back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Bucurestiul imbracat in haina de sarbatoare

 


 
 
cristina_rdlsc

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 14:33

De ceva ani, edilii capitalei ne-au obisnuit, ca in preajma sarbatorilor de iarna, sa impodobeasca Bucurestiul in mii de beculete. Anul acesta pe arterele principale ale apitalei au fost instalate 560.000 de becuri si 170.000 de globuri luminoase. De asemenea, au fost iluminati si bradul natural inalt de 17 metri din intersectia de la Universitate si alti cinci brazi decorati in rosu si auriu amplasati in Parcul Unirii, la Academia Militara, in Parcul Tineretului, Parcul Herestrau si Regie.

Daca am face un top cu toti anii in care "Bucurestiul a imbracat haina de sarbatoare", care an s-ar clasa pe primul loc?

Raporteaza abuz de limbaj
ella_alina03

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 16:15

sincer nu m-a impresionat nimic, cand am ajuns acolo mi-a pierit entuziasmul. cand am vazut mezeluri de vanzare si cum un comerciant mai ciudat tipa k nu mai are mititei....faimosul brad de 17 m nu e chiar asa cum se spunea.....becurile nu erau toate aprinse...pacat....se putea mult mai bn, in alti ani a fost mult mai bine


lucia_cioara

2 mesaje
Membru din: 26/11/2008
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 19:25

Teoretic, laudabila si frumoasa initiativa edililor. Am insa o nelamurire de tip Mircea Badea (ar trebui sa patenteze genul asta de nelmauriri retorice):
"Oare exista cineva in Primaria Capitalei care sa gandeasca logic si pe cat posibil cu, capul ?" Bine, am inteles....targ de Sarbatori. Se intampla si in Viena si in alte mari capitale si orase europene sau nu.... Totusi, ele sunt amenajate in PIETE PUBLICE, pe STRAZI PIETONALE IN MOD NORMAL.
Hai sa zicem ca toata Piata Unirii, Piata Universitatii, chiar si centrul istoric al Bucurestiului (pietonal de ceva vreme) ce ar fi putut fi pus in valoarea foarte frumos acum ar fi fost insuficiente si era absolut necesar sa se inchida artere principale. Totusi, trebuie sa existe cineva care are cu un an peste varsta majoratului (de atunci se poate munci legal nu ?) in Primaria Capitalei care sa isi aminteasca macar cosmarul circulatiei ingreunate de anul trecut de Sarbatori, de acum 2 ani si de cativa ani incoace. Si nu ma refer la isteria cumparaturilor sau drumurilor pentru ofieritul cadourilor sau la iesitul cu masina in trafic complet aiurea, ci la traficul de dimineata pe tot parcursul lunii decembrie cand unii mai sunt fortati sa munceasca, la accesul dinspre sudul orasului spre centru si nord (traversarea orasului N-S la ore de varf care acum va dura spre 4 ore....:(( ) sau chiar la urgente reale (batrani, bolnavi etc).
Am inteles (si presa ne-a informat prompt) dl. Oprescu a inceput curatenia la Primarie, a concediat mare parte din directorii corupti si personalul incompetent....dar.....cine a venit in loc nu am mai fost anuntati.
Au oare nu dl. Oprescu promitea in campanie solutii penru traficul din Bucuresti (fie ele si fanteziste spre hilare...) ? Au oare nu realiza domnia sa ca indiferent ca are rezolvare sau nu, asta ii doare teribil pe bucuresteni ?
Si de sarbatori, ce sa facem...sa mai inchidem artere din centru....ca si asa era aglomerat.
Sa fie oare aplicarea practica a principiului dintr-un banc cu evrei (nici o intentie de discriminare sau antisemitism, tot respectul pentru o etnie minunata), testat si "de summit" si cu alte ocazii si vizite oficiale celebre, conform caruia: "cand se vor redeschide arterele, dupa o luna de chin, atunci sa vezi ce usurati si fericiti ne vom simti....cu aceeasi problema anterioara, scapati de cele creeate voluntar si intentionat chiar de edilii nostrii" !
Bravo domnilor, minunata echipa domnule Oprescu ! Avem un oras mai luminos de Sarbatorile astea ! Aproape ca ne vine sa uitam de criza ce maraie aratandu-si coltii amenintator la noi !
"Sarbatori fericite Bucuresti ! La multi ani Romania !" - VA ASTEPTAM CU MARE INTERES CANDIDATURA LA PRESEDENTIA TARII, DLE OPRESCU! O singura curiozitate nu-mi da pace: va fi chiar in 2009 sau la urmatoarele alegeri prezidentiale ?


lucia_cioara

2 mesaje
Membru din: 26/11/2008
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 19:39

PS: Trist este ca genul asta de balci (in sensul arhaic si nostalgic din DEX) prinde teribil la "alegatori" - pulimea ce va vota la anul pentru presedinte... ! Bine sfatuit ca imagine si intentie de "luat ochii" dl. Oprescu ! A nu se intelege din postul anterior ca as contesta cu ceva competenta echipei domnului Oprescu. Probabil scopul difera cu cel perceput de mine ca un simplu cetatean si de altfel...avem ce merita. Asta ne este Romanica !


cris_mona

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 20:04

Anul trecut a fost mult mai frumos impodobita artera principala. Acum sunt niste lumini albastre si urate de te dor ochii, nu alta. Este laudabila initiativa dar lipsita de gust. Persoana din primarie care a aprobat aceste decoratii mai bine se abtinea si spunea ca nu se pricepe. Iar despre faptul ca a fost inchisa circulatia peentru acest balci de sarbatori mi se pare inadmisibil. Si asa se circula greu ca sa traversezi din est la vestul capitalei acum va fi un cosmar. Se putea foarte bine folosi doar trotuarul domnule primar tampit, nu si carosabilul. Se putea si mai bine in centrul istoric domnule primar de doi lei nu si pe carosabil.
Asta este la Romanica, suntem condusi de niste incompetenti. Si o sa vedeti ce va urma in noul parlament.......!!!!!


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 20:10

Nu fiti suparate bugetul de austeritate si resesiunea economica isi spun cuvantul, ce sa facem anul asta mosul este putin mai sarac. Daca toate tarfele din tara noastra ar avea beculete......... Romania ar fi Las Vegas, poate asa sa arate mai frumos.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
miriam_h57

15 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 01:18

ieri am fost sa vaz si Timisoara cum arata seara...toate bune: lumini, brad...tarabe si...navala de betisoare de mosi si...ce sa vezi? A aparut si un circar cu jocuri de noroc (gen alba-neagra sau loterie din aia improvizata). Gardinenii au fost pe faza si au alungat lumea pestrita...dar ce-a ramas in urma lor? Un morman de mizerii, lazi, cutii chiar in centru pietei, in fata Operei. Au stricat tot aspectul

O sa pun undeva si pozele.


tiberiu123

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 02:55

Nu era vorba despre brad,draga. Salariul.....


grigorescu_nelutu

125 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 22:16

Un ajutor mic pt Daniela: ea participa la un concurs pt a castiga pt o fetita un telefon mobil ce trebuie sa faci este sa intri pe acest link pt a avea un vot in plus: www.hotsaunu.ro/s.sagetica.html
Scz ca am dat mesajul pe acest topic dar chiar vreau sa o ajut sa castige acel tel.


Ai timp de pierdut pe net? copiaza metoda mea si castiga bani.. Viziteaza: www.banifrumosi.ws
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 August 2009, ora 02:42

1. Basescu la final de mandat conduce o tara in care sunt maltratati batranii lasati sa putrezeasca in mizerie atunci cand ajung neputinciosi la pat, la discretia diversilor binevoitori care au grija sa-si insuseasca bunurile apoi ii lasa sa-i manance viermii. Nu ai cui sa te adresezi. Toate demersurile legale se deruleaza COMPLICAT, GREU, LENT . Putrezeste omul de viu omul si nu are posibilitatea sa se adreseze justitiei. Nu exista autoritati care sa rezolve IMEDIAT o situatie de genul asta pentru PROTECTIA BATRANILOR !!!!

2. Basescu conduce o tara in care animalele sunt maltratate, arse de vii, bagate in malaxoarele masinilor de gunoi de vii iar noi suntem obligati sa asistam la astfel de acte de cruzime. NU EXISTA POLITIA ANIMALELOR care sa aplice legea si sa opreasca masacrul si cruzimea. POLITIA ANIMALELOR PROTEJEAZA IN PRIMUL RAND OMUL prin actiunile sale fiindca exista si cazuri de oameni sfasiati de animalele salbaticite si devenite agresive tot din cauza noastra. AUTORITATI MANAGERIATE DE OAMENI FARA SUFLET SI FARA MINTE !!!!
ACUM in urma demolarilor facute pentru celebrul pasaj Basarab e plin de grupuri de caini ramasi fara stapan care deja s-au inmultit. In zona santierului e plin de caini si pui nou nascuti. TREBUIE INFIINTATA POLITIA ANIMALELOR !!!!

3. Iubesc animalele dar mi-e frica de cainii de pe strada. Noi oamenii ii abandonam pe strazi ! Nu dorim protejarea animalelor ci a omului ! Copilul meu a vazut cum un nebun a dat foc unui caine pe Calea Grivitei chiar astazi. A venit acasa distrus !!!

4. Prostii considera ca cerem protectia animalelor in mod inutil. cerand protectia animalelor cerem de fapt PROTECTIA OMULUI !!! Nimeni nu e obligat sa asiste la scene de cruzime si nici sa fie sfasiat pe strada de acestia. Nu e vina lor ca au ajuns pe strazi. Cel mai recent exemplu este Pasajul Basarab. Acestia se vor inmulti in salbaticie si vor ajunge sa sfasie pe trecatorii de sub pasaj.

CHIAR NU S-A PUTUT REZOLVA NIMIC IN TARA ASTA ???? TOATE SE MISCA LENT : Adoptarea legilor, derularea proceselor in justitie, conceperea unor programe NECESARE !!!! , derularea programelor !!!!

DE CE DORMITI PE VOI DRAGI POLITICIENI SI DRAGE PATACHINE DIN POLITICA?????

CUM VA MAI SUPORTATI ??? CE CONSTIINTA AVETI ???? NU FACETI NIMIC. FURATI, FURATI, FURATI DAR MAI FACETI SI CEVA CAT DE PUTIN DIN CEEA CE SUNTETI OBLIGATI SA FACETI !!!!!

Ati demolat la Basarab domnilor capete luminate. N-ati observat haitele de caini nevinovati ramasi de izbeliste. A trebuit sa ocolesc cateva strazi ca sa-i ocolesc fiindca nu ai cum sa te bizui pe reactiile unui animal. Latra unul la o masina iar ceilalti sar pe tine.

NU AVETI RUSINE ! AUTORITATILE SUNT CONDUSE DE NISTE JEGURI DE OAMENI !!!!


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Hamuel

5 mesaje
Membru din: 22/12/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Februarie 2010, ora 05:01

Clasez fiecare an, pe primul loc! Fatä de atâti ani, färä nici-o bucurie, "luminoasä" care initiazä un pic de bucurie când vezi mäcar ceva festiv. Era mai bine la ochi, înainte pe timpuri, färä asa ceva?...sä fim cinstiti un pic numai: Precis nu. :)

Raporteaza abuz de limbaj
anca_relu_upcmail_ro

477 mesaje
Membru din: 18/12/2009
Postat pe: 13 Martie 2010, ora 12:43

De la: Hamuel, la data 2010-02-11 05:01:43Clasez fiecare an, pe primul loc! Fatä de atâti ani, färä nici-o bucurie, "luminoasä" care initiazä un pic de bucurie când vezi mäcar ceva festiv. Era mai bine la ochi, înainte pe timpuri, färä asa ceva?...sä fim cinstiti un pic numai: Precis nu. :)




BUCURESTIUL, capitala tarii ar trebui sa arate ca ogradina inflorita indiferent de anotimp

Si curatenia in oras , in parcuri si mai ales curatarea lacurilor din parcuri...


Raporteaza abuz de limbaj
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Martie 2010, ora 16:46

Am fost surprinsa sa aud o afirmatie a unei prietene care locuieste in Germania in Koln si care a locuit in Canada mai mult de 15 ani. Am facut precizarile tocmai pentru ca vine din partea unei persoane care vine in tara destul de rar. Asta iarna, mi-a spus ca Bucurestiul este mult mai frumos amenajat de sarbatori si a fost incantata mai ales de Parcul Herastrau. Asta m-a facut sa ma simt bine desi parcurile in general erau pustii. Bucurestenii nu au stiut sa se bucure de efortul facut de primarii. In preajma Craciunului rau ponei pe care iti puteai plimba copiii gratis, sanie cu reni, sanie cu cai si mini targ-uri cu produse traditionale. Au fost si spectacole cu colinde, etc. Totusi, pustiu.
O alta parere de genul asta care m-a bucurat si m-a mirat in acelasi timp, a fost a unor turisti straini care au fost la munte si cand i-am intrebat ce parere au, mi-au spus ca e mai frumos ca in Elvetia. (???)
In ce priveste criticile celor care iau in batjocura faptul ca se cheltuiesc bani pentru fantani arteziene trebuie sa le spunem ca aspectul unei localitati conteaza foarte mult dar nu numai aspectul. Nevoia amenajarii spatiilor verzi si a fantanilor este data de necesitatea imbunatatirii calitatii mediului (umiditate, poluare, etc). Avem nevoie de spatii verzi si de fantani arteziene, nu sunt un moft. NU PUTEM TRAI PRINTRE BETOANE !!!! Am scris cu majuscule fiindca stiu ca exista persoane care parca urasc tot ceea ce e viu. Am o vecina care smulge din curte tot ceea ce plantez. A taiat un corcodus, un piersic si un cires fiindca " fac mizerie pe jos ". E atat de obsedata de betoane curate, incat a ajuns sa placheze mica gradinita cu dale iar micile portiuni de pamant ramase, le matura cu consecventa si smulge tot ceea ce apare verde. (???) E plina lumea de oameni cu suflet "iasca" ca sa nu zic de beton. Redusi si inconstienti dealtfel.

Raporteaza abuz de limbaj
Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Martie 2010, ora 18:15

Am pus niste poze din parc la profilul meu. La vara o sa ne fie dor de zapada. Vor fi binevenite fantanile arteziene pe canicula asfaltelor.

Raporteaza abuz de limbaj
Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 13 Martie 2010, ora 18:22

Frumoase poze, draguti copiii

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Bucurestiul imbracat in haina de sarbatoare
Mergi la: