back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Recomanda-mi o carte buna...

 


 
 
Crusader_hart

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Martie 2011, ora 10:16

...imi este dor de o carte care pur si simplu sa ma captiveze.

Pe tine ce carte te-a marcat sau consideri ca trebuie neaparat citita?

Multumesc!

Raporteaza abuz de limbaj
simplicity

364 mesaje
Membru din: 23/09/2010
Postat pe: 28 Martie 2011, ora 11:00

care este ultima carte pe care nu ai putut sa o lasi din mana?

Raporteaza abuz de limbaj
Crusader_hart

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Martie 2011, ora 14:16

Penultima a fost Orhan Pamuk "Snow" si ultima care m-a captivat complet a fost Julio Murillo Llerda "Pamant si apa".

Raporteaza abuz de limbaj
simplicity

364 mesaje
Membru din: 23/09/2010
Postat pe: 28 Martie 2011, ora 14:58

Pamuk? N-ai putut sa-l lasi din mana?! Bravo! Eu trebuie sa il combin cu altceva... nu merge singur dintr-o bucata.

Ultima carte citita - Ratacirile fetei nesabuite - Llosa, dar nu m-am omorat niciodata dupa el.

Ultima pt care am stat pana dimineata - trilogia Millenium a lui Stieg Larsson

Raporteaza abuz de limbaj
Crusader_hart

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Martie 2011, ora 15:35

Ceva mai...ne-feminin ai? :P

Raporteaza abuz de limbaj
simplicity

364 mesaje
Membru din: 23/09/2010
Postat pe: 28 Martie 2011, ora 15:38

=)) Ia-ma-ncet! Jurnalui unui geniu - Dali. Te aranjeaza?

Raporteaza abuz de limbaj
andra_1985us

47 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Martie 2011, ora 15:51

despre dragoste si alti demoni-marquez;padurea nebuna-zaharia stancu

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

250 mesaje
Membru din: 20/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Martie 2011, ora 16:45

jurnalul fericirii de steinhardt. acum depinde si ce preferi tu, dar cartea asta e absolut fascinanta

Raporteaza abuz de limbaj
layla
ovidiuar

86 mesaje
Membru din: 21/10/2010
Oras: Arad

Postat pe: 28 Martie 2011, ora 17:29

depinde ce gan de carte preferi : personal i-ti recomand cartea de intervuri ale lui Cioran cu Luca Pitzu si Liviu Antonesei si daca vrei o gasesti pe elefant.ro sunt la preturi aceeptabile acolo toate genurile

Raporteaza abuz de limbaj
gabi65

9 mesaje
Membru din: 15/06/2009
Postat pe: 29 Martie 2011, ora 09:18

- Cain si Abel, nu-mi amintesc autorul (american)
- Intunecare de Cezar Petrescu

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10 mesaje
Membru din: 4/05/2010
Postat pe: 29 Martie 2011, ora 09:29

De la: gabi65, la data 2011-03-29 09:18:04- Cain si Abel, nu-mi amintesc autorul (american)
- Intunecare de Cezar Petrescu


Cum sa citesti o carte, sa-ti placa si sa nu-ti amintesti autorul?!

Cain si Abel a fost scrisa de Jeffrey Archer. Care intamplator este englez, nu american.

Raporteaza abuz de limbaj
Crusader_hart

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Martie 2011, ora 13:22

In final am ales Pascal Bruckner "Iubirea fata de Aproapele". O carte usoara si captivanta.
Urmatoarea carte care pare-mi sa-mi faca cu ochiul cred ca o sa aleg "Numele meu este Rosu" de Pamuk, dar si Jurnalul unui Geniu de Salvador Dali pare sa-mi gadile pofta pt literatura :)

Va multumesc tutuor pentru recomandari si...Lectura Placuta!!

Raporteaza abuz de limbaj
9am208012

305 mesaje
Membru din: 6/07/2010
Postat pe: 29 Martie 2011, ora 17:01

De la: MarcelG, la data 2011-03-29 13:22:53In final am ales Pascal Bruckner "Iubirea fata de Aproapele". O carte usoara si captivanta.
Urmatoarea carte care pare-mi sa-mi faca cu ochiul cred ca o sa aleg "Numele meu este Rosu" de Pamuk, dar si Jurnalul unui Geniu de Salvador Dali pare sa-mi gadile pofta pt literatura :)

Va multumesc tutuor pentru recomandari si...Lectura
Placuta!!


Tocmai voiam sa-ti recomand cartea lui Omar Pamuk care a luat Premiul Nobel pentru literatura in anul 2006: "Ma numesc rosu". Am citit-o in 2007, m-a fascinat. Eu am citit recent Leonard Cohen (Joaca preferata, Frumosii invinsi), E.L. Doctorow (Billy Bathgate, Cartea lui Daniel, Ragtime). Ca sa pot face recomandari, trebuie sa stiu ce autori ai citit pana acum. Lectura placuta.

Raporteaza abuz de limbaj
"Libertatea omului e partea divina din el." - Petre Tutea
venus2509

2390 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Martie 2011, ora 17:13

Placinta e dulce la sfarsit (Alan Bradley)-am citit-o sambata noaptea....urmeaza trilogia Millenium a lui Stieg Larsson ...
Trebuie sa termin "Dupa perdea" - Aurora Liiceanu...si mai asteapta Hertha Miller...

Raporteaza abuz de limbaj
om
ovidiuar

86 mesaje
Membru din: 21/10/2010
Oras: Arad

Postat pe: 29 Martie 2011, ora 17:59

in cazul incare nu ai citit-o recomand "Sinbolul pierdut"-Dan Brown,sau John Fowles:"Magicianul" sau de acelasi autor;"Daniel Martin"sau trilogia lui Dos Passos:"SUA"

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

250 mesaje
Membru din: 20/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2011, ora 18:21

mie mi plac mult cartile lui dan brown. mi se par pline de suspans si fascinatie

Raporteaza abuz de limbaj
layla
gabi65

9 mesaje
Membru din: 15/06/2009
Postat pe: 30 Martie 2011, ora 21:10

multumesc de precizare.Am citit cartea acum vre-o 10 ani si nu mai stiam autorul nici nationalitatea. Dar cartea este cu adevarat buna.

Raporteaza abuz de limbaj
gabi65

9 mesaje
Membru din: 15/06/2009
Postat pe: 30 Martie 2011, ora 21:12

De la: Shiro, la data 2011-03-29 09:29:09
De la: gabi65, la data 2011-03-29 09:18:04- Cain si Abel, nu-mi amintesc autorul (american)
- Intunecare de Cezar Petrescu


Cum sa citesti o carte, sa-ti placa si sa nu-ti amintesti autorul?!

Cain si Abel a fost scrisa de Jeffrey Archer. Care intamplator este englez, nu american.


Multumesc de precizare.
cartea era imprumutata.

Raporteaza abuz de limbaj
gabi65

9 mesaje
Membru din: 15/06/2009
Postat pe: 30 Martie 2011, ora 21:13

De la: gabi65, la data 2011-03-30 21:12:31
De la: Shiro, la data 2011-03-29 09:29:09
De la: gabi65, la data 2011-03-29 09:18:04- Cain si Abel, nu-mi amintesc autorul (american)
- Intunecare de Cezar Petrescu


Cum sa citesti o carte, sa-ti placa si sa nu-ti amintesti autorul?!

Cain si Abel a fost scrisa de Jeffrey Archer. Care intamplator este englez, nu american.


Multumesc de precizare.
cartea era imprumutata.

Si au trecut mai bine de 10 ani... este explicabil?

Raporteaza abuz de limbaj
gabi65

9 mesaje
Membru din: 15/06/2009
Postat pe: 30 Martie 2011, ora 21:15

De la: ovidiuar3, la data 2011-03-28 17:29:40depinde ce gan de carte preferi : personal i-ti recomand cartea de intervuri ale lui Cioran cu Luca Pitzu si Liviu Antonesei si daca vrei o gasesti pe elefant.ro sunt la preturi aceeptabile acolo toate genurile


De Liviu Antonesei am citit : Anatomia unui sentiment. Interesanta.

Raporteaza abuz de limbaj
monel_m

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Oras: Galati

Postat pe: 15 Aprilie 2011, ora 15:34

iti recomnad Se numea Sarah -scrisa de Tatiana de Rosnay
citeste-o si nu o sa regreti !

Raporteaza abuz de limbaj
ser

4151 mesaje
Membru din: 1/03/2011
Postat pe: 16 Aprilie 2011, ora 19:12

PAPILLON

Raporteaza abuz de limbaj
nimeni nu se poate numi om mare,daca si-a pierdut sufletul de copil!
baciudibaciu

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 12:34

Incearca si ... Memoria Focului de EDUARDO GALEANO

Raporteaza abuz de limbaj
simplicity

364 mesaje
Membru din: 23/09/2010
Postat pe: 19 Aprilie 2011, ora 12:55

Ora Albastra - Alonso Cueto - scrisa "naravas".

Pielea - Curzio Malaparte - cea mai mare surpriza din ultimii ani. Splendida.

Raporteaza abuz de limbaj
astrid_yuppy

10 mesaje
Membru din: 30/01/2015
Postat pe: 16 Mai 2011, ora 19:20

Si mai bun Orhan Pamuk "Ma numesc Rosu" - nu seamana cu nici un alt orhan Pamuk.
Si apropo de Millenium, toata seria de literatura politista nordica se paote incadra in categoria: carti care m-au captivat si nu le-am putut lasa din mana. E adevarat ca nu si la categoria "m-au marcat".
Aici ar putea fi "Iubirea Omeneasca" a lui Andrei Makine.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Recomanda-mi o carte buna...
Mergi la: