asadar nu avem cu cine vota!

Singurul care face exceptie de la regula acestor alegeri prezidentiale este DAN CRISTIAN DIACONESCU

In concluzie VOTATI ---DAN CRISTIAN DIACONESCU !!!


eeeeeei, ce faci, te-ai angajat la strigat lozinci , facind si tu un ban cinstit ?
CARE Cr. Diaconescu ? cine-i el ? e tipul ala care a fost cit pe ce sa devina pres. PSD si, brusc s-a retras dupa ce i s-a pus un dosar in fata ? e tipul ala care s-a dat la fund un timp, pina l-am regasit consilier la Cotroceni ? ala de i-a facut fundatia PMP domnului presedinte ? ....si apoi partid dlui presedinte ca s-o serveasca pe Udrea ? ....si apoi e candidatul lansat cu multe aplauze si vorbe bune din partea basescului ? si deodata , troooosc- pleosc , ii dete Lenuta 2 dupa ceafa , trimitindu-l la colt ? despre ASTA spui tu ca e nepatat da' ptr. cine candideaza minunea asta de om , Florine , ca parca stiam ca s-a retras !?

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 13:48

De la: giovausaro, la data 2014-10-17 04:22:05Mmmmm....pisca la limba ,da-i bun....


e vin d'asta nou ? adica un fel de tulburel ?
hai c-am pus de cafea ca-mi ardea buza dupa una, neagra si fierbinte !

Raporteaza abuz de limbaj
giovausaro

4610 mesaje
Membru din: 21/09/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 15:10

nou-nout si piscacios.....infocat si tumultos,adorat mult de femei,daca il consuma ei

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 15:31

De la: giovausaro, la data 2014-10-17 15:10:46nou-nout si piscacios.....infocat si tumultos,adorat mult de femei,daca il consuma ei


dar cu masura, bineinteles , caci exista citeva riscuri la un consum prea entuziast !

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 18:04

De la: gabigabi2, la data 2014-10-17 13:42:22
De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-17 12:32:10Ma tot miram de ce nu-l intreaba basistii pe VICTOR VIOREL de vanzarea terenurilor agricole, a padurilor, de exploatarea criminala a gazelor de sist, a aurului de la Rosia Montana etc, adica sa-l atace cu adevaratele subiecte ale agendei cetateanului din Ro. Am gasit raspunsul si va puteti ingrozi: pt ca si puterea si opozitia sunt la cheremul americanilor si ai altor capitalisti mafioti, practicanti ai jafului mondial. Prin regula de trei simpla, am obtinut raspunsul cel mai clar si mai alarmant:

Atat basistii, cat si pontistii ne-au dat pe mana criminala a marii finante mondiale!
Asadar nu avem cu cine vota!

Singurul care face exceptie de la regula acestor alegeri prezidentiale este DAN CRISTIAN DIACONESCU

In concluzie VOTATI ---DAN CRISTIAN DIACONESCU !!!


eeeeeei, ce faci, te-ai angajat la strigat lozinci , facind si tu un ban cinstit ?
CARE Cr. Diaconescu ? cine-i el ? e tipul ala care a fost cit pe ce sa devina pres. PSD si, brusc s-a retras dupa ce i s-a pus un dosar in fata ? e tipul ala care s-a dat la fund un timp, pina l-am regasit consilier la Cotroceni ? ala de i-a facut fundatia PMP domnului presedinte ? ....si apoi partid dlui presedinte ca s-o serveasca pe Udrea ? ....si apoi e candidatul lansat cu multe aplauze si vorbe bune din partea basescului ? si deodata , troooosc- pleosc , ii dete Lenuta 2 dupa ceafa , trimitindu-l la colt ? despre ASTA spui tu ca e nepatat da' ptr. cine candideaza minunea asta de om , Florine , ca parca stiam ca s-a retras !?



io nu sunt platit sa strig lozinci, nici sa fac propaganda desantata ca nenea orban sau ca d'alde blaga,sova sau base....este crezul meu si mi-l exprim public...atat...te rog sa nu mai faci confuzii...ala de-i zici tu nu mai candideaza din cauza de...dosar...ala-i omu' reevaluat al lu' base...io vorbeam de dan cristian diaconescu zis si otv ppdd....

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 18:05

De la: gabigabi2, la data 2014-10-17 13:48:57
De la: giovausaro, la data 2014-10-17 04:22:05Mmmmm....pisca la limba ,da-i bun....


e vin d'asta nou ? adica un fel de tulburel ?
hai c-am pus de cafea ca-mi ardea buza dupa una, neagra si fierbinte !


hop si io sa savurez una d'astea negre si cu zvac in continut....

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 18:13


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fosta membra 9am.ro

544 mesaje
Membru din: 13/10/2014
Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 18:15

buey acesta, care ai defecat/defectat din gasca kgb-isto-iliesciana si te-ai infiltrat iscoada (acoperita) in gloata SENZATIONESCULUI de la ZERO Tv, pentru a castiga si tu un ban cinstit, nu ciordit sau cersit, de ce ai eliminate textul si postarea recedenta, te ustura adevarul si faptul ca BASHTEAPTA ramolita a confundat Cristienii POPONDETZI !?


RAMOLITO habarnita, n-o mai face pe inteligenta , ca esti praf!

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 18:42

De la: oio_Haakon_oio, la data 2014-10-17 18:15:33buey acesta, care ai defecat/defectat din gasca kgb-isto-iliesciana si te-ai infiltrat iscoada (acoperita) in gloata SENZATIONESCULUI de la ZERO Tv, pentru a castiga si tu un ban cinstit, nu ciordit sau cersit, de ce ai eliminate textul si postarea recedenta, te ustura adevarul si faptul ca BASHTEAPTA ramolita a confundat Cristienii POPONDETZI !?


RAMOLITO habarnita, n-o mai face pe inteligenta , ca esti praf!



cu cin' te certi mai trogloditule...???
despre ce ,,adevar'' vorbesti si ce cauti sa te bagi in zeama care nu-ti prieste...vrei sa-ti agravezi boala....???

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Black_Friday_

4276 mesaje
Membru din: 23/08/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 18:58

De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-17 18:42:07
De la: oio_Haakon_oio, la data 2014-10-17 18:15:33buey acesta, care ai defecat/defectat din gasca kgb-isto-iliesciana si te-ai infiltrat iscoada (acoperita) in gloata SENZATIONESCULUI de la ZERO Tv, pentru a castiga si tu un ban cinstit, nu ciordit sau cersit, de ce ai eliminate textul si postarea recedenta, te ustura adevarul si faptul ca BASHTEAPTA ramolita a confundat Cristienii POPONDETZI !?


RAMOLITO habarnita, n-o mai face pe inteligenta , ca esti praf!



cu cin' te certi mai trogloditule...???
despre ce ,,adevar'' vorbesti si ce cauti sa te bagi in zeama care nu-ti prieste...vrei sa-ti agravezi boala....???


Nu are nimeni loc de asta sa ia o palma. Cred ca daca nu si-o ia de la cineva intr-o zi, se taie cu lama.

Ct de tampit poate sa fie insistand sa se bage in seama, desi nimeni nu il vrea prin preajma?

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 19:06


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 19:08

De la: oio_Haakon_oio, la data 2014-10-17 19:00:34 popondetzilor, vine iarna si la voi, buey flenduritilor !



buey parasupermegatantalaule..ia zi sti de ce-i vara cald si iarna frig...???
hai ca nu-i greu ....doar v-a invatat la ,,scoala de vara'' dictachioru' ...ca ,,iarna nu-i ca vara''....

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 19:25

www.evz.ro/iohannis-despre-faptul-ca-alti-profesori-nu-au-sase-c...


cititi pe siteul oficial al ACL ce propune nenea klaus ....taieri de investitii, de pensii si salarii,impozitarea pensiilor si marirea de taxe si impozite....la munca cu pensionarii...ce daca au muncit o viata intreaga...avem cea mai mica rata de ocuparea a fortei de munca cu pensionari din toata ue....

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fosta membra 9am.ro

544 mesaje
Membru din: 13/10/2014
Postat pe: 17 Octombrie 2014, ora 23:23

De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-17 19:25:15www.evz.ro/iohannis-despre-faptul-ca-alti-profesori-nu-au-sase-c...


cititi pe siteul oficial al ACL ce propune nenea klaus ....taieri de investitii, de pensii si salarii,impozitarea pensiilor si marirea de taxe si impozite....la munca cu pensionarii...ce daca au muncit o viata intreaga...avem cea mai mica rata de ocuparea a fortei de munca cu pensionari din toata ue....



Maaaae mincinos dobitoc poti sa fii, buey ciordila !


citez:

PONTA, atac PLATIT la Iohannis.
Inregistrarea e FURATA!
Iata DOVADA! -

contracandidatii pe retelele de socializare. Seful PSD a platit o postare pe Facebook in care a preluat un fragment din emisiunea ïżœGandul Liveïżœ cu KLAUS IOHANNIS, fragment ce fusese furat si incarcat pe Youtube.
Concret, este vorba despre raspunsurile pe care prezidentiabilul ACL, KLAUS IOHANNIS, le-a oferit la intrebarile moderatorului, referitoare la sursa banilor pentru cele sase case si la cum se simt profesorii care nu au reusit sa faca astfel de achizitii.
La aceasta ultima intrebare Iohannis a raspuns sec: ïżœGhinionïżœ. Intrebat: ïżœghinion pentru cine?ïżœ, IOHANNIS a spus: ïżœGhinion pentru mine - See

Acum, intr-o postare platita pe Facebook, VICTOR PONTA se foloseste de raspunsurile contracandidatului sau, pe care il acuza ca ïżœnu ii pasa de oamenii obisnuitiïżœ

ïżœAdevarul este ca lui KLAUS IOHANNIS nu ii pasa de oamenii obisnuiti, cu probleme si griji. Mi se pare foarte urat sa spui ca profesorii care nu au sase case au avut ïżœghinionïżœ in viataïżœïżœ, suna mesajul sponsorizat care insoteste fragmentul furat din emisiunea celor de la Gandul si postat pe Youtube cu titlul ïżœVIDEO SOCANT! De ce nu au si ceilalti profesori 6 case, domnule Iohannis? IOHANNIS: au avut GHINION!ïżœ. -
See more at: www.mondonews.ro/ponta-atac-platit-la-iohannis-cu-un-furt-iata-d...


apoi, cum ar putea un presedinte sa afirme ceea ce baigui tu acolo, buey ciordila, esti nebun ?
fisa functiei de presedinte cuprinde cu totul alte atributii , vezi constitutia romaniei, secatura, decat cele pe care le borborasti tu , buey ciordila infam, infiltrat de kgb isto iliescieni in trupa de clowns a SENZATIONESCULUI ZERO Tv, ca iscoada acoperita!


Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 18 Octombrie 2014, ora 08:10

De la: oio_Haakon_oio, la data 2014-10-17 23:23:04
De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-17 19:25:15www.evz.ro/iohannis-despre-faptul-ca-alti-profesori-nu-au-sase-c...


cititi pe siteul oficial al ACL ce propune nenea klaus ....taieri de investitii, de pensii si salarii,impozitarea pensiilor si marirea de taxe si impozite....la munca cu pensionarii...ce daca au muncit o viata intreaga...avem cea mai mica rata de ocuparea a fortei de munca cu pensionari din toata ue....



Maaaae mincinos dobitoc poti sa fii, buey ciordila !


citez:

PONTA, atac PLATIT la Iohannis.
Inregistrarea e FURATA!
Iata DOVADA! -

contracandidatii pe retelele de socializare. Seful PSD a platit o postare pe Facebook in care a preluat un fragment din emisiunea ïżœGandul Liveïżœ cu KLAUS IOHANNIS, fragment ce fusese furat si incarcat pe Youtube.
Concret, este vorba despre raspunsurile pe care prezidentiabilul ACL, KLAUS IOHANNIS, le-a oferit la intrebarile moderatorului, referitoare la sursa banilor pentru cele sase case si la cum se simt profesorii care nu au reusit sa faca astfel de achizitii.
La aceasta ultima intrebare Iohannis a raspuns sec: ïżœGhinionïżœ. Intrebat: ïżœghinion pentru cine?ïżœ, IOHANNIS a spus: ïżœGhinion pentru mine - See

Acum, intr-o postare platita pe Facebook, VICTOR PONTA se foloseste de raspunsurile contracandidatului sau, pe care il acuza ca ïżœnu ii pasa de oamenii obisnuitiïżœ

ïżœAdevarul este ca lui KLAUS IOHANNIS nu ii pasa de oamenii obisnuiti, cu probleme si griji. Mi se pare foarte urat sa spui ca profesorii care nu au sase case au avut ïżœghinionïżœ in viataïżœïżœ, suna mesajul sponsorizat care insoteste fragmentul furat din emisiunea celor de la Gandul si postat pe Youtube cu titlul ïżœVIDEO SOCANT! De ce nu au si ceilalti profesori 6 case, domnule Iohannis? IOHANNIS: au avut GHINION!ïżœ. -
See more at: www.mondonews.ro/ponta-atac-platit-la-iohannis-cu-un-furt-iata-d...


apoi, cum ar putea un presedinte sa afirme ceea ce baigui tu acolo, buey ciordila, esti nebun ?
fisa functiei de presedinte cuprinde cu totul alte atributii , vezi constitutia romaniei, secatura, decat cele pe care le borborasti tu , buey ciordila infam, infiltrat de kgb isto iliescieni in trupa de clowns a SENZATIONESCULUI ZERO Tv, ca iscoada acoperita!



ei, ce sa spun ! d'aia s-a basinit don pres. in nasul Ro, a Constitutiei, a Democratiei, a Parlamentului, a CCR.ului care trebuia sa pazeasca Litera si Spiritul Constitutiei, ca scria acolo care-i fisa functiei de presedinte : MEDIATOR ! ...al institutiilor statului , a societatii si presedinte al tuturor romanilor !
si ce-a facut el ? s-autoinvestit in JUCATOR si a jucat tare pe toate palierele societatii pina ne-a facut zob !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 18 Octombrie 2014, ora 08:13

gata, am facut si cafeaua, am aliniat si canile si va las, ca am nitica treaba !
sa aveti o zi buna !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 18 Octombrie 2014, ora 16:28

De la: gabigabi2, la data 2014-10-18 08:13:07gata, am facut si cafeaua, am aliniat si canile si va las, ca am nitica treaba !
sa aveti o zi buna !


....ahhhh....si voi aveti alta treaba, de nu dati p'aici ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Octombrie 2014, ora 09:17

De la: oio_Haakon_oio, la data 2014-10-17 23:23:04
De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-17 19:25:15www.evz.ro/iohannis-despre-faptul-ca-alti-profesori-nu-au-sase-c...


cititi pe siteul oficial al ACL ce propune nenea klaus ....taieri de investitii, de pensii si salarii,impozitarea pensiilor si marirea de taxe si impozite....la munca cu pensionarii...ce daca au muncit o viata intreaga...avem cea mai mica rata de ocuparea a fortei de munca cu pensionari din toata ue....



Maaaae mincinos dobitoc poti sa fii, buey ciordila !


citez:

PONTA, atac PLATIT la Iohannis.
Inregistrarea e FURATA!
Iata DOVADA! -

contracandidatii pe retelele de socializare. Seful PSD a platit o postare pe Facebook in care a preluat un fragment din emisiunea ïżœGandul Liveïżœ cu KLAUS IOHANNIS, fragment ce fusese furat si incarcat pe Youtube.
Concret, este vorba despre raspunsurile pe care prezidentiabilul ACL, KLAUS IOHANNIS, le-a oferit la intrebarile moderatorului, referitoare la sursa banilor pentru cele sase case si la cum se simt profesorii care nu au reusit sa faca astfel de achizitii.
La aceasta ultima intrebare Iohannis a raspuns sec: ïżœGhinionïżœ. Intrebat: ïżœghinion pentru cine?ïżœ, IOHANNIS a spus: ïżœGhinion pentru mine - See

Acum, intr-o postare platita pe Facebook, VICTOR PONTA se foloseste de raspunsurile contracandidatului sau, pe care il acuza ca ïżœnu ii pasa de oamenii obisnuitiïżœ

ïżœAdevarul este ca lui KLAUS IOHANNIS nu ii pasa de oamenii obisnuiti, cu probleme si griji. Mi se pare foarte urat sa spui ca profesorii care nu au sase case au avut ïżœghinionïżœ in viataïżœïżœ, suna mesajul sponsorizat care insoteste fragmentul furat din emisiunea celor de la Gandul si postat pe Youtube cu titlul ïżœVIDEO SOCANT! De ce nu au si ceilalti profesori 6 case, domnule Iohannis? IOHANNIS: au avut GHINION!ïżœ. -
See more at: www.mondonews.ro/ponta-atac-platit-la-iohannis-cu-un-furt-iata-d...


apoi, cum ar putea un presedinte sa afirme ceea ce baigui tu acolo, buey ciordila, esti nebun ?
fisa functiei de presedinte cuprinde cu totul alte atributii , vezi constitutia romaniei, secatura, decat cele pe care le borborasti tu , buey ciordila infam, infiltrat de kgb isto iliescieni in trupa de clowns a SENZATIONESCULUI ZERO Tv, ca iscoada acoperita!





CIOABA....tu esti ma mancati-as....scuza-ma te rog ca nu te-am recunoscut din prima....

si ne iarta majestate ca nu ne putem ridica la nivelu' si rangu' lu' matale...e prea sus si prea departe...

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Octombrie 2014, ora 09:18

De la: gabigabi2, la data 2014-10-18 16:28:55
De la: gabigabi2, la data 2014-10-18 08:13:07gata, am facut si cafeaua, am aliniat si canile si va las, ca am nitica treaba !
sa aveti o zi buna !


....ahhhh....si voi aveti alta treaba, de nu dati p'aici ?



avem boala pe hoti si escroci...

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Octombrie 2014, ora 09:19

buna dimineata...no gata...no hai...hai ia cafeaua neamule...frige si n-are gura sa strige...

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fosta membra 9am.ro

544 mesaje
Membru din: 13/10/2014
Postat pe: 19 Octombrie 2014, ora 09:59

Klaus W. Iohannis


Cum rïżœspundem la viitorul sistemului de pensii


Actualul sistem de pensii din Romïżœnia se confruntïżœ cu cïżœteva probleme majore, care sunt cunoscute de ani buni, dar la care nu existïżœ ïżœncïżœ rïżœspunsuri coerente și general acceptate. Din pïżœcate, teama de a ïżœnu mai putea plïżœti pensiiïżœ este adesea utilizatïżœ ïżœn discursul public din considerente electorale sau populiste, ïżœn locul unei abordïżœri serioase și al unei proiecții de viitor.

Existïżœ un set de realitïżœți care privesc sistemul de pensii și pe care suntem datori sïżœ le luïżœm ïżœn calcul:

- raportul dintre salariați și pensionari, care devine din ce ïżœn ce mai disproporționat ïżœn defavoarea salariaților, fapt ce determinïżœ o creștere a deficitului la bugetul asigurïżœrilor sociale. Acest raport disproporționat a fost accentuat de ïżœncurajarea pensionïżœrilor anticipate, ca modalitate de a rezolva problema lipsei locurilor de muncïżœ;

- rata de ocupare ïżœn rïżœndul pensionarilor din țara noastrïżœ este una dintre cele mai mici din Uniunea Europeanïżœ;

- ponderea cheltuielilor cu pensiile (raportatïżœ la PIB) este una dintre cele mai mici din UE;

- Romïżœnia se aflïżœ ïżœn primele 5 state membre UE care vor cunoaïżœte cel mai rapid ritm de ïżœmbïżœtrïżœnire a populaïżœiei ïżœn urmïżœtoarele decenii, fapt ce are un impact extins din punct de vedere bugetar, economic și social.

ïżœn afara unor mïżœsuri punctuale care pot fi gïżœndite pe termen scurt, ïżœn perspectiva anilor ce vor urma, va trebui adoptatïżœ o decizie cu privire la modul ïżœn care aratïżœ sistemul de pensii pentru a rïżœspunde acestor probleme și pentru a acționa ïżœnainte ca el sïżœ devinïżœ nesustenabil.

Ca Președinte al Romïżœniei, voi chema toate forțele politice sïżœ decidem ïżœmpreunïżœ viitorul sistemului de pensii. Spre exemplu, este important de stabilit ca obiectiv strategic conservarea actualului sistem care se bazeazïżœ pe principiul solidaritïżœïżœii ïżœntre generaïżœii, aïżœa-numitul sistem pay-as-you-go (ïżœn care plata pensiilor este plïżœtitïżœ din contribuțiile celor aflați ïżœn muncïżœ) sau trecerea la un sistem de conturi individuale de economisire prin investiïżœii prudenïżœiale, centrat pe principiul contributivitïżœții, al responsabilitïżœții individuale ïżœi al definirii ïżœi garantïżœrii beneficiilor.

De asemenea, ïżœn paralel cu sistemul public de pensii, voi solicita decidenților politici sïżœ-și ïżœndrepte atenția cïżœtre alte formule de asigurare de venituri la bïżœtrïżœnețe și, dupïżœ o dezbatere amplïżœ, sïżœ luïżœm de comun acord decizii.

Prima dintre ele se referïżœ la ïżœntïżœrirea ïżœncrederii participanïżœilor ïżœn sistemul de pensii private obligatorii ïżœ pilonul II și lïżœrgirea bazei participanïżœilor la acesta. Va trebui sïżœ rïżœspundem la mai multe provocïżœri la acest capitol, printre care se numïżœrïżœ:

- adoptarea legislației privind plata pensiilor obligatorii private;

- protejarea drepturilor participanïżœilor, prin reglementarea mai multor tipuri de tipuri de fonduri de pensii administrate privat, pentru ca aderarea sïżœ se facïżœ ïżœn condiïżœii mai transparente;

- adecvarea capitalului social al administratorilor fondurilor de pensii pentru ïżœndeplinirea cerinïżœelor minime de solvabilitate;

- compensarea diferenïżœelor de rentabilitate sub rentabilitatea minimïżœ, detalierea ïżœi diversificarea formelor de platïżœ.

Pentru a lïżœrgi baza participanților, va fi nevoie de modificïżœri legislative, dar, pentru ca ele sïżœ fie durabile, ïżœn beneficiul cetïżœțenilor, și nu supuse arbitrariului schimbïżœrilor politice, va fi necesarïżœ o abordare consensualïżœ.

Un al doilea subiect de dezbatere și decizie se referïżœ la ïżœncurajarea pensiilor private facultative ïżœ pilonul III, prin acordarea unui regim egal de deductibilitïżœïżœi fiscale pentru asigurïżœrile de viaïżœïżœ plïżœtite sub formïżœ de pensie și posibilitatea diversificïżœrii portofoliului de investiïżœii.

Ca președinte, voi ïżœncuraja dezbaterea cu privire la introducerea unui sistem de pensii ocupaïżœionale și a unui sistem de asigurïżœri sociale pentru activitïżœïżœi ocazionale. Susïżœin introducerea sistemului facultativ de pensii ocupaïżœionale, prin statutul profesional ïżœi/sau contractul colectiv de muncïżœ aplicabil, bazat pe contribuția asiguratului și a angajatorului, inclusiv a statului, acolo unde angajatorul este statul.

Vorbim despre beneficii definite, cu o componentïżœ de asigurare de viaïżœïżœ, pornind de la specificul unor profesii sau domenii de activitate (sistemul de apïżœrare, ordine publicïżœ, dar ïżœi profesii unde, prin negociere colectivïżœ, se constituie o schemïżœ de pensii, ïżœn vederea fidelizïżœrii salariaïżœilor). ïżœn acest fel, sunt eliminate nedreptïżœțile create beneficiarilor pensiilor speciale din legea pensiilor publice ïżœi pot fi stimulate pe termen lung profesiile cu grad mai mare de uzurïżœ. De asemenea, avïżœnd ïżœn vedere rata ocupïżœrii formale reduse ïżœn agriculturïżœ, dar ïżœi ïżœn alte sectoare de activitate ïżœ activitïżœïżœi ziliere sau sezoniere, este necesarïżœ crearea unui sistem de drepturi de asigurïżœri sociale care sïżœ permitïżœ celor vizați accesul la servicii medicale, dar ïżœi drepturi de pensie publicïżœ administratïżœ privat.

Gradul de dezvoltare a unei societïżœți este vizibil prin modul ïżœn care ïżœși trateazïżœ pensionarii. Ca Președinte al Romïżœniei, consider cïżœ sistemul de pensii și preocuparea pentru pensionari nu este nici o chestiune de ordin ideologic și nici una pentru care este suficientïżœ o gestionare curentïżœ și o privire ïżœn prezent. La fel ca și ïżœn cazul celorlalte mari sisteme publice, precum educația și sïżœnïżœtatea, problema sistemului de pensii trebuie abordatïżœ pe termen lung. Ea ïżœi privește, astïżœzi, deopotrivïżœ pe cei care sunt beneficiari acum ai sistemului de pensii, pe cei care sunt salariați, dar și generațiile mai tinere care vor fi cele mai afectate de schimbïżœrile sociale și demografice. Trebuie sïżœ avem ïżœnțelepciunea de a lua acum decizii ale cïżœror efecte se vor vedea peste mai multe decenii, peste mai multe generații. Iar ca Președinte al Romïżœniei, voi fi garantul luïżœrii acestor decizii ïżœn urma unor dezbateri și pe bazïżœ de acord.

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 19 Octombrie 2014, ora 14:44

De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-19 09:18:23
De la: gabigabi2, la data 2014-10-18 16:28:55
De la: gabigabi2, la data 2014-10-18 08:13:07gata, am facut si cafeaua, am aliniat si canile si va las, ca am nitica treaba !
sa aveti o zi buna !


....ahhhh....si voi aveti alta treaba, de nu dati p'aici ?



avem boala pe hoti si escroci...


stai sa-ti spui una buna rau : cind l-am auzit spunind chestia asta , cum ca are boala pe hoti - el ,cel a carui familie musteste de ei - m-a apucat un ris la fel de mare ca atunci cind l-am auzit pe betivul satului Optasi - unde ma mai duc din cind in cind ,vara - raspunzind rituos la intrebarea mea :mai, Bebe, ai cumva acasa.... ? nu mai stiu ce anume voiam de la el si nici ca mai are vreo importanta, caci raspunsul lui Bebe ne-a dat pe toti cu cracile-n sus de ris ....zice : AM , ca nu beau !
exact asa si raspunsul lu' jupinu' !

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 2274 2275 2276 2277 2278 2279 2280 2281 2282 2283 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului cafenea cu aroma virtuala
Mergi la: