back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Devine "calculatorul" cel mai bun prieten al copilului nostru?

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
AMG

15 mesaje
Membru din: 30/09/2008
Oras: Tg Mures

Postat pe: 17 Octombrie 2008, ora 11:23

Ma intrebam in zilele astea ca, copii din ziua de astazinu se mai joaca pe afara cum facea generatia mea, sau cele de dinaintea mea. Acum se pare ca toti copii se joaca numai pe calculator, se uita tot timpul la televizor, si nu mai interactioneaza intre ei ca "in vremurile trecute".
Credeti ca le face bine atat timp la calculator? Dar sa nu se mai joace pe afara impreuna cu alti copii?


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 19:16

La mine e o mare problema...nu prea sunt copii in cartierul nostru ca as las-o dar cu cine? am implicat-o in alte activitati extrascolare.


dyno2dark

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 22:14

Salut.Sunt unul din acei "copii" dependenti de jocurile video.Uite diferenta:asta e pasiunea mea,am cunostinte extrem de vaste,asa am reusit sa invat limba engleza la perfectie si germana cat sa ma descurc daca raman singur in Berlin,am planuri de viitor cu o slujba de game-designer/game-tester(da exista meseria este munca grea si chiar dak nu admiteti este arta).Recunosc ca sunt si parti proaste dar atata timp cat nu se exagereaza nu este nimic grav.Desi sincer jucatul cu mingea in fata blocului e de domeniul trecutului si tratez acest subiect gen generatia parintilor-tineretul.Pe de alta parte nu sunt unul care sa nu ma pot dezlipi de calculator-am prieteni,petrec timp in oras,mananc etc si totusi sunt dependent.Nu o sa fiu luat in serios sunt sigur dar am vrut sa-mi spun parerea.Va rog mult nu comparati un pusti de 13 ani care joaca 24/24 h World Of Warcraft cu cineva care vede din jocurile video mai mult decat distractie-o pasiune si o cariera de viitor FOARTE profitabila chiar daca amandoi pot fi catalogati drept dependenti.In concluzie as vrea sa afirm ca pe langa avantajele obtinute mai sus(si da nu sunt doar pt mine ci am fost la olimpiade am dat examene si as vrea sa incerc Cambridge anul acesta in vara si va garantez ca numai sa stau la orele de engleza de la scoala nu vreau)stimuleaza imaginatia,inovatia si dezvolta stilul de a gandi.Il consider un drog,dar unul cu care nu voi muri de foame mai incolo si NU comparati gamingul cu o prostie/desene animate/pierdere de timp etc si sincer la fraza cu "citeste o carte" pun pariu ca pot scrie o opera dupa ce am citit toate manuscrisele,documentele istorice etc din Neverwinter Nights.Sper sa incercati cel putin sa observati morala mesajului meu.O zi buna tuturor! PS-daca am facut greseli de ortografie nu incepeti cu "gramatica/limba romana etc"nimeni nu e perfect,multumesc.


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 23 Octombrie 2008, ora 07:05

Calculatorul este marele DUSMAN , al copilului Dvs . . CARTEA , trebuie sa fie cel mai bun prieten al copilului Dvs . !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Octombrie 2008, ora 07:39

;;;;; Calculatorul, este ceea mai mare, obsesie si ;boala, a copiilor, si -a celor mari!


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 09:14

Calculatorul, ca orice lucru, are parti bune si parti rele.
Exista un alt aspect ingrijorator, generat de prapastia dintre cei bogati si oamenii obisnuiti, copii bogatasilor nu prea se joaca cu cei saraci, iar nesiguranta este accentuata de nepasarea politiei.


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 18:16

Calculatorul si televizorul sunt mijloace sigure pentru tampit copiii !


corinaflorina

12 mesaje
Membru din: 6/10/2008
Oras: Braila

Postat pe: 7 Noiembrie 2008, ora 12:19

De ce isi petrec copiii majoritatea timpului pe calculator? Eu consider ca din cauza parintilor. Daca ei le-ar impune, nu stiu... o ora la calculator dupa terminarea temelor, ar fi ok. Asta in cazul copiilor de clase primare si chiar mai mici. Pentru elevii de liceu, calculatorul si internetul este o modalitate de comunicxare si informare. Ma intreb, ce necesitati are un copil de gradinita sau scoala primara pt utilizarea calculatorului cand exista pe piata atatea jocuri de stimulare a imaginatiei si de dezvoltare intelectuala?


alexmihai19

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 15:27

e important de stiut ca in urma unui studiu s-a demonstrat ca la copii calculatorul stimuleaza in principal dexteritatea si mai putin gandirea, insa favorizeaza cresterea agresivitatii si a anxietatii


MAMITZA

119 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 19:43

DA, CU CONDITIA CA NOI, PARINTII SA LE URMARIM ATENT "RELATIA" CU CALCULATORUL ! NU JOCURI VIDEO, MAI MULT DECAT O BANALA DESTINDERE INTRE DOUA "LECTII" CALCULATORUL ESTE UN MIRACOL ! IN CE PRIVESTE INFORMAREA SI CAPATAREA DE NOI CUNOSTINTE, EXPLICAREA LUCRURILOR PE CARE, DE CELE MAI MULTE ORI, ADULTII "NU AU VREME" SA LE DESLUSEASCA LA SOLICITAREA COPIILOR, CALCULATORUL ESTE CEL MAI BUN PRIETEN AL COPIILOR ! PE UNELE SITE-URI EXISTA UN INDEMN LA CUNOASTERE: "GOOGLE STIE! " INSTRUITI-VA COPII SA "PROFITE" DE TOT SAU APROAPE TOT CE STIE "GOOGLE" ! NU CALCULATORUL ESTE DUSMANUL FRUMOSULUI OBICEI DE A CITI, DIN CAND IN CAND, O CARTE ! CI EDUCATIA PRIMITA IN FAMILIE, TELEVIZORUL SI JOCURILE PE CALCULATOR !
REPET ! DA, CALCULATORUL POATE FI CEL MAI BUN PRIETEN AL COPILULUI NOSTRU DACA, IN PRIMUL RAND, NOI NE FACEM DIN CALCULATOR "CEL MAI BUN PRIETEN", IAR COPILUL INVATA DE LA NOI !


DDR
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 21 Decembrie 2008, ora 02:39

Nu lasati niciodata, nici macar in gluma, ca o unealta sa devina PRIETENUL copilului vostru!

Prietenul trebuie sa aiba suflet sa fie un factor activ de integrare sociala si un vector al unor actiuni cu finalitate sociala.

Cred ca nimeni nu-si doreste copilul un inadaptat social, un psihopat, homosexual ori sexual deviant, ori mai stiu eu ce ....

Da calculatorul poate fi un factor de educatie, de familiarizare cu culegerea de informatii ori deprinderi practice si de exersare si motivare a capabilitatilor intelectuale. DAR NUMAI ATIT!


proda31

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Decembrie 2008, ora 00:35

Din pacate, calculatorul e ok, dar numai printre alte lucruri de facut in timpul liber: natura, sport (Ati obsrvat cati copii sunt prea grasi ? Nu nu e doar alimentatia aiurea. E lipsa de miscare), multe hobby-uri. Doamne, dar sunt atatea moduri de petrecut timpul liber altfel decat cu un calculator.... Am pacienti/e pt care calculatorul este un modus vivendi, or aproape asa ceva; tristetea e ca in timp apar probleme in socializare or devin grav manifeste.


MAMITZA

119 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 10:51

STIMATE DOMNULE MIRCEA, TEMA PUSA IN DISCUTIE ESTE "DEVINE CALCULATORUL CEL MAI BUN PRIETEN AL COPILULUI NOSTRU ?" RASPUNSUL MEU CONTINUA SA FIE : "DA!" AM CITIT DIN NOU MESAJUL DUMITALE SI NU AI DREPTATE DEFEL ! NU CALCULALTORUL IL INDEPARTEAZA PE COPIL DE SOCIETATE (SI, IN FOND, CARE SOCIETATE ?), NU CALCULATORUL DEZVOLTA VICII, BA DIN CONTRA ! NU DIN CAUZA CALCULATORULUI DEVINE COPILUL SOCIOPAT, GAY, INADAPTAT SOCIAL, CI DIN CAUZA ...OAMENILOR ! A FAMILIEI, A ANTURAJULUI, A TRAUMELOR LA CARE ESTE SUPUS CE VOR LASA URMA ADANCI ! SE PARE CA PE DUMNEATA CHIAR TE OBSEDEAZA CHESTIILE ACESTEA, OI FI UN "SOCIOPAT", DAR NU DE LA CALCULATOR ... IACA-TA, NOI DOI STAM "DE VORBA" FARA SA NE CUNOASTEM ...ITI VA SCHIMBA IN VREUN FEL OPINIA MEA, FELUL DUMITALE DE A FI ? TE SIMTI AMENINTAT DE CEEA CE SPUN EU ACUM ? SI ATUNCI, CE RAU II POATE UNUI COPIL CALCULATORUL, DECAT SA-I DESCHIDA ORIZONTUL, STIINTIFIC, CULTURAL, IAR PE UNELE SITE-URI ISI POATE FACE PRIETENI ...EVIDENT, ROLUL PARINTILOR ESTE PRIMORDIAL IN RELATIA COPIL-CALCULATOR ! PE CATI DINTRRE NOI NU NE-AU DEZAMAGIT PRIETENII-OAMENI ?! CATI OAMENI NU NE-AU INSELAT ASTEPTARILE ? CALCULATORUL NU NE VA DEZAMAGI, NU NE VA INSELA SI ESTE ...PLIN DE SURPRIZE INCA ! MAI ALES PENTRU COPII ! ITI DORESC, DIN INIMA, UN AN NOU BUN, SENIN SI IMBELSUGAT, DOMNULE MIRCEA !


DDR
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 18:49

ehei,inca de acum 30-40 de ani suntem avertizati ca "jucaria " asta poate deveni periculoasa intr-un fel ; va recomand Isaac Asimov: " Soarele gol "; sau mai tinara,asaa cam de vreo 25de ani poveste" Noapte buna,Sofia"- o societate onirica ce-si traieste viata in plan virtual ! pe atunci era SF,azi e o realitate infricosatoare !


marinela_diana

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 14:52

calculatorul nu este un dusman dar poate deveni .Parintii trebuie sa faca un program copiiilorEi au nevoie si de joaca in aer liber sa socializeze cu ceilalti copii si la calculator sa stea 1 ora sau 2 nu mai mult


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 14:39

Cu parere de rau, da, calculatorul incetul a devenit pentru cei mai multi copii foarte bun prieten, eu o vad pe fata mea de 16 ani , cum vine de la scoala aici e, calare pe el,. nu este bine, mai trebuie sa stai si fizic la discutii cu prietenii, sa te mai plimbi , asa ca , nu este bine, din unele puncte de vedere.....parerea mea.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 17:10

ei,daca e sa fim sinceri,nu a devenit chiar si pentru noi un prieten de nedespartit ?


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 17:36

E cea mai mare prostie sã-þi laºi copiii în faþa calculatorului, doar pentru cã aºa stau "cuminþi" sau ca sã-þi vezi "telenovelele".
Duce-þi copiii în parc, la Zoo, la teatru, jucaþi-vã cu ei dacã nu sunt alþi copii prin preajmã(cã doar nu vã picã steaua!) puneþii sã citeascã!
Jocurile pe calculator pot fi periculoase, pot crea dependenþã ºi au fost cazuri în care s-a ajuns la deces.
Dacã sunt lãsaþi la calculator trebuie sã fie supravegheaþi.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 18:24

De la: iuri_blioju, la data 2009-01-22 14:39:04 Cu parere de rau, da, calculatorul incetul a devenit pentru cei mai multi copii foarte bun prieten, eu o vad pe fata mea de 16 ani , cum vine de la scoala aici e, calare pe el,. nu este bine, mai trebuie sa stai si fizic la discutii cu prietenii, sa te mai plimbi , asa ca , nu este bine, din unele puncte de vedere.....parerea mea.




Cred ca in egala masura calculatorul devine cel mai bun prieten atat al copilului nostru cat si al PARINTILOR "copilului nostru".
Eu stau "calare" pe calculator si acasa si la serviciu.
Dumneavoastra ?




Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 18:54

Pasadro, eu nu stau de dimineaþa pânã seara la computer.
Este foarte adevãrat cã-i dau drumul dimineaþa....ºi uit sã-l mai închid, dar nu stau tot timpul în faþa lui, doar când am de lucru sau vreau sã socializez.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Februarie 2009, ora 14:40

Se pare ca este de vreo 10 ani, daca nu si mai mult. Chiar nu am prea mai vazut pe afara copii si ciini fugarindu-se sau copii si copii urlind unii la altii.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 Februarie 2009, ora 14:54

De la: nastasemihail, la data 2009-02-23 14:40:18Se pare ca este de vreo 10 ani, daca nu si mai mult. Chiar nu am prea mai vazut pe afara copii si ciini fugarindu-se sau copii si copii urlind unii la altii.

Pãi normal cã nu mai vezi, pentru cã pãrinþilor le este din ce în cemai fricã sã-ºi lase copiii afarã nesupravegheaþi. Nu vezi cã peste tot e plin de þigani hoþi sau pedofili iar pãrinþii muncesc de dimineaþa pânã seara. Ca sã nu mai vorbim de faptul cã din ce în ce mai puþine femei nasc ºi tot mai multe recurg la întreruperi de sarcinã....


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Lala_BM

12 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 23 Februarie 2009, ora 15:00

Dar domnule, d-ta te-ai gandit vreodata ca si calculatorul poate fi utilizat pentru a citi? Da, da, de ex, toata colectia "Biblioteca scolarului" este disponibila pe CD, in format pdf. Deasemenea, calculatorul poate fi folosit pentru a rula programe didactice de invatare interactiva a matematicii, fizicii, biologiei, etc. Este clar ca d-ta ai idei preconcepute in ceea ce priveste calculatorul; daca copilul d-tale utilizeaza calculatorul doar pt a se juca, asta e alta treaba, nu e vina copilului, nici a calculatorului, e vina d-tale, ca nu ai te-ai ingrijit sa indrumi copilul spre o utilizare constructiva a calculatorului. In ziua de astazi, daca nu esti cat de cat familiarizat cu calculatorul, e ca si cum ai fi analfabet.


Lala_BM

12 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 23 Februarie 2009, ora 15:02

pardon...am uitat sa precizez ca mesajul meu e adresat lui marian_bd_rotaru.


sergent_shocker

38 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Februarie 2009, ora 14:24

Salut, sunt Administrator IT am 23 de ani , pana la varsta de 20 de ani eram maniac dupa jocuri dar am fost crescut intr-un haos organizat ceva de exemplul "Daca iti faci temele la scoala si la meditatii poti sa stai pana maine la calculator" deci a fost intotdeauna pe locul doi.
Consider ca PC-ul este ca un cutit, daca vanzatorul vinde un cutit unei persoane si acea persoana ucide pe cineva se intampla fiindca cumparatorul a ales aceasta cale , la fel si cu computerul , daca parintii nu-si educa , copilul el alege jocurile pentru ca si ceilalti prieteni se joaca si ii plac animatiile dar sunt si copii de varsta de 10-14 ani care isi instaleaza Windows-ul dar care nu sunt pasionati de jocuri si nu poate avea contact cu ceilalti copii care vorbesc despre jocuri.

In loc de jocuri sa ii permiteti copilului d-voastra doar programe interactive de invatare, carti virtuale, exista o groaza de site-uri care va indruma de unde sa gasiti si cum sa puneti in aplicare aceste tactici de educare.

Just google it !

Dar nici parintii nu se implica prea mult.

Exista educatie categorisita pe nivele de varsta si ce ar trebui sa invete copilul d-voastra la varsta respectiva.

Fac apele din nou catre parintii care chat-uiesc aici , in loc sa posteze mesaje la subiecte aiurea sau barbatul sa se uite pe sport.ro si femeile pe cosmopolitan.ro sa puna osu' la treaba si sa nu se mai planga de copii lor ca se joaca toata ziua.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Februarie 2009, ora 14:32

Sergentule, parintii de peste 40 de ani nu se implica pentru ca nu stiu sa umble cu un calculator !
E un soc !
Altminteri imi placi !


Acum nu e momentul !
camelia_giurgiu

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 27 Februarie 2009, ora 14:51

Bweeeeeeeeheheeeeee!!!!

In Zimbabwe sau Botswana? Unde nu stiu parintii de peste 40 de ani sa foloseasca un calculator? (nu generaliza, nu mai este cazul! )

Problema vine de la utilizarea minorilor, in necunostinta de cauza, a internetului si inconstienta parintilor care nu supravegheaza navigarea odraslei pe net, pe principiul " e cuminte, e pe net!".

Da', fiecare isi creste copii cum crede de cuviinta!


"Somnul ratiunii naste monstrii!"



Fosta membra 9am.ro

273 mesaje
Membru din: 26/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 01:09

nu..prntru ca e cel mai bun prieten al meu.


Fosta membra 9am.ro

3030 mesaje
Membru din: 16/06/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 9 Noiembrie 2009, ora 19:39

Nu cel mai bun dar ajuta la o anumita varsta sa primesca informatii importante.


GINA
9am055094

4 mesaje
Membru din: 19/05/2009
Postat pe: 15 Noiembrie 2009, ora 14:12

Calculatorul e rau necesar in secolu XXI dar utilizat prea mult este daunator mai alaes la vedere.Totusi are parti bune . dar in loc loc sa folosim calcul;atorul inscopurii benefice omului este folosit in alte scopuri pozitive ,in privinta copiilor este bun , dar nu mai au capacitatea mentala necesara dezvoltari lor daca folosit prea multe ore in fata monitorului si devine o dependenta de calculator


Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Devine "Calculatorul" cel mai bun prieten al copilului nostru?
Mergi la: