back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


mai asteptam ca cei din italia si spania sa trimita bani acasa?....

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
juditha

26 mesaje
Membru din: 26/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Decembrie 2008, ora 12:28


...mama mea este in Italia. Sora mea mai mica la fel. Majoritatea celor plecati in afara in speranta ca vor gasi ceva mai bun se confrunta cu probleme similare. Nu este nimic neobisnuit sa vezi romani care stau impreuna cu alti conationali sau imigranti veniti din alte tari pentru a-si usura cheltuielile. Viata este grea in afara si pentru imigranti si chiar si pentru localnici. In Italia, criza economica se simtea grav cu multe luni inaintea caderii bancilor ca intr-un joc de domino. In august, in supermarketurile italiene, primele rafturi golite erau cele cu produsele cele mai ieftine...
era greu si inainte, dar acum situatia se complica si mai mult, cu somajul se confrunta nu doar imigrantii ci si cetatenii italieni.
...mama mea nu s-ar intoarce in tara desi se descurca foarte greu; stie ca face niste sacrificii mai mult pentru sufletul ei si pentru niste valori culturale pe care le-a gasit acolo si cu care se identifica.
sora mea insa, dupa o perioada de 3 ani cu rezidenta in Italia ar reveni....acolo tinerii italieni de varsta ei nu isi gasesc prea usor joburi provocatorea si interesante, mai ales acum cand criza afecteaza piata muncii, dar ea..
Probabil ca multi dintre noi, ne gandim la rudele noastre in aceste momente in care oamenii sunt nevoiti sa faca alegeri... Si cel mai trist este ca..inca, multi cred probabil, ca in alte tari umbla cainii cu covrigi in coada si asteapta ajutor din partea rudelor, care indura de multe ori, greutati foarte mari pentru a reusi sa trimita niste bani acasa...

www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/113930/Romanii-raman-in-S...

Raporteaza abuz de limbaj
yo soy el tango
LOLI

25 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 13:49

SUNT DE ACORD CU TINE...SI EU SUNT ACUM IN IT...SI STIU EXACT DESPRE CE VB ......SI AI DREPTATE .......INAINTE ITALIENII TRECEAU PE LANGA MAGAZINELE CHINEZESTI FARA SA SE UITE LA USA DE LA INTRARE ,IAR ACUM SUNT PLINE ACESTE MAGAZINE DE ITALIENI ........ SI DA E FOARTE GREU...CHIAR SI ASA PARCA TOT NU-TI VINE SA TE INTORCI STIIND CA PRETURILE DE AICI SUNT EGALE CU CELE DIN ROMANIA INSA SALARIILE SUNT ENORM DE MICI IN ROMANIA ...SI ATUNCI? ,,,,DECAT SA SA DORMI ACASA CU GANDUL CA MAINE NU MAI AI BANI DE RATE SAU DE BILETE DE AUTOBUZ , MAI BINE STAI PLECAT SI DE BINE DE RAU ACOLO SUPRAVIETUIESTI FARA SA TE GANDESTI CA NU POTI SA ITI PLATESTI O RATA , O CHIRIE , SA AI NECESARUL SI SA MANACI O INGHETATA , LUCRU PE CARE SUNT MULTI IN TARA CARE NU SIL POT PERMITE ..... SARBATORI FERICITE


Fosta membra 9am.ro

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Decembrie 2008, ora 15:33

Este foarte adevarat...eu locuiesc de 2 ani in Anglia , iar fratii mei in Spania...este greu in Spania si in Anglia lucrurile sunt diferite decat acum 2 ani, dar aici guvernul incearca sa faca ceva ptr oamenii si cum spunea cineva mai sus nu iti faci pb ca nu poti plati facturi sau nu ai de mancare...deci de mii de ori nu m-as intoarce in Romania...trebuie sa realizam ca acum e greu petse tot in lume, dar in Ro e si mai greu decat in trecut...
Domnul sa ne ajute sa trecem peste momentul asta...


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 22:57

Acesti bani nu au adus decat inflatie . Romanii nu stiu sa investeasca ca alte popoare ( chinezi , irlandezi , sarbi sau finlandezi ) . Cu banii primiti au imbogatit carciumarii , si - au cumparat automobile si telefoane , televizoare si alte rahaturi . Nu au stiut nici macar sa - si cumpere o sapa . Da , mai bine acesti bani sa nu mai vina . Sunt bani otraviti .


ioan_pintilei

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 03:53

Amice cred ca tu esti otravit si ofticat pentru ca nu ai de unde primi....abtine-te de la comentarii!


LOLI

25 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 03:27

MAI MARIANE.... A INTREBAT CINEVA CUM SE CHELTUIE SAU PE CE ..BANII?....FI SI TU MAI PE SUBIECT..NU MAI BATE CAMPII..SAU CUM A ZIS CINEVA ABTINETE DE LA COMENTARII. CIAO.


mita_f21

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 13:51

De la: ioan_pintilei, la data 2009-01-08 03:53:15Amice cred ca tu esti otravit si ofticat pentru ca nu ai de unde primi....abtine-te de la comentarii!


mita_f21

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 13:59

nu vom mai trimite nii un ban preturile sunt la fel e mai bine sa ne facem vitorul aici si sa ne aduce incetu cu incetu si familia.sp.


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 15:52

Ultimul post, are idei valoroase. In Romania, nu exista sperante pentru cei care nu au relatiile necesare, macar acolo, ti se da voie sa traiesti.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 08:06

Buna dimineata, Marian Rotaru, vezi prietene ca nu ai dreptate, total gresit, mai revizuste nitel, ori nu ai iesit din Barlad deloc, eu tot de acolo sint dar din 1981 sint numai plecat, hai noroc si sanatate la familia ta...


Tycu

3787 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 11:24

Ce sa trimita din Italia si Spania ?!? Poate saracia , jignirile si mizeria ca sunt romani, goangele de prin dormitoare , foametea , umilinta ;- astea sa le trimita ?


Ticu
ciprian_negoita

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 11:53

Vor mai trimite euro dar cred ca vor veni multi din ei acasa in acest an!
E greu sa te obisnuiesti cu ideea ca ai avut si nu mai ai mai bine nu aveai niciodata decat sa fi avut si acum sa nu mai ai


daniela_karim

6 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 12:24

buna,eu nu sunt in it s au sp,am fost pl in franta de5ani,acuma sunt in tara si trebuie sa iau o decizie de a ramane s au de a ma intoarce pe de o parte mi am dorit sa raman in tara ,am sperat ca o sa pot face cvi in si pt ro insa nu am nici o sansa ,dvs m ati ajutat sa iau o decizie f importanta pt mine asa ca ma voi intoarce fr oricum e mai bn ca in ro.va multumesc!


Coach beauté et bien etre -Consultant Nutritionist
necunoscut

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 12:27

draga e greu de ales.eu am stat de sarbatori doar cateva zile si nu mai vroiam in romania.civilizatie,oameni linistiti si mai ales educati.darmite tu dupa 5 ani , trebuie sa iti fie ingrozitor de greu.este libertatea fiecaruia de a alege,dar daca ai mai multe sanse acolo du-te fara sa te mai uiti inapoi.succes maxim!


mircea74

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 12:54

Mai steptam. Dar vor mai trimite inca 2-3 ani apoi se vor satura : ei sa munceasca altii sa cheltuiasca. Si vor reveni acasa doar de sarbatori , tot vreo 2-3 ani inca. Apoi o felicitare si o urare de la mai bine !


leticia_calin

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 11:11

este foarte adevarat ca pentru cei care au stat o perioada de timp in afara ,cand se intorc este jale pentru-ca te intorci iar de la civilizatie la cei la noi ,sincer nustiu cum sa mai numesc acest comportament al fiecarui individ nu doar al societati in general toti avem un comportament egoist si nu gandim decat la ziua de azi nu intereseaza pe nimeni ce se intampla maine,asa ca cine este acolo si are un rost sa stea acolo si sa nu mai trimita nimic ca nu se merita.


ciprian_negoita

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 19:42

trecem toti prin intr-o perioada care nu se va termina niciodata (civilizatia)
Pe zi ce trece incercam sa fim mai civilizati
E adevadat ca toti suntem egoisti, dar toate pleaca de la bunele maniere.
e chinui aici intara ta, dar te si distrezi sau te distreaza cate ceva in fiecare zi, traiesti afara nu prea iti permiti multe dar vezi ca se invarte pamantul si pt tine


Tycu

3787 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 11:05

Ce sa mai trimita si amaratii aia? Ca nu le ajung nici lor, cer pachete cu mancare de acasa din Romania. Eu acolo nu am vazut nici un caine cu covrigel in coada,asa ca ........!


Ticu
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 12:25

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-05 22:57:48Acesti bani nu au adus decat inflatie . Romanii nu stiu sa investeasca ca alte popoare ( chinezi , irlandezi , sarbi sau finlandezi ) . Cu banii primiti au imbogatit carciumarii , si - au cumparat automobile si telefoane , televizoare si alte rahaturi . Nu au stiut nici macar sa - si cumpere o sapa . Da , mai bine acesti bani sa nu mai vina . Sunt bani otraviti .




Bani otraviti ??? Sunt bani munciti cu greu !!!
Aici omul si munca sa sunt respectate !!!
Daca-ti trimitea si tie cineva bani nu mai spuneai acum ca sunt bani otraviti ....
si iti cumparai cu siguranta o sapa foarte stralucitoare



"Vulpea cand nu ajunge la struguri se plange ca nu sunt copti !"


Tycu

3787 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Ianuarie 2009, ora 09:53

De la: cla03, la data 2009-01-24 12:25:20
De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-05 22:57:48Acesti bani nu au adus decat inflatie . Romanii nu stiu sa investeasca ca alte popoare ( chinezi , irlandezi , sarbi sau finlandezi ) . Cu banii primiti au imbogatit carciumarii , si - au cumparat automobile si telefoane , televizoare si alte rahaturi . Nu au stiut nici macar sa - si cumpere o sapa . Da , mai bine acesti bani sa nu mai vina . Sunt bani otraviti .


Bani otraviti ??? Sunt bani munciti cu greu !!!
Aici omul si munca sa sunt respectate !!!
Daca-ti trimitea si tie cineva bani nu mai spuneai acum ca sunt bani otraviti ....
si iti cumparai cu siguranta o sapa foarte stralucitoare



"Vulpea cand nu ajunge la struguri se plange ca nu sunt copti !"
In strainatate , omul strain si munca lui sunt respectate ??? Ma faci sa rad !!!!Ei au reclama mai frumoasa ca realitatea !


Ticu
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 25 Ianuarie 2009, ora 14:24

Razi pana nu mai poti !

Eu muncesc aici si fac si specializare si am rezultate bune !

Sefa mea cand a vazut rezultatele mele de la primele testari a vorbit imediat la sindicat si mi s-au platit o parte din cheltuielile cu scoala.

Eu nu vorbesc din auzite ... vorbesc despre experienta mea ... despre ceea ce mi s-a intamplat mie.

Fa si tu o diferenta: aici mi se acorda bonificatii pentru rezultate bune iar in tara am primit penalizare deoarece s-a intamplat o data sa nu pot sa fac schimb de tura (cu amanata sefului) deoarece aveam copilul bolnav.


Fosta membra 9am.ro

2 mesaje
Membru din: 10/02/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 10 Februarie 2009, ora 23:07

ESTI INTELEAPTA.AM FOST SI EU PLECATA PT APROAPE DOI ANI IN ITALIA{NU CONSECUTIV)DAR NU AM REZISTAT DIN CAUZA DORULUI DE COPII.AM DOI COPII MINUNATI.MA IMBOLNAVEAM DE FIECARE DATA DE DORUL LOR DAR ACUM.......NU AM REUSIT SA STRING CINE STIE CE,AM MUNCIT CINSTIT.STITI CUM E ACOLO CHIRIE,BANI ACASA,PACHETE,NU MAI RAMINE MAI NIMIC.MIAM LUAT SI EU NISTE MOBILA PRIN CASA SI O MASINA LA MINA A DOUA{DACIE}.ACUM AM 8 LUNI DE CIND MAM INTORS SI NU POT DORMI NOAPTEA CITEODATA PT CA NU STIU CE HOTARIRE SA IAU.NU AS MAI VREA SA PLEC DAR DE XEMPLU LUNA TRECUTA NU AM AVUT BANI SA PLATESC CHIRIA,AM ZILE CIND NU AM BANI DE PIINE,IAU PE DATORIE DE LA CHIOSC{STITI CUM E}NU AM MAI SCOS COPII LA O PRAJITURA SAU LA MC.DONALD UNDE LE PLACE CEL MAI MULT DE 3 LUNI.NUMI PERMIT. SI MA INTREB: CUM ERA MAI BINE?MACAR ACOLO NU MI-AM FACUT NICIODATA GRIJI CA NU AM BANI DE PIINE A DIUA ZI
.PINA SI FATA MEA DE 10 ANI MIA ZIS INTRO ZI SA PLEC DIN NOU CA ERA MAI BINE ,CA NU LE LIPSEA NIMIC SI POATE II IAU SI PE EI PINA LA URMA .AM PLINS O ZI APROAPE DAR INTELEG CE A FOST IN CAPUSORUL EI.SINT COPII.DAR TOT NU MA POT HOTARI CE DECIZIE SA IAU.E F GREU.


Fosta membra 9am.ro

2 mesaje
Membru din: 10/02/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 10 Februarie 2009, ora 23:27

NU SPUN CA NU AVETI DREPTATE .AM AVUT SI EU PARTE DE UN EPISOD DE RASISM DAR IN GENERAL VA SPUN CU MINA PE INIMA CA AM CUNOSCUT PERSOANE FOARTE DRAGUTE,CARE SAU PURTA F FRUMOS CU NOI SI CU COPII MAI ALES(NU AI MEI,AI PRIETENEI MELE).ORICUM MULT MAI DRAGUTE SI CIVILIZATE DECIT IN ROMINIA.IN TARA MEA MA DUC CU COPILUL LA URGENTA LA 1 NOAPTEA CU FEBRA 39 SI MA TIN ACOLO 2 ORE SAU CHEM SALVAREA PT VECINA DE LA PARTER CARE SUFERA DE INIMA SI VIN DUPA 40 DE MINUTE {SALVARE LA NOI ESTE LE 15 MINUTE DE MERS PE JOS DE LA BLOCUL NOSTRU).MERG LA POLITIE SI SPUN CA MIAU FURAT GEANTA CU ACTELE IN EA SI EI IMI SPUN :"DAR CE VROIAI SA AVEM NOI GRIJA DE ELE?"VA DAU CUVINTULMEU CA SINT CAZURI PERSONALE.DE ASTA CE SPUNETI?IN ITALIA AM AVUT UN ACCIDENT DE MASINA(F GRAV),AM STAT IN SPITAL CEVA TIMP,SE PURTAU CU MINE ATIT DE FRUMOS CA MA FACEAU SA MA SIMT PROST.STITI DE CE?

PT CA IN ROMINIA IN SPITAL NU AM FOST NICIODATA TRATATA ASA SI ARUNCAM CU SPAGI IN STINGA SI-N DREATA,ACOLO NU AM DAT UN CENT LA NIMENI.DACA ERAM IN ROMINIA MUREAM SIGUR.AM LUAT BANI DE LA ASIGURARE,FARA PROBLEME SI UMBLATURI,ANCHETA SA FACUT IN SPITAL.A TREBUIT DOAR SA SEMNEZ.IN ROMINIA??!!!!!!!!!!POATE AM FOST EU NOROCOASA SI CRED CA AM FOST DAR DEPINE SI DE OAMENI.


Hotea_M

23 mesaje
Membru din: 3/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Februarie 2009, ora 13:02

Hai omule, nu fii asa patetic...de ce sa fie bani otraviti? Sunt bani castigati cinstit, cineva a muncit acolo pt. ei. Iar in privinta modului de a-i cheltui, fiecare procedeaza asa cum il taie capul; si oricum, fii sigur ca nu toata lumea ii cheltuie pe rahaturi - asa cum zici tu.


yonex84eu

90 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 19:27

Frumoasa treaba cu strainatatea.Stiti eu acum lucrez in rominia,am venit dupa 8 ani de strainatate si se pare ca cu tot cu aceasta criza treaba este buna si la noi.Sunt sanse mari la noi si mai ales ptr. straini.Am 1 luna de cind sunt in Bucuresti si se pare bine.Oricum este adevarat ca totusi acolo cit de cit nu ai griji ptr. ziua de miine si nu iei pe datorie cum se intimpla la noi.IN schimb foarte putini romini au parte de integrare in societate cu toate drepturile ei.Noi nu ne dam inca seama ca daca acolo noi luam 1000-2000 euro pe luna cea ce in Rominia inca nu exista la toate nivelurile,vom avea daune mai tirziu.Munca la negru ne costa mai tirziu.Contractele part-time si noi lucram orar intreg la fel afecteaza.Contractele pe 3 luni s.a.m.d. iarasi ne vor afecta mai tirziu.Si miine m-as intoarce in Italia daca este acela care sa-mi faca un contract nedeterminat.Berlusconi a gresit cu privatizarile foarte mult ptr. ca afecteaza pe toti,inclus pe italieni.In Nord ce este mai bine dar nu toti rominii sunt in Nord.Deocamdata prin italia ma mai intorc doar sa-mi vad prietenii si sa ma mai distrez,in vizita prin frumoasa Roma si cam atit deocamdata.


yonex84eu

90 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 19:32

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-05 22:57:48Acesti bani nu au adus decat inflatie . Romanii nu stiu sa investeasca ca alte popoare ( chinezi , irlandezi , sarbi sau finlandezi ) . Cu banii primiti au imbogatit carciumarii , si - au cumparat automobile si telefoane , televizoare si alte rahaturi . Nu au stiut nici macar sa - si cumpere o sapa . Da , mai bine acesti bani sa nu mai vina . Sunt bani otraviti .



Intr-o oarecare masura cred foarte corect cea ce zici.BAnii din strainatete trebuiesc investiti in a-si crea propria economie si nu economia celora care deja o au mare.Acesti bani se duc in miinile firmelor de constructii,in aparate de toate categorile...deci banii nu se transmit pe mai departe ci se opresc in buzunarele firmelor de toate categoriile. Este bine in multe cazuri prezenta acestor bani ca anumiti oameni stiu cum sa-i investeasca.Iarasi este cam prost ca multi dintre acesti bani se afla in banci.


Tycu

3787 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 16:15

De unde bani, ca nu le ajunge nici lor amaratii de ei,capsunarii si tucalistii ,castiga cat doi covrigi pe zi ! mai fac de ras si tara !


Ticu
yonex84eu

90 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 20:55

De la: ticu, la data 2009-04-15 16:15:28 De unde bani, ca nu le ajunge nici lor amaratii de ei,capsunarii si tucalistii ,castiga cat doi covrigi pe zi ! mai fac de ras si tara !



Nu-i chiar asa.Anumite tari ca Italia nu mai are rost sa mai stam acolo dar sunt alte tari ca Anglia,Spania si altele unde se cistiga bani inca frumosi.Si in Italia se cistiga inca bine pentru anumiti ,se cistiga bine in constructii,acum sunt si foarte multi romini care au si locuri de munca mai bune decit constructii si alea alea...Acum rominii nu mai sunt capsunari .Acum sunt multi negri,bangladej,marocani si alte natii mai sarace ca noi.Sunt multi romini soferi in diferite institutii,paznici,multi doctori...s.a.m.d.


Tycu

3787 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 18:16

De la: yonex84eu, la data 2009-04-16 20:55:52
De la: ticu, la data 2009-04-15 16:15:28 De unde bani, ca nu le ajunge nici lor amaratii de ei,capsunarii si tucalistii ,castiga cat doi covrigi pe zi ! mai fac de ras si tara !



Nu-i chiar asa.Anumite tari ca Italia nu mai are rost sa mai stam acolo dar sunt alte tari ca Anglia,Spania si altele unde se cistiga bani inca frumosi.Si in Italia se cistiga inca bine pentru anumiti ,se cistiga bine in constructii,acum sunt si foarte multi romini care au si locuri de munca mai bune decit constructii si alea alea...Acum rominii nu mai sunt capsunari .Acum sunt multi negri,bangladej,marocani si alte natii mai sarace ca noi.Sunt multi romini soferi in diferite institutii,paznici,multi doctori...s.a.m.d.
:


sml-confused0067: Cu 600-700E pe luna e bine ? Dar un tucalist cat ia ?


Ticu
Fosta membra 9am.ro

74 mesaje
Membru din: 1/02/2009
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 17:31

Eu am mai vorbit despre munca in U.E
Acum trei saptamani am incarcat capsuni di Spania la aprox 40 km de granita cu Portugalia acolo am gasit capsunarese .
Din discutiile cu unele dintre ele am ajuns la concluzia ca romanul este pervers .
Va spun si de ce .
O capsunareasa castiga aprox 6 euro pe ora .
Au ajuns sefi jigodii de romani care au stricat pretul ei iau bani cat china iar la proaste ce le scapa printre degete .
Asa ca de unde sa mai trimita bani capsunaresele care unele vai mama lor .


Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Mai asteptam ca cei din Italia si Spania sa trimita bani acasa?....
Mergi la: