back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Sunteti de acord ca regele mihai sa se adreseze parlamentului?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
Cosmin_Cosmin

27 mesaje
Membru din: 9/02/2011
Oras: Pitesti

Postat pe: 21 Septembrie 2011, ora 17:12

Acum stiu ca si daca sunteti si daca nu suntei de acord cu acest lucru, mare lucrur n-o sa se intample. Oamenii de rand nu pot schimba acest fapt, dar intreb pentru ca in ultima perioada s-a tot vorbit despre acest subiect foarte mult

Multi analisti sustin ca este un discurs istoric. (Pentru cei care nu stiu, Regele Mihai a fost invitat de Opozitie sa se adreseze Parlamentului , in mod oficial de la tribuna cu ocazia implinirii a 90 de ani)

Mai trebuie sa mentionam ca acest lucru il poate face doar un presedinte de stat. (Adica sa se adreseze parlamentului de la tribuna)

Asadar, cine considera ca mai are rost ca Regele Mihai sa se adreseze unei natiuni pe care a parasit-o acum 70 de ani?

Cine este de acord cu faptul ca Regele Mihai are dreptul (cel putin moral) sa faca acest lucru acum ?



Fosta membra 9am.ro

4090 mesaje
Membru din: 1/08/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Septembrie 2011, ora 17:42


mie mi-ar fi egal daca vorbeste regele in parlament sau ratoiul Donald dar ma enerveaza eforturile neamurilor lui de ridicare in slavi a unui om complet absent din realitate toattta viata lui.
si ma intriga faptul ca dementul de basescu ar inclina spre orientarea monarhista doar pentru a nu mai fi vreun presedinte in urma lui.

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte!
Oksana_

1552 mesaje
Membru din: 13/06/2010
Postat pe: 21 Septembrie 2011, ora 20:25



NU !
sa ne mai scuteasca Senilitatea Sa



Raporteaza abuz de limbaj
rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 21 Septembrie 2011, ora 21:38

De la: Oksana_, la data 2011-09-21 20:25:38

NU !
sa ne mai scuteasca Senilitatea Sa




ca de obicei...scurt si la obiect

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 21 Septembrie 2011, ora 22:47

"Sunteti de acord ca Regele Mihai sa se adreseze Parlamentului?"

atat timp cat se adreseaza cu "Dumneavoastra".

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
dumitrascu_nicu

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 07:10

Da,de ce nu.Pana in 1989 i-l ascultam mereu de anul nou.A avut importanta lui la timpul lui.Trebuie respectat.

Raporteaza abuz de limbaj
Merleg

1 mesaj
Membru din: 3/02/2015
Oras: Sf Gheorghe

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 07:41

sunt de aoord, macar are si Romania un personaj politic bine vazut la nivel international

Raporteaza abuz de limbaj
ElyM

9 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:00

DAAAAAAAAAA , e normal sa se adreseze alesilor poporului pentru ca spre deosebire de TOTI cei care s-au perindat la conducerea tarii dupa abdicarea Majestatii Sale , este singurul conducator LEGITIM .....

Raporteaza abuz de limbaj
Dupã ce ai minþit, îþi trebuie o foarte bunã memorie.
valentin_negraia

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:01

Nu. Regele, poate veni oricand in tara, poate face multe, dar sa se adreseze Parlamentului, ca institutie,nu. Ar putea crea un precedent nedorit. Dar , subliniez:institutiei care se numeste Parlament, pentru ca daca s-ar adresa celor din care se compune aceasta institutie, asa zisii parlamentari romani, ar vorbi la pereti. Acesti semianalfabeti numiti politicieni romani nu cunosc decat alfabetul banului.In rest...grohaie sau dorm.

Raporteaza abuz de limbaj
yuppybianca

11 mesaje
Membru din: 30/01/2015
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:04

M-am bucurat intotdeauna când regele Mihai s-a adresat Natiunii, indiferent de unde si in ce conditii. El nu si-a parasit niciodata poporul.
Chiar daca suna caraghios, eu daca as fi in locul lui, as refuza sa intru intr-un loc unde colcaie mizeria morala si dezonoarea, dar as gasi alta forma de a ma adresa poporului meu. Regele este insa un gentleman si probabil ca va onora invitatia(nu stiu cât este de constitutionala).

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

60 mesaje
Membru din: 8/12/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:10

Ca de obicei cineva baga batul prin gard iar dulaii de servici sar sa latre . Cred ca intrebarea ar fi trebuit sa sune asa :
Credeti ca ar fi bine ca Majestatea sa Regele Mihai sa fie vazut si auzit de intrega natiune cum se adreseaza parlamentului ?
Pentru necunoscatori , tin sa va spun ca de la tribuna parlamentului a vorbit cantaretul italian Al Bano, care n-are nici in clin nici in maneca cu politica si cu atat mai putin Romania. Ceea ce trebuie sa stiti este ca de la tribuna parlamentului vor putea vorbi numai cei pe care ii vor muschii
reprezentantilor natiunii cu galeti portocalii sau de orice alta culoare. Intrebarea in sine este jignitoare in esenta ei , pentru cine respecta aceasta natiune si istoria ei.

Raporteaza abuz de limbaj
predescudaniel

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:12

Buna,

as fi de acord sa se adreseze Parlamentului Romaniei, numai daca ar face-o in sens istoric. Sunt de parere ca Parlamentul Romaniei nu are nicio nedumerire cu privire la ceea ce s-a intamplat pana in 1947. Drept urmare sunt de parere ca s-ar adresa degeaba.

De asemenea, nu cred ca Majestatea Sa, prin discursul pe care l-ar tine le-ar spune parlamentarilor Romaniei ceva de genul, fratilor, mai si munciti pentru poporul asta, lasati furaciunile ca nu mai aveti de unde, faceti si voi ceva de care sa fiti mandrii, voi si copiii poporului.

Ma amuza foarte tare ca, politicienii vremurilor trecute au uitat de faptul ca il tineau pe Rege pe la granita sau nu mai stiu eu pe unde in ideea in care nu vroiau sa se auda de el. Acum dintr-o data Casa Regala de Romania a fost sfidata de actualul Presedinte.

Intr-adevar, trebuie sa studiem istoria Romaniei pentru a ne da cu parerea, dar intrebarea mea este urmatoare, o sa luam decizii ulterioare pe seama a ceea ce a facut bine casa regala sau pe ceea ce a facut rau?

Ca o concluzie, sunt de acord sa vina Regele Mihai I in fata Parlamentului numai in conditiile in care se poate prezenta orice cetatean roman in calitate de urmas a vreunui veteran de razboi din al doilea razboi mondial, care a luptat pe front si poate si-a pierdut ceva in acele vremuri.

cu respect,
Daniel

Raporteaza abuz de limbaj
ElyM

9 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:22

De la: Cosmin_Cosmin, la data 2011-09-21 17:12:17Acum stiu ca si daca sunteti si daca nu suntei de acord cu acest lucru, mare lucrur n-o sa se intample. Oamenii de rand nu pot schimba acest fapt, dar intreb pentru ca in ultima perioada s-a tot vorbit despre acest subiect foarte mult

Multi analisti sustin ca este un discurs istoric. (Pentru cei care nu stiu, Regele Mihai a fost invitat de Opozitie sa se adreseze Parlamentului , in mod oficial de la tribuna cu ocazia implinirii a 90 de ani)

Mai trebuie sa mentionam ca acest lucru il poate face doar un presedinte de stat. (Adica sa se adreseze parlamentului de la tribuna)

Asadar, cine considera ca mai are rost ca Regele Mihai sa se adreseze unei natiuni pe care a parasit-o acum 70 de ani?

Cine este de acord cu faptul ca Regele Mihai are dreptul (cel putin moral) sa faca acest lucru acum ?


In primul rand , Majestatea Sa a fost OBLIGAT , FORTAT PRIN SANTAJ sa abdice , a fost amenintat ca vor fi IMPUSCATI PESTE O MIE DE STUDENTI care erau incarcerati in subsolurile securitatii NKVDiste daca nu semneaza abdicarea .
Spre deosebire de CRIMINALUL bASESCU (intr-un interviu acordat portocaliilor TVR 1 a afirmat ca el nu abdica daca era in locul REGELUI pentru ca faptele mari cer sacrificii mari), MAJESTATEA SA a pus mai presus VIATA SUPUSILOR inaintea vietii sale.
In al doilea rand basescu nu are dreptul moral sa se adreseze poporului prin alesii sai datorita FRAUDELOR facute de acesta si de acolitii lui din afara tarii la alegerile din 2008 sau ati uitat asa de repede ca in tara A PIERDUT ALEGERILE ?????
SINGURUL CARE ARE DREPTUL LEGAL SI MORAL SA SE ADRESEZE PARLAMENTULUI ESTE MAJESTATEA SA REGELE MIHAI .

Raporteaza abuz de limbaj
Dupã ce ai minþit, îþi trebuie o foarte bunã memorie.
ElyM

9 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:22

De la: Cosmin_Cosmin, la data 2011-09-21 17:12:17Acum stiu ca si daca sunteti si daca nu suntei de acord cu acest lucru, mare lucrur n-o sa se intample. Oamenii de rand nu pot schimba acest fapt, dar intreb pentru ca in ultima perioada s-a tot vorbit despre acest subiect foarte mult

Multi analisti sustin ca este un discurs istoric. (Pentru cei care nu stiu, Regele Mihai a fost invitat de Opozitie sa se adreseze Parlamentului , in mod oficial de la tribuna cu ocazia implinirii a 90 de ani)

Mai trebuie sa mentionam ca acest lucru il poate face doar un presedinte de stat. (Adica sa se adreseze parlamentului de la tribuna)

Asadar, cine considera ca mai are rost ca Regele Mihai sa se adreseze unei natiuni pe care a parasit-o acum 70 de ani?

Cine este de acord cu faptul ca Regele Mihai are dreptul (cel putin moral) sa faca acest lucru acum ?


In primul rand , Majestatea Sa a fost OBLIGAT , FORTAT PRIN SANTAJ sa abdice , a fost amenintat ca vor fi IMPUSCATI PESTE O MIE DE STUDENTI care erau incarcerati in subsolurile securitatii NKVDiste daca nu semneaza abdicarea .
Spre deosebire de CRIMINALUL bASESCU (intr-un interviu acordat portocaliilor TVR 1 a afirmat ca el nu abdica daca era in locul REGELUI pentru ca faptele mari cer sacrificii mari), MAJESTATEA SA a pus mai presus VIATA SUPUSILOR inaintea vietii sale.
In al doilea rand basescu nu are dreptul moral sa se adreseze poporului prin alesii sai datorita FRAUDELOR facute de acesta si de acolitii lui din afara tarii la alegerile din 2008 sau ati uitat asa de repede ca in tara A PIERDUT ALEGERILE ?????
SINGURUL CARE ARE DREPTUL LEGAL SI MORAL SA SE ADRESEZE PARLAMENTULUI ESTE MAJESTATEA SA REGELE MIHAI .

Raporteaza abuz de limbaj
Dupã ce ai minþit, îþi trebuie o foarte bunã memorie.
penamarius

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:28

Prietene....pana in 1989, il ascultai de fiecare data pe de Anul Nou pe Ceausescu....aici e vorba de Regele Mihai ...vezi ca te uiti la alt film

Raporteaza abuz de limbaj
vasile_vali

2835 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:32

De la: Oksana_, la data 2011-09-21 20:25:38

NU !
sa ne mai scuteasca Senilitatea Sa




Cand vacile moogesc, tot ceea ce nu moogeste ca ele e "senilitate"...Deh, prost sa fii noroc ca nu moogesti [inca...]!
Paste fericita!


vasile_vali

2835 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:41

De la: pickard, la data 2011-09-21 17:42:33
mie mi-ar fi egal daca vorbeste regele in parlament sau ratoiul Donald dar ma enerveaza eforturile neamurilor lui de ridicare in slavi a unui om complet absent din realitate toattta viata lui.
si ma intriga faptul ca dementul de basescu ar inclina spre orientarea monarhista doar pentru a nu mai fi vreun presedinte in urma lui.


Si pe mine ma intriga semianalfabetii care nu au auzit in viata lor de semnele de pnctuatie, necum de cum se incepe o propozitie! Si inca si mai mult, ma intriga tupeul acelorasi bacoloriati fara camera in a'si da cu parerea despre orice, oricand, oriunde!!! Stai jos, ba bacoloriatule, sa nu ametesti de la atata "gandire"!!!

Raporteaza abuz de limbaj
tibi_onea

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:43

Dac-ar fi sa alegeti intre un mesaj de la tribuna parlamentului transmis natiunii romane de catre Emil Boc si unul transmis de catre regele Mihai, pe care l-ati urmari?
Legitimitate.......

Raporteaza abuz de limbaj
ccneptun

1 mesaj
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:51

da,

Raporteaza abuz de limbaj
ZZZ_yuppy

7 mesaje
Membru din: 2/08/2010
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 08:56

normal ca DA

Raporteaza abuz de limbaj
Daca am fi fost nemuritori, noi nu ne mai nasteam.
adiady81

1 mesaj
Membru din: 11/02/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 09:15

nu sa ne mai lase cat aur cate vagoane de aur a furat acum a venit inapoi vrea sa sa mai ia inca ceva sa ne mai lase sa se duca la balamuc de basinosi nu mai vrea sa mai vorbeasca nici romana corect ce sa caute sa se duca cu unguri cu tot cu pot sa ne conduca niste bozgori si un rege eu unu nu sant de acord serios eu sant om de rand si am plecat din tara romaneasca sa castig un ban mai mult si sa reusesc sa imi cumpar o casa etc de unde 80 000 de euro sa iti iei un apartament in tara sa fac afaceri cu droguri ?????tara asta nu face nimik pt tineretul din ziua de azi

Raporteaza abuz de limbaj
cpopa20002000

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cernavoda

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 09:17

DA

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 09:17

De la: pickard, la data 2011-09-21 17:42:33
mie mi-ar fi egal daca vorbeste regele in parlament sau ratoiul Donald dar ma enerveaza eforturile neamurilor lui de ridicare in slavi a unui om complet absent din realitate toattta viata lui.
si ma intriga faptul ca dementul de basescu ar inclina spre orientarea monarhista doar pentru a nu mai fi vreun presedinte in urma lui.


frateeeee, de unde ai DEDUS ca bas' ar opta spre Monarhie ? ca-l naseste pe contestatul print Paul ? pai, il frecventeaza din URA pe care o are fata de MJSR Mihai I !

si, DA ! sunt de acord !

Raporteaza abuz de limbaj
otc70

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 09:18

se ne mai lase parazitii astia cu ale noastre,ca avem destule pe cap

Raporteaza abuz de limbaj
raduontop

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 09:25

subscriu.
corect ar fi spus: Regele se adreseaza ROMANILOR, si ar putea face asta la TVR1 si la Radiodifuziune si orice alt post TV sau radio privat.
caci daca se adreseaza parlamentului, risca sa se faca de rusine din cauza anumitor reactii din frumosul, desteptul si iubitorul nostru de popor plen.

Raporteaza abuz de limbaj
tanu_titel

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 09:30

Da.


Raporteaza abuz de limbaj
yuppy003435

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 09:37

Nu sant deacord ca regele Mihai sa se adreseze parlamentului ,aceasta e o parere personala . Democratic are acest drept,dar cum poate fi inteles de cei care au trait in perioada comunista si au studiat istoria neamului romanesc asa cum erau indicatiile ''tovarasului'' .Cei care sunt tineri acum ,credeti ca i-ar interesa cine si ce a insemnat regele pentru Romania ? Important e ca si-a redobandit averile ,castele,paduri,munti, dupa ce s-a judecat cu statul roman .

Raporteaza abuz de limbaj
fulgerul

2 mesaje
Membru din: 29/01/2015
Oras: Galati

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 10:00

Da, este normal care Majestatea sa Regele, sa se adreseze acestei tari de la tribuna parlamentului. Pentru tinerii care nu au invatat la istorie despre monarhia din Romania, e greu sa spuna ceva clar, si pe intelesul lor, pt ca ei saracii nici bacul nu si-l mai pot lua mai nou. Dar asa cum spunea Octavian Paller, "e important sa nu confundam poporul cu populatia"....iar din moment ce Majestatea sa se va adresa poporului....cu siguranta va fi inteles si apreciat.

La cata superficialitate reiese din toate forumurile astea....ma mir ca mai existam ca natie.

Voie buna.


pasty_low

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 10:08

As fi de acord ca Regele Mihai sa faca orice in tara asta !!!

Raporteaza abuz de limbaj
rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 22 Septembrie 2011, ora 10:17

ce discurs ii mai trebuie moshului, nu i-a fost de ajuns ca a plecat cu vagoanele pline, i-au mai trebuit si castele si pamanturi, luate de la cei care au fost aici de mii de ani...un nu hotarat.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Sunteti de acord ca Regele Mihai sa se adreseze Parlamentului?
Mergi la: