back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Victor viorel ponta

 


 
Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina:
 
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iulie 2014, ora 10:15



Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iulie 2014, ora 10:18

De la: 9am_4158, la data 2014-07-12 10:37:11Victor Viorel Ponta este un mutant ordinar, mincinos, plagiator, ,,castrist'' prin comportament periculos prin educatie dar si prin originile lui armene-staliniste..
El este rodul simbiozei dintre comunism , crima organizata si impostura.
Reprezinta ,,cetateanul de tip nou''atat de mediatizat in regimul Ceausescu, impostor bolsevic ascuns dupa diplome false .....un specimen periculos care daca nu este scos definitiv din viata politica va aduce mari nenorociri Romaniei.



....este singurul de acest fel din politica romaneasca sau....suntem napaditi de asemenea specimene...???

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iulie 2014, ora 10:20


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iulie 2014, ora 10:21

1. ”Deși ne paște un rãzboi, vestea bunã este cã veți avea comenzi!” (3 mai)

Prezent la fabrica de avioane de la Craiova, premierul s-a aratat optimist cu privire la o revenire a industriei de aviatie a Romaniei, in eventualitatea unui conflict militar de amploare. Dar beneficiile nu se opresc aici. De asemenea, si piata companiilor de pompe funebre ar putea cunoaste o dezvoltare spectaculoasa.

2. “Ce faci, fa, Doino, aveai chef de niste inundatii?” (23 aprilie)

Intrata deja in folclorul politic, formula de intampinare in barca a ministrului Doina Pana a facut subiectul unei ample analize. Considerat “pixelul albastru” auditiv al premierului, apelativul “fa” a fost negat vehement de Victor Ponta & co. Cu toate acestea, nimeni n-a contestat veridicitatea intrebarii “aveai chef de niste inundatii?”.

3. “ªi echipament (de polo – n.r.)?! Da’ nu-l probez acum. La inundaþii” (30 aprilie)

Nationala de polo a Romaniei a simtit nevoia sa-l onoreze pe seful Executivului cu un echipament complet al sportului de apa, iar prim-ministrul, in schimb, s-a considerat dator sa fie spiritual. Sau cel putin sa incerce, demonstrand ca dincolo de laburismul lui Tony Blair, Victor Ponta apreciaza si umorul negru englezesc.

4. “Nu stiu daca Mihai Sturzu e femeie, e tânãr, e UNPR, e PC, important e sã-l þin lângã mine, e un loc deschis ºi nu aº vrea sã îi cadã vreo paraºutã în cap de la Traian Bãsescu.” (2 mai)

Incercand sa ironizeze saltul cu parasuta al deputatului PMP Elena Udrea, Victor Ponta a facut o declaratie surprinzatoare inclusiv pentru cel la care facea referire, solistul social-democrat al trupei Hi-Q. Sexul liderului de tineret al PSD nu mai fusese, pana atunci, pus sub semnul intrebarii.

5. “Daciana a fost europarlamentar înainte de a fi fiica lui Ilie Sârbu sau soția mea”. (27 aprilie)

Putem intelege si o astfel de logica. In fond, cronologia nu e chiar totul in viata. Dar atunci ar trebui sa acceptam si ca George Cristian Maior era numit de presedintele Basescu seful SRI, inainte sa-l cunune pe premier. – Sursa: Expres Magazin

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iulie 2014, ora 10:26

acest ipochimen merita un topic numai pt. el, da' intrucat face parte din gasca lu' victor viorel il vom gazdui aici....dan sova pt. noi...este marean vanghele doi....


www.nationalisti.ro/2014/04/dan-sova-alergat-de-medicii-de-la-tr...

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iulie 2014, ora 10:27

Ministrul Dan Șova, aflat într-o vizitã electoralã într-un spital din Capitalã, a fost implicat într-un incident penibil. Mai mulți medici de la secția transplanturi au încercat sã-i extragã rinichii, ficatul și un plãmân, motivând cã se aflã în moarte cerebralã.

”În glumã s-a conectat la aparate. Ne-a dat linie, nici urmã de activitate cerebralã. În astfel de momente trebuie sã acționezi rapid, altfel organele de nu mai sunt bune de transplant. A început sã țipe, dar asta nu e semn de inteligențã neapãrat, am crezut cã scoate gaze, cum se mai întâmplã cu oamenii dupã deces”, au motivat medicii.

Ministrul Șova a declarat cã se gândește dacã sã depunã sau nu plângere penalã împotriva medicilor, cel mai mare impediment în aceastã inițiativã fiind faptul cã nu știe sã scrie.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Iulie 2014, ora 17:18

Victor Ponta, schimb de mesaje cu Cristi Citre, jurnalistul concediat pentru o postare pe Facebook


Sursa: România liberã

Concedierea jurnalistului Cristi Citre de la Digi24, dupã niște postãri critice la adresa la Victor Ponta, a ajuns și la urechile premierului. Acesta i-a trimis jurnalistului un sms cu câteva precizãri.

„Imi pare rau, nu am vazut nimic din ce ati scris despre mine, nu m-a suparat niciodata nimic in ce va priveste, nu am vorbit in viata mea cu cineva de la Digi sau din alta parte despre dvs si nu am discutat cu Dl Prelipceanu sau alt sef al postului de foarte mult timp”, i-a scris premierul lui Citre.

Reamintim cã jurnaistul Cristi Citre a fost concediat de la Digi24 pentru cã „a sãrit calul pe Facebook”, dupã cum i-a spus Cosmin Prelipceanu, redactorul-șef al știrilor

„Ne vom despãrþi de oricine nu împãrtãºeºte valorile în care noi credem – echilibru, echidistanþã, imparþialitate”, a declarat Cosmin Prelipceanu, redactor-șef Digi24, într-un punct de vedere trimis paginademedia.ro.

Postarea integralã, în continuare:

Tin sa clarific, aici, pe Facebook, o noua minciuna si dezinformare, publicand 2 sms-uri, dintre mine si jurnalistul Cristian Citre, pe care le consider perfect lamuritoare:

“Buna ziua! Am vazut acum o stire ca ati fost sanctionat din cauza mea! Imi pare rau, nu am vazut nimic din ce ati scris despre mine, nu m-a suparat niciodata nimic in ce va priveste, nu am vorbit in viata mea cu cineva de la Digi sau din alta parte despre dvs si nu am discutat cu Dl Prelipceanu sau alt sef al postului de foarte mult timp. Imi asum acest lucru si puteti sa folositi acest sms, deoarece este incorect ca cineva sa se foloseasca de numele meu si este incorect sa fiti dezinformat de cineva (care probabil are alte motive sa va sanctioneze)! Va stau la dispozitie pt orice alt detaliu. V.Ponta”

Raspunsul domnului Cristian Citre:
“Domnule prim-ministru, imi pare rau ca numele dvs a fost invocat in aceasta situatie. Va asigur ca eu nu v-am invocat in niciun fel si nici ca din cauza dvs s-ar fi intamplat ceea ce s-a intamplat.”

www.paginademedia.ro/2014/07/victor-ponta-schimb-de-mesaje-cu-cr...

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Iulie 2014, ora 17:20

De la: Fl_Orion999, la data 2014-07-19 17:18:09Victor Ponta, schimb de mesaje cu Cristi Citre, jurnalistul concediat pentru o postare pe Facebook


Sursa: România liberã

Concedierea jurnalistului Cristi Citre de la Digi24, dupã niște postãri critice la adresa la Victor Ponta, a ajuns și la urechile premierului. Acesta i-a trimis jurnalistului un sms cu câteva precizãri.

„Imi pare rau, nu am vazut nimic din ce ati scris despre mine, nu m-a suparat niciodata nimic in ce va priveste, nu am vorbit in viata mea cu cineva de la Digi sau din alta parte despre dvs si nu am discutat cu Dl Prelipceanu sau alt sef al postului de foarte mult timp”, i-a scris premierul lui Citre.

Reamintim cã jurnaistul Cristi Citre a fost concediat de la Digi24 pentru cã „a sãrit calul pe Facebook”, dupã cum i-a spus Cosmin Prelipceanu, redactorul-șef al știrilor

„Ne vom despãrþi de oricine nu împãrtãºeºte valorile în care noi credem – echilibru, echidistanþã, imparþialitate”, a declarat Cosmin Prelipceanu, redactor-șef Digi24, într-un punct de vedere trimis paginademedia.ro.

Postarea integralã, în continuare:

Tin sa clarific, aici, pe Facebook, o noua minciuna si dezinformare, publicand 2 sms-uri, dintre mine si jurnalistul Cristian Citre, pe care le consider perfect lamuritoare:

“Buna ziua! Am vazut acum o stire ca ati fost sanctionat din cauza mea! Imi pare rau, nu am vazut nimic din ce ati scris despre mine, nu m-a suparat niciodata nimic in ce va priveste, nu am vorbit in viata mea cu cineva de la Digi sau din alta parte despre dvs si nu am discutat cu Dl Prelipceanu sau alt sef al postului de foarte mult timp. Imi asum acest lucru si puteti sa folositi acest sms, deoarece este incorect ca cineva sa se foloseasca de numele meu si este incorect sa fiti dezinformat de cineva (care probabil are alte motive sa va sanctioneze)! Va stau la dispozitie pt orice alt detaliu. V.Ponta”

Raspunsul domnului Cristian Citre:
“Domnule prim-ministru, imi pare rau ca numele dvs a fost invocat in aceasta situatie. Va asigur ca eu nu v-am invocat in niciun fel si nici ca din cauza dvs s-ar fi intamplat ceea ce s-a intamplat.”

www.paginademedia.ro/2014/07/victor-ponta-schimb-de-mesaje-cu-cr...



www.paginademedia.ro/2014/07/cristi-citre-dat-afara-de-la-digi24...

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Iulie 2014, ora 15:32

PENTRU ASTFEL DE ACUZATII, GUVERNUL IN FRUNTE CU PRIMMINISTRU, AR TREBUI SA-SI DE-A DEMISIA, IN BLOC
Adrian Duicu a fost TRIMIS ÎN JUDECATÃ în dosarul în care este acuzat cã fãcea trafic de influenþã în Palatul Victoria

de Biro ATTILA Publicat la: 28.07.2014 15:05 Ultima actualizare: 28.07.2014 19:52

ªeful Consiliului Judeþean Mehedinþi, Adrian Duicu, a fost trimis în judecatã de procurorii DNA pentru opt infracþiuni de corupþie dintre care douã de trafic de influenþã ºi douã de dare de mitã. Adrian Duicu a fost acuzat de anchetatori cã a fãcut trafic de influenþã pentru ºeful Inspectoratului Judeþean de Poliþie, Constantin Ponea. Procurorii DNA au menþionat în referatele de arestare cã Duicu fãcea trafic de influenþã în Palatul Victoria, de la cabinetul lui Victor Ponta. Alãturi de Duicu au fost trimiºi în judecatã ºi Constantin Ponea, ºi prezentatorul TV Andrei Bãdin, acuzat de luare de mitã. În dosar au mai fost trimise în judecatã alte 7 persoane.


Foto: Mediafax Foto
Din informaþiile prezentate pânã acum de procurori reiese cã Adrian Duicu conducea în Mehedinþi o reþea de corupþie integratã. Potrivit DNA, în centrul reþelei se plasa Duicu ºi ºeful Inspectoratului Judeþean de Poliþie, Constantin Ponea. Duicu îºi folosea influenþa politicã pentru a-l menþine în funcþie pe ºeful IPJ, dar ºi pentru a-l promova la Bucureºti în structurile centrale.
Procurorii DNA susþin cã Adrian Duicu a fãcut trafic de influenþã chiar de la cabinetul premierului din Palatul Victoria. Duicu ar fi cerut ca ºeful IPJ din judeþ, Constantin Ponea, sã fie menþinut ºi apoi avansat, iar în schimb poliþistul i-a promis cã îl scapã de dosarul de incompatibilitate de la ANI. Anchetatorii susþin cã premierul l-a convocat la Guvern pe însuºi ºeful Poliþiei Române pentru a-i satisface doleanþele lui Adrian Duicu.
Procurorii susþin cã influenþa lui Duicu asupra membrilor guvernului „s-a dovedit realã”.
Citeºte ºi NOI STENOGRAME în dosarul Duicu: „Problema ta s-a rezolvat. Sunt cu premieru’, aici, la masã”

Citeºte ºi Prins cu "inadvertenþa" Ponea, ministrul Cazanciuc insistã sã spunã cã nu a propus-o la DNA pe procuroarea din dosarul "Duicu- trafic de influenþã în biroul lui Ponta"

Citeºte ºi REACÞIA universitãþii care l-a fãcut doctor pe BARONUL COPY-PASTE, dupã ce Gândul a deconspirat PLAGIATUL lui Duicu. Rector: „Nu vã faceþi probleme, avem reglementãri”

Citeºte ºi Da, ºi el are doctorat, da, ºi el a plagiat! Cum aratã TEZA COPY-PASTE a baronului de Mehedinþi Adrian Duicu, „doctor în ºtiinþe militare”

Curtea de Apel Bucureºti a dispus pe 28 aprilie ºi 28 mai ca Adrian Duicu sã fie menþinut în stare de arest preventiv pentru câte 30 de zile consecutiv. Prelungirea arestãrii preventive a fost solicitatã de cãtre procurorii DNA. În referatul prin care au solicitat prelungirea arestãrii preventive, procurorii îºi întãresc acuzaþiile de trafic de influenþã la nivel guvernamental. Procurorii spun cã traficul de influenþã exercitat de cãtre Adrian Duicu asupra membrilor Guvernului a dat roade.
► „În perioada martie-iunie 2013, numitul DUICU IOAN-ADRIAN (preºedintele Consiliului judeþean Mehedinþi) a afirmat faþã de numitul PONEA CONSTANTIN ªTEFAN (inspector ºef al Inspectoratului de Poliþie al Judeþului Mehedinþi) faptul cã are influenþã asupra mai multor funcþionari publici (membri ai Guvernului, funcþionari publici din conducerea Ministerului Afacerilor Interne, ºeful Inspectoratului General al Poliþiei Române, pe de o parte, ºi consilierii locali din cadrul Consiliului local al municipiului Orºova, pe de altã parte), influenþã care s-a dovedit a fi realã, cum se va arãta în cele ce urmeazã”, se aratã în referatul procurorilor DNA.
În motivarea instanþei pentru decizia din 28 mai se reþin urmãtoarele: „Obþinerea acestor foloase a fost promisã (ºi, în parte, realizatã) de cãtre DUICU IOAN-ADRIAN cu ajutorul influenþei pe care o avea asupra mai multor funcþionari publici (membri ai Guvernului, funcþionari publici din conducerea Ministerului Afacerilor Interne, ºeful Inspectoratului General al Poliþiei Române), influenþã care s-a dovedit a fi realã”.
În plus, DNA susþine cã Adrian Duicu, prin intermediul lui Bidilici Adrian ºi Mijache Loredana-Andreea, a cerut ” tuturor primarilor ºi tuturor funcþionarilor publici cu funcþii de conducere de pe raza judeþului Mehedinþi, sã plãteascã contravaloarea unor „urãri” care aveau sã fie difuzate (sub forma unor anunþuri scrise pe „burtiera” ecranului) la cele douã posturi de televiziune la care erau acþionari membri familiei Duicu. Concret, fiecare persoanã cãreia i s-a impus plata unor astfel de „urãri” a trebuit sã plãteascã suma de 600 lei.”
Cei care nu plãteau erau trecuþi pe o listã neagrã ºi erau uneori supuºi unor presiuni. Judecãtorii au constat în motivarea de pe 28 mai cã însuºi Duicu superviza colectarea banilor. Iatã ce spun judecãtorii:
►Astfel, numitul DUICU IOAN-ADRIAN a dispus întocmirea unor liste cu persoanele cãrora li s-a impus plata acestor „urãri”, listã pe care a dat-o numiþilor B A, R. D ºi M L-A, aceºtia ocupându-se efectiv de colectarea sumelor de bani. În mãsura în care persoanele „de pe listã” refuzau sã achite sumele de bani, numiþii B A, R. D ºi M L-A fãceau, explicit sau implicit, referire la autoritatea lui DUICU IOAN-ADRIAN.
►În aceastã perioadã, DUICU IOAN-ADRIAN i-a contactat în mod repetat pe numiþii B A ºi R. D, pentru a verifica nivelul încasãrilor ºi a se interesa care sunt persoanele care refuzã sã plãteascã.
►La data de 19 decembrie 2013, B A i-a adus la cunoºtinþã lui M S-L faptul cã este trecut „pe lista neagrã” ºi cã aceastã listã „e de la împãrãþie, de la Dumnezeu”.
►Într-o altã convorbire telefonicã, numitul DUICU IOAN-ADRIAN îl îndeamnã pe numitul B A: „nu faceþi altceva, duceþi-vã, omorâþi-i cu banii ºi luaþi-vã banii”. (sursa: motivarea instanþei)
Citeºte ºi Vlad Stoica, ºeful Cancelariei lui Victor Ponta, audiat în dosarul Duicu. Premierul: "Toatã lumea sã fie audiatã!"

Citeºte ºi REÞEAUA DUICU. Procurorii susþin PENTRU A DOUA OARÃ cã traficul de influenþã se fãcea din biroul lui Victor Ponta. Cine sunt poliþiºtii din dosar: un subsecretar de stat ºi un apropiat al lui Cãtãlin Voicu

Citeºte ºi PERSONAJUL-CHEIE din dosarul „Duicu - trafic de influenþã la Guvern” a fost audiat. Ce le-a spus Petre Tobã procurorilor despre scena de la Palatul Victoria?

Citeºte ºi REPORTAJ GÂNDUL pe feuda lui Duicu. „Pãi, asta îmi trebuie mie, sã filmezi? Sã mã vadã ãºtia, dupã ce pleci mata? Eu rãmân aici, îi ºtiu rãzbunãtori”

Citeºte ºi REPORTAJ GÂNDUL. Ce s-a auzit în satul lui Duicu despre traficul de influenþã din biroul lui Ponta. „Noi îl ºtim de copil liniºtit, educat. Da’ pe om îl mai schimbã societatea”

DNA: trafic de influenþã pentru un post de conducere la DNA sau Parchetul General
Procurorii anticorupþie susþin cã, pe lângã funcþiile solicitate pentru Constantin Ponea, Duicu a promis sã-ºi traficheze influenþa ºi pentru soþia ºefului IPJ, Elisabeta Ponea procuror ºef în cadrul Parchetului Curþii de Apel Craiova. ”Pentru soþia sa, numitul PONEA CONSTANTIN ªTEFAN a pretins numirea într-o funcþie de conducere în cadrul Parchetului de pe lângã Înalta Curte de Casaþie ºi Justiþie sau în cadrul Direcþiei Naþionale Anticorupþie”, se aratã în referatul DNA.
Informal, Elisabeta Ponea a fost propusã anul trecut pentru funcþia de ºef al secþiei judiciare a DNA. Propunerea a fost fãcutã de cãtre ministrul Robert Cazanciuc. Mai multe surse judiciare au explicat cã propunerea a fost fãcutã ºi în scris de cãtre ministrul Cazanciuc dar ulterior a retras-o astfel cã nu a ajuns sã fie înregistratã oficial la CSM. Membrii CSM care au vãzut aestã propunere refuzã acum sã confirme oficial acest episod. Aceastã operaþiune de trafic de influenþã nu s-a concretizat, Elisabeta Ponea nefiind numitã oficial la DNA sau la Parchetul General.
Potrivit procurorilor, traficul de influenþã a fost comis de la biroul biroul lui Ponta
Pentru a doua oarã, procurorii DNA susþin faptul cã Adrian Duicu fãcea trafic de influenþã de la biroului premierului Victor Ponta. În noul referat prin care au cerut prelungirea arestãrii lui Adrian Duicu, procurorii aratã cã baronul de Mehedinþi a fost prezent la Palatul Victoria. Procurorii spun cã, pe 13 iunie 2013, Adrian Duicu a fost prezent în cabinetul lui Victor Ponta. De aici, susþin aceiaºi procurori, Duicu îi transmite lui Ponea, prin sms, cã ”prim ministrul l-a chemat Petre Tobã (pe ºeful Poliþiei Române) la Guvern”. Scopul era menþinerea în funcþie al lui Constantin Ponea la Mehedinþi ºi, ulterior, promovarea lui în cadrul direcþiei de Ordine Publicã din structura centralã. Premierul Ponta a negat acest episod, spunând cã este vorba de ”o înscenare de presã”
Redãm mai jos referatul DNA care susþine, pentru a doua oarã, cã de la biroul lui Ponta se fãcea trafic de influenþã:
► „La data de 13 iunie 2013, numitul DUICU IOAN-ADRIAN s-a deplasat la Bucureºti, fãrã a fi însoþit însã de numitul PONEA CONSTANTIN ªTEFAN. Aici, de la cabinetul prim-ministrului, l-a sunat pe numitul PONEA CONSTANTIN ªTEFAN, transmiþându-i cã la premier se aflã ministrul afacerilor interne. Apoi, numitul DUICU IOAN-ADRIAN i-a transmis lui PONEA CONSTANTIN ªTEFAN un SMS, transmiþându-i cã prim-ministrul l-a chemat pe TOBÃ PETRE la Guvern.
► La solicitarea prim-ministrului, numitul TOBÃ PETRE s-a prezentat la Guvern, prilej cu care aici s-a întâlnit cu numitul DUICU IOAN-ADRIAN, care i-a solicitat menþinerea temporarã a numitului PONEA CONSTANTIN ªTEFAN în funcþia deþinutã ºi promovarea sa ulterioarã în funcþia de director adjunct al Direcþiei Ordine Publicã, solicitare cu care numitul TOBÃ PETRE s-a arãtat de acord.
► În împrejurãrile sus-descrise, numitul DUICU IOAN-ADRIAN, folosindu-se de autoritatea conferitã de poziþia sa în cadrul Partidului Social Democrat, a obþinut folosul pe care i-l promisese numitului PONEA CONSTANTIN ªTEFAN.
►Apoi, numitul DUICU IOAN-ADRIAN l-a sunat pe numitul PONEA CONSTANTIN ªTEFAN, comunicându-i rezultatul întâlnirii avute cu TOBà PETRE :„þie þi-a rezervat director adjunct la Ordine Publicã ºi-l þine pânã te hotãrãºti tu sã pleci de-acolo ºi i-am spus: nu pleacã acum de aicea…ºtia subiectul de ea, cã vrea sã vinã la Parchetul General, cã la DNA a avut o problemã ºi n-a pus-o acolo…deci e absolut ok, o sã urmeze treaba aia cât de curând; cealaltã zic; ceea ce te intereseazã cel mai mult”.
► Aºadar, numitul DUICU IOAN-ADRIAN i-a transmis numitului PONEA CONSTANTIN ªTEFAN cã, în viitor, acesta va obþine ºi folosul vizat pentru soþia acestuia, respectiv ocuparea unei funcþii de conducere în cadrul unei structuri de parchet din Bucureºti.
► Cu privire la aceeaºi întâlnire, numitul DUICU IOAN-ADRIAN i-a transmis numitului DUMITRESCU DORU „l-a chemat acolo ºeful al mare, l-a chemat acolo la Guvern; ºi a venit acolo; ok”.
Cine sunt poliþiºtii din dosarul Duicu
Unul dintre cele mai importante nume din Poliþie care este amintit în dosar este cel al lui Petre Tobã, ºeful Poliþiei Române. Are 50 de ani ºi 24 de ani de activitate în poliþie, dintre care 12 ca ºef al Poliþiei Române din 2012. A mai condus Inspectoratul General al Polþiei Române în perioada 2009-2010. În dosarul Duicu, Tobã este nominalizat ca participant la întâlnirea de la Palatul Victoria unde Adrian Duicu i-a cerut sã-l menþinã pe Constantin Ponea la ºefia IPJ Mehedinþi ºi sã-l promoveze ulterior în structura centralã a Poliþiei Române. În urmã cu aproape douã sãptãmâni, Petre Tobã a fost audiat la DNA.
Petre Tobã devine, astfel, martorul cheie în acest dosar. Petre Tobã este cel care poate da greutate acuzaþiilor formulate de DNA. Potrivit referatului procurorilor, Petre Tobã este cel cãruia Adrian Duicu i-ar fi cerut în mod direct ”menþinerea temporarã a numitului Ponea Constantin ªtefan în funcþia deþinutã ºi promovarea sa ulterioarã în funcþia de director adjunct al Direcþiei de Ordine Publicã”.
ªeful Poliþiei poate spune dacã, spre exemplu, discuþia cu Duicu s-a purtat în faþa premierului Ponta. Petre Tobã poate spune dacã premierul Ponta s-a implicat activ în aceastã discuþie, dacã a fost parte activã a desfãºurãrii evenimentelor sau dimpotrivã. Depoziþia lui Petre Tobã de la DNA este crucialã pentru direcþia dosarului investigat de procurorii anticorupþie.
Un alt nume menþionat în referatul procurorilor este cel al lui Doru Dumitrescu. În 2013, la momentul comiterii faptelor relatate în dosar, era adjunct al secretarului de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, ºef al Departamentului de Ordine Publicã în cadrul aceluiaºi minister. Acum este subsecretar de stat în cadrul MAI. Are 61 de ani ºi o experienþã de 33 de ani în carul Poliþiei Române. Din 1976 pânã în 2005 a activat în cadrul IPJ Mehedinþi, adicã fix în baronatul lui Adrian Duicu.
În dosar numele lui Doru Dumitrescu este menþionat în contextul în care Adrian Duicu îºi trafica influenþa ºeful IPJ Mehedinþi, Constantin Ponea. ” La data de 11 iunie 2013, numitul DUICU IOAN-ADRIAN îi comunicã numitului DUMITRESCU DORU cã pe data de 13 iunie 2013, intenþioneazã sã meargã la premier: mã duc la premier dimineaþã ºi o sã-l pun ºi pe premier sã sune, cã eu vreau sã-l stabilizez pe acesta bine acia”, se menþioneazã în dosar
Pe 17 ianuarie Doru Dumitrescu a preluat conducerea Departamentului Schengen din cadrul MAI de la Marian Tutilescu. Marian Tutilescu a fost cooptat anul trecut în echipa de consilieri prezidenþiali ai lui Traian Bãsescu.
Numele fiului lui Marian Tutilescu este menþionat în referatul DNA. Mai precis procurorii spun cã fiul lui Marian Tutilescu, Cãtãlin Tutilescu care ocupã funcþia de ºef al Gãrzii Judeþene de Mediu Mehedinþi rãspundea la ordinele lui Duicu. Mai precis Duicu i-a solicitat lui Tutilescu sã amendeze o serie de companii. Ceea ce ºeful Gãrzii de Mediu a ºi fãcu.
Citeºte mai jos pasajul relevant din referatul DNA:
► „În perioada martie-iunie 2013, numitul DUICU IOAN-ADRIAN i-a determinat pe numiþii DRÃGHICI ADRIAN (funcþionar public în cadrul Sistemului de Gospodãrire a Apelor Mehedinþi, structurã teritorialã a Administraþiei Naþionale Apele Române, instituþie publicã centralã aflatã în subordinea Ministerului Mediului ºi Schimbãrilor Climatice) ºi pe numitul TUTILESCU CÃTÃLIN (comisar-ºef al Gãrzii Judeþene de Mediu Mehedinþi, structurã teritorialã a Gãrzii Naþionale de Mediu, instituþie publicã centralã aflatã în subordinea Ministerului Mediului ºi Schimbãrilor Climatice) sã îºi îndeplineascã atribuþiile de control, în aºa fel încât sã înceteze activitatea unui operator economic, anume a S.C. LIATI CONSTRUCT IMPEX S.R.L., indiferent de condiþiile în care acesta îºi desfãºura activitatea.
►Acþiunea de instigare exercitatã de cãtre DUICU IOAN-ADRIAN avut ca urmare controale efectuate de cele douã instituþii publice la operatorul economic menþionat, soldate cu aplicarea de sancþiuni pecuniare semnificative, în condiþiile în care operatorul economic menþionat îºi desfãºura activitatea într-un cadru legal."
Ionel Georgescu, preferatul PSD la DGIPI
În cadrul audierilor de la procesul în care s-a judecat cererea de arestare, Adrian Duicu a relatat, rãspunzând la o întrebare a procurorilor DNA, cã îi cunoaºte pe Vlad Stoica (ºeful cancelariei premierului), Adi Bãdescu ºi Ionel Gerogescu pe linie de partid. Procurorii DNA susþin prin interogatoriu cã Duicu i-a cerut lui Ionel Georgescu sã remitã un CV al Elisabetei Ponea cãtre Adi Bãdescu, acesta urmând sã-l trimitã mai departe ºefului Cancelariei lui Victor Ponta.
Un nume foarte important în acest context este cel al lui Ionel Georgescu care în 2009 a fost propus de PSD la conducerea DGIPI, serviciul secret al Ministerului de Interne. Numele lui Georgescu se leagã de scandalul care a dus la ieºirea PSD din coaliþia de guvernãmânt cu PDL din 2009. Mai precis, Ionel Georgescu era promovat ºi susþinut pentru ºefia DGIPI de cãtre Cãtãlin Voicu ºi de fostul general Miticã Iliescu. Din dosarul fostului senator PSD Cãtãlin Voicu ºtim cã acest dorea chiar sã devinã ministrul Internelor. În schimb la minister au fost numiþi Gabriel Oprea, Dan Nica ºi apoi Liviu Dragnea. Premierul Boc a respins propunerea ca Ionel Georgescu sã fie numit la ºefia DGIPI, acesta fiind ºi unul din motivele pentru care PSD a pãrãsit la acel moment guvernul.
Fostul ºef al Consiliului Judeþean Mehedinþi, Adrian Duicu, apare în interceptãrile din dosarul întocmit de procurori, fiind cel care asigura diverºilor apropiaþi ai PSD „rezolvarea problemelor”. Într-una din interceptãrile Duicu i se lãuda lui se lãuda Ionel Georgescu cã problema lui „s-a rezolvat, ce-ai zis tu, ce vrei tu, la Direcþia Anti-Fraudã”. Ca garanþie: „sunt cu premieru’, aici, la masã”. Ionel Georgescu este un apropiat al lui Cãtãlin Voicu, fostul senator PSD condamnat la 7 ani de închisoare cu executare pentru trafic de influenþã. Într-o altã interceptare, Duicu este surprins dicutând cu Vlad Stoica, ºeful cancelariei premierului.
Adrian Duicu apare în stenogramele depuse la dosarul traficului de influenþã de la Palarul Victoria discutând cu Ionel Georgescu pe care îl asigurã cã i-a rezolvat o problemã, garantând cu faptul cã se aflã chiar cu premierul Victor Ponta la masã. Ionel Georgescu a fost propus de PSD, în 2009, la conducerea DGIPI, serviciul secret al Ministerului de Interne. Numele sãu se leagã de scandalul care a dus la ieºirea PSD din coaliþia de guvernãmânt cu PDL din 2009. Mai precis, Ionel Georgescu era promovat ºi susþinut pentru ºefia DGIPI de cãtre Cãtãlin Voicu ºi de fostul general Miticã Iliescu. Din dosarul fostului senator PSD Cãtãlin Voicu ºtim cã acest dorea chiar sã devinã ministrul Internelor. În schimb, la minister au fost numiþi Gabriel Oprea, Dan Nica ºi apoi Liviu Dragnea. Premierul Boc a respins propunerea ca Ionel Georgescu sã fie numit la ºefia DGIPI, acesta fiind ºi unul din motivele pentru care PSD a pãrãsit la acel moment guvernul.


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Iulie 2014, ora 15:34


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Iulie 2014, ora 19:14

PONTA CANDIDEAZA si prostii il voteaza....iuhuuuu

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Iulie 2014, ora 19:38

Un miliard de euro „GAURÔ la buget în primele ºase luni ale anului. Guvernul, ”salvat” de lipsa fondurilor europene

În prima jumãtate a acestui an, veniturile de la buget au fost cu 4,5 miliarde de lei, echivalentul a un miliard de euro, mai mici decât cele pe care se baza Guvernul, reiese din datele publicate marþi de Ministerul Finanþelor Publice (MFP).
Pe de altã parte, cheltuielile au fost cu 9,4 miliarde de lei mai mici decât cele cuprinse în programul pe anul în curs, document pe baza cãruia a fost întocmit bugetul pe 2014.

Pe partea de venituri, încasãri mai slabe decât cele anticipate s-au înregistrat la capitolele impozit pe salarii ºi venit, unde s-au colectat 11,4 miliarde de lei, faþã de 11,8 miliarde, cât se anticipa.
„Efectivul de salariaþi la sfârºitul lunii aprilie 2014, conform datelor operative, a fost de 4.415,7 mii persoane, mai mare cu 48,1 mii persoane faþã de perioada corespunzãtoare din anul 2013”, se aratã în Raportul privind situaþia economicã ºi bugetarã pe primele ºase luni ale anului 2014.
Încasãrile din accize, sub aºteptãri
La TVA, colectarea a fost de asemenea sub aºteptãri, încãrile reprezentând circa 94,3% din program, respectiv 24,6 miliarde de lei, faþã de estimarea de 26,1 miliarde de lei.
Mai mult, nici încasãrile din accize nu s-au ridicat la nivelul aºteptãrilor executivului. Astfel, în primele ºase luni s-au colectat 11 miliarde de lei din aceastã taxã, cu 300 de milioane de lei mai puþin decât suma din program.
Încasãrile din „taxa pe stâlp” s-au dovedit, dupã cum au precizat ºi autoritãþile, mai mari decât cele estimate la finele anului trecut. Statul a încasat 115% din program la acest capitol, respectiv 3,6 miliarde de lei din impozite ºi taxe pe proprietate.
Fondurile europene au ”salvat” bugetul
Decontãrile de la Comisia Europeanã au fost la jumãtatea aºteptãrilor. Astfel, în prima jumãtate a acestui an, sumele primite de la UE în contul plãþilor efectuate ºi prefinanþate au fost de 2,7 miliarde de lei, faþã de 5,5 miliarde, estimarea iniþialã.
Din cele 2,7 miliarde de lei plãtite de Comisie, aproape jumãtate, respectiv 1,29 miliarde de lei, reprezintã plãþile directe cãtre fermieri.
La cheltuieli, Guvernul a ”ajustat” bugetul prin reducerea banilor de la investiþii. Astfel, sumele cheltuite pentru proiectele cu finanþare din fonduri externe nerambursabile au fost de 4,5 miliarde de lei, cu 4,3 miliarde de lei mai puþin decât se anticipase.
Practic, contribuþiile executivului la cofinanþarea proiectelor din fonduri comunitare au fost la jumãtate faþã de angajamentele luate, ceea ce a permis echilibrarea bugetului, lipsa acestor cheltuieli fiind aproape suficientã pentru a acoperi ”gaura” de la venituri.
Totodatã, cheltuielile de capital ale statului, respectiv cele destinate tot investiþiilor, au fost în primele ºase luni de 4,8 miliarde de lei, faþã de 6,9 miliarde, suma pe care executivul o anticipa.
Cu excepþia cheltuielilor de personal, care au fost ceva mai mari decât cele din program, din execuþie reiese cã de la toate celelalte capitole s-au tãiat bani.
Data articol: 29/07/2014

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Iulie 2014, ora 07:20


Cum a profitat Ponta de inundaþii ºi “coada care dã din câine”



Nu ºtiu dacã vã mai amintiþi filmul “Wag the dog” din 1997, cu Dustin Hoffman ºi Robert de Niro, care parodiazã într-un mod excepþional modul în care poate fi folositã manipularea în politicã. În film este vorba despre un preºedinte american care candideazã pentru un nou mandat, numai cã s-a trezit implicat într-un scandal sexual de amploare, ce i-ar putea distruge orice ºansã de a mai câºtiga alegerile. În aceastã situaþie de crizã, echipa sa de campanie face un plan pentru a distrage atenþia publicului de la scandalul sexual ºi inventeazã un rãzboi cu o grupare teroristã din Albania. Este chemat un producãtor de la Hollywood care creazã o poveste eroicã, totul este difuzat ºi amplificat pe televiziuni, iar americanii urmãresc cu sufletul la gurã desfãºurarea luptelor, uitã de scandalul sexual ºi-l aleg pentru un nou mandat pe preºedintele în funcþie. Cel care a câºtigat, în cele din urmã, rãzboiul cu albanezii fioroºi.

Mi-am adus aminte de acest film urmãrind asearã desfãºurarea impresionantã de forþe de la televiziunile de ºtiri care se ocupã de imaginea premierului ºi care au încercat sã-l scoatã erou pe Victor Ponta din lupta cu inundaþiile din România. De data aceasta nu a fost nevoie ca echipa de imagine a premierului sã inventeze un rãzboi cu Albania, ci s-a folosit de nenorocirile abãtute peste câteva localitãþi din Argeº, Vâlcea, Gorj, Prahova ºi Dâmboviþa. Oameni salvaþi din calea apelor, case distruse, ape revãrsate pagube materiale, toate acestea au constituit decorul din mijlocul cãruia Victor Ponta ºi-a lansat ieri candidatura la preºedinþie. Însuºi premierul, în faþa oamenilor adunaþi la Consiliul naþional al PSD de la Craiova, ºi-a trãdat intenþiile ºi anume cã va încerca sã profite cât poate de mult de pe urma acestor nenorociri: “Dumnezeu aºeazã lucrurile mai bine decât noi. Eu mi-am lansat candidatura puþin mai devreme la Novaci, Bengeºti (n.r.- localitãþi sinistrate), alãturi de oamenii care, de fapt, reprezintã România adevãratã”, a declarat liderul PSD.

Seara, premierul a intrat în direct, de la Gorj, la una din emisiunile sale preferate, fiind prezentat ca un adevãrat salvator. Chiar titlul de pe burtierã vorbea despre strategia echipei de imagine a candidatului la preºedinþie: “Premierul Ponta, la Novaci, alãturi de sinistraþi”. Ponta a luat în braþe o bãtrânã în lacrimi, salvatã dintre ape de salvamontiºti, a promis cã va reface casele distruse, a vorbit despre “noaptea grea care va veni”, “miile de jandarmi care luptã cu valurile” ºi, foarte important, a transmis mesajul “le arãtãm oamenilor cã nu sunt singuri la nevoie”.

Puþini ºtiu încã cã inundaþiile de ieri au fost cât pe ce sã strice lansarea candidaturii lui Ponta la preºedinþie. Pe la mijlocul zilei de ieri, prin redacþiile din Bucureºti, circula zvonul cã evenimentul de la Craiova va fi amânat, tocmai pentru cã oamenii din jurul premierului considerau cã nu ar da bine la imagine dacã Ponta ºi-ar vedea mai departe de candidatura la preºedinþie, în timp ce oamenii suferã din cauza furiei naturii. Anularea evenimentului ar fi fost însã un eºec din punct de vedere politic pentru cã, astfel, Ponta ar fi trebuit sã aºtepte momentul intrãrii în cursa prezidenþialã pânã la Congresul PSD din septembrie, când, cine ºtie, datoritã evoluþiilor din dosarul Duicu, planurile sale ar fi putut fi încurcate.

Pânã la urmã, Ponta a optat pentru continuare lansãrii de la Craiova dar exploatând la maxim nenorocirile care s-au abãtut peste o parte din România. Am vãzut cu toþii ceea ce a ieºit.

ªi ca sã revenim la filmul “Wag the dog”, trebuie sã spunem cã titlul acestuia face trimite la un câine care dã din coadã. Filmul începe cu o poantã, mai exact cu întrebarea: “De ce dã câinele din coadã?” Rãspunsul îl aflãm tot din film: “Deoarece câinele este mai deºtept decât coada. În cazul în care ar fi invers, ar da coada din câine!”

Sursa: romanialibera.ro

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 August 2014, ora 13:19

Fiareeeee, fiareeee, cumpaaaaaaar si dural! Teatru modern, dar absurd!
by: George GMT


Actul I, Scena I

Sala de conferinte( de manipulat) cu presa, Palatul Victoria:

Purtatorul de cuvant vine zambind, face un gest jovial catre presa.

-Ce faceti ba?! , apoi continua, doamnelor si domnilor, guvernul nostru, condus de seful nostru, sa-l tie Dumnezeu la Victoria cat mai mult, domnul Ponta, in urma unor sesizari ale presei, aaaaa….adica nu toata presa…aaaaa, ci un doar un nenorocit de blog, care ne tot injura, cauta prin hartii, RomaniaMilitary, parca, ma rog, o gasca de golani (parerea lui Iliescu) obraznici si zeflemitori, care se tine de capul nostru, ca lumanarea de capataiul mortului, adica noi am hotarat, domnul Ponta personal, adica, s-a gandit, sa mai scape de ei, sa se mai duca dracului si pa capul opozitiei, deci, s-a gandit domnul Ponta sa faca, sa dreaga, sa moara dusmanii lui, de nu face, adica a si facut, o comisie, carele sa evalueze si sa hotareasca, faza cu airoplanele, sa cumparam dracu’ ceva, sa scapam de aia!

Respira adanc, are buzele uscate! Soarbe incetisor o gura de apa, trage aer in piept si continua!

-Carevasazica, comisia a fost numita, s-a infaptuit adica si are in compunere pe urmatorii:

Seful comisiei, ministrul apararii, mare om de stat, barbat intre barbati si mare om politic, generalism cum ar veni, doamneloooor si domnilooooor…….Coco(de la Cornelus) Imobilierescuuuuuuu! , apaluze prelungite in sala.
Sef adjunct de comisie, om politic reputat, de larga recunoastre internationala si infractionala, savant si ganditor de renume mondial, primar pe Sectorul 5, marele si inegalabilul Almanahe Goagal Mareaaaaaaan, pe persoana fizica. Se aud strigate de: Bravo! Bravisimo!!!
Si comisia, adica fraieri de plateste harburi….pardon airoplanele, 18 milioane de fraieri, adica cetateni romanesti, care daca era ei destepti, demult eram noi spanzurati. Da cum nu suntem, rezulta, pe cale de consecinta, ca nu sunt destepti. HaHaHaHa.

Scena II, Gara de Nord. Marean si Imobilierescu, asteptand trenul de Olanda.

-Auzi bre, incepe Marean sovaielnic, da ce dracu’ e alea airoplane si la ce e ele bune?!

Coco se uita cu scarba la Marean si isi blesteama soarta! Cum dracu’ a ajuns el sa se duca la furat cu boanghina asta?! Al dracu’ mai sare si in ochi de urat ce e, mai vorbeste si tare, sa vada lumea ca sunt impreuna. Si mai are si o…culoare recunoscuta in toata Europa civilizata ca semn clar de: atentie! tineti mana pe card! Hmmmm nenorocita soarta.

-Bai …Camerunezule, cum ba, voi la primarie nu aveti airoplane?! Goagal sa uita urat, da marunt din buze…cameruneza-i ma-ta, apoi mai tare si cu respect in glas:

-Nu stiu bre, ca daca nu stiu cum arata. Poate am, da io nu stiu sa am asa ceva pe persoana juridica.

Coco Imobiliersescu se uita la el cu mila si zice in gandul lui: “-cati ani cu suspendare mi-o da daca-i fac vant din tren?”

Decide sa se intereseze cu prima ocazie, apoi cu glas placut.

-Pai mai…camerunezule, are doua aripi, trei picioare si o coada! Nu aveti voi dastea pe la primarie?!

“Camerunezul” din ce in ce mai agitat:

-Cu trei picioare????!!!! Cum bre cu trei picioare?!

- Da ba, doua pe mijloc si unul in bot. Pricepusi? Uite aici o poza. Marean super socat:

-maicaaaa cata lebada! Pai bre cu asta facem o nunta si doua inmormatari. Imobilierescu da dupa el cu o sticla de apa si il injura groaznic. Goagal, cocotat pe un stalp, pe celalalt peron:

-nu mai da baaa in mine, ca sa moara si sa dreaga, pe persoana fizica, de nu te musc de urechi, luati-as si fateti-as, lovite-ar accelaratu’ de roman spurcat ce te afli, etc, etc. Lumea, ca la urs, facea pariuri, pompierii il rugau pe Marean sa se dea in liniste jos de pe stalp, ca nu are rost sa sara, ca vine primaru’ sa vorbeasca cu el.

-Care primar bre?! Intrigat Goagal se da jos. Pai si eu sunt primar…

Trenul intarzie, goagal, ca de ce nu vie, ca el vrea sa vina, Imobilierescu da sa dea iar cu ceva dupa el, lumea iar ca la urs, pompierii:

- ba sa nu dea dracu’ sa te urci iar pe stalp, ca punem hidrantul pe tine ‘rai al dracului de urat, etc, etc.

In sfarsit vine trenul, se urca baietii, si zdraga-zdranga, cateva zile pe drum. Coco Imobilierescu si “Camerunezu”, fac schimb de impresii, mai vorbesc, mai fac si schimb de cativa pumni, ca la un moment Marean, sucarit de faza cu Camerunezu, i-a sarit in cap, proferand niste acuzatii si sincere indoieli fata de paternitatea dubioasa sau nu a domnului Imobilierescu.



Scena III, gara unei mari capitale europene

Imobilieresc, deshide usa cusetei si ii face semn cu piciorul in fata

-Mareane, hai ma scoal’te, ca am ajuns! Baaa nenorocitule, n-auzi ba sa te scoli?! Si jap un picior in gura! Goagal, deschide ochii timid, se descolaceste de pe presul din fata usii cusetei, unde ii spuse Imobilierescu ca dorm adjunctii din comisii, se intinde, si intr-un sfarsit si un sut in fund, coboara din tren. Cum coboara se aseaza pe labele din spate si incepe tacticos sa se linga, adica sa se toaleteze de dimineata: pe picioare, pe burta, se scarpina dupa urechi si mai apoi, spre groaza si rusinea lui Imobilierescu, incepe sa se linga la p—a. Un politist aflat in zona zice, catre Imobilierescu:

-alu matele patrupedu’?

-Aaaa nu domne, doar ca al dracu’ camerunez se tine dupa mine inca din Romania. Nus cei cu el, pare cam prostanac! Marean se uita chioras la Imobilierescu. Nu se mai linge. E cu ochii dupa o baltoaca sa lipaie niste apa.

-Ti-am zis ba sa nu-mi mai zici Camerunez, ca sa moara angajatii mei din primarie, sa moara politia mea comunitara, de nu te musc de picioare! Politistul si cateva babe curioase lesina! In cadere se aude doar un murmur…vorbeste!!!!!….cade cortina.

Scena IV pe strazile unui mari capitale europene.

Marean:

- Bre ce facem noi acu’ unde mergem, ce ciordim?!

- Nu ciordim ba nimic, facem afaceri seriose. Cautam avioane!

-Pai unde sa le cautam? Cam pe unde se ascunde ele? Ca io, adica un var de-al meu le-a gasit in Viena, stateau pe un lac.

-Cine ma statea pe lac?

-Lebedele bre! Bune rau.

-Nu domne, noi tre sa gasim un fel de REMAT local si aia sa ne indrume, ca aia colecteaza fiare vechi, deci ei trebuie sa stie de unde sa-si innoiasca Romania flota de avioane.

-Fier vechi?! Lui Almanahe i se lumineaza fata de duioase aduceri aminte…Bre sefule, cand eram io mic si aveam ciocul galben, mergeam cu bunica….asa frumos era. Daca e vorba de fier vechi, stai bre ca io chiar ma pricep. Pacat ca nu mi-am luat caruta. Da si matale putei sa spui. Fi atent!

Se duce in mijlocul strazii, se cracaneza bine si incepe sa urle:

-Fiareeee, fiareeee vechi cumpaaaaaar! Imobilierescu se uita socat, pietonii ocolesc cu atentie zona.

-Ba Mareane, airoplanele nu e bre din fiare, ele e din dural! Socat, goagal ramane cu fiareeeele in gat. DURAL! Nu stia cuvantul asta…

-Pai cum bre sa strig io duraaal, duraaaal cumpar! Nu merge, nu rimeaza, nu are melodicitate si ritm, imi pare rau, nu ma pot cobori la un atat de jos nivel de sub-cultura. Da daca strig fiareeee, fiareeee vechi cumpaaaaar….. si dural?!

-Va urma-



Fiareeee, fiareeee vechi cumpaaaar si F-16 (II)


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 August 2014, ora 13:21

Fiareee, fiareee vechi cumpaaaaaar….si dural! Partea de dupa prima parte!
by: George GMT


Actul I bis

Undeva pe malul Rinului

Marean Almanahe Goagal, pe persoana fizica si domnul, vorba vine, Coco Imobilierescu, mare om politic, fruntas al partidului, ministeriabil prin aparare, geniu tactic si strategic, mare general, stateau impreuna pe o bordura la malul Rinului, la frontiera dintre Germania si Olanda.

Marean scuipa seminte in Rin de plictiseala. La un moment se intoarce spre Imobilierescu si zice cu un naduf nedisimulat:

-Bre io tot nu-mi revin din soc…Sa-nebunesc de mint! Da ce-avea bre airoplanele nemtesti de nu-ti placura?! Era mari, era frumoacse, era secon –hande, dalea cum iti place matale, ieftine era…ce avea bre ele, de nu e bune?!

Imobilierescu se uit absent in susul Rinului. Ce dracu sa-i raspunda, ca asta oricum a prost ca noaptea si la o adica, peste ani si ani (Compact), cand l-o intreba DNA-ul cat au costat pe bune avioanele…sigur le va spune!

-Mai…Mareane, nu era bune avioanele ale domne, ca erau dintr-un an prost pentru tipul ala de avion. Toata lumea stie ca anul 2001 a fost un an slab pentru Eurofighter, nu a plouat destul…asa ca ne pacaleam…si doar la cateva milioane de parai bucata, ne pacaleam rau de tot. Lasa-i pe bulgari sa se pacaleasca cu ele! Noi suntem prea smecheri…Ai’ dracu’ nemtii astia, sa ma trateze pe mine de parca eram tu! Si isi face o cruce sanatoasa, ptiu! drace.

-Eurofiguriuriuri….bre sa moara adepeul meu de sector de poci sa zic ce ai zis matale…

-Pai daca n-ai scoala ba…Camerunezule?!

“Camerunezu” se uita urat, dar pana la urma poate ca porecla aceasta jignitoare o va transforma, cand va creste si el mare si va ajunge primaru’ la tot orasu’, in renume. Marean zambeste fericit: sa-si transforme porecla in renume! E clar ca el a gandit asta primul…deci e destept, sau poate a citit pe undeva?! Nuuuu sigur e ideea lui, cum dracu sa citeasca pe undeva, daca el nu stie inca sa silabiseasca corect?! Ii da mereu cu zecimale…

-Bre sefule, mancati-as coliva cat mai curand, rade manzeste, glumesc bre, acu’ ce facem bre, ne ducem acasa cu caruta ….aaaa cu mainile goale?!

-Asemenea mai Goagale, sti tu, faza cu coliva, hahahaha, glumesc ba, pai acum tre sa ajungem in Olanda si sa vedem daca nu cumva au ei avioane mai…apropiate de buzunarele noastre, zambeste smechereste si ii face lui Goagal cu ochiu’, de nevoile aviatiei militare. Adica mai experimentate, mai clasice, asa de prin anii “80.

-Pai si…unde este bre Holanda asta?!

- Uite-o ma, vis-à-vis de tine, pe malu’ alalaltu’

Marean se uita crucis la celalalt mal al Rinului…departe rau si apa uda, el neobisnuit cu ea…Iar lui nu-i plac operatiuniile amfibii. Nu stie de ce, da’ de mic nu-i place sa faca baie, nu ca l-ar fi obligat cineva, da asa din principiu nu-i placea.

-Auzi bre, da cum trecem noi balta, ca io nu stiu sa inot, adica stiu eu ceva, da numai teoretic…Ca io am cada mica si nu am fost nevoit, ma-ntelegi, sa stiu sa inot prea mult.

Imobilierescu se uita brusc serios la Marean! Daca din tren a scapat acum…poate…in sfarsit, sa ramaie adica, singur in delegatie?! In sfarsit?! Apoi pe un ton foarte serios:

- Aaaa pai nu-i problema domne, ca aici in Germania toata lumea trece Rinul cu sfoara si cu bolovanul. Simplu de tot.

Marean ceva mai linistit.

- Adica nu trebuie sa inot?!

Imobilierescu cu un zambet candid:

-Nu Mareane nu trebuie, este suficient sa te dai la fund.

-La fund?!?! Marean se ingalbeneste la fata…-Breeee io sa ramai fara primarie, io bre sunt om serios, io nu ma dau la fund, nici daca o cere partidu”. Bulanjiilor ce sunteti! Si Goagal ultragiat si aruncand priviri furise spre Imobilierescu, se ridica in picioare, tinandu-si funduletul cat putea el de strans.

- Io vreau sa ma insor, sa fac, adica sa faca ea, cinci copii…am planuri, ‘rati ai dracului de poponari!

_ Domne m-ai inteles foarte gresit, era doar o gluma nevinovata…in realitate nimeni din partid nu te…doreste, doar te tolereaza, stai linistit, ma refeream la fundul…apei.

Marean abia tragandu-si rasuflarea, dar totusi in curs de calmare relativa….

-Adica?!

- Bai aurolacule fi atent acilea si baga la cap! Iei o sfoara, uite de exemplu asta, si ii intide lui Almanahe doi metri da funie de clopot second-hand, ca din intamplare chiar o am la mine, o legi de pietroiul ala, si apoi te duci usor pe marginea apei, iti faci curaj si Tatal Nostru, apoi arunci pietroiul cat mai departe in apa. In prealabil legi pietroiul de sfoara si sfoara de gatul tau.

Marean ramasese de mult in urma cu rationamentul, dar dadu energic din cap ca da.

Imobilierescu continua:

- Bolovanul aruncat de tine te trage cat ai clipi pe ailalta lume…aaaa pe celalalt mal, nici nu sti cand ai ajuns acolo. Chestie de fizica elementara si de conservarea fortei. Pricepi ma?!

Marean se uita la funie, se uita la bolovan, se uita la Imobilierescu, sa creda, sa nu creada?! Fizica clar nu stie, a auzit vag de tot de unul Higgins, zis bosonul, da a inteles faza cu conservatu’ ca si el da conserve la tiganii saraci din sectorul 5…

-Auzi bre da matale esti sigur ca holandezii astia chiar au airoplane dalea de ne trebuie noua?! Adica sa nu ma dau la…fund asa pe degeaba, da daca partidu’ o cere ma dau, da-ma dracu’…

Coco, mare strateg militar, cade pe ganduri. A obosit de umblat de nebun prin toata Europa dupa avioane sh, oare nu se duce si in Olanda degeaba?!

-Ba tu ai drepate, mai bine intrebam. Ai si tu o fisa?!

-Nu bre ca mie imi cade mai greu, de mic eram mai incet, ca bunica spunea…

-Ba nenorocitule…o fisa de telefon sa-i sun pe olandezi sa-i intreb de avioane! Ai sau n-ai?!

Marean lasa bolovanul jos, se cauta cu mult sarg brin buzunare…

-N-am bre, da poci sa fac rost. Si Marean arunca cat colo funia de clopot second hand si ia din nou bolovanul de jos.

-Bre ia arunca si matale un ochii…asa la smecherie, cat sparg io telefonul la astia, si…zbang.



Dupa patru ore intr-un comisariat de malul german al Rinului.



-Fir-ai al dracului de Almanahe prost ce esti si handicapat emotional! De ce ba ai zis ca eu te-am amenintat ca ti-o dau la fund daca nu spargi telefonul?! Ai?!

Marean din celula de vis-à-vis:

-Ti-am zis sa nu-mi mai aduci injurii si calomnii, luate-as in…si fateti-as, sa moara…. de nu te fac….etc, etc.

Intr-un tarziu nemtii gasesc pasaportul diplomatic al lui Imobilierescu si le fac vant pe usa afara….

In strada incepe cafteala! Marean ca sa moara de nu acu’, atunci cand, daca nu el, atunci cine, chiar te fac. Imobilierescu ca fir-ai al dracului de hanalfabet si negru pe fata la fel ca-n ceru’ gurii, etc, etc. Intr-un tarziu gasesc un telefon, vorbesc cu holandezii…



-Bai Mareane nici astia n-are domne ce ne trebuie noua. Numai avioane din anii “90…Nasol rau de tot. Auzi ma da funia aia unde este ea?!

Marean, mai relaxat acum, dupa cateva palme luate si doua-trei picioare in gura date, se uita prin prejur, gaseste funia.

-Uite bre, da ce facem cu ea?!

-Aaaa, bravo ba, bine ca ai gasit-o! Tine-o bine ca m-am hotarat: mergem la portrughezi. Mi-a zis mie unul mai demult ca la astia gasesti la dezmembrari avioane destule si bune, la pret de avioane aproape noi.

-La dezmembrari?! Goagal face funia colac pe mana, adica alea secoande e prea noi?!

Imobilierescu aranjandu-si cravata:

-Nu e vorba de noi sau vechi, da n-are experienta! Cum dracu sa cumparam noi avioane mai tinere dacat mamele pilotiilor nostri?! Nu se face asa ceva…Unde mai pui ca avioanele portugheziilor sunt si gata modernizate, numai trebuie sa bagam bani in ele!



-Cum bre, asa de smecheri suntem?! Goagal e extaziat, se simte un fel de Alb 13 de atatea emotii. Stia el ca are valoare, dar atata valoare…nu banuia, sa vezi cand o auzi Oana…

-Da domne, chiar suntem! Imobilierescu isi umfla pielea de pe piept. Pai fi atent avioplanele astea pot fi pilotate cu doar trei butoane!

-Doar trei?! Goagal aproape de un orgasm multiplu…

-Da ba, fi atent sa-ti explic: daca fereasca Al de sus iti cade o aripa-doua…si sigur or sa cada, la cat sunt de…experimentate, nu-i problema, apesi butonul 1 si imediat iti rasar doua, trei, chiar patru perechi de aripi noi.

Almanahe aproape de lesin emotional…atat de destept?!?!

-Daca freasca tot Al de sus iti cade coada, apesi butonul 2 si imediat o coada noua ii ia locul celei vechi. Marean plange cu sughituri si incepe sa se mangaie singur. Doar gandul la el insusi si il excita teribil!

-Iar daca cade motorul, ei bine atunci, noi ne-am gandit la toate, suntem cum ar veni pregatiti, apesi butonul 3 si…

-Si, si…Goagal ud tot…ce se intampla?!

-Nimic deosebit, avem o caseta inregistrata cu Tatal Nostru!

Goagal cade rapus de emotie si de sex de unul singur

-Bre sefule, manca-ti-as peruca matale, Almanahe rade, da ce facem bre cu funia asta de clopot, la ce e ea buna?!

Imobilierescu se uita urat si isi pipaie mesa, rasufla usurat, nu i-a luat-o Vantul, ca doar il lasa-se la Bahaus cand plecase!

-Pai bai…pe persoana fizica care esti tu primar, funia o legam la poarta RoAF-ului, de un clopot or face si ei rost, da-i dracului, sa anuntam tot poporul romanesc de moartea aviatiei…aaaa, achizitia de avioane de lupta noi! Sa se bucure si ei, ai dracului de norocosi cu astfel de conducatori!

Amandoi se prabusesc la pamant si se tavalesc de ras! Avioane noi?!?! Hahahahahahaha!

Trageti de funie!



Actul II bis, trenul Lisabona-Bucuresti. Intoarcearea!



Imobilierescu singur in compartiment.



In sfarsit singur!!! Rade multumit, a fost o calatorie lunga si dezagreabila, cu Marean mereu dupa el, dar pana la urma si-a facut DATORIA fata de tara, popor si mai ales fata de Partid! Second-hand a zis partidu’, da el ca un adevarat om de linie ce se afla, a facut pe dracu’ in patru si astfel Romania va fi singura tara din NATO cu avioane la mana a treia!

Modest isi mangaie barbia…e buuun, frate, bun de tot, si mai ales singur in cuseta luxoasa, care costa, Lisabona-Bucuresti, cat trei avioane dalea three-hand de le-a achizitionat.



Se gadeste la Goagal cu oarecare nostalgie. Cat de tare s-a zbatut saracu’ antropoid cand l-au bagat portughezii in cusca pentru pasari… Degeaba ii explica Imobilierescu ca legea la portughezi e foarte clara: nu ai voie cu papagali, canari, stancute, sau alte lighioane zburatoare, sau doar aparent zburatoare, in compartiment, ca e…galagioase si miroase urat. Geaba! Tipa aurolacul, ca are si el drepturi, ca e si el om, etc, etc, fite dastea de sectorul 5.

Zambeste multumit. Nu i-a placut Goagal, dar s-a asigurat ca are conditii: 2x2m are cusca respectiva, are o conserva plina cu apa, un saculet cu pesmeti, ce mai, are conditi si oricum parca dupa ce s-a stins lumina in vagonul de marfa, Goagal s-a linistit brusc. Sau poate s-a linistit dupa ce l-a pocnit marocanul ala tuciuriu, slujbas al cailor ferate portugheze, cu o cheie franceza dupa ceafa?! Numai retine… amanunte…Oricum s-a linistit.

Casca plictisit, cand brusc ceva ii vibreaza prin buzunar si incepe sa sune telefonul ministerial si secretizat. Se uita si zambeste iarasi, este cineva din minister, un general devotat lui si partidului, raspunde:

-Salut ma Gicule, ce faci ma?!

-Sa-sa-sa traiti mult si prosper domnule ministru al apararii, sa va tie Dumnezeu in viata mare general ce sunteti, etc, etc, dupa cinci minute de …muzica placuta urechiilor domnului minstru, Coco il intrerupe bland.

-Bine, bine, Gicule si tie sa-ti mearga bine, da ia spune dragul meu, ce mai faceti voi, bine sanatosi?!

Gicu…mucles, se auzeau doar parazitii celor de SRI care ascultau.

-Gicule, ce-ai ma, ai amutit?! Ce mai faci tu, esti bine asa, amanta ce face, tot anul doi?! Si Imobilierescu rade superior…

-Sefu’ stiti eu v-am sunat, adica baietii m-au pus pe mine, ca cica sunt mai dur, sa va deranjez, sa va sun adica si sa va comunic, adica noi n-am stiut nimic, sa murim cu totii daca am stiut ceva….

Imobilierescu simte cum ii fuge podeaua vagonului de sub picioare:

-Baaaa, a cazut guvernul?! L-au saltat pe copy-paste?! Ce-aveti ma?!

-Bre, sa ne traiesti, da s-a intamplat!

-Giculeeeeee, te ia mama dracului daca mai faci sarade dastea cu mine! Eu te-am facut in cinci ani din capitan general…tot eu te fac, plutonier. Zi ma ce dracu s-a intamplat?!

Gicu plange in hohote!

-Ne-am ars, ne-am nenorocit…am saracit sefule, s-a intamplat nenorocirea, catastrofa-catastrofelor, aia de tot scriau nenorocitii aia de la RomaniaMilitary…

-Hau! Iar m-au facut aia in toate felurile?!

-Nu bre, adica da, da nu asta e problema, da-i dracu’ p-aia …e mai rau…Saab-ul a venit cu o oferta de 16 avioane noi, cam la acelasi pret cu alea portugheze la mana a treia! Ne-am nenorocit, ca cica s-ar putea ca si EADS-ul sa vina cu oferta pentru avioane noi…

Imobilierescu ramane teapan! Soarta parsiva l-a lovit pe la spate! Ochii isi pierd lumina si simte cum, incet, incet viata si banii, incep sa i se scurga din trup si buzunar :) …Cade, cu pumnii stransi si cu saliva-i prelingandu-se printre buzele care se misca spasmodic, bolborosind fara sens cuvinte ciudate…avioane…avioane second…noi, Gripen, Typhoon…F-16 portugheze….incepe sa urle si sa se dea cu capul de pereti.

Lesina, dar in ultima secunda de semi-luciditate, ii rasuna in urechi blestemele lui Goagal, inainte sa-l paleasca marocanul ala cumsecade cu cheia franceza dupa ceafa: sa dea sa mori, sa te ia DNA-ul, sa dea Dumnezeu sa cumpere astia numai avioane noi, sa ramai sarac lipit, sa scrie aia de la RoMilitary despre tine in fiecare zi… Ei bine ceva ceva tot s-a prins pana la urma.



Va urma



PS Din ultimele declaratii ale domnului Imobilierescu reise foarte clar ca Romania se pregateste asidu pentru razboi pe un singur front, asa ca doispe airoplane ne ajunge pentru juma’ de tara, ca ele oricum nu ar putea acoperi intregul teritoriu fara contributia foarte importanta a batranelor si nemuritoarelor MIG-uri Lancer.

Si cum sunt sanse mici sa ne atace dusmanul prin doua jumatati de tara diferite…totul este OK, avem avioane pentru o jumatate de razboi. Sau doar pentru jumatate de politie aeriana, ca de razboi nu poate fi vorba?! Eheeeei uite aici nu am fost foarte atent.





Fiareeee, fiareeee vechi cumpaaaar si F-16 (III)

GeorgeGMT



Aceasta nu este un pamflet, ci doar o aproximare personala, a istoriei sau a modului cum se iau decizii pe meleagurile noastre. In realitate probabil ca a fost mult mai rau de atat.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 August 2014, ora 13:22

Fiareee, fiareee vechi cumpaaaaaar….si dural! Partea de dupa partea a doua!
by: George GMT
Posted in: Armata Romana dotare, Armele viitorului, Aviatie-RoAF, Zambiti...macar un pic!
Share

Partea a III-a. Dupa douazeci….si inca 32 de ani!

Noi in anul 2000



Ne aflam in anul 2065, Romania este pe cale sa achizitioneze F-35. Discutia in jurul achizitiei este apriga. Blogurile military si nemilitary, cele XXX si comenzi prin posta, basca E-Bay, sunt in fierbere: unele sunt pro si-n extaz prelungit, altele sunt contra si-aproape de delirium tremens. Ba chiar vin cu argumente si contraargumente, unii cum ca F-35 “iz da best biutiful plein”, are “experenta” la babardeala, ca daca n-ar avea s-ar inventa, d-amu’ vreo 40 de ani. Deci e bun, nu-ncape vorba, il luam acu’ si mai incolo ne umplem de F-XXX (ca prostii de sifilis), avionul viitorului…zic toti in cor. Si-nca pe bani putini, foarte putini, ba chiar deloc! Adica viitorul incepe azi si sa termina maine, ROAF e pe vaaaal!!!



Ei cu ei, nimeni cu cu noi





Dar A.N.P.P.P.T.D.P.A.T.(*) – Agentia Nationala Pentru Protectia Pe Timp De Pace A Tarii (fostul minister al apararii nationale, vezi NOTA(*)) sustine achizitia cu numeroase argumente.

Marele menistru, personulitate da seama, dirijor si diriguitor a tate zburatoarele, copailor si puscoacelor mari si mici din Armia Pacii, striga strident –“Achizitia acumda F-35. Amu’ nu maine, ca iarasi ne trag clapa castravetienii c-acu vro’ 4 decenii! Ea va deschide in mod sigur Romaniei drumul spre noul avion Lockheed Martin de generatie a VIII-a, F-XXX” (tot asa cum achiztia in urma cu juma’ de secol a F-16A a deschis, n-ar mai fi deschis, drumul spre moartea clinica a RoAF, aaaaa spre avionul de generatie a V-a). Astfel domnul Gangurescu, sef al Agentiei, vadit tulburat da amintirile d’acu juma da secol cu extra-ordinarul F-16A, minunea minunilor, spaima cerurilor si shaormeriilor din Dristor, al ce baga RoAF in manualul da Istorie Alternativa, si cu vederea impaienjenita da lacrimile de fericire, scurse abundent in ultimele zile de zbucium launtric cu efect laxativ la buda, priveste indelung catre ambasadorul SUA la Bucuresti, onorabilul Ereptor Lobbystein Lockheedstein Martinstein al II-lea, progenitura celui dintai, dus de mult in vesnicele plaiuri ale vanatoarii, continua cu patos spunand, printre sughituri de plans, ca este pasul logic pentru tara noastra, acesta fiind compatibil cu F-35 in cazul lichidului de spalat parbrize, a cocardelor tricolore si la nivel de scara (*), in sensul ca ambele avioane au nevoie de o scara pentru a le putea fi spalat parbrizul. Numai ca in cazul avionului de generatie a VIII-a am face si economii, pentru ca acest avion nu are parbriz, fiind de fapt o drona si deci n-are nevoie de scara, dar daca ar avea pilot si pilotul ar avea parbriz, sigur lichidul de spalat si scara de acces ar fi compatibile, iar costurile cu integrarea ar fi muuuuult reduse, cel putin 50 de centi per aparat!!!! Stergatoarele sunt optionale, da’ la o adica pot fi imprumutate de la unul la altul.



In urma acestor argumente, de foarte inalt bun simt am adauga noi, guvernul s-a hotarat sa inceapa negocierile cu Portugalia, partener devenit deja traditional de la teapa cu F-16 th, in vederea achizitiei de avioane F-35A, primele serii de prototipuri produse, si care, spun autoritatile noastre foarte competente, nu au nevoie de nici un fel de modernizare, atat timp cat sunt zburate rar si foarte rar, cu grija si cu credinta intru Domnul Dumnezeul nostru. Amin! Bine, portughezii nu le mai au, facand un fel de offset direct cu Trinidad-Tobago, sau cum spuneau unii dintre directorii fostelor noastre fabrici de avioane (acum oale si ulcele – directorii; cratite, tigai si mall-uri – fabricile) investitii compensatorii. Mai clar neavand bafta sa gaseasca fraieri care sa le preia F-35 mumificate cu grija (cum au avut in 2013-2014 cu romanii si F-16A – O Tempora!), portughezii au facut un offset cu trinidad-tobaghezii; aia le-au luat avioanele si le-au dat la schimb banana(e), asa cum portughezii ne-o dadusera nou, cu multi, foarte multi ani in urma! Adica portughezii vandusera avioanele pe banane Chiqita sau Bonita, n-are importanta…

Astfel anul viitor, in 2066, guvernul Romaniei va incepe tatonarile pe langa conducerea unui parc de distractii din Trinidad –Tobago pentru o posibila achizitie a 3-4 aparate multirol F-35, pe care trinidad-tobaghezii le pastreaza in conditii foarte bune, “climatizate” natural si permanent la umbra unor palmierii cumsecade si foarte aproape de apa sarata a oceanului, pe motiv ca aerosolii “face” bine la vopseaua stealth. Vopsea care este doar un pic cojita (de fapt doar putina ramasa), iar pielea scaunului pilotului prezinta, zic gazdele noastre trinidad-tobagheze, unele urme de rozaturi ale unor insecte rezidente local, mai exact toata pielea a fost mancata de furnici, dar in rest totul este OK, a declarat prin semne elocvente cu amandoua mainile concomitent (vorbea foarte repede maimuta, aaaa trinidad-tobaghezul adica), purtatorul de cuvant local U-mutu Gar-gar-a, reporterului nostru de la cimitirul local de neferoase.

O problema s-ar putea sa avem cu un nenorocit de ONG local si ecologist, care sustine sus si tare ca respectivele epave-avioane sunt caminul a cel putin 2-3 famili de crabi dintr-o specie rara, care si-au gasit caminul si fericirea conjugala in zona motorului, mai exact pe directia de evacuare a jetului incandescent si ca mai bine Romania si-ar face pomana, cu familile necajite ale sus-numitilor crabi pe cale de disparitie si ar scufunda avioanele pe post de recife artificiale. Negocierile dintre ANPPPTDPAT si ONG-ul “Viata Crabilor – ca are si ei drepturi” continua. Argumentul guvernului nostru fiind ca oricum nu avem sa le zburam si ca cel mai probabil crabii respectivi se vor simti la fel de bine si la Mamaia (adica pe Kogalniceanu, locul de vesnica pomenire a MIG-ului 29), negocierile continua…

Precizam ca aceste …sa zicem avioane, au fost primite aproape gratis de la Portugalia, care conform traditiei ii astepta pe romani sa le cumpere la mana a treia cu 6-700 milioane de dolari, dar pana la urma s-a plictisit si le-a dat la schimb pe trei tone de banane de aparat, unui parc local de distrat tampitii. Norocul nostru, ce noroc domn’e, adevarata mana cereasca, a fost ca domnul sef al Agentiei N.P.P.P.T.D.P.A.T., domnul Gangurescu Pulampilian Kojak al patrulea, se afla in delegatie cu o curva, aaaaaaa, cu asistenta manager a domniei sale, o foarte promitatoare tanara speranta a partidului domnului Gangurescu, posesoare a mai multor diplome de participare, la numeroase concursuri (e drept ca avea in palmares si cateva expulzari pentru prostitutie) si a carnetului de conducere parasute, categorie “P”(*), la numai 23 de anisori.

Astfel domnul Gangurescu si asistenta sa manager au propus celor din Trinidad o suma modica, de cateva sute de milioane de dolari pentru epavele, pardon, pentru avioanele de generatia a cincea. Suma a fost primita cu mare bucurie la nivel local si cu promisiunea unui transfer bancar foarte rapid si consistent catre un anume cont, dintr-o anumita insula, unde domnul Gangurescu are si el, ca tot romanul de altfel, o casuta postala si un cont bancar secret.

Revenind la avioane, F-35, spun oficialitatile noastre, s-ar potrivi ca o manusa pentru inlocuirea aparatelor F-16A/B (ruginite si moarte aproape toate, dar nemodernizate inca) care au fost cumparate din Portugalia cu peste 40-50 de ani in urma (nimeni nu-si mai aminteste exact), dar care isi fac inca treaba (ambele amandoua, ca atatea au mai ramas) si zboara cu vitejie (numai subsonic) cate 1-1.5 ore pe an. Adevarat ca mai mult nici nu ar fi nevoie si asta datorita faptului ca ultimul avion de linie subsonic a fost retras in urma cu 20 de ani, asadar F-urile noastre oricum nu pot ajunge pe nimeni, cu exceptia catorva planoare dubioase apartinand unui club de inaltat zmee si planoare UAV, ( fara echipaj n.r.), din Ucraina, club banuit a avea intentii cel putin necurate la adresa sigurantei noastre nationale.

Dar pana la achizitia de F-35, Aerostarul a primit din partea Agentiei o cerere de oferta pentru re-re-re-re-saparea unor avioane (cu o adevarata si nefiresc de lunga experienta), daca ar mai fi/ar mai avea ceva resursa. Daca va ganditi la F-16le batran de 60 de ani, dar inca verde si agil, va inselati atat de…profund, incat s-ar putea sa aveti nevoie de un proctolog. Agentia are in plan o modernizare (o re-imbalsamare!), cu cresterea resursei la 4-5 avioane MIG-21 LanceR, si aducerea lor la standardul “Highlander”, avioane care desi construite in urma cu aproape 100 de ani se tin inca bine. Agentia, si domnul Gangurescu personal, considera ca o prelungire a resursei cu inca 500-600%, adica cu inca 12-13 ore care sa fie zburate judicios in 5-7 ani, ar putea asigura Romaniei o Politie Aeriana suficienta impotriva amintitului club de zmee din Ucraina si impotriva tot mai deselor incursiuni a unor baloane cu aer cald (subsonice) venite din Rusia.

Problema, spune domnul Gangurescu, este ca baloanele sunt stealth (aici exista insa o controversa: nu stim sigur ca sunt stealth, ca nu mai avem de mult radare, si am revenit la metode clasice si verificate in timp. Baieti si fete cu auzul performant si ochi de vultur/vulturite, pe cladiri inalte sau copaci de peste 15 metri h), cert este ca nu sunt observate decat tarziu, in noapte, atunci cand frumoasele aerostate, inventate pe la anul 1700, doar cu cativa ani inainte de fabricarea MIG-urilor noastre, sunt colorate feeric cu lumini multicolore, pentru deliciul turistilor din nacele.

Au fost si cazuri cand aceste baloane suspecte au facut ca baterile de rachete AA din secolul celalalt, SA-2 si HAWK (nemoderizat, dar inca se cauta ofertanti/imbalsamatori) au fost puse in alerta, adica s-a incercat sa fie depietrificate cu ciocane pneumatice…Din pacate majoritatea s-au transformat instantaneu in praf si pulbere, spre disperarea unor biete pasarici conlocatare din bateria SA-2, care-si gasisera fericirea si cuibul printre rachetele noastre. Dar trebuie sa recunoastem aici meritele deosebite ale A.N.P.P.P.T.D.P.A.T.-ului si a domnului Gangurescu personal, in gasirea, dezgroparea, cu ajutorul unei echipe de la Antipa, a rachetelor noastre, foarte bine conservate/fosilizate de altfel, cam la fel ca F-16-le din Portughezia, de le achizitionaram la inceputul secolului douas’unu de la olandeji…

Dar din pacate avem o problema! Da, intradevar, Romania are o problema, stiu ca pare imposibil, mai ales daca tinem cont de intelepciunea proverbiala a conducatorilor nostri, dar ei, adica politicenii nostri, ei bine, domnile lor, recunosc cu barbatia adevarata a unui barbat de stat, ca avem o problema cu MIG-urile 21 Lancer!

Adica acestea (MIG-urile n.r.) sunt in imensa lor majoritate in marile muzee ale lumii, ca exponate de mare valoare si mandrie pentru respectivele institutii de cultura, la sectia Fosile Vii, alaturi de specia de peste Coelacanth (specie crezuta disparuta de peste 65 milioane de ani, dar inca vie si zburdalnica) si imediat langa alte exponate cel putin la fel de controversate: femeia cu mustata din cartierul Colentina, tiganul cinstit din Ferentari, Becali intelectualul si minerul pasnic de la mineriada din 13-15 iunie “90, ala de zicea nea Ilici Iliescu (in sfarsit mort de mult!!! ) ca planta panselute la Universitate, adica la sectia de lucruri impotriva firii. Desi nimeni nu credea ca MIG-ul mai este in viata si zboara, el a fost totusi descoperit facand poilitie aeriana pe undeva prin Carpati, de catre o expeditie stiintifica internationala, prin anii 2050.

Vestea ca aceasta relicva vie a Razboiului Rece inca mai este… vie, desi nu putem afirma si nevatamata, a facut senzatie! Hoarde de turisti au navalit pe Borcea si Luna in cautarea “Inorogului”, autoritatile noastre fiind luate, evident, prin surprindere. Seful A.R.P.E.L.P.S.A.A.D.C.I.V.P.T.S.F.C.N. (*) (Agentia Romaneasca Pentru Evitarea Luarii Prin Surpinderea A Autoritatilor De Catre Iarna, Vara, Primavara, Toamna Si Alte Fenomene Climaterice Neobisnuite) a declarat ca turistii au fost confundati de catre foarte agerii sai angajati cu iarna, desi afara erau inca 42 de grade in apa marii. Si cum in Romania iarna ne ia mereu prin surpindere, angajatii au fost pacaliti de asemanare…Lucru de altfel total de inteles.

Asadar desi discutile sunt inca in stare incipienta (crabii au inca oua minore), se pare ca sunt sanse sa avem in sfarsit un avion multirol retro, desi cam prea…experimentat, stealth, desi gaurile din fuzelaj sunt marisoare, dar orice se poate rezolva cu o trecere a aeronavelor pe la atelierul de tinichigerie (de pus tabla pe garaje) cu doi angajati a lu’ domnu’ Mercedesu’ Strugurel Caldararu –“Orice gaura are un petic!”, situat in parcarea Mall-ului, unde pe vremuri era Avioane Craiova, uzina privatizata cu mult succes (pentru doamna IAR-escu of course! ), adica inchisa imediat si angajatii concediati, de fosta doamna mare primar a Craiovei V-ogluta IAR-escu….



Asadar ceva tinichigerie, doua-trei ciocane si va fi aproape stealth, sau macar nu va ploua in el, daca folosim macar Lindab-ul original si nou.



RoAirSoft.ro (*)





Note de subsol istoric si explicare a anormalului:

(*) MApN-ul a fost transformat in Agentie Nationala inca de pe vremea ministrului Dusa, care declarase ca pe timp de pace Aviatia Militara poate lupta, dar in caz de razboi, tot predarea neconditionata este mai recomandata. Asa ca a vandut toate fabricile si terenurile, apoi…s-a schimbat guvernul!

(*) A.N.P.P.P.T.D.P.A.T. – Agentia Nationala Pentru Protectia Pe Timp De Pace A Tarii, ex- Ministerul Apararii pe la anii “990, ex- Ministerul de Razboi, pe la anii ”940, ex- Ministerul de Resboiu, pe la anii “877.

(*) A.R.P.E.L.P.S.A.A.D.C.I.V.P.T.S.F.C.N. – Agentiea Romaneasca Pentru Evitarea Luarii Prin Surpinderea A Autoritatilor De Catre Iarna, Vara, Primavara, Toamna Si Alte Fenomene Climaterice Neobisnuite

(*) Teoria compatibilitati modelelor F-35 si F-XXX la nivel de scara vine din vechime, de pe vremea cand aveam 24 de avioane zburatoare (evident tot MIG-uri 21 Lancer!). O teorie a compatibilitatii demonstrata istoric, de un grup international de arheologi, dar emisa inca de la inceputul secolului XXI, de catre Cornelius Dobritoius Imobilierescus-decedat intre timp de inima rea undeva la “mititica”, loc de racoare si meditatie transcedentala cu privire la nemurirea sufletului – in cazul F-16 si F-35. Vizonarismul domnului Imobilierescu continua sa ne uimeasca si astazi…

(*) Ce e ala permis de condus parasuta, categoria “P”?! Pai “P”-ul vine de la…acu’ fiecare cu imaginatia lui si fiecare cu parerea lui, da cam ce ar putea sa faca o bagaboanta cu…ceva care incepe cu “P”, are patru litere si termina cu “A”?! Ca un indiciu ajutator, se spune ca nu marimea conteaza, zglobie sa fie!

(*) RoAirsoft.ro, ex- RomaniaMilitary.ro, schimbare de nume necesara ca radea lumea de noi, ca care Military baaaaa nenorocitilor, ‘rati ai dracului cu offsetul vostru cu tot! Vreti offset, na! Luati de-aciliea banane, arza-v-ar focu’ cu hofsetul vostru de matrapazlacari…Totul garnisit cu un Huuuuuuuo foarte patriotic! F-16 rules… si F-35 urmeaza.

Fiti optimisti bre, prostia este infinita si intotdeauna este loc de mai…bine! Sa fie de capul lor binele asta si vorba unui prieten de-al meu: “E multi bre astia prostii si e mai prosti decat prevede legea”! Nu le-ar mai muri multi inainte, as adauga eu impaciuitor si cu dragoste fata de aproapele meu…



Ai vostri devotati si cu idei fixe,

GeorgeGMT & WW :) :) :) ))))))))))))))))))))))))))))


Partea a IV-a: Alt Ministru

PS Si ca sa terminam intr-o nota vesela si optimista, lansam si un concurs: cine poate explica onomastica ambasadorului american, va primi sincerele noastre felictari, cate una pe fiecare obraz, ca deh, sunteti crestini si trebuie sa intoarceti si obrazul celalalt, ca asa ati facut cand cu F-16th! Bafto delo…

Sistemul de premiere este un produs marca inregistrata a Daily Cotcodac, manca-v-as!

www.dailycotcodac.ro/
17 aprilie 2013|7 Comments
← Orientul Mijlociu – Securitate, dezastru, scenarii, strategii si viitor V
Mircea Duºa a mers în Portugalia sã negocieze pentru avioanele F-16

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 August 2014, ora 13:24

Fiareee, fiareee vechi cumpaaar…si F-16!
by: George GMT
Posted in: Armata Romana dotare, Zambiti...macar un pic!
Share
30_5555016-mediafax-foto-adi-piclisan
Partea a IV-a – Alt ministru

Capitolul I: Inceputul Sfarsitului

Domnul Mircea Decepticon-Duska, ministru, om de stat, membru marcant al nus’ carui partid de doi lei, barbat intre barbati si mare mincinos, intra, intr-o frumoasa zi de octombrie tarzie, in biroul sau ministerial, urmat precum o umbra de o trantaaaaa, de o secretara adica, fata de fata, membra si ea unde este si el membru, scolita la scoala vietii si o universitate prin corespondenta, cu experienta in secretariat (bagabonteala adica) proaspat vindecata de o grava maladie a carei scala de gravitate se masoara de la o jumatate de cruce in sus, doctoranda cu tema “Generarea de caldura prin frecare”.

Asa ca, intra domn ministru, isi arunca geanta intr-un fotoliu si pe un ton voit important si baritonal – rar si cu intonatie, cu o privire rau-prevestitoare , taiosa ca otelul Krupp- graieste catre Afrodisiaca (Marimea Nu Conteza-Bani Sa Iasa) Sifilitescu, secretara domniei sale un scurt:

-Sa vina ala ca-l omor, PC-ist nenorocit ce este! Afrodisiaca, care in paranteza fie spus isi cunostea bine sefu’ – Oh! Oh! Oh! Daaaaa sefu’, esti cel mai…vanjos – si inca ce bine, o zbughi pe usa si se duse tinta catre cabintetul domnului Foricel (Parascovenia Ma-tii)- Soilescu -consilier pe probleme grele, medii, mici si foarte mici de strategie in aparare al domnului ministru Decepticon-Duska -deschise usor usa, isi iti capsorul si din varful buzelor – si avea fratiilor niste buzeeeee – ii transmise domnului Soilescu pe un ton senzual, aproape conspirationist, frecandu-si piciorul drept de usa:

-Domnuuu’ fiti amabil, va cheama sefu’, da a zis ca este o problematica urgenta… Apoi zambi dulce ca diabetul si se disipa.

Soliescu – trezit brutal dintr-o profunda meditatie asupra capacitailor noastre de aparare – isi trase caciulita albastru deschis cu ciucure rosu –facuta de bunica lui sa nu-l deoache dracu cineva – de pe ochi, casca cu sete, dete pledul la o parte si se opri pe marginea fotoliului, unde meditase facut colac, cautandu-si din ochi papuceii plusati, daruiti de cealalta bunica, sa nu cumva sa faca anexita bilaterala baiatul.

Gasi papuceii, se ridica intr-un tarziu in picioare, isi scoase pijamaua cu pokemoni daruita de cea de-a treia bunica, ca el avea mai multe bunici paterne – ca si ma-sa avusese mai multi soti, prieteni si mai mult decat prieteni, din diferite partide aflate temporar la putere, avand o conduita macar liberala din acest punct de vedere – isi puse cu greutate costumul si cravata crosetata de un roz bombon aprins, primita… ei bine pe asta o primise de la niste generali bulgari care ziceau ca au primit-o odata cu cele doua BMW-uri roz ale armatei aliatei noastre sud-dunarene, un fel de bonus, la doua BMW-uri roz o cravata crosetata, in simbioza cu masina…Ce credeati ca are o a patra bunica?! :)

Dupa aproximativ o ora juma’ batu timid la usa cabinetului ministrului, apasa clanta si pasi sfios pe covorul de Buhara, facu trei pasi si intepeni intr-o impecabila pozitie ala Turnul din Pisa, cu un zambet total imbecil si dulceag pe fata:

-Sa-sa-sa traiti Sefu’, mi-a zis sifi-sifi-sifilitica aia mica, aaaaaa, domisoara Afrodisiaca adica, ca m-ati fi chemat-at-at-at… Ca am uitat sa va informez ca domnul Parascovenia Ma-tii, porecla primita inca din clasa intai de la fiul unui popa, era un pic cam balbait, dar numai la inceputul si foarte rar spre sfarsitul cuvantului. Mijlocul ii iesea intotdeauna per-per-perfect. Dar nu avea o balbaila obisnuita ci un una tip reverb-verb-erb.

Decepticon-Dusk isi ridica incet privirea dintr-un dosar si pipaie pistolul de airsoft din sertar… Apoi cu o voce calda;





Capitolul II: Mijlocul Sfarsitului

td

-Pai bine ma… parascovenia ma-tii de dobitoc, n-a zis ma partidul tau ca tu esti cu studii si inalta pricepere in ale tacticii si achizitiei militare?! Ca le ai cu comisioanele si conturile bancare in paradisuri fiscale?! N-a zis ma partidul tau ca esti un Napoleon al politicii de aparare?! Ca te balbai rar si numai in scris?! A zis, lua-v-ar DNA-ul sa va ia… Cum ma aurolacule ai putut sa ma faci de ras in asa hal?!?!

“Aurolacul” …teapan! Neam de neamul lui nu incasase atatea insulte intr-un timp atat de scurt si nu stia ce sa faca! Sa vina cu mamica, sa apeleze la cel de-al treilea lui tatic, mare mahar prin nus ce partid aflat la putere, s-o sune pe una dintre bunici, sa simuleze un atac de epilepsie?! Pana la urma se hotara sa fie barbat, macar odata-in viata, sa rezolve problema personal si cu demnitate si se puse pe un plans plin de sughituri, cum vazuse el ca facea sifilitica aia mica cand vroia ceva de la domn ministru…

-Daaa ce-am fa-fa-facut domn’ ministru?! Ce-am facut?! Ca io – si-si smulge dramatic un fir de par din cap – v-am spus tot ce stiam eu mai bine! Cu ce v-am suparat-arat-rat-at?! Si-si mai smulge inca un fir, cu acelasi dramatism hamletian. Fiind de felul lui cam paros spera sa-l impresioneze pe Duska pana sa ramana chel.

Decepticon-Duska, rosu la fata ca steagul partidului sau:

-N-ai zis ba tu ca efurile ale saispe vor veni aproape noi, doar caroseria, aaa fuselajul va fi vechi?! N-ai zis tu ba sa le spun ziaristiilor ca avionul doar pare vechi sa inselem vigilenta dusmanilor nostri, dar, ca asa suntem noi smecheri, vom avea avioane cu motoare noi-noute, motoare tot nou-noute de schimb, avionica nou, sisteme electronice de ultima generatie, armament utlimul racnet?! N-ai zis tu bai pastaie cu repetitie sa le zic aste ziaristilor, ‘rai ai dracului cu partidul tau cu tot?!

“Pastaia cu repetitie-tie-ie”, cu un alt fir de par gata sa-l sacrifice, ramase perplex si gata de apoplexie in fata atator termeni ciudati folositi de ministru: Avionica?! Ce-o fi aia, l-o fi-njurat de vreo bunica?! Sisteme electronice?! Adica tablete?! Cuprins brusc de o banuiala perversa, Soilescu Floricel lasa in pace firul de par, tusi usor, isi drese glasul, apoi cu o voce domoala:

-Adica nici matale n-ai, -ai, -ai…? Nu-si duse gandul la bun sfarsit ca veni randul lui lui Duska sa simta miscarea Pamantului in jurul axei proprii!

-Cum, zise ministeriabilul, nici tu?!!!!! Tocmai tu… sau, si tu Floricele?! Si Duska se prelinse pe covorul de Buhara, alb la fata precum hartie cu demisia…

-Pai sefu’ io-o-o am crezut ca matale-le-le ai citit contractul inainte de semnare-are-are, ca io am incercat, da se vede scrisul greu prin caciulita-lita-ita de la bunica si am obosit repede. Am ajuns-uns doar pana la partea cu noi-oi-oi dam bani-ANI-ANI si ei ne dau ceva mu(U.E.)-mu(U.E.)-mult si bun, nu stiu bine ce, da m-am prins ca’s doispe bucati dalea de cica-ca-ca inca ar mai putea sa zboare. Restul cu alea, alea noi, io sincer am crezut ca se refera la consumabile: fil-fil-filtre de aer, de mo-mo-motorina si po-po-polen si ceva li-li-lichid de parbriz, poate chiar o scara-ara-ara-ara de acces a pilotului-ui-ui, cum zicea nea, ala, cum dracu-l chema… Nea Emo-Emo-Emobilierescu de-i la DNA acu’ cu-cu-cu casa, sa fie la el acolo (si trage o cruce sanatoasa). Am zis si io asa ca nu ma durea gura, da n-am crezut ca matale le-le-le si iei in serios-os-os… Avioane noi-oi-oi?! Si se puse pe un ras sanatos. Pai nu zicea nea Emobilierescu ala ca la avioane noi, spaga ioc?!

Duska, inca tremurand precum piftia, se ridica cu greu sprijinindu-se de un bust a lui Cezar, lua o gura de apa cu tot cu flori dintr-o glastra apropiata, isi mai reveni si incepu sa gandeasca!

-Ba… ai fost tampit dar asta e, acu’ sa vedem ce putem face, nu de alta dar tare mi-e frica de unii rai ai dracului, care pana acum au fost linistiti dar tare mi-e ca ne asteapta la cotitura sa ne-o traga! Imobilierescu saracu’ si-a luat-o rau de tot in freza si mandrie de la aia, pana si domnu’ Ponta sta cu frica-n san.

-Cine bre?! Presa?! Si Soilescu izbucni in ras, care presa?! :) Las ca vorbesc cu “taticu-cu” Votculescu sa taca toti din gura, sa uite toata lumea ce ai zis matale de ultima zi a Aviatiei. Bagam un viol, vorbim cu Prigoana sa mai divorteze o data si uita lumea…

-Nu de presa mi-e mie frica ci de altii mult mai periculosi, care l-au luat pe predecesorul meu, Imobilierescu, in colimator si l-au facut de radeau si procurorii de el, si magistratii, ba si copiii pe strada incepusera sa-l strige in tot felul, cica si cand mergea la Bruxelles il strigau aia pe holuri in fel si chip… Daia mie mi-e frica de RomaniaMilitary, Ptiu! Ptiu! Ptiu! si am jurat sa nu pronunt numele alora in biroul meu! Da un pumn in masa, respira adanc si reia:

-Care pana acum, suspect as zice, a tacut malc in legatura cu mica mea…scapare. Ori toata lumea stie ca aia au gura mare si spurcata si se leaga de om ca legea penala de infractor. Ptiu! Ptiu! Ptiu! Si facu trei pasi inapoi…

-Poate or fi-fi-fi in vacanata bre sefule, zise Floricel plin de speranta si dornic sa-i dea sefului o veste buna…

-Poate, zis Duska dus pe ganduri, poate, dar acum sa ne revenim, sa punem lucrurile cap la cap. Ce Mama lui Kuzka mi-ai pus tu in fata sa recit la presa?! Da i-o usor, sa-ti aduci aminte tot…



Capitolul III: Sfarsitul Sfarsitului

-Bre, zise Parascovenia dus pe ganduri, pai am mai scris si matale ai citit, ca noi, adica Romania, vom achizitiona drone, vapoare, transportoare-oare?-oare?, rachete-ete-etete, etc, etc, cand or fi bani, la orizontul aniilor 2079-89-99, cand este putin probabil sa-si mai aduca cineva aminte de ce am zis noi c-o sa cumparam… Adica sti matale-ale-ale, planul ala de inzestrare multianual, copy-pasteat de toate guvernele, bla, blaul clasic, nimic special, ba chiar am mai sters din ele, ca am zis sa aducem si noi ceva nou-ou-ou.

-Ba esti sigur?! Nimic angajant, nimic cu termene clare, nimic verificabil?!

-Sigur sefu’ numai abureli dastea generaliste-liste-liste-siiarliste: facem dregem, va dam la… :) , va luam (pe bune), va marim tot la… :) , totul axat pe crestere pensilor pentru militari (asta ie pe bune). Asa ceva n-are cum sa dea gres, merge de fiecare data…

-Deci mai flacaias esti absolut sigur ca nu am mai promis nus ce modernizare, nus ce achizitie, tehnica nou, TBT-uri, tancuri, alea, alea?!

-Afara de alea 16 Panharduri esalonate pe 17 ani?! Sigur sefu’! Pai ce sa promitem ca io daca nu le am cu armata nici cum se cheama nu stiu, ce sa scriu, doar de efurile alea, si imi cer iertare inca o data, am scris ca am primit un memo…

Ceva mai linstit acum, Decepticon-Duska, apasa un buton si imediat aparu, leganadu-se intr-un ritm tacut de Lambada, domnisoara Afrodisiaca, intreband, zambind si tuguindu-si buzele seducator (mama si ce buze avea!), ce doreste Ohhh! Domnul ministru?

Duska, luandu-si cu greu ochii din decolteul pana la buric al don’soarei si fermecat de aducerile aminte legate de buzele fermecatoarei Afrodisiaca, ii spuse aproape soptit:

-O cafea si o apa plata domnisoara. Multumesc foarte mult…

Cu un zambet cu adevarat greu de suportat pentru un barbat trecut si de a doua tinerete, don’soara facu o intoarcere la 180* pe tocurile de doispe cui aflate in posesia sa, pe motive strict…profesioniste, si numai intr-o unduire se indrepta serpeste spre usa cabinetului sa indeplineasca porunca…

Duska, of course, uita dracului de avioane si de aurolacul de Floricel si se uita hipnotizat la unduirile mareice ale soldurilor don’soarei… Simtea cum s-ar undui don’soara sub el, ca barca sub marinar! Si cum omul la relaxare si placere face asocieri ciudate: Mareice?! Unduiri?! Barca?! Marinari?! Flota militara?! Are el Flota Militara?! Ptiu, drace ca are… Si mai are si un SUBMARIN!!!!!

Substantivul, neutru de felul sau, isi facu cu greu loc in mintea lui Duska, printre unduirile don’soarei si decolteul cat un “V” de F-16 Viper, dar implicatia acestui cuvant comun il inlemni pe Duska. Si atunci intelese! Sari in sus, lovi cu palma in birou, de sarira in sus si Floricel si silicoanele don’soarei, laolalta cu o gramada de dosare si glastre. Isi aduse brusc aminte ca dobitocul de consilier ii zisese sa zica ceva si despre modernizarea unui submarin sa fie acolo mai multe realizari. Nu mai stia care submarin si nici cate are, dar sigur boscorodise ceva despre un anume sub cu nume de mamifer acvatic. Apoi cu vocea numai tunet si tumefiat la fata:

-Ne-am dus dracului, ne-am ars, ne-am nenorocit! Daia tac aia de la RoMilitary, tac nenorocitii si-si rad in barba ca sa ne prinda bine, bine de tot si apoi sa ajungem bascalia Ieuropei! Scrasni puternic din cele doua placi care-i tineau loc de dinti si stranse cu putere pumnul, in jurul gatului plapand al domnului consilier Foricel (Parascovenia Ma-tii)- Soilescu, care cu caciulita facuta calus inchidea si deschidea gura ritmic precum crapul in juvelnic!

-Daia nu ziceau aia nimic, mama lor de snapani, daia taceau… Afrodisiaca se aduna cu greu de sub biroul unde se refugiase si, cautandu-si silicoanele pe sub canapea, intreba, prosteste am spune noi pentru siguranta domnului Foricel (Parascovenia Ma-tii)- Soilescu,

-Pai de ce sefu tac aia?

Cu o privire cat 48 de Gripen E/F cu cocarde tricolore, asamblate la Craiova si decolate toate odata in fortaj, Duska duse inspre spate mana in care-l tinea pe nenorocitul de Soilescu captiv si aproape de lesin, iar apoi, printr-o miscare scurta dar foarte energica, folosindu-se de forta cetrifuga, il azvarli pe domnul consilier, cu tot cu caciulita, direct prin geam, in curtea ministerului, acolo unde soarta sarmanului idiot nu mai intereseaza pe nimeni, apoi intorcandu-se catre don’soara, o intreba scurt;

-Fa, tu sti ce-i ala submarin?!

“Intrebata” facu ochii mari, mari de tot, se gandi profund, mestecand ceva imaginar in gol.

-Nu stiu sefu’ replica secretara, batand, pentru orice eventualitate, zdravan din genele-i lungi si false, nu stiu ca io nu am am avut serviciu in port la Constanta, ca era o concurentaaaaa.

-Submarinul este al doilea obiectiv pe care am zis, la sugestia imbecilului balbait si aurolac proaspat propulsat prin geam, ca va fi operationalizat. Si ala tot ca efurile: elice noi, motoare noi, echipamente noi, marinari noi… Ne-am ars rau de data asta!

-Marinari, ingaima Afrodisiaca si fata i se lumina toata intr-un zambet?! Multi?! Pumnul lui Decepticon-Duska se indrepta fulgerator spre gatul don’soarei, in timp ce ochii cautau deja o alta fereastra pentru un scop similar…

Avioane F-16 aproape noi, submarin operationalizat…ce mama dracului l-o mai pus ala sa mai spuna in presa?! Nu cumva Doamne-fereste o fi zis ceva si despre achizitia de TBT?! Sa vezi atunci ce s-or supara prietenii lui care fac SuperOB-ul, ca doar el le promisese si ei dadusera deja avansul! Si de ce tace RomaniaMilitary ca doar le-a raspuns cu amabilitate pe Facebook, ba mai mult atunci cand raspunsul catre ei intarzia din cazua celor de la PR, i-a luat la trei pazeste sa le raspunda dracului mai repede, sa nu faca iar scandal, dar se vede treaba ca de scapat, tot n-a scapat. Dracu sa-i ia si pe aia si pe Floricel Parascovenia Ma-tii si pe avioane si pe portughezi si pe submarinul ala cu nume de peste cu tot cu bateriile lui.



Nota (nu foarte importanta)

Acesta este un pamflet (vorba lui nea Vadim :) ), orice asemanare intre personaje reale si textul de mai sus nu este decat o coincidenta de nume, functii, birouri, declaratii oficiale, minciuni neobrazate, pozitii si fizionomii, adica totul este doar rodul unei imaginatii cel putin conspirationiste si bolnave a unei persoane abjecte si cu un caracter pervers.. . Adica io :) !



Apropos, ca toata lumea sa fie convinsa ca intamplarile de mai sus sunt doar fictive, va putem informa ca actiunea noastra fictiva se intampla undeva in orasul Bucurfictivesti (un oras fictiv, capitala unei tari fictive sau care va deveni curand foarte fictiva), pe strada Calea 13 Fictivmbrie (care n-are nici o legatura cu ministerul apararii, in realitate fictiv si el), la etajul 3 sau 4 (fara legatura cu biroul ministrului sau cu geamurile sparte), iar ambulanta care a venit sa-l scoata pe unul din boscheti cu o scufita albastra in gura, a transportat bolnavul/ranitul la spitalul Universitar Floreasca (care exista cu adevarat pe Calea cu acelasi nume, colt cu Stefan cel Mare).

Si sfarsim printr-o veste buna. Rugandu-se la Sfanta Paraschiva din patul de spital unde isi facea recuperarea, domnul Soilescu avu parte de o minune: inceta sa se mai balbaie! Degeaba incercau medici sa-i explice ca lipsa balbaielii are o legatura extrem de cauzala si directa cu faptul ca la contactul cu solul, dupa zborul pe o traiectorie balistica din biroul domnului ministru, si-a musca atat de tare limba, incat acum ar avea nevoie de o limba noua.

Miracol!!! Repetau cele trei bunici paterne ale dobitocului si faceau matanii pe directia nord-nord-est, spre Iasi adica…Miracol ar fi fost, zicem noi, daca biroul domnului ministru era undeva pe la etajul 15, iar jos ar fi fost o balta plina cu crocodili, sau si mai bine daca murea inainte sa primeasca slujba, asa ca redactia RoMilitary, dupa o ampla ancheta paranormala considera ca nu poate fi vorba de nici un miracol, ci cel mult o greseala din partea sus-numitei sfinte.



RomaniaMilitary Production

PS Acest episod este dedicat memoriei unui fost coleg de blog, mare cunoscator si clarvazator, un tata-Omida al lumii blogger-ilor, un om de o rara (la fel de rara ca Ebola) eruditie militara si cu un mare dar al citirii viitorului…intr-un univers categoric foarte alternativ, in care noi am fi avut efa-uri opti’spe, evident tot sh, vecini amabili si prietenosi si o nevoie de armata din ce in ce mai mica, ca cu :) cine sa ne batem noi?!?!

Ne vom gandi mereu la tine R.I. (P).!

PSS Cel putin unul dintre noi se va gandi mereu la tine, varul si amicul nostru din Arhipelagul Britanic – gsg9…

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 August 2014, ora 14:11


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 August 2014, ora 08:52


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 August 2014, ora 08:55


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 August 2014, ora 09:36


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fosta membra 9am.ro

1089 mesaje
Membru din: 12/07/2014
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2014, ora 13:51

ROMANIA A INTRAT DEJA IN RECESIUNE???
EUROSTAT minte bre.........,,imperialistii'' .....!
Antenele sunt cele mai credibile din UE........asa ca inpreuna cu Plagiatorul Nord-Corean trebuie sa ne indreptam grabnic catre Uniune -Asiatica ca astia sunt ,,salvatorii'' Romaniei.
Doar ei ne-au creat timp de 50 de ani o viata ,,inbelsugata , libera si democrata'' si alaturi de ,,pasnicul'' popor rus putem devenii ,,tigrul, tigrilor si tigrisorilor''!
Asa ca alaturi de PSD imensa generatie de ,,patrioti '''va incinge hora fratiei inpreuna cu ,,democratiile'' rasaritene......iar savantul de renume,Doktorul Plagiator Kim-Ir-Ponta ne va ranji peste veacuri din manualele de istorie a Uniunii-Asiatice.
Alaturi de PSD avem certitudinea ridicarii Romaniei pe cele mai inalte culmi ale democratiei si prosperitatii Asiatice!
PSD va recunoaste Moldova ca o regiune integranta a Russiei si va infiera ,,imperialismul'' romanesc care timp de veacuri a smuls fratilor rusi o parte din teritoriu.
Uraaaaa!Ponta si poporul rus...libertate ne-au adus!
PS. Incepand cu luna noiembrie 2014....Piata Universitatii se va numi Piata TI-AN MEN 2.........iar Piata Revolutie......Piata Infratirii Euro-Asiatice......

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Septembrie 2014, ora 10:29

www.timesnewroman.ro/politic/zece-lucruri-despre-vizita-lui-vict... "

" Nastase
Zece lucruri despre vizita lui Victor Ponta în China

• Ponta a spus cã nu e impresionat de Marele Zid Chinezesc: ”Digul pe care tocmai l-am inaugurat în Teleorman este mult mai mare”, a mințit, ca de obicei, premierul;

• Dan Șova stã singur în fațã la Dragonul Roșu, convins fiind cã pe-acolo se intrã în China;

ponta marele zid.jpg • Ponta le-a povestit chinezilor cã pãrinții lui au ajuns în România din China, nu înainte însã de a-l vota pe Mao președinte, în 1990;

• Ponta le-a spus spus chinezilor s-o lase mai moale cu ”zidul care se vede de pe Lunã”, pentru cã el a construit lucruri care se vãd de pe planeta Pluto;

• Printre altele, Ponta le-a recomandat chinezilor sã dãrâme zidul, operațiune la care îi poate ajuta Valeriu Zgonea, despre care Ponta spune cã e bun prieten cu Roger Waters;

• Dragnea are toate șansele sã devinã idol printre liderii comuniști, dupã ce le-a demonstrat cu cifre concrete cã Teleormanul are mai mulți votanți decât China;

• Un mare maestru ninja chinez a fost umilit de un baron PSD, mare maestru român, care a fãcut sã disparã câteva milioane de euro din banii publici, spre uluiala generalã;

• Chinezii l-au rugat pe Ponta sã-i transmitã gândurile lor bune lui Ion Iliescu, un comunist mai vechi și mai înverșunat decât orice chinez în viațã;

• Chinezii i-au oferit o diplomã lui Ponta, de maestru emerit al stilului Co Py Pas Te;

• Ponta a încercat sã fie diplomat și le-a spus chinezilor cã nu toți aratã la fel. ”Unii sunteți bãrbați, alții femei, nu sunteți la fel, iar eu știu asta”, s-a lãudat premierul.
Ponta, China "

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Septembrie 2014, ora 10:44


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fosta membra 9am.ro

1089 mesaje
Membru din: 12/07/2014
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Septembrie 2014, ora 00:39

,,Romania a avut un singur presedinte.....Ion Iliescu''

citat Ponta Plagiatorul
In concluzie KGBistul Ion Ilici Iliescu, cel care a distrus Romania este singurul presedinte ,,patriot''.
Dupa savantul de renume mondial DOKTOR Victor Viorel Ponta acest gunoi uman numit Iliescu , bratul stalinismului , acest vanzator de tara, acest CRIMINAL care a giurat moartea celor cateva mii de anticomunisti ucisi in inchisorile comuniste....a altor mii UCISI cu sange rece dupa 22decembrie 1989 dar si al zecilor de cetateni asasinati pe 13-15 iunie 1990 care acum au cruci cu insemnul NEIDENTIFICAT in cimitirul Straulesti....cel care a dat startul jafului institutionalizat si a creat acest sistem mafiot....este singurul presedinte demn de amintit.
PSD continuatorul practicilor stalinist-ceausiste trebuie scos de pe scena politica ..iar liderii judecati pentru tradare de tara.....

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2014, ora 14:33

ponta, vulpea si remus[pricopie]....fondatorii noului invatamant romanesc...


Goe, puișorule, cine mã pupã... uite!... facultate!
Autor: Oana Osman

Ca sã nu mai rãmâie fãrã studenți și anul acesta, mam‘mare Ponta, mãmiþica Pricopie ºi tanti Prisecaru au promis tinerelor universitãți sã le aducã în clase repetenți fãrã bac, de 1 octombrie.

Puțin ne importã dacã aceste dame de consumație politicã se hotãrãsc a pãrãsi bunul simț numai de hatârul rectorilor cu buzunarele în suferințã, sau al tinerilor neiubitori de carte, dar iubiți de alte mamițe și mam’mari cu drept de vot, care vor sã-i știe la facultate...

Destul cã, foarte de dimineațã, frumos gãtite cu oferte electorale înainte de alegeri, dumnealor au dat bilet de intrare în universitãți oricãrui Goe care nu a fost capabil sã termine, cu diplomã, liceul.

- Vezi ce bine-i șade lui cu costumul de student? A avut grijã guvernul....
- Mamițo, nu ți-am spus cã nu se zice student? Nu se poate sã o dãm pe fațã, chiar așa...
- Da’ cum?
- Cursant la „colegiu“ postliceal în universitãți.
- Ei! ziceþi voi cum ºtiþi; eu zic cum am apucat. Aºa se zicea pe vremea mea, când a ieºit întâi moda asta la copii, sã meargã la facultate – intrã în universitate, e student!
- Vedeți cã sunteți proaste amândouã? Nu se zice nici așa, nici așa...
- Dar cum, pricopsitule?
- Cursant în „învãțãmântul terțiar nonuniversitar, organizat la nivelul colegiilor din cadrul instituțiilor de învãțãmânt superior acreditate, în premierã, în anul școlar 2014-2015!“.
- Apoi, de! n-a învãþat toatã lumea carte ca d-ta! Sã scrie așa frumos o ordonanțã de urgențã și o metodologie de organizare! Sã mor, soro, cã intrã puișorul, cu legea-n mânã, în universitate fãrã bac! Îl dã el mai încolo....
- Legalitatea la control! N-are voie, mititelul, sã se înscrie în învãțãmântul universitar fãrã diplomã de Bacalaureat sau adeverinþã care sã ateste susþinerea ºi absolvirea examenelor de Bacalaureat! Așa zic legile celelalte... Și-apoi vreți doar diplome pentru bãiat, sau educație?
- Ce treabã ai tu, urâtule! Ce e vinovat bãiatul dacã n-a luat bacul acum? Sunt universitãți particulare care au anunțat deja cã, dacã o sã ia bacul dupã primul an de colegiu, îl trec direct în anul doi de facultate. Așa-i rezon! N-am plãtitãrã odatã? Hai, cã mã doare capu‘! La Bulivar, birjar, cã acu‘ vin alegerile! Cine mã pupã... uite!... ciucalatã!



www.capital.ro/goe-puisorule-cine-ma-pupa-uite-facultate.html

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Octombrie 2014, ora 21:52


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Octombrie 2014, ora 21:54

De la: Fl_Orion999, la data 2014-10-09 21:52:34panait-munteanu.blogspot.ca/2014/07/un-fost-clochard-cu-multiple...]


cititi va rog si trageti concluziile ce se impun vizavi de candidatul victor viorel...cata ipocrizie si cati dusmani ai neamului romanesc sa mai votam....???

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Octombrie 2014, ora 21:55


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Octombrie 2014, ora 22:27

www.timesnewroman.ro/politic/ponta-speculeaza-criza-apei-calde-d... "



" Când vine vorba de mitã electoralã, Victor Ponta și strategii lui de campanie se comportã ireproșabil. Astfel, la scurt timp dupã ce bucureștenii din sectoarele 2 ,3 ,4 și 5 au rãmas fãrã apã caldã, Ponta a luat o decizie extrem de inspiratã: în loc de gãleți, fãinã și ulei, bucureștenii fãrã apã caldã vor primi ligheane, sãpun și șampon.

ponta cu lighean.jpg ”Un viitor președinte trebuie sã fie sensibil la problemele cetãțenilor”, a spus Victor Ponta. ”Iar aceastã schimbare de strategie este doar începutul, pentru cã și în alte zone vor exista schimbãri: de exemplu, în zonele cu inundații vom împãrți jandarmi care sã împingã bãrci, în timp ce pentru locuitorii din Drumul Taberei vom oferi excursii gratuite în zonele cu metrou.”

În urmãtoarele zile, toți membrii de partid vr fi obligați sã împartã minim 100 de ligheane de cãciulã. Mai puțin Dan Șova care, fiind extrem de prost, știe sã numere doar pânã la 8, așa cã va împãrți doar 8 ligheane.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului victor viorel ponta
Mergi la: