back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Limita de dosar penal la alcool

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
jones

22 mesaje
Membru din: 3/07/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 15 August 2008, ora 18:23

Imi poate spune care e limita de alcool pentru care se face dosar penal? Stiu ca daca ai peste nu stiu ce valoare (0,4 - e corect??) se face dosar penal. Sub valoarea respectiva se lasa doar cu amenda si permis suspendat. Si inca o intrebare. Valoarea de la care iti face politia dosar penal e pt alcoolul din aerul expirat sau pt alcoolul din sange?


danimur

1 mesaj
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 17 August 2008, ora 15:21

Se considera infractiune si se pedepseste cu 1 pina la 5 ani inchisoare cind continutul de alcool depaseste 0.8 g/l in singe





Se considera contraventie si se pedepseste cu amenda si pedeapsa suspendarii permisului pe o perioada de pina la 90 de zile cind concentratia de alcool in aer expirat este de pina la 0.4 g/l caz in care conducatorul auto poate cere recoltarea de probe biologice.





Cind oncentratia de alcool in aer expirat depaseste 0.4 g/l in acest caz politistul rutier este obligat sa ceara recoltarea de probe biologice.





In OUG 195/2002 se considera infractiune si concentratia de alcool in aer expirat care depaseste 0.4 g/l dar in OUG 195/2006 republicata s-a scos aceast lucru infractiunea raminind primul caz de peste 0.8 g/l in singe.





Nu stiu daca am fost destul de explicit


homereg

30 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 25 August 2008, ora 10:03

da , asa este ...politistul iti masoara , pe loc , cu alcooltester-ul , concentratia de alcool in unitatea de aer , adica Litru .
Limita este o,4 mgr alcool / L aer expirat , peste care este obligatorie recoltarea de probe de singe , unde la depasirea o,8 mgr alcool / L singe , este caz penal


hmo
adrianpsk

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 August 2008, ora 22:12

exista www.alcooltest.ro ----foarte nostim si exact


g_anarky

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Campina

Postat pe: 29 August 2008, ora 01:31

dar pentru sub 0.4 in aerul respirat ce patesti? :)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 12:33

mai bine ,,tras" la volan ca nu iese iarba la fiola.
ha??? what???
OK.

Raporteaza abuz de limbaj
macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 15:04

deci cate beri trebuie sa bei ca sa ramai sub 4 adica sa ai sa zicem 3,9.......undeva tot ce e peste o bere...?? cam sare limita de 4?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 17:55

limita e 0,0 de la 0,0 la 0,4 poti cere sa fii dus la analize de la 0,4 la 0,8 esti obligat sa mergi la analize de la 0,8 BRATARI


macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 02:01

fiecare organism reactioneaza altfel la alcool,

daca ai mancat bomboane cu visine e clar ca iti pune BRATARI, dar tu spui.. stai domne ca nu sunt beat, facem probe biologice, ca s-a dat peste cap alcooltesterul SI MINTE FRUMOS. Sunt nevinovat. La fel si la ciocolata cu rom.

revenim la alcool


intrebarea 1 cate beri pot sa beau sa raman sub 0,4, una sau doua?
intrebarea 2 cate beri pot sa beau sa raman intre 0,4- 0,8, trei sau patru?
intrebarea 3 cate beri pot sa beau sa raman peste 0,8 - minim cinci?


opreali

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 10:00

depinde STRICT de capacitatea organismului tau. daca ai rinichi super meseriasi, cantitatea de alcool din sange va fi mult mai repede procesata si in plamani va ajunge mai putin, asa ca atunci cand sufli in fiola o sa iti iasa o valoare mai mica. daca ai un tub digestiv lenes, absortia de alcool se face mai lent, si deci in sange ajunge o cantitate mai mica, dar pe durata mai lunga de timp. si tot asa cu fiecare parte a organismului tau care interactioneaza cu alcoolul. daca pe de alta parte stai rau cu rinichii, alcoolul ramane in sange o perioada mai lunga de timp, si in plamani se va aduna o cantitate mai mare de vapori de alcool, asa ca atnci cand sufli sare valoarea indicata. depinde de cat ai mancat, depinde de cat esti de odihnit/obosit, depinde de o gramada de factori. eu am un mini alcoltester si dupa 2 beri imi variaza alcoolemia intre 0.03 si 0.3 in functie de cat am mancat, cat sunt de obosit, etc.


lacusta87

6 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Bacau

Postat pe: 17 Februarie 2009, ora 16:10

la 0.83 alcool pur in aerul respirat si in sange 1.7 la mie ce se intampla?


gabi_prund

87 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 16:26

Te duci la puscarie!


leonte75

1 mesaj
Membru din: 25/02/2009
Postat pe: 25 Februarie 2009, ora 13:07

suna-ti un avocat


macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Martie 2009, ora 01:56

cum e mai bine sa pacalesti testerul?

sa fii mancat sau nemancat

cand iese mai putin alcool in aerul expirat?

cand esti odihnit sau cand esti obosit?


care sunt factorii ca sa iasa cel mai mic grad de alcoolemie?

1) obosit/odihnit 2) mancat/ nemancat 3) alti factori....mersi



Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 9 Martie 2009, ora 09:56

1- nu-l pacalesti
2- micul dejun e sfant
3- evident atunci cand nu bei
4- e bine sa fii odihnit, nu cred ca ti-ai cumparat sosea ca sa fii singur pe ea

Concluzie/raspuns la ultima ta intrebare: Nu te urca la volan cand esti baut, obosit, daca esti mancat sau nemancat nu prea conteaza.

In final: du-te si te culca


macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Martie 2009, ora 16:47

hai sa comentam o parere exprimata mai sus

"eu am un mini alcoltester si dupa 2 beri imi variaza alcoolemia intre 0.03 si 0.3 in functie de cat am mancat,"

cand iese 0,03 ?
si cand iese 0,3?
mai exact


Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 10 Martie 2009, ora 17:06

Raman la parerea anterioara.
Ai baut, uiti ca ai masina!!!

Raporteaza abuz de limbaj
macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Martie 2009, ora 01:18

revin la intrebarea pusa anterior
care a ramas nraspunsa
"cand iese 0,03 ?
si cand iese 0,3?" la aceeasi cantitate de alcool

cei corect e corect SI TOTUSI

hai sa nu exageram, daca ai baut jumatate de bere poti sa conduci..., a facut cineva accident din jumatate de bere?

a primit cineva dosar penal pt jumatate de bere?

nu te contrazic ca e mai bine sa nu bei de loc...dar prea-prea

acuma te pomeni ca nici ciocolata cu lichior nu ai voie sa mananci, de dragul corectitudinii, si la ciocolata cu lichior chiar iti face dosar penal, ca are la alcool de nu poti sa conduci masina



Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Martie 2009, ora 12:57

Buna,anul trecut cumnatul meu a facut un accident minor si ghinionul lui ca era baut,dar destul de mult(1,36),i-au suspendat permisul si de atunci...nimic,a fost pe la politie,il tot amana,nimeni nu-i spune nimic,e posibil sa aiba dosar penal,sau sa fie actionat in judecata doar dupa 1 an,sau ce se intampla,ca totul e tacere...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 11 Martie 2009, ora 13:10

De la: macovei2000, la data 2009-03-11 01:18:54revin la intrebarea pusa anterior
care a ramas nraspunsa
"cand iese 0,03 ?
si cand iese 0,3?" la aceeasi cantitate de alcool

cei corect e corect SI TOTUSI

hai sa nu exageram, daca ai baut jumatate de bere poti sa conduci..., a facut cineva accident din jumatate de bere?

a primit cineva dosar penal pt jumatate de bere?

nu te contrazic ca e mai bine sa nu bei de loc...dar prea-prea

acuma te pomeni ca nici ciocolata cu lichior nu ai voie sa mananci, de dragul corectitudinii, si la ciocolata cu lichior chiar iti face dosar penal, ca are la alcool de nu poti sa conduci masina




Coane, nu-i vorba de o bere sau o jumatate de bere, poti sa faci un accident in care tu esti nevinovat, dar te-a prins cu fiola ca-i tras pe goarna, gata, salut, sayonara, tu esti de vina, ma-ntelegi acum ce vreau sa zic?

Iar ciocolata aia sau bomboanele cu lichior nu-s bune, te lesina, mananca si tu ciocolata amaruie, e mai buna decat cafeaua, te stimuleaza si te tine treaz

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 11 Martie 2009, ora 13:13

De la: nelu_lumi, la data 2009-03-11 12:57:36Buna,anul trecut cumnatul meu a facut un accident minor si ghinionul lui ca era baut,dar destul de mult(1,36),i-au suspendat permisul si de atunci...nimic,a fost pe la politie,il tot amana,nimeni nu-i spune nimic,e posibil sa aiba dosar penal,sau sa fie actionat in judecata doar dupa 1 an,sau ce se intampla,ca totul e tacere...


Faptul ca era baut nu se numeste ghinion se numeste inconstienta si prostie crasa. Pai la 1,36 era manga rau de tot.

Sper sa nu-i mai dea carnetul niciodata


sorinvasilescu

25 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 29 Martie 2009, ora 04:11

In Australia ai voie sa bei o bere si sa conduci. Berea este la sticle de 0,33 litri. Dar nu ai voie sa conduci daca ai consumat droguri, nici chiar iarba. Sunt organizate filtre RBT(Random Breath Test), esti tras pe dreapta, cite 5-6 masini odata, iar pe linga clasica fiola, iti iau de pe limba saliva si o pun intrun aparat, care detecteaza si daca ai consumat iarba cu o saptamina in urma, si atunci te-ai ars. Din cite am inteles, se lasa cu suspendarea definitiva a permisului(permisul full, ca cel pe care il avem noi se obtine in 3 ani), si o amenda usturatoare si chiar cu inchisoare...

Raporteaza abuz de limbaj
Tutankhamon

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 13:05

Alcoolul la volan ar trebui interzis în toate țările. Chiar dacă ai băut doar 300 ml de bere, timpul tău de reacție crește, în cazul în care trebuie să eviți ceva. Deci, NU VĂ URCAȚI BĂUȚI LA VOLAN!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:31

Bravo 007 !!!
Imi place cum gandesti.
Baiatul ala o tine pe-a lui, cum iese la alcool-tester-ul pe care-l are el, mancat 0,003, nemancat 0,3 si uite asa se duc unii pe copca. Mai rau este ca de cele mai multe ori nu se duc singuri, mai trag si suflete nevinovate dupa ei.
S-auzim de bine si.. sper sa reusesti sa-ti iei BMW-ul ala caret-i place asa de mult.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:47

De la: sorinvasilescu, la data 2009-03-29 04:11:43In Australia ai voie sa bei o bere si sa conduci. Berea este la sticle de 0,33 litri. Dar nu ai voie sa conduci daca ai consumat droguri, nici chiar iarba. Sunt organizate filtre RBT(Random Breath Test), esti tras pe dreapta, cite 5-6 masini odata, iar pe linga clasica fiola, iti iau de pe limba saliva si o pun intrun aparat, care detecteaza si daca ai consumat iarba cu o saptamina in urma, si atunci te-ai ars. Din cite am inteles, se lasa cu suspendarea definitiva a permisului(permisul full, ca cel pe care il avem noi se obtine in 3 ani), si o amenda usturatoare si chiar cu inchisoare...


Din greseala ti-am refuzat request-ul (adaugare la lista de prieteni). Scuze, mai da o data si se rezolva.
In ceea ce priveste politia din Australia; cum ar face oare politia din Romania sa-si trimita agentii la reciclare pe acolo. Cred ca ar fi interesant, nu?
Treaba aia cu testul anti-drog e super, cred ca si aici ar trebui, ca tare am impresia ca s-au inmultit cei care trag pe nas "moartea alba" dupa care in stare de visare (sau "high") se urca la volan, ca de, ei n-au baut, doar au tras nitzel pe nas.
Fratilor mi-e groaza, se apropie sfintele sarbatori Pascale, iar vor fi sumedenie de "conducatori auto" afumati bine pe sosele, iar dupa aceea mai vine o proba de foc, 1 Mai, litoral, alcool, droguri, veselie si trai neneaca.
Avetzi grija de voi si daca se poate si de cei din jurul vostru.
Bafta!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 21:52

De la: rothmans, la data 2009-03-29 21:31:37Bravo 007 !!!
Imi place cum gandesti.
Baiatul ala o tine pe-a lui, cum iese la alcool-tester-ul pe care-l are el, mancat 0,003, nemancat 0,3 si uite asa se duc unii pe copca. Mai rau este ca de cele mai multe ori nu se duc singuri, mai trag si suflete nevinovate dupa ei.
S-auzim de bine si.. sper sa reusesti sa-ti iei BMW-ul ala caret-i place asa de mult.


scuze, nu este "caret-i", este "care-ti", typing error, sunt si eu obosit, la mine-i deja unu noaptea. Noroc ca nu conduc spre serviciu, vine soferul si ma ia. Sau iau un taxi.

Raporteaza abuz de limbaj
macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Mai 2009, ora 03:22

foarte interesant, am inteles ...ca devii vinovat daca ai alcool , iar in accident nu esti tu cel vinovat, accidentul nefiind cauzat de tine.

un singur amendament: condusul preventiv si jumatate de bere la bord?

majoritatea nu conduc preventiv nici treji (scuze).

poate daca conducea preventiv SI beat, NU facea acel accident minor. iar alcoolemia la 1,3 ...e totusi cam mult!

sunt destui soferi beti care ajung acasa in buna regula, chiar si ca exceptii, nu se poate chiar toti sa faca accident!! mai sunt si exceptii.

(probabil de aia il amana cu dosarul penal mai mult de un an de zile pt ca accidentul a fost cu consecinte "minore") de aia nici nu se grabesc, poate are noroc si se prescrie, na, ce sa zic si eu....poate politistii special il tin ca sa se prescrie, pt ca isi dau seama ca a fost o "aiureala" minora, din ce spui tu.

Raporteaza abuz de limbaj
macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Mai 2009, ora 01:16

ADAUG un video d.u.i. -
DRIVING UNDER THE INFLUENCE

www.youtube.com/watch?v=lR6w0cnYdIE&eurl=www.infowars.com/man-wa...



oacuspocus70

13 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 31 Mai 2009, ora 07:41

De la: rothmans, la data 2009-03-10 17:06:46Raman la parerea anterioara.
Ai baut, uiti ca ai masina!!!

de acord cu tine, ai baut nu te sui la volan! dar din pacate se afla multi zmei pe sosele!

Raporteaza abuz de limbaj
9am042424

1 mesaj
Membru din: 3/02/2013
Postat pe: 23 Iulie 2009, ora 13:46

bai macovei, ce ai frate? vad ca o ti una si buna si la cam iei apararea sau incerci sa i scuzi pe aia care de urca bauti la volan....si retine BAUTI nu BETI!!!

daca te joci cu paharu nu te mai joci cu volanu! e foarte simplu, limita legala a concentratiei de alcool fie in aerul expirat, fie in sange e 0.00 si gata....ce e peste limita asta are consecinte mai mult sau mai putin grave!!

frate mio a patit-o....i a sarit unu mort de beat in fatza masinii,circula pe soseaua de centura cu 47km/h, l-a lovit pe om, care a murit!! frate mio a fost cercetat pt ucidere din culpa....spune mi ce crezi ca patea daca era baut la volan???


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Limita de dosar penal la alcool
Mergi la: