back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce credeti despre vegetarieni?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
darnic00

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 19:30

Dupa cum se stie, exista persoane care considera dieta vegetariana ca fiind cea mai sanatoasa si mai recomandata pentru organism. Credeti ca aceste persoane exagereaza?


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 19:39

e bine asa cum te simti tu bine! ;) eu nu pot fara carne... am prieteni care nu pot cu carne. suntem sanatosi amandoi.. fericiti... etc.!


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 21:52

Si eu si sotul meu si chiar catelusul nostru suntem vegetarieni, defapt ovo-vegetarieni, si NE SIMTIM EXCELENT, iar ANALIZELE NOASTRE ACTUALE ( toate ) SUNT MAI BUNE CA NICIODATA!

Exista 4 categorii de vegetarieni:
1. lacto-ovo-vegetarieni ( + lactate si oua )
2. lacto-vegetarieni ( + lactate, dar fara oua )
3. ovo-vegetarieni ( + oua, dar fara lactate )
4. vegetarieni ( fara oua si fara lactate )

Noi consumam urmatoarele:
- legume de orice fel
- fructe de orice fel ( inclusiv fructe uscate )
- cereale ( grau, orez, ovaz, porumb ) + paine din faina integrala si cu seminte sau din secara ( niciodata paine alba! )
- soia si produse din soia ( tofu, lapte de soia, smantana de soia, snitele din soia, etc. )
- uleiuri vegetale ( ulei de masline, ulei de floarea soarelui dublu rafinat, cascaval vegetal - e facut in mare parte din aceste uleiuri, margarina de calitate - nu cea cu multe e-uri )
- seminte ( de floarea soarelui, de dovleac, fistic,
- sucuri naturale fresh din fructe si legume ; uneori sucuri din siropuri de fructe facute in casa
- apa plata sau filtrata

NU consumam:
- cafea
- sucuri acidulate si apa minerala carbogazificata
- alcool (exceptie: maxim un pahar de vin/ saptamana! )
- dulciuri foarte dulci si grase ( nu ne place frisca )

NU fumam si NU stam in locuri cu fumatori ca sa fumam pasiv

NU suntem sedentari. Nu avem masina si nici nu ne trebuie pt. ca in Bucuresti folosim metro-ul sau autobuzul si mergem des pe jos, iar cand iesim din localitate folosim trenul, avionul sau autocarul.

NU urmarim televizorul ( il folosim doar pt. dvd player ) si ca sursa de informare si distractii audio-vizuale folosim calculatorul conectat la internet sau nu.


Noi am renuntat definitiv la carne ( porc nu am mai mancat de 4 ani, dar continuasem cu carne de pui, peste si foarte rar de vita ) acum 4 luni jumate si acum chiar ne deranjeaza mirosul de carne ( ne scarbeste ) si nu am putea nici fortati sa mai consumam vreun fel de carne sau produs din carne ori grasime animala.

Chiar am facut un calcul privind suma folosita pt. mancare pt. toti trei si incluzand si produsele de baie, iar suma este pana in 500 LEI / luna.





dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 22:30

Am uitat sa precizez ca mai consumam si : oua ( nu multe), ceaiuri din plante, condimente doar pt.gust, gris, ciocolata f. rar, produse apicole, prajeli doar cu ulei de masline si cu putina apa adaugata, NU folosesc rantasuri, NU consumam mancare alterata.

Catelul nostru consuma cam tot ce mancam noi EXCEPTAND: usturoiul, ceapa negatita, citricile ( ii plac f. mult: merele, perele, morcovii, strugurii, fructele uscate, maslinele ), albusul de ou, fasolea, cartofii, ardeiul iute, rosiile, sucurile si ceaiurile.



Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 22:33

De la: dagaio, la data 2009-01-18 21:52:09Si eu si sotul meu si chiar catelusul nostru suntem vegetarieni, defapt ovo-vegetarieni, si NE SIMTIM EXCELENT, iar ANALIZELE NOASTRE ACTUALE ( toate ) SUNT MAI BUNE CA NICIODATA!

Exista 4 categorii de vegetarieni:
1. lacto-ovo-vegetarieni ( + lactate si oua )
2. lacto-vegetarieni ( + lactate, dar fara oua )
3. ovo-vegetarieni ( + oua, dar fara lactate )
4. vegetarieni ( fara oua si fara lactate )

Noi consumam urmatoarele:
- legume de orice fel
- fructe de orice fel ( inclusiv fructe uscate )
- cereale ( grau, orez, ovaz, porumb ) + paine din faina integrala si cu seminte sau din secara ( niciodata paine alba! )
- soia si produse din soia ( tofu, lapte de soia, smantana de soia, snitele din soia, etc. )
- uleiuri vegetale ( ulei de masline, ulei de floarea soarelui dublu rafinat, cascaval vegetal - e facut in mare parte din aceste uleiuri, margarina de calitate - nu cea cu multe e-uri )
- seminte ( de floarea soarelui, de dovleac, fistic,
- sucuri naturale fresh din fructe si legume ; uneori sucuri din siropuri de fructe facute in casa
- apa plata sau filtrata

NU consumam:
- cafea
- sucuri acidulate si apa minerala carbogazificata
- alcool (exceptie: maxim un pahar de vin/ saptamana! )
- dulciuri foarte dulci si grase ( nu ne place frisca )

NU fumam si NU stam in locuri cu fumatori ca sa fumam pasiv

NU suntem sedentari. Nu avem masina si nici nu ne trebuie pt. ca in Bucuresti folosim metro-ul sau autobuzul si mergem des pe jos, iar cand iesim din localitate folosim trenul, avionul sau autocarul.

NU urmarim televizorul ( il folosim doar pt. dvd player ) si ca sursa de informare si distractii audio-vizuale folosim calculatorul conectat la internet sau nu.


Noi am renuntat definitiv la carne ( porc nu am mai mancat de 4 ani, dar continuasem cu carne de pui, peste si foarte rar de vita ) acum 4 luni jumate si acum chiar ne deranjeaza mirosul de carne ( ne scarbeste ) si nu am putea nici fortati sa mai consumam vreun fel de carne sau produs din carne ori grasime animala.

Chiar am facut un calcul privind suma folosita pt. mancare pt. toti trei si incluzand si produsele de baie, iar suma este pana in 500 LEI / luna.






EU CRESC MARE SI VOINIC;
FARA SA MANANC NIMIC 111111


BRAVO ! @dagaio,cu asta chiar m-ai facut praaaaaf !.....


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 22:35

..nu va grabiti a ma-njura , am si eu 3/4 card pt. acest club !


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 00:46

Mda,nu papam carne,o inlocuim cu margarina,uleiuri dublu rafinate,chiftelute si snitele din soia,cascaval vegetal,adica tot ce se poate gasi mai toxic decat porcul!Nici macar painea aia din secara nu-i din secara,e 90%faina alba din grau!Daca mai e si feliata,contine tot atatea E-uri ca si margarina.


vpisi

246 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 00:50

din pacate nu toti sunt in stare sa fie vegetarieni:))


Toate religiile sunt la fel de sublime pentru ignorant, folositoare pentru politician ºi ridicole pentru filosof
Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 00:53

Si tigarile sunt din plante,nu?Asta inseamna ca sunt vegetarian?


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 15:19

Celor care critica vegetarianismul le recomand incepind cu lunile cind se ieftinesc legumele si fructele, sa manince la inceput mai putin, apoi din ce in ce mai multe vegetale. Apoi sa inlocuiasca ptr citeva zile pina la citeva saptamini toate alimentele moarte cu cele vii, legume, fructe si cereale germinate sau nu. Nu vor mai putea sa puna in gura alte alimente decit legume si fructe proaspete. Sa scoata si sarea si piinea. Totul numai crud. Alimente moarte sint cele animaliere si toate cele fierte sau pastrate in conditii improprii sau foarte mult timp. Exista si niste dezavantaje la alimentatia cu vegetale, iti maninca o vitamina ptr sistemul nervos si te simti cam nervos. Se rezolva cu putina carne si mai ales peste. Grasimile se pot lua din uleiul vegetal mai ales cel presat la rece si din produse lactate dar in cantitati mici, si mai ales iarna. Vara se poate minca numai vegetale cu ulei vegetal. Cu alimentatia vegetariana se prelungeste viata chiar cu 20 ani sau chiar mai mult. Eu nu am vazut nici un "batrin de 65 ani" sa mai glumeasca despre greselile care i se spun la acea virsta ca le-ar fi facut. Deja studiile sint cit se poate de clare in aceasta privinta. Alcoolul, tutunul, cafeaua alimentele moarte, chiar si alimentatia hipercalorica, imbatrinesc prematur. Daca se hotaraste cineva sa faca o astfel de alimentatie atrag atentia ca trebuie sa se vindece de eventuale gastrite sau colite, iar daca apare o colita trebuie sa o ia mai incet si cu cantitati mai mici de legume mai ales. Cine are intestinul subtire mai scurt, practic nu poate face o astfel de alimentatie, adica oamenii foarte mici de statura.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 15:37

dagaio... la asta cu ... NU mancam produse alterate... m`ai spart! :) e hazlie! :)))
nu e bine ca esti vegetarian sau carnivor. sau invers. e bine cum te simti tu bine. eu tocmai am intrat la un regim alimentar controlat... ca mi`am dat peste cap tot metabolismul si am ajuns la 104 kilograme. ma bazez mult pe fructe... si ceva legume... cum sunt morcovii, rosiile, castravetii, cartofii, varza, etc. nu suport brocoli si multe alte legume. nu suport legumele fierte de orice fel...! le prefer crude. mananc fiert doar cartofi si oua! plus... oua mananc doar fierte. nu mananc NIMIC IN ULEI. mananc un peste la gratar sau un piept de pui... tot la gratar. fara grasimi, dulciuri, paine de orice fel, nu mananc dupa ora 6... maxim 1 amr sau o portocala. lapte si cereale dimineata pt energie. sucuri decat FRESH si un energizant dupa antrenamente.2 ore de sport zilnic. acum asteptam rezultatele. :) va tin la curent!
trebuie mancat sanatos ... nu neaparat doar vegetale. in acelais timp.. daca te simti bine mancand numai ciocolata.... si esti sanatos.. foarte bine! :)
p.s. acum 2-3 ziel eram in restaurant cu un prieten si comandam peste amandoi. el nu mai mancase carne de 2 ani. l-am convins cumva sa manance.. ca nu ne vazusem de mult timp... ! a vomitat dupa 3 muscaturi. a zis ca nu mai poate sa manance carne.
sa fiti sanatosi si veseli. e tot ce conteaza!


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 16:57

De la: nastasemihail, la data 2009-01-19 15:19:00Celor care critica vegetarianismul le recomand incepind cu lunile cind se ieftinesc legumele si fructele, sa manince la inceput mai putin, apoi din ce in ce mai multe vegetale. Apoi sa inlocuiasca ptr citeva zile pina la citeva saptamini toate alimentele moarte cu cele vii, legume, fructe si cereale germinate sau nu. Nu vor mai putea sa puna in gura alte alimente decit legume si fructe proaspete. Sa scoata si sarea si piinea. Totul numai crud. Alimente moarte sint cele animaliere si toate cele fierte sau pastrate in conditii improprii sau foarte mult timp. Exista si niste dezavantaje la alimentatia cu vegetale, iti maninca o vitamina ptr sistemul nervos si te simti cam nervos. Se rezolva cu putina carne si mai ales peste. Grasimile se pot lua din uleiul vegetal mai ales cel presat la rece si din produse lactate dar in cantitati mici, si mai ales iarna. Vara se poate minca numai vegetale cu ulei vegetal. Cu alimentatia vegetariana se prelungeste viata chiar cu 20 ani sau chiar mai mult. Eu nu am vazut nici un "batrin de 65 ani" sa mai glumeasca despre greselile care i se spun la acea virsta ca le-ar fi facut. Deja studiile sint cit se poate de clare in aceasta privinta. Alcoolul, tutunul, cafeaua alimentele moarte, chiar si alimentatia hipercalorica, imbatrinesc prematur. Daca se hotaraste cineva sa faca o astfel de alimentatie atrag atentia ca trebuie sa se vindece de eventuale gastrite sau colite, iar daca apare o colita trebuie sa o ia mai incet si cu cantitati mai mici de legume mai ales. Cine are intestinul subtire mai scurt, practic nu poate face o astfel de alimentatie, adica oamenii foarte mici de statura.

Auzi da cifrele astea le-ai luat dintr-ul stuiu serios sau le-ai scos asa "din burta". S-a facut un studiu pe 1000 de persoane zeci de ani sa se stabilesca exact ca vegetarienii traiesc cu 20 de ani mai mult? ca mancati voi buruieni e problema voastra, da nu sustineti ca asta e adevarul suprem. Pur si simplu, in carne sa regasesc anumiti comusi care nu sunt si in vegetale.
INTREBARE DE 100 DE PUNCTE PENTRU VEGETARIENI:DE CE AVEM CANINI, CA SA ROADEM MORCOVI?


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 21:15

In principiu au dreptate . Pentru practicantii de yoga indiscutabil se impune regimul vegetarian . Pentru ceilalati , ramane calea regala , cea de mijloc !


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 00:50

Vegetarienilor le cad caninii dupa vreo cateva cure cu substantele minune continute in margarina,preparate din soia(tofu,cascaval vegetal,lapte vegetal,snitele si chiftele,mezeluri). Parerea mea e ca cei care consuma alimentele mai sus enumerate sunt chimiofagi nu vegetarieni. In alta ordine de idei,nu vad ce e rau in a fi vegetarian.Dar vegatarian inseamna a consuma produse vegetale care se gasesc in natura.N-am auzit de arbori de margarina,nici de izvoare de ulei dublu rafinat.


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 01:02

De la: crist_che, la data 2009-01-20 00:50:41Vegetarienilor le cad caninii dupa vreo cateva cure cu substantele minune continute in margarina,preparate din soia(tofu,cascaval vegetal,lapte vegetal,snitele si chiftele,mezeluri). Parerea mea e ca cei care consuma alimentele mai sus enumerate sunt chimiofagi nu vegetarieni. In alta ordine de idei,nu vad ce e rau in a fi vegetarian.Dar vegatarian inseamna a consuma produse vegetale care se gasesc in natura.N-am auzit de arbori de margarina,nici de izvoare de ulei dublu rafinat.


Avem canini ca sa te mancam pe tine!

Tot ce noi consumam SUNT CONTROLATE DE E-URI, CONSERVANTI, HORMONI, SUBSTANTE TOXICE CANCERIGENE, SI ALTE PROSTII.

Exista produse naturale, nemodificate genetic sau hormonal, netoxice si fresh care le recomand. Trebuie doar sa vrei si sa le cauti in supermarket-uri sau chiar la sursa. Succes!

Daca fumezi, iti dau sa citesti pt. informare asta:

" DESPRE MUCURILE DE TIGARA

Mucurile de tigara prezinta o amenintare pentru mediul inconjurator. Filtrele de tigara au fost gasite in stomacul pestilor, pasarilor, balenelor or altor creaturi marine care le-au confundat cu hrana lor. Compuse din acetat de celuloza, acestea persista in mediu pe o durata la fel de lunga de timp ca si alte plastice.

Mucurile de tigara nu ne invadeaza doar spatiul public, ci in mod inevitabil ne polueaza si apele, deoarece sunt spalate de catre sursele de apa locale si devarsate mai departe.

Mucurile de tigara sunt deseurile cele mai numeroase din lume, iar aproximativ un trilion de mucuri sunt aruncate pe jos in toata lumea anual, potrivit Cigarette Litter. Asta inseamna ca in fiecare zi milioane de tigari ne polueaza plajele, parcurile, apele, aleile si aproape toate locurile publice. Multi oameni cred ca acele micute filtre ale tigarilor sunt facute din bumbac, insa este eronat! Este vorba despre celuloza, material care nu este prea prietenos cu mediul si care nu se degradeaza prea usor. Si sa nu mai vorbim doar despre aspectul estetic. Stim ca nimanui nu-i place sa vada mucuri de tigara pe jos, dar in plus acestea contin foarte multe substante reziduale toxice, care dauneaza mediului. In plus, stiti cate incendii sunt provocate anual din cauza mucurilor de tigara aruncate neglijent pe jos?

Momentan in Romania exista o lege prin care persoanele care arunca mucuri de tigara pe jos primesc o amenda care variaza intre 190 si 370 de lei. "



dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 01:30

Completare.

Din produsele pe care le-am enumerat mai sus se pot face extrem de multe, nici nu stii cate, mancaruri foarte gustoase si aratoase si sanatoase si usoare. Digestia ta nu mai sufera si nici greutatea in plus si grasimea nu te mai supara.
Te simti mai plin de viata, mai curat, mai usor, mai liber, cu mai multa energie si optimism.
Ce e drept e ca eu ( si uneori si sotul ) gatesc in fiecare zi. Dar nu dureaza mult si se face usor.
Mancam in deosebi: sufleuri diverse cu legume la cuptor, paste cu legume si sosuri, salate de cruditati cat mai variate, tarte cu legume sau cu fructe, cereale cu lapte de soia sau de orez, ciorbe ori supe de legume ( dar mai rar ), musaca, mancaruri de spanac/varza/cartofi/vinete/dovlecei , clatite cu ciuperci sau dulci, mancare chinezeasca fara carne - orez sau spaghete de orez cu legume si sos de soia, mancare mexicana -- cu tortillas, cu fasole --, pizza vegetariana sau de post, etc.

P.S. Mesajul despre mucurile de tigara l-am preluat de pe topicul meu ecologic ( Romania e verde sau murdara...? )



Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 06:06

In ceea ce priveste fumatul,iti dau dreptate 100%. Margarina pe care o consumi contine coloranti?Dar aditivi?Si e naturala?Uleiurile din care e facuta trebuiesc incalzite la temperaturi f.ridicate ptr a fuziona(400C)Uleiul dublu rafinat e un produs obtinut in urma unui proces termo-chimic . In Canada, s-au studiat 350 de varietati de cereale folosite la micul-dejun, iar rezultatul a fost surprinzator: jumatate din ele contineau oflatoxina B1, una dintre cele mai periculoase micotoxine, pragul critic fiind depasit in proportie de 4% E foarte greu sa stii cu exactitate ce contine un anumit produs(semipreparate si preambalate),dar poti renunta la unele despre care stii ca sunt toxice(margarina) . Toxicitatea poate rezulta si din felul in care sunt pregatite anumite alimente,chiar daca au la baza materii prime onorabile! Cu metode diferite,rezultate diferite! Alcoolul rafinat e produs din cereale,nu?Totusi e diferit fata de bere. De unde ai dedus ca sunt supraponderal?Am 38ani 179cm/70-72kg,Digestia mea nu sufera,iar grasimea nu ma deranjaza,mai degraba lipsa ei!Alte probleme poate ca am,dar nu cu greutatea sau conditia fizica!


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 14:47

De la: dagaio, la data 2009-01-20 01:30:21Completare.

Din produsele pe care le-am enumerat mai sus se pot face extrem de multe, nici nu stii cate, mancaruri foarte gustoase si aratoase si sanatoase si usoare. Digestia ta nu mai sufera si nici greutatea in plus si grasimea nu te mai supara.
Te simti mai plin de viata, mai curat, mai usor, mai liber, cu mai multa energie si optimism.
Ce e drept e ca eu ( si uneori si sotul ) gatesc in fiecare zi. Dar nu dureaza mult si se face usor.
Mancam in deosebi: sufleuri diverse cu legume la cuptor, paste cu legume si sosuri, salate de cruditati cat mai variate, tarte cu legume sau cu fructe, cereale cu lapte de soia sau de orez, ciorbe ori supe de legume ( dar mai rar ), musaca, mancaruri de spanac/varza/cartofi/vinete/dovlecei , clatite cu ciuperci sau dulci, mancare chinezeasca fara carne - orez sau spaghete de orez cu legume si sos de soia, mancare mexicana -- cu tortillas, cu fasole --, pizza vegetariana sau de post, etc.

P.S. Mesajul despre mucurile de tigara l-am preluat de pe topicul meu ecologic ( Romania e verde sau murdara...? )


Uite asta nu inteleg eu! Vrei sa fii vegetarian, cu atat mai bine, vorba aia "more for me". Da de ce incercati voi sa-i convingeti si pe altii ca asta e a 8-a minune a lumii. Eu spre exemplu am 1,77m si 66 - 68 Kg. Nu ma ingras, nu slabesc mai mult de 2Kg. Si eu nu concep masa fara carne. Dimineata mananc oua cu sunca, la pranz supa si friptura (porc sau vita) cu ceva langa, si seara iar friptura. Nu am probleme de digestie si nici cu greutatea. Imi fac anlize complete la fiecare 6 luni si toti parametrii ies perfect normali. In schim cunosc un vegetarian de 30 de ani care arata ca de 50. Slab (da slab asa gen Somalia), cu gauri sub ochi si galben la fata. Da el zice ca e sanatos. Fiecare cu a lui. Si tot nu am inteles de ce specia umana a fost dotata cu canini, daca noi trebuie sa fim vegetarieni.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 14:57

De la: Evident, la data 2009-01-19 16:57:23
De la: nastasemihail, la data 2009-01-19 15:19:00vegetale.
INTREBARE DE 100 DE PUNCTE PENTRU VEGETARIENI:DE CE AVEM CANINI, CA SA ROADEM MORCOVI?


Ai dreptate, in carne exista proteine strict necesare. De aceea am spus ca trebuie sa mai mincam peste sau anumite cantitati de carne, in cantitati mici, si adaug, dupa o anumita virsta. Copiilor, celor tineri si agresivi le trebuie alimentatie cu carne mai multa. In privinta dintilor, mai documenteaza-ta ca sint pe cale de disparitie, mai ales din cauza alimentatiei si a lipsei unor decizii personale in viata (asta din pdv psihic). Mai stiu niste persoane foarte agresive care ma luau in ris acum vreo 20 ani, cu morcovii, si acum maninca de zor la ei. Una are tensiune oculara si alta s-a operat la ochi. Chiar eu am facut impreuna cu acele persoane cure masive cu sucuri de legume si fructe si au tacut atunci, le placea (cam 1-2 litri de suc pe zi de persoana). Dar cind relatiile s-au tensionat ma criticau. Eu personal nu sint chiar vegetarian, maninc si carne, dar nu ma simt bine. Cind am facut cure de vegetale si mai ales sucuri de legume si fructe, ma simteam excelent. Dar mai mincam si carne si mai ales cantitati foarte mari de griu germinat.
Daca nu vrei sa traiesti mai mult de vreo 60-70 ani, macar pastreaza ptr tine "secretul asta".
Cei cu grupa 01 e bine sa manince carne normal. Cei cu alte grupe de singe e recomandat sa manince vegetale mult mai multe decit cei cu grupa 01. Mai ales cei cu grupa B3. Astea sint studiile. Nu le spun de la mine.
In privinta agresivitatii aiurea a unor oameni. Asta se datoreaza in principal carnii si a neeliminarii normale a ureei, care apare in cantitati mari la consumul carnii.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 15:14

Celor care insista cu caninii le raspund cu o alta intrebare, de ce exista creierul reptilian, cel de la baza creierului. Ca sa ne comportam precum reptilele?

Eu personal nu insist cu alimentatia vegetariana, fiindca maninc combinat, dar cantitati de legume si fructe de citeva ori mai mari decit in tinerete. Mi-am rezolvat probleme cu bila si cu digestia foarte mari. Aveam dischinezie biliara si gastrita stomacala si duodenala pe punctul de a da in ulcer, si nici nu eram constient de pericol, asta pe la 30 ani. Nici un aliment nu mai puteam baga in mine. La 20 ani in armata am fost diagnosticat cu dischinezie biliara iar doctorii nu mi-au spus nimic, era scris in reteta ceva necitet. S-a rezolvat numai cu fructele din curtea cazarmii. Pina in jur de 30 ani nici macar nu imi dadeam seama clar ce imi trebuia sa ma simt bine cu digestia.

Acum vad ca sint tot felul de "binevoitori" care sint de-a dreptul agresivi si nu lasa ca aceste informatii sa le stie si altii care au probleme ce tin de alimentatie.

Eu nu spun ca te ingrasa o astfel de alimentatie, mai trebuiesc si grasimi si proteine animale, dar NU EXCLUSIV NUMAI ALIMENTE DE ORIGINE ANIMALA.





Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 17:35

De la: Evident, la data 2009-01-20 14:47:29
De la: dagaio, la data 2009-01-20 01:30:21Completare.

Din produsele pe care le-am enumerat mai sus se pot face extrem de multe, nici nu stii cate, mancaruri foarte gustoase si aratoase si sanatoase si usoare. Digestia ta nu mai sufera si nici greutatea in plus si grasimea nu te mai supara.
Te simti mai plin de viata, mai curat, mai usor, mai liber, cu mai multa energie si optimism.
Ce e drept e ca eu ( si uneori si sotul ) gatesc in fiecare zi. Dar nu dureaza mult si se face usor.
Mancam in deosebi: sufleuri diverse cu legume la cuptor, paste cu legume si

sosuri, salate de cruditati cat mai variate, tarte cu legume sau cu fructe, cereale cu lapte de soia sau de orez, ciorbe ori supe de legume ( dar mai rar ), musaca, mancaruri de spanac/varza/cartofi/vinete/dovlecei , clatite cu ciuperci sau dulci, mancare chinezeasca fara carne - orez sau spaghete de orez cu legume si sos de soia, mancare mexicana -- cu tortillas, cu fasole --, pizza vegetariana sau de post, etc.

P.S. Mesajul despre mucurile de tigara l-am preluat de pe topicul meu ecologic ( Romania e verde sau murdara...? )


Uite asta nu inteleg eu! Vrei sa fii vegetarian, cu atat mai bine, vorba aia "more for me". Da de ce incercati voi sa-i convingeti si pe altii ca asta e a 8-a minune a lumii. Eu spre exemplu am 1,77m si 66 - 68 Kg. Nu ma ingras, nu slabesc mai mult de 2Kg. Si eu nu concep masa fara carne. Dimineata mananc oua cu sunca, la pranz supa si friptura (porc sau vita) cu ceva langa, si seara iar friptura. Nu am probleme de digestie si nici cu greutatea. Imi fac anlize complete la fiecare 6 luni si toti parametrii ies perfect normali. In schim cunosc un vegetarian de 30 de ani care arata ca de 50. Slab (da slab asa gen Somalia), cu gauri sub ochi si galben la fata. Da el zice ca e sanatos. Fiecare cu a lui. Si tot nu am inteles de ce specia umana a fost dotata cu canini, daca noi trebuie sa fim vegetarieni.



Draga evident,

Poate vrem sa convigem si pe altii, pt. ca se poate trai foarte bine si mai sanatos fara sa moara animale pt. noi. Nimeni nu te obliga. Aici pe topic s-a pus o intrebare si fiecare vine cu parerea personala care deobicei include propria experienta sau informatii utile.

Tu esti tanar si e normal sa nu ai probleme cu greutatea si sa ai o digestie mai rapida. Dar sa stii ca digestia se face mult mai greu daca mananci carne, organismul consuma mai multa energie pana o digera si o transforma. Chiar daca esti tanar si nu esti gras, mancand asa multa carne zilnic, sunt convinsa ca ai probleme cu colonul sau vei avea in urmatorii ani. Urmarile alimentatiei gresite le poti simti dupa 30 ani. Daca esti sportiv, sa stii ca te-ar ajuta mai mult o alimentatie mai echilibrata, adica nu atat de multa carne. Si legumele contin proteine si pe langa asta mai contin si vitamine, fier, fosfor si alte substante nutritive in stare naturala.

Vegetarianul de 30 de ani de care vorbesti e sigur asa cum zici din alte cauze cum ar fi:
- e bolnav si a devenit de curand vegetarian pt. ca asa i-a prescris medicul ( in boli grave - ca si cancerul - doctorul te trece obligatoriu pe regim vegetarian )
- pierde noptile si apoi bea multa cafea, poate si fumeaza si mananca foarte putin ( oricine care nu doarme noaptea are cearcane si e galbui sau alb mai ales daca incearca sa "recupereze" somnul cu 2-3 cesti de cafea tare pe zi si fiind stresat de servici sau scoala incepe sa fumeze ori nu are timp sa manance corect )
- este vegetarian, dar are tulburari de nutritie gen bulimie sau anorexie din cauze psihice
- este foarte depresiv, retras si nu are pofta de mancare

Specia umana e destul de veche, iar la inceput am fost cu totii canibali, stiai? Cu timpul, ne-am transformat in carnivori, apoi omnivori si in final cred ca vom fi cu totii vegetarieni.
Noi am mostenit caninii de la stramosii nostri canibali care mestecau si oase.
Se pare ca ( Evident! ) noi, oamenii, evoluam psihic si spiritual si fiziologic mai repede decat fizic.








dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 17:39

Atentie la urmatoarele substante care apar in toate produsele prefabricate ( sau nu ) din magazine!

Cultura nutritiei / COLORANTII, CONSERVANTII SI ANTIOXIDANTII ALIMENTARI


Colorantii alimentari includ atit substante naturale, cit si compusi sintetici. Substantele naturale care au fost folosite ca si coloranti alimentari sint: acidul carminic (E120), extractul de ardei (E160c), turmericul (E100), carotenul (E160a) etc. Nutrientii folositi pentru a da culoare, cum sint B-carotenul (precursor al vit. A care da morcovului culoarea rosie) si riboflavina (vit. B2 ce da o culoare galbena intensa) sint clasificati ca si aditivi de culoare. In aceeasi categorie intra si sucurile de fructe sau vegetale, uleiul de morcov si extractul de sfecla rosie. Colorantii sintetici alimentari au fost incriminati ca ar produce hiperactivitate la unii copii. Acest concept a fost promovat de Feingold in 1975 si a stimulat cercetari in ce priveste hiperactivitatea atit la oameni, cit si la animale. Unele substante chimice provoaca degenerari la nivelul sistemului nervos central si pot avea ca rezultat hiperactivitatea in cazul animalelor cu creierul astfel afectat. In urma experimentelor facute pe sobolani, s-a constatat ca diferiti coloranti sintetici inhiba recaptarea neurotransmitatorilor la nivelul sinapselor. Sobolanii ramin intr-o stare de agitatie si hiperactivitate datorita prezentei neurotransmitatorilor. Nu stim in ce masura acelasi lucru se intimpla si in creierul uman, desi modelul acesta sugereaza si ilaritate. Culoarea alimentelor contribuie la prezentarea lor apetisanta. Scopul industriei alimentare este sa vinda produse viu colorate, care sa stirneasca interesul, chiar daca produsele respective sint departe de a promova sanatatea clientului. Acest obiectiv vine in oarecare contradictie cu scopul segmentului format din cei 30-40% din populatia adulta care ar dori sa scape de kilogramele in plus.
Legislatia SUA si cea din Uniunea Europeana difera in ceea ce priveste colorantii aprobati spre folosire. Daca in UE amarantul (E123) si eritrozina (E127) sint permisi, in SUA, forul care guverneaza legislatia din industria alimentara – FDA, a interzis folosirea acestor doi coloranti. Pina cind lucrurile se clarifica, parerea mea este ca sintem mai in siguranta daca alegem produse fara coloranti, sau din cele care contin coloranti naturali din legume. Si asta cu atit mai mult cu cit la noi in tara se mai adauga lipsa controlului metodic al respectarii normelor in industria alimentara.
CONSERVANTII ALIMENTARI
Conservantii chimici includ atit antioxidantii, cit si agentii antimicrobieni. Antioxidantii sint utilizati pentru a stopa schimbarile de gust, scaderea valorii nutritive si schimbarile de aspect ale alimentelor, rezultate din oxidarea acizilor grasi, a aminoacizilor si a vitaminelor. Agentii antimicrobieni sint folositi pentru prevenirea inmultirii bacteriilor, ciupercilor si mucegaiurilor care pot produce toxiinfectii alimentare sau diferite infectii, sau pot provoca alterari nedorite ale gustului, ale aspectului sau ale valorii nutritive. Cu toate ca pastrarea la rece sau congelarea preintimpina nevoia de a folosi conservanti, aceasta metoda este comparativ mai scumpa si nu este asa accesibila sau convenabila. Iradierea alimentelor ca o alternativa la conservantii chimici se bucura de o acceptare relativ redusa, datorita conditiilor tehnice necesare si controverselor publice generate de modificarile ulterioare iradierii.
ANTIOXIDANTII
Antioxidantii alimentari obisnuiti includ acidul ascorbic sau vit C (E300), tocoferolii – produsi inruditi cu vit E (E306-309), butilhidroxianisolul (BHA-E320), butilhidroxitoluenul (BHT-E321), propilgalatul (E311) etc. Agentii antimicrobieni comuni – nitritii si sulfitii – au de asemenea activitate antioxidanta, pe linga alte proprietati.
BHA si BHT au fost si sint subiectul unei considerabile controverse privind siguranta folosirii lor. Ambele substante sau antioxidanti liposolubili sint capabili sa induca o crestere a concentratiei sanguine si a activitatii citorva enzime hepatice care sint implicate in detoxificarea compusilor straini. La sobolani si hamsteri, tratamentul cu doze mari de BHA (2% in dieta) a produs diferite manifestari care preced atit aparitia unor dezvoltari precanceroase (hiperplazie, papiloame), cit si a cancerului cu celule scuamoase la nivelul stomacului. Cind BHT a fost inclus in dieta soarecilor masculi si femele, la un nivel de 0,5% din dieta, nu s-a dovedit nicio crestere a incidentei cancerului. Relatia intre antioxidanti si carcinogeni este complexa si nu poate fi generalizata deoarece cancerul se dezvolta de obicei pe parcursul a 20-30 de ani in care subiectul este expus si altor carcinogeni.
NITRITII
Nitritul de sodiu (E250) este folosit ca un conservant antimicrobial, agent de gust si agent colorant de fixare (datorita reactiei cu mioglobina pastreaza culoarea rosie a carnii si a produselor din carne). Nitritul este eficient in prevenirea multiplicarii bacilului Clostridium botulinum, scazind astfel riscul pentru botulism.
Nitritii reactioneaza cu aminele si amidele secundare formind nitrozamine si nitrozamide la nivelul stomacului. Cei mai multi compusi din aceasta clasa (nitrozamine si nitrozamide) sint cancerigeni. Personal, ca vegetarian, promovez o alimentatie preponderent vegetariana – chiar la nivel populational – si nu recomand consumarea produselor de carne tratate cu nitriti.

SULFITII SI DIOXIDUL DE SULF
Dioxidul sulfuric (E220) si sarurile de sulf – sulfitul de sodiu (E221) sint folosite in mod obisnuit ca inhibitori enzimatici, agenti antimicrobieni cu spectru larg, agenti de albire, dar si ca antioxidanti. Sulfitii sint foarte reactivi si prin urmare putin sulfit liber ramine in alimente. Sulfitii au fost folositi de secole, mai ales in conservarea fructelor uscate, cu putine dovezi despre reactii adverse la consumatori. Astazi se folosesc in bauturi carbogazoase, in produse de patiserie, in conservarea fructelor uscate, dar si a legumelor sau zarzavaturilor cu frunze verzi (pentru pastrarea culorii vii la salata etc.)
Bolnavii suferind de astm bronsic trebuie pusi in garda in ceea ce priveste riscurile la care se expun consumind aceste produse. Criza de astm este cea mai obisnuita reactie adversa severa atribuita ingerarii de sulfit. In cazul persoanelor sensibile, a fost descoperita o asociere intre ingerarea de sulfiti si declansarea crizei de astm. Mai mult de 20 de decese au fost citate in literatura ca fiind rezultatul declansarii reactiei alergice astmatice ca urmare a consumului acestor conservanti. Persoanele sensibile sint mult mai sensibile la bauturile care contin sulfiti, poate din cauza volatilitatii dioxidului de sulf in bauturi.
Testele pe loturi mari de pacienti indica faptul ca numai 1-2% dintre astmatici sint sensibili la sulfiti. Persoanele sensibile la sulfiti sint in special sensibile la bauturile carbogazoase care contin sulfiti si la salata tratata cu sulfit. Salata tratata contine o concentratie mare de sulfit liber.
In SUA, regulamentele privitoare la folosirea sulfitilor s-au inasprit in ultimii ani. Este absolut obligatorie mentionarea lor pe etichete si respectarea unor concentratii care sa nu depaseasca limita maxima admisa.
CONCLUZII
Este greu sa prescriem o lista de coloranti, conservanti si antioxidanti pe care ii recomandam spre a fi consumati si o lista cu cei care sint primejdiosi pentru sanatate. Cred ca mult mai important este sa descoperim un principiu de abordare a problematicii aditivilor alimentari. Daca ar fi sa formulez un astfel de principiu, acesta ar fi:
• Consumati alimente cit mai aproape de starea lor naturala si acolo unde este necesara conservarea sau adaugarea de aditivi alimentari, preferati metodele naturale si aditivii alimentari naturali metodelor artificiale de conservare sau aditivilor alimentari artificiali.
• Pentru punerea in practica a acestui principiu va recomandam:
1. invatati sa cititi eticheta produselor inainte de a cumpara un produs alimentar.
2. preferati alimente care nu contin conservanti, coloranti sau aditivi artificiali.
3. scoateti de pe lista dvs de cumparaturi alimentele care contin multe E-uri.
4. preferati zarzavaturi din gradina, de la piata, eventual crescute organic, celor crescute fortat si tratate pentru a putea sta zile intregi, frumoase, pe rafturile supermarketurilor. Marimea si culoarea unui fruct sau zarzavat nu ofera garantie in ce priveste continutul nutritiv al acestuia.
5. continuati bunele obiceiuri in legatura cu conservarea pentru iarna si prepararea alimentelor acasa. Aceasta cel putin pina cind vom putea fi mai siguri pe rigoarea aplicarii legislatiei in industria alimentara. Astfel, veti avea mai mult control asupra a ceea ce consumati si veti cumpara mai putine conserve si alimente preparate sau semipreparate.

Dr. Szentagotai T. Lorant


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 18:48

Inca o pagina de informatii privind "otravurile" din produsele de pe piata romaneasca ( atentie si la produsele straine care sunt vandute la noi cu preturi mici!!!! )

OTRAVA NOASTRA CEA DE TOATE ZILELE:

Aditivii alimentari
Interviu cu dr. MARIA CHIRILA
"Vinovatii se afla "sus" si ar trebui trasi la raspundere"
"O crima la nivel international"

- Aditivii alimentari ocupa un loc de frunte pe lista neagra a dusmanilor sanatatii. Ce ar trebui sa stim despre ei?

- Prezenta aditivilor in alimentele de pe pietele romanesti reprezinta o adevarata crima la nivel national si ar trebui sa reactioneze toti cei care isi dau seama de asta, pana cand nu este prea tarziu. Sa luam de exemplu painea, despre care revista dumneavoastra a scris de curand. Se stie ca folosirea fainii albe, care prin procesul de macinare a graului isi pierde toate substantele nutritive, duce la o saracire a painii in vitamine, minerale si fibre. Dar asta este nimic pe langa aditivii folositi la prepararea ei. Sa luam numai cativa din asa-numitii "afanatori", substante sau combinatii de substante care elibereaza gaze ce contribuie la cresterea volumului aluatului:
E-327 (lactatul de calciu) - poate provoca dereglari gastrointestinale, in special la copii;

E-341(fosfat dicalcic), sare minerala intalnita in roci si oase, produce tulburari digestive;

E-554 (aluminosilicat de sodiu), provoaca dismorfisme placentare in timpul sarcinii;

E-541 (fosfat de aluminiu si sodiu bazic si acid) este interzis in unele tari, dar este admis in Romania;

E 110 (galben sunset FCF) se foloseste in panificatie si patiserie, la prepararea inghetatelor etc. si provoaca urticarie, tumori renale, indigestii, anorexie; s-a dovedit cancerigen in unele experiente pe animale; este interzis in unele tari, dar permis, din nefericire, in Romania;

E 432 (polisorbat 20) este folosit in produse finite de patiserie; interzis in unele tari, admis in Romania;

E 282 (propionat de calciu), folosit in panificatie si patiserie; provoaca eruptii cutanate si migrene.

- In calitatea dvs. de medic, va confruntati cu aceste simptome in mod direct. Puteti confirma nocivitatea aditivilor?
- Painea alba aditivata creste incidenta cancerului de tub digestiv (in special colon si rect), provoaca un dezechilibru plastic/energetic, adica induce o saracire in substante plastice (minerale, fosfolipide, aminoacizi, fibre) si creste aportul de calorii prin continutul excesiv in amidon. Persoanele care consuma paine alba sufera des de constipatie, dismicrobisme intestinale, au colonul iritabil si fac adesea colite de fermentatie. Painea alba este un factor care favorizeaza agravarea diabetului zaharat si creste incidenta alergiilor de origine alimentara prin aditivii pe care ii contine.

"Orice suplimentare cu fier induce periculos
cresterea incidentei cancerelor"

- Recent, Guvernul Romaniei a obligat procesatorii din panificatie sa adauge fier in paine. Cum comentati?
- Avem aici inca un adevarat atentat la sanatatea publica. Numeroase studii publicate in tratatele clasice si in revistele de specialitate (accesibile inclusiv pe internet) demonstreaza efectele periculoase ale acestei practici. Este o iluzie sa-si inchipuie cineva ca o alimentatie gresita (saracacioasa) , specifica majoritatii populatiei noastre, se poate rezolva doar adaugand fier in paine. Pe de alta parte, nu trebuie pierdut din vedere faptul ca fierul este un substrat nutritiv pentru celula neoplazica (canceroasa) , deci orice suplimentare cu fier induce periculos cresterea incidentei cancerelor printre consumatori. Boala Alzheimer este corelata cu cresterea fierului in sange. O serie de boli se agraveaza: hemocromatoza, anemiile hemolitice, hemofiliile, retinopatiile, insuficienta cardiaca.

"Sarea iodata - un fel de experiment de tip Auschwitz "

- Sa mai alegem un aliment compromis de pe raftul camarii: sarea, un alt exemplu de folosire irationala a aditivilor alimentari.. .
- Da, mai ales sarea alba extrafina, iodata pe deasupra, tot in urma unei hotarari de guvern. Sarea din bucatele noastre zilnice. Pentru o scurta informare, sarea este tratata cu urmatorii aditivi:
E 535, adica ferocianura de sodiu, ca antiagregant;
E536, ferocianura de potasiu, un aditiv interzis in Anglia , dar admis in Romania. Sarea astfel aditivata contine de 30 de ori mai putin magneziu decat sarea integrala. Pe de alta parte, sarea extrafina este mai bogata in sodiu, exact elementul implicat in decompensarea insuficientei cardiace. Consecintele folosirii sarii extrafine sunt dramatice:
cresterea incidentei bolii cardiace ischemice, datorita deficientei de magneziu;
accelerarea proceselor de ateroscleroza si decompensari ale insuficientei cardiace prin aportul de sodiu;
toxicitatea indusa de ferocianura de sodiu sau potasiu.
In acest timp, iodarea universala a sarii determina efecte adverse grave:
hipertiroidie indusa in populatia cu functie normala;
agravarea unei hipertiroidii preexistente;
cresterea ratei cancerului tiroidian;
cresterea volumului glandei tiroide.
afectarea vederii prin toxicitate directa asupra tiroidei;
cresterea incidentei bolilor alergice (inclusiv a socului anafilactic la iod - boala cu un procent inalt de mortalitate) ;
hipotiroidie fetala, indusa in viata intrauterina la femeile care consuma sare iodata.
Merita mentionat si faptul ca iodarea universala a sarii nu se justifica, deoarece numarul de hipotiroidii este mic in Romania (cifrele oficiale oscileaza in jurul valorii de 12.000 cazuri). Consider, deci, ca a acorda intregii populatii a tarii numai un singur sortiment de sare - iodata - este un fel de experiment de tip Auschwitz .
La fel si in situatia zaharului rafinat, care este cancerigen si, dupa ultimele cercetari, este vinovat de afectiunile articulare.

"Guma de mestecat - boli alergice si retard intelectual"

- Ce se intampla cu produsele destinate copiilor?
- Toate dulciurile au aditivi nerecomandati copiilor, folositi ca indulcitori sau coloranti. Sa luam ca exemplu guma de mestecat - un produs de succes, printre tineri mai ales. Guma de mestecat este un "aliment" aproape in intregime artificial; numai guma (care de fapt nu se consuma), provine din cauciuc natural, in rest, toate ingredientele (in numar de 11-15) sunt de sinteza. Iata-le:

E 951 (aspartam) - este considerat de majoritatea cercetatorilor unul din cele mai toxice E-uri. Este interzis in unele tari, este admis in Romania. "Department of Health and Human Services" raporteaza, in 1994, circa 70 de simptome diferite provocate de aspartam (indulcitor) : migrene, spasme musculare, eruptii cutanate, tahicardie, lentoare psihica, insomnie, scaderea memoriei etc.

E 954 (zaharina) - a fost fabricata pornindu-se de la toluen; numeroase studii pe animale demonstreaza efectul cancerigen al acesteia;

E 210 (acid benzoic) - provoaca hiperactivitate la copii, crize de astm bronsic, alergii.

E 133 (albastru de briliant) - provoaca puternice reactii alergice.
Folosirea in exces a gumei de mestecat stimuleaza secretiile digestive (creste aciditatea, activitatea clorohidropeptica) si daca acestea nu sunt tamponate de alimente, se ajunge la gastrite hiperacide si ulcer. De asemenea, E-urile din guma cresc incidenta bolilor alergice, a tumorilor cerebrale, chiar a retardului intelectual. Sunt de acord cu guma naturala de mestecat, asa cum o folosesc chinezii si alte popoare orientale, o guma bogata in uleiuri esentiale de eucalipt, care are efect dezinfectant asupra cavitatii bucale, dar nu cu guma comercializata la noi.

"Cea mai grava situatie in cazul
copiilor o reprezinta laptele praf"

Dar cea mai grava situatie, in cazul copiilor, este aceea a laptelui praf. Transformarea laptelui integral, natural, in lapte praf, duce la o saracire masiva in principii nutritive. De aceea, producatorii de lapte praf incearca sa-l "reimbogateasca" , inclusiv cu aditivi:

E 555 (silicat de aluminiu si potasiu) - studiile il implica in declansarea si agravarea bolii Alzheimer; este admis in Romania, interzis in alte tari;

sulfat de cupru (piatra vanata cu care se stropeste vita de vie).
Sunt mii de cazuri de copii bolnavi care umbla de la un spital la altul, cu boli alergice grave, de la simple alergii cutanate, pana la Edemul Quinque sau chiar soc anafilactic. S-a dovedit ca, de fapt, copiii nu mai fac alergii la un anume aliment, ci la substantele chimice cu care este "imbogatit" alimentul respectiv, adica la substantele chimice de sinteza din alimente.

"Codul nostru genetic are inregistrate doar alimentele naturale"

- Situatia descrisa de dumneavoastra pare dramatica. Ce ne ramane de facut?
- Oamenii trebuie sa stie ca organismul nostru functioneaza ca un computer perfect si ca avem in memoria lui codul genetic cu care ne-am nascut, cu care ne-a lasat Dumnezeu. Acest cod genetic are inregistrate doar alimentele naturale. El recunoaste, de exemplu, sucul de lamaie si vitamina C, dar nu accepta vitamina C de sinteza, artificiala, cu care sunt imbogatite asa-numitele sucuri racoritoare. Din observatiile mele, peste 200 de substante chimice straine codului nostru genetic intra zilnic in corpul nostru. Este foarte periculos sa aduc in organism nucleotide straine corpului meu (vitaminele de sinteza - B6, PP, A, calciul, sulfatul de cupru, iodura de potasiu, acidul folic si altele) pentru ca asa declansez anticorpi, antinuclei, anticelule si apar bolile imune, autoimune si cancerele. Solutia este intoarcerea la natura, la hrana naturala, neimbogatita chimic.

"Cel mai criminal aliment este carnea de pasare"

- Este foarte greu, mai ales pentru oraseni, sa manance numai alimente naturale. Dati-ne totusi cateva sfaturi pentru o dieta echilibrata, mai putin nociva. Ce sa mancam?
- In primul rand, trebuie scoase din alimentatie toate aceste alimente-otravuri de care am vorbit, apoi facuta o selectie foarte severa a alimentelor bune. Cel mai criminal aliment este carnea de pasare, atat de recomandata in toate dietele. Si asta, pentru ca in fermele noastre, pasarile sunt hranite cu concentrate, proteine degradate, antibiotice si hormoni. (Nu intra in aceasta categorie pasarile crescute cu graunte de cereale.)
Este foarte bun pestele proaspat, pestele salbatic, nu acela din crescatorii si nu congelat. Este foarte buna carnea de berbecut si carnea de vita, cu observatia sa fie vita crescuta la noi, in Romania, nu importata. Cea mai buna paine este aceea facuta in casa, cu faina de la tarani, care n-a fost "imbogatita" cu cancerigenul fier si cu alti aditivi si afanatori. In loc de ardei, rosii, castraveti de sera, toate periculoase pentru ca sunt tratate chimic, avem mai ales acum, primavara, leurda, untisorul, stevia, urzicile si papadia, care nu numai ca ne hranesc, dar ne si curata corpul de toxine. Branzeturile si lactatele trebuie cumparate de la tarani sau de la producatori ecologici care hranesc natural animalele, nu cu concentrate. Atentie si la fructele si legumele modificate genetic. Acestea afecteaza imunitatea si induc boli grave, cum ar fi cancerul. Toti se agita acum in ceea ce priveste soia modificata genetic. Vinovati sunt cei care au permis aducerea in tara a acestor seminte. Cine sunt ei? Cine a aprobat cultivarea ei? Acestia ar trebui sa plateasca. Eu cred ca taranul simplu n-a avut de unde sa stie de asta. Vinovatii se afla in ministere si ar trebui trasi la raspundere. Guvernantii ar trebui convinsi sa puna mai presus de interesele economice, sanatatea populatiei.





moniquer_sweet

24 mesaje
Membru din: 13/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 01:03

Nu mi se pare corect sa spunem ca nu este bn sa mancam carne. fiecare cu metabolismul lui si cu gandirea lui. sunt persoane care chiar treb sa manance carne si sunt persoane care treb sa o evite. stiu ca influienteaza ft mult si grupa sanguina..
oricum nu conteaza ce mananci; atata timp cat t simti bn!


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 14:14

Dagio, eu chiar nu cred ca o sa devenim cu totii vegetarieni, din simplul motiv ca nu vad cum organismul uman s-ar putea lipsi in totalitate de proteinele animale. In rest ca mancam mai multa sau mai putina carne, fiecare dupa cum se simte bine.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 15:35

De la: Evident, la data 2009-01-23 14:14:20Dagio, eu chiar nu cred ca o sa devenim cu totii vegetarieni, din simplul motiv ca nu vad cum organismul uman s-ar putea lipsi in totalitate de proteinele animale. In rest ca mancam mai multa sau mai putina carne, fiecare dupa cum se simte bine.


CORECT. Fiecare face ce vrea cu propria persoana. Iar eu tot 3 sferturi sint vegetarian.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 02:30

De la: dagaio, la data 2009-01-18 21:52:09Si eu si sotul meu si chiar catelusul nostru suntem vegetarieni, defapt ovo-vegetarieni, si NE SIMTIM EXCELENT, iar ANALIZELE NOASTRE ACTUALE ( toate ) SUNT MAI BUNE CA NICIODATA!



Exista 4 categorii de vegetarieni:

1. lacto-ovo-vegetarieni ( + lactate si oua )

2. lacto-vegetarieni ( + lactate, dar fara oua )

3. ovo-vegetarieni ( + oua, dar fara lactate )

4. vegetarieni ( fara oua si fara lactate )



Noi consumam urmatoarele:

- legume de orice fel

- fructe de orice fel ( inclusiv fructe uscate )

- cereale ( grau, orez, ovaz, porumb ) + paine din faina integrala si cu seminte sau din secara ( niciodata paine alba! )

- soia si produse din soia ( tofu, lapte de soia, smantana de soia, snitele din soia, etc. )

- uleiuri vegetale ( ulei de masline, ulei de floarea soarelui dublu rafinat, cascaval vegetal - e facut in mare parte din aceste uleiuri, margarina de calitate - nu cea cu multe e-uri )

- seminte ( de floarea soarelui, de dovleac, fistic,

- sucuri naturale fresh din fructe si legume ; uneori sucuri din siropuri de fructe facute in casa

- apa plata sau filtrata



NU consumam:

- cafea

- sucuri acidulate si apa minerala carbogazificata

- alcool (exceptie: maxim un pahar de vin/ saptamana! )

- dulciuri foarte dulci si grase ( nu ne place frisca )



NU fumam si NU stam in locuri cu fumatori ca sa fumam pasiv



NU suntem sedentari. Nu avem masina si nici nu ne trebuie pt. ca in Bucuresti folosim metro-ul sau autobuzul si mergem des pe jos, iar cand iesim din localitate folosim trenul, avionul sau autocarul.



NU urmarim televizorul ( il folosim doar pt. dvd player ) si ca sursa de informare si distractii audio-vizuale folosim calculatorul conectat la internet sau nu.





Noi am renuntat definitiv la carne ( porc nu am mai mancat de 4 ani, dar continuasem cu carne de pui, peste si foarte rar de vita ) acum 4 luni jumate si acum chiar ne deranjeaza mirosul de carne ( ne scarbeste ) si nu am putea nici fortati sa mai consumam vreun fel de carne sau produs din carne ori grasime animala.



Chiar am facut un calcul privind suma folosita pt. mancare pt. toti trei si incluzand si produsele de baie, iar suma este pana in 500 LEI / luna.







Sub 500 RON/luna?????????Doi adulti, cu tot cu produsele de baie si catel?Ecam greu sa traiesti alocand pentru hrana doar 6,5lei/zi/persoana!Si cumparand alimente ecologice!Facand un calcul simplu,cred ca avem cel mai ridicat nivel de trai din UE daca ne putem hrani zi intreaga cu 1,5 Euro!


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 18:23

Draga christ_che,

noi am calculat si asa ne-a dat. Dar noi nu stricam bani pe tutun, pe chipsuri, pe sucuri toxice, pe alcool, pe carnuri de tot soiul, pe produse semipreparate sau ambalate foooarte frumos supercostisitoare si straine, etc.
Plus nu am calculat masa de pranz a sotului de luni pana vineri pe care o ia la servici gratis. Cainele nu mananca mult pt. ca e de talie mica ( caniche mic ). Noi nu aruncam mancare pt. ca o prepar zilnic si nu in cantitati mari pt. mai multe zile ( maxim doua ). Nu mancam dulciuri decat rar ciocolata ori facute acasa ( rar ) ori dulciuri din soia. Mancam de 3 ori pe zi: mic dejun, pranz si cina ; si doar fructe intre mese.
In rest totul normal, dar vegetarian si sanatos si satios si gustos. Plus produsele de baie, adica detergentii ( inclusiv cel de vase ), sampon, gel de dus, sapun, bureti, aparate de ras, pasta de dinti, hartia igienica, hartia de bucatarie, etc.



dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 18:28

MOTIVE SA FII VEGETARIAN - Societatea Vegetarienilor din Romania - WWW.SVR.RO - ( website cu: motive, articole informative, filme recomandate subtitrate{inclusiv EARTHLINGS } , retete vegetariene, nutritie, voluntariat, curs de renuntare la fumat, etc. )


1. Pentru ca bolile de inima incep in copilarie

Carnea nu contine fibre, dar este bogata in grasime si colesterol. Din aceasta cauza doctorii in nutritie recomanda eliminarea carnii din alimentatia copiilor.

2. Pentru ca o alimentatie strict vegetariana poate vindeca bolile de inima

Dieta vegana nu doar stopeaza procesul de obturare al arterelor ingrosate ci chiar le curata reducand depunerile de pe peretii arteriali cu 8%.

3. Pentru ca produsele lactate si carnea ingrasa

Numarul persoanelor obeze care mananca carne este de 9 ori mai mare decat al vegetarienilor.

4. Pentru ca nu ar trebui sa ne mintim copiii in privinta hranei pe care o consumam

Copiii ar fi ingroziti daca ar afla despre cruzimea si violenta pe care o implica transformarea gainilor, porcilor si a altor animale in hamburgeri, hot dogs, snitele, etc.

5. Pentru ca in fiecare pachet cu carne de pui este si putin gainat

Un studiu din SUA a aratat ca 98% din carnea de pui contine nivele detectabile de Escherichia Coli indicand contaminarea cu materii fecale.

6. Pentru ca toata carnea este murdara si plina de sange

Anual se inregistreaza mai mult de 50 milioane de cazuri de boli datorate consumului de carne, mii din acestea fiind mortale. Animalele acumuleaza in carne si in grasime substante chimice daunatoare incluzand dioxine, antibiotice, pesticide, ierbicide si chiar arsenic.

7. Pentru ca nu este drept

Uciderea altor animale este un act de exploatare si violenta pe care il facem nu fiindca avem nevoie, ci pentru ca avem puterea de a o face.

8. Pentru ca nici o fiinta nu vrea sa-si vada familia macelarita

vacile isi iubesc viteii, scroafele isi iubesc purcelusii si gainele isi iubesc puisorii. Animalele din ferme isi iubesc familia si plang pentru cei disparuti.

9. Pentru ca lactatele si carnea provoaca impotenta

Vegetarianismul este o alternativa naturala pentru Viagra, deoarece blocarea arterelor cauzata de consumul de carne, inainte sa provoace un atac de cord, iti afecteaza alte organe vitale. Un studiu a aratat ca doar 25% din barbatii vegetarieni cu varsta cuprinsa intre 40 si 79 ani au raportat disfunctii erectile in timp ce proportia celor nevegetarieni a fost de 100%.

10. Pentru ca nu ti-ai manca propriul caine

Majoritatea oamenilor sunt oripilati la gandul ca in unele tari se mananca balene si caini, dar aceste animale nu sufera mai mult decat alte animale sacrificate in mod curent in Europa sau SUA. Diferenta este doar culturala si nu morala.

11. Pentru ca boala "vacii nebune" poate aparea oriunde

Orice animal poate contracta o forma a bolii vacii nebune. In prezent milioane de porci si gaini inca sunt hranite cu resturi ale animalelor bolnave - in contradictie cu recomandarile Organizatiei Modiale a Sanatatii si cu legile din Japonia si Europa.

12. Pentru ca poti opri violenta

Poate ne simtim neputinciosi in a opri razboaiele sau alte forme de violenta, dar putem opta sa nu sustinem abatoarele respingand produsele din carne. In abatoare animalele sunt crescute la gramada ( deseori fara lumina, fara caldura, fara mancare naturala, fara dragoste, in spatii mici si murdare ), si apoi sunt sacrificate in mod barbar pentru oamenii mancatori de carne.

13. Pentru ca nimeni n-ar trebui sa ucida pentru a trai

Muncitorii din abatoare au una dintre cele mai mari rate de ranire si imbolnavire, iar lucrul intr-un abator anihileaza sentimentele de compasiune ale oricui. Oricine care ucide animale nu i-ar fi deloc greu sa ucida si oameni.

14. Pentru ca o persoana mica poate bate un animal fara aparare... si una si mai mica poate manca un animal

Daca mananci carne platesti pe altii sa comita acte de cruzime, criminale, pentru care, daca ar fi fost facute asupra unui caine sau a unei pisici, ar fi raspuns penal in cele mai multe tari ale lumii civilizate.

15. Pentru ca nici un animal nu merita sa moara pentru a-ti desfata papilele gustative

Pofta de carne a oamenilor nu este la fel de importanta ca dorinta unui animal de a nu fi torturat si ucis in mod violent, de a avea dreptul la viata.

16. Pentru ca cerealele folosite la hranirea animalelor pot sa hraneasca oamenii flamanzi

80% din terenul agricol al SUA este folosit pentru cresterea puilor, porcilor si a altor animale de ferma; 70% din productia de cereale este utilizata pentru hranirea lor. Aceste cantitati enorme de grau, soia si porumb, folosite acum pentru hranirea animalelor ( fortate sa se inmulteasca ) din fermele zootehnice intensive, ar fi suficiente pentru eradicarea foametei in intreaga lume.

17. Pentru ca mai mult de jumatate din apa utilizata in SUA este destinata cresterii animalelor pentru consum

Daca populatia at fi vegetariana consumul total de apa pe zi raportat la fiecare locuitor ar fi de 1100 litri, in timp ce pt. o dieta care include carne se consuma mai mult de 15000 litri de apa pe zi. Cantitatea de apa "irosita" ar putea fi utilizata pentru obtinerea de recolte destinate consumului direct.

18. Pentru ca nu poti consuma carne si in acelasi timp sa consideri ca iti pasa de soarta mediului inconjurator

Fermele zootehnice intensive necesita mai multa apa decat toti ceilalti utilizatori la un loc si produc de 130 de ori mai multe reziiduri decat intreaga populatie. Cresterii animalelor de ferma ii este alocata mai mult de o treime din consumul total de fosili, acest lucru avand drept consecinta emiterea de gaze cu efect de sera si distrugerea a trei sferturi din solul de suprafata, un dezastru ecologic care nu mai poate fi remediat.

19. Pentru ca nu se pot apara

Laureatul premiului Nobel Isaac bashevis Singer a condamnat asa numita superioritate umana fata de celelalte specii, numind-o cea mai extrema forma de rasism pentru ca animalele nu se pot apara singure si sunt usor de transformat in victime.

20. Pentru ca atunci cand le doare si ele tipa

Daca le arzi, ele simt. Daca le administrezi socuri electrice, ele simt. Daca le tai beregata sa curga sangele, ele simt. Animalele simt durerea in acelasi fel si cu aceeasi intensitate ca si oamenii.

21. Pentru ca nu vor sa moara

Animalele isi pretuiesc viata la fel ca si oamenii.

22. Pentru ca si lor le este frica

Li se zburleste parul, fac pe ele, tremura, la fel cum patim si noi atunci cand ne este frica sa nu fim raniti sau ucisi.

23. Pentru ca a face comert nu este o scuza pentru crima

Industria care ucide in masa gaini, porci, vite si alte animale este imensa, dar este timpul sa se renunte la acest comert, asa cum s-a renuntat la cel cu sclavi - ceea ce a fost o provocare din punct de vedere economic.

24. Pentru ca nici macar inchisorile nu sunt atat de aglomerate

Animalele din ferme sunt tinute captive intr-un spatiu atat de mic incat nu pot sa faca nimic din ceea ce ar fi natural pentru ele, pentru intreaga lor viata.

25. Pentru ca nu pentru asta sunt aripile

Animalele de ferma nu ajung niciodata sa respire aer curat, sa se incalzeasca la soare, sa-si faca un cuib si sa-si ingrijeasca puii sau orice altceva din ceea ce le-a fost dat sa faca.

26. Pentru ca oricine vrea sa fie liber

Suntem obisnuiti sa ne plimbam cainele, sau sa-i dam drumul din cand in cand pasarii din colivie, si acest lucru este perfect valabil si pentru animalele din ferme.

27. Pentru ca mancand peste nu esti vegetarian

Pestii au aceeasi capacitate de a raspunde la durere ca si pasarile si mamiferele si sunt deasemenea fiinte superioare. Potrivit unui articol publicat in "Fish and Fisheries", pestii sunt inteligenti, au memorie pe termen lung, pot invata unul de la altul, utiliza unelte, forma ierarhii sociale si "pot fi considerate similare primatelor non-umane". "Pestii sunt fiinte blande si foarte curioase. Sunt sensibili, au personalitate si simt durerea atunci cand sunt raniti".

28. Pentru ca cel puternic nu are si dreptate

In dezvoltarea noastra morala, ca specie, am atins punctul in care este timpul sa recunoastem ca si celelalte specii merita consideratie, asa cum am abolit sclavia, am recunoscut dreptul de vot al femeilor si am realizat ca bataia ( violenta ) nu reprezinta o metoda de educare a copiilor.

29. Pentru ca stii ca este gresit

Bunul simt ne spune si simtim in inima noastra ca prietenele noastre necuvantatoare au aceleasi fel de sentimente si dorinte ca si noi si nu ar trebui sa le ucidem sau ranim pentru a le manca.

SOCIETATEA VEGETARIENILOR DIN ROMANIA -- SVR



dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 16:27

PENTRU CE TIP DE ALIMENTATIE ESTE CREAT OMUL?


Ce categorie de animale sunt mai aproape de om în ceea ce priveºte aparatul digestiv? Cumva categoria animalelor de pradã, a ierbivorelor, a omnivorelor (porc) sau a acelora ce se hrãnesc mai ales cu fructe (maimuþa)?

Gorila, de exemplu, nu manâncã nici un pic de carne. Maimuþa antropoidã este singurul animal al cãrui aparat digestiv se potriveºte întocmai cu al omului. De exemplu, intestinul carnivorelor este de 5 ori mai mic decât cel uman. Mãselele lor sunt zimþate, pe când ale omului sunt tocite. Saliva lor este acidã, pe când a omului este alcalinã. În interior, intestinul lor este neted, pe când al nostru e pliat.

Limba lor are o suprafaþã asprã, în timp ce noi avem o limbã netedã; chiar ºi acidul gastric este mult mai puternic la animalele de pradã.

Un carnivor poate mai uºor sã mistuie plante ºi fructe decât ar putea un mâncãtor de fructe ºi vegetale (de ex. vaca, maimuþa, omul), sã digere carne. Deoarece acidul clorhidric al omului era prea slab pentru digestia cãrnii ºi pentru cã intestinul sãu ondulat ºi de 5 ori mai mare decât al animalelor carnivore, carnea întârzie prea mult aici, ceea ce produce putrefacþia ºi mirosul urât. Substanþele de putrefacþie ajung apoi prin pereþii intestinului în sânge ºi provoacã boli. Susþinãtorii teoriei evoluþioniste ºi-ar putea sparge capul cugetând pentru ce aparatul nostru digestiv nu s-a adaptat treptat la alimentaþia carnatã sau mãcar nu a ajuns la fel cu al omnivorelor, dupã ce noi oamenii ne-am obiºnuit de secole cu mâncarea de carne! Aceasta pune un semn de întrebare teoriei lor. Toate acestea nu ne dovedesc suficient cã omul s-a hrãnit greºit, de aceea este atât de gata sã se îmbolnãveascã de orice boalã posibilã?

Animalele erbivore nu au gheare pentru a vâna carne. Omul ºi maimuþa sunt singurele creaturi utilate cu mâini, cu care sã se poatã cãþãra pentru a-ºi lua fructe din pom, o dovadã cã pentru hrãnirea lor au nevoie în primul rând de fructe. Civilizaþia a provocat schimbãri fundamentale in felul de viaþã al oamenilor, dar aparatul sãu digestiv a rãmas acelaºi. ªi azi el este exact la fel cu al maimuþelor antropoide; în consecinþã, ºi alimentaþia sa ar trebui sã conste în primul rând din fructe. Între acestea trebuie socotite ºi nucile ºi seminþele. Maimuþa nu ºtie nimic despre fiert, sare de bucãtãrie, zahãr alb, despre otrãvuri conservate!

Referindu-ne la noi, cu cât pregãtim mesele mai naturale, cu atât suntem mai sãnãtoºi.

În urma acestor constatãri, nu suntem indemnaþi sã ne amintim de întâia dintre toate legile de nutriþie? Cea pe care Creatorul le-a dat-o primei perechi de oameni ºi care este scrisã pe prima foaie a Bibliei: „Iatã v-am dat orice iarbã care face sãmânþã i orice pomi fructiferi care fac sãmânþã, pentru hrana voastrã”. Aceasta are valoarea unei legi a naturii, pentru cã pentru aceasta au fost creaþi.

Sunt multe soþii tinere, care din dragoste pentru soþii lor, cautã sã-i serveascã „cu ce este mai bun”. Mai târziu auzim printre cunoºtinþe cã unul sau altul a murit în vârstã de 40-50 ani de cancer, sclerozã multiplã, stop cardiac sau una dintre bolile noastre de civilizaþie. Jumãtate din avere a fost datã medicilor, dar toþi specialiºtii au fost fãrã putere.

Aceste tinere doamne au avut intenþii bune ºi au osândit pe soþii lor la o moarte sigurã, prematurã, numai din neºtiinþã, cu totul neintenþionat prin arta lor culinarã.


CORECT?



Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce credeti despre vegetarieni?
Mergi la: