back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Unde se duce euro??

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
9am_admin

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 13:00

Tendinta de depreciere a monedei nationale continua. Leul nu da niciun semn de revigorare, iar pe Isarescu nu-l pare sa il ingrijoreze. Cat mai coboara leul?


blondutza_sas

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 14:43

CAT MAI EXISTA FORTA GRAVITATIONALA !!!!!


socska_laurentiu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 14:46

Singur , Isarescu nu e Dumnezeu sa reuseasca singur , cand singura problema a guvernului a fost scimbarea parcului lor auto ,


mimisivi

29 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 15:16

eu am incredere deplina in isarescu

la fel in puterea de revigorare a economiei romanesti

mai putin, in schimb, in politicieni

dar sa speram ca va fi de bine :)


I am who I choose to be :) :) :)
blondutza_sas

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 15:26

Isarescu e si el om si are limite,
Economia romaneasca se duce incet dar sigur la vale,
iar politicenii sunt florarea de pe c......

Asa ca sigur nu e de bine



mihai_fier

1 mesaj
Membru din: 9/01/2009
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 15:28

euro va ajunge la pragul lirei sterline desi uniunea europeana nu va gasi nici o solutie pt criza financiara desi au disparut 80 de milioane de euro din piata razdak americani stranuta europeni sunt aspirina


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 15:41

mytcor
Avatarul lui mytcor
623 mesaje
Membru din: 1/01/1970

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 09:46
Citeaza Raspunde

..pregatiti-va-ti de-o depreciere a monedei nationale ~ 20- 23 % in primul semestru 2009..


de prin septembrie-octombrie 2008 va tot spun chesti-asta dar ati hohotit ...

Ce sa faci cu-alde Isarescu,vasilescu f.georgescu,...astias matodontii scheletronici ai BNR ...( nu numai )

Ce-ati spune d-un D. D. ?...


Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 15:52

In buzunarele guvernatorului!!! Huoooooooooo!!!! Nenorocitule! Ne-ai dus la sapa de lemn!!De nu ti-ar mai muri multi inainte!!!!


popic_andreea

1 mesaj
Membru din: 9/01/2009
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 16:36

pana li se umple buzunarele celor bine stiuti...pt ca romanul de rand este facut sa piarda iar retarzii care cica sunt la putere sa se imbogateasca.


radoi_stefaniadaniela

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 16:52

ce faceti cu viata noastra?, suntem saraci, suntem tineri, frumosi, suntem viitorul acestei tari de care va bateti joc. sunt studenta masterand la Facultatea de limbi straine si ma inteb ce o sa mananc maine, ajutor, am doi parinti batrani si bolnavi care se chinuie ,si sunt bolnavi mama are cancer,vreau un loc de munca sa-mi castig painea, ca multi alti studenti buni invat de zor stiu foarte bine spaniola si pot traduce si rusa, va rog din suflet ajuta,ajutati-ma sa traiesc decent, atat vreau sa muncesc decent, bat la portile traducatorilor poate cineva ma aude, am invatat atatia ani si acum am o mare problema de sanatate, am nevoie de un tratament, nu sunt o cersetoare vreau sa muncesc, da, economia se duce de rapa si viata noastra la fel, nu ne mai furati,domnilor de la putere ca nu mai avem decat viata si asta uneori atarna de un fir de par, nu avem case, medicamente, poate cineva ma aude radoi_stefaniadaniela@yahoo.com


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 16:58

sa postez si eu aici un mesaj...chiar dak e off topic...
dak stiti un absolvent al facultatii de stomatologie kr nu isi gaseste deloc un servici ...nu are din ce trai ...si ar vrea sa vina la tara (intr-o comuna din judetul valcea) sa ia legatura cu mine....
i se ofera salariu foarte bun plus o casa in care sa locuiasca (cu o chirie extrem de mica)...
oamenii din acea comuna au mare nevoie de medic dentist,iar cabinetul e pregatit....


vasileseitin

82 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 17:49

Nu va necajiti la Cotroceni canta CUCUVEAUA.Ce ati semanat aia culegeti Sa TRAITI BINE ||||||||||||.........Va doresc un EUROI mare cat BOC |||||......


va_ciuruim

225 mesaje
Membru din: 10/11/2008
Oras: Turnu Magurele

Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 10:49

De la: vasileseitin, la data 2009-01-09 17:49:20Nu va necajiti la Cotroceni canta CUCUVEAUA.Ce ati semanat aia culegeti Sa TRAITI BINE ||||||||||||.........Va doresc un EUROI mare cat BOC |||||......

EU VIN CU BORDURILE LA INALTAREA ESAFODULUI


conform cercetarilor facute sa stabilit ca black-friday și silver9am ,apartin aceluiaș ID,,o persoana care vrea sa compromita PDL ul prin prezentarea de afirmații oneroase și injuri ,cautași sa-l izolați.
bbaitura

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 21:13

Atata timp cat Guvernatorul BNR isi permite sa glumeasca "vi se pare mult euro la 4,2???" cred ca nu prea intelege ce se intampla.
Se discuta foarte mult despre politica , buget si telefoane ascultate dar de fapt un leu slab trage incet Romania in criza, pe fondul deprecierii leului vom ajunge sa nu mai putem plati rate , sa ni se scumpeasca produsele , smd.
Cursul poate fi impulsionat pe termen scurt mai ales prin actiuni politice de intarire a leului. Daca nu se iau masuri urgen e vai de noi.

Cu stima,


Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 29/11/2008
Oras: Buzau

Postat pe: 25 Ianuarie 2009, ora 00:28

eu cred ca o sa ajunga departe! leul dupa cum se vede e in cadere libera ;de importat importam dar de exportat nu prea...pentru mine nu e prea rau ca sunt platit in euro..dar totusi...e rau pentru tara.


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Ianuarie 2009, ora 21:26

Pacat, dar nu se mai poate face nimic nici mama lui Isarescu nu mai poate interveni ( Isarescu nu are nici o vina politica monetara o face guvernul Isarescu e doar un pion ), de fapt asta spune clar care este adevarata situatie economica de la noi, pana acum a fost ceva artificial si de fiecare data a intervenit statul ( dar statul in acest moment se imprumuta de la banci prin emitere de oblogatiuni pe termen lung ) acum sa ajuns exact la fundul sacului si mai tarziu o sa cerem sprijin de la alte state ( atata timp cat noi mai mult importam aproape absolul tot de la mancare pana la avioane si toate se cumpara pe euro ) asta o demonstreaza si aceasta cere foarte mare de valuta care influenteaza cursul. Pana nu o sa incepem sa investim in tara la noi si sa nu mai depindem de importuri ( este vorma cel mai mult de agriculturu, zootehnie, si multe alte ramuri ) nu avem ce sa facem, am verisor care va rog sa ma credeti ca in acest moment importa foarte mult mere de consum din Ungaria ca sunt mai ieftine ( e cu mult sub pretul pietii )decat cele de la noi din tara fiindca cei de acolo stiu sa faca afaceri nu ca la noi cu adaus de 500% si tot sunt mai ieftine decat cele din romania si are un adaos enorm, ca nu face fata sa onoreze toate comenzile.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 25 Ianuarie 2009, ora 23:48

Acum 5 ani euro era 41.000 lei!Acum e 43.000.Ce este anormal?Nu cumva,anormal era cursul de 32.000-35.000?Sau mergea bine economia romaneasca?Ne-am bucurat cativa ani degeaba,si la un curs mic,preturile tot au crescut!Din cauza unui leu supraevaluat,preturile din Ro au ajuns mai mari decat in UE!


Fosta membra 9am.ro

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 09:14

prabusirea economiei romanesti a inceput cand bravii nostrii in baza unor comisioane au importat produse straine, ba mai mult, stim ca sunt platforme industriale complet distruse..
In loc ca industria care era cum era sa fie pastrata si imbunatatita, exportand produse romanesti pt valuta, noi am exportat mina de lucru..
la inceput a adus valuta in tara..doar ca si capsunarii,constructorii au inceput sa-si dea seama ca NU MERITA..
ba mai mult a inceput recesiune economica si in alte tari..
asa ca MINCAM firetura facuta incet si sigur..
nu se mai poate vorbi de ECONOMIE in tara.. ce productie se face? din cunostintele mele, dor reambalari, pantofi, industria usoara e mai ieftina din China, industria chimica nu mai exista, deasemenea metalurgie, neferoase e sub mina straina..materii prime ca gaz metan administrat de austrieci...
CE MAI E ROMANESC INAFARA DE GUVERNATI?


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 22:35

TOTUL SE PRABUSESTE IN ACORDURILE PROSTIEI GUVERNAMENTALE !


neghina_liviu

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 15:29

Hai sa ne gandim cat mai poate si BN sa tina in frau cursul monedei nationale ?
Acolo unde va desfasurati activitatea se produce ceva ? Firma respectiva este pe pierdere sau pe profit ?Cand toate societatile comerciale vor avea profit atunci si moneda va prinde putere . Parerea mea .


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 15:43

Este facatura. Cind este criza mai puternica in Europa decit la noi, nu are cum sa se devalorizeze leul fata de euro.
Sintem prostiti pe fata fara nici un pic de jena din partea celor care fac politicile monetare. Ne iau mai departe drept ceea ce nu sintem.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 15:45

De la: joanna_dark_2007, la data 2009-01-09 16:58:39 sa postez si eu aici un mesaj...chiar dak e off topic...
dak stiti un absolvent al facultatii de stomatologie kr nu isi gaseste deloc un servici ...nu are din ce trai ...si ar vrea sa vina la tara (intr-o comuna din judetul valcea) sa ia legatura cu mine....
i se ofera salariu foarte bun plus o casa in care sa locuiasca (cu o chirie extrem de mica)...
oamenii din acea comuna au mare nevoie de medic dentist,iar cabinetul e pregatit....

Iar eu s-ar putea sa am nevoie de tratament....


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
ili_stoica

39 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Iunie 2009, ora 17:11

Guvernatorul Isarescu stie doar sa ne tina lectii de politica monetara si sfaturi,pentru altceva nu stie nimic si nici nu cred ca il intereseaza la salariul pe cere il are lunar...


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 16 Iunie 2009, ora 14:48

Salarul unui om obisnuit din Occident poate ajunge la 1500 -2000 de euro,in timp ce la noi in Romania un salar minim ar fi cam....cateva sute de euro 200-400..pe luna....Deci ,cum sa traiesti decent in Romania tara ex comunista? ,care inainte de Revolutie ,pe timpul fostului regim ,nu stia ce e aia Coca-Cola,Pepsi,nu aveam de nici unele,nu calculatoare,internet,tehnologia care in alte tari era de mult .....ceva normal......Ne revenim greu....probabil generatiile viitoare...vor beneficia de rezultate mult mai bune..


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2009, ora 03:26

De la: nicobekesi, la data 2009-06-16 14:48:57Salarul unui om obisnuit din Occident poate ajunge la 1500 -2000 de euro,in timp ce la noi in Romania un salar minim ar fi cam....cateva sute de euro 200-400..pe luna....Deci ,cum sa traiesti decent in Romania tara ex comunista? ,care inainte de Revolutie ,pe timpul fostului regim ,nu stia ce e aia Coca-Cola,Pepsi,nu aveam de nici unele,nu calculatoare,internet,tehnologia care in alte tari era de mult .....ceva normal......Ne revenim greu....probabil generatiile viitoare...vor beneficia de rezultate mult mai bune..
Acum istem pintre primii la calculatoare, telefonie mobila si altele de virf. Televiziuni pe cap de om...

Inainte de 89 nu prea erau calculatoare si internet la persoane fizice. Sa nu uitam de faxuri, si altele care tineau loc de comunicatii.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
NESIMTITUL

786 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 9 Iulie 2009, ora 04:44

De la: 9am_admin, la data 2009-01-09 13:00:52Tendinta de depreciere a monedei nationale continua. Leul nu da niciun semn de revigorare, iar pe Isarescu nu-l pare sa il ingrijoreze. Cat mai coboara leul?
Incepind din martie 2010 ,leul va costa 2 euro,iar din 2011 vom intra in sfera euro


Fosta membra 9am.ro

116 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tecuci

Postat pe: 9 Iulie 2009, ora 17:00

Poate știe cineva să răspundă la o întrebare ipotetică.O fabrică cu 5.000 de muncitori, a terminat de produs niște obiecte, pe care trebuie să le vândă și pe care va lua mulți bani.Dar patronul trebuie să plătescă muncitorii și merge la bancă să ia bani împrumut. Banca nu îi dă bani.Muncitorii nu primesc banii, nu cumpără mîncare, nu plătesc facturile, etc. adică nu pot achita nimic din datoriile lor, muncind degeaba.Raspunsul sper că e clar în postarea următoare.Așa că discuțiile despre cursuri valutare, sunt discușii deviante, întreținute de sistemul creat de mafia mondială, sistem din care nimeni nu dă semn nici măcar în vis că s-ar gândi la ceva real. Halal țară, halal oameni!


Fosta membra 9am.ro

116 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tecuci

Postat pe: 9 Iulie 2009, ora 17:01

Sistemul monetar – sursă a sclaviei economice
Într-o lume în care 1% din populație deține 40% din bogățiile planetei, în care 34.000 de copii mor zilnic din cauză sărăciei și a unor boli care pot fi prevenite, într-o lume în care 50% din populație trăiește cu mai puțin de $2 pe zi - un lucru este clar: ceva e foarte greșit.
Societatea de astăzi este formată dintr-o serie de instituții: de la instituții politice, religioase, legale, la instituții de clasă socială și de specializare ocupațională. Aceste instituții ne influențează profund modul de viață, de gândire și felul în care percepem lumea care ne înconjoară. Totuși cât de bine le cunoaștem noi pe ele? Oare suntem în stare să le distingem adevărata față ?
Se pare că dintre toate instituțiile existente care ne direcționează și condiționează viața, nici una nu este tratată cu atât de multă nepăsare ca sistemul monetar. Căpătând proporții aproape religioase, instituția monetară există ca una din cele mai nedisputate forme de credință existente. Cum sunt creați banii ? Cum sunt administrați și cum ne afectează acest lucru pe noi ? Acestea sunt niște întrebări care interesează pe foarte puțini dintre noi.
Trăim într-o sclavie economică. Sistemul financiar este una din cele mai paralizante structuri inventate vre-odată de umanitate. Banii sunt creați din nimic de către bănci prin îndatorare, în schimbul unei dobânzi și circulați aleatoriu prin comerț. Oamenii se văd nevoiți să concureze pentru muncă, cu scopul de a obține suficienți bani din rezervele monetare pentru a-și acoperi costul vieții de zi cu zi. Pentru că, dacă te întrebi la sfârșitul unei zile de muncă, pentru cine lucrezi tu de fapt, vei obține un singur răspuns – pentru bancă. Banii sunt creați de bancă și ajung invariabil în bancă. Scopul lor este transferul bogăției de la persoană la bancă. Pentru că dacă nu ești în stare să-ți plătești rata, banca îți va lua proprietatea.
Există două metode de a cuceri o țară: prin armă și prin îndatorare. Datoria este o armă folosită pentru a înrobi societăți și țări, iar dobânda este principala sa muniție. Cantitatea de bani datorată băncilor depășește întotdeauna cantitatea de bani aflată în circulație. Astfel fiecare ban din portmoneul tău este datorat cuiva de cineva, iar dacă toată lumea, inclusiv statul, ar reuși cumva să-și plătească datoriile, atunci nu ar mai rămâne nici un ban în circulație. Băncile sunt adevărații noștri stăpâni împreună cu marile corporații și guvernele care le sprijină. Aceștia sunt adevărații terorișți ai lumii moderne, nu grupări precum Al Quaida care nu sunt nimic altceva decât o invenție a serviciilor secrete. Adevărații teroriști nu apar la televizor, ei poartă costume de $2000, se plimbă în limuzine și operează cu miliarde. Ei hotărăsc soarta a regiuni sau chiar a țări întregi, declanșează războaie și decid cine ajunge la conducere. Indiferent dacă suntem conștienți de acest lucru sau nu, ceea ce menține în viață toate instituțiile și însăși societatea – este banul.
Piața liberă nu este decât o invenție ingenioasă a capitalismului. Una dintre ideile de bază a primilor promotori ai pieții libere precum Adam Smith era c㠄interesul propriu și competiția duc la prosperare socială, deoarece competiția creează stimuli care-i motivează pe oameni să persevereze”. Totuși ceea ce nu se spune, este cum o economie bazată pe competiție duce invariabil la corupție strategică, consolidarea bogăției, stratificare socială, paralizie tehnologică și abuz în muncă, devenind în cele din urmă o formă de dictatură guvernamentală condusă de o elită bogată. Lumea este preluată de o mână de puteri ale afacerilor care domină resursele naturale de care avem nevoie pentru a supraviețui și controlează banii de care avem nevoie pentru a procura aceste resurse. Puterea financiară și corporativă primează în fața vieții umane. Suntem forțați să luptăm unul împotriva altuia pentru ziua de mâine, iar inegalitatea crește pe zi ce trece și din ce în ce mai mulți oameni devin disperați.
Te trezești dimineață în fața monitorului tău de 17 inch sau deschizi televizorul și auzi conducătorii țării vorbind despre democrație și despre egalitate. Nu există democrație, nu există egalitate. Există doar marile corporații, băncile și interesele lor. Nu mai trăim demult într-o lume a națiunilor și ideologiilor. Lumea este un colegiu de corporații conduse nemijlocit de regulile afacerilor. General Motors, IBM, Microsoft, AT&T – astea sunt națiunile din ziua de azi. Lumea este o afacere. Ești ceea ce câștigi și ceea ce consumi.
Unele idei și date folosite în acest articol au fost preluate din filmele Zeitgeist,
Zeitgeist Addendum și The Corporation.


ctitorul

280 mesaje
Membru din: 25/05/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 04:01

De la: socska_laurentiu, la data 2009-01-09 14:46:01Singur , Isarescu nu e Dumnezeu sa reuseasca singur , cand singura problema a guvernului a fost scimbarea parcului lor auto ,

BASESCU prin BOC devalizeaza si indatoreaza Romania


nu va uitati ca Basescu este un gainar hot,suportati mizeriile lui !
costelaeg

170 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 18:02

Daca am putea sa vedem unde este samburele de adevar in ce a ce inseamna politica monetara a unui stat am inebuni cu totii .

De la o simpla intrebare facuta lui Mugur Isarescu pe tema dobanzilor bancare si a indicelui ROBOR , am primit un raspuns la care am ramas mut. Total ne profesional . Dupa parerea mea Guvernatorul Banci impreuna cu Consiliul de Administratie fac toate jocurile . Acestia nu fac altceva decat jocurile bancherilor . La vremea vremii o sa va povestesc mai multe.


Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Unde se duce euro??
Mergi la: