back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Europa ne uraste?! "salutul romanesc", mana intinsa a cersetorului?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
juditha

26 mesaje
Membru din: 26/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 15:34


www.9am.ro/stiri-revista-presei/International/150364/VIDEO-Salut...

M-a intristat profund stirea despre comediantul francez Jonathan Lambert care i-a numit practic, pe toti romanii "cersetori". Cred ca sentimentul general al europenilor vestici a devenit profund extremist fata de romani. Si nu ajung campanii placide lansate de MAE, cum a fost cea din Italia "Piacere di conoscerti" (si cea similara din Spania). www.youtube.com/watch?v=eKCSpeHlXa4

In curand imi va fi teama sa mai spun ca sunt romanca atunci cand fac cunostinta cu un strain.:( Si acum, cand o fac, am o strangere de inima desi incerc sa imi pastrez mandria in glas; in acelasi timp imi pregatesc, mental, "arsenalul": Tzara, Cioran, Noica, Ionesco, Eliade, Brancusi................

Raporteaza abuz de limbaj
yo soy el tango
athylla

4 mesaje
Membru din: 25/03/2010
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 15:56

Acuma putem sa ne gandim mai bine la notiunea de romani francofoni,
pentru ca tot pe tema asta am navigat.

Raporteaza abuz de limbaj
akxl_usa

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 16:31

este mare pacat pentru ca un popor precum romanii sa fie numit "cersetor", Doar din cauza ca sunt destule persoane care cersesc in Europa, asta nu inseamna ca toti suntem la fel. Genul asta de oameni o sa ne aduca in stadiul in care sa ne fie rusine ca suntem romani. Din pacate, toti romanii suntem dispretuiti si alungati din cauza unora care au facut destule probleme prin Europa. Asta nu inseamna ca tarile din Europa nu au fiecare cate o parte negativa.Comediatul acela ar trebui acuzat pentru rasism. Este o mare insulta asupra romanilor, iar acest aspect nu ar trebui trecut cu vederea.

Raporteaza abuz de limbaj
9am170653

1 mesaj
Membru din: 9/11/2009
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 16:39


Raporteaza abuz de limbaj
criticul

18 mesaje
Membru din: 22/05/2009
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 16:40

Francezii sunt un popor de dobitoci,daca nu stiu sa faca deosebirea clara intre romani si rromi sau tigani.Tuciurii astia ar trebui dati toti afara din Romania definitiv si lasati sa se duca toti unde vad cu ochii,dar aici sa nu mai ramana defel.Prea am devenit rusinea Europei datorita lor.

Raporteaza abuz de limbaj
epsilon_461

37 mesaje
Membru din: 1/04/2010
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 16:58

ce sa ne facem daca inclusiv garile din Paris si Londra sunt napadite de rromi?nu poti bea linistit o cafea ca imediat esti abordat de cate un grup de rromi,cetateni romani de altfel,donne moi,one euro?comicul respectiv a facut o gluma,dar e dureros ca se rasfrange asupra poporului roman.Bine ca au palate cu zeci si zeci de camere si nu-i intreaba nimeni de impozite!o tot scalda si cu impozitarea manelistilor sa nu cumva sa-i supere.Trebuie odata luate masuri radicale nu sa ne tot vaicarim si sa le plangem de mila!


chocoroxx

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 17:35

Popoarele din centrul si mai ales vestul Europei,sunt reprezentati de niste inculti "habarnishti"incapabili sa puna mana pe o carte sa vada care e diferenta intre rrom si romani,si incapabili sa faca diferenta intre noi si rromi ca aspect si ca,comportament.Din fericire exista si oameni care inteleg,de aia am buni prieteni spanioli,si italieni care nu m-au privit niciodata stramb pt ca sunt romanca.

Francezii pe de alta parte sunt niste infumurati "fiere d`etre francais",de parca le-a pus Dumnezeu mana in cap,si se cred superiori tuturor celorlalte popoare,daramite romanilor.Sunt mai ignoranti decat restul popoarelor europene la un loc.Niste ingamfati vesnic nemultumiti,critici si ipocriti.

Nu stiu personal,care ar fi solutia sociala/politica impotriva rromilor,sa nu le mai dam cetatenie,sau???,insa romanilor care duc un trai normal,cinstit peste hotare,nu le doresc decat sa nu se lase descurajati de cei din jur,ci sa isi vada in continuare de viata!

Raporteaza abuz de limbaj
9am185854

1 mesaj
Membru din: 17/04/2010
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 18:30

frumos, asa suntem vazuti in multe tari nu numai in franta. aici in italia suntem vazuti si mai rau din cauza tiganilor care pretind ca sunt romani. trebuie facut ceva in priviinta asta nu numai sa ne plangem intruna. trebuie sa fim mai uniti ...


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 18:36

Eu una, nu ma simt deloc cersetoare. Sa le fie rusine francezilor ca fac asa glume proaste(sigur ..nici macar nu au realizat ca vor jigni prin gluma lor). Oricum la ei se practica discriminarea ..in general

Raporteaza abuz de limbaj
socinul

4 mesaje
Membru din: 25/11/2009
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 18:47

Dragi romani din diaspora! Nu va temeti de persiflarile bastarzilor! Pina acum au cersit ei si au furat cultura romaneasca si toti eminentii romani! Dar, va spun voua sa stati calmi, caci roata mai are putin si-i va rostogoili pe acesti papioni puturosi! Credeti ca daca vom renega sorgintea noastra de romani, asa vom putea castiga respectul celor din jur!?! Io cred ca NU ! AAsadar sa ne punem platosele si sa spunem hotarat SUNTEM ROMANI A LUI VLASD TWEPEES al.IOAN CUZA _etc. oameni care au facut pe cei din jur sa ne invidieze, stim bine! Acum trebuie mai intai sa rasturnam un butoi cu borhot imputit de guvernanti! Apoi vom avea iarasi identitate nationala pura si nobila! Sa fiti bravi!Botosani-Romania

Raporteaza abuz de limbaj
eliza_chery

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 18:56

din pacate tot mai multe tari ne stiu asa,ei chiar nu stiu diferenta dintre noi si rromi,si se pare ca nici nu vor sa inteleaga.

Raporteaza abuz de limbaj
nicolae_matei_2

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 19:04

Cel care a facut acea gluma, comediantul francez Jonathan Lambert, este un incult daca as spune asa ceva, incult sau poate chiar indolent sa cunoasca diferenta dintre cetatenie si nationalitate. Sunt asa de indolenti francezii astia... mai ales ca te astepti din partea unui comediant sa aiba ceva cultura sau macar sa faca un studiu inainte de a face o gluma.
Pai el cat de bine se simte cand isi citeste istoria poporului lui de cotropitor si asupritor. S-au poate citesc alte carti de istorie.
Ce ar fi sa se faca glume pe seama lui Felix Faure, fost presedinte francez, care a murit in 1899 pe culmile placerii, in timp ce amanta sa ii facea sex oral, si sa le facem salutul asta.......sau chiar un afis...

Raporteaza abuz de limbaj
marian_geor

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 19:49

FRANCEZI=PEDOFILI

Raporteaza abuz de limbaj
snv2hagi

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 19:50

ma uitam la filmuletul respectiv din acea emisiunea, si am constat ca invitatii in emisiune sunt doar niste mascarici, la fel ca limba pe care o si vorbesc.
Daca atat ii duce capu, sa faca exclamatii discriminatirii, nu puteam decat sa radem si sa-i ironizam, pe ei si mintea lor ingusta.

Raporteaza abuz de limbaj
foxyalinaelena

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 19:52

normal ca nui frumos am rude in franta de 8ani ,mama maritata cu un fracez ,si 2frati dar asa ne considera ei FRANCEZI cersetori ,hoti si pe noi (trarfe) der pe ei nu se vad ca stau de la colturi la asistenta socials ca vor bani .RUSINE.

Raporteaza abuz de limbaj
victorinta

2 mesaje
Membru din: 14/09/2009
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 20:05

este intradevar trist ca un intreg popor este categorisit ca fiind cersetorii. dar oare cine este de vina pentru acest lucru?..poporul francez, italienii, nemntii? cine a dat motive sa fim considerati asa?
NOI, NOI TOTI CARE ACUM NE SIMNTIM JIGNITI, dar care in drumurile noastre prin tarile vestice, am omis sa vorbim romaneste sa fim considerati tigani, am privit cu indiferenta ,,REPREZENTANTII ROOOM(II)ANILOR cum ne faceau tara si neamul de ras si am intors spatele, fungind cat mai repede. Ma bucur ca reprezentantii ambasadei au reactionat, dar de ce nu au reactionat pana acum, sa inlature cauzele si nu rezultatul. NOI TOTI ROMANII SUNTEM DE VINA, NOI TOTI AM DEVENIT O NATIE DE INDIFERENTI, DE NEPASATORI, DE LASI SI PARSIVI. PRINCIPIUL NOSTRU DE BAZA ESTE ,, PRINCIPIUL CAPREI'' ASTA ESTE TELUL NOSTRU SUPREM INDIFERENT DE CULOARE POLITICA, SEX SAU RELIGIE. NOI SI NUMAI NOI SUNTEM DE VINA, IAR DUSMANII NOSTRI SUPREMI SI CEI MAI APRIGI SUNT CONDUCATORII NOSTRII, CLASA NOASTRA POLITICA. nu fiti suparati pe vestici, ei doar trag concluziile la ce au vazut si simntit 20 de ani

Raporteaza abuz de limbaj
Maramuresanca

69 mesaje
Membru din: 2/03/2010
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 21:18

Salutul meu e SERVUS si n-am fost sa cer niciodata nimic de la comediantul francez si nici nu am intins mana niciodata.Dimpotriva,am omenit niste francezi veniti la noi ,pe vremea lui Ceausescu si nu i-am considerat pentru asta cersetori,chiar daca ei o duceau bine si noi rau.Poporul nostru a muncit totdeauna si si-a castigat traiul cu sudoarea fruntii.Daca nu ne cunoaste, sa vina sa facem cunostiinta si sa-i dovedim cum suntem cu adevarat.Ar trebui sa-i fie rusine sa judece pe cineva, fara sa-l cunoasca.

Raporteaza abuz de limbaj
cristianpurcel

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 21:51

Aceasta atidudine ne aminteste defapt de unde provenim noi ca si radacini, homosapiens, criteriile dupa care ne tratam semeni si mai rau ca suntem intradevar salbatici si singusul scop in viata este sa ne denigarm semeni.
Sunt intradevar glume dar ar trebui sa ne gandim inainte sa scoatem o perla pe gura, mai ales daca acea perla se adreseasa persoanelor din imprejurimi, indiferent de nationalitate, defapt toti suntem niste suflete care ne puteam naste in oricare natiune de pe pamant.
Trebuie sa ne gandim ca si un animal daca nu-l educi are trasaturi salbatice, asa cum si poporul roman este un popor educat (chiar foarte educat)
Mai sunt curios daca in Franta sau alte natiuni nu exista cersatori sau infractori sau daca exista persoane care iti intind o mana de ajutor , desi esti un necunoscut, asa ca si in Romania.

Raporteaza abuz de limbaj
statelucia

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Aprilie 2010, ora 21:52

De ce ne miram de moduil cum ne trateaza feancezii? Noi stim cum sa ne aparam valorile ? Nu ! Ne amricanizam !Sunt de acord cu progresul si sa scriem pe un teren Land for sale dar sa scrie si in limba noastra Pamant de vanzare ! Nu mai stim vorbi corect romaneste ! Ca in spotul ala jenant cu marea IESEALA! Uitativa in manuale ! Cica alternative ! Vai de capul nostru! De'aia ne iau toti in ras !
Cum ar spune Caragiale ne meritam soarta "stimabililor"!

Raporteaza abuz de limbaj
mari3ta_tudor

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 01:06

Ma simt jignita de acest comediant de care personal nu am auzit..Ma doare de cum suntem categorisiti pe nedrept noi romanii..
Cei care stau cu mana intinsa nu reprezinta natia noastra...asta ar trebui sa stie acesti indivizi...si ar mai trebui sa stie ca romanii sunt mult mai buni,mai harnici decat toate aceste tari europene la un loc...Intr-adevar avem si noi uscaturile noastre ca si ei de altfel de care am vrea sa ne lipsim...dar nu suntem toti asa...As vrea sa inteleaga acesti indivizi care ne jignesc ca si asa cu uscaturile pe care le avem SUNTEM MAI BUNI CA EI ...Nu imi este rusine ca sunt romanca ,nici nu ascund asta....sunt chiar mandra ....asa ar trebui sa va simtiti toti care traiti in afara tarii noastre....

Raporteaza abuz de limbaj
mihaelamertin

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 01:19

nu stiu de ce ne supara atat de tare adevarul . Eu sunt in Spania de 3 ani si printre multele natii cate sunt aici, pe singuri pe care i-am vazut eu cersind sunt doar romanii. La noi in tara este ceva normal sa vedem ca se cerseste, insa aici nu se prea face diferenta intre romanii romani sau romanii tigani. Chiar daca sunt tigani,ei de fapt sunt cetateni romani. Acum 2 ani am fost in Paris si asa cum zeflemea respectivul actor la Tour Eiffel romanii cersind. Nu au de ce sa-si ceara iertare si scuze fiindca este o realitate, contravine cu preceptele lor. Totusi ce am putut observa este ca se face diferente intre aceia care doresc sa se integreze in tarile respective chiar dac suntem romani-romani,sau romani-tigani sau negrii sau sud americani sau chinezi ... sau mai stiu ce alta natie.Important este sa fii...OM oriunde te-ai afla.

Raporteaza abuz de limbaj
Marakesh

23 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 07:06

Pai daca sunt asa de multi care cersesc? In Italia am fost intr-o excursie cu agentie de turism si ghida ne-a avertizat ca toti cersetorii din peninsula sunt romani. Piata San Marco era plina de cersetori romani, intr-adevar, si Roma la fel. Atunci? Din punctul lor de vedere au foarte multa dreptate, impresia lasata era ca mult mai multi romani cersesc decat sa fi venit sa munceasca ceva.

Sigur ca nu poti invinui un intreg popor, dar si situatia, privita de la ei, cam asa se vede.

In '95 cand am mers prin mai multe tari intr-un circuit nu am vazut decat un singur cersetor in Londra, la metrou. Atat! nu roman, fireste. dar acum ... e plin de ei peste tot.

Raporteaza abuz de limbaj
bla bla
miku

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 08:04

poate suntem o tara mica dar avem si noi valorile noastre asa cum au si ei defectele lor. Nici noi nici ei nu suntem perfecti. Sa nu ne mai lasam calcati in picioare si sa le raspundem aspru ca altadata sa nu mai indrazneasca .

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4462 mesaje
Membru din: 27/02/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 08:10

nu va faceti sange rau din cauza francezilor
ei nu mai sunt poporul care a adus renasterea culturala ci pe punctul de a deveni un stat africano-musulman
e suficient sa va ganditi la originile "inteleptului" presedinte francez

Raporteaza abuz de limbaj
v_valigheteu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 08:26

Ei bine, de ce nu suntem revoltati atunci cind ai nostri pleaca la cersit >>??,de ce nu suntem revoltati atunci cind vin alegerile???,de ce ne lamentam mereu dar nu invatam nimic..???
E trist dar adevarat,cind o sa invatam sa ne comportam atunci vom putea ridica si tonul.....!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 08:34

De la: v_valigheteu, la data 2010-04-21 08:26:55 Ei bine, de ce nu suntem revoltati atunci cind ai nostri pleaca la cersit >>??,de ce nu suntem revoltati atunci cind vin alegerile???,de ce ne lamentam mereu dar nu invatam nimic..???
E trist dar adevarat,cind o sa invatam sa ne comportam atunci vom putea ridica si tonul.....!!
bai frate alb sau negru , daca esti din aia care cersec,e clar ! eu nu ma simt din categoria celor la care se refera salutul inventat de francezi

Raporteaza abuz de limbaj
mky_ro

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 08:50

noi oamenii de rand ne simtim rusinati iar pe staul roman il doare in fund. adevarul e ca munca este pentru tractoare.

Raporteaza abuz de limbaj
bazalt104

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 08:53

francezii au avut 2 imperii A colonial B napoleonian deci nu e dobitoci

Raporteaza abuz de limbaj
daca piatra nu e nimic nu e
georgetamay

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 11:51

Partial meritam sa fim persiflati, pentru ca nu suntem in stare sa privim in jur si sa facem ceva bun si pentru altcineva decat propria noastra pesoana. Chiar daca nu avem cu totii bani sa contribuim pentru a ajuta, pentru a educa si civiliza concetatenii nostri mai putin norocosi, care s-au nascut tigani sau in familii dezbinate, sarace, putem totusi sa contribuim cu o vorba buna, cu un gest frumos, pentru ca numarul de cersetori nascuti in Romania sa fie cat mai mic. Dar suntem prea preocupati de ultimul tip de televizor si moda de primavara, etc. ca sa ne intereseze faptul ca din numarul cetatenilor romani fac parte si fiinte mai putin privilegiate, care umbla ca niste caini de pripas prin toata Europa cersind. Suntem ofensati noi toti cei care mai bine am muri decat am cersi, fiinte cu demnitatate, dar oare daca e de admirat o casa frumoasa nu ne ingrozim cu atat mai mult daca in ograda e un haos? Pe scurt, daca suntem un popor de oameni admirabili care nu meritam sa fim jigniti-si suntem intr-adevar- de ce nu facem un efort de la nivelul fiecarui om pana la cel de guvern, sa rezolvam problema "cainilor de pripas ai Europei" care sunt cetateni romani? Ce propun? Sa existe un pat, un loc unde sa faca un dus si o farfurie de mancare pentru orice om care nu isi poate asigura singur traiul si totodata pedepse pentru orice cetatean roman care cerseste in Romania sau in afara. Toti sa contribuim cu haine, obiecte sau bani la intretinerea peroanelor incapabile sa-si asigure traiul, mai ales prin intermediul bisericilor dar si in mod direct, facandu-se o campanie de publicitate ca sa fim informati unde se afla persoanele care au nevoie de ajutor si ce putem face pentru ele.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

12 mesaje
Membru din: 3/03/2010
Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 12:49

De la: juditha, la data 2010-04-20 15:34:24

M-a intristat profund stirea despre comediantul francez Jonathan Lambert care i-a numit practic, pe toti romanii "cersetori".

In curand imi va fi teama sa mai spun ca sunt romanca atunci cand fac cunostinta cu un strain.:( Si acum, cand o fac, am o strangere de inima desi incerc sa imi pastrez mandria in glas; in acelasi timp imi pregatesc, mental, "arsenalul": Tzara, Cioran, Noica, Ionesco, Eliade, Brancusi................


1- De ce sa te intristeze ? Ce, noi romanii nu cersim acum in Franta, Italia, Germania, Spania sa ne dea un loc de munca sa avem din ce trai ? Este adevarat, suntem niste cersetori. Nu cerseam noi la rusi ajutorul sa ne scape pe noi ortodocsii de turcul otoman ? Nu cerseam noi la "Vocea Americii" sa vina americanii sa ne scape de rusi ? Nu cerseam noi la "Europa Libera" sa ne ajute sa scapam de Ceausescu ? S.A.M.D. Asa ca sa nu mai lase nimeni impresia ca noi suntem altceva decat tot niste tzigani. Sa nu mai tinem coada sus precum fudula capra raioasa. Vina este la noi in tara, la romani, nu mai cautati vini la francezi sau la alte popoare.

2- Sa nu-ti fie rusine sa recunosti ca esti romanca. Iti este rusine ca te-ai dus sa cersesti un loc de munca in Franta ?

3- Daca cei ce cersesc(stau cu mana intinsa pe la colturi de strada) sunt tigani, de ce nu-i ironizeaza pe tziganii bulgari, sarbi, ucraineni, etc ? Aceia nu cersesc ? Oare de ce ? De ce numai tziganii romani cersesc si sunt ironizati ?

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Europa ne uraste?! "Salutul romanesc", mana intinsa a cersetorului?
Mergi la: