back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ati observat o corelatie ciudata intre agitatia oamenilor si fenomene geomagnetice si climatice mai intense? vezi italia.

 


 
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 15:46

Exemple mai pot fi date.
Fenomenul este verificat, dar este pe medie peste 50% din cazuri. Nu intotdeauna oamenii sint agitati inaintea unor astfel de fenomene.
Vezi si Moldova externa.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 15:52

bravo,nea mihai,tot la fel gandesc si cei de la N.A.T.O. , C.I.A. , F.S.B.[fost K.G.B.],CAND E LUNA PLINA PUTEM PUNE DIVERSIUNILE IN PRACTICA,RESTUL E TACERE


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 03:57

De la: nastasemihail, la data 2009-04-10 15:46:22Exemple mai pot fi date.
Fenomenul este verificat, dar este pe medie peste 50% din cazuri. Nu intotdeauna oamenii sint agitati inaintea unor astfel de fenomene.
Vezi si Moldova externa.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 23:33

Si micul cutremur din Vrancea, corelat cu agitatia din Moldova externa.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
dkk0

83 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 12:21

De la: nastasemihail, la data 2009-05-02 23:33:51Si micul cutremur din Vrancea, corelat cu agitatia din Moldova externa.


d-le Mihail,

nu stiati ca e ilogic sa presupui ca doua evenimente care se intampla in acelasi timp au aceeasi cauza (corelatia nu implica cauzalitatea)
dar daca vii cu argumente valabile atunci nu am nimic impotriva.



nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Mai 2009, ora 04:48

Pai ce argument sa aduc eu? Uite ce agitatie a fost in Italia. Si seria de citeva sute de "cutremurase".


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Mai 2009, ora 04:58

Rectific la titlu. E vorba de societati de oameni liberi, democratice. Se pare ca aici apare agitatia la oameni inaintea acestor fenomene goeclimatice. Deci nu numai geologice. Cine nu a observat ca inainte de o furtuna se agita toate fiintele. Acest lucru e valabil si inaintea unui cutremur mai mare. Dar probabil cu citeva zile sau ore inainte. Ca exact cu citeva minute inainte e o liniste stranie.

Eu am pus topicul ca sa putem preveni cutremurele in timp, observindu-ne propriul comportament, nu sa facem obsesii din asta.

Am observat ca atunci cind sint societati concentrationare, dictatoriale, fenomenul nu se prea produce. Toti sint linistiti. Exemplu, la noi, inainte de 77.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
royan32

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Mai 2009, ora 20:53

pai in legatura cu ce s-au agitat italienii inainte de cutremur?ca nu inteleg!


Bi_anca

1554 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Mai 2009, ora 00:05

De la: nastasemihail, la data 2009-05-24 04:48:11Pai ce argument sa aduc eu? Uite ce agitatie a fost in Italia. Si seria de citeva sute de "cutremurase".



Haideti sa va spun ceva interesant: au spus si la telejurnal asta (Emilio Fede rete 4)....Cutremurul din zona Aquila a afectat multe localitati, sunt multe victme si sinistrati.

Dar stiti ca 2 satulete situate la doar 1 km unul de celalalt au suferit pierderi diferite? Unul a scapat fara nici macar o victima si fara daune materiale, iar celalat a fost distrus aprope in totalitate (sper sa nu exagerez), cu morti, pierderi, raniti...etc.
Se pare ca explicatia (singura pana acum), pt ca seismologii nu au una, ar fi ca cei din satul neafectat sarbatoresc un sfant local, care este protectorul satului. Singurul an in care nu l-au sarbatorit pe sfant, era in preajma celui de-al doilea razboi mondial, nu stiu daca in timpul razboiului sau dupa, au avut de suferit .....De atunci au invatat lectia si respecta riguros sarbatoarea sfantului......


royan32

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Mai 2009, ora 20:24

De la: 9am007548, la data 2009-05-31 00:05:11Haideti sa va spun ceva interesant: au spus si la telejurnal asta (Emilio Fede rete 4)....Cutremurul din zona Aquila a afectat multe localitati, sunt multe victme si sinistrati.

Dar stiti ca 2 satulete situate la doar 1 km unul de celalalt au suferit pierderi diferite? Unul a scapat fara nici macar o victima si fara daune materiale, iar celalat a fost distrus aprope in totalitate (sper sa nu exagerez), cu morti, pierderi, raniti...etc.
Se pare ca explicatia (singura pana acum), pt ca seismologii nu au una, ar fi ca cei din satul neafectat sarbatoresc un sfant local, care este protectorul satului. Singurul an in care nu l-au sarbatorit pe sfant, era in preajma celui de-al doilea razboi mondial, nu stiu daca in timpul razboiului sau dupa, au avut de suferit .....De atunci au invatat lectia si respecta riguros sarbatoarea sfantului......


da stiu ca unul a avut pierderi foarte mari, practic ras, s-a vorbit putin despre el la stiri, iar celalalt mai putine!insa ce sustine emilio sunt abureli! cred ca nu stie cum sa mai ridice ratingul postului atunci cand nu ii scoate la tabla pe aia din redactie!


Bi_anca

1554 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iunie 2009, ora 14:20

De la: royan32, la data 2009-05-31 20:24:10
De la: 9am007548, la data 2009-05-31 00:05:11Haideti sa va spun ceva interesant: au spus si la telejurnal asta (Emilio Fede rete 4)....Cutremurul din zona Aquila a afectat multe localitati, sunt multe victme si sinistrati.

Dar stiti ca 2 satulete situate la doar 1 km unul de celalalt au suferit pierderi diferite? Unul a scapat fara nici macar o victima si fara daune materiale, iar celalat a fost distrus aprope in totalitate (sper sa nu exagerez), cu morti, pierderi, raniti...etc.
Se pare ca explicatia (singura pana acum), pt ca seismologii nu au una, ar fi ca cei din satul neafectat sarbatoresc un sfant local, care este protectorul satului. Singurul an in care nu l-au sarbatorit pe sfant, era in preajma celui de-al doilea razboi mondial, nu stiu daca in timpul razboiului sau dupa, au avut de suferit .....De atunci au invatat lectia si respecta riguros sarbatoarea sfantului......


da stiu ca unul a avut pierderi foarte mari, practic ras, s-a vorbit putin despre el la stiri, iar celalalt mai putine!insa ce sustine emilio sunt abureli! cred ca nu stie cum sa mai ridice ratingul postului atunci cand nu ii scoate la tabla pe aia din redactie!


Exact...nu s-a prea vorbit. In ce-l priveste pe Fede, e doar un....nu prea gasesc cuvantul ...Oricum, unul fara coloana vertebrala, care-l pupa pe retardatul ala megaloman de Berlusconi unde nu-l bate soarele. Dar intr-o tara cu nivelul de cultura al Italiei....nu poti sa ai pretentii.

Am tras concluzia ca era cva adevarat pt ca au venit cu amanunte verificabile (denumiri date, locuri, fapte). Faptul ca nu au aprofundat e normal; Fede evita sa-si imagineze ca DINCOLO (de Berlusconi evident) mai e CINEVA care e posibil sa-i (sau sa le) ceara socoteala. E mai comod sa-si bage capul in nisip, refuzand evidenta.....Si asta se intampla in tara Papei, reprezentantul catolicismului in lume. Rar am intalnit persoane mai fara Dumnezeu ca aici.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Iunie 2009, ora 02:00

De la: dkk0, la data 2009-05-22 12:21:27
De la: nastasemihail, la data 2009-05-02 23:33:51Si micul cutremur din Vrancea, corelat cu agitatia din Moldova externa.


d-le Mihail,

nu stiati ca e ilogic sa presupui ca doua evenimente care se intampla in acelasi timp au aceeasi cauza (corelatia nu implica cauzalitatea)
dar daca vii cu argumente valabile atunci nu am nimic impotriva.


Nu vin cu nimic. Aceste corelatii le-am observat in timp mai ales inainte de fronturi puternice de precipitatii. Dar astea aduc si cutremure. Eu le studiez numai. Nu stau sa am justific, ca daca e real nu sint create de mine, ci de natura.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 9 Octombrie 2009, ora 20:09


e interesant...am mai citit faze asemanatoare. chiar cutremurele sant simtite mai ales de animale si nu cred ca s-a descoperit exact cum reusesc. le simt cu cateva minute sau maxim cateva ore inainte...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Octombrie 2009, ora 03:28

De la: ioa_d, la data 2009-10-09 20:09:51
e interesant...am mai citit faze asemanatoare. chiar cutremurele sant simtite mai ales de animale si nu cred ca s-a descoperit exact cum reusesc. le simt cu cateva minute sau maxim cateva ore inainte...
De exemplu cind vine un front puternic, normal mai rece, eu de exemplu sint putin agitat. Dar numai cind sint mai obosit sau mai slabit. Cind sint f bine, e mult atenuat.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 11 Octombrie 2009, ora 23:19

eu nu prea am studiat asta, in sensul ca nu am fost atenta. dar stiam de cutremurele care sunt simtite anticipat mai ales de animale.
la schimbarile vremii este posibil ca persoanele mai sensibile, sau cand sant mai slabite, cum ai spus si tu, sa simta probabil fie schimbari ale presinuii fie ale umiditatii. si din cauza aia. adica aceste schimbari au loc putin inainte de schimbarea propriu-zisa a vremii, si atunci unii simt anticipat ca va veni vreme rea, mai ales.
vezi persoanele cu reumatism. probabil ca cei care nu au aceasta boala, se manifesta prin agitatie...

la cutremure e mai complicat, in sensul ca nu stiu vreo explicatie. dar incerc sa gasesc.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Octombrie 2009, ora 02:22

De la: ioa_d, la data 2009-10-11 23:19:38eu nu prea am studiat asta, in sensul ca nu am fost atenta. dar stiam de cutremurele care sunt simtite anticipat mai ales de animale.
la schimbarile vremii este posibil ca persoanele mai sensibile, sau cand sant mai slabite, cum ai spus si tu, sa simta probabil fie schimbari ale presinuii fie ale umiditatii. si din cauza aia. adica aceste schimbari au loc putin inainte de schimbarea propriu-zisa a vremii, si atunci unii simt anticipat ca va veni vreme rea, mai ales.
vezi persoanele cu reumatism. probabil ca cei care nu au aceasta boala, se manifesta prin agitatie...

la cutremure e mai complicat, in sensul ca nu stiu vreo explicatie. dar incerc sa gasesc.
Da, asa se explica cele meteo. Adica nu te contrazic
La cutremure iar te contrazic...e simplu. dupa, esti fericit ca a trecut.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Octombrie 2009, ora 02:28

Inainte de fronturi meeo si cutremure, se pare ca sint niste atentionari de tip electromagnetic. Eu inainte de ultimul cutremur aveam stari mai degraba depresive. Dar la cel dinainte de august 1986 eram f agitat. Si era 12 noaptea.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 17 Octombrie 2009, ora 16:20


mda, se poate...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 10:08



Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
| Varianta pentru tiparire a topicului Ati observat o corelatie ciudata intre agitatia oamenilor si fenomene geomagnetice si climatice mai intense? vezi Italia.
Mergi la: