back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Valea jiului- valea plangerii

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
cristina_rdlsc

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 16:08

12 morti si 14 raniti este bilantul tragicului accident de la de la exploatarea Petrila. Toti acesti mineri venisera sa lucreze in weekend pentru 150 de lei. Este o munca grea si expusa la foarte multe riscuri. De ce nimeni nu s-a gandit mai devreme la aceste riscuri, de ce nimeni nu a luat vreo masura mai demult.



Acum dupa ce Valea Jiului s-a transformat in Valea Plangerii, mai marii tarii s-au intrecut care mai de care sa ajunga mai primul la locul accidentului si sa-si dea cu parerea.



Dupa cum spune un cititor, si aceasta tragedie va fi exploatata electoral.



Oare asa vor merge lucrurile in tara, pana nu moare cineva nimeni nu o sa se uite si la noi?


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 17:25

Omul sfinteste locul ! Valea Jiului detine practic singurele zacaminte de carbuni superiori din Romania ! Ar trebui sa vie o vale a bogatiei . Salariile sunt mai mari decat in multe alte zone ale tarii . Minerii au obtinut drepturi cu ranga . Au instituit regimul politic pe care si l - au dorit . Au vandalizat si ucis . Au impins Romania in barbarie . Nu se poate uita anul 1990 ! Si nu numai acesta ! Daca emisiile de gaz metan au depasit concentratia admisiila si nu a fost sesizat acest lucru sau nu s - au luat masuri , vina , cui apartine ? Pe urma de ce Vale a Plangerii . Cate carciumi infloresc in zona ?


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 19:28

Marian,

Am un respect pentru tine, ( nu pot face public motivul am sa-l trimit pe PM ) dar vreau sa te intreb un singur lucru, ai fost macar odata in aceasta zona sa vezi cum stau lucrurile ca sa poti face o asemenea afirmatie despre cei care lucreaza in mina.

Sincer imi pare rau pentru acest accident nedorit, tot pe aceasta cale as dori sa transmit condoleante celor afectati si sper ca statul sa intervina intr-o oarecare masura sa se evite asemenea accidente de munca.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 19:36

Sa nu uitam ca toate exploatarile miniere de la noi din tara se afla in proprietatea statului, iar pentru tot ce se intampla statul este raspunzator.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
dragomir_alina2002

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Petrosani

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 08:08

Omul sfinteste locul ! Valea Jiului detine practic singurele zacaminte de carbuni superiori din Romania ! Ar trebui sa vie o vale a bogatiei . Salariile sunt mai mari decat in multe alte zone ale tarii . Minerii au obtinut drepturi cu ranga . Au instituit regimul politic pe care si l - au dorit . Au vandalizat si ucis . Au impins Romania in barbarie . Nu se poate uita anul 1990 ! Si nu numai acesta ! Daca emisiile de gaz metan au depasit concentratia admisiila si nu a fost sesizat acest lucru sau nu s - au luat masuri , vina , cui apartine ? Pe urma de ce Vale a Plangerii . Cate carciumi infloresc in zona ? [/quote]

Minerii pentru Romania , sunt ca si romanii pentru occident ............

Vor trece multi ani pana omul va sti sa faca diferenta , pana omul nu va mai cataloga masa de oameni ci individul ........

Mentalitatea e bolnava si trebuie tratata pentru a merge mai departe .........




necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 22 Noiembrie 2008, ora 19:49

Da din nefericire sa intamlat inca un accident in aceea zona!Dar toti ce sau dus sa lucreze acolo erau constienti de riscurile ce si le asumau,cat despre conducere de a lua masuri ar insemna sa se inchida 95%din minele fuctionabile acum,sunt depasite si reprazinta un pericol de zi cu zi pe care minerii si familile lor sunt constienti zi cu zi si minerul cand coboara in mina nu stie daca se va mai uita vreodata la un asfintit si cu toate astea in VALEA PLANGERII viata merge inainte cu bune si cu rele !!


cocota_florina

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 08:26

Buna ziua. ai fost vreodata in valea jiului. Stii oare in ce stres sta o sotie de miner in fiecare zi cand sotul pleaca la servici? Spui ca au salarii foarte mari depinde ce intelegi prin foarte mari? Stii in ce conditii se lucreaza?Apropo ai facut armata ? Iti aduci aminte de tarasurile prin noroi?, Stii cum e sa lucrezi cu focul in spate? Nu pt ca nu ai de unde? De dat cu parerea e usor. Nu stiu de ce toti sunt catalogati ca fiind betivi pt ca nu este asa.
O zi buna si roagate mai bine pt cei ce nu mai sunt!


megyadi2004

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 19:09

stiti cat castiga un miner in vale?500 euro!!!e un castig mare raportat la conditiile de munca?minerul bea,spun unii dintre voi?!nu bea mai mult decat voi cei care faceti alte munci!insa cei dintre voi care au norocul sa se fi nascut in orase mari ca timisoara,cluj bucuresti........puteti castiga si 1000 euro pe luna daca va puneti osul la munca.in vale femeile ar vrea sa munceasca si nu au unde!iar multi dintre mineri dupa 6 ore de subteran merg si zugravesc,pun faiante si gresie ptr sefii lor de la mine care castiga triplu decat ei!
o familie de mineri traieste de la avans la plata!iar cei care pot trai asa,sunt norocosi!cei mai multi sunt nevoiti ca la fiecare plata si avans sa-si plateasca imprumuturile.iar ptr MINERIADE e altcineva de vina,nu masa muncitoare si voi stiti bine asta!manipulati puteti si voi sa fiti,nu numai minerii!celor care condamnati cu atata inversunare minerii,sa va fie rusine!!!!!!!!asa cum cineva scria pe acest site.........mergeti in vale sa va convingeti voi insiva cum se traieste acolo!v-ati gandit si la faptul ca poate nu tot ceea ce vedeti la tv este si adevarat?!o zi buna tuturor!si ma bucur din suflet ptr voi cei care nu atrebuit sa va angajati ca MINER!!!!!!!!!!!!!!!!


megyadi2004

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 19:33

si inca ceva........eu am lucrat in vale ptr o firma 5 ani ca si contabila si salarista la 1200 de angajati!lucram de luni pana luni.si castigam in 2003 200 euro peluna.de CRACIUN mai primeam cate o prima 20-30 euro.va intreb cat castiga o contabila intr-un oras mare dupa o munca de 8 ore 5 zile pe saptamana????????in vale o vanzatoare are minimul pe economie!asta inseamna cam 150 euro,nu?!eu fac acum parte dintre cei putini norocosi care au reusit sa-si ia inima in dinti si sa plece de acolo,sa-si faca o existenta mai usoara.chiar daca sunt departe acum si mi-e mai bine(datorita muncii mele)sunt cu sufletul alaturi de fiecare roman(nu fac niciodata diferenta in functie de zona din care se trage)si plang de fiecare dat cand vad reportaje despre Romania.voi de ce nu puteti sa aveti compasiune si intelegere ptr cel vorbitor de aceeasi limba cu voi?????!!!!!!!!!!!!!!!


nargean

2 mesaje
Membru din: 1/12/2008
Oras: Campia Turzii

Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 02:11

chematil pe miron cozma si sa face o rvolutie deacolo sa inceapa si sunteti mai uniti minri hadeti ce aveti dece nu aveti curajul pt dumnezeu faceti ceva


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 09:39

VALEA PLANGERII

aparatidrepturile.piczo.com/realitateatv-18noiembrie2008?cr=6
REALITATEA TV - 18 NOIEMBRIE 2008



lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 20:44

Gazeta Vaii > Eveniment > Cercetatorii simuleaza explozia din mina Petrila
Scris in 15 Ianuarie 2009, 23:29

gazetavaii.ro/eveniment/cercetatorii-simuleaza-explozia-din-mina...


mike03121981

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 02:13

De la: megyadi2004, la data 2008-11-30 19:33:25si inca ceva........eu am lucrat in vale ptr o firma 5 ani ca si contabila si salarista la 1200 de angajati!lucram de luni pana luni.si castigam in 2003 200 euro peluna.de CRACIUN mai primeam cate o prima 20-30 euro.va intreb cat castiga o contabila intr-un oras mare dupa o munca de 8 ore 5 zile pe saptamana????????in vale o vanzatoare are minimul pe economie!asta inseamna cam 150 euro,nu?!eu fac acum parte dintre cei putini norocosi care au reusit sa-si ia inima in dinti si sa plece de acolo,sa-si faca o existenta mai usoara.chiar daca sunt departe acum si mi-e mai bine(datorita muncii mele)sunt cu sufletul alaturi de fiecare roman(nu fac niciodata diferenta in functie de zona din care se trage)si plang de fiecare dat cand vad reportaje despre Romania.voi de ce nu puteti sa aveti compasiune si intelegere ptr cel vorbitor de aceeasi limba cu voi?????!!!!!!!!!!!!!!!


ai dreptate!!! eu locuiesc din pitesti de fel...vreau sa spun k am fost si eu 1 singura data in valea jiului la nijte cunostinte...saracia care e acolo e de neinchipuit...mai exact in lupeni,vulcan...toate sunt zone in care ...CRED nu stiu nigur k eram mica si nici nu m am mai interesat...sunt izolate nu mai exista mine rata somajului este f f f mare si fiecare traieste cu bani foarte putini d p o zi pe alta...
eu am avut noroc sa locuiesc in oras mare,parintii au salarii bune fiind in armata,dar ce am vazut acolo m a impresionat f mult...cata munca in mizerie,risc,frig si toate astea ptr o nimica toata...eu cred k toata lumea catalogheaza in romania inca o persoana dupa studii ceea ce este o f mare greseala ...traiesc de 3 ani in germania si pot face diferenta intre mentalitatea de aici si cea din romania..
sa va fie rusine k nu va sustineti fratii romani si radeti de necazurile lor!
knd veti ajunge sa stati pe usi straine,departe de casa si panatul vostru o sa simtiti cat de greu e...si o sa vedeti cat va bucurati la auzul unei vorbe romanesti...si asta indiferent din gura cui iese ...a unui miner,gunoier sau director de banca va fi egal...dar...ce va invatz eu pe voi...in ochii multora sunt numai un copil la 21 d ani ai mei...si poate radeti d c am scris...dar a fost sincer tot mesajul...


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 11:39

Eu si familia mea am venit in Valea Jiului pentru o casa pe care nu am putut sa o avem in Ploiesti pe timpul comunistilor din cauza ca nu aveam buletin de oras si nici nu aveam bani cu ce sa ne cumparam o casuta la tara.
Valea Jiului a adus familiei mele casuta mult visata , dar a adus si multe lacrimi , durere si multa suferinta .
De cand am venit in aceasta ''Vale a Plangerii ''viata familiei mele a fost si este foarte grea .
Eu si sotul meu ne-am imbolnavit, amandoi suferim de multe boli incurabile.
Datorita conditiilor grele de lucru din mina , sotul meu sufera de hipertensiune arteriala, lombosciatica, ulcer (operat) si bronsita asmatiforma.
Datorita acestei zone reci, sanatate mea s-a deteriorat foarte mult , sufar de doua boli ;poliartrita reumatoida si Sindromul Raynaud, boli care ma tin prizoniera in casa .
Cu toate ca eu si sotul meu suferim de aceste boli muncim si traim cinstit .
In Valea Jiului exista multa saracie .
Locuri de munca nu se gasesc .
Majoritatea tinerilor care termina liceul sau o facultate iau calea strainatatii pentru a-si face un viitor mai bun si pentru a duce o viata mai buna.
Sunt de profesie hair-stilist si datorita acestei meserii cunosc foarte multe persoane in aceasta zona.
Discutand cu oamenii am aflat foarte multe despre viata lor si despre greutatile pe care le au .
Rareori aud un om care spune ca duce o viata decenta .
Magazinele din Valea Jiului sunt pline cu alimente , dar degeaba , pentru ca oamenii nu au bani cu ce sa-si cumpere de multe ori nici macar o paine ,daramite alte alimente necesare unei vieti sanatoase.
Patronii multor magazine alimentare dau pe credit oamenilor diferite alimente , deorece dupa doua -trei zile, dupa ce iau salariul , pensia sau ajutorul de somaj , majoritatea raman fara bani.
Fiul meu anul acestea termina facultatea si nu stiu daca va reusi sa-si gaseasca un loc de munca in aceasta zona.
Datorita celor trei infractori care ne-au atacat si ne-au batut pe strada pe toti membrii familiei, fara a ne cunoaste si fara a-i provoca in vreun fel , fiul meu isi gaseste greu un loc de munca .
Multe firme le solicita persoanelor care vor sa se angajeze cazierul.
Am scris in mesajele mele postate pe acest forum ca fiul meu a fost condamnat pe nedrept la 4 ani de inchisoare cu suspendarea pedepsei sub supraveghere.
Fiul meu vroia sa absolve Academia de Politie, sa devina un om al legii , nu sa ajunga un criminal asa cum le-au facut oamenii legii corupti , care favorizeaza infractorii , care bat pe strada oameni nevinovati , care fura , care santajeaza si care nu respecta legile tarii.
Din cauza ca in aceasta zona nu exista locuri de munca , multi tineri s-au apucat de furat, sa vanda droguri si sa faca fel de fel de lucruri ilegale.
Liderul grupului infractional , care toata viata lui a savarsit numai infractiuni , a cautat sa-si rezolve problemele financiare intr-un mod necinstit si ilegal.
Cu martori mincinosi si cu ajutorul oamenilor legii corupti a obtinut tot ce si-a dorit ; despagubiri morale , materiale si o pensie lunara de 155 lei.
De ce DIICOT sau DNA nu doreste sa cerceteze corect si legal acest caz?
Avem 4 martori care pot confirma ca Budala Liliana Luminita , martorul principal al acestui infractor ,care nu a fost la locul faptei, a afirmat in fata lor ca acest infractor recidivist a cheltuit in spital 30 milioane de lei in 12 zile si ca a dat 300 de euro la medic .
Carui medic i-a dat acest infractor spaga si de ce a dat , nimeni nu a dorit sa afle.
Cu spaga si cu relatii isi rezolva infractorii din Valea Jiului problemele cu politia si cu justitia .

Proba a celor afirmate de martora Budala Liliana Luminita este postata pe site-ul ''aparatidrepturile''

pic6.piczo.com/aparatidrepturile/?g=22476592&vsrc=preview

Niciun notar din Petrosani nu a dorit sa legalizeze acest inscris semnat de cei 4 martori ai familiei mele , cu toate ca acestia au fost prezenti la toate birourile notariale .
Acest inscris l-am anexat la dosarele noastre si l-am trimis institutiilor care lupta impotriva coruptiei .




eugenpirvulescu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Petrosani

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 14:25

Omul sfinteste locul ! Valea Jiului detine practic singurele zacaminte de carbuni superiori din Romania ! Ar trebui sa vie o vale a bogatiei . Salariile sunt mai mari decat in multe alte zone ale tarii . Minerii au obtinut drepturi cu ranga . Au instituit regimul politic pe care si l - au dorit . Au vandalizat si ucis . Au impins Romania in barbarie . Nu se poate uita anul 1990 ! Si nu numai acesta ! Daca emisiile de gaz metan au depasit concentratia admisiila si nu a fost sesizat acest lucru sau nu s - au luat masuri , vina , cui apartine ? Pe urma de ce Vale a Plangerii . Cate carciumi infloresc in zona ?





Raspuns
Sunt un locuitor al Vaii Jiului...........
Sunt angajat al subteranulu............
Chiar numai in Valea Jiului sunt baruri????
De ce salarii mari?????????? 2300-2500 lei Ron vi se par asa mari pentru conditiile in care se lucreaza????/
Numai atata sa va ganditi..........zi de zi niste haine foarte mudare si transpirate................
Riscul de zi cu zi..............
Munca bruta care se executa..............
Au stabilit legea??????????? In rest tara a mers foarte bine..............cand minerii au stat cuminti??????????
S-ai dea Dumnezeu sa aiba viata de miner..........nu-i vreau raul caci spunea ca minerii o duc bine.............


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 14:41

AMARATI SARACII,SUNT DE PLANS,INSA NU LE VAD NICI O SOLUTIE DACAT SA FUGA TOTI DE ACOLO.PACAT DE ACESTI OAMENI MUNCITORI.SA VAD CINE AR INTRA IN MINA,GREU,FOARTE GREU.STIMA PENTRU EI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 16:00

www.frontnews.ro/social-si-economic/infrastructura/valea-jiului-...

''La intrarea in Valea Jiului ar putea fi un semn care sa-l avertizeze pe calator: Aici se moare! Calatorul s-ar intoarce din drum sau cel putin s-ar mai gandi o data daca vrea sa intre sau nu. Cel ce se naste acolo insa n-are de ales. La poarta acestei lumi - prea aproape, in Valea Jiului, de lumea umbrelor - nu e nimeni sa te-ntrebe daca vrei sau nu sa traiesti acolo.
Pentru ca in Valea Jiului nu se moare doar de batranete, de boala, in accidente, ca peste tot. In Vale poti sa mori pentru simplul motiv ca te-ai nascut acolo. Nu e vreun blestem de neinlaturat, natura n-are nimic de-a face cu asta.

In Vale mori in mina, sapand dupa carbune. In Vale mori de foame, somer. In Vale iti iei singur viata, copil parasit de parinti. Daca treci de cele trei vami si apuci pensia te macina boala capatata in mina. Unde e cald, e praf, e mizerie. Unde e greu. ''


mike03121981

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 17:43

e durere ce este in valea jiului...pacat k unii nu si dau seama de asta si in loc sa incerce sa dea o mana de ajutor sau makr o vb buna...rad....k asa sunt educati sa rada k nijte hiene...
sunt alte locuri in tara unde se bea mulllt mai mult k acolo...si oamenii aia d acolo daca beau ceva...beau dupa o zi de munca groaznica sa se incalzeasca sa se relaxeze si poate chiar sa dorma...dar in alte locuri se bea...DIN PROSTIE asta e adevarul...va legati asa aiurea d nijte chestii k d altceva nu aveti ce...si ce sa ziceti si voi hienelor


kamikazeeviorica

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Petrosani

Postat pe: 25 Ianuarie 2009, ora 18:57

ce sa zic despre vaceste lucruri ,sint groazince ce sa intimplat la petrila ,dar mai groaznic a fost ca mineri au fost manipulati de ...in 1990
dece nu i se spune numele ?
dece mineri sint vinovati de toate lucrurile rele ?
gresim toti in mai multe feluri dar viata omului? varog viata minierului este foarte grea ,nui platita ca bani multi uni care lucreaza in alte domenii cistiga mult mai mult ,un salariu mediu in subteran pe o luna,este de vreo15-17milvechi sau 1500-1700 ron
dar pericolu boala ,ma refer la lipsa aerului in subteran care ,medical afecteza creierul uman ,lipsa de oxigen adecvat creierului uman aduce la caderea sistemului ,imunitar sau la alte boli cum ii de exemlu ;silicoza ,ce este silicoza?
particole de p[iatra minuscule se depun in sistemul respirator producind ,anexieitate sau in cazuri grave saufocari
pe linga aceste boli mai sint asmul bronsic ,tbc sau boli fregvente de inima
nu vreau sa zic dar ii admir pe acesti oameni ,pericolu exista in orce loc de munca dapai in subteran
varog sa va ginditi bine cinf va puneti in situatia lor
stiti ca media de viata la cineva care a lucrat in mina este de 60-70 de ani in cel mai bun caz


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 12:24

www.gardianul.ro/Probe-ale-anchetei-de-la-Petrila-au-disparut-fa...

''Probe ale anchetei de la Petrila au disparut fara urma
06-02-2009
Procurorii de la Parchetul de pe långa Tribunalul Hunedoara, care efectueaza cercetarile in cazul tragediei consumate in 15 noiembrie la mina Petrila, in urma careia au murit 13 mineri, au depus o plångere penala la politie dupa ce o serie de probe materiale au disparut fara urma. Oficial procurorii sustin ca este vorba despre o singura proba, respectiv un aparat de masurare a concentratiei gazelor din mina, ale carui date sunt esentiale pentru ancheta, in conditiile in care procurorii trebuie sa stabileasca cine se face vinovat de moartea a 13 mineri si de ranirea grava a altor 17.''


nrecolta

2 mesaje
Membru din: 6/02/2009
Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 17:01


in ce tara traiti??
eu sint miner in vale mai oameni buni am trecut printr-un acident anul trecut
un prieten bun a murit pe altul lam scos din surupare la toti colegi le iera frica sa mai mearga la acel loc de munca eu am mers
am fost bun atuncea .
acuma a venit seful de schimb mincam suplimentul sa luat de mine de ce maninc si a spus ca o sa il caut pe la usi!
am spus ca nu caut pe nimeni el find cumatr-u cu brigadierul ma ars cum?
ma dat la alta brigada de intretinere adica unde iau bani mai putini de ce
stie ca am datori si de asta bun .
am mers la seful de sector mia zis sa vada ce poate face ma dat la intretinere am mers la director mia zis sa vb cu seful de sector . am vorbit seful de sector mia luat cererea de transfer si mia zis ca nu vrea sa imi deea drumul la alt sector lam intrebat in mina sefu cu transferu mia zis ca nu mil da si ca sa merg pe alt schimb bine inteles ca nu mai vreau la brigada aia pentr-u ca el ca brigadier manipuleaza si sefi de schimb i spune la ala si ma arde
si cind sint schimbul 1 ma arde si el iam zis nu mai merg la aceea brigada sa i mi dea transferul la alt sector mia zis nu semnalist[ unde cistig mai putin]
am fost la director iarasi mia zis ca sa rez iam spus ca ma dat pe alt schimb si nu mai vreau la brigada sa fiu bataie lor de jok domnul director stiti ce mia spus?
sa imi caut alta unitate toata lumea vorbeste si toti colegi au spus ca nu voi face nimica ca sint mina in mina stiam dar am crezut ca poate se schimba ceva dar nimica deci isi bat joc de tine unde mergi nu ai unde te joaka cum vor ei
poate intelegeti acuma


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 18:26

AMARATI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NUMAI MINER SA NU FII(mai bine somer),SI NUMAI IN VALEA JIULUI SA NU STAI!!!!!!!!!!!!!!


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 18:47

valeajiului.blogspot.com/2007/11/insemnarile-unui-miner-in-valea...

Insemnarile unui miner in Valea Jiului - prolog

Viata mea de miner s-a terminat dupa 3 luni de zile, adica cam tot cand s-a terminat perioada de proba obligatorie conforma contractului care il aveam cu mina Petrila. Intre timp ajunsesem manipulant la banda 11, in ceea ce se numea fund de sac adica un fund de galerie unde banda se deversa printr-un siloz pe fluxul care ducea carbunele la suprafata. Aici era un loc de munca relativ lejer, ptr ca ma ocupam de buna functionare a benzii, dar nu am avut parte de el decat 2 saptamani. M-am hotarat sa imi vad de viata mea, nu vedeam nici un viitor in groapa aia, decat poate in cel mai optimist caz, unul mic si negru. Asa ca am decis sa plec de la mina si sa incerc sa imi vad de viata mea, si asta intr-o perioada in care se dadeau spagi grele sa mai prinzi un loc la mina.

Am scris toate aceste pagini din dorinta de a incerca sa ii intelegi mai bine pe acesti oameni si sa nu ii condamnati ! Mi-as dori sa incercati sa intelegeti ca au avut si au o viata grea, din care pericolul este nelipsit, iar banii sunt mereu putini. Nu stiti cum este sa mergi pe burta prin noroi si printr-o galerie de 30-40cm inaltime si sa tragi dupa tine legate de un picior materialele de care au nevoie la locul de munca. Nu siti cum este sa manipulezi TH-uri (cum le numeam noi, erau practic niste bucati extrem de grele de fier folosite ptr sustinerile in subteran) sau sa duci in spate cate sute de metrii vreun stalp de abataj care are greutatea de peste 100kg ! Eu am lucrat doar 3 luni, insa sunt oameni care fac asta zi de zi de vreo 20 si ceva de ani, iar de fiecare data cand coboara in subteran se gandesc ca este ptr ultima data, dar a doua zi ii trezeste din nou ceasul, si merg acolo ptr ca au multe guri de hranit !
Minerii sunt cunoscuti ptr mineriadele din anii '90, insa foarte putin ii cunosc asa cum sunt ei ! Incercati sa repetati in minte prima mea zi de mina, sau imaginati-va cum este sa inoti in noroi pana la brau, intr-un aer greu respirabil, si sa tragi 6 ore de o lopata cu carbuni si piatra care poarta numele de "inima lui stalin", denumita asa datorita unui joc de cuvinte dintre stalin = fier si forma inedita a lopetii in forma de inima. Ce pot sa va spun este ca era una extrem de grea, si cu care luai mult material odata, astfel ca du-a 3-4 ore de tras cu inima lui stalin simteai ca imi iti crapa muschii spatelui si ai mainilor de durere. Dupa o saptamana de ranii in palme, ajungeau de se batatoreau asa de tare, ca puteai sa ascuti cutite pe ele.

Sper ca acum imaginea minerilor in mintea voastra este alta, si o sa invatati sa ii respectati ca pe niste oameni care muncesc mult ptr painea care o mananca.

Sfarsit ...

... sau poate ... doar un alt inceput.

Florin Mugurel


nrecolta

2 mesaje
Membru din: 6/02/2009
Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 19:26

im da stiu cum este am lucrat la lonea 2 ani cei mai multi la o alta mina
asta este ma gindesc sa imi iau transferul cum mia zis directorul saramin dar atuncea ma voi astepta la ce ieste mai rau .
lam cos din surupare pe acel coleg dar uitema acuma in ce situatie sint
nu stiu ce sa fac as pleca si eu de aicea dar unde cum ce gasesc ce fac??


Fosta membra 9am.ro

77 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 17:45

dupa cum am mai mentzionat int-o alta dezbatere sint nascut crescut in vulcan(hunedoara)momentan sint in lausanne(suisse)"fiu din popor" cunoscind toate "personalitatzile"din zona pot sa va spun caci SI acum ca si 10-15 ani inainte primii si singurii vinovatzi sint persoanele care isi accepta "moatea"(ceea ce si explica actele comise mai sus mentzionate). daca sint sisteme de control unde sint persoane cu o calificare superioara nu explica motivatia persoanelor.vazand ceea ce a incercat sa faca sistemul comunist in aceste zone daca sintetzi in cunostintza de cauza(BRASOV,BARAGAN,VALEA JIULUI,etc)au format zone unde au fost plasate persoanele cu antecedente penale,persoane necalificate sau un potentzial pericol pt. PCR(TATAL MEU FIIND UN POSIBIL PERRICOL PT. PCR SI AVIND ANTECEDENTE PENALE DIN ACEASTA CAUZA,BUNICUL MEU A FOST OMORIT DE SECURITATEA COMUNISTA)""" CEEA CE EXPLICA NIVELUL DE EDUCATZIE DIN ACESTE ZONE"""" .avind tot respectul pt. aceste persoane este o realitate f. greu de acceptat si o munca de inca 20-30 de ani.cu tot respectul GABI


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 4 Aprilie 2009, ora 19:57

De la: kn_gabi, la data 2009-02-16 17:45:31dupa cum am mai mentzionat int-o alta dezbatere sint nascut crescut in vulcan(hunedoara)momentan sint in lausanne(suisse)"fiu din popor" cunoscind toate "personalitatzile"din zona pot sa va spun caci SI acum ca si 10-15 ani inainte primii si singurii vinovatzi sint persoanele care isi accepta "moatea"(ceea ce si explica actele comise mai sus mentzionate). daca sint sisteme de control unde sint persoane cu o calificare superioara nu explica motivatia persoanelor.vazand ceea ce a incercat sa faca sistemul comunist in aceste zone daca sintetzi in cunostintza de cauza(BRASOV,BARAGAN,VALEA JIULUI,etc)au format zone unde au fost plasate persoanele cu antecedente penale,persoane necalificate sau un potentzial pericol pt. PCR(TATAL MEU FIIND UN POSIBIL PERRICOL PT. PCR SI AVIND ANTECEDENTE PENALE DIN ACEASTA CAUZA,BUNICUL MEU A FOST OMORIT DE SECURITATEA COMUNISTA)""" CEEA CE EXPLICA NIVELUL DE EDUCATZIE DIN ACESTE ZONE"""" .avind tot respectul pt. aceste persoane este o realitate f. greu de acceptat si o munca de inca 20-30 de ani.cu tot respectul GABI


In anul 1987 s-a facut o actiune de recrutare a fortei de munca pentru minele din Valea Jiului.
In acea actiune, principala conditie era ca muncitorii recrutati sa aiba cazierul judiciar curat.
Muncitorii care au venit in Valea Jiului nu au fost obligati de conducerea din acea vreme sa vina in Vale si sa lucreze in mina.
Cei care au venit cu acea actiune au fost transferati de la mai multe intreprinderi si uzine in interes de serviciu, conform articolului 11a din Legea nr. 1 din 26 martie 1970.

''LEGE nr.1 din 26 martie 1970
organizãrii ºi disciplinei muncii în unitãþile socialiste de stat
www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=9673
ART. 11
Transferul salariatilor de la o unitate la alta are loc in urmatoarele si tuatii:
a) transferul in interesul serviciului, care se acorda - la cererea unitatii unde se transfera salariatul resprctiv - de catre conducerea unitatii de la care pleaca, cu aprobarea organului ierarhic superior al acesteia.
In cazul transferului de la o institutie centrala sau de la o unitate cu statut de centrala este suficient acordul acestora;''

In acea perioada se faceau detasari tot in interes de serviciu pe o perioada de 6-12 luni.
De asemenea,conditia principala era ca si cei detasati sa aiba cazierul judiciar curat.
Multi dintre cei detasati au ramas definitiv in Valea Jiului.
S-a spus si s-a scris despre muncitorii care au venit in Valea Jiului ca erau inculti , ca nu aveau o pregatire profesionala si ca prezentau un potential pericol pentru PCR.
Majoritatea celor care au venit sa lucreze in minele din Valea Jiului aveau absolvite scoli profesionale si licee.
Multi dintre ei si-au continuat studiile la Institutul de Mine din Petrosani si acum sunt ingineri in domeniul mineritului.
Poate va intrebati ce i-au determinat pe muncitori sa vina in Valea Jiului ?
Multi proveneau din zonele sarace ale tarii, iar alti au venit din orase mari declarate inchise, neputand sa obtina o lucuinta in acele orase.



Fosta membra 9am.ro

239 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 4 Aprilie 2009, ora 20:22

Ma cutremura ce scrieti voi aici.Lyly, daca nu sunt joburi din ce traiesc acesti oameni? Nu pot pleca in alte orase/localitati , decat sa traiasca in aceste conditii?


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 4 Aprilie 2009, ora 21:38

De la: tumaria, la data 2009-04-04 20:22:12Ma cutremura ce scrieti voi aici.Lyly, daca nu sunt joburi din ce traiesc acesti oameni? Nu pot pleca in alte orase/localitati , decat sa traiasca in aceste conditii?



ZIARUL VÃII JIULUI
www.zvj.ro/node/929

’’Ultima orã. Angajat decedat la EM Paroºeni
DATA PUBLICARII:
04/04/2009
Un angajat al Exploatãrii Miniere Paroºeni a murit, în cursul zilei de sâmbãtã, în urma unui accident de muncã. Gheorghe Costea lucra la dezechiparea unui abataj în panoul 2 stratul 3 blocul V orizontul 250 ºi avea de rãpit 5 coloane de susþinere. Cea de-a treia s-a desprins ºi a cãzut peste el, nefericitul incident fiindu-i fatal. Gheorghe Costea era miner subteran, avea aproape 49 de ani ºi o vechime de 18 ani ºi 25 de zile.’’

GAZETA VÃII JIULUI
‘’Criza dãinuie în Valea Jiului
gazetavaii.ro/diverse/criza-dainuie-n-valea-jiului/
Scris in 23 Februarie 2009, 23:28 de Sorin Dobre

Dacã în prezent se vorbeºte de o crizã economicã în România, care ar sãrãci populaþia, în Valea Jiului sunt zone în care criza a lovit în urmã cu 10 ani. Cei care au dat piept cu sãrãcia sunt foºtii mineri care s-au disponibilizat în urmã cu circa 11 ani, iar acum trãiesc de pe o zi pe alta.
Circa 150 de oameni dintr-un cartier din municipiul Petroºani trãiesc de pe o zi pe alta în locuinþe improvizate pe vatra unei foste aºezãri momârlãneºti rasã de pe faþa pãmântului de comuniºti. Oamenii au ajuns în Valea Jiului în urmã cu 10-15 ani, atraºi de mirajul cãrbunelui, când zona avea nevoie de mineri, dar odatã cu declinul mineritului, speranþa celor care credeau într-o viaþã mai bunã s-a nãruit. Acum trãiesc de pe o zi pe alta din ce primesc de la cei mai înstãriþi, din banii obþinuþi ca zilieri pe la localnici sau din colectarea fierului vechi.
Majoritatea celor care trãiesc acum în cocioabele de pe malul Jiului de Est din Petroºani a venit de la sute de kilometri depãrate, din judeþele Alba, Mehedinþi ori din nordul Moldovei. Valea Jiului avea nevoie de forþã de muncã în minele de cãrbune, se câºtiga bine, iar oamenii au sperat cã aici vor putea sã-ºi facã mai uºor un rost în viaþã.
Pentru câþiva ani visul lor s-a transformat în realitate, cei mai mulþi gãsindu-ºi un loc de muncã la minã. Totul
s-a nãruit în 1997, când au început disponibilizãrile masive în minerit, iar cum ei aveau vechime de doar 4-5 ani, au fost primii care au ajuns pe liste. Mulþi recunosc cu seninãtate cã s-au bucurat pentru cã plãþile compensatorii le-au luat minþile. Erau foarte mulþi bani pentru un om care nici nu a visat vreodatã cã-i va putea numãra. Aºa a fost ºi în cazul unui fost miner, Cãtãlin Marcel care în ziua de astãzi se zbate sã nu moarã de foame. „Am venit acum 16 ani în Valea Jiului. Eram agricultor de meserie, dar am vrut sã muncesc la minã unde se câºtiga bine. Eu sunt din zona Alba. Aici am gãsit o locuinþã, într-un cartier izolat pe care comuniºtii n-au apucat sã-l demoleze de tot. Era o casã þãrãneascã, micuþã dar am zis cã o ridic eu în timp. N-am mai apucat”, spune bãrbatul. Are trei copii, toþi minori, iar dacã nu ar fi ei ar muri de foame.
„Stãm într-o baracã”
Bãrbatul alãturi de soþie ºi cei trei copii, trãiesc într-o casã, fãrã curent electric ºi apã curentã, ce aduce mai mult a baracã, dar pentru care plãtesc chirie. Se întreþin dintr-un ajutor social ºi din alocaþiile copiilor. Cel mai rãu este iarna, când rabdã de multe ori de foame, pentru cã nu poate munci. „Toþi cinci stãm într-o camerã. Noi nu prea apucãm sã mâncãm pentru cã nu mai avem ce sã dãm la copii. Ei sunt singura noastrã avuþie, sunt copii cuminþi ºi ascultãtori. Înþeleg când nu pot sã mãnânce ca sã se sature. Mi se rupe sufletul când vãd cã nu le pot da o jucãrie sau o hainã. Soþia mai plânge, eu nici sã plâng nu mai pot. Ce sã facem, poate ne va ajuta Dumnezeu ºi pe noi cândva. Nu putem decât sã sperãm”, spune bãrbatul. Chiar dacã se împlinesc zece ani de când trãieºte de pe o zi pe alta, nu a furat niciodatã ºi nici nu cerºeºte.
Poveºti trase la indigo
Aproape toate familiile care îºi duc traiul în casele ºubrezite de pe malul Jiului de Est din Petroºani au o poveste cutremurãtoare. Oamenii au renunþat de multã vreme la visul lor de a duce o viaþã mai bunã ºi sperã doar sã nu mai rabde de foame. Nu cer decât un loc de muncã, loc ce cu greu poate fi gãsit în Valea Jiului, pentru un bãrbat care are 40 de ani.’’


vvnegulescu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Aprilie 2009, ora 16:02

Ramai blocat. Pur si simplu nu mai este nimic de comentat. Oare de ce noi romanii ne complacem in tot felul de situatii de neinchipuit, de ce ne sapam unii pe altii? Parca suntem un popor blestemat. Cand ne vom trezii?


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 8 Aprilie 2009, ora 11:49

De la: vvnegulescu, la data 2009-04-06 16:02:47Ramai blocat. Pur si simplu nu mai este nimic de comentat. Oare de ce noi romanii ne complacem in tot felul de situatii de neinchipuit, de ce ne sapam unii pe altii? Parca suntem un popor blestemat. Cand ne vom trezii?


Marþi, 14 aprilie, ora 14, minerii vor ieºi în stradã / Miting de protest în faþa Companiei Naþionale a Huilei
www.zvj.ro/node/987
DATA PUBLICARII:
04/08/2009
AUTOR:
Cristian Anghel
’’Ieri, liderii de sindicat din cadrul Ligii Sindicatelor Miniere „Valea Jiului” ºi Uniunii Sindicale Mine Energie „Valea Jiului”, membri ai comisiei ce a fost împuternicitã pentru negocierea CCM cu administraþia Companiei Naþionale a Huilei, au hotãrât o primã acþiune de protest pentru lipsa de responsabilitate a directorului general ºi a Consiliului de Administraþie CNH ºi blocarea negocierilor CCM.
Sindicatele vor organiza un miting, marþi, 14 aprilie, ora 14, în faþa Companiei Naþionale a Huilei, la care vor participa circa 1.500 de mineri. Pânã atunci, se vor anunþa, în conformitate cu legea, Primãria Petroºani, Poliþia, Jandarmeria ºi CNH.
Acest protest are loc ca urmare a lipsei bugetului CNH pentru anul 2009 ºi, urmare acestui fapt, lipsa Contractului Colectiv de Muncã în baza cãruia activitatea la unitãþile aparþinãtoare CNH sã se desfãºoare în condiþii legale.
Sindicatele au cerut pãstrarea drepturilor la nivelul anului precedent ºi indexarea salariilor cu rata inflaþiei. De precizat cã CCM a expirat la 31 martie, drept pentru care s-a procedat la douã prelungiri prin acte adiþionale, respectiv pânã în 6 aprilie, apoi pânã astãzi, 8 aprilie. Sindicatele au acuzat administraþia de desconsideraþie, lipsã de voinþã, de lipsã de profesionalism ºi de comunicare cu sindicatele, lucru nemaiîntâlnit pânã în prezent.’’

Conducerea minei Petrila a fost gãsitã vinovatã de moartea celor 13 mineri
gazetavaii.ro/dezvaluiri/conducerea-minei-petrila-a-fost-gasita-...

Spitalul din Zam, capãt de linie pentru depresivii din Valea Jiului
gazetavaii.ro/actualitate/spitalul-din-zam-capat-de-linie-pentru...

Scris in 7 Aprilie 2009, 23:47 de Andrei Colt in Actualitate.
’’Valea Jiului reprezintã sursa principalã de pacienþi pentru Spitalul de Psihiatrie din Zam. Aici ajung lunã de lunã câteva zeci de pacienþi din Valea Jiului. Numãrul mare al celor care au nevoie de îngrijire medicalã face ca spitalul sã nu facã faþã solicitãrilor.
Numai într-o singurã zi, trei pacienþi cu tulburãri din Valea Jiului au luat drumul spitalului de boli nervoase din nordul judeþului Hunedoara. Fapt care nu îi mirã deloc pe cei din conducerea spitalului, dar nici pe specialiºtii pe probleme de psihic ai Vãii Jiului.
Fenomenul este cunoscut ca fiind unul de masã ºi este un fapt obiºnuit pentru cei de la Zam. Aici soseºte un numãr mare de pacienþi din Valea Jiului.
„Nu este nimic neobiºnuit cã au venit trei într-o singurã zi din Vale. Întotdeauna sunt foarte mulþi pacienþi din zonã, aºa cã probabil este vorba doar de o coincidenþã în faptul cã au sosit trei într-o singurã zi. Probleme cu zona respectivã am avut dintotdeauna din cauza migraþiilor minerilor, a problemelor acestora cu alcoolul. Cel puþin în preajma Crãciunului, Paºtelui, Sfântului Ion, vin foarte-foarte mulþi”, a declarat pentru Gazeta Vãii Jiului directorul medical al Spitalului de Psihiatrie Zam, Dan Grecu. Acesta a adãugat cã în aceste perioade se ajunge ºi în situaþii limitã când pacienþii sunt cazaþi câte doi în pat. „Evitãm pe cât posibil situaþiile de genul, dar mai sunt totuºi aglomerãri”, a adãugat Dan Grecu.
Potrivit specialiºtilor, acest fenomen este absolut normal pentru mediul din Valea Jiului.
„Totul a pornit de la acele faimoase acþiuni de populare a zonei cu oameni care sã lucreze în minã. Toate zonele industriale, cu precãdere cele din Moldova s-au descotorosit exact de persoanele cu probleme, care, paradoxal, s-au potrivit de minune cu mediul mineresc, mai exact au avut doza de curaj vecinã cu nebunia de a intra în subteran ºi de a face faþã acelor munci. Nu este un secret faptul cã muncile foarte grele nu erau fãcute de localnici, care se eschivau de la acestea mai cu un miel, cu un viþel sau cu alte bunuri din gospodãrie. Acestea erau fãcute tot de cei veniþi în necunoºtinþã de cauzã ºi care câºtigau de 10 ori poate mai mult decât localnicii, care aveau ºi alte prioritãþi decât câºtigul bãnesc”, spune psihologul Silvana Capriº.
Aceasta a mai adãugat cã una dintre principalele cauze ale tulburãrilor de comportament este alcoolul, care e la ordinea zilei ºi care se îmbinã perfect cu scandalul.
„Uitaþi-vã numai câte baruri sunt în zonã, ce pondere au acestea în Vale. Conflictele sunt ºi ele la ordinea zilei, astfel cã repet cã amatorii de scandaluri ºi de alcool ºi-au gãsit un mediu propice. Pãrerea mea este cã aceste cazuri sunt mult mai multe decât cele constatate de autoritãþi, însã nu existã plângeri ale victimelor violenþei. La spital ajung numai cei care nu au un liant social, o nevastã, un copil, astfel cã nu deþin autocontrol neavând pentru ce trãi, sau chiar dacã au copii, ei îi fac, nevasta îi creºte, nu sunt implicaþi afectiv. Mai toate cazurile sunt diagnosticate cu schizofrenie sau tulburãri de personalitate pe fond antisocial ºi nu de vreo tumoare sau altã afecþiune fizicã ce cauzeazã traume psihice”, a încheiat psihologul Silvana Capriº.’’


Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Valea Jiului- Valea Plangerii
Mergi la: