back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


De ce are nevoie romanul in tara lui

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
raoultudor

28 mesaje
Membru din: 28/01/2010
Oras: Timisoara

Postat pe: 23 August 2010, ora 23:43

de ce are nevoie romanul in tara lui!!!!
aceasta tema nu se refera la ceva in mod special ci mai mult reflecra asupra punctului de vedere al fiecaruia...nevoile fiecaruia... sau dorintele fiecaruia...
va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sa vad, sa analizez si sa comentam ideiile voastre
Cu mult respect al vostru fidel Raul

Raporteaza abuz de limbaj
Mariah7

109 mesaje
Membru din: 10/02/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 24 August 2010, ora 02:06

De la: raoultudor, la data 2010-08-23 23:43:12de ce are nevoie romanul in tara lui!!!!
aceasta tema nu se refera la ceva in mod special ci mai mult reflecra asupra punctului de vedere al fiecaruia...nevoile fiecaruia... sau dorintele fiecaruia...
va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sa vad, sa analizez si sa comentam ideiile voastre
Cu mult respect al vostru fidel Raul



hey...avem nevoie de multe,dar totul incepe de la oameni...nu se mai pune cont pe nimic din ceea ce ne-ar putea ridica..

Raporteaza abuz de limbaj
raoultudor

28 mesaje
Membru din: 28/01/2010
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 August 2010, ora 18:02

De la: Mariah7, la data 2010-08-24 02:06:13
De la: raoultudor, la data 2010-08-23 23:43:12de ce are nevoie romanul in tara lui!!!!
aceasta tema nu se refera la ceva in mod special ci mai mult reflecra asupra punctului de vedere al fiecaruia...nevoile fiecaruia... sau dorintele fiecaruia...
va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sa vad, sa analizez si sa comentam ideiile voastre
Cu mult respect al vostru fidel Raul



hey...avem nevoie de multe,dar totul incepe de la oameni...nu se mai pune cont pe nimic din ceea ce ne-ar putea ridica..


si ce parere ai tu vis a vis de faptul ca nu se mai pune cont pe nimica? ce crezi ca ar fi de facut ca si cetazeam cu mica putere ce o avem? cred ca ceva se poate face...nu degeaba e vb aceea: buturuga mica rastoarna carul mare

Raporteaza abuz de limbaj
NilakshY

1 mesaj
Membru din: 24/08/2010
Postat pe: 24 August 2010, ora 19:25

Normal ca de la oameni incepe totul da la ce oameni avem in tara sau cel putin cei care au ramas nici nu ii intereseaza c se petrece se multumesc cu nimik...numa gura de ei da in rest nimik..si cei care incearca sa faca o schimbare nu este apreciat maidegraba batjocorit ....romanu defapt c vrea sa i se ofere multe da sa nu faca nimik sau totul sa fie gratis..incepand d la o haina pana la un festival..e trist...pedeasupra sa nu vorbim d mizeria care o fac pe strazi si in natura..vede cosu d gunoi da tot langa arunca...si dupaia spune c mizerie e in oras...nu inteleg cretinii aia daca te deranjeaza fa cva ...cred ca ne mai trebe inca 100 d ani pana acei oameni isi deschid ochii...dupa parerea mea nu e pic d civilizatie...nu te respecta pe tine ca om dar mai o strada sau natura...pacat......pe mine ma dezgusta deja ..si pot zice ca chiar avem lucruri deosebite in tara dar le distrugem noi singuri..nu ajunge ca 20% din populatie sa vrea cva ..o schimbare daca 80% vor numa sa distruga...


Mariah7

109 mesaje
Membru din: 10/02/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 26 August 2010, ora 02:29

nu stiu eu in ce tari ati fost in afara...dar va asigur ca nu doar romanii arunca pe strazi...nu doar ei nu vor sa faca nik si sa primeasca totul...

oricum cel mai mult urasc la unii romani ca dupa ce pleaca in afara in loc sa se bucure cand se intalnesc cu alti romani in atra straina...incep sa se ingroape unu pe altu,sa iasa unu sus...nu stiu sincer ce e de facut...sa invatam chiar daca nu ne ajuta ministerul,tara...sa dorim binele tuturor chiar daca suntem improscati cu noroi...multe sunt de spus pe acest subiect....

Raporteaza abuz de limbaj
rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 26 August 2010, ora 02:36

De la: Mariah7, la data 2010-08-26 02:29:45nu stiu eu in ce tari ati fost in afara...dar va asigur ca nu doar romanii arunca pe strazi...nu doar ei nu vor sa faca nik si sa primeasca totul...

oricum cel mai mult urasc la unii romani ca dupa ce pleaca in afara in loc sa se bucure cand se intalnesc cu alti romani in atra straina...incep sa se ingroape unu pe altu,sa iasa unu sus...nu stiu sincer ce e de facut...sa invatam chiar daca nu ne ajuta ministerul,tara...sa dorim binele tuturor chiar daca suntem improscati cu noroi...multe sunt de spus pe acest subiect....




nu e 100% valabil, sunt unii care chiar se bucura cand intalnesc compatrioti si ii si ajuta.

Raporteaza abuz de limbaj
interzisuN

308 mesaje
Membru din: 12/03/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 August 2010, ora 18:43

De la: raoultudor, la data 2010-08-23 23:43:12de ce are nevoie romanul in tara lui!!!!
aceasta tema nu se refera la ceva in mod special ci mai mult reflecra asupra punctului de vedere al fiecaruia...nevoile fiecaruia... sau dorintele fiecaruia...
va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sa vad, sa analizez si sa comentam ideiile voastre
Cu mult respect al vostru fidel Raul


nu mai avem nevoie de nimic nene..avem de toate..un guvern de nota 10(se lupta blajinul cu el,asa am inteles),infrastructura de nota 11(adica am facut numai 6 ore de la mare inapoi spre bucale),investitii de nota 12 (vezi toate hotelurile de pe malul marii sau pensiunile de la munte) si oameni de nota 13...mda..13 e un numar de *****..

Raporteaza abuz de limbaj
raoultudor

28 mesaje
Membru din: 28/01/2010
Oras: Timisoara

Postat pe: 26 August 2010, ora 21:09

De la: Mariah7, la data 2010-08-26 02:29:45nu stiu eu in ce tari ati fost in afara...dar va asigur ca nu doar romanii arunca pe strazi...nu doar ei nu vor sa faca nik si sa primeasca totul...

oricum cel mai mult urasc la unii romani ca dupa ce pleaca in afara in loc sa se bucure cand se intalnesc cu alti romani in atra straina...incep sa se ingroape unu pe altu,sa iasa unu sus...nu stiu sincer ce e de facut...sa invatam chiar daca nu ne ajuta ministerul,tara...sa dorim binele tuturor chiar daca suntem improscati cu noroi...multe sunt de spus pe acest subiect....


eu pot spune ca am fost in mai multe tari si stiu cum este....da intr-adevar si in alte comunitati se mai face mizerie...dar otusi nu ca in cocina de porci...si de bine de rau exista si reguli destul de sctrite in ceea ce priveste protectia mediului.dar nu asta era tema....sa vedem ce se intampla la altul in curte!!! ca nu ne scuza nimic ca si altii au tari mizerabile...noi de ce nu am putea fi civilizati....fara sa ne f#ta grija ce fac alte natiuni! ce naiba? ca doar nu suntem maimute....dar cumlmea, culegem tot ce e mai prost si ne mandrim cu asta!!!
Iar vis a vis de ideea ca de ce se mananca romanii in tari straine? pana nu ai sa mergi personal sa ai de-a facu cu ei probabil ca nu ai sa intelegi. Nu vreau sa fac profilaj intre oameni,dar atata spun! cei ce sunt prin strainatate ca romani, mare parte din ei vin din zona rurala. intr-un fel e de inteles, trai indecent, putini bani, dar o data cu plecarea lor au luat cu ei si minunatul lor comportament.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

274 mesaje
Membru din: 14/06/2010
Oras: Craiova

Postat pe: 2 Septembrie 2010, ora 16:02

romanul are mare nevoie de putin creier si de cineva apt sa conduca acest popor

Raporteaza abuz de limbaj
diana27
eumi

27 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Oras: Ploiesti

Postat pe: 2 Septembrie 2010, ora 18:35

De mintea de pe urma a romanului

Raporteaza abuz de limbaj
Eumi
Megieee

279 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Septembrie 2010, ora 12:40

De cineva asa ca tine...ce zici? Ai prelua conducerea? Ti-ar sta bine! Ma refer la poza, normal!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

382 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 3 Septembrie 2010, ora 13:31

de bani..."banutu dragutu:)"...

Raporteaza abuz de limbaj
dont worry be habppy! uuhuhuh
eumi

27 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Oras: Ploiesti

Postat pe: 4 Septembrie 2010, ora 12:32

Pune-ti imaginatia la lucru.
Ce crezi?

Raporteaza abuz de limbaj
Eumi
raoultudor

28 mesaje
Membru din: 28/01/2010
Oras: Timisoara

Postat pe: 4 Septembrie 2010, ora 15:58

De la: Patrycia, la data 2010-09-03 12:40:10De cineva asa ca tine...ce zici? Ai prelua conducerea? Ti-ar sta bine! Ma refer la poza, normal!


La cine te referai de preluat conducerea?

Raporteaza abuz de limbaj
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 4 Septembrie 2010, ora 16:33

D-le raoultudor ! Romanul are nevoie de putere de cumparare si libertate ! Ingradirile ,chiar facute ptr protectia sociala,starnesc indignare si disconfort(stres)social ! Daca romanul poate sa-si cumpere HRANA(acum poate s-o cumpere partial),sa-si achite DARILE(taxele si impozitele)catre stat ,sa-si permita sa-si CREASCA COPIII si sa le ofere o copilarie fericita si o educatie corespunzatoare si sa-si poata permite un CONCEDIU anual "aproximativ" decent,cred ca se poate considera cat se poate de FERICIT !!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

329 mesaje
Membru din: 14/08/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Septembrie 2010, ora 16:03

are nevoiae de respectul autoritatilor pentru munca lui si de siguranta pe strada si acasa, deci de aplicarea legii !

Raporteaza abuz de limbaj
cind ai observat ultima data ca persoana din oglinda a uitat sa zimbeasca?
ghitarosca

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Septembrie 2010, ora 17:59

O VILA,UN JEEP SI NU MAI STIE CA E ROMAN

Raporteaza abuz de limbaj
kabir

47 mesaje
Membru din: 23/05/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Septembrie 2010, ora 10:40

De Tepes in domnitor!! Cred ca apoi va venii si bunastarea in tara.

Raporteaza abuz de limbaj
izabelasalma

12 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 10 Septembrie 2010, ora 10:47

romanul in tara lui are NEVOIE ,,,, as spune eu

Raporteaza abuz de limbaj
izabelasalma

12 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 10 Septembrie 2010, ora 10:51

sau.... de ce are romanul NEVOIE in tara lui...sunt oricum foarte multe de enumerat

Raporteaza abuz de limbaj
cutremur

71 mesaje
Membru din: 3/02/2015
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Septembrie 2010, ora 02:07

romanul are nevoi la fel ca si americanul si rusul si bulgarul! sunt aceleasi nevoi peste tot, numai k posibilitatea de a le realiza in tara asta este redusa la minin. asta pt k stam pe net si vorbim "desteptaciuni" in loc sa iesim pe strada sa ne strigam oful! stati mai nene in casa si asteptati sa va rezolve Sfantul Duh nevoile!! k la vorbe nu ne intrece nici dracu'la furci, la topoare nu la gargara!!

Raporteaza abuz de limbaj
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 11 Septembrie 2010, ora 08:38

De la: izabelasalma, la data 2010-09-10 10:51:16sau.... de ce are romanul NEVOIE in tara lui...sunt oricum foarte multe de enumerat
NU exista stat sau societate "perfecta", d-na izabelasalma, indiferent de stadiul de dezvoltare sau de emancipare sociala ! Peste tot in lume,in orice coltisor,sunt nevoi si aspiratii ,avantaje si dezavantaje ! Ca va convine mai mult traiul si societatea din unele tari vest-europene, fata de ce-i in Romania,asta-i o alta discutie ! Ce ma intriga in mod special este accederea pe treptele puterii a unor "pseudo-auto-alesi ai neamului"(Elena Udrea,Elena Basescu,Prigoana Jr,Vanghelie,Aura Vasile , JIJI Becali etc...), lipsa sau drenarea unor initiative legislative ,din motive "personale si...de grup"(care le apara prin omisiune "nevoile ,agoniseala ilicita si...prestanta " si lipsa de respect fata de istorie,fata de eroi si fata de valorile acestei patrii !!!

Raporteaza abuz de limbaj
dan_dumitru_sotto

42 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 11 Septembrie 2010, ora 13:56

De ce are nevoie romanul in tara lui?!
In primul rand are nevoie de
a)Constiinta sinelui:sa stie cine este,cum este,de unde a venit etc..;

b)constiinta nationala-daca nu va exista o coeziune in gandire,in idealuri,intr-un sentiment de unitate(ma refer la nivel de individ nu la masa de alegatori,manipulata politic)nu ne vom ridica niciodata;sa nu credeti ca strainii ne vor ajuta,ci dimpotriva

c)EDUCATIE SI CUNOASTERE-daca nu-ti cunosti istoria neamului tau,cu bune si cu rele,si se vorbeste "de pe dealuri",cum crezi ca vom evolua in bine?
d)De mai multa INCREDERE IN SINE-sta in putinta noastra sa facem lucruri bune si trainice,de foarte buna calitate,in dezacordul celor care zic ca "nu suntem in stare de nimic".
e)de mai mult RESPECT FATA DE SINE SI FATA DE CEL DE LANGA TINE.
Lista ramane deschisa si va las si pe domniile voastre sa va ganditi si sa apreciati.
__________________________________________________________

Desi suntem bombardati(subliminal sau "pe direct")cu tot felul de negativisme cosmetizate in sentimentalisme ieftine,"crime de la ora 5",saracie,politicieni corupti,etc.
Mi se pare ca informatia in sine e pervertita,cu un scop nu tocmai flatant pentru noi.
Poate ca ar trebui sa ne schimbam putin optica,ce spuneti?


KNIGHT_31

944 mesaje
Membru din: 3/02/2015
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 11 Septembrie 2010, ora 15:18

De la: Mariah7, la data 2010-08-26 02:29:45nu stiu eu in ce tari ati fost in afara...dar va asigur ca nu doar romanii arunca pe strazi...nu doar ei nu vor sa faca nik si sa primeasca totul...

oricum cel mai mult urasc la unii romani ca dupa ce pleaca in afara in loc sa se bucure cand se intalnesc cu alti romani in atra straina...incep sa se ingroape unu pe altu,sa iasa unu sus...nu stiu sincer ce e de facut...sa invatam chiar daca nu ne ajuta ministerul,tara...sa dorim binele tuturor chiar daca suntem improscati cu noroi...multe sunt de spus pe acest subiect....


SUNT OAMENI SI OAMENI, IN GENERAL STRAINII SUNT MAI CORECTI.

Raporteaza abuz de limbaj
Marutz

26 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 11 Septembrie 2010, ora 16:56

Am observat ca de cate ori se vb de cat de prosti sunt majoritatea romanilor multzi au aceeashi parere k mn shi zic k nu face nimeni nik etc etc dar totushi avand in vedere k sunt atat de multzi kre zic asta ma gandesc k dar ar face defapt shi ei cv adik nu numai sa scrie pe un forum k nu se mai poate shi k tre facut cv....s-ar rezolva multe lucruri.....sunt atatzia la kre nu le comvine ce fel de coducatori avem,ce fel de oameni avem in orashele noastre....dar nimeni nu face nik impotriva....ar trebui sa se iasa in strada se se faca protestari greve contra polticii k pe prosti nu o sa avem niciodata cum sa ii schimbam dar nu inteleg d c toata lumea inghite atatea kkturi kre se fac din partea "conducatorilor". Dar k de obicei totu se termina cu aceeashi vb "ce pot face eu,o singura persoana,un simplu cetatzean pt a putea indrepta cv" parerea mea e k ar trebui sa se faca o organizatzie unde lumea se duce se inscrie shi incepe sa protesteze...la inceput va fi greu shi nimeni nu ne-ar asculta dar knd ne v-om strange mai multzi...atunci n-oi sa mai aiba incotro dekt sa ne asculte k nu ishi pot permite o "revolutzie". Dar nimeni nu are initziative din pacate :(

Raporteaza abuz de limbaj
rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 11 Septembrie 2010, ora 17:10

De la: Marutz, la data 2010-09-11 16:56:24Am observat ca de cate ori se vb de cat de prosti sunt majoritatea romanilor multzi au aceeashi parere k mn shi zic k nu face nimeni nik etc etc dar totushi avand in vedere k sunt atat de multzi kre zic asta ma gandesc k dar ar face defapt shi ei cv adik nu numai sa scrie pe un forum k nu se mai poate shi k tre facut cv....s-ar rezolva multe lucruri.....sunt atatzia la kre nu le comvine ce fel de coducatori avem,ce fel de oameni avem in orashele noastre....dar nimeni nu face nik impotriva....ar trebui sa se iasa in strada se se faca protestari greve contra polticii k pe prosti nu o sa avem niciodata cum sa ii schimbam dar nu inteleg d c toata lumea inghite atatea kkturi kre se fac din partea "conducatorilor". Dar k de obicei totu se termina cu aceeashi vb "ce pot face eu,o singura persoana,un simplu cetatzean pt a putea indrepta cv" parerea mea e k ar trebui sa se faca o organizatzie unde lumea se duce se inscrie shi incepe sa protesteze...la inceput va fi greu shi nimeni nu ne-ar asculta dar knd ne v-om strange mai multzi...atunci n-oi sa mai aiba incotro dekt sa ne asculte k nu ishi pot permite o "revolutzie". Dar nimeni nu are initziative din pacate :(


votati cu cap sa nu mai fie motive de iesit in strada

Raporteaza abuz de limbaj
raoultudor

28 mesaje
Membru din: 28/01/2010
Oras: Timisoara

Postat pe: 12 Septembrie 2010, ora 16:07

De la: Marutz, la data 2010-09-11 16:56:24Am observat ca de cate ori se vb de cat de prosti sunt majoritatea romanilor multzi au aceeashi parere k mn shi zic k nu face nimeni nik etc etc dar totushi avand in vedere k sunt atat de multzi kre zic asta ma gandesc k dar ar face defapt shi ei cv adik nu numai sa scrie pe un forum k nu se mai poate shi k tre facut cv....s-ar rezolva multe lucruri.....sunt atatzia la kre nu le comvine ce fel de coducatori avem,ce fel de oameni avem in orashele noastre....dar nimeni nu face nik impotriva....ar trebui sa se iasa in strada se se faca protestari greve contra polticii k pe prosti nu o sa avem niciodata cum sa ii schimbam dar nu inteleg d c toata lumea inghite atatea kkturi kre se fac din partea "conducatorilor". Dar k de obicei totu se termina cu aceeashi vb "ce pot face eu,o singura persoana,un simplu cetatzean pt a putea indrepta cv" parerea mea e k ar trebui sa se faca o organizatzie unde lumea se duce se inscrie shi incepe sa protesteze...la inceput va fi greu shi nimeni nu ne-ar asculta dar knd ne v-om strange mai multzi...atunci n-oi sa mai aiba incotro dekt sa ne asculte k nu ishi pot permite o "revolutzie". Dar nimeni nu are initziative din pacate :(



ceea ce spui tu legat de faptul ca ar trebui sa existe o organizatie, sa stii ca si eu am gandit asa! dar asta nu e ceva noi si ne mai intalnit de roman. ba deloc, cu ani si ani in urma existau asa numitele sindicate ce aveau rolul de a reprezenta cuvantul mai multor oameni in fata autoritatilor.
cu totii stim teoretic cam ce are romanul nevoie in tara lui....si cam toti enumeram aceleasi ofuri si dureri.problema in momentul de fata se pune in felul urmator. subiectul acestei teme postate de mine a fost si este legat de problemele tarii noastre, dar ma asteptam sa primesc alte raspunsuri, mai concrete, mai precise. toate raspunsurile au fost evazive, vagi, dar totusi bine ca macar unii avem idee pe unde ne situam. adica nu rau, ci foarte rau! e de plas! ceea ce urmaresc eu nu pot sa va spun adliteram deoarece doresc sa vad daca romanul este in stare de ceea ce imi doresc eu sa vad.
mai corect cred ca ar fi fost sa intreb ``de ce are nevoie romanul sa fie mai patriot, mai unit, mai cu caracter, etc etc etc. Solutii,raspunsuri concrete, actiuni. ne trebuie un STIMULENT!!!!! care e acela????????

Raporteaza abuz de limbaj
Megieee

279 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2010, ora 15:46

Eu de exemplu am nevoie de mai mult tenis(cel american s-a terminat)!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

675 mesaje
Membru din: 2/09/2010
Postat pe: 14 Septembrie 2010, ora 10:50

Are nevoie de defecte. Virtuti are mai mult de o multime, nesimtirea fiind cea mai mare dintre ele.

Raporteaza abuz de limbaj
...........nu-i
brealsouL

415 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 15 Septembrie 2010, ora 08:10

De la: raoultudor, la data 2010-08-23 23:43:12de ce are nevoie romanul in tara lui!!!!


manele si scandal.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului de ce are nevoie romanul in tara lui
Mergi la: