back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Viata...

 


 
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
 
georgedorofte

13 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 26 Mai 2010, ora 13:12

Ahh...si inca ceva referitor la viata...chestia asta ma framanta rau de tot...ma roase asa cum apa erodeaza o roca ca sa-si faca loc....un prieten de-al meu zicea:viata e neagra si plina de rahat ca parul de pe fund...si nu se referea la tocatorul de bucatarie....asa ca nu invidia un om pana nu-i vezi sfarsitul....daca am sti ce ne rezerva viitorul am fi toti niste omizi...daca intelegeti la ce ma refeream..EX.Marele,da vreau sa zic MARELE Gica Petrescu...a murit vai de viata lui de artist emerit al poporului singur si fara nimeni langa el intr-o imensa saracie...da a fost cineva ....ei si...il incalzeste asta acolo unde o fi el....deci viata e un rahat care nu e deloc dulce...

Raporteaza abuz de limbaj
Saxon1

850 mesaje
Membru din: 18/03/2014
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Mai 2010, ora 15:48

De la: Ema_J, la data 2010-05-26 12:08:31
De la: Saxon, la data 2010-05-26 10:41:54Te cred totlamisto...dar dupa ce le asculti istoriile vietilor lor,iti stergi duios o lacrima rebela din coltul ochiului drept...ala care da spre aparatul de taxare si apoi cu voce tremurinda le spui si cit ii costa depanarea amintirilor nu?Altfel...duci de ripa afacerea familiei!


azi nu esti in dispozitia "lacrimogena"

Pai si cind am fost in dispozitie lacrimogena draga mea Emma?

Raporteaza abuz de limbaj
Ma consider exact visul unei nopti de vara al oricarei femei care sta la bloc. Adica RAID, contro mosche e zanzare.
Fosta membra 9am.ro

2008 mesaje
Membru din: 31/10/2010
Oras: Alexandria

Postat pe: 26 Mai 2010, ora 16:43

daca santem buni numai cu apropiatii nostri,nu avem mari merite.omenia nu trebuie conditionata-parerea mea.

Raporteaza abuz de limbaj
?
cazacucezar

15 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 26 Mai 2010, ora 17:51

O intimplare care i-ti ramine intimparita in minte toata viata.Imi da o stare de nostalgie, timpul care trece si viata pe care cu repeziciune o parcurgem.Batrinica este trecutul dar as vrea sa spun si eu ceva ce pt mine are o importanta si anume mi s-a nascut o nepotica ieri si astazi chiar daca nu sunt eu parintele ei am inregistrat-o si i-am scris si numele ales de parintii ei.M-a bucur enorm pt nasterea ei si ii doresc to
t binele din lume.LA MULTI ANI MARIA!

Raporteaza abuz de limbaj
maddy101

723 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sibiu

Postat pe: 26 Mai 2010, ora 17:56

De la: cazacucezar, la data 2010-05-26 17:51:25O intimplare care i-ti ramine intimparita in minte toata viata.Imi da o stare de nostalgie, timpul care trece si viata pe care cu repeziciune o parcurgem.Batrinica este trecutul dar as vrea sa spun si eu ceva ce pt mine are o importanta si anume mi s-a nascut o nepotica ieri si astazi chiar daca nu sunt eu parintele ei am inregistrat-o si i-am scris si numele ales de parintii ei.M-a bucur enorm pt nasterea ei si ii doresc to
t binele din lume.LA MULTI ANI MARIA!

sa-ti traiasca!sa fie sanatoasa

Raporteaza abuz de limbaj
Anything boys can do, girls can do better ;;)
puzzle

1769 mesaje
Membru din: 17/11/2009
Postat pe: 26 Mai 2010, ora 18:15

De la: Cornel34, la data 2010-05-23 19:37:32
De la: Nigma, la data 2010-05-23 19:24:30Nu erai cam tanar cam tanar acum 19 ani sa fi taximetrist???..Ahh scuze copy paste...


Aveam doar 18 ani; dar asa este cand nu poti citi printre randuri faci caca pe tine


asta a fost postata in 28 septemnbrie 2008

racristi.blogspot.com/2008/09/ziua-de-azi-e-o-zi-speciala.html

Raporteaza abuz de limbaj
0konny0

17 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Braila

Postat pe: 26 Mai 2010, ora 20:10

si asa s-a abatut o intreaga filozofie asupra acestui simplu si totusi complicat subiect... s-a implinit cu pareri pro si contra... vorbe filozofice spuse de oameni inteligenti si repetate de voi fara macar sa citati aceste vorbe...le spuneti de parca ar fi ale voastre... oricum interesanta povestea si totusi subiectul acesta denota plictiseala unor oameni...mai degraba ati planuii cum sa da-ti guvernul jos...asta ar fi mai interesant si poate ati si incerca sa puneti in aplicare ceea ce planuiti...ca vorbele nu fac 2 bani....

Raporteaza abuz de limbaj
carpathos

32 mesaje
Membru din: 25/06/2009
Postat pe: 26 Mai 2010, ora 20:22

Mi-am adus aminte de o vorba: "Viata e ca un fir de par pubian.Dupa ce ca e scurta,mai e si plina de ..."

Raporteaza abuz de limbaj
puzzle

1769 mesaje
Membru din: 17/11/2009
Postat pe: 26 Mai 2010, ora 21:53

De la: carpathos, la data 2010-05-26 20:22:45Mi-am adus aminte de o vorba: "Viata e ca un fir de par pubian.Dupa ce ca e scurta,mai e si plina de ..."


as fi sa iti pun piesa de la margineanu in care zice ca "viata e ca parul din c..r, scurta si plina de ..c...t"
insa ma rezum la asta

www.youtube.com/watch?v=9pZZog1cF88

Raporteaza abuz de limbaj
C_C_

5 mesaje
Membru din: 12/06/2010
Postat pe: 28 Mai 2010, ora 17:44


Exista oameni pe care-i intalnim aproape zilnic, dar a caror prezenta nu ne spune mai nimic, insa pot exista si oameni pe care sa-i imtalnim o singura data in viata si sa ne ramana in suflet pentru totdeauna.
Scopul povestioarei pe care am citit-o nu cred ca a fost acela de a-l face pe autorul ei mai deosebit in fata celorlalti, fapt pentru care veridicitatea acesteia nu are asa o mare importanta.
Din punctul meu de vedere, a fost mai degraba un semnal de alarma, o modalitate de sensibilizare, un indemn pentru fiecare dintre noi de a-si pune in valoare si latura spirituala, intr-o lume ce tinde a fi dominata din ce in ce mai mult de bani, orgolii, egoism, minciuna, indiferenta, dorinta de dominare, de ascensiune. E adevarat, viata e dependenta pana la un punct de componenta materiala, iar bunastarea e in stransa legatura cu pozitia sociala, deci e normal sa nu-i desconsideram importanta (si chiar ar trebui ca fiecare sa lupte pentru un trai cat mai bun, atata timp cat aceata lupta nu are la baza conceptii de tipul "scopul scuza mijloacele"), dar acesta sa fie oare singurul scop pentru care traim? In acest caz n-ar fi fost suficienta dotarea noastra doar cu ratiune?
Ne-am pus vreodata intrebarea: "Pentru ce am fost inzestrati cu suflet?"
Poate ca am putea afla un raspuns daca fiecare, de la nivelul la care ne aflam, am incerca macar o data in viata sa fim "taximetristul" din povestioara; si cine stie, s-ar putea chiar sa ne placa si sa o facem iar si iar..
Va doresc tuturor, ca prin ceea ce sunteti, sa reusiti sa ramaneti pentru totdeauna in sufletul a cat mai multor oameni.

Raporteaza abuz de limbaj
molia

673 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Pitesti

Postat pe: 30 Mai 2010, ora 10:41

Frumoasa poveste dar oare e adevarata?

Raporteaza abuz de limbaj
gabriel_fratila

411 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Mai 2010, ora 12:35

De la: molia, la data 2010-05-30 10:41:02Frumoasa poveste dar oare e adevarata?




www.youtube.com/watch?v=1QtDPFnAHXI&NR=1

Raporteaza abuz de limbaj
Nu ma duce in ispita, gasesc drumul singur. Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj! Pierdut ani, ofer recompensa!
marian1986marius

915 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Mai 2010, ora 12:45

si eu as mai comlpeta cu : www.youtube.com/watch?v=tSgXKi22eYI


melodiile ascultandu-le si vazand ceea ce se intampla cu ''casa'' noastra, cu semenii nostri ar trebuii sa ne schimbe si facem tot ceea ce putem k cel de langa noi sa se simta om,k noi din putin pe care il avem putem lucruri marete ,impreuna :)

Raporteaza abuz de limbaj
stflo

4 mesaje
Membru din: 9/05/2010
Postat pe: 2 Iunie 2010, ora 19:01

Frumoasa poveste Domnule Ion Creanga. dar am si eu o varsta in care nu mai cred in bazme. Acea batrana putea sa se duca ziua cu RATB ca avea abonament gratis de pensionar, si nu sa se se plimbe noaptea cu taxiun 2 ore prin bucuresti ca traia in romania si normal ca nu avea bani!

Raporteaza abuz de limbaj
gabriel_fratila

411 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 18:15

De la: stflo, la data 2010-06-02 19:01:08Frumoasa poveste Domnule Ion Creanga. dar am si eu o varsta in care nu mai cred in bazme. Acea batrana putea sa se duca ziua cu RATB ca avea abonament gratis de pensionar, si nu sa se se plimbe noaptea cu taxiun 2 ore prin bucuresti ca traia in romania si normal ca nu avea bani!



Ideea de bine, sau de a face bine, este legata neaparat de bani sau basme?

Raporteaza abuz de limbaj
Nu ma duce in ispita, gasesc drumul singur. Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj! Pierdut ani, ofer recompensa!
Fosta membra 9am.ro

1302 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Postat pe: 11 Iunie 2010, ora 18:05

De la: Saxon, la data 2010-05-26 15:48:25
De la: Ema_J, la data 2010-05-26 12:08:31
De la: Saxon, la data 2010-05-26 10:41:54Te cred totlamisto...dar dupa ce le asculti istoriile vietilor lor,iti stergi duios o lacrima rebela din coltul ochiului drept...ala care da spre aparatul de taxare si apoi cu voce tremurinda le spui si cit ii costa depanarea amintirilor nu?Altfel...duci de ripa afacerea familiei!


azi nu esti in dispozitia "lacrimogena"

Pai si cind am fost in dispozitie lacrimogena draga mea Emma?






ai lasa-o pe saraca batranica aia sa se duca la azil in miez de noapte si sa-ti mai dea si ultima pensie pt cursa, in loc s-o aduci acolo la blocul tau, ca stii ca batranii sunt cu intretinerea la zi tot timpul.


cine spune ce-i normalitatea?
Fosta membra 9am.ro

4000 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Cluj

Postat pe: 11 Iunie 2010, ora 18:10

De la: Ema_J, la data 2010-06-11 18:05:08
De la: Saxon, la data 2010-05-26 15:48:25
De la: Ema_J, la data 2010-05-26 12:08:31
De la: Saxon, la data 2010-05-26 10:41:54Te cred totlamisto...dar dupa ce le asculti istoriile vietilor lor,iti stergi duios o lacrima rebela din coltul ochiului drept...ala care da spre aparatul de taxare si apoi cu voce tremurinda le spui si cit ii costa depanarea amintirilor nu?Altfel...duci de ripa afacerea familiei!


azi nu esti in dispozitia "lacrimogena"

Pai si cind am fost in dispozitie lacrimogena draga mea Emma?






ai lasa-o pe saraca batranica aia sa se duca la azil in miez de noapte si sa-ti mai dea si ultima pensie pt cursa, in loc s-o aduci acolo la blocul tau, ca stii ca batranii sunt cu intretinerea la zi tot timpul.

deci batranica inca exista(ma refer la topic)...yuppyyy ..asteptam o alta povestire cu woder granny...sa vaz ce lectie de mai da..


“You either die as a hero, or live long enough to see yourself become the villain ”
Fosta membra 9am.ro

1302 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Postat pe: 11 Iunie 2010, ora 18:18

De la: Nigma, la data 2010-06-11 18:10:20
De la: Ema_J, la data 2010-06-11 18:05:08
De la: Saxon, la data 2010-05-26 15:48:25[quote





ai lasa-o pe saraca batranica aia sa se duca la azil in miez de noapte si sa-ti mai dea si ultima pensie pt cursa, in loc s-o aduci acolo la blocul tau, ca stii ca batranii sunt cu intretinerea la zi tot timpul.

deci batranica inca exista(ma refer la topic)...yuppyyy ..asteptam o alta povestire cu woder granny...sa vaz ce lectie de mai da..


I s-a terminat tolba cu citate ... momentan


cine spune ce-i normalitatea?
Saxon1

850 mesaje
Membru din: 18/03/2014
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Iunie 2010, ora 15:52

De la: Ema_J, la data 2010-06-11 18:05:08
De la: Saxon, la data 2010-05-26 15:48:25
De la: Ema_J, la data 2010-05-26 12:08:31
De la: Saxon, la data 2010-05-26 10:41:54Te cred totlamisto...dar dupa ce le asculti istoriile vietilor lor,iti stergi duios o lacrima rebela din coltul ochiului drept...ala care da spre aparatul de taxare si apoi cu voce tremurinda le spui si cit ii costa depanarea amintirilor nu?Altfel...duci de ripa afacerea familiei!


azi nu esti in dispozitia "lacrimogena"

Pai si cind am fost in dispozitie lacrimogena draga mea Emma?






ai lasa-o pe saraca batranica aia sa se duca la azil in miez de noapte si sa-ti mai dea si ultima pensie pt cursa, in loc s-o aduci acolo la blocul tau, ca stii ca batranii sunt cu intretinerea la zi tot timpul.

Ema...mincati-as tricoul ala roz...eu nu mai fac taxi de mult si tot de mult nu mai pun botul la telenovele cu babe care se duc la azil in miezul noptii si mai au si chef de turul orasului.Dar...as plimba si eu o baba bogata din familia mea CASA fie ea multumita...intelegi? La babe amarite si sarmane nu le-as lua banii,nu sint eu asa de hain dar nici n-as merge undeva...n-as putea de plins,am sufletul prea sensibil. Nici tie nu ti-as lua bani daca ai fi o baba ca-n avatarul tau...dar nu te baza pe suflet ca acolo e alta smecherie si te arzi!


Ma consider exact visul unei nopti de vara al oricarei femei care sta la bloc. Adica RAID, contro mosche e zanzare.
Fosta membra 9am.ro

1302 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Postat pe: 14 Iunie 2010, ora 20:12

De la: Saxon, la data 2010-06-12 15:52:41
De la: Ema_J, la data 2010-06-11 18:05:08
De la: Saxon, la data 2010-05-26 15:48:25
De la: Ema_J, la data 2010-05-26 12:08:31
De la: Saxon, la data 2010-05-26 10:41:54Te cred



ai lasa-o pe saraca batranica aia sa se duca la azil in miez de noapte si sa-ti mai dea si ultima pensie pt cursa, in loc s-o aduci acolo la blocul tau, ca stii ca batranii sunt cu intretinerea la zi tot timpul.

Ema...mincati-as tricoul ala roz...eu nu mai fac taxi de mult si tot de mult nu mai pun botul la telenovele cu babe care se duc la azil in miezul noptii si mai au si chef de turul orasului.Dar...as plimba si eu o baba bogata din familia mea CASA fie ea multumita...intelegi? La babe amarite si sarmane nu le-as lua banii,nu sint eu asa de hain dar nici n-as merge undeva...n-as putea de plins,am sufletul prea sensibil. Nici tie nu ti-as lua bani daca ai fi o baba ca-n avatarul tau...dar nu te baza pe suflet ca acolo e alta smecherie si te arzi!


Stiam eu ca nu lasi babutele asa, la anaghie.

Atata v-ati luat de tricoul ala, ca, na, l-am schimbat Dar sufletul e tot acolo


cine spune ce-i normalitatea?
Fosta membra 9am.ro

1302 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Postat pe: 14 Iunie 2010, ora 20:13

daca mi l-ar schimba si forumul ...

Raporteaza abuz de limbaj
cine spune ce-i normalitatea?
Fosta membra 9am.ro

250 mesaje
Membru din: 20/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Iunie 2010, ora 11:05

De la: Cornel34, la data 2010-05-23 01:02:16Acum 19 ani lucram ca si taximetrist ca sa ma intretin.
Intr-o noapte cand am ajuns la o comanda, la 2:30 AM , cladirea era acoperita in intuneric, doar cu exceptia unei singure lumini la o fereastra de la parter...

In asemenea circumstante, multi taximetristi ar claxona o data sau de doua ori, ar astepta un minut si apoi ar pleca. Dar am vazut prea multi oameni care depindeau de taxi ca fiind singurul lor mod de transport.
Daca nu mi se parea un pericol, intotdeauna mergeam la usa .

Deci am mers si-am batut la usa .
" Doar un minut" raspunse o voce firava, a unei persoane mai in varsta.
Auzeam ceva fiind tras de-a lungul pardoselii.

Dupa o pauza lunga, usa s-a deschis. O femeie mica de statura, in jur de vreo 80 de ani statea in fata mea. Purta o rochie colorata si o palarie mare cu un material de catifea prins pe ea, ca si o femeie dintr-un film din anii '40.
Langa ea era o valiza mica de nailon.

Apartamentul arata ca si cum nimeni n-ar mai fi locuit acolo de ani de zile. Tot mobilierul era acoperit cu cearsafuri.
Nu gaseai nici un ceas pe pereti, nici bibelori sau alte lucruri pe rafturi.

"Ati putea sa imi duceti bagajul pana la masina?"zise ea.
Am dus valiza la masina si apoi m-am intors sa sa o ajut pe femeie. Ea m-a luat de brat si am mers incet spre masina. A continuat sa-mi multumeasca pentru amabilitatea mea.
"Nu e mare lucru" I-am zis eu. " Doar incerc sa-mi tratez pasagerii in felul in care as vrea ca mama mea sa fie tratata"

Cand am intrat in masina, mi-a dat o adresa, si apoi m-a intrebat: " Ai putea sa conduci prin centrul orasului?"
"Nu este calea cea mai scurta" am raspuns eu rapid.
" Oh, nu conteza" spuse ea. " Nu ma grabesc. Eu acum merg spre azil...".

M-am uitat in oglinda retrovizoare. Ochii ei erau scanteitori...
"Nu mi-a mai ramas nimeni din familie..." a continuat ea."Doctorul spune ca nu mai am mult timp..."

In tacere am cautat ceasul de taxare si l-am oprit.

Pentru urmatoarele doua ore am condus prin oras.

M-a dus in fata unui magazin cu mobila care odata fusese o sala de bal unde obisnuia sa mearga la dans pe vremea cand era fata. Cateodata ma ruga sa opresc in fata unor cladiri sau colturi de strada si sa stau cu ea acolo in intuneric, contempland in tacere.
Cum prima aluzie de soare sa aratat pe orizont, mi-a spus dintr-odata:
"Sunt obosita... Hai sa mergem."
Am condus in tacere spre adresa pe care mi-o daduse.
Era o cladire ieftina, ca si o casa mica , cu un drum de parcare care trecea pe sub o portita. Doi oameni au venit spre taxi cum am si ajuns acolo. Erau atenti si concentrati aspura fiecarei miscari pe care o facea femeia.
Am deschis portbagajul si am dus micuta valiza pana la
usa .
Femeia fusese deja asezata intr-un scaun cu rotile.
"Cat va datorez?" a intrebat ea, in timp ce-si cauta portmoneul.
"Nimic" am zis eu.
"Dar trebuie si tu sa te intretii."
"Nu va faceti griji...sunt si alti pasageri" am raspuns eu. Aproape fara sa ma gandesc m-am aplecat si i-am dat o imbratisare. Ea m-a strans cu putere..
"Ai facut unei femei in varsta un mic moment de bucurie" spuse ea. "Multumesc."
I-am strans mana si apoi am plecat in lumina diminetii.
In spatele meu, o usa se inchisese... Era ca si sunetul de incheiere a unei vieti...

Nu am mai luat alti pasageri in tura aceea de lucru.
Am condus pierdut in ganduri... Pentru restul zile de-abia puteam vorbi.

Uitandu-ma in urma nu cred ca am facut ceva mai important in intreaga mea viata.

Suntem conditionati sa credem ca vietile noastre se invart in jurul unor momente marete.

Dar adesea aceste momente marete ne iau prin surprindere- frumos impachetate in ceea ce altii ar considera ceva putin, ceva neinsemnat.
OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!

Viata aceasta s-ar putea sa nu fie petrecerea pe care o speram, dar cat timp suntem aici putem de asemenea sa dansam.


de unde tot iei povestioarele astea siropoase? eu sunt in concediu, dar u vad k te ocupi cu asa ceva

Raporteaza abuz de limbaj
layla
Fosta membra 9am.ro

6581 mesaje
Membru din: 20/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Iunie 2010, ora 11:16

De la: 0konny0, la data 2010-05-26 20:10:35si asa s-a abatut o intreaga filozofie asupra acestui simplu si totusi complicat subiect... s-a implinit cu pareri pro si contra... vorbe filozofice spuse de oameni inteligenti si repetate de voi fara macar sa citati aceste vorbe...le spuneti de parca ar fi ale voastre... oricum interesanta povestea si totusi subiectul acesta denota plictiseala unor oameni...mai degraba ati planuii cum sa da-ti guvernul jos...asta ar fi mai interesant si poate ati si incerca sa puneti in aplicare ceea ce planuiti...ca vorbele nu fac 2 bani....


ideea e sa nu bagi in seama toate prostiile si sa fi optimist bafta! ca dupa cum scri , ai nevoie

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte
A-Mirela

142 mesaje
Membru din: 28/11/2014
Postat pe: 9 Februarie 2015, ora 15:07

Impresionatã povestea ! Dacã stãm sã ne gandim mai bine, cu totii ajungem la acelasi sfarsit. Doar ca pentru unii este alaturi de cineva,familie,prieteni pentru altii este un sfarsit in singuratate. In aceste ultime clipe ironia este ca ne gandim si la cele mai mici lucruri la care candva interesul pentru ele era... defapt nu exista...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2008 mesaje
Membru din: 31/10/2010
Oras: Alexandria

Postat pe: 23 Mai 2015, ora 00:57

De la: A-Mirela, la data 2015-02-09 15:07:29Impresionatã povestea ! Dacã stãm sã ne gandim mai bine, cu totii ajungem la acelasi sfarsit. Doar ca pentru unii este alaturi de cineva,familie,prieteni pentru altii este un sfarsit in singuratate. In aceste ultime clipe ironia este ca ne gandim si la cele mai mici lucruri la care candva interesul pentru ele era... defapt nu exista...

Toti suntem datori cu o moarte!Chiar daca veghem un muribund,el este in lumea lui,noi decat avem impresia ca suntem langa ei.

Raporteaza abuz de limbaj
?
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Viata...
Mergi la: