back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cat castiga un arhitect in romania ?

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
Tibs

5 mesaje
Membru din: 25/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 August 2008, ora 02:02

Sunt foarte curios datorita cresterii rapide a pietei de constructii din romania.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 August 2008, ora 02:54

pai fa singur un calcul...
o.a.r.(organizatia arhitectilor din romania) obliga prin lege ca onorariul sa fie de minim 4% din valoarea constructiei, deci, daca proiectezi o casa de 100.000euro, onorariul tau este de 4000. civilizat, nu?
asta nu inseamna ca se lucreaza si pe mult mai putin. un student ia in jur de 500 euro sau mai putin pe un proiect micut fiindca semnatura pe el o pune altcineva, asta e o moda mai nou.
in principiu, un arhitect castiga atat cat lucreaza. majoritatea nu cer chiar 4% fiindca este o suma destul de mare, dar se castiga suficient incat sa-ti permiti masina buna si un apartament cam la 3, maxim 4 ani dupa ce ai terminat.
in toate astea ar fi o mica problema, si anume, nu prea apuci sa te bucuri de ele fiindca nu exista un program normal de birou...se lucreaza si pana la 4, 5 dimineata uneori si 2-3 zile la rand fara somn...dar ptr asta te pregateste bine facultatea.
iar daca ai o firma, trebuie sa iei in calcul si chiria, cheltuielile, toate taxele, impozitele, calculatoarele, imprimantele si softul ptr toate.
cu toate astea, nu am auzit pe nimeni sa se planga de bani, si stiu multi :).


chistolg

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 August 2008, ora 14:39

ai dreptate...sunt student la arhitectura anu 3 :D


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 13:50

- este vorba de veniturile cumulate, adica, impreuna cu ce ia la "negru" ?
- vorbim de copilul unui tata multimiliaradar in 15 ani, sau de copilul unui om obisnuit ?
- parintii sunt rude sau macar cunostiinte cu primarii, sefii consiliilor judetene, ceva ?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 21 Septembrie 2008, ora 12:30

eu am auzit ca s-ar castiga bn...dar e multa munca....eu vreau sa urmez arhitectura...fac bine ce fac????


nidex

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Septembrie 2008, ora 14:14

De la: dana_d, la data 2008-08-26 02:54:51
in principiu, un arhitect castiga atat cat lucreaza. majoritatea nu cer chiar 4% fiindca este o suma destul de mare, dar se castiga suficient incat sa-ti permiti masina buna si un apartament cam la 3, maxim 4 ani dupa ce ai terminat.
in


Eu stiu multi arhitecti cu vechime de peste 15 ani in meserie , care nu castiga mai mult de 2.000 EUR pe luna. Adica majoritatea castiga intre 1.000 si 1500 EUR. Ori , sumele astea nu-ti permit sa-ti iei o masina buna si un apartament la maxim 4 ani dupa ce ai terminat


calin_janta

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 12:00

Buna,
Sunt Calin si sunt inginer. Nici eu nu ma pot plange de bani insa arhitectii, cel putin din cati am intalnit eu, sunt foarte pretentziosi si la fel ca si inginerii proiectanti, daca ii scoti din structura in cadre si diafragme i-ai pierdut.
In afara de a fi banali sau cu idei mai mult decat fantasmagorice....
Cate case sau cladiri cu stil ai vazut tu in Bucuresti ?
Numai chiciuri...
Eu inteleg ca clientul e stapanul dar si clientul trebuie educat. Daca te marginesti numai la a fi un angajat....inseamna ca esti doar un absolvent de facultate nu si un bun profesionist.


mihai5_2

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 14:43

Aiurel, nu oricine se poate face arhitect. Pe lîngã multã muncã de pregãtire, mai trebuie sã ai ºi talent. Cine a ajuns arhitect ºtia de lucru ãsta cam de cînd era mai mititel. Acum nu este exclus cã dacã ai o cãruþã de bani poþi sã-þi "cumperi " o diplomã de arhitect. Dar asta nu înseamnã cã-þi va da cineva de lucru bine plãtit
Nidex, cred cã vorbeºti de salarii, care este cu totul altceva decît cîºtigul. Dacã ai obþinut cumva o diplomã, ai ceva relaþii ºi nu ai talent sau chef de muncã, este cam tot ce poþi spera: 1000...2000 de euro, ceea ce trebuie sã recunoaºtem cã nu e deloc puþin.


goodoobeside

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 18:38


Da cei care termina facultatea de Arhitectura peisagera cat castiga?


mihai5_2

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 15:50

Pentru ei nu s-a format încã o piaþã stabilizatã aºa cã fiecare cum se descurcã. Depinde cum ºtie sã se promoveze, unii cîºtigã f. mult iar alþii nimic. Dacã se aciuiesc pe lîngã o instituþie bugetarã, vor afla dupã ce se va promulga o lege referitoare la salarizarea bugetarilor, lege despre care toþi zic cã este ffff necesarã dar nimeni nu doreºte sã aparã .


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 21:01

HY...vroiam sa imi lasi si mie ID-ul tau..as vrea mai multe amnunte depre ce liceu ai facut,dak a fost chiar -aprope imposibil- sa intri la facultate si cateva detalii..te rog mult..eu sunt in cls a8a si ma atrege mult acest profil"ARHITECTURA".multzumesc anticipat


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 21:02

apropo mesjul meu era pentru CHISTOLJ..sau pt cine pote sa-mi dea astfel de raspunsuri..multzumesc>:d


costin_simion

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 15:51

Incearca la liceul de arte. Te ajuta mult sa ai o mana buna in dobandirea profesiei de arhitect (+multa munca). Sau un liceu obisnuit si foarte multa munca si meditatii de specialitate daca vrei sa intri la Mincu. Sau poti incerca la Spiru Haret, unde nu se da admitere, dar nu-i tot aia.
Este posibil sa nu intri din prima la Mincu, dar a doua oara ai sanse mari.


s_gio_2501

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 22:37

E adevarat....nu se castiga chiar atat.Dar am auzit mai nou ca e o moda sa se faca facultatea de arhitectura. Dragilor treziti-va!!! Voi credeti ca exista un domeniu in care banul se face fara munca? Cum va puteti alege meseria in functie de cat o sa castigati si nu de ce va place sa faceti? Am auzit si eu expresia: dau la arhitectura ca iese banu. Va doresc sa aveti parte de o desteptare. Pentru mine sa devin arhitect e frumos, sunt studenta in an terminal,dar inca nu m-am gandit foarte mult la bani. Si toate visele mele se leaga de tot felul de idei, nu de castig, de apartament sau masina. Vorba aia: mai cititi imnul Romaniei si mai desteptati-va.


costin_simion

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Noiembrie 2008, ora 08:16

Si mai este si un liceu de constructii/arhitectura pe strada Occidentului. Orice liceu ai face, ai insa nevoie de meditatii pentru admitere de la cineva specializat pe examene la Mincu.


lioncorina

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 20:51

chiciuri sunt construite peste tot in tara asta, cam 98% din tot c-a construit in ultima vreme! de educat, n-ai cum educa un parvenit, orice i-ai face! tot construieste ce vrea el, unde vrea el, cum vrea el, cu ajutorul vreunui studentel caruia ii semneaza lucrarica altcineva! si ar mai fi multe de spus, dar chiar nu ajuta din pacate...


luciadimitriu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 12:58

Un arhitect poate castiga bine daca este salariat si in particular colaboreazacu diverse firme pentru intregirea venitului. Pentru un arhitect care traieste doar din proiectare, este mai greu.Din banii castigati pe proiect, plateste :
-chiria pentru spatiu si cheltuielile de intretinere,
-abonamente necesare instruirii (Buletinul constructiilor, stasuri, normative,reviste de specialitate) etc.
-dotari precum programele de proiectare, (6000 euro), calculator, ploter, xerox...si intretinerea acestora.
-cheltuieli de deplasare (pentru documentatie, avize, relevee, urmarirea executiei)
- cheltuieli pentru contabilitate
- taxe si impozite la stat.
Nu mai pun la socoteala "donatiile" pentru obtinerea in termen a avizelor.
Avand pe langa activitatea de proiectare si atatea alte probleme de rezolvat, umbli ziua si ajungi sa lucrezi doar noaptea. Un tanar arhitect, sau colaboreaza cu firme intrate deja pe piata sau cotizeaza la primariile de comuna sa primeasca proiecte,


mihai_b55

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 16:11

Eu tocmai asist, de 8 luni, la construirea unui duplex. Va pot spune cu certitudine ca , pretul de proiectare al unei case, dpdv arhitectonic si functional, se ridica la valori cuprinse intre 5% si 15% din valoarea initial estimata a constructiei(VIEC), si tine cont atat de suprafata desfasurata a constructiei, de amprenta la sol a acesteia, cat si de modul de aranjare a restului de teren aferent proprietatii . Procentul perceput de catre arhitect, este evident in concordanta cu, experienta si faima pe care o are acesta sau firma de proiectare, cu modul in care se negociaza acest procent, etc.
Am facut o prospectare destul de elaborata, pentru alegerea arhitectului, si va pot spune ca procentele care se negociaza, sunt un compromis adanc negociat, intre pretul brut si calitatea constructiei, iar la mine in oras (Cj-N) variaza destul de clar intre 8 si 12% din VIEC. In concluzie acel 4% minimal din val constructiei, impusa de UAR este mai mult decat respectata ...


Fosta membra 9am.ro

207 mesaje
Membru din: 17/02/2009
Postat pe: 1 Martie 2009, ora 08:57

De la: iulidan2, la data 2008-09-08 13:50:35- este vorba de veniturile cumulate, adica, impreuna cu ce ia la "negru" ?
- vorbim de copilul unui tata multimiliaradar in 15 ani, sau de copilul unui om obisnuit ?
- parintii sunt rude sau macar cunostiinte cu primarii, sefii consiliilor judetene, ceva ?

Unde ai gasit nene radioul asta de pe vremae lui bunica?


myandmyfl

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Martie 2009, ora 14:00

buna, sunt arhitect stagiar, am terminat facultatea si lucrez de 2 ani intr-o firma de arhitectura in Iasi, cu proiecte destul de bune si fara nici o smecherie vreau sa va zic ca iau 1000 ron pe luna. Ganditi ce pot sa fac eu cu banii astia...nici macar un imprumut pt o garsoniera nu pot sa fac. Asa ca .....faza cu 1000 euro se intampla ..............eu sper la vreo 4 5 ani de cand ai terminat facultatea si iti iei dreptul de semnatura.....pana atunci muncesti si esti frecat in toate partile pana cazi de oboseala. Deci mai ganditiva un pic ....la cat de bine castiga un arhitect................mai ales daca abia si-a inceput cariera.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 13:50

De la: myandmyfl, la data 2009-03-25 14:00:07buna, sunt arhitect stagiar, am terminat facultatea si lucrez de 2 ani intr-o firma de arhitectura in Iasi, cu proiecte destul de bune si fara nici o smecherie vreau sa va zic ca iau 1000 ron pe luna. Ganditi ce pot sa fac eu cu banii astia...nici macar un imprumut pt o garsoniera nu pot sa fac. Asa ca .....faza cu 1000 euro se intampla ..............eu sper la vreo 4 5 ani de cand ai terminat facultatea si iti iei dreptul de semnatura.....pana atunci muncesti si esti frecat in toate partile pana cazi de oboseala. Deci mai ganditiva un pic ....la cat de bine castiga un arhitect................mai ales daca abia si-a inceput cariera.


Da,pana iti iei dreptul de semnatura asta te va astepta ,munca si frecus din toate partile.Stai insa linistita ,dupa ce vei avea dreptul de semnatura vei recupera cu varf si indesat .Nu vei face imprumut pentru garsoniera ci iti vei face casa . :).

PS:Cauta alta firma ,astia care iti dau doar 1000RON sunt nesimtiti rau ,incredibil de rau .


silviu_m74

118 mesaje
Membru din: 7/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 12:56

eu sunt curios ce mai fac arhitectii pe praful care este acum peste economia mondiala si de construit se construieste asa putin....vorba unor jidani:" stam 3 ani, mancam covrigi si bem apa,iar apoi vedem ce vom face" si nu numai arhitectii,dar si notarii care aveau niste venituuuuuuuri......


www.4life-romania.ro
cristianvitu

732 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Oras: Ploiesti

Postat pe: 12 Mai 2009, ora 10:29

De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 12:56:09eu sunt curios ce mai fac arhitectii pe praful care este acum peste economia mondiala si de construit se construieste asa putin....vorba unor jidani:" stam 3 ani, mancam covrigi si bem apa,iar apoi vedem ce vom face" si nu numai arhitectii,dar si notarii care aveau niste venituuuuuuuri......


se construieste putin?!!..mergi prin tara si apoi mai zi...e un praf in ochi!!!..chiar nu se vede?
Arhitectii care au stil/staif/ambitie/flexibilitate-in limitele respectului de sine si al meseriei-/creativitate si placerea actului creatiei, vor fi cu siguranta cautati de investitori! Cei care fac "casute" lipsite de orice.. haz...o vor lua-o in..jos...adica acolo unde le e locul. Absolvirea facultati de arhitectura nu implica "a fi arhitect"....! Am dreptate?
Cat despre bietul om platit cu 1000 de ron...aia ii dau salariu de desenator..si nici pe ala tot!...oricum nu stim exact ce "produce"..sau cat!
una e sa lucrezi "in timpul tau", alta e sa lucrezi pentru altii!
Eu unul nu suport sa lucrez pentru altii!...sunt egoist, sau cum vreti sa-mi ziceti!...imi place sa lucrez si asta o fac doar pentru mine( ma refer la partea pecuniara), in rest, o fac astfel incat sa fiu mandru peste ani de ceea ce am facut!..am facut si "tampenii" ca sa iau bani, dar pana la un punct, apoi am inceput sa-mi impun stilul de gandire...conceptiile...convingerile!
spre deosebire de notari, aici e vorba de creatie! adica de scos ceva dintr-un creier care a acumulat o oarecare doza de informatie!..aia e!


de omnia dubitandum
Arhiflag

1 mesaj
Membru din: 26/08/2009
Postat pe: 26 August 2009, ora 14:10

Buna, sunt si eu arhitect diplomat.
Am o experienta de 6 ani de lucur in domeniu cu numeroase premii in tara, starinatate, aparitii in reviste de prestigiu Iglo, de arhitectura, etc din ro dar si din ue.

Vreau sa il contrazic pe unul din cei car a postat aici pe forum si care spunea ca arhitectii vor fi cautati in functie de realizarile lor profesionale chiar si in climatul de acum. Este adevarat doar in mica masura.

1. Pe moment, piata imobiliara este blocata. Asta e cea mai mare problema. Marea majoritae a arhitectilor isi au piata in randul societatii civile si mediul privat. Masurile antieconomice aduse de guvern si suprapuse cu talentul distins de distrugator al domnului pogea au dus la disparitia mediului privat de antepriza in lucrari mici si mijloci din acest domeniu. In acest moment au ramas doar lucrarile cu un capital de investitii de stat sau bazate pe fonduri europene. Lucrarile de la stat sunt accesibile doar firmelor cu o cifra de afacere uluitoare (putini arhitecti din romania au asemenea cifre), certificate ISO - foarte scumpe si inaccesibile, iar in povestea cu lucrarile bazate pe fonduri europene putine sunt cele care ofera posibilitatea unor incasari suficient de rapide pentru a putea supravietui in climatul economic.

2. In Romania nu exista inca o conceptie clara din randul societatii civile in privinta raspunderii arhitectului si ca atare acesta este tratat ca atare. Pe undeva in mare masura intervine si natura dezastroasa a beneficiarului care la randul sau este un produs cultural si care de cele mai multe ori intra in biroul de arhitectura in maieu si sort cu un teanc de bani in mana urland ca doreste un proiect realizat in 3 zile. Acesta e portretul beneficiarului cu bani.

Pe de alta parte cei mai multi oamenii sunt saraci si pentru 1000 de euro de exemplu platiti pe un proiect micut ar dori sa le oferi si alte servicii de consultanta care deja fac , un proiect care era la limita profitabilitatii sa devina pagubos.

In concluzie, onorarile practicate pe piata suprapuse cu numarul tot mai mic de comenzi nu acopera suficent capitalul pentru a putea realiza toate platile - intretinere spatiu sediu (chirie, gunoi, telefon, intenret, lectricitate,etc), taxe impozite - forfetar, salariu, profit, impozit dividente, rate banci. Arhitectii vor apela la un fenomen de migrare in alte domenii - management de proiect, sau chiar vor emigra in alte tari unde vor face cursuri de racalificare. Fenomenul este trist deoarece arhitectura nu este doar o meserie tehnica, este si o arta, presupune pasiune si simt artistic.

Am vorbit in numele a mai multor reprezentanti ai acestei bresle beneficind de ultimul sondaj european in domeniul acesta.


9am129875

1 mesaj
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 6 Septembrie 2009, ora 00:25

doresc si eu sa urmez facultatea ion mincu.stiu ca se intra destul de greu dar sunt sigur ca voi reusi pentru ca am note fb.ma intereseaza daca are sens sa urmez aceasta facultate sau ar trebui sa ma orientez spre altceva.iubesc arhitectura si sunt destul de talentat la desen, dar ma gandesc totusi ca poate nu se castiga chiar asa de bine pe cat zic unii...nu ma refer la cei de pe forum ci la cei care au scris niste articole pe internet conform carora,un arhitect angajat la o companie ajunge sa fie platit cu 8000 euro pe luna.


mihai5_2

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Septembrie 2009, ora 16:19

De la: 9am129875, la data 2009-09-06 00:25:46 ..., dar ma gandesc totusi ca poate nu se castiga chiar asa de bine pe cat zic unii... ,un arhitect angajat la o companie ajunge sa fie platit cu 8000 euro pe luna.

Dacã un arhitect cu "nume" primeste o comandã de 100 000 euro pentru o lucrarea la care munceºte un an de zile, nu se poate spune cã este plãtit cu 8 000 euro pe lunã.


9am132323

1 mesaj
Membru din: 9/09/2009
Postat pe: 9 Septembrie 2009, ora 16:59

dar de ex. daca ai terminat facultatea aici,ce sanse ai sa reusesti sa iti iei viza de statele unite si sa lucrezi acolo?se castiga mai bine sau nu se merita?as avea sanse sa primesc viza?


concept

2 mesaje
Membru din: 19/12/2009
Postat pe: 19 Decembrie 2009, ora 18:31

Mi se pare foarte curioasa discutia asta despre cat castiga un arhitect si alegerea facultatii in functie de banii castigati.
Eu unul sunt arhitect si va pot raspunde din experienta mea proprie.
O facultate ca arhitectura nu se face pentru ca vrei sa castigi mult. Meseria de arhitect este una vocationala. Daca te simti facut sa fii arhitect-urmeaza-ti visul! Daca nu, mai bine te abtii. Chiar daca iti poti cumpara diploma (desi, din fericire, eu n-am auzit de asa ceva pana acum!!!), chiar daca intr-un fel sau altul reusesti sa absolvi facultatea (din pacate tocilarii sunt destul de apreciati in Mincu) NU VEI CASTIGA FOARTE MULT din aceasta meserie, decat daca intri in "sistemul ticalosit " si cotizezi. Cunosc o gramada de colegi care faceau facultatea pentru ca le placea lor cum suna meseria de arhitect si acum indeplinesc munca de desenator tehnic, platita in bataie de joc.
Credeti-ma, nu e deloc o meserie usoara si daca n-o faci cu pasiune si perseverenta ai slabe sanse s-o practici!
Pe langa talentul nativ (si aici nu vorbesc de talentul la desen-poti sa fii extrem de talentat la arte plastice, dar sa fii un arhitect jalnic), imaginatie, spirit inovativ, nervi de otel si perseverenta cat cuprinde, ca sa ajungi sa-ti practici meseria trebuie sa mai aduni o gramada de alte calitati: trebuie sa fii un bun manager,psiholog, sa fii organizat, sa ai buna capacitate de comunicare si convingere, sa ai coloana vertebrala sa nu accepti toate compromisurile, etc., etc.
Cat despre cat castiga un arhitect...depinde foarte mult....daca esti slab profesional ori mori de foame, ori te angajezi pe undeva ori dai spagi pe la institutii ca sa-ti trimeata cateva lucrari. (De aici si faptul ca Romania se sufoca in cladiri de o calitate extrem de slaba). Daca esti un arhitect bun si ai reusit sa-ti pui pe picioare un birou de proiectare si ai ceva experienta incepi sa te lovesti in general de obtuzitatea clientilor, care, lipsiti de o cultura in domeniu iti propun tot felul de fantasmagorii pe care trebuie cu o munca de convingere fantastica sa incerci sa le dai o forma acceptabila. Credeti-ma, aceasta munca de convingere si de lucru cu clientul este unul dintre cele mai dificile aspecte ale muncii de arhitect. Mai exista o categorie (foarte slab reprezentata in Romania) a arhitectilor care dupa foarte multe lucrari inspirate si-au castigat un nume si isi organizeaza birouri cu multi angajati care fac cea mai mare parte a muncii si se ocupa simultan de mai multe proiecte. In afara de aceasta ultima categorie care castiga intr-adevar foarte bine, IN GENERAL ARHITECTUL ROMAN CASTIGA CAT SA DUCA O VIATA NORMALA! Nici sa moara de foame, dar nici sa huzureasca! Din aceasta meserie poti foarte greu sa spui ca te imbogatesti! Si daca esti un om corect si-ti platesti toate impozitele, platesti onorabil colaboratorii, iti cumperi un plotter, calculator programele de software (care, insumate, pot depasi peste 10.000 euro+TVA pentru un singur post de lucru), mai platesti o chirie pentru birou pe care-l si dotezi, iti iei o masina si suporti si cheltuielile aferente -(a...era sa uit, se mai iau si o gramada de tzepe de la clientii rau platnici) ajungi la final sa tragi linia si sa vezi ca banii care-ti raman iti ajung sa traiesti cat de cat onorabil, dar nici vorba sa-ti poti cumpara o casa in cativa ani, asa cum se sugera mai devreme. Din punctul meu de vedere si al colegilor mei mitul arhitectului care castiga foarte bine este doar un mit, cel putin in Romania!
Pe la inceputul acestui forum se vorbea de onorariile impuse de OAR, care ar fi de 4% din valoare lucrarii. Nimic mai fals! In primul rand ca nu mai exista din pacate tarife minime obligatorii! Apoi, banii pentru un proiect se impart intre arhitect, inginerul de rezistenta, instalatii +alte cheltuieli (verificari, expertize, studii de specialitate, etc.)! Cel mai prost aspect al organizarii meseriei noastre este ca arhitectii nu sunt uniti si din aceasta cauza pierdem toti-exista o gramada de asa-zisi proiectanti pe piata care practica preturi de dumping de 2-3 euro/mp doar ca sa ia cat mai multe lucrari. In general acestia nici macar nu sunt de specialitate-am vazut pana si ingineri cadastristi care faceau proiecte de arhitectura (sic!) Exista o categorie de clienti pe care din pacate ii intereseaza doar pretul si nu realizeaza ca 2 euro dau, proiect de 2 parale primesc,iar greselile din proiectare ii costa de 100 ori mai mult in executie (iar aceasta nu e doar o figura de stil, e purul adevar)!!! Poate Ordinul Arhitectilor din Romania va lua macar in al 12-lea ceas atitudine si isi va regandi modul in care apara interesele contribuabililor sai si a calitatii arhitecturii in Romania!


emilia35

1 mesaj
Membru din: 27/12/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 20:07

Un arhitect poate castiga intre aproximativ 1500 lei (daca lucreaza la o primarie) si poate mii de Euro daca este harnic si inteligent.
Daca are firma poate castiga mult sau foarte mult, daca si numai daca este ambitios si are intuitie.
Eu sunt inginer electronist si am firma de proiectare. Initial am avut o usita deschisa, dar foarte mica. Acum ma descurc singura foarte bine, desi am luat foarte multe suturi in fund.
Daca am putut eu care nu aveam nimic in comun cu constructiile, inseamna ca si unii arhitecti vor reusi.


concept

2 mesaje
Membru din: 19/12/2009
Postat pe: 29 Decembrie 2009, ora 14:54

Doamna de dinainte tocmai a dat un exemplu de cat de jos a putut ajunge profesia de arhitect in Romania!
In primul rand nu inteleg ce cauta un inginer electronist in proiectarea de arhitectura! Ce-ar fi daca eu acum m-as apuca sa proiectez circuite? Bineinteles ca as face un lucru jalnic, nefiind de meserie. Presupunand ca mi-as acorda o perioada in care sa ma specializez intr-o noua meserie, tot nu m-as putea compara cu un profesionist in acest domeniu, care are harul si pregatirea necesara. Mai ales ca, asa cum am mai spus, e o meserie vocationala.
Ceea ce citesc eu printre randurile scrise de doamna care a postat mai sus sunt urmatoarele: desi nu sunt de specialitate fac proiectare de arhitectura (sau mi-am angajat niste arhitecti care , la cat de "buni" sunt n-ar putea prinde o lucrare singuri-doar cineva cu drept de semnatura trebuie sa semneze aceste proiecte-) si, datorita faptului ca dau niste spagi pe unde trebuie (altfel cum s-ar fi deschis "usita" de care se vorbea) realizez niste "proiecte"-nu conteaza cum, bani sa iasa!
Oameni buni, in ce tara traim?!!! Inginerii electronisti fac arhitectura, arhitectii fac afaceri cu petrol in Kazahstan, postasii vand dresuri, puscariasii fac politica si medicii conduc primariile!
De ce ne mai miram ca totul in jurul nostru arata asa cum arata?


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cat castiga un arhitect in Romania ?
Mergi la: