back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Limita de dosar penal la alcool

 


 
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
 
9am_1429

2 mesaje
Membru din: 29/01/2013
Postat pe: 29 Ianuarie 2013, ora 16:37

Am facut o prostie ....m am urcat baut la volan mai exact 0,78 alcool in aerul expirat iar la sange astept rezultatele ....banuiesc ca o sa fie de 1,5 alcool in sange nu a fost cauza de accident sau altele , nu am apucat decat sa fac 100 m . nu am abateri sau antecedent cazier curat....mai exact ar fi prima abatere....Va rog daca stie cineva la ce urmari sa ma astept. Si daca mai exista sanse sa recuperez permisul.


9am_1429

2 mesaje
Membru din: 29/01/2013
Postat pe: 29 Ianuarie 2013, ora 17:20

am gasit si un raspuns asta poate mai ajuta si pe alt cineva !

Veti fi cercetat pentru infractiunea prevazuta de
OUG 195/2002:

Art. 87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de cãtre o persoanã care are o îmbibaþie alcoolicã de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseºte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Permisul se anuleaza.

Art. 116. - (1) Persoana al cãrei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rãmânerii definitive a unei hotãrâri judecãtoreºti de condamnare pentru una dintre faptele prevãzute la art. 114 alin. (1) ºi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obþinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupã caz, dacã a intervenit una dintre situaþiile urmãtoare:
a) au trecut 6 luni de la data executãrii pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncã;
b) a trecut un an de la data graþierii pedepsei sau a rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreºti prin care s-a dispus suspendarea condiþionatã a executãrii pedepsei ori suspendarea executãrii pedepsei sub supraveghere;

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_341821...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1476

1 mesaj
Membru din: 5/02/2013
Postat pe: 5 Februarie 2013, ora 17:32

Salut,

Este foarte usor sa iti calculezi timpul in care vei fi apt pentru a conduce dupa ce ai consumat alcool.
Afli cum, aici: www.desprealcool.ro/campanii/lansare-zerolamie/

Si nu uita, in Romania, limita legala a concentratiei de alcool in sange atunci cand esti la volan este de 0 (zero) la mie!

Nu consuma alcool cand te urci la volan! Fii ZeroLaMie.

Raporteaza abuz de limbaj
Despre Alcool te sfatuieste
9am142213

1 mesaj
Membru din: 20/02/2013
Postat pe: 3 Aprilie 2013, ora 23:00

De la: 9am_1429, la data 2013-01-29 16:37:48Am facut o prostie ....m am urcat baut la volan mai exact 0,78 alcool in aerul expirat iar la sange astept rezultatele ....banuiesc ca o sa fie de 1,5 alcool in sange nu a fost cauza de accident sau altele , nu am apucat decat sa fac 100 m . nu am abateri sau antecedent cazier curat....mai exact ar fi prima abatere....Va rog daca stie cineva la ce urmari sa ma astept. Si daca mai exista sanse sa recuperez permisul.


alina_alexutz

1 mesaj
Membru din: 17/09/2013
Postat pe: 17 Septembrie 2013, ora 10:22

buna ziua.sunt sofer(profesionist) de aproape 20 de ani..nu am avut nicio abatere, pana dum.am baut si am plecat...aveam mult 1,08 la etilotest...ce ma asteapta?cum credeti ca se va termina?voi mai putea conduce?

Raporteaza abuz de limbaj
Bogdan_Boti_1

1 mesaj
Membru din: 7/12/2015
Postat pe: 7 Decembrie 2015, ora 13:36

Buna ziua , acum cateva seri am fost oprit de politie. Am avut o concentratie de 0.25 alcool pur in aerul expirat. Ce pot face sa reduc suspendarea permisului?

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Limita de dosar penal la alcool
Mergi la: