back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Despre romania

 


 
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
 
homereg

30 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 2 Ianuarie 2010, ora 10:23

De la: MaDoG, la data 2009-06-29 12:06:40
De la: dan22, la data 2009-06-29 12:00:16Vad ca multi pesimisti sunt aici...Noi romanii suntem invatati sa cerem dar haideti sa ne intrebam noi ce dam pentru tara??? Ca sa fie bine in tara trebuie sa exista UNITATE intre romani sa existe RESPECT! Ca Romania sa fie ca si Austria,Germania etc trebuie sa luam modelul lor de conduita si sa schimbam mentalitatea.Noi romanii vrem sa ne simtim in singuranta si la ora 2 dimineata pe strada, vrem o justitie cat de cat corecta pentru la urma urma nimic nu poate fi perfect atata timp cat niciun sistem nu e perfect.
E mai usor sa faci rau si sa te uiti in gradina vecinului.



Ok , ai surprins o conditie / caracteristica esentiala : cea de unitate !!!... istoria consemneaza ca acest popor ! nu a mai fost unit cam de pe la 1600 ( cu 2 mici exceptii mari : razboiul de independenta si unirea de la 1918 !!!) , in rest doar interese de grup , de clanuri , si asasinate cit cuprinde tara !!! .. dupa ce a venit domnitor strain - regele - a inceput o perioada de revenire si un inceput de prosperitate , scurta ,( dar tot cu lupte interne accentuate ) ca au aparut si ne au redezbinat major ( tot din interese de grup si slabiciune nationala !!!) comunistii !!! ( oare acestia de ce nu au reusit si in tari ca Germania , Franta , Austria ...???...oare de ce ??? )
... deci nu am fost , nu suntem si nu vom fi un neam unit ... poate asa ne este scris pe veci ( sper sa gresesc in aceasta ultima afirmatie !)
... si ar mai fi multe de spus si mai ales de facut , dar s-a demonstrat si la ultimele alegeri cat de corecti suntem si procedam !!!!
... LA MULTI ANI !... si un AN NOU cat mai bun !


hmo
granchio

19 mesaje
Membru din: 17/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Ianuarie 2010, ora 11:15

Bine in Romania? e mult de spus.
Atata timp cat la conducerea tarii v-or veni persoane fara
dragoste de tara si popor, bine in Romania nu v-a fi.
Atata timp cat exista doar gandul de a jefui punga statului, bine in Romania nu v-a fi.

Raporteaza abuz de limbaj
Philotheus
razvanpichiu

3 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Iasi

Postat pe: 2 Ianuarie 2010, ora 12:06

Ar trebui sa plecam toti din tara cu o singura conditie... cine pleaca ultimul sa stinga lumina

Raporteaza abuz de limbaj
andrasgonczi

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Ianuarie 2010, ora 14:00

Da, dar asta nici eu nici tu nu o sa o vedem :)

Raporteaza abuz de limbaj
gcilie2003

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Ianuarie 2010, ora 19:48

Pentru asta trebuie sa ne unim, sa nu ne mai desconsideram tara si nici pe noi insine.Daca vom reusi sa vedem frumusetea din noi, daca vom vedea iubirea care ne anima,vom putea, in sfarsit, sa ne unim pentru a iesi din mocirla.

Raporteaza abuz de limbaj
danut_dr

39 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 09:50

In Romania este deja bine ! Depinde cum privim. Pentru unii este bine, pentru altii va veni binele in functie de cat de tare isi doresc asta. Cand iti doresti cu ardoare ceva inseamna ca o sa si treci la actiune pentru a-l obtine. Bine inteles ca putem spune: eu nu stiu, eu nu pot, eu nu sunt facut pentru una sau pentru alta, este de vina destinul, Dumnezeu si-a intors fata de la mine, guvernul ne-a mintit, am votat gresit etc. Toate astea sunt doar scuze si o stim cu totii, chiar daca unora ne este teama sau lene sa recunoastem si sa ne punem pe treaba.


Raporteaza abuz de limbaj
adycucu_85

259 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 19:03

Ce inseamna de fapt BINE in Romania ? Calitatea vietii, transformarea standardului de viata intr-unul mai bun ca acum.Asta definesc eu binele. Factorul economic este important aici. In primul rand trebuie sa ne auto-educam pentru ca vad adesea pe unde ma duc oameni care parca vin din alta epoca, primitiva. Cultura este desemenea importanta. Institutiile statului ar trebui sa functioneze fiecare independent de cealalta insa sa si conlucreze eficient atunci cand situatia o impune.
Trebuie deasemenea sa terminam o data cu nepotismele exagerate si sa depolitizam toate institutiile si domeniile afectate. Intr-un cuvant: LA TREABA !!!

PS: Numai de noi depinde daca vrem sa schimbam ceva in bine. Va provoc la UNITATE !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 19:08

De la: adycucu_85, la data 2010-01-03 19:03:19Ce inseamna de fapt BINE in Romania ? Calitatea vietii, transformarea standardului de viata intr-unul mai bun ca acum.Asta definesc eu binele. Factorul economic este important aici. In primul rand trebuie sa ne auto-educam pentru ca vad adesea pe unde ma duc oameni care parca vin din alta epoca, primitiva. Cultura este desemenea importanta. Institutiile statului ar trebui sa functioneze fiecare independent de cealalta insa sa si conlucreze eficient atunci cand situatia o impune.
Trebuie deasemenea sa terminam o data cu nepotismele exagerate si sa depolitizam toate institutiile si domeniile afectate. Intr-un cuvant: LA TREABA !!!

PS: Numai de noi depinde daca vrem sa schimbam ceva in bine. Va provoc la UNITATE !


Bun...tot ce spui e adevarat, mai putin indemnul...aaa...nu ca nu ar suna frumos! Unitate?...Ce utopie la romani...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
puzzle

1769 mesaje
Membru din: 17/11/2009
Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 19:33

De la: fanemedrea, la data 2009-06-28 09:05:51Voi ce credeti,va fi vreodata bine in Romania ?


aham, preconizez ca undeva dupa 2012

Raporteaza abuz de limbaj
irina_24ro_yuppy

209 mesaje
Membru din: 3/12/2007
Oras: Sibiu

Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 22:13

Ce ziceti daca s-ar pune de un miting....Sa il intrebam pe presedinte daca el ar putea sa traiasca pe 7 milioane?

Raporteaza abuz de limbaj
irina_24ro_yuppy

209 mesaje
Membru din: 3/12/2007
Oras: Sibiu

Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 22:17

Sa nu asteptam ca Dumnezeu sa ne rezolve noua toate problemele......Dumnezeu ne ajuta dar si oamenii trebuie sa faca ceva..Pt ca Dumnezeu doar lucreaza prin oamenii...Dumnezeu nu ne baga in trista..dar ajuta pe cine crede in El si ii cere ajutorul..

Raporteaza abuz de limbaj
irina_24ro_yuppy

209 mesaje
Membru din: 3/12/2007
Oras: Sibiu

Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 22:18

De la: puzzle, la data 2010-01-03 19:33:41
De la: fanemedrea, la data 2009-06-28 09:05:51Voi ce credeti,va fi vreodata bine in Romania ?


aham, preconizez ca undeva dupa 2012
Sa nu asteptam ca Dumnezeu sa ne rezolve noua toate problemele......Dumnezeu ne ajuta dar si oamenii trebuie sa faca ceva..Pt ca Dumnezeu doar lucreaza prin oamenii...Dumnezeu nu ne baga in trista..dar ajuta pe cine crede in El si ii cere ajutorul..Daca romanii ar fii mai perseverenti si mai insistenti,,sigur ca s-ar putea rezolva ceva..

Raporteaza abuz de limbaj
oxi_l

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 9 Ianuarie 2010, ora 03:15

Bine va fi doar daca lumea va iesi in strada, sa strige la libidinosii de la conducere. E exagerata treaba, multi isi fac drumul de iesire din tara, va ramane o tara de batrani... e pacat sa stiti. Privim muti cum nimic nu se intampla, suntem furati pe la fata si noi spunem daaaaaaaaa. F... m...m... de tara. Daca nici acum nu se iese in strada... am plecat, eu si cateva sute de mii de tineri ;) voi ce credeti? de ce credeti ca le e frica tinerilor sa iese in strada pentru adevar?

Raporteaza abuz de limbaj
m_nicoleta_m

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 19 Iunie 2014, ora 06:39

Pt ca omenilor destepti nu le place sa faca politica. Suntem condusi de oamrni cu educatie mediocra.
Nu avem vwloare si originalitate, nu suntem uniti. Daca am putea ne am omora pt bani si prestigiu.

Raporteaza abuz de limbaj
ducuoctav

9 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 19 Iunie 2014, ora 07:56




Raporteaza abuz de limbaj
ducuoctav

9 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 19 Iunie 2014, ora 08:08

De la: reflex, la data 2009-06-28 09:19:12Bine pentru toti nu exista.Este o utopie!Il percepem in mod diferit.Dar exista un adevar universal:Trebuie sa fie rau pentru unii pentru a avea bine altii.Diferenta o face tabara in care te arunca destinul.


Nu sunt de acord , daca asa gandesc si conducatorii (si se pare ca da) atunci asta explica situatia noastra.

Sunt suficiente exemple in care cei favorizati au trecut de partea celor nefavorizati . Atunci se creeaza premizele pentru ceeace denumim MINUNE. Asta inseamna bine extrem. Sa ne gandim putin la Japonia.

Raporteaza abuz de limbaj
ududecn

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Iunie 2014, ora 08:55

In RO nu va fi bine nici in 100 de ani daca starea actuala se mentine.
Statul este construit pe structuri politico-mafiote care au penetrat pana in varful ierarhiei (presedintie si justitie). Vedem ca este rau, se minte, se fura banii publici si se acopera unii pe altii iar poporul sufera.
Institutiile statului si ale autoritatilor locale ne sfideaza si ne fura in loc sa ne ajute (cu mici exceptii).
Coruptia este infloritoare si creste ca raspandire pe zi ce trece.
Tinerii se invata de la cutrele batrane si ii urmeaza.
Nu se munceste eficient, lene, calitate slaba, lipsa de onestitate si minciuna au ajuns sa fie considerate "valori" politice si nu numai.
Punctualitatea nu mai exista, tot lingaul politic este expert in functiile pe care se catara, etc.
Nu exista nici o solutie - poate o noua revolutie - dar mai poate ea rezolva ceva mai mult decat sa inlocuiasca actualii cu noii?

Raporteaza abuz de limbaj
universal2005sb

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Iunie 2014, ora 15:50

NU!

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului despre Romania
Mergi la: