back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce credeti despre vegetarieni?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 18:56

Un raport preliminar intocmit in cadrul Programului National de Toxicologie, condus de Institutul National de Sanatate din SUA, a nascut temeri in privinta posibilului impact pe care substanta Bisfenol-A, din compozitia produselor de plastic, l-ar putea avea asupra sanatatii umane.

Este bine cunoscut faptul ca Bisfenol-A sau BPA, un compus chimic intalnit in compozitia ambalajelor de plastic, actionaza ca un disruptor hormonal. Mai exact, aceasta substanta mimeaza actiunea hormonilor estrogeni naturali formati de organism, producand in acest fel efecte nedorite chiar si in doze mici. BPA, pe baza caruia se fabrica plasticul policarbonat si rasinile epoxidice, este prezent in unele ambalaje de plastic pentru mancare si bautura, dar si in compozitia CD-urilor si a unor dispozitive medicale. Pana si biberoanele pentru copii sugari pot contine BPA. Raportul NIH arata ca animalele de laborator expuse unor nivele de BPA similare cu cele intalnite la oameni au dezvoltat leziuni pre-canceroase la prostata si glandele mamare. Cu toate acestea, datele sunt inca limitate si sunt necesare studii mai aprofundate pentru a lamuri impactul asupra sanatatii umane. S-a constatat ca bisfenolul nu prezinta riscuri doar pentru organismul animal, ci si pentru mediu. Astfel, substanta are proprietetea de a interfera cu mecanismul de fixare a azotului pentru plante. In Statele Unite si in Canada, mai multi comercianti au intrerupt vanzarea de recipiente fabricate pe baza de BPA. In Marea Britanie organizatia National Childbirth Trust a solicitat guvernului ca toate biberoanele pentru copii care contin bisfenol sa fie clar etichetate. De asemenea, grupul Chemtrust cere ca toate produsele care contamineaza alimentele cu bisfenol sa fie interzise.

Sursa:NewsMedical


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 19:58

De la: dagaio, la data 2009-01-27 18:23:45Draga christ_che,

noi am calculat si asa ne-a dat. Dar noi nu stricam bani pe tutun, pe chipsuri, pe sucuri toxice, pe alcool, pe carnuri de tot soiul, pe produse semipreparate sau ambalate foooarte frumos supercostisitoare si straine, etc.
Plus nu am calculat masa de pranz a sotului de luni pana vineri pe care o ia la servici gratis. Cainele nu mananca mult pt. ca e de talie mica ( caniche mic ). Noi nu aruncam mancare pt. ca o prepar zilnic si nu in cantitati mari pt. mai multe zile ( maxim doua ). Nu mancam dulciuri decat rar ciocolata ori facute acasa ( rar ) ori dulciuri din soia. Mancam de 3 ori pe zi: mic dejun, pranz si cina ; si doar fructe intre mese.
In rest totul normal, dar vegetarian si sanatos si satios si gustos. Plus produsele de baie, adica detergentii ( inclusiv cel de vase ), sampon, gel de dus, sapun, bureti, aparate de ras, pasta de dinti, hartia igienica, hartia de bucatarie, etc.

90%din ceea ce spui e corect!Pe mine altceva ma interesa....Am sa-ti spun si eu niste preturi,sa-mi spui daca sunt corecte:Zahar trestie(nerafinat)=17 ron/kg Lapte orez sau soia=11 ron/litrul Miere eco=18 ron/500gr Orez integral basmati=19 ron/kg Ulei masline eco=25ron/500ml Ulei floarea soarelui presat la rece=28ron/750ml Fulgi de porumb eco=4ron/200gr Paste orez eco=31ron/500gr Banane eco=13 ron/kg Portocale eco=17 ron/kg Untarahide=12ron/500gr Smochine=10ron/200gr Stafide=4ron/150gr Seminte,migdale,alune=5-10ron/100gr Fidea de orez=19ron/200gr Fasole,linte=6-13ron/500gr Cam asta consuma fiica mea de 4 ani,nu vorbesc povesti,si din cauza asta nu pot inghiti bazaconii gen 500lei/luna!N-am facut niciodata un calcul la banii cheltuiti pe mancare,dar cred ca fii-mea mananca de mai bine de 500ron/luna!Daca tot vorbesti de alimentatie sanatoasa,de ce nu ne spui si noua de unde-ti cumperi alimentele si la ce preturi(in afara de margarina fara multe E-uri si uleiul dublu rafinat,stim unde se gasesc)?


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 22:25

De la: crist_che, la data 2009-01-28 19:58:06
De la: dagaio, la data 2009-01-27 18:23:45Draga christ_che,

noi am calculat si asa ne-a dat. Dar noi nu stricam bani pe tutun, pe chipsuri, pe sucuri toxice, pe alcool, pe carnuri de tot soiul, pe produse semipreparate sau ambalate foooarte frumos supercostisitoare si straine, etc.
Plus nu am calculat masa de pranz a sotului de luni pana vineri pe care o ia la servici gratis. Cainele nu mananca mult pt. ca e de talie mica ( caniche mic ). Noi nu aruncam mancare pt. ca o prepar zilnic si nu in cantitati mari pt. mai multe zile ( maxim doua ). Nu mancam dulciuri decat rar ciocolata ori facute acasa ( rar ) ori dulciuri din soia. Mancam de 3 ori pe zi: mic dejun, pranz si cina ; si doar fructe intre mese.
In rest totul normal, dar vegetarian si sanatos si satios si gustos. Plus produsele de baie, adica detergentii ( inclusiv cel de vase ), sampon, gel de dus, sapun, bureti, aparate de ras, pasta de dinti, hartia igienica, hartia de bucatarie, etc.

90%din ceea ce spui e corect!Pe mine altceva ma interesa....Am sa-ti spun si eu niste preturi,sa-mi spui daca sunt corecte:Zahar trestie(nerafinat)=17 ron/kg Lapte orez sau soia=11 ron/litrul Miere eco=18 ron/500gr Orez integral basmati=19 ron/kg Ulei masline eco=25ron/500ml Ulei floarea soarelui presat la rece=28ron/750ml Fulgi de porumb eco=4ron/200gr Paste orez eco=31ron/500gr Banane eco=13 ron/kg Portocale eco=17 ron/kg Untarahide=12ron/500gr Smochine=10ron/200gr Stafide=4ron/150gr Seminte,migdale,alune=5-10ron/100gr Fidea de orez=19ron/200gr Fasole,linte=6-13ron/500gr Cam asta consuma fiica mea de 4 ani,nu vorbesc povesti,si din cauza asta nu pot inghiti bazaconii gen 500lei/luna!N-am facut niciodata un calcul la banii cheltuiti pe mancare,dar cred ca fii-mea mananca de mai bine de 500ron/luna!Daca tot vorbesti de alimentatie sanatoasa,de ce nu ne spui si noua de unde-ti cumperi alimentele si la ce preturi(in afara de margarina fara multe E-uri si uleiul dublu rafinat,stim unde se gasesc)?


Draga christ_che,

preturile tale sunt exorbitante! Nu stiu de unde le cumperi, dar oricum exagerezi sau nu te uiti pe toate rafturile. Nu toate produsele pe care spune ca sunt ECO, sunt eco, defapt daca studiezi putin produsul vei vedea ca acelea foarte scumpe sunt straine, "pretentioase" si contin aceeasi calitate ECO ca si celelalte. In supermarketuri preturile acelorasi produse nu sunt atat de scumpe, oricum le-ai intoarce. Incearca sa cumperi produse naturale romanesti, de calitate, si nu foarte scumpe. Exista intotdeauna calea de mijloc, de echilibru, unde gasesti si calitate si pret bun.
Deci, din preturile tale scad si ma apropii de preturile echilibrate plus de asta produsele respective nu le folosesti chiar zilnic si nu in cantitati mari. Adica uleiul de masline ( cel mai scump produs /kg -- adica 13 lei ) ne ajunge o luna intreaga ori mai multe zile chiar.
Inca nu am auzit de banana eco sau de portocala eco, dar ti-as sugera ca si iarna sa consumi mere si pere mai mult decat citrice, dar pt. vitamina C - lamaia. Portocalele merg mai bine pt. sucul de dimineata.
Noi foloseam zaharul la cafea, dar de cand nu mai bem cafea, nici zahar nu mai folosim decat foarte rar ( eu la ceai uneori ). Deobicei folosim zahar brun.
Mierea nu o cumpar niciodata pt. ca o primesc de la un prieten de familie direct de la sursa.
Laptele de soia il cumparam aproape in fiecare zi si costa 7 sau 8 lei.
Dintre seminte doar migdalele si fisticul sunt mai scumpe, dar mancam mai rar si nu in cantitati mari. Semintele le consumam goale sau la cerealele de dimineata. Nuca este foarte sanatoasa si nuca de cocos ( sau laptele de cocos ).
Oricum hrana noastra se bazeaza in special pe legume care nu sunt scumpe nici iarna si sunt si de calitate majoritatea.







Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 22:42

Eram sigur ca asa imi vei raspunde!Eu iti spun:nu exista ulei de masline la 13lei/litru!Poate ulei de sansa care-i rafinat si nu extravirgin!Am impresia ca nu prea stii ce mananci,scuze!A manca sanatos nu inseamna a cumpara ce-i mai scump,dar nici ce-i mai ieftin!Presupun ca mananci portocale de la supermarket si spui ca nu-s modificate genetic sau nu contin pesticide!


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 22:44

Mere si pere,de unde,tot de la supermarket?Din piata,de la" PRODUCATORII" care cumpara de la en gros...


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 22:53

Pentru Dagaio Noi doi vorbim de lucruri total diferite:eu vreau o alimentatie sanatoasa,lipsita de chimicale(nu stiu in ce masura se poate),tu vrei sa fim cu totii vegetarieni indiferent de calitatea dubioasa a legumelor si fructelor!


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 22:56

Draga christ_che,

uleiul de masline ( am vrut sa corectez, dar ai scris tu inainte ) l-am cumparat cu 17 lei ultima data si e de calitate. De ce crezi ca doar ce e scump e bun?
Fructele si legumele "ECO" sunt cele cu gust in primul rand.
Cele mai bune fructe si legume inca le mai gasesti in Romania.

Un vegetarian nu inseamna ca e si snob. Sa nu exageram aiurea cu "produse eco" straine si "fabricate" sa para de cea mai buna calitate. Fii rezonabil!


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 23:05

Ce sa fac,nu toti gasim orez sau paste din orez made in Romania!Fructe si legume romanesti?Dac-as avea pe cineva la tara,da!As fi sigur pe ce cumpar.Si,ce scrie pe sticla de ulei de 17 lei?Nu am vazut ulei presat la rece,indiferent ca-i din masline sau alt ceva,sub 30ron/litrul!Nu tin sa vorbesc in contradictoriu,e doar parerea mea.Poate ca sunt snob ca nu consum uleiuri rafinate si margarina,asta e!


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 23:07

In agricultura ecologica nu se folosesc ingrasaminte chimice sau pesticide,cam astea-s produsele eco.Naturale,asa cum se facea acum 100 de ani.


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 23:33

Draga crist_che,

mai tii minte cum erau fructele si legumele din magazinele si pietele noastre inainte de revolutie? Aveau GUST si erau cele mai bune. Pana ce produsele straine ambalate frumos si mai mari le-au inlocuit in mare parte, multa lume era multumita cu produsele romanesti ( doar ca mancarea traditionala contine, din pacate, prea putine legume si fructe, bazandu-se in special pe carne si fainoase ) iar unii..... mai snobi preferau sa consume tot ce era strain chiar daca erau mai scumpe si fara gust. Acum, produsele straine sunt de si mai proasta calitate in mare parte + au aparut produsele ECO care sunt defapt produse mai apropiate calitativ de cele ale noastre, adica au mai mult gust decat cele proaste ale lor.
Din nou, romanul prefera produsele straine ( fie ele extrem de scumpe si "pretentioase" ) in detrimentul produselor romanesti de aceeasi calitate cu primele sau chiar superioare.


Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 23:37

Problema e ca produsele acelea nu se mai gasesc!Eu n-am mai mancat o rosie buna de 15 ani,chiar daca era din gradina bunicii!Si,mai e ceva:ce faci cand in Romania nu se produce lucrul de care ai nevoie?Iei de la altii!


jojondurant

148 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 21:59

dagaio are in mare masura dreptate. Depinde de fiecare cum isi procura alimentele si ce fel de alimente. Cititi alimentatia Ayurvedica. Carnea in exces,mai ales cea de porc,dar si de vita,congelata si recongelata duce mai devreme sau mai tarziu la constipatii,hemoroizi si mai apoi sigur la cancere de colon. Personal consum f. rar o friptura de porc sau mici,si atunci in cantitate mica. De regula consumam carne de pasare,rar de vita,peºte,produse
lactate cumparte direct de la producator,oua,legume ecologice,fructe nestropite de orice fel,crude sau uscate,seminte,un pahar de vin natural,rareori un paharel de tuica naturala,conserve facute in casa fara conservanti,sucuri naturale facute in casa,ceaiuri din plante culese personal. Nu cumpar produse Plafar si nici de la magazine naturiste,relativ scumpe.
Privind hrana: dupa invatatura Ayurvedica ea este de trei feluri:
- tamasica=hrana moarta,fara vitamine si alti constituienti din care fac parte;
prajelile in uleiuri incinse,in margarine,rantasuri cu prajeli,mancaruri fierte timp indelungat,refierte,legume degradate,plante medicinale culese de pe margine santurilor,din cimitire.
- manasica= hrana moarta combinata cu hrana vie
- satvica=hrana vie,aici intra toate mancarurile fierte cateva minute,ceaiurile
in infuzie,legumele si fructele proaspete, mancate crude in salate sau individual. In plus,se recomanda ca mesele servite sa nu fie sāþioase,sa te scoli de la masa ca si cum ai mai putea manca un fel. Se recomanda trei 4 mese pe zi,cele mai consistente dimineata pentru cei care fac eforturi fizice si la pranz. Masa de seara sa nu depaseasca ora 19 si mancaruri foarte usoare si nu multe pentru un somn odihnitor dar si pentru o digestie usoara.
Am vazut deja ca si altii aplica aceste metode. Fiecare se alimenteaza dupa efortul depus,dupa metabolismul care-l are si cum se simte bine.
Am putea spune si invers; o alimentatie sanatoasa,un corp si o minte sanatoasa. Stiinta Yoga mai spune si faptul; cu cat un corp este hranit mai grosier,mai nociv,cu atat energiile corpului sunt oprite sa actioneze(energiile
aurei) de aici si cauza multor boli.


tuturica_7

25 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 22:46



Vegetarieni sunt mult mai sanatosi decat carnivorii.




dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Februarie 2009, ora 01:14



nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 14:41

Aoleu, ce chin pe voi. Eu am inceput sa maninc sucuri de legume si fructe, din 1978. Atunci vreo 9 luni, si toti din casa. In fiecare an, cam la fel. Si nu mi-am pus problema ca are sau nu chimicale. E imposibil sa stii ce baga producatorii in pamint. Poate daca le cultivi tu in gradina.



Iar parerea mea despre vegetarieni esta ca exagereaza. Iar un om plinut, chiar putin grasut, nu e vegetarian,ci normal in alimentatie. Vegetalele nu te lasa sa pui grasime pe tine. Chiar si apa nu se prea asimileaza, daca nu ai aport de sare in alimentatie. Am experimentat eu citeva saptamini, si slabesti la greu, te stabilizezi, si esti f vioi. Dar chitai de foame, chiar si vara, cind e cald.

Aceste regimuri, in totalitate cu vegetale, merg perfect doar in tarile cu clima f calda, nu temperata.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 August 2009, ora 00:45

Vreau si eu,intr-o buna zi sa renunt la carne......cred ca este mai sanatos ,asa.....plus ca......sunt macelarite niste biete animale(care de fapt, pentru asta sunt crescute...din pacate)hotarat lucru ,voi renunta....si cred ca ,cat mai curand......


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 August 2009, ora 15:48

De la: nicobekesi, la data 2009-08-21 00:45:22Vreau si eu,intr-o buna zi sa renunt la carne......cred ca este mai sanatos ,asa.....plus ca......sunt macelarite niste biete animale(care de fapt, pentru asta sunt crescute...din pacate)hotarat lucru ,voi renunta....si cred ca ,cat mai curand......

Nu, te rog, mai lasa ceva carnita acolo....


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
9am096416

278 mesaje
Membru din: 9/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 02:18

Ce inseamna a fi vegetarian?Numai legume ,fructe ,cereale? sau si lactate?multi mai adauga si peste odata pe saptamina si spun ca sunt vegetarieni.


M
Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 10:29

De la: shlomo_imre, la data 2009-01-19 00:46:22Mda,nu papam carne,o inlocuim cu margarina,uleiuri dublu rafinate,chiftelute si snitele din soia,cascaval vegetal,adica tot ce se poate gasi mai toxic decat porcul!Nici macar painea aia din secara nu-i din secara,e 90%faina alba din grau!Daca mai e si feliata,contine tot atatea E-uri ca si margarina.




deci m-ati nimerit aici! sant vegetariana si am la mana si cate studii vreti - am destule in biblioteca... am de raspuns multe la multi pe aici, asa ca am sa umplu topicul cu raspunsurile mele ...
cine ti-a spus tie ca daca esti vegetarian mananci margarina si alte prostii? in general vegetarienii vor sa duca o viata sanatoasa, si marea lor majoritate evita tot ce dauneaza organismului, inclusiv margarina, prajelile, coca cola, fumatul si lista poate continua ...

eu una de cand sant vegetariana nu am pus gura pe margarina. prajit am mai mancat eu, dar cat de rar posibil. cascavalul vegetal il detest. chiftelute si snitele de soia mai consum uneori, dar facute de mine nu gata preparate din magazin - si nu cred ca sant mai daunatoare decat un snitel normal sau orice alta carne prajita.
alte nelamuriri?


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 10:33

De la: shlomo_imre, la data 2009-01-20 00:50:41Vegetarienilor le cad caninii dupa vreo cateva cure cu substantele minune continute in margarina,preparate din soia(tofu,cascaval vegetal,lapte vegetal,snitele si chiftele,mezeluri). Parerea mea e ca cei care consuma alimentele mai sus enumerate sunt chimiofagi nu vegetarieni. In alta ordine de idei,nu vad ce e rau in a fi vegetarian.Dar vegatarian inseamna a consuma produse vegetale care se gasesc in natura.N-am auzit de arbori de margarina,nici de izvoare de ulei dublu rafinat.




le cad caninii?????

pe asta chiar nu am auzit-o ! am prieteni vegetarieni, am carti cu studii pe tema asta, dar asta chiar nu am auzit-o!!!
si repet, majoritatea NU MANANCA NICI MARGARINA !!!


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 10:38

De la: nastasemihail, la data 2009-01-19 15:19:00

vegetale.
INTREBARE DE 100 DE PUNCTE PENTRU VEGETARIENI:DE CE AVEM CANINI, CA SA ROADEM MORCOVI?



HM....
ai canini? serios? te-ai uitat la restul carnivorelor sau omnivorelor de pe terra sa vezi ce canini au? ursul e omnivor, corect? da! ce colti are el? daca ai canini, rozi oasele? canini ptr aia sant, sa sfasii carnea si sa poti roade si oase...mananci si oasele cumva? nu! rezulta ca caninii tai arata ca si a altor animale ierbivore, frugivore si de care mai vrei....


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 10:42

De la: Evident, la data 2009-01-23 14:14:20Dagio, eu chiar nu cred ca o sa devenim cu totii vegetarieni, din simplul motiv ca nu vad cum organismul uman s-ar putea lipsi in totalitate de proteinele animale. In rest ca mancam mai multa sau mai putina carne, fiecare dupa cum se simte bine.


exista studii care au demonstrat ceva care la urma urmei e logic....si anume, omul e animal da? stiu ca unii nu sant de acord cu chestia asta, aia probabil au clorifila si radacini. deci santem organisme animale. daca santem organisme animale, logic, inseamna ca noi producem acea proteina animala atat de cantata de sustinatorii carnii. deci o producem singuri, nu e nevoie de suplimente din afara. in plus, s-a descoperit ca proteina animala are o alta marime si forma decat cea vegetala, fiind astfel mult mai greu asimilabila de catre organism. cu alte cuvinte, nu asimilezi atata proteina animala precum ti se pare in momentul in care mananci carne. cine nu crede, sa se certe cu robert morse, de exemplu, cercetator in acest domeniu - doctor, medic, etc,etc in nutritie.


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 10:47

De la: 9am096416, la data 2009-08-28 02:18:11Ce inseamna a fi vegetarian?Numai legume ,fructe ,cereale? sau si lactate?multi mai adauga si peste odata pe saptamina si spun ca sunt vegetarieni.


veganii sunt cei care mananca in totalitate doar plante
lacto vegetarienii sau lacto ovo vegetarienii mai consuma si lactate si oua
exista frugivori, cei care consuma numai fructe crude si eventual legume
naturistii sunt cei care consuma si carnuri dar mananca doar natural, ECO, fara chimicale, E-uri si alte substante nocive
am citit undeva ca cei care inca mai mananca peste se numesc pescatarieni
mai sant care mananca si pui, astia nu sant vegetarieni, dar e si el un mod de viata mai sanatos decat slanina de la porc
lamurit?


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 10:51

am terminat raspunsurile, daca mai are careva nelamuriri sant deschisa intrebarilor si discutiilor.

P.S. nu vreau sa conving PE NIMENI sa devina vegetarian. nici mamei mele nu i-as da un asemenea sfat. este o decizie pe care o iei singur atunci cand simti nevoia, daca o simti vreodata. deci scopul meu nu este sa conving pe nimeni, vreau doar sa raspund unor intrebari pe care chiar le-am auzit frecvent in viata de zi cu zi, vreau doar sa discut cu voi pe tema asta. asta ca sa nu fiu inteleasa gresit de catre unii care ar crede ca am ceva cu mancatorii de carne


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 August 2009, ora 16:04

De la: ioa_d, la data 2009-08-28 10:38:32De la: nastasemihail, la data 2009-01-19 15:19:00



vegetale.

INTREBARE DE 100 DE PUNCTE PENTRU VEGETARIENI:DE CE AVEM CANINI, CA SA ROADEM MORCOVI?







HM....

ai canini? serios? te-ai uitat la restul carnivorelor sau omnivorelor de pe terra sa vezi ce canini au? ursul e omnivor, corect? da! ce colti are el? daca ai canini, rozi oasele? canini ptr aia sant, sa sfasii carnea si sa poti roade si oase...mananci si oasele cumva? nu! rezulta ca caninii tai arata ca si a altor animale ierbivore, frugivore si de care mai vrei....
Helo, vezi ca mi-ai luat ceva care nu-mi partine, ca postare. Eu sint vegetarian 75%. Vara chiar spre 90%. Cu caninii e altcineva, Eu nici nu-i mai am.

Vezi ca ma critici aiurea. Fi mai atenta., te rog.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 August 2009, ora 16:18

...a fi vegetarian, nu inseamna ca esti un mare iubitor al animalelor,ci ,.... ca urasti plantele !...eu nu-s vonovat d-asa ceva, dar ma complac !...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 August 2009, ora 16:22

De la: mytcor, la data 2009-08-28 16:18:46 ...a fi vegetarian, nu inseamna ca esti un mare iubitor al animalelor,ci ,.... ca urasti plantele !...eu nu-s vonovat d-asa ceva, dar ma complac !...
Ai spus pe doooos. Vegetarian=iti place sa mesteci vegetale. Animaliform=maninci din animale.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 August 2009, ora 17:46

fara proteine nu se poate...
iar copiilor nu este indicat sa li se aplice un asfel de regim deoarece sunt in crestere...


dar pentru adulti....hmmm.....nu stiu altii dar eu daca nu consum si putina carnita...


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 28 August 2009, ora 21:54

De la: nastasemihail, la data 2009-08-28 16:04:56
De la: ioa_d, la data 2009-08-28 10:38:32De la: nastasemihail, la data 2009-01-19 15:19:00

vegetale.
INTREBARE DE 100 DE PUNCTE PENTRU VEGETARIENI:DE CE AVEM CANINI, CA SA ROADEM MORCOVI?



HM....
ai canini? serios? te-ai uitat la restul carnivorelor sau omnivorelor de pe terra sa vezi ce canini au? ursul e omnivor, corect? da! ce colti are el? daca ai canini, rozi oasele? canini ptr aia sant, sa sfasii carnea si sa poti roade si oase...mananci si oasele cumva? nu! rezulta ca caninii tai arata ca si a altor animale ierbivore, frugivore si de care mai vrei....
Helo, vezi ca mi-ai luat ceva care nu-mi partine, ca postare. Eu sint vegetarian 75%. Vara chiar spre 90%. Cu caninii e altcineva, Eu nici nu-i mai am.
Vezi ca ma critici aiurea. Fi mai atenta., te rog.


scuze, nu era cu intentie, oricum ma refeream in general nu neaparat la tine, desi poate asta a reiesit din exprim are. oricum felicitari ptr alea 75-90%!


foreveryours

64 mesaje
Membru din: 14/08/2009
Postat pe: 29 August 2009, ora 09:52

fiecare mananca ce-i place, dragilor.. gusturile nu se discuta.. (doar se compara.. si aia in gand. )
mda.. cunosc vegetarieni care spun: ce-s io.. ma.. sa infulec cadavre..? mai bine dau iama prin iarba din gradina, ca-i mai sanatoasa.
altii vor sa slabeasca..
unora le e mila de animale si pasari..
cert este faptul ca, in caz de vreun naufragiu.. as prefera sa raman in barca.. in mijlocul oceanului, cu vegetarienii!


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce credeti despre vegetarieni?
Mergi la: