back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine este crin antonescu?

 


 
Pagini: << 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 >> Sari la pagina:
 
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 11:14

@ blackule, in linii generale, nu te pot contrazice dar, CE alta Alternativa avem ?

e anul Caragiale si ascultindu-l pe Tudor Gheorghe aseara, i-am dat dreptate cu moartea-n suflet : NIMIC nu s-a schimbat in societatea romaneasca si-n felul nostru de a fi, inclusiv in facutul politicii ! vine vremea , trece vremea , au trecut peste noi tot felul de sisteme politice , dar noi suntem mereu aceeasi Moftangii si Mitici si am o imensa greata !


9am_679

322 mesaje
Membru din: 4/08/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 12:12

De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:07:22
De la: 9am_679, la data 2012-11-03 20:48:38
De la: gabigabi2, la data 2012-11-03 17:50:48auzi, mai @679 : tu esti mai vechiul meu prieten @ Corcodel, ca numai ala batea cimpii asa ca tine ?!

Cine?? Cred ca matale bati campii mamare!
Nu-ti vine a crede ca ce nu au facut vechii guvernanti o va face echipa copypaste?
Vom trai si atunci as vrea sa-ti vad fata!
Oricum te asigur ca din februarie vei cunoste adevarata fata a guvernarii psd-pnl si atunci cu siguranta vei jura cu mana pe buric ca nu ai votat niciodata cu usl.


bei, eu nu stiu ce vor face si cum vor face din februarie incolo, dar Stiu SIGUR ca daca mister Unguent MRU ajunge iar premier sau , Boc , va fi Raiul financiar ptr. ei si Iadul ptr. noi !
poti sa-mi spui ce s-a-ntimplat cu Spitalele inchise si lasaate-n parasire si unde se deterioreaza totul ? cine PLATESTE toata aceasta paguba si financiara, dar si Sociala ? CINE ?
cite aziluri promise s-au deschis in acele spitale , hai ?

Nu vezi mamare ca in toata Europa se iau acum masurile luate de Boc?
Asta nu-ti spune nimik?
Mai mult, faptul ca guvernarea copy-paste de 6 luni nu face altceva decat sa minta fara sa ia masurile cu care se laudau iar singura lor platforma este ....jos nu-ti da fiori?
Pe tine nu te dernjeaza faptul ca premierul tarii pe langa faptul ca nu are studiile cu care se pauda( mastere) este si de o mediocritate iesita din comun?
Tu il poti compara cu MRU pe acest plagiator mincinos?
Sunt convins ca si in guvernarea usl se va fura tot la fel ca in precedenta cu singura diferenta ca astia cu bunastiinta au stopat toate investitiile.
De ce?
Pai raspunsul este simplu.
Vor rezilia contractele cu camarila pdl pentru a le atribui,, supusilor'' usl.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 12:50

De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:14:40@ blackule, in linii generale, nu te pot contrazice dar, CE alta Alternativa avem ?

e anul Caragiale si ascultindu-l pe Tudor Gheorghe aseara, i-am dat dreptate cu moartea-n suflet : NIMIC nu s-a schimbat in societatea romaneasca si-n felul nostru de a fi, inclusiv in facutul politicii ! vine vremea , trece vremea , au trecut peste noi tot felul de sisteme politice , dar noi suntem mereu aceeasi Moftangii si Mitici si am o imensa greata !


Solutia? Cred ca doar Monarhia ne-ar mai putea scoate din blocajul actual. Prelauarea prerogativelor presedintelui de catre un rege ne-ar scuti de multe rele, avand in vedere ca presedintele actual este o jigodie, iar cel care se preconizeaza nu este mai prejos.
Ar ramane lupta partidelor politice la nivelul Parlamentului, fara implicarea presedintelui in aceasta lupta. Crizele politice ar fi arbitrate corect si impartial de catre rege, Justitia ar fi eliberata si ar putea sa functioneze corect atacand coruptia fara mascarada asta de doi lei de acum.

Dar in primul rand ar trebui ca cei care s-au saturat de clasa politica actuala sa insiste pentru punerea in discutie in cadrul unui referendum a formei de guvernamant prin manifestatii, campanii in presa si lobby extern.

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 15:51

De la: Black_Friday, la data 2012-11-04 12:50:46
De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:14:40@ blackule, in linii generale, nu te pot contrazice dar, CE alta Alternativa avem ?

e anul Caragiale si ascultindu-l pe Tudor Gheorghe aseara, i-am dat dreptate cu moartea-n suflet : NIMIC nu s-a schimbat in societatea romaneasca si-n felul nostru de a fi, inclusiv in facutul politicii ! vine vremea , trece vremea , au trecut peste noi tot felul de sisteme politice , dar noi suntem mereu aceeasi Moftangii si Mitici si am o imensa greata !


Solutia? Cred ca doar Monarhia ne-ar mai putea scoate din blocajul actual. Prelauarea prerogativelor presedintelui de catre un rege ne-ar scuti de multe rele, avand in vedere ca presedintele actual este o jigodie, iar cel care se preconizeaza nu este mai prejos.
Ar ramane lupta partidelor politice la nivelul Parlamentului, fara implicarea presedintelui in aceasta lupta. Crizele politice ar fi arbitrate corect si impartial de catre rege, Justitia ar fi eliberata si ar putea sa functioneze corect atacand coruptia fara mascarada asta de doi lei de acum.

Dar in primul rand ar trebui ca cei care s-au saturat de clasa politica actuala sa insiste pentru punerea in discutie in cadrul unui referendum a formei de guvernamant prin manifestatii, campanii in presa si lobby extern.


ei, bine ca ai spus tu, ca sa nu spun eu : atita timp cit Constitutia Nu permite modificarea formei de Stat , iar boborul e ca de obicei, absent ....raminem asa cum suntem !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 15:53

De la: 9am_679, la data 2012-11-04 12:12:21
De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:07:22
De la: 9am_679, la data 2012-11-03 20:48:38
De la: gabigabi2, la data 2012-11-03 17:50:48auzi, mai @679 : tu esti mai vechiul meu prieten @ Corcodel, ca numai ala batea cimpii asa ca tine ?!

Cine?? Cred ca matale bati campii mamare!
Nu-ti vine a crede ca ce nu au facut vechii guvernanti o va face echipa copypaste?
Vom trai si atunci as vrea sa-ti vad fata!
Oricum te asigur ca din februarie vei cunoste adevarata fata a guvernarii psd-pnl si atunci cu siguranta vei jura cu mana pe buric ca nu ai votat niciodata cu usl.


bei, eu nu stiu ce vor face si cum vor face din februarie incolo, dar Stiu SIGUR ca daca mister Unguent MRU ajunge iar premier sau , Boc , va fi Raiul financiar ptr. ei si Iadul ptr. noi !
poti sa-mi spui ce s-a-ntimplat cu Spitalele inchise si lasaate-n parasire si unde se deterioreaza totul ? cine PLATESTE toata aceasta paguba si financiara, dar si Sociala ? CINE ?
cite aziluri promise s-au deschis in acele spitale , hai ?

Nu vezi mamare ca in toata Europa se iau acum masurile luate de Boc?
Asta nu-ti spune nimik?
Mai mult, faptul ca guvernarea copy-paste de 6 luni nu face altceva decat sa minta fara sa ia masurile cu care se laudau iar singura lor platforma este ....jos nu-ti da fiori?
Pe tine nu te dernjeaza faptul ca premierul tarii pe langa faptul ca nu are studiile cu care se pauda( mastere) este si de o mediocritate iesita din comun?
Tu il poti compara cu MRU pe acest plagiator mincinos?
Sunt convins ca si in guvernarea usl se va fura tot la fel ca in precedenta cu singura diferenta ca astia cu bunastiinta au stopat toate investitiile.
De ce?
Pai raspunsul este simplu.
Vor rezilia contractele cu camarila pdl pentru a le atribui,, supusilor'' usl.


si eu cind spun ca bati cimpii, zici ca nu-i adevarat ! te-am intrebat strict la obiect : CE se-ntimpla cu spitalele lasate-n parasire ; cine plateste ptr. degradarea lor , dar si a starii de sanatate a populatiei si cite azile s-au amenajat in ele ?


9am_679

322 mesaje
Membru din: 4/08/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 16:53

De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 15:53:36
De la: 9am_679, la data 2012-11-04 12:12:21
De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:07:22
De la: 9am_679, la data 2012-11-03 20:48:38
De la: gabigabi2, la data 2012-11-03 17:50:48auzi, mai @679 : tu esti mai vechiul meu prieten @ Corcodel, ca numai ala batea cimpii asa ca tine ?!

Cine?? Cred ca matale bati campii mamare!
Nu-ti vine a crede ca ce nu au facut vechii guvernanti o va face echipa copypaste?
Vom trai si atunci as vrea sa-ti vad fata!
Oricum te asigur ca din februarie vei cunoste adevarata fata a guvernarii psd-pnl si atunci cu siguranta vei jura cu mana pe buric ca nu ai votat niciodata cu usl.


bei, eu nu stiu ce vor face si cum vor face din februarie incolo, dar Stiu SIGUR ca daca mister Unguent MRU ajunge iar premier sau , Boc , va fi Raiul financiar ptr. ei si Iadul ptr. noi !
poti sa-mi spui ce s-a-ntimplat cu Spitalele inchise si lasaate-n parasire si unde se deterioreaza totul ? cine PLATESTE toata aceasta paguba si financiara, dar si Sociala ? CINE ?
cite aziluri promise s-au deschis in acele spitale , hai ?

Nu vezi mamare ca in toata Europa se iau acum masurile luate de Boc?
Asta nu-ti spune nimik?
Mai mult, faptul ca guvernarea copy-paste de 6 luni nu face altceva decat sa minta fara sa ia masurile cu care se laudau iar singura lor platforma este ....jos nu-ti da fiori?
Pe tine nu te dernjeaza faptul ca premierul tarii pe langa faptul ca nu are studiile cu care se pauda( mastere) este si de o mediocritate iesita din comun?
Tu il poti compara cu MRU pe acest plagiator mincinos?
Sunt convins ca si in guvernarea usl se va fura tot la fel ca in precedenta cu singura diferenta ca astia cu bunastiinta au stopat toate investitiile.
De ce?
Pai raspunsul este simplu.
Vor rezilia contractele cu camarila pdl pentru a le atribui,, supusilor'' usl.


si eu cind spun ca bati cimpii, zici ca nu-i adevarat ! te-am intrebat strict la obiect : CE se-ntimpla cu spitalele lasate-n parasire ; cine plateste ptr. degradarea lor , dar si a starii de sanatate a populatiei si cite azile s-au amenajat in ele ?

Stiu ca ai indoieli privitoare la alesii tai si te inteleg......ai si motive.
Despre spitale si azile ce sa-ti raspund....?
Pe tine te intereseaza doar problemele pe care le ai ?
Dar de ce nu amintesti despre tinerii care cauta locuri de munca, anhajatii care muncesc pt salariu minim si platesc biruri foarte mari , despre investitiile pe care Ponta le-a stopat pentru a plati pensii?
Asta este viitorul pe care ni-l ofera gasca corupta a usl?


gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 17:12

De la: 9am_679, la data 2012-11-04 16:53:16
De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 15:53:36
De la: 9am_679, la data 2012-11-04 12:12:21
De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:07:22
De la: 9am_679, la data 2012-11-03 20:48:38
De la: gabigabi2, la data 2012-11-03 17:50:48auzi, mai @679 : tu esti mai vechiul meu prieten @ Corcodel, ca numai ala batea cimpii asa ca tine ?!

Cine?? Cred ca matale bati campii mamare!
Nu-ti vine a crede ca ce nu au facut vechii guvernanti o va face echipa copypaste?
Vom trai si atunci as vrea sa-ti vad fata!
Oricum te asigur ca din februarie vei cunoste adevarata fata a guvernarii psd-pnl si atunci cu siguranta vei jura cu mana pe buric ca nu ai votat niciodata cu usl.


bei, eu nu stiu ce vor face si cum vor face din februarie incolo, dar Stiu SIGUR ca daca mister Unguent MRU ajunge iar premier sau , Boc , va fi Raiul financiar ptr. ei si Iadul ptr. noi !
poti sa-mi spui ce s-a-ntimplat cu Spitalele inchise si lasaate-n parasire si unde se deterioreaza totul ? cine PLATESTE toata aceasta paguba si financiara, dar si Sociala ? CINE ?
cite aziluri promise s-au deschis in acele spitale , hai ?

Nu vezi mamare ca in toata Europa se iau acum masurile luate de Boc?
Asta nu-ti spune nimik?
Mai mult, faptul ca guvernarea copy-paste de 6 luni nu face altceva decat sa minta fara sa ia masurile cu care se laudau iar singura lor platforma este ....jos nu-ti da fiori?
Pe tine nu te dernjeaza faptul ca premierul tarii pe langa faptul ca nu are studiile cu care se pauda( mastere) este si de o mediocritate iesita din comun?
Tu il poti compara cu MRU pe acest plagiator mincinos?
Sunt convins ca si in guvernarea usl se va fura tot la fel ca in precedenta cu singura diferenta ca astia cu bunastiinta au stopat toate investitiile.
De ce?
Pai raspunsul este simplu.
Vor rezilia contractele cu camarila pdl pentru a le atribui,, supusilor'' usl.


si eu cind spun ca bati cimpii, zici ca nu-i adevarat ! te-am intrebat strict la obiect : CE se-ntimpla cu spitalele lasate-n parasire ; cine plateste ptr. degradarea lor , dar si a starii de sanatate a populatiei si cite azile s-au amenajat in ele ?

Stiu ca ai indoieli privitoare la alesii tai si te inteleg......ai si motive.
Despre spitale si azile ce sa-ti raspund....?
Pe tine te intereseaza doar problemele pe care le ai ?
Dar de ce nu amintesti despre tinerii care cauta locuri de munca, anhajatii care muncesc pt salariu minim si platesc biruri foarte mari , despre investitiile pe care Ponta le-a stopat pentru a plati pensii?
Asta este viitorul pe care ni-l ofera gasca corupta a usl?


continui sa bati cimpii : cite 1 Milion de someri cu acte ati lasat voi, ia spune ? ca despre cei ce au iesit din somaj, dar NU au unde se se angajeze si lucreaza mai mult la negru, vad ca nu spui nimic !si te faci ca nu stii
citi Medici au plecat din tara in urma inchiderii spitalelor , numai anul trecut ? nu stii, de ce nu stii, ca nu-i numai problema mea !? a ta nu-i ? tu esti din otel ? o mama , un tata, bunici, copii, nu ai sau sunt si ei din tabla si doar ii gresezi si gata ?!


_geta_

271 mesaje
Membru din: 12/04/2012
Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 21:12

De la: Black_Friday, la data 2012-11-04 12:50:46
De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:14:40@ blackule, in linii generale, nu te pot contrazice dar, CE alta Alternativa avem ?

e anul Caragiale si ascultindu-l pe Tudor Gheorghe aseara, i-am dat dreptate cu moartea-n suflet : NIMIC nu s-a schimbat in societatea romaneasca si-n felul nostru de a fi, inclusiv in facutul politicii ! vine vremea , trece vremea , au trecut peste noi tot felul de sisteme politice , dar noi suntem mereu aceeasi Moftangii si Mitici si am o imensa greata !


Solutia? Cred ca doar Monarhia ne-ar mai putea scoate din blocajul actual. Prelauarea prerogativelor presedintelui de catre un rege ne-ar scuti de multe rele, avand in vedere ca presedintele actual este o jigodie, iar cel care se preconizeaza nu este mai prejos.
Ar ramane lupta partidelor politice la nivelul Parlamentului, fara implicarea presedintelui in aceasta lupta. Crizele politice ar fi arbitrate corect si impartial de catre rege, Justitia ar fi eliberata si ar putea sa functioneze corect atacand coruptia fara mascarada asta de doi lei de acum.

Dar in primul rand ar trebui ca cei care s-au saturat de clasa politica actuala sa insiste pentru punerea in discutie in cadrul unui referendum a formei de guvernamant prin manifestatii, campanii in presa si lobby extern.

Am citit parerile mai multor colegi si am si eu a le completa: Black, pe cine vezi tu a deveni monarh? Pe Duda? Pe nepotul care invata acum L. romana? Daca ar fi dupa mine as apela la un print englez. Dar e o utopie, realitatea este alta si despre aceasta trebuie sa vorbim. Ponta nu are doctorat dar pana la teza a luat o licenta, un master! Eu invatam copiind materialul respectiv ca sa ma pot concentra si la urma eram cu tema de nota 10. Deci, chiar si copiind, in viata reala e un bun castigat; un orizont mai larg fata de cineva care a facut o facultate fara sa aiba bacalaureatul! Dar pe Ponta nu aceasta problema faramitata de atata batut in piua de toti il doare ci faptul ca degringolada pe care a gasit-o in finante, economie, dezvoltare s.a. l-a cam bulversat. Pedelistii au ascuns adevarata situatie si toti credeam ce aparea la suprafata. Asta l-a dus in eroare si pe USL care, pe baza acelor aparente s-a gandit ca poate face mult mai multe si a promis! Cum sa nu promita cand insusi base' a spus la investire ca sunt cinci miliarde de euro si sase miliarde de lei in visterie si ca trebuie imediat sa reintregeasca lefurile!? Cand un presedinte te asigura ca ai bani, poti sa te gandesti ca e in stare sa minta? DA! Trebuia sa stie ca de la base' nu poti sa recunosti spusele decat trecandu-le la negativ! Vine bocul1,2,3,... si unguent si mint si ei ca au muncit si ca sunt bani! Daca ar fi fost nu ar fi dat ei? Pai ce ar fi facut Ponta daca nu ar fi oprit hotia din pensii si nu s-ar fi angajat sa dea si din urma? Si asa erau cozi imense la tribunale unde era dat in judecata guvernul ca li s-au furat banii! Cei plecati nu au avut macar bunul simt sa dea premiile ce li se cuveneau medaliatilor de la Olimpiada din China! Trebuiesc returnati banii de la taxa de inscriere a vehiculelor! Agricultura e la pamant si acolo s-au alocat fonduri neprevazute in buget. S-au mai si imprumutat miliarde de euro si nu s-a creat un loc de munca! Unde sunt banii pe care ni i-au luat in criza? E usor pentru nioi sa stam pe margine si sa vanam greseli dar nu ne informam cat s-a furat! Sume imense care, daca ar fi fot folosite nu mai era nevoie de 'taieri'; de marirea TVA! Ponta nu este condus de FMI ci e obligat sa respecte conditiile acceptate de boc si unguent! A fost obligat sa inceapa privatizarea Oltchim si ma bucur ca nu a fost privatizata pentru ca s-ar putea sa se gaseasca solutii mai bune pentru acest demers si mai ales cumparatori romani. La noi hotii nu investesc in locuri de munca sa arate ca si ei sunt cat de cat patrioti! De ce nu se gasesc dintre milionari oameni care sa puna pe picioare Cuprumin; alte mine de exploatare? Hidroelectrica a trebuit scoasa in insolventa ca sa poata scapa de 'baietii destepti' de care se plangea insusi base'! Am tremurat cu totii asteptand verdictul Instantei de judecata in legatura cu contractele. A guverna e ca si cum privind de la distanta un oras dupa cutremur iti zici: Nu-i mare lucru! imediat il refacem! Dar cand ajungi descoperi ca totul e ruina, ca nu sunt bani in visterie pentru ca asa se intampla: se fura tot cand un cutremur dureaza mai bine de trei ani si nu ai cu ce sa incepi! Noi, in loc sa ne certam mai bine am cauta neajunsuri la noua guvernare dar sa si recunoastem, acolo unde AUDIT-urile au confirmat ca s-a furat, sa cerem sa intervina Parchetul fara a se uita la numele proprii ai celor care ne-au distrus. base' a trimis lumea peste granita la munca in loc sa gandeasca daca tot se credea prim-ministru! El a anuntat inchiderea spitalelor fara o analiza prealabila iar Ponta incearca sa mai refaca ce se mai poate. Se incurajeaza popii cu lefuri si 'moaste'; li se da bani pentru construirea de noi biserici iar scolile la tara nu au nici fantana in curte. Au distrus adevarata credinta si au facut din popor niste milogi fara judecata! Toti ies in drum cu mana intinsa sau se inghesuie la pupat moaste sperand ca va ploua cu 'haruri'! Ne tampim pentru ca nu suntem constienti cat rau ne fac aceste bresle de hoti: presedinte, guverne, parlamente, biserica!

Raporteaza abuz de limbaj
Inteligent mai e timpul! Se surpa cum vrea el in viata mea rebela: Ma scol cand se termina visul; muncesc daca vreau, daca pot; si... si iubesc! Iubesc primavara ca doar ea imi numara anii!
_geta_

271 mesaje
Membru din: 12/04/2012
Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 21:35

Parerea mea despre Antonescu e una discutabila in sensul ca unele idei imi plac pentru ca pica pe gandirea mea iar unele sunt prea 'avantate'! Stiu ca in sine nu este chiar asa dar cei din mass-media au devenit niste hiene! Se grupeaza cate trei si il iau la incoltit! Nu-l lasa sa termine o idee si ii pun toti odata altele apoi aranjeaza raspunsurile cum le convine si le dau pe posturi sau in presa. Apar trambitasii care despica fiecare fir in patru si chiar de nu e firul incurcat il rup si il innadesc pentru ca trebuie inventata o fisura prin care sa se strecoare o idee din capul lor! Mereu vor sa fie primii care anunta o ruptura intre Ponta si Antonescu fara sa se tina seama ca nu au de ce pentru ca atributiile lor nu se suprapun si unul trage haisa si celalat cea! E adevarat ca Antonescu inca nu are viclenia lui base' dar acesta a avut un trecut prin care s-a uns cu toate alifiile si oriunde calci, aluneci! A fi sincer e o trasatura pe care nu o poti blama! E bine ca macar arata ce poate si nu vom fi surprinsi in cazul cand, candidand la funtia de presedinte, ar prelua mandatul! Noi ne tot plangem ca ne indepartam de UE, de SUA, dar nu asta se intampla ci faptul ca unii trepadusi care vor sa se afirme mint iar noi trebuie sa dovedim ca au mintit! E ca si cum esti facut hot dar in loc sa-ti arate dovezile te pune pe tine sa dovedesti ca nu ai furat. Unguent e mai bun ca atata carte a bagat in fundul lui ca nu mai gaseste cuvintele pe care sa le aseze intr-o fraza cu inteles!? Sa te consideri mai presus de restul lumii si sa citesti pe promter ca trebuie luata tara inapoi, nu e tocmai ce vrea sa se creada despre el! Fara pic de jena, in loc sa stea un timp in banca lui ca sa uitam de pomezi, unghiere, carne de vita cobe si alte pretiozitati, apare 'si dai si lupta', doar doar a mai pacali pe cineva! Cert e ca nu avem altii mai buni dar nici nu ne putem pupa cu pedelistii pentru ca poate am face-o dar nu stim unde sa-i gasim!


Inteligent mai e timpul! Se surpa cum vrea el in viata mea rebela: Ma scol cand se termina visul; muncesc daca vreau, daca pot; si... si iubesc! Iubesc primavara ca doar ea imi numara anii!
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2012, ora 22:23

De la: _geta_, la data 2012-11-04 21:12:22
De la: Black_Friday, la data 2012-11-04 12:50:46
De la: gabigabi2, la data 2012-11-04 11:14:40@ blackule, in linii generale, nu te pot contrazice dar, CE alta Alternativa avem ?

e anul Caragiale si ascultindu-l pe Tudor Gheorghe aseara, i-am dat dreptate cu moartea-n suflet : NIMIC nu s-a schimbat in societatea romaneasca si-n felul nostru de a fi, inclusiv in facutul politicii ! vine vremea , trece vremea , au trecut peste noi tot felul de sisteme politice , dar noi suntem mereu aceeasi Moftangii si Mitici si am o imensa greata !


Solutia? Cred ca doar Monarhia ne-ar mai putea scoate din blocajul actual. Prelauarea prerogativelor presedintelui de catre un rege ne-ar scuti de multe rele, avand in vedere ca presedintele actual este o jigodie, iar cel care se preconizeaza nu este mai prejos.
Ar ramane lupta partidelor politice la nivelul Parlamentului, fara implicarea presedintelui in aceasta lupta. Crizele politice ar fi arbitrate corect si impartial de catre rege, Justitia ar fi eliberata si ar putea sa functioneze corect atacand coruptia fara mascarada asta de doi lei de acum.

Dar in primul rand ar trebui ca cei care s-au saturat de clasa politica actuala sa insiste pentru punerea in discutie in cadrul unui referendum a formei de guvernamant prin manifestatii, campanii in presa si lobby extern.

Am citit parerile mai multor colegi si am si eu a le completa: Black, pe cine vezi tu a deveni monarh? Pe Duda? Pe nepotul care invata acum L. romana? Daca ar fi dupa mine as apela la un print englez. Dar e o utopie, realitatea este alta si despre aceasta trebuie sa vorbim. Ponta nu are doctorat dar pana la teza a luat o licenta, un master! Eu invatam copiind materialul respectiv ca sa ma pot concentra si la urma eram cu tema de nota 10. Deci, chiar si copiind, in viata reala e un bun castigat; un orizont mai larg fata de cineva care a facut o facultate fara sa aiba bacalaureatul! Dar pe Ponta nu aceasta problema faramitata de atata batut in piua de toti il doare ci faptul ca degringolada pe care a gasit-o in finante, economie, dezvoltare s.a. l-a cam bulversat. Pedelistii au ascuns adevarata situatie si toti credeam ce aparea la suprafata. Asta l-a dus in eroare si pe USL care, pe baza acelor aparente s-a gandit ca poate face mult mai multe si a promis! Cum sa nu promita cand insusi base' a spus la investire ca sunt cinci miliarde de euro si sase miliarde de lei in visterie si ca trebuie imediat sa reintregeasca lefurile!? Cand un presedinte te asigura ca ai bani, poti sa te gandesti ca e in stare sa minta? DA! Trebuia sa stie ca de la base' nu poti sa recunosti spusele decat trecandu-le la negativ! Vine bocul1,2,3,... si unguent si mint si ei ca au muncit si ca sunt bani! Daca ar fi fost nu ar fi dat ei? Pai ce ar fi facut Ponta daca nu ar fi oprit hotia din pensii si nu s-ar fi angajat sa dea si din urma? Si asa erau cozi imense la tribunale unde era dat in judecata guvernul ca li s-au furat banii! Cei plecati nu au avut macar bunul simt sa dea premiile ce li se cuveneau medaliatilor de la Olimpiada din China! Trebuiesc returnati banii de la taxa de inscriere a vehiculelor! Agricultura e la pamant si acolo s-au alocat fonduri neprevazute in buget. S-au mai si imprumutat miliarde de euro si nu s-a creat un loc de munca! Unde sunt banii pe care ni i-au luat in criza? E usor pentru nioi sa stam pe margine si sa vanam greseli dar nu ne informam cat s-a furat! Sume imense care, daca ar fi fot folosite nu mai era nevoie de 'taieri'; de marirea TVA! Ponta nu este condus de FMI ci e obligat sa respecte conditiile acceptate de boc si unguent! A fost obligat sa inceapa privatizarea Oltchim si ma bucur ca nu a fost privatizata pentru ca s-ar putea sa se gaseasca solutii mai bune pentru acest demers si mai ales cumparatori romani. La noi hotii nu investesc in locuri de munca sa arate ca si ei sunt cat de cat patrioti! De ce nu se gasesc dintre milionari oameni care sa puna pe picioare Cuprumin; alte mine de exploatare? Hidroelectrica a trebuit scoasa in insolventa ca sa poata scapa de 'baietii destepti' de care se plangea insusi base'! Am tremurat cu totii asteptand verdictul Instantei de judecata in legatura cu contractele. A guverna e ca si cum privind de la distanta un oras dupa cutremur iti zici: Nu-i mare lucru! imediat il refacem! Dar cand ajungi descoperi ca totul e ruina, ca nu sunt bani in visterie pentru ca asa se intampla: se fura tot cand un cutremur dureaza mai bine de trei ani si nu ai cu ce sa incepi! Noi, in loc sa ne certam mai bine am cauta neajunsuri la noua guvernare dar sa si recunoastem, acolo unde AUDIT-urile au confirmat ca s-a furat, sa cerem sa intervina Parchetul fara a se uita la numele proprii ai celor care ne-au distrus. base' a trimis lumea peste granita la munca in loc sa gandeasca daca tot se credea prim-ministru! El a anuntat inchiderea spitalelor fara o analiza prealabila iar Ponta incearca sa mai refaca ce se mai poate. Se incurajeaza popii cu lefuri si 'moaste'; li se da bani pentru construirea de noi biserici iar scolile la tara nu au nici fantana in curte. Au distrus adevarata credinta si au facut din popor niste milogi fara judecata! Toti ies in drum cu mana intinsa sau se inghesuie la pupat moaste sperand ca va ploua cu 'haruri'! Ne tampim pentru ca nu suntem constienti cat rau ne fac aceste bresle de hoti: presedinte, guverne, parlamente, biserica!


Duda nu are cum sa fie rege, pentru ca el va fi tot timpul un print consort, de fatada, asa cum este sotul reginei Marii Britanii.
Ce alte variante avem? Regele Mihai, atat cat mai traieste, printesa Margareta, de ce nu printul Nicolae? De ce ne trebuie un print strain daca avem o casa regala a Romaniei.

Problema eu o vad in felul urmator, de 23 de ani avem presedinti. Am avut timp de 19 ani doi presedinti care au sufocat institutiile statului si le-au politizat acaparandu-le si blocandu-le functionarea si timp de 4 ani un presedinte momaie, prea slab si fara personalitate care a lasat lucrurile de izbeliste.

Ce am castigat? Dupa parerea mea nimic. Am avut scandaluri, crize politice, coruptie generalizata, mascarade in justitie cu arestari televizate si anchete indreptate doar impotriva inamicilor politici. In timpul asta s-a furat pe rupte pentru ca nimeni nu vedea nimic.

Ce am pierdut? Aproape tot ce am avut in 1989, industrie (asa proasta cum era, dar putea fi reconvertita si rentabilizata), agricultura, turism ... practic tot! Ne-am si imprumutat si totusi efectele nu se vad in viata romanilor, banii s-au dus pe apa Sambetei. Infrastructura e la pamant, investitiile sunt de rasul lumii...

Daca Justitia nu era politizata si era libera sa-si faca datoria, eu cred ca toate relele enumerate mai sus nu ar fi fost posibile sau cel putin nu ar fi avut amploarea asta.

Ponta...pina la urma este un politician care face parte dintr-un partid. Are nevoie de partid ca sa il sustina, insa sustinerea asta nu este de amorul artei. Ponta, sau oricare alt politician, din oricare partid ar fi el, trebuie sa inchida ochii si sa le acorde celor care il sustin niste compensatii pentru asta, un ciolan de ros. Din cauza asta cred eu ca in republica niciodata nu vor disparea coruptia, afacerile necurate si acapararea Justitiei, ca masura de siguranta pentru cei care sunt la guvernare ca vor avea liniste ca sa poata sa fure. Cel putin in Romania asta se va intampla, pentru ca nu are rost sa ne raportam la ce este in Germania sau alte tari dezvoltate.

Daca am fi avut un Rege, ce s-a intamplat asta vara nu ar fi fost posibil. Bine, in primul rand nu exista subiectul suspendarii, presedintele. Dar nu cred ca ar fi fost posibila mascarada de la CCR, institutiile statului angrenate in Justitie, cum sunt CSM, DNA, ICCJ...nu ar mai fi fost intesate de oameni ai presedintelui, schimbarile in Justitie ar fi decurs normal, nu dupa reguli dictate de afara si tergiversate din interior.

Sunt multe de spus si asa cum am mai spus, avem un presedinte care nu merita functia respectiva, dar tragic este ca nici nu se prefigureaza unul mai breaz ca el.
Si atunci, este normal sa te gandesti la alternativa?


"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 5 Noiembrie 2012, ora 07:48

sigur ca cea mai buna alternativa ar fi Regalitatea , dar trebuie sa si fie dorita de popor si, dupa cum se vede, nu prea e !
si, daca stai sa te gindesti la textele lui Eminescu sau Caragiale, numai la ei....ai sa vezi ca si atunci ,desi era Carol I rege si n-ai ce reprosa, nemultumiri tot erau si cl. politica nu se diferea prea mult de ce de azi !
cu alte cuvinte : naravul din fire n-are lecuire !....dar macar sa incercam a limita pierderile !

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Noiembrie 2012, ora 07:55

Stiti cum il simt eu pe Anto....
Precum reclama aia pe care trebuie sa pui mausul la fix, altfel fuge si nu stii cum sa o dai inapoi. Aia cu berea.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

255 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Noiembrie 2012, ora 12:57

De la: nastasemihail, la data 2012-11-05 07:55:02Stiti cum il simt eu pe Anto....
Precum reclama aia pe care trebuie sa pui mausul la fix, altfel fuge si nu stii cum sa o dai inapoi. Aia cu berea.




Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 5 Noiembrie 2012, ora 16:00

MRRRR !

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 06:52

Adica imi place de el. Ma simt de parca as fi eu presedinte.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:26



Sa fac o lista si cu javrele din partidul lui Antonescu.....fara nume, ca sa nu am probleme cu .............mafia bimobiliara PNL ,din Iasi....

Deci nu votati urmatorii PNL-isti :

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:27

1.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:27

2.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:27

3.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:28

4.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:28

5.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:28

6.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:28

7.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:29

8.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:29

9.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:29

10.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:30



Exista mafie pnl....si la Bucuresti si Satu Mare.....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 11:31



Sunt bine informat....."structurile" ma tin la curent....

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 7 Noiembrie 2012, ora 16:00

De la: _KARPOV, la data 2012-11-07 14:01:15

Nu mai votati comunisti si mafioti.....nu imi mai sabotati viitorul.....

tu o tii una si buna ! da' pe cine naiba vrei sa votezi , ca Isus Nu candideaza !


Fosta membra 9am.ro

163 mesaje
Membru din: 12/10/2011
Postat pe: 10 Noiembrie 2012, ora 17:08

De la: _KARPOV, la data 2012-11-07 11:26:45

Sa fac o lista si cu javrele din partidul lui Antonescu.....fara nume, ca sa nu am probleme cu .............mafia bimobiliara PNL ,din Iasi....

Deci nu votati urmatorii PNL-isti :

Si eu daca iti spun pe cine sa nu votezi, ma asculti? Stiu ca ai vrea ca Neamtu sa participe in toate colegiile ca sa fii sigur ca va reusi sa ia un mandat de parlamentar.

Raporteaza abuz de limbaj
Nefericirea este o avertizare de a merge mai departe, nu de a sta jos; marile evenimente sentimentale sunt intotdeauna esecuri. Dorina
Pagini: << 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine este Crin Antonescu?
Mergi la: